Jliettuie £riitsri)e (üimraitt Dalai Lama en wel in gezond India Van verdeeldheid onder de NAVO-partners geen sprake NEHROE VERKLAARDE VANDAAG: Verzoek om asiel al ingewilligd Op Madagascar 500 doden Drie „gordels" in Duitsland :mrseh^ msfc Gedeeltelijke amnestie in Hongarije Herter: leger geheel ter beschikking 5? Gesprek met mr. Burger werd geen succes LINOLEUM-LIN0FELT VILTZEIL Werkloosheid in maart aanzienlijk gedaald Wil® TRTJDAG 3 APRIL 1939 BUREAUS Steenstraat 37 Directie, Redactie. Abc le-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11529 Directie: F. DIE MER Hoofdredacteur: Dr. B. DIEMEB CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantwastfcft Is gljcbleoen tnytt bert ia tcgljcnspoet" Op weg AUTOMATIE Zie pagina 5 DE DALAI LAMA heeft in de avond van 31 maart bij Tawwang de Indiase grens overschreden. De Tibetaanse leider, die goed gezond is, bevond zich in gezelschap van acht mensen. Later sloten zich bij het groepje nog tien Tibetanen aan, zodat aan achttien Tibetanen toegang tot India is verleend. Premier Nehroe van India heeft dit vanmorgen in het parlement te New Delhi bekengemaakt. Na een geweldig applaus van de parlements leden, verklaarde hij voorts, dat de regeringsvertegenwoordigers in het ge bied waar de Dalai Lama zou kunnen aankomen van te voren instructies hadden gekregen, hoe zij bij zijn aankomst dienden te handelen. Op 1 april, zo verklaarde de Indiase premier vanmorgen, ontving ik een boodschap uit Sjillong, waarin werd gezegd dat een afgezant van de Dalai Lama zich bij de grenspolitie had ge meld. De boodschap was gedateerd Terwijl volgens de eerste berichten enkele duizenden mensen om het leven zouden zijn gekomen bij de overstromin gen op Madagascar, ligt het aantal doden volgens de laatste officiële schatting niet boven de vijfhonderd. Aanbiedingen voor hulp aan de 60.000 daklozen blijven in Parijs binnenkomen. Franse burgers hebben al bijna duizend ton goederen geschonken. Naast het be drag van ruim miljoen gulden dat de Franse, regering voor de hulpverlening heeft gegeven, zijn in het land tal van fondsen geopend. Het Rode Kruis van Ca nada en Zuid-Afrika zendt dekens en kle- Willem Polak op vrije voeten Het Westduitse gerechtshof In Lüne- burg heeft gisteren de ex-Nederlandse SS-er Willem Polak ontslagen van rechts vervolging voor de hem ten laste ge legde moord en medeplichtigheid aan moord. Tevens bepaalde het hof, dat de 44-jarige Polak niet nogmaals voor de zelfde feiten vervolgd kan worden. De openbare aanklager had Polak be schuldigd van het neerschieten van drie Nederlandse verzetslieden te Arnhem in 1944 en van medeplichtigheid aan het neerschieten van anderen. Een Nederlands gerechtshof veroor deelde hem in 1949 ter dood voor deze feiten, maar zijn straf werd gewijzigd in levenslang. In 1952 wist Polak mei zes anderen uit de gevangenis van Breda te ontvluchten naar West-Duitsland. Duitsland weigerde hem aan Neder land uit te leveren, toen men Polak in 1953 in Hannover ontdekte, daar het Hooggerechtshof te Celle het mogelijk achtte, dat Polak de Duitse nationaliteit had verkregen tijdens zijn dienst in d< Waf f en S.S. Plan-Mendès-France Mendès-France, die premier van Frank rijk is geweest, heeft gisteren op persconferentie in Parijs een plan ont vouwd om tot ontspanning te komen de grenszone tussen Oost en West Europa. Het gaat hier om afbakening van drie „gordels" aan weerszijden het IJzeren Gordijn. In de eerste gordel van 25 km weerszijden van de grens tussen Oost en West-Duitsland zouden geen wapens meer mogen zijn. Beide gebieden zouden zo mogelijk onder toezicht van de V.N. moeten worden gesteld. In de tweede gordel zou slechts een beperkt aantal nationale troepen met klassieke wapens gelegerd mogen worden en in de derde gordel zouden tenminste in de begin periode alle soorten wapens mogen voorkomen. Volgens Mendès-France zou uitvoering van dit plan de oplossing betekenen de kwcstie-Berlijn, daar de stad ii gordel zou liggen waarin geen wapens worden toegelaten. op 31 maart. De afgezant had de op dracht gekregen, politiek asiel voor de Tibetaanse leider te vragen. Uit de verklaring van Nehroe blek dui delijk dat dit verzoek is ingewilligd. Verdere mededelingen kon premier Nehroe niet doen. Hij maakte niet be kend wie zich in het gezelschap van de Dalai Lama bevinden. Het is niet bekend of de Tibetanen naar New Delhi zullen Van welingelichte zijde in India wordt Brnomen dat Rood-Ohina als eerste gendheid vain de grensoverschrijding op die hoogbe is gesteld. Verinoedelijk is het bericht, dat radio-Peking gisteravond be kendmaakte. op deze mededeling gegrond. De communistische zender verklaarde dat de Dalai Lama zijn land „onder dwang opstandige Tibetaanse elementen'" 'heeft moeten verlaten. In New Delhi noemde men de ontsnap ping van de Tibetaanse leidei" aan Chinese achtervolgers de opzienbarendste ontsnappingsgesohiedenis. De plaats de hem vergezellende familieleden de grens overschreden., ligt pal ten zuiden Lhasa- n er te komen heeft hij een bergpas bijna vijfduizend meter hoogte oversteken. De streek zou in handen van opstandige Khampa's. die de communisten veel last bezorgen. De Chi- hebben gisteren zwaar geschut in gezet tegen afgesneden eenheden var 9ze stam, die zich op ongeveer 40 kilo- ieter van Lhasa bevinden. De regering van India heeft de afgelo pen dagen in voortdurend contact ge staan met Peking. Nehroe heeft de Chi li duidelijk willen maken, dat In- hoewel het zich verplicht voelt d« Dalai Lama tenminste tijdelijk asiel tt verlenen, niet wil. dat Peking dit opvat n onvriendelijke daad. Radio-Moskou heeft inmiddels de Zuid- oost-Aziatische Verdragsorganisatie, waai de kwestie Tibet ter sprake zal komen, jewaarschuwd, dat pogingen om Tibét 'an China los te maken, tot mislukking :ijn gedoemd. De gebeurtenissen in Tibet 'kunen slechts eindigen met de opruiming alle opstandige groepen, de consoli datie vam het Chinese volk en de volle dige bevrijding van Tibet van de agenten hei imperialisme, die proberen de vrede in dit deel van Azië te vers-toren, audus de uitzending. Het officiële Zuidslavische blad Borba daarentegen heeft Peking ver antwoordelijk gesteld voor de „tragi sche gebeurtenissen" in Tibet. De ge volgen van de opstand kunnen vol gens het blad „schadelijk zijn vcor de zaak van het socialisme". Wat zich in Tibet afspeelt is weliswaar en bin nenlandse aangelegenheid, maar le vert tevens het bewijs voor de grote zwakheid van de politiek van het Chinese leiderschap, aldus Borba. Auto tegen boom twee doden Gisternacht om 4 uur is in Milheeze. ;meente Bakel, op de weg naar Deurne. :n personenauto iin een flauwe krom ming van de we" uit de bocht gevlogen n tegen een boom gebotst. Omwonenden ■erden wakker van de lievige slag. De ,vee inzittenden, de 23-jarige S. van eldhoven, wonende in Heeze bij Gel drop en de 24-jaTige mejuffrouw A. Ver- .berne wonende in Lierop. gemeente So- in, waren op slag dood. TTET VONNIS van Zoltan Tildy, die I opVap'Sm!" zul! 11 als minister van staat in de re- len ech.ter met profiteren „de initiatief- gering van Irnre Nagy tot zes jaar ge- nemers tot en de leiders van het tegen- uangenisstraf was veroordeeld, is op" geschort. Als reden gaf de Hongaarse regering op, dat Tildy berouw had jetoond en dat dit voorts was gedaan met het oog op zijn leeftijd. Tildy, die van 1946 tot 1948 staatshoofd ■as, i,s leider geweest van de grootste politieke beweging in Hongarije, de par- j van kleingrondbezitters. Hij is onge ler 70 jaar oud. Tegelijkertijd heeft presidentiële sinds itand van oktober 1956 een gedeeltelijke afgekondigd voor gevangenen, die vastzitten wegens misdrijven die voor 957 waren begaan. Voor degenen, ten hoogste vier jaar zijn veroor deeld, zal de straf worden gehalveerd. deze maatregel, die genomen is Een oude Tibetaanse zwerver, de gebedsmolen in de hand en de scha mele bezittingen op de rug, passeren de Indiase grens, op weg naar de vrijheid A LLE BERICHTEN over verdeeld- heid tussen de NAVO-bondge- noten zijn ongegrond. Dit blijkt na de werkvergadering van ministers van buitenlandse zaken, die in Washing ton bijeenzijn voor de viering van het tienjarig bestaan der verdragsorga nisatie. De Engelse minister van bui tenlandse zaken, Selwyn Lloyd, ver zekerde dat zijn land nooit lichtvaar dige concessies aan Rusland heeft willen doen „Engeland heeft nooit gepleit voor neutralisering of demi' litaris.ering van Duitsland". Selwyn Lloyd noemde vijf punten, waar over de Britse regering niet wenst te schipperen: 1. de vrijheid van West-Duitsland moet gehandhaafd blijven; een oplossing die neutralisering van Duitsland inhoudt, zou de slechtst mo gelijke oplossing zijn; er kan geen sprake zijn van „disengage er is geen oplossing aanvaardbaar die kan leiden tot verzwakking van de NAVO of tot het vertrek van de Brit se, Amerikaanse en Canadese troepen van het Europese vasteland; er mag geen discriminatie worden toe gepast, wat betreft de bewapening het aantal troepen. Verdediging ■evolutionaire komplot en die misdadi gers, die wegens oorlogsmisdaden of mis drijven tegen het volk zijn veroordeeld". Met deze beperking geldt de amnestie oorts volledig voor jongeren, zwangere ■rouwen, moeders met kinderen beneden Ie tien jaar, vrouwen van vijftig jaar en ouder en mannen boven de zestig jaar, die zijn veroordeeld voor misdrijven be- 1957. Steenfabriek door brand verwoest In De Steeg (Gld.) is gisteren de grote steenfabriek De Havikenwaard door brand vrijwel geheel verwoest. Alleen het gebouw, waarin de «tenenpers staat, bleef gespaard. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een lek in een nlieleiding. De schade is moeilijk te schatten, maar is r groot, te meer daar er, naar men aanneemt, het eerste half jaar niet ge werkt kan worden. Het bedrijf is ver zekerd Door het stoken van het vuurtje heeft het achtjarig zoontje van een landarbei der uit Holwierde een schade veroorzaakt 50.000. Het brandje greep zo snel zich heen, dat een grote kapschuur 60.000 kilo stro, 20.000 kilo hooi en aantal landbouwwerktuigen in vlam- opging. Het gebeurde op de boer derij van A. W. Ritsema uit Holwierde. Het bedrijf is verzekerd. Morgen in ons DE QUAY: VEEL WIJSHEID NODIG... Liberalen wensen vice-premierschap (Van onze parlementaire redacteur) 'ANAVOND zal het duidelijk zijn in welke richting de kabinetsforma teur prof. De Quay gaat koersen. Dan heeft hij zijn gesprekken met de voorzitters der vijf grote fracties achter de rug. In socialistische kring was men vannacht de opvatting toegedaan dat de formateur niet in eerste aanleg zal aansturen op een herstel van de brede basis. Van een werke lijke onderhandeling met de socialistische fractievooi-zitter, de heer Bur ger, schijnt geen sprake te zijn geweest. Betekent dit dat de breuk tussen de K.V.P en de P.v.d.A. definitief is? Om een definitief oordeel te kunnen vellen zal men eerst het verloop van de bespre kingen van heden moeten afwachten. Wat gaat er bijv. gebeuren als de forma teur niet met prof. Oud tot overeen stemming komt? Dan zijn er weer tal van andere mogelijkheden om een kabinet te formeren. Een feit ls echter, dat het programma van formateur De Quay kom de socialisten. In dit programma zijn de Hoofdpunten voor een eventueel nieuw re geringsbeleid uitgewerkt, zoals de poli tiek t.a.v. de lonen, huren en subsidies, de Nieuw-Guinea kwestie en de defensie politiek. Het concept-programma komt dus voor een belangrijk deel tegemoet aan de opvattingen van de drie christe lijke fracties. En zo gezien is het geen der dat het gesprek met de heer Burger met tot resultaat heeft kun: Het gesprek met prof. Oud kan de for- Dit zou een plaatje kunnen zijn uit India, maar in werkelijk heid is het een foto, die werd gemaakt in Denemarken, aan de kust van het eiland Seeland, waar de olifanten van een i cus een fikse strandwandeling maken in de milde voorjaars zon, voordat zij weer aan het werk gaan. matiepoging van de heer De Quay ii beslissend stadium brengen. Al is er de liberalen overeenstemming te bereiken over het programma, dan blijven ei moeilijkheden genoeg over. Daar is i eerste plaats de zetelverdeling. De libe ralen hebben op dit gebied hun wei drie ministers, waaronder de vice mier Daartegen kan men niet al te bezwaren inbrengen, want de huidige sterkte van de V.V.D is nu eenmaa politiek realiteit. Veel moeilijker zal ech ter zijn de bezetting van de posten. Het land heeft behoefte aan een sterk kabi net; de partijen zullen daaraan hun beste mensen dienen te leveren. Als een of meer partijen de neiging hebben het ex tra-parlementair kabinet te doen bezet ten door te lichte politieke figuren dan wordt 's lands belang niet gediend. En dat zou dan de nodige moeilijkheden kunnen geven Zou prof. De Quay zaterdag kun nen beginnen met het polsën van kandi daat-ministers, dan heeft hij nóg veel wijsheid nodig om zijn formatie tot goed einde te brengen. Adenauer naar de Ver. Staten? Bondskanselier Adenauer zal volgens verschillende Westduitse bladen spoedig naar de Verenigde Staten gaan voor be sprekingen met president Eisenhower. Deze ontmoeting, aldus de kranten, zou moeten plaatshebben voor de elfde mei. Op die datum begint in Genève de ver gadering van ministers van buitenlandse De kanselarij in Bonn weigert echter de berichten te bevestigen of te ontken nen. Van officiële zijde verklaarde men, van niets te weten. Vandaag heeft de plaatsvervan gende Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter, klaard dat de Ver. Staten hun vol ledige strijdmacht van vliegtuigen en geleide projectielen zullen inzetten ter verdediging van de NAVO-bond- genoten, indien zulks noodzakelijk mocht worden. Herter verklaarde voorts dat de V.S. bij de ontwikkeling van geleide projec- elen thans snellere vorderingen ma ken dan de Sowjetunie. Hij noemde de Amerikaanse militaire macht sterker dan tevoren en een hecht middel om Moskou te weerhouden van plannen een grote oorlog in de naaste toe komst. Evening Star breekt lans voor Luns Iet Amerikaanse blad Evening Star wijdde gisteren een artikel aan de Nederlandse minister Luns, „een die er een eigen mening op na houdt en in zijn vrije tijd over de Nederlandse koninklijke marine schrijft. Hij spreekt als econoom, ju rist en diplomaat en is een voortdu rend beijveraar voor zijn standpunt". Over dat standpunt schreef het blad: „Een van de kleine mysteries Europa is de niet aflatende krachtige houding van Nederland ten aanzien van de Sowjetunie. Terwijl andere kleine Europese landen tot zichtigheid geneigd zijn en immer vol goede hoop dat spoedig een regen-, hoon in zicht zal komen, heeft het Nederland van minister Luns gewaar schuwd tegen concessies en verklaard dat de enige wijze van omgang met Rusland mag zijn: het. been strak hou den en standvastig zijn". (Advertentie) —NIEUWE KLEUREN— (gratis klcurenfolder verkrijgbaar) BULTHUIS BOTERMARKT 23 werp van een interview, dat een onzer redacteuren had met de leraar Engels uit Breda, die naam heeft gemaakt met enkele bundels gedichten van een wel zeer bijzon der karakter. Dit onderhoud vindt u in ons zondagsblad van morgen afgedrukt, evenals een verhaal over de zeevaarder Henry Hudson, die 350 jaar geleden de naar hem ge noemde rivier bij New York invoer. De rubrieken „Het leven bont en bondig" en „Ruimte voor jullie" zijn weer op pagina 2 bijeenge bracht. Op Blad Zij beginnen wij met een verhaal over een Rotterdamse vrouwelijke doctor, die een wel zeer uniek beroep uitoefent. Zij controleert olietanks op schepen en deinst er niet voor terug persoonlijk in zo'n tank te kruipen. Op pagina Geestelijk Leven is voor een groot deel gewijd aan een enquête, die onlangs in Frankrijk werd gehouden onder de jeugd. „Gelooft de jeugd van Frankrijk nog in God?" is de vraag, die daar wordt gesteld. Onze kunstredacteur heeft in het Cultureel Venster een artikel geschreven over de Duitse compo nisten van heden. f 10.000 verduisterd De politie in Groningen heeft een 45- jarige procuratiehouder van een 'bank instelling in Groningen, A. van R., ge arresteerd, beschuldigd van verduisterin gen, gepleegd ten nadele van enkele r.k. instellingen in Groningen. Verdachte was onder meer penningmeester van de r.k. openbare leeszaal en bibliotheek, welke instelling voor ƒ10.000 is benadeeld. r IEMCO 1 „Amco" wasmachines ƒ149- „Amco" centrifuges 1 00 *1 NIEUWE RIJN 30-32 LEIDEN - TEL: 24244 IN MAART is de werkloosheid be langrijk gedaald. Omvatte de ge registreerde arbeidsreserve eind fe bruari nog 120.600 personen, eind maart was dit cijfer 89.900. Ook in vergelijking met de cijfers van eind februari en eind maart 1958 waren de cijfers aanzienlijk lager. De arbeidsreserve bedroeg toen resp. 124.200 en 116.100 personen. Dë open staande vraag naai arbeidskrachten toegenomen van 18.500 tot 22.500 man en van 24.600 boit 26.200 vrouiwen. De daling der werkloosheid Ln de provincies verliep als volgt: Gronin gen van 12.500 naar 9.400, Friesland van 10.800 naar 7.700, Drente 11.300 naar 8200, Overijssel van 9800 73Ü0. Gelderland van 11-300 naar Utrecht van 4300 naar 3100, Noordholland van 15.000 naar 12.000. Zuid-Holland 17.700 naar 14.000. Zeeland van 5500 4300, Noordbrabant van 17.000 naar 12.000 en Limburg van 5400 naar 4000 In de grote steden was het verloop: Amsterdam van 7860 naar 6840. Den Haag van 6830 naar 5870 en Rotterdam vai naar 4370. IS ZELFVERTROUWEN 124.- GULDEN WAARD U weet dat zelfvertrouwen, zekerheid van optreden tot succes leidt. En dat bereikt u mede met herenmode op ni veau. Brixon! Voorjaarsmode 1959! Vanaf 124,hebt u ruime keuze uit een grote, gevarieerde collectie Brixon-costuums, gedistingeerd èn de gelijk. Ja. slechts 124,— gulden: 'n belegging in zelfvertrouwen, in suc ces! Alleen Brixon geeft u de garantie van herenmode op niveau: blijvende pasvorm, blijvende distinctie! aizC^z Hoogstraat - Leidei Maart was een mooie maand (Van onze weerkundige medewerker) FOORAL wanneer wij het weer van deze lente vergelijken met verleden jaar dan staan wij er goed voor. Maart heeft zich van een hele mooie kant laten zien. De temperatuur bleef gemiddeld twee graden boven normaal en 25 van de 31 dagen waren warmer dan normaal. Het aantal vorstdagen had weinig te be tekenen en bedroeg in De Bilt 3 tegen normaal 12. Vooral in het begin van de maand kwamen enkele zeer warme dagen voor met ook in Zuid-Holland record hoge temperaturen. In De Bilt scheen de zon op 125 tegen normaal op 133 uren. De grootste afwij king gaf plaatselijk de regenval te zien die naar de hoge kant uitviel. Normaal is maart met nog geen 40 mm hier de droog ste maand van het jaar. Nu viel er in Rotterdam 60 mm, Den Haag 72, Hazers- woude 70, Oud-Beijerland 64., Katwijk 66, Heiningen 63, Sliedrecht 51, Ypenburg 46, Boskoop 53, Dordrecht 39, Hoek van Hol land 45 mm Wanneer wij ook in deze grasmaand verschoond mogen blijven van voorjaars koudegolven met nachtvorsten en schrale noordenwinden dan kan het niet anders of het voorjaar van 1959 zal een heel goed figuur slaan. Het begin was in ieder geval al voorbeeldig Rustig vandaag, De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog weer met weinig wind. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Overdag zon nige perioden en ongeveer dezelfde temperaturen als .ar later voornamelijk in de kustprovincies afkoeling door zeewind en binnendrjjvende bewolking. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 8 April: Nieuwe Maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur windstil windstil windstil windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1