Ruimtecabines goede staat werden in geborgen SUCROSE RUSSISCHE KRITIEK OP DE WESTELIJKE NOTA'S Noorden wil de ernstige achterstand inhalen Sukarno naar Rusland en weer naar Amerika Verontwaardiging over De Gaulles verklaring Indianen weer op oorlogspad Doodde vrouw haar man door radioactiviteit? Drie mensen omgekomen bij hevige autobotsing ZATERDAG 28 MAART 1959 pROEFCABINES gelijkend op die, welke eens Amerikaanse ruimte reizigers zullen vervoeren, zijn door vliegtuigen op grote hoogte losge laten en in goede staat geborgen. Dat heeft het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart bekend gemaakt. De cabines, die meer dan een ton wegen, zijn voorzien van parachutes, om hun landing op aarde te vertragen. Deze proeven vormen een onderdeel van het project-Mercurius, dat zich bezig houdt met het vervoeren van mensen in een baan om de aarde. Op een hoogte van 16.000 meter zijn de cabines door vlieg- Voor diabetici en slanke lijn! Nieuw procédé heft broosheid Beryllium op tuigen van het type C 130 Hercules los gelaten. Vorige zomer reeds zijn deze proeven genomen, maar eerst thans heeft men er ruchtbaarheid aangegeven Amerikaanse deskundigen werken thans aan een studie voor een duizend toi wegend ruimtestation, dat mensen za kunnen vervoeren, zo heeft de leider var het Amerikaanse bureau voor ruimte- studie Roy Johnson deze week in eer senaatscommissie verklaard. Men heeft reeds een miljoen dollar uitgegeven dit project, waarvan vooraanstaande ge leerden stellig geloven dat het uitvoer- De Wyman-Gordon Company, een van de grootste metaalfabrieken in de wereld, Plan voor geleidelijke hereniging TyADIO-MOSKOU heeft kritiek geleverd op de nota's van Engeland, -*■*- Frankrijk, West-Duitsland en de Verenigde Staten, die donderdag in Moskou zijn aangeboden. Rusland is gekant tegen het westerse denk beeld om een beslissing tot het houden van een topconferentie afhankelijk tes tellen van de vorderingen, die op een bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken worden gemaakt. Er zijn zoveel ingewikkelde vraag stukken ontstaan, aldus radio-Moskou, dat deze slechts door de regerings leiders kunnen worden opgelost. De nota's van Amerika, Ëngeland, Frankrijk en Wesit-Du its] and zijn zo goed als gelijkluidend. Er zijn slechts kleine verschillen. Zo schrijft Engeland over de topconferentie, dat deze gehou den moet worden, zodra de gebeurtenis sen daartoe aanleiding geven. In de Ame rikaanse nota wordt het even andere ge zegd. Eisenhower is bereid naar een top conferentie te gaan als de ontwikkeling dit rechtvaardigt. West-Duitsland meent, dat het aantal ioor de ministers te behandelen onder werpen niet beperkt moet worden. Op lie voorwaarde is Bonn bereid advi seurs naar Genève te zenden. Het Amerikaanse blad Wall Street nal weet 1 teldei Hike diplomaten een plan uitwerken, dat een „sluipende hereniging" van JDuitsland beoogt. Men wil dit berei ken door de contacten tussen de twee Duitslanden geleidelijk te laten toe- F or malie volgende fiver de binding aan een regeringspro gramma worden theoretische en door de praktijk geïnspireerde redeneringen ten beste gegeven. Het klinkC zo verleidelijk, als de fracties op een kritiek ogenblik het regeringsprogramma van hun geestver wanten naast zich neerleggen, is regeren onmogelijk. Maar anderzijds moeten kenmerk van ons stelsel Kamer en kabinet elk eigen zelfstandigheid behou den. Die zelfstandigheid komt aan weers kanten in gevaar, als bij voorbaat hei kabinet zich als het ware contractueel verzekert van een vaste meerderheid ir de Kamer. Een kabinet dat anders handelt houdt iverkelijk wel voldoende regeer- mogelijkheid. Er is bovendien een bijzon dere omstandigehid, die tegen een strakke binding aan een regeringsprogramma pleit: over essentiële punten wacht men het advies van de SER. Eigenlijk is het niet te doen een compleet regeringsprogramma op te stellen zolang men dat advies niet kent.. Wij willen allerminst beweren, dat het kabinet hoe het er ook zou uitzien het advies van de SER altijd zou moeten volgen. Maar zo'n advies is nu eenmaal een gegeven, dat negatief of positief bü de beleidsbepaling zijn invloed moet kunnen hebben. Wie nu een programma opstelt loopt de kans. dat later door de SER onthulde gegevens tot herziening zullen dwingen. Een regeringsprogramma zal op het ogenblik dus alleen een globaal stuk moeten zijn en wat betekent dan een strakke binding van Kamerfracties aan zo'n programmaOok de Kamerfracties weten nog niet wat de SER zal onthullen Nederlanders bat 111 N ïsena De aannemerscombinatie Costain-Blan- Blankevoort en Zoon N.V. Bloemen- D. Blankevoort en Zoon N.V. - Bloemen- daal) heeft van de Shell opdracht gekre gen tot verdieping en verbetering vah de vaargeul aan de monding van de Bonny- rivier voor de kust van Nigeria, waarin zich zeezandbanken bevinden. De Bon- nyrivier moet toegang geven tot Port Harcourt, haven voor de olievelden Oost-Nigeria, waar nu slechts kleine kers kunnen binnenkomen. Dit word vrij moeilijk miljoenenwerk tengevolge van de grote oceaandeining en moet anderhalf jaar voltooid zijn. heeft bekendgemaakt, dat zij een ni methode van 6meden heeft gevonden waarmee de broosheid van het lichte, hittebestendige metaal beryllium worden opgeheven. Dit metaal zal ruimtevluchten worden gebruikt, doch zijn broosheid was het enige grote nadeel Het heeft verder zeer bijzondere eigen schappen, die evenwel door de Ameri kaanse regering streng geheim worden ge houden. Belastingfraude van accountant De officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank heeft tegen de 37-jarigt accountant J. Th. B. uit Haarlem, wegens uitlokking van valsheid in geschrifte wegens medeplichtigheid aan het doen van valse aangifte voor de inkomstenbe lasting, ten behoeve van de 3&-jarlge sla ger J. R. uit Haarlem, een gevangenis straf van tien maanden met aftrek var zes maanden voorarrest geëist. De ac countant gaf zijn personeel opdracht val se boekingen te doen in de boeken zestien klanten. Daardoor werd ir jaden 1956. '57 en '58 20.000 te wt inkomsten aan de belastingen opgege De raadsman, mr. O. H. v. Wijk, merkte op, dat verdachte geen voordeel van de valse boekingen heeft genoten. Tegen de slager, die zich te verant woorden had wegens het doen van on juiste aangifte van 2500 voor de in komstenbelasting, eiste de officier van justitie 1000, subs, twee maanden hech tenis, benevens een voorwaardelijke straf van twee maanden met een proeftijd van Uitspraken 9 april Brand in kleermakerij in Amsterdam Een felle uitslaande brand heeft van nacht een kleermakerij aan de Verbin dingstraat, hoek Kuiperstraat te Amster- i in een uur tijds volledig verwoest, brandweer heeft het vuur vrij snel nen localiseren, waardoor de aan grenzende woningen in deze dichtbewoon- buurt gespaard bleven. Van de kleer makerswinkel, de werkplaats en het wo ninggedeelte viel echter niets meer te •edden. miljard nodig 20 m 20 jaar Voor een gestimuleerde ontwikkeling van het noorden des lands in de periode 1960 tot 1980, gericht op een volledige werkgelegenheid in de drie noordelijke provincies en het doen verdwijnen van de zogenaamde expulsie, zal in de ko mende twintig jaar bijna 18,7 miljard gul den moeten worden geïnvesteerd. Dit heeft de bestuurscommissie „Noor den des Lands", waarin de drie noorde- werken, be- der i i de ota, welke di aad en de fractieleiders ilitieke partijen werd toegezonden belicht van de ontwikkeling noorden des lands. Van die 18.7 miljard gulden zal de helft direct op de werkgelegenheid gericht moeten worden. Het resterende deel zal nodig zijn om de infrastructuu beteren. In deze ontwikkeling zal de overheid bijna de helft van de totale investeringen (9.1 miljard gulden) voor haar rekening Gezochte Duitser viel uit trein Omstreeks 8 uur donderdagavond is de Duitse kelner Josef Hans P uit Keuien hoogte van Acht (N.-Br.) uit de Aust Oostenrijk, gevallen. Hij kwi in het opsporingsregister van de Kon. marechaussee Het verminkte stoffelijk overechot werd door de bestuurder van een achteropko mende trein op de spoorbaan aangetrof fen. nadat ook spoorwegpersoneel reeds alarm had geslagen, toen op het baanvak Eindhoven—Best in het laatste rijtuig van de expres een openstaand portier ontdekt werd. LUCHTVAARTPIONIER STEUP OVERLEDEN In zijn woning te Breda is deze week op 71-jarige leeftijd overleden de luit. kolonel-vlieger B D. U. K. Steup, eei van de vier Nederlandse vlieginstruc- teurs op Soesterberg tijdens de wereldoorlog. De drie anderen, Heyst, Versteegh en Jongbloed, thans prof. Jongbloed, zijn nog in leven. De heer Steup. die zijn vliegb 1912 de Schiphol. Het militaire comma vorig jaar is een van de straten op onz« nationale luchthaven naar deze Neder landse luchtvaartpionier genoemd. Het stoffelijk overschot is vandaag besteld. rijksoverheid wordt gevraagd, is een be- dat in onderdelen erop gericht is, de ernstige achterstand van het Noorden conomisch. sociaal en cultureel ge bied op zo kort mogelijke termijn in te halen. De beoogde structuurverbetering is te vergelijken met andere nationale taken, als de inpoldering van de Zuiderzee en de uitvoering van het Deltaplan, In een Aalsmeerse bloemen kas kan men voor de vijfde maal genieten van 's werelds kleinstbloemencorso. Het Minicorso bestaat deze maal uit achttien miniatuur-praal wagens en vier versierde mi niatuur-personenwagens, die de kas rondrijden. De op brengst is voor het Rode Kruis. Op de foto ziet men miniatuur belangstelling voor het Mini- Nieuw garnizoen in Schoonhoven Het is zo goed als zeker, dat de thans n Schoonhoven aanwezige onderdelen •an het regiment Van Heutz de gemeen- e gaan verlaten, zo heeft de burge- neester meegedeeld. Bij een bespre- ring, die hij op het hoofdkwartier van de generale staf heeft gehad is in be ginsel besloten andere onderdelen in Schoonhoven te vestigen, die minder be hoefte zullen hebben aan oefenterreinen iterkte hiervan zal die van de thans gelegerde onderdelen benaderen. Boekhouder gearresteerd. Te Emmel- <rd i» ingesloten de 25-jarige G. uit Nagele, boekhouder bij de firma Noordu ir. G. wordt ervön verdacht kasgel- e hebben verduisterd tot een bedrag enige duizenden guldens. Subandrio wil werkelijkheidszin van Nederland SUKARNO is van plan informele bezoeken te brengen aan de Sowjet- unie en de Verenigde Staten. Hij gaat namelijk 23 april op reis, waarbij hij officiële bezoeken zal brengen aan Turkije, Zweden, Denemarken, Polen, Vaticaanstad, Brazilië, .Argentinië, Panama. Mexico, Japan en Vietnam. In Vaticaanstad zal de Paus hem in audiëntie ontvangen. In Rusland zal Sukarno een paar dagen rust nemen in het vakantie-oord Soetsji en in de Verenigde Staten te San Francisco en Honoloeloe. ner, heeft te Djakarta niet-officiële be sprekingen gevoerd met Sukarno en pre mier Djuanda en gaat nu een vierdaags! reis maken door Indonesië. Offensief in Noord-Celebes De opstandelingen in Noord-Cele bes melden een uitgebreid offensief. In het onlangs te Macao verschenen maartbulletin staan foto's van hun opmars naar Menado. Zij melden de doorbreking van de verdedigings linie der regeringstroepen van Amoe- rang-Kawangkoan naar Langoan, waardoor Amoerang is afgesneden er nog alleen uit de zee en de lucht kan worden voorzien. Kawangkoan is door de opstandelingen bezet. Mo biele bataljons zijn Langoan voorbij getrokken en heeft de vijand daar afgesneden. Deze ontruimde ook Remboken. Ook het vliegveld Ma- panget is door de opstandelingen veroverd. Zij hebben contact gekregen met mo biele bataljons, die van het meer van Tondano oprukken. De voorsteden van Menado zijn veroverd. In totaal verloren de opstandelingen 126 man, de regerings troepen voorzover geteld 360, terwijl zich 250 man overgaven. Regeringstroepen onder de majoors Andi Selle en Andi Sosoe zijn volledig gewapend overgelopen De minister van buitenlandse zaken Subandrio, minister Chaerul Saleh (die indertijd uit Nederland verwijderd werd wegens ongewenste activiteit), hoge offi cieren van de strijdkrachten en de poli tie, autoriteiten van hofhouding en rege ring zullen hem vergezellen. Inmiddels heeft de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken Subandrio te Djakarta verklaard, dat als Nederland „de goede betrekkingen met Indonesië" zou willen herstellen, van Nederlandse zijde een „realistische aanpak" nodig zou zijn. Voorts vertelde hij, dat Indonesiës internationale aanzien was verhoogd Nederland zou uit eigen belang de zaken anders moeten aanpakken. Over de Ne derlandse verkiezingen wilde hij zich niet uitlaten, maar hij hoopte, dat de nieuwe Nederlandse bewindslieden niet „langer" zouden uitgaan vah het vooroordeel, dat Indonesië zijn moeilijkheden niet zou kunnen overwinnen. ..Als de Nederlan ders nog denken dat kolonialisme in welke vorm dan ook verdedigd kan wor den. dan geloof ik, dat de gang van zaken in de laatste negen jaren voldoende het tegendeel heeft bewezen," reide Suban drio en merkte voorts op, dat Indonesië steeds beter in staat is het hoofd te bie den aan mogelijke Nederlandse tegen werking ten aanzien van Indonesiës eco nomische betrekkingen met andere lan den. Hij beweerde voorts, dat de Neder landers zich zouden moeten onthouden van „zoet klinkende woorden" over de opvoeding der bevolking van Nederlands Nieuw-GuineaHij meende, dat de Indo nesiërs veel beter tot die opvoeding in staat 20uden rijn dan de Nederlanders De gouverneur van New Jersey, Mey- Grens met Polen niet definitief TVE WESTDUITSE REGERING heeft snel gereageerd op de ver klaring van de Franse president De Gaulle, dat de Duitsers de hereniging binnen de tegenwoordige Duitse grenzen moeten proberen te berei ken. De grens tussen Oost-Duitsland en Polen, de Oder-Neisse-iinie, aldus een officiële mededeling in Bonn, wordt niet beschouwd als de Oost- duitse grens. De definitieve vaststelling van de Oost- duitse grens moet worden opgenomen in het Duitse vredesverdrag. De West- duitse regering, zo gaat de officiële verklaring verder, heeft herhaaldelijk laten weten, dat zij deze kwestie niet met gebruik van geweld wil regelen. Integendeel, de regering hoopt, dat er op precies dezelfde manier als in het Westen een oplossing wordt bereikt Vermoedelijk hreckt Bonn met deze laatste woorden een lans voor een volksstemming in het omstreden ge bied. zoals ook In Saarland is ge- De officiële verklaring van de West- duitse regering vertolkt de algemene verontwaardiging, die over de verkla ring van De Gaulle is ontstaan. De Westduitse christen-democratische par tij liet scherpe kritiek horen. De Gaulle heeft, met de onderhandelingen met Rusland in het vooruitzicht, gecapitu leerd voor de hoogste Russische eisen op het gebied van de grenzen, aldus een communiqué van de persdienst deze partij. Het onafhankelijke dagblad Telcgraf noemde de verklaring van Dc Gaulle verbazingwekkend en beschuldigd) het Franse staatshoofd van pogingen om het huis van zijn geallieerde buur- Schip kapseisde Matroos beklemd geraakt en ver dronl ken Bij het kapseizen van bet 400 ton metende kustvaartuig Blerum in de haven van Harlingen is donderdag avond de 25-jarige matroos Pietcr Ilamsma uit Opende in Groningen om het leven gekomen. matroos, die thuishoorde op hel kustvaartuigje Jantje Eppina uit Delf- was met vier anderen aan boord gegaan om de trossen te kappen, toen het schip als gevolg van de abnormaal hoge waterstand in de Harlingse haven geheel scheef getrokken lag. Het schip maakte toen al water door een opening aan de zijkant en bij het kapseizen wis ten de vier andere mannen zich nog met een sprong van het gangboord op de wal in veiligheid te brengen. Matroos Hamsma raakte echter beklemd tussen het gangboord en de schuivende luiken en verdween met het schip onder water. DE RODE Indianen ln Noord- Amerika, zo wordt ons uit Miami gemeld, zijn weer op het oorlogspad en dit keer dreigen zij een verenigde In diaanse republiek te vormen. De op perhoofden van verscheidene stam men zijn op het ogenblik bijeen in de Everglades in Florida, het moe rassige achterland van de Semino- len. die beweren, dat zij nog nooit door de blanken zijn verslagen. Daar werken zij aan een campagne. Opperhoofd Boze Beer, die in maart een demonstratie van India nen bij het Witte Huis leidde en die ook deelnam aan de korte opstand van Canadese Indianen tegen het blanke gezag in Brantford, Ontario, zou per moderne auto op weg zijn van Washington naar een bijeen komst. die de Seminolen een veertig kilometers ten westen van Miami houden. De grote raad van stamhoofden zal o.a. vertegen- de Tuscarora, de Irokezen en de Indianen in Utah omvatten. Zij ho en verbond te sluiten dat de gde Indiaanse republiek zal vormen en waaraan Indianenstam men van geheel Noord-Amerika, „die hun vrijheid, volk en land wil len beschermen" kunnen deelnemen. Volgens een bekendmaking van opperhoofden van de Seminolen zal een van de belangrijkste punten van de komende conferentie zijn de vraag of stappen bij de Verenigde Naties dienen te worden onderno- Arbeiders in leemkuil in Sittard bedolven Twee arbeiders. W. en D., zijn donder dagavond, toen ze in een leemkuil aan de Lahrstraat in Sittard aan het werken waren, bedolven doordat een van de leemwanden instortte, en ongeveer drie honderd kubieke meter grond naar be neden kwamen. D. werd totaal bedolven onder de neerstortende grond, terwijl W. tot zijn middel in de leem bekneld raak te. Deze laatste kon zich zelf bevrijden en alarm slaan. Twee mannen, die per tractor passeerden, snelden toe en groe ven zo resoluut, dat ze D. van de ver stikkingsdood konden redden. D werd naar het ziekenhuis te Sittard overge bracht, omdat hij enkele ribben gebro ken had. Ceta Bever V.lpon - Cetalac plastlcvsrt Qupa kneedbaar ho* - Snelfli snellljm Ceuflei koudll|m - Nedo-Mei - BuitenbIJte e*. Bij huiszoeking buisjes Thallium aangetroffen ^kE LEUVENSE politie stelt der/oek in naar de oorzaak i het an Jean Debecker, Haccht nabij Louvi vrouw Debecker is deze week gearres teerd onder verdenking haai dagen geleden om het leven te hebben gebracht door vergiftiging, mogelijk door radioactieve besmetting. De politie, die donderdag huiszoeking had gedaan in het huis van de trambe stuurder Josef Claes, omdat zij het mo- GISTEREN ztfn op dc rijksweg UtrechtDen Bosch onder Evcrdingen drie per sonen om het leven gekomen bü een botsing tussen (wee vrachtwagens. De auto's die uit tegengestelde richting kwamen, vlogen door nog onbekende oorzaak me» grote snelheid op elkaar. De slachtoffers rijp P Mosselveld uit Waalwijk, die een vrachtwagen van Lips' stuwschroevenfabrlek te Drunen bestuurde, de 27-jarige J. G. IJzerman uit Mocrkapclle, die chauffeur was van een grote truck met op legger, en een twaalfjarige jongen die met hem meereed, Arie Grootenbocr, even eens uit Mocrkapelle. 0 Op de spoorwegovergang Laansloot- seweg te Rotterdam kwam gisternacht een locomotief in botsing met een politie auto, die omver werd geworpen. Een der inzittenden kreeg een lichte hoofdwond Het was de 28-jarige bestuurder B. Loch uit Rotterdam Toen de politieauto de overweg wilde passeren merkte men op het laatste og blik de naderende goederentrein. De ai werd meteen gestopt, maar toen de ti wilde passeren werd de rechtervoorki van de auto nog net door de locomotief gepakt. De auto sloeg om. De mobilofoon- installatie was nog intact, zodat om as sistentie kon worden gevraagd. In de Oude Ebbingestraat te Gronin gen gebeurde donderdagmiddag een on geluk, dat het leven heeft gekost aan een 14-jarige zoon van de melkhandelaar Kunst uit Groningen. De jongen liet zich als fietser meetrekken door een vracht auto Bij het passeren van een andere wa gen raakte hij bekneld en kwam voor dc wielen van de vrachtauto terecht. 0 Eveneens donderdagmiddag werd op een onbewaakte spoorwegovergang tussen Udenhout en Heivoort een vrachtauto door de trein Bergen op Zoom-Nijmegen gegrepen. Ei deden zich geen persoon lijke ongevallen voor. Donderdagmorgen werd de 28-jarige A. J M, Embrechts uit Son, toen hij per bromfiets de Vlokhovenseweg te Eind hoven overstak, aangereden door een per sonenauto uit Eindhoven. De man werd zo ernstig gewond, dat hij enige uren na aankomst in het ziekenhuis overleed. gelijk achtte rattenkruit te zullen aan treffen vond daar een buisje waarvan men gelooft dat het radium bevatte. Professor Armand Castillc van de Leuvense universiteit, twee politieman nen en een klerk, die het buisje in han den hadden gehad, werden nog dezelfde dag naar een ziekenhuis overgebracht om te worden onderzocht. Daar bleek, dat de betrokkenen inderdaad radioactief besmet, doch niet in gevaarlijke den keren. al lei huis Gisteren toog de politie, ditmaal uitgerust met geigertellers en voor zien van beschermende kleding, op nieuw naar de woning van Claes en daar bleek, dat de voorzorgsmaatre gelen niet voor niets waren genomen. Bij de tweede huiszoeking werden namelijk verscheidene buisjes gevon den, die thallium, een gevaarlijke ra dioactieve stof. bevatten Claes kon irklai hij het bezit van de buisjes was gekomen. Hijzelf was ook in lichte graad radio actief besmet, zonder dat dit verder na delige gevolgen voor zijn gezondheid had gehad. De zoon van de overleden Jean De becker heeft inmiddels bekend bij een apotheek in Haecht driemaal ratten kruit te hebben gekocht De aankopen werden in januari en februari van dit jaar gedaan. Hem was gezegd, dat hij niets over deze aankopen aan anderen OUO IJZER Zwols brood voor prins Bernhard Zaterdag 2 mei zal pnn« Bernhard op Soestdijk een collectie brood i»> ont vangst nemen, die namens de 25 jaar be staande cursisten vereniging der Zwolse bakkersvakschool wordt aangeboden Ter gelegenheid van dit Jubileum organi seert de vereniging nationale vak wed strijden. De beste inzending brood zal aan de Prins worden geoffreerd. De heer II. J. van Balen, hoofddirecteur van de ANWB zal in de loop van 1960 met pensioen gaan. Hij zal eerst zijn nog te benoemen opvolger inwerken en in func tie blijven tot het nieuwe hoofdkantoor van de ANWB, dat in Den Haag verrijst op de hoek van de Van Alkemadclsan en de Wassenaarseweg, in gebruik zal zijn genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5