Plechtige begrafenis van ethergolven Twee KRO-hoorspelen van geheel nieuwe aard tdzMccr' iRT ..Ainalia van Solins nam bij haar huwelijk als levensspreuk: quid reddam Domino, dat zal ik den Heere vergelden? Wij doen dat ook hier bij deze lijkbaar. Wat zullen wij, volk van Nederland, den Heere vergelden voor wat Hij ons gaf in dit begenadigd leven?" Rede van de hofprediker pro/- dr. H. Th. Obbink, op dins dag 27 munt bij de begrafenis van de Koningin-Moeder in de Nieuwe Kerk te Delft. „Als volk in gedachten samen te staan om dat sterfbed doet een heel bijzondere .en hechte onderlinge hand ontstaan, en verlevendigt op zo bijzondere wijze ons aller saamhorigheidsgevoel. Diep ontroerd dank ik u daarvoor en voor uw liefde en trouw baar gedurende haar lang en zegenrijk leven betoond, voor het geluk en voor de zonneschijn die Gij daarin hebt gebracht, voor uw warme belangstel ling en medeleven tijdens haar ziekbed en voor de laatste hulde, zo in bloemen als op andere wijze tot uiting gebracht. De ontroerende bewij zen van aanhankelijkheid aan haar baar en bij de teraardebestelling van haar stoffelijk overschot hebhen mij diep getroffen. Gij hebt daarmede de schoonste Kroon op haar leven gezet". niddng 31 r H. koningin Wilhelm saterdag- COMMENTAAR Proces legen Jezus Een sterk evangeliserende tendens i.- uitgegaan van het televisiespel ..Pro ces tegen Jezus", dat wij gisteravond van de Vlaamse televisie zagen. Diego Fabbri. de Italiaanse auteur, heeft een ingewikkeld geheel gemaakt van dit proces in de moderne tijd, waarin ver beeldingen van het verleden en feiten van het heden zo knap dooreen ge vlochten zijn, dat de realiteit van het gebeuren sterk aanspreekt. In de brede opzet wordt schijnbaar ook het publiek in de zaal betrokken, waarin een reizend Joods toneelgezel schap tracht door. een nieuw proces te komen tot antwoord op de vraag 01 Jezus waarlijk de verwachte Messias Onder regie van Bert Janssens speel den Vlaamse acteurs en actrices dit zeer ernstige stuk op voorbeeldige wijze. Met een minimum aan decor; en een enkele maal een schouder- of hoofddoek bij de gewone kleding werd de sfeer op verrassende wijze opge- We hebben u al eerder verteld dat de KRO een nieuwe weg heeft gevon-'en voor de opvoering van het hoorspel „Wie gaat mee naar Enge land varen", dat in een serie van acht op zondagavonden voor de microfoon wordt gebracht. Aan dit spel. geschreven naar het verhaal van een Engelsman die in 1940 een hachelijke reis maakt mfct zes kinderen door het in oorlogs rumoer verwarde Frankrijk naar zijn vaderland, werken een groepje roepen. Heel jammer alleen, dal de kinderen van 316 jaar mee en alle sccnes, ook die met echte acteurs, microfoons niet vlot genoeg meebewo- zjjn geheel geïmproviseerd. gen met de spelers, waardoor voort- 0j) dinsdag 31 maart a.s. gaat een ander nicuwsoortig hoorspel via durend geluidsinzinkingen werden te- (,e RROzcnder de lucht in, nl. een fantasie over de reis van een microbe WÖveHgens alle lof voor een interessant "oor het menselijk lichaam. stuk. dat ongetwijfeld velen tot naden- De j^RO ontveinst zich niet, dat de schreef, is trouwens geen sprake: ook ken heeft gestemd en belangrijke ge- ra(jio moet concurreren legen de tele- de echte acteurs en het zijn sprekstof kon opleveren. visiG, welke zoveel meer mogelijkheden O l *1 1 f. heeft. Een vorm van deze „concurren- Annie scnmnlt senrntt tie" meent men te kunnen vindon in het uitzenden van bijzonder aantrekke- ljjke hoorspelen, vandaar deze beide teievisiespe ion nieuwigheden. De schrijfster Annie M. G. Schmidt te8horen" uif j^eKen^0"-' heeft de laatste aflevering voor „Pen- mee naar Engeland va het VARA-televisie- beei ^jaar js CI1 bij uilzending alleen gaat na maar van de band wordt afgedraaid, oorgoed Regisseur Leon Povel heeft negen 1 zullen hinderen en dus behoefde hij niet ver te zoeken om net groepje jongens en meisjes dat met „Oom Rob" iRob Gc- Hommeles", I spel, geschreven. Het pensi deze zestiende uitzend'ng dicht. Dat zat er ook wel i vele kijkers het jammer vindei Maar Annie Schmidt heeft plannen: zij gaat voor de VARA enkele raedt BIJ DE DOOD van de Koningin-Moeder besefte men plots in hoe lange tijd het Oranjehuis geen dood en rouw gekend had. Men moest tientallen jaren teruggaan, om het protocol te vinden van een koninklijke begrafenis. In 1865 stierf de echtgenote van koning Willem 11, Anna Paulownain 1877 koningin Sophie; in 1890 koning Willem III. In hoofdzaak volgde men thans het protocol van de begrafenis van koningin Sophie, bij wier uitvaart op 20 juni 1877 de Hof prediker ds. G. Molenaar aan de geopende grafkelder gesproken had: „Maar wij slaan hier de blikken naar boven, tot Hem Die alle dingen naar Zijnen Raad leidt, en Wien ook zij, door het Evangelie van Christus, als onzen God en Vader erkende en beleed". Niet alleen het bij de begrafenis van koningin Sophie gevolgde protocol, maar ook dit woord van ds. Molenaarwas als het ware de leidende gedachte voor koningin Wilhelmina bij de begrafenis van haar moeder. Défilé Even over 9 uur, op donderdagavond 22 maart, reden drie Hofauto's vóór bij het Paleis aan de Lange Voorhout: het waren koningin Wilhelmina, prinses Juliana, prins Hendrik, de vorstin Von Erbach-Schönberg, de vorst en vorstin van Waldeck, die bloemen brachten bij de gesloten kist van de Koningin- Moeder. Veertig minuten duurde dit laatste bezoek van de koninklijke fa milie, die voor het eerst in zware rouw gekleed was. Reeds woensdagmiddag hadden ko ningin Wilhelmina en prinses Juliana de Koningin-Moeder voor 't laatst ge zien; donderdagmorgen werd de kist, in tegenwoordigheid van mr, J. R. H. van Schaik, de minister van justitie, verzegeld. Daarna kreeg het volk de gelegen heid een laatste groet te brengen aan de Koningin-Moeder. Te Den Haag, Soestdijk, Apeldoorn en Amsterdam werd in de Paleizen het condoleantieregister druk getekend. Al leen reeds in het Paleis op de Dam tekenden 13.000 personen het rouwregis ter. Ook werden vanaf dinsdag 20 maart aan het Paleis aan de Lange Voorhout bloemen bezorgd. Aanvankelijk scheen er geen défilé te worden toegestaan, en werd verteld dat het stoffelijk overschot van konin gin Emma opgebaard zou worden in de Willemskerk aan de Nassaulaan te 's-Gravcnhagc. maar ten slotte werd bekend gemaakt dat op vrijdag 23 maart gedéfileerd kon worden van 's morgens 9 uur tot 's avonds 6 uur voor de gesloten kist van de vorstin. De historici kenden het défilé voor de baar van prinses Anna van Hannover (17091759), de echtgenote van Prins Willem IV, de moeder en gouvernante van Willem V, die stierf op Huis ten Bosch, en waarvoor 36.000 a 37.000 Oranjevrienden défileerden, om haar te danken voor de standvastigheid waarmee zij de rechten van het stamhuis had weten te verdedigen te gen de regenten-partijleiders. Maar dit défilé sloeg alle voorgaan de precedenten. Hoe vaak was er voor Paleis Soestdijk op 2 augustus, de verjaardag van koningin Emma, niet gedéfileerd, waarbij duizenden bloemen werden neergelegd op fcet bordes, waarop de minzaam groeten de vorstin gezeten was. Nu kwamen werkelijk alle rangen en standen om een laatste groet te brengen. In de hal van het Paleis, vlak voor de deuropening, stond de eenvoudige kist van blank eikenhout met verzil verd beslag. Over de kist was een kleed gespreid van lang afhangende paarsrode seringen, door de Nederland se vrouwen geschonken. Op de kist la gen zowel oP een karmozijnrood kus sen de gouden kroon en de orde van de Nederlandse Leeuw als een tuiltje paarse viooltjes van prinses Juliana. Links en rechts hield een kamerheer staande de wacht, kaarsrecht, met wit te handschoenen. De hal van het Paleis was niet in rouwfloers, maar een stroom van bloe men was neergelegd: kransen van de Duitse rijkspresident Von Hindenburg en de Koningin van Italië, de Keizer van Japan en de Koning van Zweden, van koningin Mary van Engeland en de president van Letland, van Musso lini en van de Duitse regering (met hakenkruis op het lint), een krans met de Belgische kleuren, met linten waarop de namen Leopold en Astrid, kransen van de sultan van Langkat en de gouverneur-generaal van Nederlands Oost Indië alsmede van de Johanniter- orde. Om 9 uur 's morgens werd het défi lé geopend door het college van burge meester en wethouders van Den Haag, en sindsdien trok een eindeloze stoet langs het open Paleis: Nederlanders en Javanen, kinderen en een 94-jarige oud-marketentster, burgers in kleder dracht. onder wie vele Scheveningse vrouwen. Om 2 uur bracht de com missaris van Zuidholland jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek met vrouw en zoon een bezoek langs de kist: de te genwoordige vice-president van de Raad van State dr. A. A. L. Rutgers lei een krans aan de baar namens Su riname; voorts werd een krans neer gelegd met op het lint ..Het diep ont roerde Atjeh" en één van het trouwe Ambon. Uit alles bleek dat de deugd der dankbaarheid in Nederland nog niet was uitgestorven: tot half zevén 's avonds werd het défilé voortgezet, terwijl de volgende dag opnieuw ge legenheid tot défileren werd gegeven. Op maandag 26 maart lei de Engelse gezant, Sir Charles H. Montgomery, een krans aan de baar namens de En gelse regering, terwijl de chef van de generale staf, It. Gl. H. A. Seyffardt en de commandant van de Nederland se marine, vice-admiraal C. J. E. Bru- tel de la Rivière, een zilveren krans van de Nederlandse weermacht bij de kist neetlegden. HOFROUW De Koningin kondigde tien weken hofrouw af; vijf weken zware rouw, drie weken middelbare en twee weken lichte rouw. Het Italiaanse hof deed het zelfde voor drie weken, Noorwegen en Roemenië hadden twee weken hof rouw, Denemarken gedurende tien da gen, terwijl het Engelse hof een week hofrouw voorschreef, waarbij koning George V beval dat op de dag van de bijzetting alle vlaggen van de Engelse regeringsgebouwen halfstok zouden han gen. Te Bern zei de Zwitserse regering als teken van rouw het jaarlijks diner met de diplomaten af. En in alle protestantse kerken wer den op verzoek van het kabinet-Colijn rouwdiensten gehouden; het rooms- katholiek episcopaat wekte op tot ge bed in een boodschap van de bisschop pen: opvallend was voorts het aantal Joodse herdenkingsdiensten. Op zondagavond 25 maart werd een bijzondere rouwdienst in de Duitse kerk te Den Haag gehouden, w.elke werd bijgewoond door prins Hendrik, de vorst en vorstin van Waldeck, de gravin van Erbach-Schönberg en de Duitse gezant, gl'aaf Zech 'von Burkers- GASTEN stellen We hebben u al verleid hoe hij er met de kinderen op uit trok om hun reacties op een boottocht (voor het oversteken van het Kanaal), bij het neerkomen van vliegtuigen opnemer Zuike vrije, spontane uitingen heeft hij listiglijk vervlochten speelscènes, waarbij de telen die meespelen hebben geïm proviseerd. Sommigen enthousiast, an deren met heel wat bedenkingen. Resultaat: een opmerkelijke frisheid en ongedwongenheid enerzijds, maar ook een teveel aan woorden en een gemis aan werkelijk puntige dialogen gaat anderzijds. Het geheel is een knap stuk werk, waarbij uren en uren aan montage zijn besleed waarvoor Loon Povel en de technicus die hem bijstond, alle eer toekomen. Leon Povel meent, dat deze spel vorm meer is toe te passen bij stuk ken die zich in het dagelijkse leven afspelen en dal er wel toekomst in zit. Het tweede hoorspel dat aandacht raagt heet „Van top lot teen". Een microbe, in het haarvatnet geboren, allerlei „individuen" zoals inderen ..Cocco de lelijkerd", witte bloed- alleen de situatie wisten en verder naar lichaampjes, de werkers in de maag etc. eigen verbeelding speelden. Verbazing- HU reist een poosje met een bacterie, wekkend echt is hel huilen en halen komt in het „pompstation" (het hart), van de kleine driejarige Brigitje "de in het „neusgatenbos", kortom, de luls- kinderen hebben hun eigen namen ge- teraars worden op deze manier inge houden) tijdens een ziekte in de trein, leid in de werking van het menselijk maar toen de opnamen nog in voorbe- lichaam op amusante w|jze en niet met reiding waren was het kindje echt ziek leerrUke voorlichting, en zonder dat zij het wist stond vader Een gr0ot aantal acteurs werken mee met een microfoon aan het bedje. jn dit 5peii dat geïllustreerd wordt met Zo kon later de benarde scene in een muzikale uitbeeldingen, natuurlijk in overvolle trein zonder het kind worden radiofonische vorm gespeeld en.werden haar verdrietelijk- De samenstellers van deze radiofan- heden er knap tussen gemonteerd. tasie zijn Geo Blanc en Roger Nord- - i ii j i mann (beiden auteurs) van Radio de klnfleren tni ongeveer Lausanne en de Zwitserse radiomusicus Julien F. Zbinden. J. A. Santfort ver- taajde werk en ook hier heeft Leon Povel de regie. Moderne ondernemingen als deze verdienen de aandacht te trekken en d van waardering zeker geen hoorspel voor kinderen: zü kennen zelfs niet de samenhang van het geheel en veelal zUn hun dialogen samengesteld uit verschei- »ctttlcucll dene opnamen, waarbty dan later de zijn ze)<er volwassenen hun tekst spraken. waard zin des ■en nodig om orde op zaken te stellen. Reeds dinsdag 20 maart om half elf riveerde de vorst van Waldeck Koningin Wilhelmina verzocht aan de buitenlandse staatshoofden geen bijzondere missies te zertden. Dat was de reden dat koning Leopold van Bel gië en bondskanselier dr. Dollfusz van Oostenrijk, die het plan hadden de be grafenis bij te wonen, niet kwamen. Slechts enkele vorsten werden uitgeno digd: prins Eugen van Zweden; de broer van de Belgische koning, de graaf van Vlaanderen, prins Karei van België, de broer van prins Hendrik, groothertog Adolf Friedrich von Meck lenburg; de erfgroothertog van Olden burg en de erfprins von Wied, terwijl het groothertogdom Luxemburg, waar van Koningin Emma nog groothertogin was geweest, vertegenwoordigd werd door de prins-gemaal Félix en de thans nog in leven zijnde minister-president Paul Bech. VOORBEREIDINGEN Te Delft, met zijn sierlijk fijne grachtjes, waarlangs gevels van ont roerend. innige schoonheid, te Delft, waar ook Piet Hein. Maarten Har- pertsz. Tromp, Hugo de Groo: en Van Leeuwenhoek begraven zijn, staat de Nieuwe Kerk, gebouwd tussen 1383 en 1496, in 1563 ên 1872 door brand vernield. Daar rusten, sedert eeuwen de Oranjes, vanaf 1584, toen Willem de Zwijger zijn aardse loop voleindigd had Hendrik de Keyzer bouwde hem gedurende hel. Twaalfjarig Bestand op last van de Staten-Generaal een graf tombe, en sinds bezitten wij in Delft het schoonste graf der natie, waar iedere Nederlander ééns vertoefd moet hebben om dankbaar te gedenken wal het Oranjehuis voor Nederland ge- Hier zou de Koningin-Moeder te rus te worden gelegd, evenals vóór haar Charlotte de Bourbon, Louise de Co- ligny, Amalia van Solms, Mary Stuart. Marijke Meu. Anna van Hannover en Willemijntje, allen eens vreemde vor stinnen, maar wier leven verbonden werd met het Huis van Oranje, en die nu rusten in de schaduw van de Oranjeglorie, die zij bij hun leven ge diend en mee verspreid hebben. Maar de gehple kerk werd juist ge restaureerd; hel was een ware ravage in het kerkgebouw: in de kerk stonden stellingen. Diverse maatregelen wa de Koningin, graaf Schimmelpenninck. de commissaris van de koningin voor Zuid holland, jhr mr. dr. H. A. van Karne beek, te Delft, om besprekingen te voe ren met de commissaris van de ko ninklijke grafkelder, mr. G. van Ba ren. de burgemeester van Delft. Don derdag cn zaterdag brachten prins Hendrik en de hofprediker prof. dr. H. Th. Obbink een bezoek aan kerk en grafkelder, om de werkzaamheden ga de te slaan. Aan de firma Pander en Zoon was opgedragen het kerkgebouw op te ruimen en in te richten voor de begrafenis. Maandagmorgen 10 uur brachten ko ningin Wilhelmina en de vorstin van Erbach Schönberg een bezoek aan kerk en grafkelder om het resultaat van de werkzaamheden te inspecteren. Het gebouw werd in orde bevonden, en de volgende dag was heel Neder land geconcentreerd, eerst op 'net Pa leis aan de Lange Voorhout, daarna op de Nieuwe kerk in Delft. LAATST VERTREK Orp half tien arriveren per auto on der doodse stilte aan het Paleis de Lan ge Voorhout koningin Wilhelmina, prin ses Juliana, prins Hendrik, de vorst van Waldeck met hun diverse familiele den en gasten, voor het bijwonen van de rouwdienst die de oude dominee Weiter nm tien uur zou houden, zoals Beets eens de rouwdienst voor Willem III op Het Loo geleid had. Als gold het een dodenwacht, hebben duizenden de ganse nacht voor het Palcis doorgebracht om de uilvaart mee te maken. Heel de Lange Voorhout gelijkt één stille do- denzaal, waar groepsgewijze enor- dcren, verpleegsters, verscheidene generaals, burgemeesters. Haagse schooljeugd, vendels padvinders en Indische gepensioneerden. Reeds rukken vanuit de Dennenweg de eerste troepen aan en de eerste koet sen. Maar om half elf wordt de span ning gebroken, wanneer de rouwkoets voorrijdt, vervaardigd in hel stalde partement van de Koningin, met zwart en zilver, waarop het beslag is aange bracht van de lijkkoets, waarmee ko ning Willem III eens is begraven. Onder de klanken van Ases Tod van Gricg, wordt de koningin-moeder uit gedragen door leden van haar perso neel, dit met steken op en lange man tels aan. In de deuropening staan ko ningin Wilhelmina en prinses Juliana; voor het raam staan prins Hendrik en de gasten, om dit moment eerbiedig ga de te slaan. Aan beide zijden van de koets nemen twaalf kamerheren plaats, waarna de lijkwagen onder kanongebulder en klok gelui. terwijl het Waldecks volkslied ge speeld wordt, het Paleis verlaat Adem loos zien a lit aanwezigen dit alles g,a- de, terwij) tot ontroering van de menig te op dat moment de vlag van de Ko ningin-Moeder op het Paleis wordt ge- Dp lijkwagen wordt direct 'e voet ge volgd door leden van het personeel, De rouwstoet, die het stoffelijk overschot van Koningin Emma naar H. M. de Delft overbracht, werd door tien duizenden gadegeslagen. waarna in koetsen de vorsten volgen. De stoet wordt afgesloten door leden van het personeel uit de dagen van het ïgentschap van koningin Emma DE ROUWSTOET lippen en het lezen van het Paas- evangelie, dat ons spreekt vai overwinning van den dood door he leven. Immers hier, bij de lijkbaai van ons aller Koninklijke Moeder, gevolgd di der Vorstin die zo wonderlijk be- tcn einde. mind was door het Nederlandse volk, mogen wij niet enkel ons hoofd in droefenis buigen en treuren om de zware slag die ons geliefd vorstenhuis en ons vaderland heeft getroffen, maar moeten wij ook roemen in de wonderlijke liefde Gods, die de dood zijn scherpe prik kel heeft ontnomen en het graf van zijn wreedheid heeft beroofd". Nadat nog gezongen is het gezang „Beveel gerusl uw wegen" en „Hoor onze smeekgebeden", neemt op een wenk van de commissaris var de graf kelder,-.mr. G. van Baren, de opperce- remóniemeèster Kroon en decoraties van de baar, en overhandigt deze aan de hofmaarschalk. Dan nemen d-* dra gers de kist. en dragen deze, thans ontdaan van kransen, ie grafkelder in. slechts gevolgd door de Koningin, de Prinses de vorstin van .Erbach Schönberg en de vorst van Waldeck, alsmede de hofprediker, terwiil steeds het Wilhelmus gespeeld wordl. Bene den bidt de hofprediker het Onze Va der. Even later dalen de minister van justitie, mr. J. R. H. van Schaik en zijn secretaris-generaal in de grafkel der af om de kist te verzegelen. Prins Hendrik blijft boven bij de mi nisters, de diplomaten, de hofdignila- rissen en de overige vorstelijke gasten, en verlaat even later met dc prinsen en gasten het kerkgebouw spoedig ge volgd door de Koningin, haar dochter, tante en oom, die de bijzetting in de grafkelder hebben bijgewoond. De ontroerende bijzetting van dc op recht geliefde koningin Emma, die door de radio met gespannen aandacht het Nederlandse volk, was, DANKWOORD VOOR DE RADIO De 1500 meter lange lijkstoet, geopend door generaal Van Andel met zijn troe pen, vangt in onberispelijke orde het bijna 10 kilometers lange traject naar de Nieuwe Kerk te Delft aan. De op- perceremoniemeester van de Koningin had meegedeeld dat gordijnen en blin den niet gesloten behoefden te zijn, zo dat overal in de straten men rus tig de stoet kon zien passeren. Wel wa ren op weg naar Delft de lantaarns omfloerst en brandend. Zodra de rouw stoet de Hoornbrug gepasseerd is, om tien minuten voor één, vertrekt de Ko ningin met prinses Juliana en de vor stinnen van Erbach-Schönberg en Wal- enkele andere vrouwelijke en hofdames met gesloten auto's naar Delft, waar zij om kwart over één aankomen. Een kort knikje even tegen de erewacht van mariniers bij de ingang van de Nieuwe Kerk, be wijst dat ook thans de Koningin nog overal op let. Inmiddels heeft het koor van de Delftse Nieuwe Kerk zich gevuld met autoriteiten, gezanten en hofdignita- rissen, allen in schitterende uniformen, maar ook allen opgenomen in de span ning die de stoet afwacht. Tegen half drie zet het machtige or gel, bespeeld door Willem van Thie- nen de C mol prélude van Chopin in. om over te gaan in Es-dur: de stoet was aangekomen. Koningin Wilhelmina en prinses Julia na hebben zich naar buiten begeven om de laatste aankomst van de Ko ningin-Moeder mee te maken. Onder ka nongebulder en het ltiiden van de gro te Bourbon wordt de eikenhouten kist binnengedragen. Thans gedekt met het zelfde kleed, dat de lijkkist van haar gemaal dekte, wordt de kist onder het spelen van het Waldeckse Volkslied bin nengedragen, en voor de opening van de grafkelder geplaatst. ROUWDIENST Lang heeft het orgel gespeeld, aleer alle gasten naar hun plaatsen zijn ge leid; dan spreekt de hofprediker prof. Obbink het votum uit, leest het Paas- evangelie uit Mattheus 28 17. en laat zingen het verheven „Weest gegroet gij eersteling der dagen", begeleid door orgel en bazuinen. Daarna houdt de hofprediker zijn korte toespraak, aan vangende met de onvergetelijke woorden: „Het moge niemand verwonderen dat wij hier, staande aan den in gang van een grafkelder, zijn be gonnen met een Paaslied op de Opmerkelijk was over het sterven Opnieuw luisterde heel ons volk naar! de radio, toen zaterdagmiddag 31! maart koningin Wilhelmina om 1 uur,; alvorens zich naar Het Loo te begeven,' i„.„juom uit te rusten van de vermoeiende t de hofprediker begrafenisplechtigheden, een dankwoord Koningin Emma sprak tot het Nederlandse volk. Haar dankwoord ving aan met de woorden: „God heeft haar zó begenadigd, haar, die naast veel levensvreugde ook veel zware smart heeft ge kend in haar leven, dat haar ate éne smart waarvoor tij vreesde: liet ogenolik van a/scheid nemen van die haar hel liefste op aarde waren, is bespaard gebleven. God sloot haar ogen zo vredig toe en nam haar tol Zich zonder scheidings- Even opmerkelijk was wat de hof prediker zeide over koningin Wilhel mina en prinses Juliana, bij dit sterfbed: „Zo zien wij dan nu over mense lijke daden en menselijke deugden heen naar Hem, uit Wien, door Wien en tot Wien alle dingen zijn, en danken Hem over wat Hij ons vorstenhuis en ons land en volk heeft geschonken in dit heerlijk leven, dat wij zo node uit ons levt Mijn gedachten gaan naar u allen uit in deze droeve dagen en ik wens u door dit gesprek door de radio een blijk te geven van mijn innig medeleven in hetgeen voor u allen een droefenis bleek te zijn. Zij. die voor ons allen een Moe der is geweest, is tot Gods Heer lijkheid ingegaan. Haar liefhebbend hart heeft u allen omvat. Zij wist zich in te denken in de noden en behoeften van geheel ons volk, zo wel hier te lande, als in de Overzeese Ge- vanavond Roelof Krol dirigeert het Radio Ka merorkest, het Klein Omroepkoor en vele solisten, die om 8.30 uur in het KRO-programma een uitvoering ge ven van de Johannes Passion van Bach. De uitvoering duurt tot 11 uur en wordt omstreeks 9.40 uur onder broken door gitaarspel (werken van J. S. en K. Ph. E. Bach) van Andres Segovia. De VARA zendt tussen 8.05 en 9.10 uur een amusementsprogramma „Sma ken verschillen" uit. Het publiek in de zaal mag na elk nummer, gepre senteerd door bekende vocalisten en musici, commentaar geven. Van 9.25 af allerlei ontspaningsmuziek. TIPS uit het buitenland Rudolf Schwarz dirigeert het BBC- Symfonie-orkest. dat tussen 8.55 en IÓ.45 uur in het BBC-programma op 464 m werken van Arriogc, Jolivet, Dvorak en Roussel speelt. Een Beethovenprogramma. dat o.m. het vioolconcert in D omvat, kunt U beluisteren over de Duitse zender 309 m 971 kHz Wilhelm Fürchtwanger en Otto Klemperer dirigeren hel Lon- dens Filharmonisch orkest, Yehudi Menuhin is solist. Tussen 7.10 en 8.40 vanavond Om 8 uur begint het televisiepro gramma met het journaal en wcer- overzicht. Daarna komt de VPRO mei een voordracht met muziek, zang en declamatie van het Passieverhaal. Om 9-i0 uur een film over allerlei Paas vieringen en daarna een toespraak door prof. dr. L. J. van Holk. Televisie le Paasdag Tclevlsleprogr. NTS: 11.50-12.13 Eurovi- ie: Pauselijke zegen Urbl et Orbi: 20.30 Dlinprogr; 21.25-22.10 Groot symf.-ork v h Televisie 2e Paasdag elevUleprngr. VARA: 11.25 Inleiding Het slot van de toespraak, waarin weer dat persoonlijk element lag, dat ook de hofprediker in zijn toespraak over het sterven van Koningin Emma liet doorschemeren, luidde: „Bij alle weemoed, welke door het hart gaat van het kind, dat haar zullen missen. En w\j kunnen met Moeder moest afstaan, is het onver, nalaten aan deze plaats onze ge- getelijk heerlijk te ervaren, de liefde eerbiedig le Koningin en onze pnn- voue hand van God. die alles zo be- ses Juliana gelukkig le prijzen, dat schikt heeft. Zij heeft niet beseft, dat God haar de genade verleent op haar krachten de hoge. slopende deze wijze en met zulke gèvoelens koortsen niet zouden kunnen naar zo beminde Moeder en Groot- staan, moeder 'en grave te dragen, en daarbij zich gedragen te weten door de gebeden van allen die bidden hebben geleerd". Het einde van de rede van prof. Obbink, die met krachtig stemgeluid was uitgesproken en met grote aandacht gevolgd was, luidde: „Wij wil\en elkander hier bij deze lijkbaar beloven dat wij de band tussen Oranje en Nederland, die ons land en volk reeds tot zo grote zegen is geweest, niet alleen be waren, maar versterken en daardoor tonen, dat wij bij elkaar behoren, b{j elkander willen blijven Voor het radio- cn televisieprogram ma van beide Paasdagen cn dinsdag zie elders in dit blad. Zij is in de armen van haar Hei land ingeslapen, zonder het naam loos lijden van afscheid te hebben moeten ondergaan, zich, ook in de laatste dagen van haar leven omn gd wetende van hen, die haar het 'Jefst waren, Thans, waar u)(j haar moeten missen, zoals wij haar steeds zo gaarne bij ons en om ons zagen, blijft het belangrijkste, dat zij en haar liefde ons omringen. Zij trachtte steeds een zegen te zijn voor ons allen. Ik besluit met de wens dat deze zegen zich voor u en voor mij moge uitstrekken tot over hare groeve." Dankbaar mogen wij zijn, dat ko- samen ontvangen de zegen die Gods ningin Wilhelmina de dood van haai goedheid ons nog zal willen schen- Moeder voor ons plaatste in het licht zil J.2U, Christy s! S? Amen". het Paasfeest herdacht werd! Uw haar is veel mooier dan U denkt 1 POLI COI.OR Kleur,hampoo hoort bij utr mnke-upl Tintgevende haarwuslng om thuis zelf toe te puien. Bij all* drogisten en parfumerle-zakan. Imp. LAHNEMANN Laren N.H. Postbus 18.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9