Pantsj en Lama al jaren bron van conflicten Dieven sloegen hun slag in Churchills woning Chefarine 4 EEN HUIS VAN f 2500.- GROTE DRIE EENS OVER DE TOPCONFERENTIE Russen namen proef met luchtcorridor Merkwaardig luchtje in Bredase goederenloods WERELD EET. DRINKT EN ROOKT MEER Televisietoestellen, radio's en grammofoons goedkoper Robin Douglas-Home met mannequin verloofd Beer op fiets WOENSDAG 1 APRIL 1959 Chinese communisten als de nieuwe heerser over Tibet uitgeroe pen, is een opgewekte boerenzoon van 21 jaar, die al voordat hij op de troon kwam aanleiding gaf tot con flicten onder zijn landgenoten. In het begin rees namelijk de vraag, of hij wel als een „levende Boeddha" kon worden beschouwd omdat hij maar een van de drie pretendenten was, die er kenning eisten als de tiende reïncarna tie van Dhyani Amitabha ofwel het Grenzeloze Licht. De problemen begonnen bij het overlijden van de negende Pantsjen in 1936. Deze had jarenlang in tweespalt geleefd met de dertiende Dal.?», Lama. die zowel de Pantsjen Lama ils zijn Chinese aan hang wantrouwe De aanhangers van de vroegere Pantsjen „ontdekten" in de provincie Amdo de pasgeboren zoon van een boerenfamilie, die zij als de reïncar natie van de overledene beschouwden. De regering in Lhasa vond evenwel twee andere kandidaten en eiste, dat de jon gen uit Amdo naar Lhasa gebracht zou worden voor de bewijslevering. Het hof van de vroegere Pantsjen weiger de hieraan te voldoen en jaren van twist over en weer gingen voorbij. Merkwaardig genoeg was het de Chi nese leider generalissimo Tsjang Kai- Tsjek die ten slotte de knoop doorhakte en de kandidaat van Amdo erkende. Maar nauwelijks was de nieuwe Pantsj Lama in 1949 op elfjarige leeftijd Sjigatse op de troon geïnstalleerd, of de ring Chin i de jaren die volgden, werd hij in het alge meen door de Tibetanen als de ware Pantsjen beschouwd. Er bleven natuurlijk nog wel twijfelpun- ten bestaan. Zo verscheen twee jaar geleden in een blad te Calcutta Steeds in schaduw van Dalai Lama door een Tibetaan ingezonden stuk, waarin werd betwijfeld of de jongen uit Amdo wel de ware Pantsjen was. Ook werd erin gezegd, dat er nog een pre tendent voor de troon van Sigatse is cn dat de derde van de oorspronkelijke kandidaten in 1955 door de Chinezen naar Peking was overgebracht. Nu communistisch China de Pantsjen Lama plotseling gepromoveerd heeft tot een functie, die normaal door de Dalai Lama wordt bezet, zal deze sluimerende twistpunten in de naaste toekomst on getwijfeld nieuw leven worden inge- Politiek heerser Het Tibetaanse stelsel van twee Lama's, dat voor de buitenstaanders zeer ver warrend aandoet, dateert uit de zeven tiende eeuw. Het begon volgens de Ti betanen. toen de vijfde Dalai Lama verklaarde dat zijn grote leraar de eer ste reïncarnatie was van Dhyani Ami tabha ofwel het Onbegrensde Licht. Uit verering schonk hij hem het gewel dige klooster Tasji-Luhnpo in Sjigatse, waar de nieuwe Lama een eigen hof en kloosterorde kreeg. Uit geestelijk oogpunt bezien zijn de Ti betanen de Pantsjen in de loop der ja ren als gelijkwaardig aan de Dalai La ma gaan beschouwen. De laatste heeft evenwel ook altijd de rol van politiek heerser gespeeld. De tegenwoordige Dalai Lama bijvoorbeeld was voorz" van het comité van voorbereiding Tibet, waarvan de Pantsjen eerste Nu de Dalai Lama gevlucht is, heeft Pe king de Pantsjen tot voorzitter van het comité benoemd en hem tevens als geestelijk leider van de Tibetanen uit geroepen. Vanzelfsprekend dat de ver- In 1947, negen j Lama een jon- s, had hij nog imdelingen gezien. Toen men hem een interview afnam, toonde hij veel belangstelling voor de „vreemde duivels" en via een tolk zei hij van tafeltennis, honden en mooie landschappen te houden. Toen de communisten twee jaar later Chi na veroverden, moest hij het tafeltennis er aan geven. Men had andere plannen met hem. Maar zijn liefde voor mooie berglandschappen werd bevredigd. In 1951 bracht m«n hem namelijk over naar het paleis in Sjigatse, waar hij als de Pantsjen de tegenspeler van Peking moest worden voor de Dalai Lama. Jarenlang woonde hij daar in de scha duw van de Dalai Lama, scherp in het oog gehouden door de communisten, die hem naar voren wilden schuiven zodra de Dalai Lama, die zij niet ver trouwden, zich tegen Peking zou keren, e communisten hebben niet vergeefs ge wacht. Enkele weken geleden zagen zij de kans schoon om hun jaren eerde uitgebroede plannen te verwezenlijkei Om de Pantsjen Lama nu tisch te noemen, is misschien veel gezegd. Eigenlijk zou men hem als een werktuig moeten zien, dat door Peking wordt gebruikt. Zee schijnlijk is, dat hij zelf weinig communisme voelt. Toen hij in 1956 de Dalai Lama ot zoek ter gelegenheid van Boeddhisti sche plechtigheden naar India verge zelde, zou hij tenminste volgens waar nemers er even weinig voor gevoeld hebben naar de communistische heer schappij terug te keren als de Dalai Lama zelf. Bontjassen en sieraden gestolen TERWIJL Winston Churchill in Zuid-Frankrük was en Lady Churchill een lang weekeinde op haar buitenverblijf doorbracht, zijn dieven hun huis binnengedrongen en hebben zich uit de voeten gemaakt met juwelen en bontjassen van Lady Churchill en enkele kisten grote sigaren. Volgens de eerste schattingen bedroeg de waarde van de gestolen goederen 45.000 gulden, maar later heeft de maat schappij die het huis van de Churchills gehaald Korter werken In de metaalindustrie Is !n beginsel overeenstemming bereikt over een gelei delijke verkorting van de arbeidstijd lot 45 uur per week. te bereiken in drie jaar. De metaalindustrie is daarmee de eerste bedrijfstak, die gereed staat om, als een nieuwe regering daartoe toestemming geeft, over te gaan tot het invoeren van een kortere werktijd. De mijnindustrie met haar twaalf vrije zaterdagen per jaar voor ondergronders was wel reeds eerder deze weg opgegaan, maar de invoering hing meer samen met het harde en on aangename werk dan met het streven welvaart te verdelen in de vorm van meer vrije tijd. Wat nu in de metaalindustrie gaat gebeuren wordt een interessant en belangrijk experiment. Men gaat er te werk op de wijze, die de SER zich heeft gedacht. Alleen in die bedrijven waar een redelijke zekerheid bestaat, dat korter werken niet tot produktieverlies leidt waar dus met andere woorden als ge volg van de kortere werktijd de produk- tiviteit zal stijgen mag na 1 januari een vur korter worden gewerkt. Op deze wijze verdient de verkorting van de arbeidstijd zich zelf. Dat is ook de bedoeling, want er zijn nationaal nog zoveel wensen, die op vervulling wachten en die voorrang verdiei^n boven het toch altijd nog luxe verlangen van meer vrije tijd, dat voorals nog alleen die verkorting kan worden toegestaan, die onze economie geen geld kost. Het lokkend perspectief kortere werkweek kan een forse prikkel zijn voor een verhoging van de produkti- viteit in de ondernemingen. De Volkskr Taalverfijning Het is de laatste tijd niet veel voorgekomen, dat in nota's die tussi Sowjetunie en het Westen gewisseld den, diplomatieke taalverfijning a a orde wasdaarvoor waren de weder zijdse aanvallen meestal te scherp. Maa\ aan de jongste nota's van het Westen ovei de topconferentie hebben Engels spre kende diplomaten toch weer eens hun har kunnen ophalen. Om het verschil ir enthousiasme aan te geven, waarmede Washington en Londen straks de ministers conferentie van 11 mei beginne twee taainuances in de overigens vrijwel gelijkluidende nota's voldoende. In de Britse nota staat te lezen, dat Engeland „glad" (verheugd) zal zijn aan conferentie te kunnen deelnemen, als het resultaat van de voorafgaande r conferentie dat zou „justify". D kaanse nota gebruikte in het ee band het woord „ready" (Amerika zal „be reid" zijn deel te nemenen in het tweede „warrant". Nu zou men voor Justify' warrantbeide in het Nederlands „rechtvaardigt" of wettigtkunnen lezen, maar „to warrant" is toch wel sterker dan „to justify" en komt neer op deren". Dus: Macmillan gaat Genève als de ministersconferen rechtvaardigtEisenhower gaat als de garantie" van succes er is. Voor diplomatieke en taalkundige om va mmdien! (HU Vrijt Volk). tegen inbraak heeft verzekerd, meege deeld dat de totale buit de waarde 100.000 gulden nad,ert. beloning van 900 pond geloofd voor hen, die inlichtingen kun- geven die zullen leiden tot teruggave de gestolen goederen. Gisterav toen de vier bedienden uit waren en politie-agent die normaal het huis de voormalige premier bewaakt niet aanwezig was, omdat de Churchills hebben de dieven I slag geslagen. Zij hebben het huis volledig onderste gehaald, alle kasten en laden leeg de inhoud op de grond ach- Zo vonden de bedienden de •oning, toen zij thuiskwamen; een grote anorde van door elkaar gesmeten kle ding, sieraden, boeken en papieren. goederen die vei worden zijn een Russische mantel echt sabelbont, gemaakt uit 18 huiden ran 53.000 gulden, Russische hermelijnen mantel ter v, ran 14.500 gulden, nog een hermelij- mamtel ter waarde van 5300 gulden, grijze mink cape ter waarde van 5200 gulden, een robijnen en een diaman- broehe ter waarde van 8300 gulden. Onder de buit bevond zich ook een gou den filigraan ordeteken, dat behoort bij de titel „Grand dame of thg order of the British Empire". iedere kamer was overhoop ge haald. De dieven vergaten echter de kelder. Daar bevindt zich het orr portret van Churchill geschilderd door Graham Sutherland. Het werd hem door zijn collega's uit het parlement aan geboden toen hij zich als premier terug trok en het is alles behalve flatteus Wouter Paap krijgt de Pierre Bayle-prijs De Rotterdamse Kunststichting zal zater. ag 11 april in Museum Boymans van Beuningen te Rotterdam de Pierre Bayle- prijs (kritiekprijs voor muziek) toeken- ;n aan de musicoloog-componist-criti- is Wouter Paap te Utrecht. Heidebrand. In Zuidveid, bij Selllngen (Gr.) is gisteren ongeveer een hectare heide afgebrand. Jongens, die met vuur het spelen waren, veroorzaakten de- brand. Tegenspeler i Pantsji BETER EN SNELLER •rkelijk beirc niddelen helper De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine „4" helpt ook vaak dan, wanneer andere middelen falen en doet werkelijk wonderen I Eerste KLM-vluclit naar Saigon Van Schiphol is ion van de K.L.M :erste vlucht naar :en super Constella- ver trokken voor d< Saigon als eindpun' an het Verre Oosten. Aan boord bevond zich een aantal gasten van de maatschappij uit Nederland, Duits land, Italië en de Libanon. BAKKERIJ UITGEBRAND Vannacht is brand uitgebroken in dc bakkerij van de heer Loman, op de hoek AsselsestraatHamelweg ie Apeldoorn. Men had de brand spoedig onder de knie, maar het oude, houten gebouw was toen al door de vlammen verteerd. Bijna 14 jaar na de 2e wereldoorlog e Gero-Zilvi louth i de wijnkelder twaalf tafel de overbekende a-soepkoppen in pastci- van de Lever s Zcep- m-gasfornuis met bcvei- pkamers AaBe-dekens; sen); een Pelgrim-olie- aad Zwitsaplast, flessen Mart California-soepen en moderne Calilor tinten; Uw was helder wit door Or Maatschappij; in de keuken een Borr liging voor de gaskraan; op alle sl een Batavus-rijwiel (met de vijf pli kachel, model Sunny Fire en een rijke waaronder wondverband en hechtpleisters. U heeft slechts nodig één lot van de derde „Appel"-actie a f 1.- per stuk. welke actie juist vandaag een aanvang neemt en welke loterij werd goedgekeurd door de Min. van Just. dd. 27.11.'58 L.O. 570/209/161 t. g. van het Bond van Ned. Mil. Oor- logssl. Fonds t.b.v. de exploitatie van het moederhuis met 7 dubb. bungalows te Doorn, de revalidatie van Nederl. Militaire Oorlogsslachtoffers en de zorg voor nagelaten betrekkingen. Loten in vijf kleuren, iedere serie driehonderdtwintigduizend loten, verkrijgbaar bij winkeliers, kenbaar aan „Appèl"-raam biljetten. Men ontvangt in vrije beschikking geen vijfentwintig honderd. doch f 25.000,- belastingvrij. Vijf woonhuizen, ieder ter waarde van f 25.000,- (of goederen) en verder vijfduizend andere waardevolle prijzen. Adres voor inlichtingen: HEEMRAADSSINGEL 303 - ROTTERDAM ministers van buitenlandse zaken der westelijke Grote Drie in Wash ington, is gisteren weer gebleken dat er geen verschil van mening bestaat over de wijze waarop de onderhan delingen met de Russen moeten wor den gevoerd. Na afloop van hun eer ste gesprek lieten de ministers van Engeland, Frankrijk en Amerika ver- Grote Drie deelnemen. klaren, dat op de Geneefse ministers conferentie vorderingen moeten wor den gemaakt, wil een topconferentie deze zomer mogelijk zijn. werd officieel meegedeeld, enige punten behoeven nog een discussie. In dit verband maken enkele Ameri kaanse bladen melding van „aanzien lijke meningsverschillen" tussen Ameri ka en Engeland over de kwestie-Berlijn en de Duitse hereniging. De Verenigde Staten zouden voorstander zijn van een programma op lange termijn voor rege ling van de Duitse kwestie. Volgens de Amerikaanse plannen zou Berlijn op den duur de hoofdstad wor den van een herenigd Duitsland. De En gelsen voelen, volgens de Amerikaanse bladen, meer voor een aparte oplossing van de spanning de huidige deren. De Engelsen dat Rusland vermoedelijk niet zal instemmen met een plan op lange termijn met het doel de kwestie-Berlijn op de lange haan te schuiven. De Westduitse minister van buiten landse zaken, dr. von Brentano, zou evenals gisteravond, vandaag ook aan •ekken tussen de westelijke Over de zakelijke voorstellen, die aan de Russen moeten worden gedaan, wa ren de westelijke ministers het echter niet helemaal eens. Wel kon gisteravond laat worden gemeld, dat enkele menings verschillen waren opgelost, maar, zo Appel 3 vandaag begonnen (Van een onzer redacteuren) Vandaag begint een grote naitionale actie ten bate van de Bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers en de nage laten betrekkingen. De actie is genoemd „Appel 3". De baten van de actie zijn bestemd voor de instandhouding en exploitatie van het moederhuis en de zeven dubbele bunga lows in Doorn voor revalidatie van Neder landse oorlogsslachtoffers. Vijf woonhuizen of goederen naar keuze en verder nog 5005 andere prijzen waar onder televisie-ontvangers zijn aan de loterij verbonden, die deze acbie moet dragen. Een zesde woonhuis, dat door tweeën dertig Nederlandse bedrijven zal worden ingericht, zal aan een van de Nederlandse oorlogsslachtoffers of aan een nagelaten betrekking worden geschonken. Deze gelukkige wordt door notaris M. J. Meijer op 29 april getrokken ui: regeringsdocumenitatie-materiaat, we alle Nederlandse oorlogsslachtoffers of nagelaten betrekkingen voorkomen. Op 29 april wordt ook de trekking van de lofèrij gehouden. Antwoord Moskou heeft nu ook de Westduitse nota beantwoord. In dit antwoord schrijft minister van buitenlandse zaken Gromy- ko. dat telkens wanneer de grote mo gendheden afgesproken hebben, onder handelingen over internationale proble men te beginnen, West-Duitsland hieraan probeert afbreuk te doen door onnodige twistgesprekken en ongegronde beschul digingen. In zijn antwoord aan Oost-Duitsland spreekt Gromyko zijn voldoening uit over de Ooslduitse steun voor de Rus- s'sclie voorstellen onmiddellijk een vre desverdrag te sluiten. Proef Onz< Rèukmiddel voor gas stroomde over grond TAAGENLANG heeft in een goede rcnloods van Van Gend en Loos in Breda een zeer merkwaardig lucht je gehangen. Dit was afkomstig van een bus met gas-odor, een reukmid del, dat aan lichtgas wordt toege' voegd om dit een herkenbare geur te geven. Deze bus. die een inhoud van entwintig liter had, is door een gelukje omgevallen en de hele in houd stroomde daarbij over de grond. Zo doordringend en sterk was de stank die het spul ontwikkelde, dat Produktie in 20 jaar verdubbeld; vèrvoer nam enorm toe TAE WERELD heeft in 1958 meer gegeten, gedronken en gerookt dan in 1957, aldus blijkt uit het statistisch jaarboek van de Verenigde Staten. De produktie van voedingsmiddelen is op de wereld met 3 procent vooruit gegaan, namelijk in Azië 19 pet en de overige wereld 2 pet. Het aantal motorvoertuigen Is twee en half maal zo groot als in 1938. Tussen 1938 en 1957 ls de produktie in de vrije wereld bijna verdubbeld, maar terwijl de 'industriële voortbrenging met 150 pet. toenam, steeg die van grondstoffen slechts 40 pet, en deze laatste vermeer dering betrof grotendeels delfstoffen, vooral aardolie, terwijl men bij de land bouw geen opvallende wijzigingen zag. Met ingang van vandaag zijn de prijzen voor televisietoestellen, radio's en grammofoons aanzienlijk verlaagd. Vooral voor t.v. is de prijs verlaging spectaculair. De verlaging is mogelijk geworden door rabatver- laging voor de handel, terwijl ook de fabrieken een offer hebben ge bracht. vice vaar huis? Nee, ik moet die kant uit: naar het postkantoor om te sparen! '"*'11 HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK ...U tntet en tacA, Philips is met deze prijsverlaging be gonnen en heeft daarbij overleg gepleegd met de importeurs van buitenlandse ap paraten. Enkele prijzen voor televi sietoestellen zijn (in guldens; de oude prijzen staan er tussen haakjes achter vermeld): 695 (795), 865 (995), 975 (1045), 1145 (1245) en 1365 (1465). Voor radio's zijn de prijzen iets minder drastisch verlaagd: 398 gulden (438), 308 (328), 198 (228), 178 (185) en 89 (93). Voor platenwisselaars en platenspelers zijn eveneens prijsverlagingen van kracht geworden, die variëren van enkele gul dens tot enkele tientjes. Philips deelt mede, dat men de maat regelen heeft genomen ter bestrijding van onjuiste concurrentiepraktijken, „waarbij door enkele detailhandelaren een dusdanige roofbouw werd gepleegd, dat hierdoor niet alleen de detaillist, die op de juiste wijze zijn functie uit oefent, ernstige schade werd berokkend, maar ook de goede naam van het merk artikel bij de gebruiker door onvoldoen de voorlichting en nazorg in discrediet werd gebracht." Philips wil door een besnoeiing van de winsten voorkomen, dat handelaren bijv. gratis antennes verstrekken ter be vordering van hun verkoop, wat naar haar mening slechts ten koste van de service kan gaan. Daar tegelijk met Philips ook de importeurs hun prijzen hebben verlaagd, zal dit thans moeilijker worden. De importeurs hebben echter nog als voornaam struikelblok de vrij hoge invoerrechten. Bij het vervoer zag men een opzienbarende vooruitgang. De lengte der luchtlijnen is In de vrije wereld negen maal zo groot als in 1938, de omvang van dc koopvaar dijvloot nam met 65 pet toe, terwijl er twee maal zoveel vracht werd vervoerd. Het spoorwegvervoer was twee cn half In de economisch minst ontwikkelde lan den werd ongeveer de helft van de particuliere uitgaven besteed aan voed sel, in Ghana en Korea 57 pet., in Cey lon 50 pet., terwijl Nigeria 71 pet uitgaf voor voedsel, tabak en dranken. Europa werd 29 tot 34 pet voor voedsel uitgegeven in -Zweden, Noorwegen, Engeland en de Benelux, 35 tot 36 pot in Oostenrijk, Frankrijk en Ierland, 40 pet in Finland, 46 pet in Italië. Dc totale uitgaven voor voedsel, tabak en dran ken waren in Denemarken 27 pet, in Australië 25 pet, in de Verenigde Stalen 24 pet, in Canada 23 pet. Tunesië weer in Arabische Liga? Iibanon heeft, Volgens welingelichte Arabische kringen in Kairo, Tunesië er toe bewogen, morgen de bijeenkomst van de politieke commissie der Arabische Liga weer bij te wonen. Tunesië heeft in oktober een bijeen komst van de Liga veriaten, nadat de Tunesische afgevaardigde de V.A.R. had beschuldigd van pogingen om in de Ara bische Liga de boventoon te voeren. Men zal nu vermoedelijk trachten Tunesië in de Liga terug te brengen. Massamoordenaar op Jamaica De politie van Jamaic ecu 26-Jarige jongen verdacht acht mei hebben gehakt. Dc gebeurd in liet dor maakt jacht op lie ervan wordt in stukken tc len zouden zijn ibyrinth. Drie kinderen, het dagenlang bijna niet te harden is I de Rui geweest in de loods en omgeving. Een speciale ploeg, die met de oprui mingswerkzaamheden was belast, kon de afschuwelijke stank die in hun kleren was blijven hangen na af loop van het werk niet naar huis komen. Ook in de omgeving van het spoor- egemplacement heeft men van het lukgas te lijden gehad. Sommige men- ■n die in de buurt woonden hebben iet kunnen slapen, anderen kregen diar- :e en weer anderen hebben dagenlang iet zware hoofdpijn rondgelopen. Een goederenwagon, die voor de loods stond opgesteld toen het ongeluk gebeurde, kon zelfs na een lange rit in de frisse lucht het geurtje niet kwijtraken. Die zelfde dag nog werden de wagens naar Nijmegen doorgestuurd en daar aange komen, belde men vanuit die stad op, om te vragen, wat er eigenlijk precies met de wagon gebeurd was loods waren een partij sigaren etten en een hoeveelheid van enkele honderden kilo's vlees opgeslagen. Deze zijn intussen bezorgd bij de afne- maar voor alle zekerheid heeft de gsdienst van waren ze daar nu weggehaald. Ze waren verspreid bij slagers en kruideniers in Oosterhout Breda. Ongelukken hebben zich tot toe niet voorgedaan. zal gebeuren wanneer de bezettings bevoegdheden in Oost-Duitsland aan de communistische Oostduitsers zijn over gedragen. Zoals bekend zijn de westelijke geal lieerden van plan eventueel een lucht brug naar Berlijn op touw te zetten. Op Goede Vrijdag hebben de Russen, >als nu pas bekend is geworden, een poging gedaan om het plafond van de luchteorridors naar Berlijn tot een hoogte van 3000 meter te beperken. Tot konden de geallieerde vliegtuigen op elke hoogte naar Berlijn vliegen. De Amerikanen verloren hun zenuwen iet en stuurden een vliegtuig op 9000 eter hoogte van Frankfort naar Berlijn i terug. De Russische jagers stegen op i bleven om het toestel cirkelen. Zij schoten niet, maar manoeuvreerden wel gevaarlijk dicht bij het Amerikaanse militaire toestel, dat rustig doorvloog en Tempelhof bereikte. De Amerikaanse militaire autoriteiten hebben onmiddellijk bij de Russische commandant in Berlijn geprotesteerd. Geen groetplicht voor B.B.'ers in Amsterdam De Amsterdamse noodwachtpllchtigen zullen hun meerderen niet behoeven te groeten. De hoofdstedelijke B.B.-lelding heeft namelijk besloten de groetplicht voorlopig niet in te voeren. Dit ls mee gedeeld aan de eerste Amsterdamse nood- wachtplichtigen, die gisteravond tijdens een bijeenkomst in het hoofdgebouw van de B.B. werden ingelijfd. De mannen ont vingen hun akte van inlijving, het B.B.- zakboekje, een paar hoge schoenen, een overhemd, das, overall, schouderbedek king, helm, baret cn een B.B.-embleein. Het zijn de attributen, die de nood wach ters in het vervolg op de wekelijkse cursusavonden bij zich moeten dragen of hebben. De compagniecommandant van de A.B.C.-dienst, vertelde iets qver de orga nisatie van de B.B. en over de rechten en plichten van de noodwachters, dde tegelijk mtt hun inlijving de militaire status ver liezen en dus nooit meer voor herhalings oefeningen worden opgeroepen. In Amsterdam hebben ongeveer drie duizend man om verschillende redenen vrijstelling gekregen. De hoofdstad heeft 3.518 noodwachters nodig en zal bijna 3000 dienstplichtige militairen inlijven. Het ministerie van oorlog had voor Am sterdam 6000 dienstplichtigen beschikbaar gesteld. J^E 26 JAAR OUDE Robin Douglas- dongen van de Zweedse prinses Mar- garetha, heeft vandaag officieel zijn verloving bekendgemaakt met San dra Clare Paul, een der bekendste Britse mannequins. Douglas-Home werd de laatste we ken veel gezien in gezelschap van prinses Margaret, met wie hij een ballet en een bal bezocht en met wie hij drie maal de Amerikaanse musi cal „West Side Story" is gaan be kijken. De jongeman is thans werk zaam in het Londense bureau van een Amerikaans advertentiekantoor. De verloofden zijn van plan in juni in Londen tc trouwen. Robins verlovingsgeschenk was een ring met Boze directeur (Vervolg van pagina 1) de hij„Dat geld heb ik niet door mis drijf verkregen en ik voel me daarom niet verplicht te zeggen waar het is' Als getuige vertelde de man, die door verdachte over de juiste oplossing de puzzel was ingelicht, hoe G hem had voorgesteld de pot samen te delen. „Ik schrok daar later een beetje vooi terug en heb er toen opzettelijk een fout in gemaakt", vertelde hij. „Later toen ik bij G thuis kwam. gaf hij mij de gelegen heid die fout te herstellen op het biljet, dat ik hem reeds per post had toege stuurd. Daarna liet hij mij een kwitantie van tien mille tekenen, maar gaf slechts f 125". Andere getuigen, die op dat moment bij G. op bezoek waren, konden deze gang van zaken niet bevestigen omdat naar zij zeiden G. het gesprek me „puzzelwinnaar" onder vier ogen in zijkamertje had gevoerd. Verdachte heefi reeds twaalf vor sen op zijn strafblad. twaalf diamanten, gezet rondom een De romance met de Zweedse prin ses liep acht maanden geleden af, naar beweerd omdat leden van het Zweedse hof bezwaar hadden tegen het feit dat Douglas-Home maanden- lang zijn brood heeft verdiend als bar-pianist. DIT IS IIET verhaal van een beer, van een Russische beer, behorend tot het dierenpark van het beroemde Russische staatscircus, dat op het ogen blik in Wenen optreedt. De beer moest kunstjes vertonen op een flets. Nadat hij enkele rondjes in de piste had gemaakt en de toeschauwers had laten zien, dat hij het fietsen machtig was. stapte hij plotseling af en begaf zich, op de achterpoten lo pend, onder het publiek. Wat er toen gebeurde liet zich gemakkelijk Het i ge gil van jewelste, Iedereen probeer de tegelijk de uitgang te berei ken en de rust keerde eerst .weer nadat vier potige circusmensen de beer hadden teruggehaald. Daarop werd het programma ra dicaal gewijzigd. Het volgend num mer was: het in het donker rijden op motorfietsen van twee beren. De directie vond het echter beter de schijnwerpers te laten branden om te zien wat de beren in hun schild voerden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5