Jlieutue fciJtscfje (ïTourant mm® Prof. De Quay formateur? Tibetaanse opstand onderdrukt GEHEIM wordt ontsluierd Na weigering van oud minister v. d. Brink „The Economist" over de kabinetsformatie Toeristenstroom was nog niet overweldiofend Prij sverlaging huisbrand Royaal succes voor Labour Lid Hoge Autoriteit EGKS overleden De eerste loggers gaan op 19 mei (6 uur) naar zee Pasen met zon en regen PAASFEEST IN JERUZALEM BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11525 Or. B. DIE MEK Directie: F. DIEMEB CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StnntBasHcfi is ghebleoeii niyn bert in tegljcnspoeU Zie pagina 13 (Van onze parlementaire redacteur) IV"A DE WEIGERING van de katholieke oud- minister van economische zaken prof. dr. J. R. M. v. d. Brink heeft Hare Majesteit de Koningin er van afgezien zich op Goede Vrijdag in het openbaar verder met de kabinets formatie bezig te houden. Prof. Van den Brink, die donderdag met de for matieopdracht werd be last, verzocht de Koningin daarvan ontheven te wor den wegens persoonlijke omstandigheden. Algemeen vroeg men zich daarna af wie nu for mateur zou worden. In politieke kringen werd nog steeds gedacht aan de 57-jarige commissaris van de Koningin in Noord brabant, prof. dr. J. E. de Quay. De indruk, dat hij met een opdracht zou wor den belast, werd nog ver sterkt door het feit, dat de heer De Quay gister morgen plotseling een driedaagse retraite bij de Jezudeten-paters in Heeze (bij Eindhoven) heeft af gebroken. Deze retraite zou tot en met gisteren geduurd hebben. Het Britse weekblad The Econo mist schreef vrijdag over de kabinets vorming in Nederland, dat het voor Ne derlands bondgenoten gelukkig is dat de buitenlandse politiek van Den Haag in de meeste opzichten een nogal rechtlij nige koers volgt. Het blad acht het mo gelijk dat het maanden duurt voordat Nederland weer een regering heeft. De Nederlandse politieke partijen me ten aldus het blad hun verkiezingen niet in tientallen of honderden zetels, maar in enkele. Het kiezerskorps is stabiel bij het uitbrengen van zijn stem, maar het in gewikkelde patroon van coalities, door schoten met confessionele en politieke tegenstellingen, kan door verschuiving van een paar zetels van kleur veranderen als een kaleidoscoop, zo meent The Economist. Volgens Britse maatstaven is de winst van zes zetels van de liberalen nauwe lijks spectaculair, maar volgens Neder landse maatstaven is het dat wel. Fa D. Kret en Zn. VOLGENS BERICHTEN, die be trouwbaar te achten zijn, is de opstand in Tibet thans volledig door de communistische Chinezen onderdrukt. De Dalai Lhama is met een klein groepje getrouwen uit de hoofdstad Lhasa ontsnapt en onder neemt nu in een uithoek van het land ondermijnende acties. Deze gegevens zijn gisteravond in de Indische stad Kalimpong, vlak bij de Ti betaanse grens ontvangen. Daar wordt vernomen, dat de poging van de Tibeta- nen zich van het Rood-Chinese juk te bevrijden, als mislukt moeten worden beschouwd. In Lhasa is een nachtelijk uitgaansver bod afgekondigd. De stad wordt nu be stuurd door een militaire commissie. De Dalai Lhama, de geestelijke leider van de rebellen, is met twintig medewerkers, onder wie zes van zijn ministers ge vlucht. Hun verblijf wordt geheim ge houden. Twee leden van het Tibetaanse ka binet moeten zijn overgelopen naar de Chinezen. Zij hebben gisteren H Met Pasen meer verivacht (Van een onzet verslaggevers) Hoewel het weer gisteren zeker niet onaantrekkelijk was, kon men toch niet spreken van een overwel digende toeristenstroom. Weliswaar kwamen véle vreemdelingen naar ons land voornamelijk Duitsers maar velen achtten het kennelijk nog te vroeg in het jaar om Neder land te bezoeken. Daar er in We6t-Duitsland op Goede Vrijdag niet wordt gewerkt, kwamen daar de meeste bezoekers vandaan. Het verkeer kon men gemakkelijk aan en ook De Limburgse mijnen zullen met ingang van woensdag 1 april a.s. de prijzen voor eierbrikebten en kleine cokes verlagen met ƒ4 a ƒ5 per ton. Dit betekent een prijsdaling voor deze huisbrandsoorten met 5 tot 7 pot. De prijzen van de antracietkolen onder gaan weinig verandering. In de onder linge prijsverhoudingen wordt slechts geringe correctie aangebracht. De prijzen van de industriekolen, gel dende voor het kolenjaar 19591960, wer den reeds per 1 januari j.l. herzien. Vooi enkele soorten worden deze prijzen in- gaande 1 april a.s. met 1 2 verder verlaagd. Veranderlijk Vannacht kouder, morgen over dag toenemende bewolking, later gevolgd door enige regen en ongeveer dezelfde tempera- toren als vandaag. Tot krachtig of hard toenemende zuidweste lüke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zondag 29 maart: zon op 6.24, onder 19.07; maan op 0.05, onder 9.17; maandag 30 maart: zon op 6.22, onder 19.08; maan op 1-11, onder 10-10; dinsdag 31 maart: zon op 6.20, onder 19.10; maan op 2.08, onder 11.10; 31 maart: laatste kwartier. de grensposten ondervonden praktisch geen moeite met het verwerken van de toeristenstroom. Merkwaardig was, dat Amsterdam veel meer in trek bleek dan andere steden. Den Haag bijvoorbeeld trok wel een groot aantal bezoekers, maar in vergelij king met Amsterdam was dit toch eigen lijk niet bijster veel. Met de Paasdagen verwacht men echter heel wat meer, daar dan ook de Belgen in groten getale zullen kunnen komen. Inmiddels zijn ook al vele kamers en zomerhuisjes voor de vakawtie besproken het laat zich aanzien, dat met de Pa; dagen nog velen de gelegenheid zullen gebruiken om zich een zomers onderdak te verschaffen, als tenminste het w< voldoende aanmoedigend werkt om f derland te bezoeken. De verwachting echter niet al te slecht, zodat men wat bebreft niet te somber behoeft te zijn. Men kan er op rekenen, dat bekende trek pleisters als Keukenhof en Madurod; morgen en overmogen wel bijzonder druk bevolkt zullen zijn. Intussen blijven India en Nepal, buurstaten van de bergrepubliek, zich nog steeds afzijdig houden. Nepal heeft haar consulaat in Lhasa alle Nepale- in Tibet het consigne gegeven, zich buiten alle relletjes te houden. India heeft nog steeds geen duidelijke uit spraak gedaan. Alleen heeft de Indiase socialistisch? 'letder als zijn mening te kennen gegeven dat India, hoewel het „terecht met China door vriendschapsbanden is verbonden,' duidelijk moet verklaren dat Tibet het slachtoffer van aggressie is en dat •rijheid van een zwakke natie „machtige buurstaat de nekslag is toegebracht." In het Nationalistisch-Chinese parle ment is gisteren een resolutie aan genomen om meer medische, finan ciële en militaire hulp naar de anti- üstische elementen in Tibet tenminste via de radio een oproep tot de Tibetanen gericht de strijd te staken en zich te voegen naar de Chinese eisen. Communistische autoriteiten hebber bekend gemaakt, dat de Dalai Lhama iets heeft te vrezen, maar dat zij, die en actief aandeel in de strijd hebben gehad, er op kunnen rekenen dat er .recht" zal worden gedaan. Men is nu bezig in Lhasa orde op za ken te stellen. Honderden lijken van gesnevelde rebellen worden aan de r van Bramapoetra verbrand. Vol- een zeer voorzichtige schatting heeft de opstand 2000 mensen het leven gekost. Neutraal te zenden. Delegatie De Euromast in Rotterdam heeft donderdag zijn hoogste punt (10&.30 meter) bereikt. Zoals men weet, wordt de slanke toren een van de attracties van de in 1960 te houden internationale tuin bouwtentoonstelling. In New Delhi zijn, naar verluidt, drie Tibetanen, onder wie een voormalige pre mier, aangekomen om de tussenkomst van India in de huidige crisis te verzoeken. Zij vormen de voorhoede van een groep van 125 Tibetanen. Uit Kalimpong wordt gemeld, dat de Tibetanen wanhopig zijn en zich op een langdurige strijd tegen de Chinezen voor bereiden. Zij hebben verklaard liever te willen sterven dan te buigen voor het Chi nese bewind in hun land. De Chinese artillerie heeft vele beroem de bouwwerken in Kalimpong in puin ge schoten. Het eerste doelwit was de medi sche hogeschool van Tsjokpore, waar de Tibetanen een grote voorraad wapens en munitie hadden verborgen. Ook zouden de kathedraal van Jo Khang, het zomer- en winterpaleis van de Dalai Lama, een klooster en twintig huizen Tibetaanse functionarissen die met de Dalai Lama zijn gevlucht, zijn Bij de tussentijdse verkiezing in het Engelse district South We6t Norfolk, heeft Labour de zetel weten te behouden, met veel grotere meerderheid op de con servatieven, dan bij de algemene verkie zingen. In 1955 kreeg de Labour-kandidaat slechts 193 stemmen meer dan de com vatieve. Deze meerderheid bedroeg 1354 stemmen. Morgan Phillips, de secretaris van Labourrartij betoogde, dat de uitslag ln elk opzicht de berekeningen bevestigd heeft, welke zijn gemaakt voor het geval van vervroegde algemene verkiezingen. „Labour kan en zal winnen". Phil lips zei, dat Labour nog nooit zulk eei grote meerderheid in dit district had ver Franz Blücher, lid van de Hoge Autoriteit der Europese gemeenschap r kolen en staal, is gistermiddag te Bad Godesberg na een ernstige ziekte overleden. Blücher was sinds 6 januari 1958 lid van de Hoge Auto riteit. Voordien was hij vice-kanseiier i de Duitse bondsrepubliek. Deze maand werd hij 63 jaar. PAASMORGEN Vandaag onspringen bloemen zelfs aan dorre grond, En alles draagt de weerglans van het leven. De dood is uit zijn macht verdreven, Dit is der wereld schoonste morgenstond. De Heer is opgestaan en is gezien, Wat zoekt ons kleingeloof nog bij de doden, De dodenwacht is in paniek gevloden, 1 Eens zal een ieder Hem in volle schoonheid zien. Het grote werk is nu voorgoed volbracht, Ons is de dood voortaan de doorgang tot het Leven, Waarin wij vrijgesproken en van schuld ontheven, Verstaan hoe liefdevol God aan ons dacht. Wij hebben geen dode, maar een levende Heer. Vandaag kan ieder van zijn stervensangst genezen. Het graf is leeg, de Christus i6 verrezen, Hij wekt ons uit de dood tot eeuwig leven weer. HERM. STEGGERDA Ook dit jaar zaj de haringvloot weer in twee ploegen zee kiezen. De drijfnetsche- pen van de eerste ploeg zullen voor het eerst mogen uitvaren op 19 mei na zes uur 's morgens. De trawlschcpcn van de eerste ploeg op 20 mei na tien uur. Dit zijn enkele van de voorstellen, die de redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisser!) aan het produktschap heeft gedaan in verband met de nieuwe haring- teelt. De tweede ploeg zal mogen uit varen op maandag 25 mei na 12 uur Voorts heeft de redersverenlglng voor gesteld, dat geen gezouten haring mag worden aangevoerd voor vrijdag 22 mei. De haringbeelt 1958 zal moeten worden gesloten op 9 mei 1959 om 12 uur '6 nachts. De eerste ploeg zal mogen uitvaren met 60 drijfnetten, de tweede ploeg met 100, maar dan zal niet meer dan 60 pot van de gevangen haring gezouten mogen wor den aangevoerd. In tegenstelling tot vorig jaar stelt de reders vereniging voor, de met de trawl gevangen en te zouten haring ln de periode van 19 tot en met 25 mei te stellen op maximaal 50 kantjes in plaats van 50 pet van de aanvoer. De na 25 mei te van gen haring door trawlers zal voor ten hoogste 60 pet mogen worden gezouten. Evenals vorig jaar wordt ook nu weer _NIEUWE COLLECTIE_ „HART PRINTS" GORDIJNSTOFFEN Bekroonde stof onteer pen van drie kunstscholen Zie onze speciale expositie o.a. de „Wollner"-serie. BULTHUIS BOTERMARKT 23~ (Van c weerkundige medewerker) HET WEER houdt nog steeds een sterk wisselend karakter. Dit betekent dat perioden van zonneschijn en regen elkaar blijven afwisselen. Zo bereikte ons vrijdagmiddag het regengebied dat vandaag weer door flinke opklaringen werd gevolgd. Een nieuwe regenstoring zal ons ln de loop van zondag bereiken en passeren. En ook de temperatuur zal voor eind maart dicht b(j normaal blijven, hetgeen in de middag tien elf graden Celslus betekent. Achter het regenfront dal ons morgen bereikt stroomt maandag weer Iets koelere lucht met opklaringen naar ons land. zodat vanmorgen aan de hand van de laatste gegevens de vooruitzichten voor maandag Iets gunstiger HJken dan voor morgen. Het weer blijft sterk afwisse lend en ook zal er nu en dan een vrU krachtige zuidwesten wind waaien, maar de zon zal ons evenals vandaag niet ln de steek laten. een soepele toepassing van deze 60 pet- regellng gewenst geacht met dien ver stande dat reeds terstond al meer dan de toegestane hoeveelheid gezouten haring kan worden aangevoerd, opdat ln tijd van schaarste niet onnodig gezouten haring naar de vismoelfabrieken wordt afge voerd. De overschrijding, die maximaal tien procent mag bedragen, moet binnen een week met verse haring gecompen seerd zijn. Ten slotte wordt voorgesteld het kaak- verbod voor verse haring te verlengen van 15 juli op 1 augustus en het einde van het verbod van zouten aan de wal eveneens te stellen op 1 augustus. De Vereniging van reders van vissers vaartuigen in IJmuiden wenst dat de ïn- haalperiode voor de meeraanvoer van n iet-gezouten haring voor de niet in com binatie varende trawlers over de hele teelt wordt uitgestrekt. De voorstellen zullen op 2 april door het produktschap worden besproken. Evenals in andere jaren hebben zich te Jeruzalem pelgrims uit alle delen der wereld verzameld om deel te nemen aan de christelijke paas- plechtigheden, ter herdenking van het lijden, het sterven en de ver rijzenis van Jezus Christus. De Orthodoxe en andere oosterse ker ken vieren het paasfeest dit jaar een maand later. Hun Goede Week begint op 26 april. Tot de meest Illustere pelgrims behoren koningin-moeder Elisabeth van Belgiö, die gisteren deel nam aan de processie langs de Kruisweg en mevrouw Eleanor Roosevelt, die met haar zestienjarige kleindochter Anne morgen uit de Israë lische sector in de Jordaanse wordt ver wacht om diensten bij te wonen ln de kerk van het Heilig Graf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1