KoorUunniersteegzijstraat de Botermarkt van LEIDSE chr. kweekschool had veel successen Nieuwe ontdekkingen van dr. Klasens in Egypte ANES NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 28 MAART 1959 Agenda voor Leiden Zaterdag Oegstgeest, Willem de Zwijgerkerk. 8 uur: pa as-samenkomst Gereformeerde evangelisatieclubs. Pieterskerk, 11 uur: paasnachtdienst. voorganger dr. P. L. Schoonheim, mede werking van het koor ..Ex Animo". Woensdag Kerkzaal academisch ziekenhuis 12.50 tot 1.20 uur: middagpa-uzebijeenkomst. Harmonie, 8 uur: Vereniging van ex-pi gevangenen uit de bezettingstijd afdeling Leiden en omstreken, spr.: mr. A. baron Van Tuylil- van Serocskerkten over de processen van Neurenberg. Rehoboth, 8 uur: jaarvergadering Chr. vereniging tot verpleging van behoeftige chronisch Zieken „Het Zonnehuis", afde ling Leiden. Donderdag Antonius-clubhuis8 uur: lustrumuit- voerimg jeugdafdeling K. en G. Kleine zaal Stadsgehoorzaal, 8 uur: Ned, Chr. Redsverenigiing, film over Engeland. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond per soneelsvereniging S.L.F. Vrüdag Kleine zaai Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: K. en O-, middag voor kinderen, optreden van goochelaar. OEGSTGEEST. Geref. kerk, 8 uur: diaconessenhuisfilm „Vechten is dienen". Zaterdag Molen De Vallk. 2 uur: vertrek excursie afdeling Leiden NC.R(eiis)-V. naar Noord- Den Buroht, 8 uur: toneelvereniging D.O.B. met „De heilige vlam''. Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: Leidse Jeugd- Aotie, Soapdmofoallet. Schouwburg, 7.30 uur: feestavond speel tuinvereniging Oost erkwar tier. Oud-Poelgeest, 2.15 uur: excursie afde ling Leidien Kon. Ned. Nartaiurhisit. Ver eniging. Tentoonstellingen Prentenkabinet Kloksteeg 25: grafiek fotografiek en fotopeinture van Livinus. geopend tot en met 11 april, elke middag 2 tot 5 uur. gesloten op zon- en feestdaj 27 De Lakenhal: Hedendaagse keramiek, werkdagen geopend van 10 tot 4 uur; tot en met 27 april. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De blauwe maagden van St. Trinians (alle leeftij den); 's middags voor de jeugd Davy Crockett cn de piraten. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Operatie Am sterdam (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 qur): De schrik van het bataljon (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De wraak van Zorro (14 jaar); donderdag: Konin gin Christina. Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De fa milie Trapp in Amerika (alle leeftijden). Musea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van- 2 tot uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch musei; Garenmarkt 1 b: elke dag geopend van tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12-30 en 2 tot 5 uur (liefst tn de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 16 a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch Instituut, Rapenburg 26 elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag) Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74. elke dag dlgemene studiezaal en uitleen- afdeling geopend van half 10 tot half 6. op zaterdag tot 5 uur. Academiegebouw, Rapenburg 73: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag Contactbureau voor afgestudeerden. Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 Instituut voor culturele anthropologic en sociologie van nlet-westerse voiken Eerste Binnenvi*stgracht 33 a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 pur, behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museum De Lakenhal, Oude Singel 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Leidse afdeling - N.R.V. gaat feest vieren Onder voorzitterschap van de heer J. A. A. van der Horst vergaderde donder dagavond de Leidse afdeling van de Ne derlandse Reisvereniging. In zijn wel komstwoord sprak hij zijn vreugde uil over het stijgende ledental; landelijk is dat nu al ruim 150.000. Ook de financiën zijn geen reden tot zorg. De afdeliings- ftaris, de heer M. Blitz, gaf een jaar- zicht. Leiden heeft 3500 leden. Pen- meester H. de Koning meldde f1263 Bij de bestuursverkiezing werd d< heei Mei iv eed e gehandhaafd. In 1960 bestaat de afdeling eeuw. In de jubileumcommissie hebben sitting dc heren Segaar, Van der Valk, Kommijs. Van der Reijden en mevrouw Van Heusden. Na de pauze hield de heer Blitz een boeiende causerie over een door hem naar Sicilië gemaakte trektocht. Door eendracht verbonden In café Aniba kwamen donderdagavond de leden van de Leidse tuiniers- en bloe mistenvereniging „Door eendracht ver bonden" gezellig bijeen. De voorzitter, de heer J. H. Smit, gaf, zoals gebruike lijk antwoord op verschillende vragen. Daarna werd het ingezonden tulpenmate riaal gekeurd. Tijdens de pauze vroeg de feestcommissie aller medewerking voor de jubileumviering op 2 mei in „Den Burcht". Zoals bekend, bestaat D.E.V. zeventig jaar. Daar de gehele natuur zich nu opmaakt voor het feest van de lente, meende de heer De Pree Sporttoernooi in Dordrecht De SCHOOLVERENIGING van de Dordtse gemeentelijke kweekschool hield gis teren een groot sporttoernooi, waaraan de Leidse christelijke kweekschool ook meedeed cn die daar goede resultaten heeft bereikt. Het toernooi was groots opgezet; kon aan niet minder dan zeven takken van sport meedoen, nl. volleybal, voet bal, schaken, tafeltennis, basketbal, atletiek cn korfbal. Zeven kweekscholen hadden oor ingeschreven. Bij voetbal werd de Leidse christelijke kweekschool in de finale met 51 door de gemeentelijke kweekschool uit Rotter dam verslagen. Bij het heren/volleybal ging de finale tussen de Chr. kweekscholen Leiden en Den Haag. Tot nu toe had Den Haag elke wedstrijd van Leiden ge en; deze ploeg bestaa* voor het me rendeel uiit hoofd- en ovengaragsklassers. Maar gisteren gelukte het Leiden, voor e eerste keer Den Haag te verslaan. In de eerste speelihelft wogen beide 'teams tegen elkaar op, maar daarna'sloeg' „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 10 tot Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag vaD 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5,30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10 tot 5.30 uur- jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliotheek Reuvens. Plantage 6 maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u.. woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere Jeugd) van 6 30 tot 8.30 uur 's avonds. (Deze opgaven gelden niet voor zon- en feestdagen.) Paasappèl op het Leidse Stadhuisplein Uitgaande van de contactcommissie voor het evangelisatiewerk in Leiden wordt op de eerste paasdag een korte sa menkomst gehouden op het Stadhuisplein ter inleiding van het paasfeest. De samen komst, die onder leiding staat van de heer Th. Dikkes, voorganger van de Evange lische Chiris ten-Gemeens chap, begint om halt 9 en duurt ongeveer drie kwartier. Christenen willen hier in woord en zang uitdrukking geven aan hun grote blijd schap en dankbaarheid over het paas- gebeuren en eendrachtig een appèl doen op alle inwoners van Leiden. De sie nodigt ieder hartelijk uit, aan dit appèl deel te GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties Schouw Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat te beginnen op woensdag 8 april krachtens het bepaalde bij artikel 17 der verordening op wegen, lanen, str; ten, enz. en wateringen en sloten, schou' zal plaats vinden over alle wegen, li nen, paden, straten, kaden, pleinen, ho jes, stegen, sloppen of poorten en gan gen, benevens de daarin gelegen of daar toe behorende bruggen en andere kunst werken, voor zover die bijzonder eigen dom zijn en zonder verhindering door of vanwege rechthebbenden voor het publiek verkeer openstaan, alsmede over alle wateringen en sloten en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, bene vens de daartoe behorende sluizen, dui kers, buizen, toegangskokers en derge lijke werken, voor zover die bijzonder eigendom zijn. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Haarlemmerweg, voorzover gelegen tussen de Gabriël Metzustraat en de brug over de Slaaghsloot, met ingang van 31 maart 1959 wekelijks van maan dag 6.00 uur tot zaterdag 13.00 uur, voor de duur der bestratingswerken aldaar is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee. in beide richtingen. De door het verkeer te volgen route il ter plaatse worden aangegeven. Inzameling huisvuil Op de tweede paasdag zal geen huis uil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de open- are straat te plaatsen. Ht ophalen van huisvuil uit die per celen, welke gewoonlijk op maandag •orden bediend, zal nu plaatsvinden op insdag 31 maart «Je. Het inzamelen van huisvuil uit die percelen, welke normaal op dinsdag worden bediend, geschiedt nu op woens dag 1 april e.k. De ophaaldienst van woensdag zal, et enige vertraging, normaal doorgang vinden. De directeur Gem. Retntgings- en Ontsmettingsdienst. Leiden met keiharde smashes gaten in de Haagse verdediging. Hierbij onderscheid den zich vooral B. Leurink en P. van Duivenbode. De Leidse kwekelingen won nen deze wedstrijd met 18—11. Schaken De overwinning van de Leidse christe lijke kweeksohoo] bij het schaken kwam vooral tot stand door het goede spel van J. W. Vodegel, die zijn poule won met 5% puint uit zes wedstrijden. Met atletiek wist de Nurmi-atleet S. Oppe het kogelstoten te winnen. Jammer was, dat hij 4 cm te weinig sprong, om ook bij het vèrsprimgen de eerste plaats te behalen. Bij het dames volleybal veroverde de Leidse kweek school de derde plaats. De gemeentelijke Dordtse kweek school had een grote wisselheker uit geloofd voor de school, die het beste resultaat, over alle takken van sport berekend, behaalde. Van de zeven deelnemende scholen behaalde de Leidse kweekschool hiermee de der de plaats met 164 punten. De gemeentelijke kweekschool uit Rot rdam werd tweede met 184 punten. De gemeentelijke Dordtse kweekschool, de 'ganiserende school, won het toernooi met 288 punten. Lezers schrijven ons De gasontploffing (II) Wij hebben er behoefte aan. ook langs deze weg iin te gaan op de kritiek, ver vat in het ingezonden stuk van de heer W. Neuteboom, in uw editie van donder dag 26 dezer. Voorop zij gesteld, dat ook wij van mening zijn, dat de naaste familie van onze medewerker Brussee officieel Iaat is gewaarschuwd. Dit betreuren wij zeer. maar mag volstrekt niet worden geweten aan een grotere belangstellingvoor de materiële, dan voor de persoonlijke ge volgen van deze bedrijfsramp. De explosie veroorzaakte een chaos, waarin het aanvankelijk uitermate moei lijk was vast te stellen, hoeveel slachtof fers zij had geëist en waarin bovendien alle voorzorgemaatregelen moesten wor den getroffen om de andere arbeiders, die zich in groten getale in de directe om geving van de ramp bevonden, tegen mo gelijke andere ontploffingen te be schermen. Toen bekend was, dat de heer Brussee bij dit ongeluk het leven had verloren, is van de zijde van de directie alles ge daan wat in die omstandigheden mogelijk was. om de naaste familie van het slacht offer door een geestelijke en een verte genwoordiger van de directie te doen in lichten. De oorzaak van het feit. dat deze inlichting later is geschied dan de be doeling was. hebben wij de familie uit voerig verklaard, voor welke verklaring zij alle begrip bleek te hebt en. De schrij ver Van het ingezonden stuk kan zich van deze verantwoording, waarop wij hier niet nader kunnen ingaan, bij de naaste familie van de heer Brussee op de hoog te stellen. Overigens kunnen wij zeggen, nog steeds onafgebroken te zoeken naar fac toren, die bij dit zo ernstige ongeluk een rol kunnen hebben gespeeld, opdat allen die hier werken, zeker mogen zijn van de grootst mogelijke mate van veiligheid. DIRECTIE RIJNLANDSE METAALBESCHERMING- MAATSCHAPPIJ. (Na de Ingezonden stukken van de heer Neuteboom en de directie van de R.M.M., nen wij, dat op deze plaats over ander voldoende is gezegd redactie Nieuwe Leidsche Courant). Uit de historische fotocollectie van Goedcljec diepte een onzer lezers nog deze afbeelding op van de Botermarkt zoals deze omstreeks de eeuwwisse ling moet zfjn geweest. Dc steeg die op dc foto is te zien, is dc Koorlam- mersteeg, die nog steeds de Boter markt met de Breestraat verbindt. Het aanzicht van de winkels met wonin gen is ln de loop der jaren grondig veranderd en de aard van de winkels evenzo. Links op dc hoek van de Koorlammerstceg is een garen- en kousenwinkel geweest en daarnaast een magazijn vooi tapijten en matten. De etalage van het pand op de rech terhoek van de steeg doet denken aan een antiquariaat (er hangen oude prenten voo- het raam), terwüï in het portiek van de winkel daarnaast (ge heel rechts) koffers zijn opgestapeld en de etalages vazen en lampen te zien geven, wellicht van een antiquiteiten- winkel. Wie het verschil met de toe stand van nu wil zien. neme deze foto op een wandeling mee en ga op de Nieuwe Rijn staan tegenover de genoemde steeg. Het handelskarakter van de Botermarkt is bewaard geble ven. „De Breestraat is voor de wan delaars, maar dc Botermarkt voor de handelaars", zo dichtte eens een poëtische Leidenaar. Het eerste gaat niet meer op, maar dat heeft op de positie van de Botermarkt geen in vloed ftfehad. alum, jaloezieën D. LADAN off. dealer Inlichtingen en toonkamer MOLENSTEEC 27 Leiden telefoon 21375 Geref. dienst Maranathakerk In tegenstelling met wat in de Leidse Gereformeerde kerkbode is vermeld, be gint de dienst op eerste paasdag in de Maranathakerk niet om 10 uur, maar om Ds. Molenaar beroepen Ds. C. Molenaar, predikant van de Gere formeerde Gemeente te Leiden, heeft een beroep ontvangen uit Woerden. algemeen het moeten vertellen i •alt l horen. Verder wees hij er op, dat het nu de tijd is om de heesters te snoeien, de gazons van mest te voorzien, kortom alle aandacht aan de tuin te schenken. Sprekende over de bemesting van de tuin vestigde hij er nog de aandacht op. dat natuurmest beslist beter is dan kunst mest. Het bestuur heeft de bedoeling dit jaar een tuinwedstrijd, een kweekwed- strijd en een chrysantenwedstrijd te or- Grote collectie moderne cassettes mandersloot donkerstee* 14 Tussen de bladzijden Familie Trapp in Amerika TRIANON (2.30. 7 en 9.15 uur). - Vol gens het beproefde recept is een tweede Familie Trapp-film vervaardigd: een stel lieve kindertjes, een zorgzame moeder en een vlotte vader, met z'n allen in goede harmonie het hoogste lied zingend. Aanvankelijk lukt het niet al te best in het land der ongekende mogelijkheden Het optreden van de vrolijke familie gaat er bij de Amerikanen schijnbaar niet in Uiteindelijk zit er niet veel anders op dan de biezen te pakken en op een slof en een schoen naar Europa terug te keren Maar zoals zo dikwijls: als de nood op het hoogst is, is de redding nabij. Buren in de armoedige wijk, waar het gezin zijn intrek heeft genomen, horen de kinderen zingen en dat is het begin van nieuw Och. het is allemaal een beetje zoetelijk s doen het leuk. Pre (Ontspanning). Schrik van het bataljon LUXOR (2.30, 7 en 9.15 uur). Niet voor de eerste maal moet het leger petekind staan aan de wieg van een film, die met de bedoeling is gemaakt een lachsucces te worden. Van Engelse zijde blonk George Formby in dit werk uit, van Duitse kant Heinz Rühmann, en twee jaar geleden hebben dc Amerikanen het dan weer eens geprobeerd met Jerry Deze Jerry is een probleem op zich zelf. Waar anderen erin slagen een ge heel eigen type te creëren, is hij alleen maar lachwekkend bij het kinderlijke af. Zijn mimiek lijkt te zijn bestudeerd in lachspiegels en hem wordt bij voort during een tekst in de mond gegeven die gemaakt kon zijn door een h.b.s.-er met ambitie voor „slapstick". In Jerry, de schrik van het bataljon", is het al niet anders. Wij vinden het altijd weer merkwaardig vast te kunnen stellen, dat de grapjes in dit soort films steeds op hetzelfde neerkomen, onver schillig het land van produktie. Manne lijke soldaten in een barak met soldaten- meisjes, gegriezel in Noordafrikaanse (dans)tenten, het is van hetzelfde laken een pak. Regisseur George Marshall heeft Jerry maar zo'n beetje laten begaan. Zelfs in de Verenigde Staten begint men genoeg te krijgen van deze irritant onnozele waaraan zelfs een man als re geen ruggegraat kan geven, i Jerry zelf. lino voor onvolgroeide gersten) Operatie Amsterdam 9.15 i De LIDO: (2.30, 7 gedeeltelijk in Nederland opgenomen film Operatie Amsterdam hebben wij in onze krant al eerder gekenschetst als een naar en beledigend geval voor ons Nederlanders. Het verhaal is vaag en onbeholpen, zoals trouwens heel de ver vaardiging van de film, die sterk doet denken aan het ordinaire avonturen- genre, uitlopende in een schier eindeloos vuurgevecht. (Matig). De wraak van Zorro 7.15 en 9.15) uur). Sluwe iberen op slinkse wijze een stuk land in bezit te krijgen, maar zij stuiten op krachtige tegenstand van een lief, dapper meiske, dat vervolgens haar neef te hulp roept. Als gemaskerd rui ter slaagt deze erin de kwade plannen van de boze mannen te verijdelen. Voor dal het zover is, zijn er echter al heel wat schoten gevallen. (Eenzame ruiter is alle vechtersbazen REX: af). In drie jaar 200 graftomben De oudheidkundige dr. A. Klasens heeft gisteren in Egypte meegedeeld, dat zijn archeologische vondsten licht werpen op het begin van de oude Egyptische cultuur en hiërogliefenschrift uit "de eerste dynastie. Klasens, conservator van het rijiks- oudheden in Leiden, zei in aagge6prek met Associated Press, dat hij in drie jaar in dit archeologisch tweehonderd graftomben had blootgelegd. it het laatste graf, dat hij uitgegraven had een tamelijk groot n soleum was, dat van kiens teen binnen rots gebouwd was. Vlag in top op Leidse sehool voor KOLEN en OLIE De bouw van de christelijke nijverheidsschool vóór meisjes aan de Toussaintkade te Leiden vordert goed. Donderdag werd het hoogste punt bereikt en kon de heer F. Scheffer de vlag op de top plaatsen. Als alles verder goed gaat, wordt de school 1 sep tember geopend. Foto N. van der Horst WU kond* graf was, koning Dei niet vaststellen van wie dit ndat er geen inscriptie op het dateert uit de tfjd de vierde koning va: dynastie. Bij dit graf behoorden twee boten, die van klei gebouwd resten van hout gevonden werden. Dit zijn geen zonneboten, maar symbolische begrafenisboten, zo lichtte dr. Klasens toe. Hij herinnerde er aan, dat de oude Egyptenaren mqenden, dat zij in hun graf boten moesten hebben zodat zij na hun dood op de rivier de Nijll konden varen, de enige grote verkeersweg in deze dagen Een boot is 4.5 meter lang en 1.20 meter breed, de andere 7.2 bij 3.6 meter. Dr. Klasens had de boten de vorige week in tamelijk goede toestand ontdekt. De graven die hjj blootgelegd had waren die van hogere functionarissen uit de entourage van de acht koningen van de beschaving in die periode. In de graven had dr. Klasens zeer veel aardewerk, juwelen, kralen, kruiken, pa letten voor de cosmetica van de dames uit diie dagen en verscheidene artikelen van ivoor, koper en vuursteen' gevonden. Dr. Klasens woont met zijn vrouw in een villa bij de plaats van de opgravingen. Aan het slot van het vraaggesprek, dat in zijn tuin plaatsvond, wees dr. Klasens op enige aardewerk en kruiken en zei: „Deze werden uit Syrië ingevoerd", lachend voegde hij hieraan toe: „Dit wijst er op, dat er tussen de twee gebieden v de Verenigde Arabische republiek vijfdi zend jaar geleden reeds betrekkingen Dr. Klcsens zei dat zijn werk in dez streek voltooid is en dat hij over two weken naar Nederland terugkeert. Dividend Stadhouderslaan verhoogd Commissarissen en directie van de N.V Stadhouderslaan Mij. tot Exploitatie van terende Goederen hebben besloten de aandeelhoudersvergadering (v.j. 11) procent dividend voor te ste (Advertentie) De jaren drukken minder dan die Rbeumatische Pijnen Drijf toch tenminste die pijnenuit Doe een bloedsniverende knnr Iedere morgen de kleine dosis Kruschen en ge voelt U een heel ander mens. 't Is of mét de pijn ook de jaren van U afvallen, riaar mate Kruchen's heilzame werking zich aan Uw organen mededeelt. Begin morgen met Kruschen en gij zult al gauw ervaren, hoe goed 't U doet Indien u de krant eens j uiet mocht ontvangen, kunt ii tussen 6 en 7 u. 's avonds onze klachten- dienst bellentelefoon no. 31441. Wij pogen dan alsnog u van dienst j te zijn. Directie N.L.C. j Blauwe maagden CASINO: (2.30, 7 en 9.15 uur). De pure Engelse humor in de geprolon geerde film De blauwe maagden van St. Trinians, is een wonderlijk mengsel vane pikante zelfspot en een vleugje griezeligheid. De zelfspot heeft als on derwerp het kostschoolwezcn en hij is uitbundig als de verhalen van Dickens en tegelijk scherp als een pen-knrikatuur. Voor de jeugd draait 's middags de avonturenfilm Davy Crockett en .de pi- Engelse humor). Paasnachtdienst Wij herinneren nog aan de Paasnacht dienst, die vanavond om 11 uur in de Pieterskerk wordt gehouden. Dr. P. H. Schoonheim gaat voor en „Ex Animo" Verolme-werf in Argentinië zo goed als zeker Het plan van de Nederlandse scheeps bouwer Verolime, om ook in Argentina» een grote werf te bouwen, is thans in een dusdanig stadium gekomen dat alleen on voorziene omstandigheden dit project nog ongedaan kunnen maken. Leden van de Argentijnse ambassade te Den Haag, on der wie dc ambassadeur, hebben dezer dagen een bezoek aan verschillende be drijven van Verolrnes Verenigde Scheeps werven gebracht om zich te oriënteren. Tezelfdertijd voerde de heer Verolime ln Buenos Aires besprekingen, waePbij ook de president van Amgentinlë, Frondizt, betrokken was ZILFA PLEET v. ROSSEM dn CHATTEL A DRIESSEN Breestraat 95 Duitsland onze beste klant Ook in 1958 Is Duitsland beste klant gebleven en wf| waren weer de beste int van Duitsland aldus blijkt uit het rsiag van dc Nederlands-Duitse kamer n koophandel. Nederland voerde In >8 voor f 2320 (1957 f 2172) miljoen naar est-Duilsland uit, een staging van terwijl onze totale uitvoer 3,9 eg. Duitsland kocht 19 (18,4) van /an onze agrarische uitvoer ad f 3664 min. kocht Duitsland f 1079 min. o20,4 Onze agrarische uitvoer daalde 5 doch Duitsland kocht voor 0,2 meer. ndustriclc uitvoer kocht Duitsland f 1240 min. of 14,5 De toene- totaal 8,2 ten opzichte van Duitsland 13,3 Nederland voerde f 2682 min. uit Duits land in, een daling van 7,1 terwijl onze totale invoer met 11,6 verminderde. Van de industriële invoer was f 2665 min. of Duitse oorsprong. Dc industriële aaide 13,8'/. ten aanzien van Dultslahd slechts 8,1 De totale Duitse Nederland bleef 19.5 van onze totale invoer. Nederlands aandeel in de Duitse uitvoer bleef gehandhaafd op 8%, tegen de Ver enigde Staten 7.1 Belglc-Luxemburg .6 Amerika leverde 13,4 van de Duitse invoer, Nederland was tweede met iterwijl de Duitse invoer 1,8 daalde, teeg die uit Nederland 10,7 De handelsomzet tussen Duitsland en de Benelux bedroeg 9,3 miljard D M tus- de bondsrepubliek en dc overige 5 landen der Euromarkt 16,6 miljard. De Benelux had 12,5 aandeel ln dc Duitse Invoer en de Euromarkt 23,1 Van de Duitse uitvoer kocht dc Benelux 14,7 de Euromarkt 23.5 Nederland zette In 1958 87 (v.j. 643) min. D.M. goederen uit derde landen in Duitsland af. Dc totale Nederlandse doorvoer van en naar Duits land was f 770 (1037) min.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3