JHemue £riitsd)r (Counwl «Doet dit tot Mijn gedachtenis Loonpolitiek is in de S.E.R. het grote struikelblok Nodigeen sterk kabinet - maar of dat er komt...? Advies blijft uit maar hoop op akkoord is nog niet opgegeven Dalai Lama vlucht door het zuiden bergen naar OVERVAL OP BANKLOPER MISLUKT Twee doden en twee gewonden op Afsluitdijk Rechts-liberaal is mogelijk, maar met weinig C.H.-interesse CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „itantuasttch is ghfbleofn myn hert in Icgljcnspocf Nf'genendertigste jaargang no. 11524 Morgen Dit is het wonder van de Goede Vrijdag: dat het dieptepunt uit 's mensen geschiedenis het hoogtepunt is van Gods heilsgeschiede nis Een dieptepunt: moordenaarshanden kruisigen de Zoon des mensen. De mens die alle smarten der wereld op Zich laadt, wordt door de wereld uitgestoten. Maar ook: juist dat kruis, juist dat uitstoten zet de deuren wijd open van de nieuwe hemel en de nieuwe aarde, waar Gods kinderen zullen wonen tot in eeuwigheid. Ja, Gods kinderen, dat zijn zij die deel hebben aan Zijn lijden. Die, als het brood gebroken wordt wanneer het Heilig Avond maal in de kerk staat aangericht, het weten: het zijn ook mij n zonden waarvoor de man van smarten leed. Die het weten als de wijn vergoten wordt: ook door mijn toedoen is Zijn bloed gevloeid. Maar z ij zijn het ook die deel hebben aan Zijn over winning. Die weten dat in dat wegstromende bloed de kracht schuilt van een nieuw verbond: de schuld is betaald, de zon van Gods liefde beschijnt ons opnieuw met levenwekkende kracht. „Doet dit tot Mijn gedachtenishet is ook een opdracht. De opdracht om te getuigen van dat nieuwe verbond. Om het in de wereld uit te dragen: de Goede Vrijdag, het kruis, de dood zijn niet het einde van allesStraks, op de eerste dag van de nieuwe week. breekt het volle licht van het nieuwe verbond door. Dan wordt het Paasfeest, het feest van de overwinning op dood en graf, van de overwinning op de angst. Het gebroken brood en de vergoten wijn zij zijn ons een herinnering en een aansporing. Dr. W. Dtees, minister van staat, heeft gisteren samen met burge meester J. Tuin van Groningen het provinciale oorlogsmonu ment in Groningen onthuld. Het is een ontwerp van prof. O. Wenckebach. (Van onze sociaal-economjsche redactie) DE COMMISSIE Ontwikkeling Nationale Economie van de Sociaal- Economische Raad, de commissie, die belast is met het voorbereiden van het advies over de afschaffing van subsidies op huren en melk en over de loonontwikkeling in Nederland, heeft gisteren de gehele dag ver gaderd, maar er werd nog geen definitief advies vastgesteld dat aan de Sociaal-Economische Raad voorgelegd zou kunnen worden. Het lag in de bedoeling, dat de S.E.R. in zijn zitting van 17 april het ontwerp-advie9 in behandeling zou nemen. Of op dat tijdstip het advies gereed zal zijn is thans echter nog onzeker. De commissie, die gisteren vergaderde in het gebouw van het hoofd- produktschap voor Akkerbouwprodukten in Den Haag, omdat de zalen in het S.E.R.-gebouw bezet waren, is het beslist nog niet eens geworden, maar anderzijds leeft er ook het besef in de commissie, dat men in het nationaal belang moet streven naar een oplossing, naar het bij elkaar brengen van de standpunten. Dat er op het ogenblik helemaal geen kans meer op bestaat, dat men elkaar zal vinden, is op dit moment te pessi mistisch uitgedrukt. Het besef dat het om een grote nationale zaak gaat, die oók van het hoogste belang is voor de politieke ontwikkeling in Ne derland en daarom de plicht Inhoudt alles op alles te zetten om het eens te worden over de beste oplossing voor de sociaal- Bericht uit Indiase grensplaats: DE DALAI LAMA is, volgens een betrouwbaar bericht uit de In diase plaats Darjeeling, uit de Tibe taanse hoofdstad Lhasa gevlucht. Het is niet bekend waar de geeste lijke en wereldlijke leider der Tibe- tanen zich bevindt, maar er zijn hardnekkige geruchten volgens wel ke hij zuidwaarts trekt naar Sikkim of Assam. De Tilbetanen die naar Indiase grens dorpen zijn gevlucht, vermoeden dat de Dalai Lama zich bij de verzetsstrijders zal voegen die zich in het zuiden van Tibet en dikwijls ook op Indiaas grond gebied ophouden. De zegsman In Darjeeling deelde ook mee dat de Chinese autoriteiten in Lhasa officieel hebben toegegeven dat de Tibe taanse regering de overeenkomst van 1951 met Peking heeft opgezegd. Dit verdrag gaf Rood-China zeggenschap over de bui tenlandse politiek en de defensie van Tibet. De regering in Lhasa kreeg regio nale zelfstandigheid. Wat de vlucht van de Dalai Lhama be treft: het schijnt dat Tibetaanse verzets strijders erin zijn geslaagd hem twee da gen voor de gevechten, die de vorige week in Lhasa uitbraken, buiten de stad te brengen. President Eisenhower zei gisteren op zijn wekelijkse persconferentie in Washington, over berichten te beschikken volgens welke de Tibetanen een guerilla strijd op grote schaal voeren De Chinezen zouden versterkingen naar Tibet hebben moeten zenden om het verzet te breken. Vermoedelijk is dit in de hoofdstad ge heel gelukt. De radiozender in Lhasa is weer in de ether en men leidt hieruit af dat de strijd zich naar een ander gedeelte van het land heeft verplaatst. Uit natto- nalistisch-Chinese bron wordt echter ge meld dat de strijd bij Lhasa nog volop aan de gang is. De verzetsstrijders zouden in de bergen om Lhasa trachten de cc munii»tisehe militairen in de stad houden. Volgens een bericht uit Nepal heei drie weken geleden in Lhasa reeds gespannen toestand. Br deden toen ge ruchten de ronde dat leden van de op standige Khampastam een Chinees kon vooi van vijiftag jeeps, geladen met wapens en munitie, zouden hebben aangevallen. Dertig jeeps zouden in brand zijn gesto ken, de wapens en munitie veroverd. De nunisten verdachten de Dalai Lama n, de opstandelingen in zijn paleis onderdak te hebben verleend. Vanmorgen is getracht een roofoverval te plegen op de 64-jarige bankloper van de Nederlandse middenstandsbank Th. Engels voor het bijkantoor (afd. coupons) van de Nederiandsche bank aan de He rengracht bij de Leidsestraat te Amster dam. De bankloper was met een tas, in houdend een ton in kleine coupures, cn pak effecten dat hij onder zijn arm hield, van de Middenstandsbank, even eens gevestigd op de Herengracht bij de Utrechtsestraat, op weg naar het bijkan toor van de Nederlandsche bank. Op het moment, dat hij juist voor de stoep bij de ingang stond stopte een wagen vlak naast hem waaruit een man sprong. Deze gaf de bankloper een 9tomp op zijn mond en deed tegelijk een greep naar diens aktentas. De bankloper begoi te gillen en hield krampachtig zijn tai vast. De overvaller, geschrokken dooi het gillen, sprong weer In de auto, waar van de bestuurder onmiddellijk vol gas gal. De hevg ontdane bamdoper. wiens kunstgebit door de slag was gebroken, werd naar zijn woning overgebracht. De overvaller ls een man met een flink postuur Hij was gekleed ln een groent las en had een hoed in dezelfde kleur op Vermoedelijk droeg hij een bril Aan de politie ko>n een vage beschrlj ving van de groene auto (waarschijnlijk een oude Chevrolet) worden gegeven. Maar ook al zal de voorbereiding van het advies in de commissie langer duren dan aanvankelijk was gehoopt, in ieder geval zal vóór 1 mei aan de regering advies worden uitgebracht. De grootste tegenstellingen in de com missie bestaan niet, zoals uit vele uitla tingen van verschillende kanten wel is op te maken, op het gebied van de af schaffing van de subsidie op de melk en de huren en een nieuwe huurverhoging. Het grote struikelblok is thans de loon politiek. Het is al wel duidelijk geworden, dat confessioneel Nederland in zijn geheel oor een vrijere loonpolitiek is, omdat dit i het belang van de werknemers is. Dit is de gedachte zowel van de r.k. en prot. chr. werkgevers centrales als van de prot. chr. en r.k. werknemerscentrales. De moeilijkheden liggen bij de vleugelgroepe- ingen, namelijk bij de socialistische werk- ïemcrs en bij de liberale werkgevers. Het N.V.V. is stellig van mening, dat een onronde beter is; deze stelling wordt er tot een geloofsstuk verheven. Het is :hter niet uitgesloten dat door het ge sprek met de confessionele meerderheids- groep, men alsnog van socialistische zijde Ö0k iK. collectit zijn dt modtme jaarskkurtn doorgebroken. Naast de klassieke modellen vindt U in onze co/lectte de toon- ingevende 44 P Falcon- en Shelterjassen in moderne funktionele kleuren. «n 35.- 1 enig begrip zal tonen voor de gedachte van de vrijere loonvorming. Veel vreemder om geen sterker woord te gebruiken doet echter het standpunt aan van de liberale werkgevers. Deze wjjzen ook de vrijere loonvorming af, ter wijl zij ln het verleden steeds de vrijheid hebben gepropageerd. Zij zeggen ook nu nog wel de vrijheid te willen, maar dan waarschijnlijk uitgezonderd het loongc- bled. Haile Selassie naar Moskou Radio-Moskou heeft vanmorgen be kend gemaakt, dat keizer Haile Se lassie van Ethiopië een uitnodiging heeft aanvaard om spoedig een offi cieel bezoek aan de Sowjetunie te brengen. (Advertentie) Bij een botsing tureen twee personen auto's op de Afsluitdijk zijn gisteren om elf uur twee mensen om het leven gekomen. Twee anderen zijn zwaar wond in het ziekenhuis opgenomen De ene auto werd bestuurd dooi de 52-jarige zakenman W. Boonstra uit Sneek. Hij reed richting Noordholland. Door onbekende oorzaak kwam zijn gen in botsing met de auto van de 45- jartige H. Veneman uit Amsterdam, die in tegenovergestelde richting reed. Beide be stuurders werden op slag gedood. Twee lifters, die bij de heer Veneman in de auto zaten, werden zwaar gewond. Wat betreft de oorzaak van het ongeluk, het is niet onmogelijk, dat de botsing i6 ontstaan tijdens een inhaalpogting van een van de auto's. Er hing een vrij dichte In Lausanne is gisteren de 20-jarige Peter Lugt uit Bloemendaal om het leven gekomen, toen de personewagen ws hij meereed, in botsing kwam met zware vrachtauto. Zijn beide oudere werden zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. Zijn zeven tienjarig zusje kreeg slechts lichte ver wondingen. Prof. dr. J. E. de Quay zal op 1 mei 12% jaar commissaris der Koningin ln Noordbrabant zijn. Ter gelegenheid hier van zal op 1 mei een buitengewone zitting van de provinciale staten gehouden wor den. Voor de ambtenaren der provinciale griffie is er de volgende dag een intiem HET KRUIS Hout is de enige hoop als de watervloed zich gaat sluiten boven je hoofd. Denk aan Noach! Koop en verkoop trouw en draag zorgen voor het nageslacht totdat we allen worden omgebracht. Denk aan Noach! Gods houten kruis is de enige hoop Het staat op de kerken langs de wegen en in ieder huis. Denk aan Christus! Als de nood stijgt hoven het hart het huis de torens boven de bergen vijftien ellen boven de hoogste top Daar stranden we straks op dan is alles voorbij dan is er alleen God en wij. HERM. STEGGERDA (Van onze parlementaire redacteur) NU MINISTER BEEL hedenochtend zijn eindrapport aan H.M. de Ko ningin heeft uitgebracht, is het wachten op de aanwijzing van een kabinetsformateur. Eerst dan zal blijken of het werk van prof. Beel inder daad veel tijd heeft uitgespaard. Gasteren is het wel steeds duidelijk geworden, dat vrijwel de gehele C.H.-fractie, op verschillende gronden, maar bitter weinig voelt voor een rechts-liberaal kabinet. De bezwaren ln deze kring tegen zo'n kabinet zjjn velerlei. Het past in de liberale staatsopvatting om het rechts- libcrale kabinet een zuiver extra-parlc- mentair karakter te geven. Geen enkele fractie behoeft zich daaraan gebonden te voelen. Maar dit lokt de overgrote meerderheid der C.H.-frac.tic in het geheel niet. „Liever gelijke binding dan gelijke vrijheid", zo hoorden wij uit deze kring, want men is de opvatting toegedaan dat de gouvernementele C.H. zich nu eenmaal heel anders tegenover een kabinet opstelt dan de V.V.D. Deze opvatting ls vrijwel algemeen en het Ls dan ook diezelfde over grote meerderheid die liever bulten het kabinet bl(jft als de liberalen daarin zit ting nemen De heer Tilanus neemt dus positie in. Dat wil echter niet zeggen dat men de vorming van een rechts-liberaal kabinet tot de onmogelijkheden moet be schouwen. In de eerate plaats is er de vraag of er een bruikbaar alternatief ls. In de tweede plaats kan het heel goed gebeuren, dat de fracties er niet meer aan te pas komen. Een kandidaat- minister kan bij de vorming van een extra parlementair kabinet advies vragen hetzij aan de fractievoorzitter, hetzij, zoals ook wel eens ls voorgekomen, aan de partijleider. Het is dan maar bij wie men aan de bel trekt, want niet ln alle chris telijke partijen denken fractievoorzitter en partijleider gelijk over samenwerking met de liberalen. Maar alvorens aan dit kabinet te beginnen ligt het meer voor de hand dat in alle duidelijkheid wordt aan getoond, dat de vorming van een ander kabinet niet mogelijk was. Anders zou het bezwaar kunnen ontstaan dat de geheime informatiepoging van de heer Beel ten slotte toch nog een formatiepoging ls ge weest achter gesloten deuren Het moet duidelijk gemaakt worden waarom de brede basis niet kan worden hersteld Zou de nieuwe formateur daartoe moeten over gaan dan kan de kabinetsformatie index daad nog een slepend karakter krijgen. Zal het rechts-liberale kabinet Inder daad een extra-parlementair karakter dra gen? Ook daaraan wordt getwijfeld. Men zaJ dit zeer zeker propageren, maar een kabinet waarin zuiver parlementaire figu ren zitting hebben, zoals bijv. de minis ters Klompé, Cals en Zijlstra, kan men nog moeilijk ln de volle zin des woords extra-parlementair noemen. Het fedt dat er gekozen Kamerleden minister worden geeft reeds aan dat er band bestaat tussen het kabinet en de Kamer. Daar ls geen twijfel aan. En de C.H., zo verzekerde men ons, zal deze band meer voelen dan bijv. prof Oud, wiens politieke loopbaan tot nu weinig stabiel is geweest. Overeenstem m ing Intussen is gisteren vrijwel volledige overeenstemming bereikt tussen de frac tievoorzitters. de heren Romme, Tilanus en Bruins Slot. Wat de zon. mammoetwet betreft: er zal een betere scheidino ge maakt worden tussen het openbaar en het bijzonder onderwijs. De grondwette lijke bezwaren schijnen door de A R. niet gehandhaafd te zijn. Evenmin ls de alge mene kinderbijslagwet nog een breuk punt. De K.V.P. is bereid te bekijken of aan de bezwaren van de prot.-christelijke fracties tegemoet kan worden gekomen Zo kan de informateur in ieder geval aan de Koninpin mededelen dat de drie chris telijke fracties het over een programma eens kunnen worden. Deze fracties zijn, zeker op dit moment niet bereid de socialistische verlangens ln te willigen. De heer Burger heeft zijn motie over de status van Nieuw-Guines Later wat meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk licht tot half bewolkt, later toenemende be- wolking met kans op enige vUafsi' regen. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige of vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde of lots hogere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 our) ZON EN MAAN Vrijdag 27 maart: zon op 6.29, onder 19.03, maan op 22.52 .onder 7.51. Zaterdag 28 maart: zon op 6 27, onder 19.05, maan op onder 8.30. 31 maart laatste kwartier. (het onderzoek naar de mogelijkheid van de internationalisatie van dit gebied) weer van stal gehaald. Elke uitzending van dienstplichtigen naar dit land willen de socialisten verder per wet regelen. Ver- aer pleiten zij voor een algemene loon- ronde, terwijl zij akkoord gaan mol een huurverhoging per 1 januari 1960. Ook zal de prijsbeheereing van de landbouwgron den weer tijdeloos gemaakt moeten wor den. De eisen t.a.v. Nicuw-Gulnea en d« loonpolitiek lijken ons vrijwel onover komelijk. Misschien zijn op deze punten compromissen mogelijk, maar het is de vraag (gezien de gebeurtenissen van de laatste jaren) of het wel gewenst ls weer met een kabinet te starten dat gezien zijn samenstelling gedwongen ls tot het voe ren van een compromissenpolitiek. Een politiek, die dan te pas en te onpas door de Kamer wordt getorpedeerd. Een sterk, homogeen kabinet ls nodig. Maar of dat te vormen is, ls de vraag. Ook al zou het <uper-extra-parlementaire rechts-liberale kabinet dat zijn, dan heeft het nog altijd ie maken met een felle oppositie van ds P.v.d.A en met één zeer matig geïnteres seerde fractie; de C.H. En dan is er een V.V.D- die van nature vrij wil staan tegen over leder kabinet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1