JWcumc £riltsd)c (Courant Premier Nehroe kan Tibet geen hulp beloven 1 De Quay is nogal optimistisch Verbeten jacht op de Dalai Lama Onderdrukten grepen in wanhoop naar de wapens Verklaring van mr. Burger GEVOLGEN VAN DE RAMP ERGER DAN MEN DENKT INCIDENT VOOR AMSTERDAMSE HOF Directeur puzzelbureau smijt papieren door rechtszaal Nu eredoctoraat voor Koningin Van wereldoorlog I tot heden 1 miljard mensen meer WOENSDAG I APRIL 1939 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentle-afdeltng Tel. 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Directie: F DIE.MEB Hoofdredacteur: Dr. 8 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Veertigste jaargang no. 11527 „Stantvastich is abfbltucn aiynhert in icgljcnspoct" Voetbalt eest van schooljeugd ZIE PAGINA 3 T^ERWIJL Chinese militairen hun jacht op de Dalai Lama, die met een aantal ministers vermoedelijk naar India tracht uit te wijken, voort zetten, ontving premier Nehroe een delegatie Tibetanen die hem om hulp voor hun land smeekten. De Indiase premier, die geen positieve toezegging kon doen, beloofde wel alles in het werk te stellen om het conflict langs diplomatieke kanalen te regelen. Premier Nehroe sprak met de verdreven Tibetanen in de tuinen van zijn paleis. Na afloop van het gesprek was er misverstand over wat Nehroe had beloofd. De Tibetanen zeiden, dat de premier gezegd had alles te doen om aan de gevechten een einde te maken. En ook zou hij hebben verklaard: „Hebt geduld en weest verstandig, dan zal de uiteindelijke overwinning u zijn". Het is bekend: de problematiek die de kabinetsformateur te door worstelen heeft, staat te boek gesteld en beslaat vele vellen papier. Gids Rini van den Hoek, 11 jaar, uit Den Haag, mocht gisteren een ogenblik die last dragen voor de nieuwe formateur, prof. dr. J. E. de Quay, die zijn intrek nam in het gebouw van de Eerste Kamer. Het was een „heitje voor een karweitj es daad"maar prof. De Quay, stelde de hulp zó op prijs, dat hij er tien heitjes voor betaalde. Herstel van de brede basis is geen grote mogelijkheid (Van onze parlementaire redacteur.) 1VTI formateur De Quay nog bezig is met het bestuderen van de rappor- -L ten, ten einde een concept-kabinetsprogram te kunnen opstellen, valt er van het formatiefront weinig nieuws te vertellen. Ongetwijfeld zal hij a.s. donderdag en vrijdag de voorzitters van de vijf grote fracties de richt lijnen voor het nieuwe kabinetsprogram voorleggen. En dan zal blijken of de voorspelling van de heer De Quay, dat hij waarschijnlijk nog zaterdag kan beginnen met het polsen van kandidaat-ministers, niet te optimistisch Het1 overleg met fractievoorzitters is soms vrij tijdrovend. En dit temeer, daar bij dit overleg ook de socialistische fractievoorzitter, de heer Burger, is be trokken. Dat een herstel van de brede basis nog een grote mogelijkheid is, neemt echter vrijwel niemand meer aan. dat de drie christelijke fracties elkaar op het programma volledig vinden. En dan komt de vraag: wat voor soort VVD-ers moeten er dan nog aangetrok ken worden? Moeten dit zijn „liberale randfiguren" of „ras-echte" VVD-ers? Over deze vraag heerst in het christe lijke politieke kamp nog wel enig ver schil van mening, al zal men ook dit probleem wel weten op te lossen. De aanwijzing van de heer De Quay is in het algemeen in goede aarde ge vallen. Zijn persoonlijke integriteit en zijn bestuurscapaciteiten worden hoog aangeslagen. Maar dat neemt toch niet weg, dat men in sommige politieke krin gen zich afvraagt of deze politieke out sider nu wel de juiste man is om even tueel een nieuwe politieke situatie te scheppen. Maar men zal zich er bij neer moeten leggen dat de leidende figuren in de KVP daartoe helaas niet bereid zijn. En daarom doet men maar het bes te de pogingen van informateur De Quay belangstellend en niet geheel on welwillend te volgen. Het program van de formateur, er van uitgaande dat prof. De Quay gaat Streven naar een extra-parlementair ka binet, behoeft geen boekwerk te worden In feite zou het reeds voldoende zijn als hij de fractievoorzitters in kennis stelt van zijn voornemen t.a.v. de SER pro blematiek (lonen, huren, subsidies), Nieuw-Guinea en de defensiepolitiek. Dat zijn belangrijke punten van het toe komstig beleid en als het nieuwe kabi net weet dat deze hoofdpunten niet door de Kamermeerderheid zullen worden bestreden, kan het tevreden zijn. Hedenmiddag heeft prof. De Quay met huisvesting en bouwnijverheid), Staf (de el en Cals (o. k. en w.) een oriënte rende bespreking gehad over enkele pro gram-punten. Morgenmiddag hoopt hij onderhoud te hebben met de leiders de Tweede Kamerfracties der P.v.d.A. en K.V.P., resp. mr. J. A. W. Burger en prof. mr. C. P. M. Romme. Mr. J- A. W. Burger, voorzitter van de P.v.d-A.-fractde in de Tweede Kamer, heeft de volgende verklaring uitgegeven: Ik stel er prijs op te verklaren, dat beweringen als zou ter zake van de kabinetsformatie geen redelijk overleg met de P.v.d.A. mogelijk zijn, iedere fei telijke grond missen. Dit wordt duidelijk door het feit, dat de confessionele par tijen, die gezamenlijk van hun standpunt tegenover de informateur hebben blijk gegeven, noch gezamenlijk noch afzon derlijk de P.v.d.A. m enig overleg heb ben betrokken. Het ministerie van buitehlandse zaken heeft dit later echter tegenge sproken, Nehroe zou hebben ver klaard, dat India niet tussenbeide zou kunnen komen, om de toestand niet ernstiger te maken. Wel had Nehroe de hoop uitgesproken, dat de moeilijkheden op vreedzame wijze zouden worden opgelost. De delegatieleden hadden een dringend beroep op Nehroe gedaan, de veiligheid van de door de communisten opgejaagdt en vermoedelijk ook gewonde, Dalai La ma te verzekeren. Verder vroegen zij de regering van India geneeskundige hulp voor de gewonden en zieken; de steun van India bij het indienen van een klacht bij de Verenigde Naties en ook smeekten de Tibetanen Nehroe, de vluchtelingen ongehinderd de grens van India te laten overschrijden. Tussen de Chinese communisten e Dalai Lama heeft zich een spannende wedloop ontwikkeld. Vermoedelijk zal de Dalai, die alleen maar des nachts reist, over een paar dagen de grens van Indi: bereiken, maar 50.000 man communist! sche troepen, die gebruik maken vai vliegtuigen en parachutes, zetten echte: alles op alles om de geestelijke leider var Tibet in handen te krijgen. De Dalai Lama, die wordt verge zeld door zijn moeder en zusters, vordert slechts langzaam op de onge veer 325 km lange weg, die hij moet afleggen, voordat hij in veiligheid is. Indiaas aanbod hechten er grote waarde aan. dat de Dalai Lama. aan wie premier Nehroe door middel van een geheime boodschap asiel zou hebben beloofd, de vrijheid niet bereikt. De com munistische troepen trekken van dom tot dorp en van klooster tot klooster eri trachten van de bevolking en kloosterlin gen gegevens los te persen over de ver blijfplaats van de Dalai. Ook hebben de Chinezen op strategische punten val schermtroepen neergelaten. Men vermoedt, dat de Dalai Lama op weg is in het bergachtige gebied van Lhoka, ten zuidoosten van Lhasa. Dit ge bied, waar in het geheel geen wegen zijn Bhoetan en aan de noord oostgrens van India. Hier heeft de op standige stam van de Khampa's. die ge ren heeft de Dalai Lama te bescher- de macht in handen. 5t is nu de vraag of de Dalai via Bhoetan of via de afgelegen noordoost grens van India, zal trachten naar dit land te ontsnappen. Het is onmogelijk India te bereiken via de normale han delsweg door Sikkim, omdat het enge Tsjumbidal wordt bewaakt door de Chi- troepen. Ook de weg naar Nepal is afgesloten door patrouillerende commu- Uitroeiing leden van de Tibetaanse delcga- door premier Nehroe zijn angen. hebben gisteren de wer kelijke gang van zaken in Tibet ont huld. Het volk is door wanhoop tot de strijd gedwongen, zeiden zij, toen bleek, dat de communisten het ge loof wilden vernietigen en het Tibe- Een afvaardiging, bestaande uit ver tegenwoordigers van alle Tibetaanse provincies, zal naar New York gaan. om bij de Verenigde Naties de zaak van de Tibetaanse vrijheid te bepleiten. Grote delen van Tibet zijn reeds be vrijd en er zal een groot leger worden gevormd, zo vertelden de Tibetanen in New Delhi om alle communisten uit het land te jagen. De Tibetaanse ex-premier Loetahangwa legde er de nadruk op, dat de wil van de Dalai Lama de wil is van het Tibetaanse volk. De Pantsjen Lama Is slechts een bediende van Mao T6e-Toeng. (Over de verhouding tussen de Dalai Lama en de Pantsjen Lama zie men el ders in dit blad). De brieven, die de Da lai Lama aan de communisten zou hel>- ben verzonden, noemde Loekhangwa ver valsingen. De ex-premier ontzie verder, dat* de Tibetanen, die gedwóngen waren naar Peking te gaan, om het verdrag van ze ventien artikelen met de Chinezen te te kenen, geen officiële zegels bij zich had den. De communisten hebben de Tibeta nen, die hun handtekening niet wilden zetten, gedwongen te tekenen. De zegels voor het verdrag zijn in Peking gemaakt. Op 12 maart riepen de Tibetanen ein delijk de onafhankelijkheid uit en zeiden het verdrag met de Chinese communisten op. Er werd een plechtige verklaring op gesteld, die de leden van de Tibetaanse regering, vertegenwoordigers van vele kloosters en leiders van burgerlijke or ganisaties, ondertekenden. Toen de afvaardiging het document aan de Chinezen wilde overhandigen, be gonnen de communisten echter te schie ten. Dat was het sein voor de strijd om de vrijheid Voor een korte vakantie zijn koningin Juliana, prins Bernhard cn de vier prin sessen vandaag in het Italiaanse dorpje Cervinia, beter bekend onder de oude naam Breuil, aangekomen. Het koninklijk gezelschap heeft de reis per vliegtuig naar Turijn gemaakt. Daar kwam het gistermiddag aan en nadat het de nacht in Turijn had doorgebracht, ia het vanmorgen per auto naar Cervinia gereisd. In Turijn werd het koninklijk gezin verwelkomd door de Nederlandse con sul aldaar, de heer D. C. Schumm. Cervinia of Breuil is slechts een klein bergdorp in het noord-westelijk deel van Noord-Italië. Het behoort met ObergurgI in Oostenrijk tot de hoogste dorpen Europa, want beide plaatsjes liggen bo ven de 1900 meter. De streek waarin Breuil ligt is een van de oudst bewoonde bergstreken van ons werelddeel. Het dorp ligt namelijk aan het einde van bet Aosta-dai, dat genoemd is naar Aosta, een stadje, dat in het jaar 24 na Christus door keizer Augustus is gesticht. Niettemin telt het dorp slechts onge veer honderd vaste bewoners, doch dank zij de goede moderne hotels, die er te vinden zijn, vertoeven steeds verschei dene honderden personen in het dorp, dat ais zomertoeristenoord, maar ook als wintersportplaats zeer geliefd is. Het ligt aan de zuidelijke helling van de Cer vinia, een berg, die 4478 meter hoog is en beter bekend is onder de naam Matter- horn, die ten zuiden van Zermatt op de grens van Zwitserland en Italië ligt. Met de Mont Blanc (4810 meter) en de nabij gelegen Mont Rose (4633) behoort de Matterhorn tot de hoogste bergen van Europa. In de onmiddellijke omgeving van Breuil liggen dan ook verscheidene mooie skihellingen, die door enkele ka belbaantjes en skiliftjes gemakkelijk be reikbaar zijn geworden. De foto toont het dorp, mei in het mid den het hotel, waar het koninklijk gezin Premier Tsirana van Madagaskar Meer dan drieduizend mensen omgekomen Do premier van Madagascar, Phili- bert Tsirana, heeft gisteravond telefonisch aan het Parijse blad Paris-Jaurnal meegedeeld, dat een schatting van drieduizend doden als gevolg van de cycloon en de waters nood nog beneden de waarheid lijkt. Vijf van de zes provincies op hot reus achtige eiland zijn volgens de premier getroffen. Men heeft er slechts draadloos contact mee. Tienduizenden dorpelingen hebben de wijk genomen naar hoger ge legen gebieden. De meeste dorpen en steden in de lage streken staan geheel onder water. Port Berger en Manaroe zijn bijna volledig vernield. De premier verklaarde voorts dat de legervoorraad. parachutes voor het uit werpen van voedsel is uitgeput. Hij vreest dat in de getroffen gebieden pest en cho lera is uitgebroken, hoewel nog niet epl demisch. Er zijn slechts vijfhonderd art sen op het eiland, dat wil zeggen: één op de tienduizend bewoners. Uit de luoht heeft men gezien dat grote volksmassa's waren samengedrongen op hooggelegen stukken grond. Alle bomen zijn omgewaaid, da huizen zijn als door bommen vernield. Honderdduizenden hectaren staan onder water, aldus premier Tsjirana in het telefoongesprek met Pa ris-Journal. Rondom de hoofdstad Tanarlve is het water begonnen te zakken. Het zal vol gens de premier jaren duren voordat de schade geheel is hersteld. Inmiddels zijn vliegtuigen en helikop ters urif Frankrijk op weg naar Mada- Opnieuw heeft de 32-jarige direc teur van een puzzelbureau M. H. G. van zich doen spreken, toen zijn geval gisteren voor het Amster damse gerechtshof voorkwam. Hem werden frauduleuze manipulaties bij het organiseren van zijn puzzel bureau ten laste gelegd en bi) de be handeling van zijn zaak raakte de man zo overstuur, dat hij met zijn papieren begon te smijten. Onver wachts sprong hij over de omheining van de verdachtenbank en brulde de politiemannen, die hem trachtten te kalmeren, toe: „Raak me niet aan. Het incident ontstond, nadat G. de ver klaringen van de als getuige gehoorde rechercheur, die het onderzoek had ge leid, als leugenachtig had bestempeld „Hij steekt twee vingers op, maar staat gewoon te liegen", schreeuwde verdach te door de zaal. Eis van vijftien maanden „Zulke woorden wil ik niet horen, ders kan ik u hier niet gebruiken", de president. En toen verdachte opnieuw ageerde gelastte de president hem weg te leiden. Snikkend verliet G. daarop de zaal. Een dergelijk incident had zich ook voorgedaan bij de behandeling van zaak in december, toen hij tot anderhalf jaar met aftrek was veroordeeld. De man wordt ervan verdacht als di recteur van een puzzelbureau zevan bij hem door agenten gestorte waarborgsom men van f 500 niet te hebben terugbe taald, terwijl hij bovendien niets var zich zou hebben laten horen aan hon derden mensen, die hem f 2.50 hadden overgemaakt om in aanmerking te ko men voor kleinere werkzaamheden. Te vens zou G. van te voren de juiste op lossing van een hebben verstrekt r de opbrengst san !zcl aan een kennis t de afspraak, dat zij i zouden delen. Hij zou ae man een Kwitantie van f 10.000 hebben laten tekenen en hem slechts f 125 hebben uitbetaald. Heftig verweer De procureur-generaal achtte oplich ting met betrekking tot de kleinere werk- zaamheden niet bewezen; voor de fraude met de kwitantie en de niet te rugbetaalde waarborgsommen eiste hij echter een jaar en drie maanden gevan genisstraf, met aftrek van de bijna tien maanden voorarrest. Evenals bij de rechtbank beriep G. zich op het fei-t, dat hij niet voldoende door de politie zou zijn gehoord. Hij ver weerde zich verder heftig tegen alle ge tuigenverklaringcn. Toen de president hem vroeg, waar het geld van de zeven agenten was gebleven, die ieder f 500 hadden gestort, antwoord- Zie vervolg pagina 5 Dit doen deze drie schoolkinde- t elke dag twee keer om de school te kunnen bezoeken. De ze primitieve stoeltjeslift over de Panaro-rivier bij Guiglia in Noord-Italië vervangt de brug, in de tweede wereldoorlog is gesneuveld en niet werd hersteld. gaskar. Zij brengen levensmiddelen, ge neesmiddelen en onder andere opblaas bare reddimgvlobten. President De Gaulle heeft het beschermheerschap op zich ge nomen van een speciaal hulpcomité, dat reeds vele wagonladingen kleding en de kens heeft verzameld. Opnieuw vlieger in Oostduitse handen Amerikaanse legerautorlteiten in West- Duitsland hebben gisteren de Russische ambassade in Ooet-Berlijn verzocht, on middellijk te bewerkstelligen, dat een Amerikaanse burgerpiloot (Emory A. Vaugham) wordt vrijgelaten. De piloot kwam vrijdag met zijn sportvliegtuig bo ven Oostduits gebied on heeft daar een noodlanding gemaakt of is tot landen ge dwongen. De Oosbdiuitsers hebben officieel be kend gemaakt, dat de man is geland en In hechtenis Is genomen. Een Russisch zegsman ln Berlijn vertelaarde, dat de Russische autoriteiten zich niet met de affaire zullen Inlaten en dat Amerika contact dient op te nemen met Oost- Dultsland. Zoals bekend onderhouden de Ver. Staten geen diplomatieke betrekkin gen met dit land- (Van - redacteuren) Het Union College in Schenectady (New York) heeft medegedeeld, dat het in september een eredoctoraat zal ver- lenen aan koningin Juliana. Aanvanke lijk was gepubliceerd, dat men een doc toraat zou verlenen aan prinses Beatrix, die in september een bezoek aan de Verenigde Staten zal brengen. Thans schijnt het de bedoeling te zijn, dat de Prinses de bul voor haar moeder in ont vangst neemt, maar de secretariaten van Koningin cn Prinses weten nog van Het staat dan ook geenszins vast, dat het eredoctoraat aanvaard zal worden. Wat prinses Beatrix betreft, zou het niet onmogelijk zijn, dat er bezwaren bestaan tegen de verlening van een eredoctoraat. Naar Nederlandse opvat ting zou zij nog rijkelijk jong voor een dergelijke onderscheiding zijn. De toe kenning zou in strijd zijn met de waar de die men in ons land aan een docto raat toekent. Bewolkt De Bilt verwacht tot morgen: Veel bewolking met plaatse lijk wat motregen, maar later enkele verspreide opklaringen. Overwend matige zuidweste lijke wind. later ruimend naar noordwest. Iets lagere middag temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 2 april: zon op 6.15, onder 9.14, maan op 3.35, onder 13-31, 8 april In 1957 waren er bijna 2.8 miljard men sen op de wereld, in 1950 bjjna 2!i miljard, aldus het statistische jaarberlcht van de V.N. In 1930 bedroeg de wereldbevolking iets meer dan 2 miljard zielen en in 1920 1.8 miljard. 56 percent van de wereldbevolking woont in Azië, de Sowjetunie niert inbegrepen. Het geboortecijfer van Europa, dat het dichtst bevolkt is, is het laagste. De kindersterfte is vergeleken met 1956 i verscheidene landen minder geworden, iet name in Chili, Roemenië, Guatemala, Polen en op het eiland Mauritius, in andere landen is de kindersterfte echter geste gen en wel in Tsjechoslowaklje, Italië, Luxemburg, Spanje en Zuid-Slavié. Nederland komt in 1957 wat kinder sterfte betreft weer het gunstigst uit de bus. Daarna volgen Zweden en Australië. Lawine in Oostenrijk Drie Oostenrijkers zijn gisteren op de weg naar Soelden ln de Venter Vallei bedolven onder een lawine. Een van de drie vond de dood. De twee anderen wer den gered. De drie mannen troffen op de weg een sneeuwverschuiving aan. Toen ze bezig waren de berg sneeuw met spaden weg te graven, werden ze door de lawine getrof fen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1