Weinig meningsverschillen over topconferentie Onderzoek naar lek in SER-commissie Westelijk standpunt is nog niet definitief IKRC" Pullovers Peek&Cloppenburg BURGEMEESTER FEITH OPENT „GOED KAMP" BINNEN DE MUREN VAN HET KREMLIN TIERT DE VERDORVENHEID Vijftien jaar... Diefstal, vernieling huisvredebreuk en DONDERDAG 26 MAART 1959 Verklaringen van cle Grote Drie hebben gistermiddag in hun hoofdsteden verklaringen afgelegd, waar uit blijkt, dat zij bereid zijn aan een topconferentie met de Russische premier Chroesjtsjef deel te nemen. Uit de uitlatingen van de westelijke Grote Drie is ook gebleken, dat er weinig meningsverschil bestaat over de wijze waarop het gesprek met Moskou moet worden gevoerd. Zo zei president Eisenhower op zijn persconferentie, dat er wel een gesprek moet worden gehouden, om dat premier Chroesjtsjef de enige gezaghebbende Rus is met wie een overeenkomst kan worden gesloten. Premier Macmillan wilde, toen hij gistermiddag in het Lagerhuis slag uitbracht van zijn besprekingen in Amerika, niet vooruitlopen op de westelijke nota's, die vandaag in Mos kou zouden worden overhandigd. „Maar", zei de Britse premier, „ieder een schijnt nu wel van mening te zijn dat er een topgesprek wordt ge houden". President De Gaulle stelde als voor. waarde voor een gesprek tussen de rege ringsleiders van de Grote Vier, dat op de ministersconferentie in Genève een gun stig klimaat zal ontstaan. In de Brits- Amerikaanse overeenkomst is deze voor waarde zo geformuleerd, dat de ministers in Genève vorderingen moeten maken. Overigens hebben de drie westelijke regeringsleiders weinig gezegd over het definitieve standpunt van het Westen ten aanzien van de toekomstige status van Berlijn, de Duitse kwestie en een veilig- iheidsstelsel voor Europa om de eenvou dige reden, dat dit standpunt nog niet vast staat. De ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en la ter ook van West-Duitsland zullen hier over de volgende week uitvoerig van ge dachten wisselen. Donderdag 2 april komt dan de ministerraad van de NAVO bij een met het doel een gezamenlijk! faiws ■■■I Friesland boos os op l .rijf!: 1 Spo< Het Vroeger reden er dagelijks sneltreinen tussen Leeuwarden en Groningen. Die zijn er allemaal uit. Het zijn boemel- tremen geworden. Voor het lokale ver keer zijn de verbindingen noodzakelijk en voorzien zij in een behoefte. Maar daartussen zou er plaats zijn voor enkele sneltreinen, bijv. drie in elke richting, die in Leeuwarden één minuut stoppen om daarna als sneltrein door te gaan naar Staveren, of van Staveren komen de naar Groningen. Wanneer er dan bo vendien voor werd gezorgd, dat de boten StaverenEnkhuizen niet meer voeren op ongeschikte tijden, dan was hier een verbinding te maken van het Noorden met de kop van Noordholland, Alkmaar, de Zaanstreek en zelfs met het Velser industriegebied. Nu is het zo, dat de uit Staveren komende boottren\, altijd een boemeltrein, in Leeuwarden 22 nuten blijft staan, voordat hij ve boemelt naar Groningen. Vroeger dat anders. Toen zorgden de Spoorwegen zowel vanuit Enkhuizen als vanuit Sta veren voor snelle doorverbindingen Maar aangezien zij de bootverbinding de nek willen mdraai haai de onderhan- Wel is zeker, dat het Westen wat West-Berlijn betreft vastberaden zal zijn. „De 2.225.000 inwoners van het stadsdeel moeten in staat zijn het leven van hun keuze te leiden,"-'zei premier Macmillan. President De Gaulle liet zich op zijn persconferentie nog veel krachtiger uit, „Zij, die zich tegen de doortocht van de westelijke militairen verzetten, zul len A'oor de eventuele gevolgen ver antwoordelijk zijn. Frankrijk zal ei niet mee akkoord gaan, dat West-Ber- lijn wordt overgeleverd aan het Oost duits bewind". Ook staat het vast, dat de westelijke geallieerden niets voelen voor een gelei delijke militaire uitdunning van Midden- Europa. Verwezenlijking van dit plan be tekent immers een terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Europa. „Elke stap i.n die richting zou zo tragisch zijn, dat ik er niet aan moet denken", aldus Macmillan m het Lagerhuis. De Engelse vooo-stellen voor Midden-Europa, zo de hij mee, worden nog door de bondge noten bestudeerd. De Franse president stond wantrouwend tegenover het plan „militaire losmaking" in Europa, hij voelde wel voor een voorwaardelijke beperking van en controle op de bewape ning. De Gaulle had geen bezwaar tegen een neutrale zone in Europa, maar dan moest deze zich tot de Oeral uitstrekken, waar zich Russische lanceerbases be vinden. De Gaulle Ongeveer 650 journalisten uit binnen- en buitenland Avoonden de persconfe rentie van president Dc Gaulle i schitterende ontvangstzaal van Elvsee-paleis bij. De Franse president sprak bijna op vaderlijke toon. Hij bracht een nieuw element in de inter nationale discussie door te verklaren, dat bet eigenlijk niet om Berlijn of Pankow gaat, maar het hulp verlenen aan dc arme volken op de Avereld. De Gaulle pleitte daarom voor een i nationale hulporganisatie van 2t de vele Westduitse journalis- uziek in de oren hebben geklon- de president op de grote vriend- sen Frankrijk en de Bondsrepu- es. Deze vriendschap, zei De ormt een van de essentieelste het leven van Europ Het blieï wee Gaulle, v. elementen de gehele wereld. MAÏZENA DU RYEA maakt Uw groenten zo lekker. Gasfitter schuldig aan doodsoorzaak Voor de rechtbank in Leeuwarden li gistermiddag een maand hechtenis geëist tegen de 24-jani®e leerling-gasfitter Sjoerd O. ud't Sneek, die terochtstond wegens het slecht aansluiten van de gasmeter op een pand aan de Javastraat te Leeuwarden. Hierdoor overleed de 27-jarige bewoner van dit pand, de heer C. van Asperen. „Hereniging van een vrij Duitsland", vervolgde hij, „schijnt ons de normale bestemming van het Duitse volk te zijn", een vriendelijke geste tegenover Po- makend. verklaarde de president dat de huidige grenzen van Duitsland bij een niging gehandhaafd moeten blijven. President De Gaulle ontkende met klem, dat het onttrekken van de Franse Middellandse Zeevloot aan de N.A.V.C. een verzwakking van de organisatie betekent. Integendeel, het is versterking van de N.A.V.O., omdat de landen als zij een grotere verantwoordelijkheid dragen vitaler en doelbewuster zullen optreden. Ten slotte zei de Franse President, dat hij een voorspoedige toekomst voor het Noordafrikaanse gebied voorzag. sr-fT-i herenmode-tip in „light wnigM" de grote voorjaarsmode Heerlijk den met pracht •«»•- werkte V-hels. «wel onder colbert te drogen. Nieuwste voor|oorskleuren oo.norcisgeel-omleorood- mesgreen - hx=cinthbleew. Een exclusieve P*C oen- bieding «oor de bekend. Orlon „Du pont" Voor zevende keer in Iloutrust (Van een onzer verslaggevers) JHR. MR. A. FEITH, de burgemeester van Voorburg, zal vrijdag 3 april, in zijn functie van voorzitter van de Stichting Recreatie, de zevende nationale kampeertentoonstelling „Goed Kamp" in de Houtrusthallen in Den Haag openen. Het is de ANWB-kampeer-experts gebleken dat de belangstelling voor deze jaarlijkse expositie blijft toenemen. Al was de tentoonstellingsruimte drie maal zo groot geweest, zo zei de propaganda- chef van de ANWB, de heer J W. Wunderink, er zou geen vierkante meter ongebruikt zijn gebleven. Uit een enorn ragen om een krijgen, bleek vc ners geportee de hallen, in hoeveelheid van aan- rid op Goed Kamp te :s dat de meeste deel- zijn voor een plekje laats van op het bui wee kolossale tenten, Daarom zullen t •n van 20 bij 100 meter en een van 15 bij 150 meter, op het buitenterrein wor den opgericht. In hoofdzaak zullen de caravanbouwers in deze tenten een on derkomen vinden. Van de totaal 25.000 vierkante meter expositie-oppervlakte, zullen meer dan 12.000 vierkante meter overdekt zijn. Men heeft even met de banden in het haar gezeten, toen bleek dat er geen ruimte was voor het bevestigen van de scheerlijnen voor de tent van 20 meter breedte. Deze tent moet namelijk naast de Houtrusthal komen te staan. Nu zal men de scheerlijnen bevestigen aan de muren van de Houtrusthal. Meer dan honderd zgn. kcilbouten zullen hiervoor in de muren worden geslagen, waardoor de lent dus onwrikbaar wordt vastgc- Verder zal Goed Kamp gebruik kun nen maken van een grote Zwitserse hal. die ten behoeve van de Horecatentoon- stelling „Gast en Gastheer" zal worden gebouwd Deze hal zal nu een maand eerder, dan men aanvankelijk van plan was, worden opgetrokken. Op het buitenterrein krijgen voorna melijk de fabrikanten van tenten een plaats. Vijftig lichtmasten met meer dan 125 schijnwerpers zullen er voor zorgen dat de bezoekers ook 's avonds een juiste indruk krijgen van het expositie-mate riaal kan krijgen. In totaal komen dit jaar 158 handelaren, fabrikanten en im porteurs met een stand op Goed Kamp. De ANWB zelf komt met een grote stand, van waaruit de grootst mogelijke aandacht aan de voorlichting over kam peren zal worden gegeven. Een maquette met allerlei soorten tenten zal hier wor den opgesteld, terwijl de ANWB-familie „Van Tenteren" zal tonen hoe volgens de bond een kampeerder gekleed moet zijn. Handel achter De chef van de afdeling Kamperen van de ANWB. de heer G. v. d. Weijde. deel de ons mee dat de handel en industrie er. na tien jaar inwerken op en aftasten van de markt, nog steeds niet in ge slaagd is. de toenemende vraag naar tenten, voor te komen. Integendeel, men loopt nog steeds achter. Ook de caravanindustric kan de vraac niet opvangen. Weliswaar begon deze industrie pas enkele jaren geleden wat op gang tc komen en zijn enkele fabri kanten nog maar sinds kort bezig en masse te produceren, toch levert men nog lang niet die produktie. die men had mogen verwachten. Levertijden van en kele maanden zijn in deze branche geen uitzondering, terwijl feitelijk slechts in de periode november tot april uit voor raad geleverd kan worden. De grote vraag in kringen van tenten en caravanbouwers is telkens weer. wan neer bereiken we het plafond van het aantal kampeerders. Met andere woor den. wanneer komt aan de toeneming van de vraag een eind. zodat wij in kunnen lopen. Hierop heeft nog niemand een afdoend antwoord kunnen geven. Ook de experts van de ANWB halen nietszeg gend de schouders op en mompelen: Me' onze miljoen leden zitten wc al vol. maar misschien ligt het „plafond" pas bij de twee miljoen Het nieuwste Wanneer de poorten van Goed Kamp op 3 april voor het publiek zullen open gaan en men verwacht nog meer be langstelling dan vorig jaar. vooral van de zijde van de gemotoriseerde kampeer der dan zal men kennis kunnen nemen van de nieuwste snufjes op kampeer- gebied. De vele standhouders hebben reeds blijkt kosten noch moeite gespaard, om hun artikelen trekkelijk en met de modernste mid delen van reclame, in de aandacht te brengen. Van de nieuwste primus voor de werver te voet, het lichtste dubbel- dakstentje, tot en met de meest luxueuze keukenuitrusting voor de kampeerder a Americaine, met uitgebreide bunga lowtenten in een speciaal geconstrueerd inhangertje achter de auto en de fraai- e caravans met indirecte binnenver- lichting, zal men er kuipen zien. Dat Jteeds hieer gewaar steeds grotere i deerde plaats in gaan nemen, za eveneens op Goed Kamp kunnen c Begroting A'dam De raad van Amsterdam heeft gisteren na niet minder dan 15 vergaderingen de ge- meentebegrofiinig voor 1959 aanvaard met alleen de De begroting, dde een tekort heeft van ruim 33 miljoen gulden, wijst aan inkom sten en uitgaven een totaal aan van 421.001.233,een stijging ten opzichte van 1958 van 32,6 miljoen, toen het tekort ruim 28 miljoen was. Nog meer tbc-gevallen in Ter Apelkanaal De t.b.c.-gevallen in Ter Apelkanaal hebben zich uitgebreid tot 32 gevallen in de gemeente Vlagtwedde en zeven in de gemeente Odoorn. Vijftig procent van de patiënten is inmiddels reeds opge nomen in een sanatorium. Over enkele weken, in mei of juni zal een gericht onderzoek worden ingesteld naar de oor zaken en het verloop van dit groot aan tal ziektegevallen. Inmiddels is een actiecomité opge richt, in samenwerking met de diensten sociale zaken van de gemeenten Vlagt wedde, Onstwedde en Odoorn, dat zich ten doel stelt de getroffen gezinnen ma terieel te helpen. KINDJE GESTIKT IN STUKJE SPEELGOED Het bijna 2-jarig dochtertje van koster A. van de Veerdonk te Blericum heeft gisteren een plastic speelgoedblokje in de luchtpijp gekregen en is daardoor ge stikt. Onderweg naar het ziekenhuis overleed het kind. FR IS EEN ONDERZOEK (taande naar hel antwoord op dc vraag, hoe het mogelijk ts geweest, dat dc beslissing, die de commissie van dc sociaal-economische raad In november van het afgelopen jaar heeft genomen, om dc staatssecretaris van economische zaken tc adviseren een vestigingsbeschikking voor het bockver- kopersbedrljf af tc kondigen, bekend is geworden, nog voordat dc staatssecreta ris deze beschikking uitvaardigde cn nog voordat, naar men althans aanneemt, iemand anders van liet advies in beves tigende zin op de hoogte kon zijn. Gebleken is namelijk, dat op de dag dat de commissie haar advieö had vastge steld, niet-boekverkopersbedrijven zijn gewaarschuwd zo 6nel mogelijk een aan- Locklieeds en wapens voor Indonesië Een woordvoerder van de Amerikaanse Export-Importbamk heeft verklaard, dat de Bank aen verzoek van Indonesië bestudeert om een krediet van 12 mil joen dollar voor de aankoop van drie Lockheed-Electra soliroefburbinevliegtui- gen. Hij sprak de berichten uit Djakarta tegen dat het krediet reeds zou zijn goed gekeurd. Kolonel Adhsnad Jan! brengt volgens de woordvoerder van het Indonesische leger te Djakarta majoor Harsono een be zoek aan Zudd-Slavië, Tsjeohoslowakije, West-Duitsland. Frankrijk en Polen voor het kopen van wapenen. Harsono wilde soorten en hoeveelheden van deze wape nen nnet noemen. Hij zeide. dat aan de wapenrankopen in de Verenigde Staten en Noorwegen de laatste hand wordt ge legd. PHILIPS lichtgewicht snelstrijker Intrigesdronkenschap en wreedheid PETR. lid DERIABIN, een vroeger de Okrhana of de Krem lin paleiswacht, heeft het Kremlin als een broeinest van intrigues, dron kenschap en wreedheid beschreven. De vroegere agent, dfie in 1954 naar de Verenigde Staten ls gevlucht, had door zijn functie zeer nauw contact met het particuliere leven van de hoogste Sow- jet-kopstukken en in het Amerikaanse weekblad Life schrijft hij, dat binnen de muren van het Kremlin de verdor venheid op alle niveaus welig tiert. „Het particuliere leven binnen het Krem lin is niet prettig", schrijft Deriabln ln zijn artikel. „Josef Stalin heeft onge twijfeld voor het dieptepunt gezorgd, toen hij in 1932 in een aanval van razer nij zijn vrouw vermoordde, omdat zij aan zijn besluiten twijfelde. Zijn adju dant, Lavrenti Berdo, heeft een fantas tisch record van immoraliteit gevestigd. Na de dood van Berla werden de na van 2.000 meisjes van lichte zeden ln zijn partioullere archieven gevonden. Berda verplichtte ook de vrouwen van verschillende officieren van de staats veiligheidsdienst de avond met hem door te brengen, onder de bedreiging dat anders hun echtgenoten gearres teerd zouden worden." De vroegere agent vertelt verder, hoe In 1942 een soldaat geprobeerd heeft vlce- premier Anastas Mikojan te vermoor den. Deze soldaat was uit zijn regiment gedeserteerd omdat men hem geweigerd had zijn zaeke moeder in zijn geboorte dorp te mogen bezoeken. Toen de wagen van Mikojan de poorten van het Kremlin uitreed, opende hij hel vuur „om zich op de bazen Kremlin te wreken". Schildwachten van de staatsveiligheidsdienst schoten hem evenwel neer en hot incident dween snel in de doofpot. Deriabln, die het enige naar het westen uitgeweken lid van de Okrhana ls, telt ook dat de apartemeniben van sily Stalin, de zoon van de overleden dictator, het toneel waren van uitspat tingen en zwelgpartijen waaraan vaak zijn Okrhana schild waohten deelnemen. „Vele van ae schildwachten zijn dezelfde weg opgegaan van hun baas, die r cDoor zonovergoten modeotoHen naar: <:V3i<»l}run Venestraat 35-- i flinke nachtvorst of bij hevige wind plotseling te ver klaren, dat de boot niet vaart, is het be grijpelijk, dat zij de verbindingen met Staveren en Enkhuizen, die op de boot aansluiten, ook welbewust slecht maken. Het is begrijpelijk, dat vanuit Leeuwar den geprotesteerd wordt tegen het doen vervallen van de exprestreinen. Maar het zou van nog meer belang zijn, dat er eens flink op de ketels werd geslagen als protest tegen een spoorwegpolitiek. die welbewust bedoelt de verbindingen van het Noorden via Staveren en Enk huizen naar een deel ran Noordholland ran haar betekenis te beroven, en die bovendien niet bereid is een snelle ver binding tussen Groningen en Leeuwar den te herstellen. dood van zijn vader in een tehuis voor alooholisten is gestorven." Hij beschrijft verder, hoe de staatsveilig heidsdienst de immoraliteit als een wa pen gebruikt. Als voorbeeld haalt De- riabin het geval aan van een officier van de inlichtingendienst bij een divisie aan het front. Daze gaf een verpleeg ster, die voor hem als agente fungeerde, dc opdracht bezwarende inlichtingen te verkrijgen over de kolonel, die chef van de divisie-staf was. lal pocketboeken In de winkels ten ver koop te nemen. Ais de vestig!ngsbeschlkklng dan zou worden afgekondigd (hetgeen zou bete kenen dat men na de afkondiging geen boeken mocht verkopen als men dat voordien ook niet placht te doen) zou men niet meer kunnen zeggen, dat het boekverkopersbodrijf niet door de win kels in kwestie was uitgeoefend. Dit heeft gisteren de algemeen secreta ris van de sociaal-economische raad, drs. Huib. L Jansen, medegedeeld bij de be antwoording van vragen, die hem naar aanleiding van zijn voor leerlingen van het Nederlandse opleidingsinstituut voor het buitenland in het gebouw van de S.E.R. gehouden uiteenzetting over „De S.E.R. als instrument in de organisatie van het sociaal-economische leven" zijn gesteld. Gevn.egd werd o.m. over de geheim houdingsplicht van de leden van de sociaal-economische raad. Kip met drie poten - toch geslacht Op een pluimveeslachterij in Barncvcld ontdekte men tussen een grote party slaclitkippcn een volwassen kip met drie geheel volgroeide poten. Plulinveedcskun- digen in Barnevcld noemen het een wondcriUke speling van de na tuur. Dc derde poot heeft echter het leven van dc kip niet kunnen redden. Het dier ls geslacht. Geen werkdwang op Nieuw-Guinea (Van onze parlementsrodactte) Er heeft op Nederlands Nieuw-Guinea geen werkdwang plaatsgehad. De mede delingen. die de heer G. Oosterwal hier over enige tijd geleden in het Utrechts Nieuwsblad heeft gedaan, zijn niet juist gebleken. Ze steunden niet op eigen waarneming, maar op het relaas van Papoea's. Dit deelt dc minister van za ken overzee, mr. Helders, mee in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van de Wetering (c.h.) EEN 65-JARIGE neger, Spiller Thomas genaamd, oud-strij der uit de eerste wereldoor log, die abusievelijk vijftien jaar in een krankzinnigenge sticht is vastgehouden, he^ft een aanklacht ingediend tegen cle zie kenhuisraad van de staat Louisiana, V.S., en de staat om een schadeloos stelling van 107.282 dollar aange sproken. Thomas werd op 29 oktober 1958 uit de afdeling voor misdadige krankzinnigen ontslagen. Een com missie van onderzoek naar zijn geestvermogens had hem op 11 de cember 1941 krankzinnig verklaard. In oktober 1941 wa„ hij gearresteerd en aangeklaagd voor inbraak. Hij werd vrijge- derzoek, inge steld door het bureau yan de officier van jus titie te New Or leans naar aan leiding van een brief van de hoofd psychiater van het kranzinnigen- gesticht, dr. Charles Strum, waarin werd medegedeeld, dat Thomas nooit krankzinnig was geweest. Deze diagnose was in 1943 gesteld door personeel van het gesticht, maar de rechtbank, die de aan klacht van inbraak had laten vallen, is blijkbaar nooit op de hoogte ge steld van de ontwikkeling van Tho mas' gezondheidstoestand en zo bleef Thomas in het gesticht. Politieman voor Bredase rechtbank T/"OOR de Bredase rechtbank stond gisteren een opperwachtmeester van de rijkspolitie terechit, die werd beschuldigd van verduistering van een regenjas en een muts, het ple gen van huisvredebreuk, van ver nieling en van diefstal van een sleutel. De politieman, die in Loon op Zand dienst deed, had daar vorig jaar een re genjas en een muts gevonden. Hij had de voorwerpen geregistreerd en ze daar na op het bureau bewaard. Toen hij in augustus van datzelfde jaar naar een plaatsje in Limburg werd gedetacheerd, nam hij de gevonden voorwerpen mee. Zijn detachering vond plaats, omdat hij een verhouding zou hebben gehad met een getrouwde vrouw, wat echter door de politieman werd ontkend. Op 23 augustus van het vorig jaar kwam verdachte van het Limburgse plaatsje, waar hij zijn dienst in de steek Het, naar Loon op Zand. 's Avonds zou hij een zomerhuisje binnengedrongen zijn, dat aan de man van de vrouw waarmee hij een verhouding zou hebben gehad, toebehoorde, en pleegde daar huisvredebreuk door diverse voorwer pen met zoutzuur te beschadigen. De sleutel van het huisje zou in de gevonden regenjas hebben gezeten ln de rechterzak van dit kledingstuk zijn door de politic sporen van zwavelzuur ge vonden, die overeen kwamen met zwa- velzuursporcn op vernielde voorwerpen in het zomerhuisje. Verdachte ontkende deze feiten echter en achtte zich als vin der van de regenjas gerechtigd deze mee le nemen cn te gebruiken. Volgens hem is het gewoonte, dut alle gevonden voor- werpen na registratie door de vinders worden meegenomen. Wel gaf hij toe op 23 augustus de re genjas le hebben gedragen en bij het zomerhuisje Ie zijn geweest, maar hij was cr niet binnengedrongen. Na het horen van de getuigen, hetgeen gedeeltelijk achter gesloten deuren plaats vond, zei de officier dat hij de diefstal van de sleutel niet bewezen achtte, maar de overige punten wei. Het bepalen van de strafmaat vond hij echter heel wat moeilijker dan de be wijsvoering, daar verdachte een uitste kend politieman u met een goede staat van dienst. Volgens de officier is de man met deze vreemde dingen begonnen, om dat hij boos was op de eigenaar van het zomerhuisje en diens vrouw. Omdat de gezagshandhaving eist, dat de politie zich goed moet gedragen, etste hij even wel een gevangenisstraf van zes weken, waarvan vier weken voorwaardelijk. De verdediger wees in zijn pleidooi op de vele juridische en feitelijke twijfel- punten in deze zask. welke waren blij ven bestaan ook na het horen van de getuigen en vroeg vrijspraak. Dc uit- spraak is op 6 april.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5