KONINGIN EMMA Het overlijden van „Het droevig overlijdensbericht van H.M. de Koningin-Moeder, dat ik hedenmorgen ontvijig heeft hier grooten indruk gemaakt. De gevoelens van de Surinaamse bevolking, zelfs van hare meest oppositioneele kringen, tegenover het Huis van Oranje, zijn werke lijk zeer bijzonder. Het voorbeeld van het hijschen der vlaggen halfstok vindt allerwegen in de stad navolging en ik twijfel er niet aan, of ook buiten zal men van zijne gevoelens doen blijken. Dat ik als Gouverneur terstond aan H.M. seinde, mede namens de ingezetenen, en verder de noodige bevelen gaf in verband met den officieelen routv, behoef ik l) wel niet te melden. Reeds gisteren trouwens had ik in de stemming hier te stede na de ernstige berichten over het verloop van H.M.'s ziekte aanleiding gevonden tot een telegram aan de Koningin, waarop ik een door H.M. zelve geteekend telegram terug mocht ontvangen. Ook in Nederland zal de indruk, dien dit heengaan van eene zoo algemeen geliefde Vorstin maakt, groot zijn. Voor de Koninklijke familie is het een zwaar verlies. Een oom van mijn vrouw, die bij zijn leven ondersecretaris van wijlen Koning Willem III was, heeft mij wel eens verteld, welk een rustige invloed reeds sedert Haar hutvelijk met den Koning van de Koningin-Moeder uitging op de geheele omgeving ir. C. J. Kiel»! Colijn. nze goede „Sinds mijn laatste brief is er veel gebeurd. De dood van Koningin-Moeder heeft ook hier grooten indruk gemaakt. Het w zien hoe zelfs extreem-Iinksche inlatidsche bladen nog woorden van hulde wisten te vinden. Ik heb getracht tegemoet te komen aan de zeer sterk sprekende behoefte van het publiek om zich te uiten; kerkdiensten en militair vertoon met muziek en saluutschoten, waarvan het eerste viel precies 34 seconden na het eerste schot :-i het Moederland, hebben wel voldoening geschonken." Pi ontvangt Teddy Het zal niemand verrassen, dat Pi Scheffer maandagavond a.s. in hel NCRV-televisieprogramma ,,Pas Ge perst" Teddy Scholten zal ontvangen. Immers maakte zij met ,,Een beetje" een van de meest-populaire grammo foonplaten van het ogenblik. Teddy zal Pi dan een en ander van haar ervaringen met dat „beetje" vertellen en wij mogen meeluisteren en -kijken. Voor degenen die de lichte muze minnen zal er niets nieuws meer worden verteld, maar och, wat hin dert dat" Nog andere bekende gasten zullen in de studio komen: Christine Spie renburg, Harry Mooten en de leden van het Telemann-trio. Vooraf zal Peter van Campen in de actualiteitenrubriek ..Attentie" aan dacht besteden aaq „het leven bo ven de zestig" en aan de „Hollandse nieuwe", die al in het verschiet komt. Geen radio meer in Britse vliegtuigen Het Britse ministerie voor Lucht vaart heeft vastgesteld, dat het ge bruik van draagbare radiotoestellen in vliegtuigen storingen teweegbrengt in het zo gevoelige navigatiesysteem. Daarom is het nu aan passagiers verboden, hun radio's te gebruiken tij dens de vlucht Vele passagiers zijn nl. gewend, zich de tijd te korten met wat radiomuziek. Maar de stewardess moet nu toezien, dat er niet meer aan knopjes wordt gedraaid in de Met een concert in de reeks „Popu laire klassieken" opent de KRO om 7.40 uur het avondprogramma. Carl Caraguly dirigeert het Radio Filhar monisch orkest, dat werken van Dvorak en Respighi speelt, Om half negen zet Albert van Dalsum zijn voordracht „Indien de graankorrel niet sterft voort en daarna hoort u Corsicaanse folkloristische muziek. Gewijde programma s in de week voor de Paasdagen De komende week noemen we de ..stille week", het zijn de dagen die sterk herinneren aan het lijden van Christus en vanzelfsprekend zijn weer verscheidene radio- en televisieprogramma's, niet alleen van de confessio nele omroepverenigingen, aangepast bij de sfeer van deze week. Opdat U rustig een keus kunt maken uit toat U wilt horen en zien. geven we U hier een overzicht van hetgeen de verschillende omroeporganisaties als hoogtepunten op hun programma's hebben geplaatst. Morgen, zondag, is i belangrijk dags Gedurende de Belgische crisis in 18301831 bestonden er wrij vingen tussen koning Willem I en diers oudste zoon Willem II. De verhouding tussen koning Willem II en zijn zoon Willem III was dusdanig verkoeld dat de kroonprins geheel buiten de regeringsza ken werd gehouden, en in 1848 totaal onvoorbereid de troon besteeg. Rampzalig en dramatisch zijn de conflicten geweest die onze laatste koning met zijn beide zonen Willem en Alexander heeft gehad. Wil lem verliet voor goed ons land en stierf eenzaam in Parijs. Toen in 1834 aan de koning, die buitenslands vertoefde werd bericht dat zijn zoon Alexander zwaar ziek was, keerde hij niet terug naar het vaderland dan een week na de dood van onze laatste kroonprins. Ook die dieptepunten in het familieleven van ons vorstenhuis gedu rende de vorige eeuw moet men kennen, wil men ons vorstenhuis naar waarheid liefhebben. Was het wonder dat tijdgenoten, onder wie Groen van Prinsterer en Abraham Kuyper, met bezorgdheid het familieleven van ons vorstenhuis in de negentiende eeuw gade sloegen? Maar dan het wonder: in volmaakte harmonie groeit de laatste rechtstreek se afstammelinge van ons vorstenhuis op wat de band met haar ouders aan gaat. Na zoveel wrijving komt er ein delijk weer liefde en vrede in het oud Oranjehuis. En dit nu hebben wij te danken aan koningin Emma, die aan het Oranje huis nieuwe glans en wijding schonk door haar wijze, beminnelijke persoon lijkheid. Was het wonder dat heel het Nederlandse volk vijfentwintig jaar geleden met haar ziekbed meeleefde, i dat alle lagen der bevolking Het werd een nacht van bang af wachten. De vensters van het grijze oude huis waren verlicht als gold het een teken dat er gewaakt werd. Op de tweede verdieping had dr. De Jongh zijn kamer, die tot vroeg in de mor gen verlicht was. Eerst tege in de morgen doofde daar het licht. MAANDAG Want dank zij koningin Emma was het voortbestaan van onze vorslendy- nastie verzekerd, en zij bracht een nieuw besef van band tussen natie en koningshuis. ZIEKTE In zekere mate werd het Nederland se volk overvallen door de ziekte van de Koningin-Moeder. Des zomers woonde Soestdijk, haar door haar gemaal ko ning Willem III geschonken: in de termaanden vertoefde fig"' Velen slaakten een zucht van ver lichting, toen zij de volgende morgen Koninklijke Standaard nog zagen verstrekte dr. De Jongh het communi qué: „De nacht was vrij rustig, maar de toestand blijft ernstig wegens alge mene zwakte". 's Morgens om acht uur verlieten koningin Wilhelmina en prinses Julia na het Paleis, maar reeds om 11.10 wandelden beide vorstinnen vanaf het Paleis Noordeinde weer naar het Pa leis aan de Lange Voorhout terug. Om half twee 's middags luidde het dokterscommuniqué: „Generlei veran- op paleis dering in de toestand". En inmiddels groeide de belangstelling. Ondanks koude wind en venijnige re- teruggetrok- genbuien stond het publiek wat 'buitenlanders wel genoemd hebben buien verminderden. „de deftigste straat van Europa". Bij de verkiezingen in april 1933 ver vulde ze in Den Haag nog haar plich ten als. staatsburgeres, toen zij op het stembureau Bleyenburg verscheen. Maar sinds september 1933 waren er allerlei zorgwekkende geruchten haar gezondheid. Haar vertrek na Residentie vanuit Het Loo, enige tijd vertoefde, was rei weken uitgesteld. Maar op woensdag avond 28 februari 1934 woonde de oude koningin te Den Haag de feestavond bij van het 100-jarig bestaan van het Letterkundig Genootschap „Oefening kweekt kennis" in het gebouw „Dili- gentia". Doch 't zou de laatste keer zijn ge weest dat ze in het publiek verscheen. Diverse gezanten kwamen persoonlijk naar de toestand van de Koningin-Moe der informeren: de Duitse gezant graaf Zech Burkcrsroda kwam reeds om 's morgens 8 uur zich ten Paleize op de hoogte stellen, zo ook de Fran- ■er se gezant baron d'Arnautd de Vitrolles, de de pauselijke nuntius Mgr. Schloppa, ze alsmede de gezanten van Spanje, reeds enkele Zweden. China, Japan, Portugal en Polen. Ook kwamen diverse Nederland se autoriteiten informeren onder \yie de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. W. L. baron de Vos van Stecnwijk, en generaal F. L. Duymaer van Twitst. Ex-Keizer Wilhelm II van Duitsland zond vanuit Doorn bloemen voor de zie- weeai uat lu IXJ IH! kenkamer van koningin Emma, onge- Op vrijdagavond 16 maart verscheen twijfeld gedachtig aan de sympathieke de couranten onder het Laatste woorden die de vorstin eens over hern -sprak: „Iemand die door het noodlot vele andere internationale rechters en gezanten en de oud-ministers Alting van Geussau, Krauss en Donner. Vanuit het buitenland betuigden de Franse minister van buitenlandse za ken Louis Barthou en de minister van buitenlandse zaken van Duitsland, Von ""eurath, de presidenten van Amerika en Oostenrijk, Roosevelt en Miklas en talloze andere staatshoofden, alsmede de Oostenrijkse bondskanselier dr. Dollfusz hun deelneming. Onze gezant in Brussel, jhr. mr. A. W. L. Tjar'da van Starckenborgh Sta- chouwer kreeg rouwbezoek van de Bel gische minister van buitenlandse za ken, Paul Hijmans; onze gezant te Parijs, jhr. mr. J. Loudon van de Franse minister van justitie, Cliéron, die de Koningin-Moeder zo goed gekend had. Koning Christiaan van Denemar ken bracht woensdag 21 maart een persoonlijk bezoek van rouwbeklag aan de Nederlandse gezant te Kopenhagen, W. L. F. C. ridder van Rappard. IN DE STATEN GENERAAL Nieuws het bericht: „Naar wij rv.»„v men is H.M. de Koningin-Moeder ten getroffen is, heeft veel gevolge van ongesteldheid, veroorzaakt HPanspraak tegemoetkomendheid dan toen FoXISZteïZÜÏ; paVr"dagen hij nog ,elukk.< en gevierd bedlegerig en onder medische behan- ^er deling," terwijl daarop volgde de dedeling: „De Koningii Herminc door koningin Emmi dedeling: „De Koningin en de rrinses ontvangen en ook bracht de Koningin rijn hedenmiddag van Het Loo in de Moeder hem steed. Residentie teruggekeerd' Op zaterdag werd bekend gemaakt dat de oude Koningin leed aan een zware aanval van bronchitis, die „aan leiding geeft tot enige bezorgdheid". ZONDAG tegenbezoek. Die maandagavond begroetten prin ses Juliana en prins Hendrik om 9.15 uur aan het Staatsspoorstation vorst Friedrich von Waldeck <geb. 1865), de enige broer van de Koningin-Moeder Om 10 minuten voor tien arriveerde hij ten Paleize en om half elf vertrok hij met prins Hendrik, om in Paleis De zondagmorgen b£a^ht Keen goed liana zouden een tweede na^cht de Koningin had ge nacht gehad en was ze De zondagmiddag om 3.3 ten koningin Wilhelmin; liana opni prinses Ju- „tkort bezoek aan de zieke vorstin, terwijl koningin Wilhel mina 's avonds om half negen weer op Lange Voorhout arriveerde. i het de Lange Voorhout door- gen. DINSDAGMORGEN Om jange voornoui arriveeiue. der verpleegsters aan de pers weten Inmiddels hadden diverse journahs- rfe toestand juist iets beter leek, ten hun intrek genomen in Hotel des korip tiid daarna trad de crisis Indes. De ParJculi"A""tabr'®^anv^ in. Om tien minuten over half acht Koningin-Moeder, Sixma baron van arriveerde plots de vorsl van Waldeck Heemstra, had weliswaar meegedee (en paleize djrect gevolgd door prins dat er geen verandering ten ongunste Hen{Jrik Tjcn minuten laler verlieten was ingetreden maars beide vorsten ernstig en langzaam het - verscheen het nieuws van de ziek Paleis Even later liel een huisknecht de Koningin-Moeder^door^de ra- de KÓninklijke; standaard i Hofauto voor reed, waarmee prinses hoofd, overrompeld door de d veerde, steeg de spanning. Even ia ding. de Koningin-Moeder was, ..a werd bekend dat koningm Wunetmi kortei niet hevige doodsstrijd heenge en prinses Juliana, alsmede de gaan, vrijwel tot haar laatste ogenblik- Sin hei hfM «He L.nge Voor- *- hout zouden blijven. paieis was de talrijke stilte. TANDPASTA IVOROL DE BÉSTE in niet duur.Tuba 95-70-45 ct Daarop werd het officiële communi qué gepubliceerd: „Rustig ls koningin Emma ingeslapen. Aan het sterfbed waren de Koningin, prinses Juliana, prins Hendrik en de vorst van Wal deck". Nogmaals ontblootte de menigte ont roerd het hoofd, toen koningin Wilhel- I mina, die er slecht en bleek uitzag, met prinses Juliana het gesloten Paleis verliet, de zwijgende menigte nadruk- 1 kelijk groetend, als dank voor zoveel betoonde, trouwe belangstelling. Om half elf die morgen arriveerde in Den Haag de enige nog in leven zijnde zuster van koningin Emma, 1 vorstin Elisabeth von Erbach Schön- berg tgeb. 1873), die te laat kwam om haar zuster nog te zien. Vanaf die morgen deelde heel Neder land in de rouw van het koningshuis, op een wijze gelijk zelden in Neder land het geval is geweest. IN MEMORIAM ste banden verbroken werden met de regeringsperiode van koning Willem III. Men herinnerde zich weer het woord van de commissaris des Ko- nings van Overijssel, Geertsema, die haar bij haar inkomst in ons land. aan de zijde van haar koninklijke gemaal op 10 januari 1879, begroet had met de woorden: „Uwe Majesteit kan ver zekerd zijn, dat geen koningin der aarde op dit uur rijker Is dan zij, rijk In liefde, verering en aanhankelijkheid van een roemrijk, eerlijk, trouw volk." En men herdacht dat dit woord in vervulling was gegaan, maar mede dank zij de trouw van de toen nog zo jonge vorstin aan het Nederlandse volk. Iedere Nederlander werd er in die dagen weer bij bepaald dat zij de jonge koningin Wilhelmina echt natio naal had opgevoed, terwijl zij tevens van 1890 tot 1898 het regentschap waarnam. En dat waren moeilijke fin- de-siècle-jaren, waarin veel ouds weg viel, veel nieuws zich aanmeldde: de opkomst van de sociaal-democratie, de kiesrechtstrijd. de sociale strijd, de werkstakingen, dc eraan verbonden op stootjes in de grote steden, de opkomst der techniek en de verkeersproblemen. Na het neerleggen van het regent schap had ze terug kunnen gaan naar haar geliefde Waldeck, maar ze bleef, want ze was Nederlandse geworden! Niets dan haar spraak herinnerde aan haar Duitse afkomst. Onvergetelijk was ook geworden het woord waarmee ze op 30 augustus per proclamatie af stand deed van het regentschap: „Ons land zij groot ln alles waarin ook een klein volk groot kan zijn". Met trots gaven de couranten in dit verband bij haar sterven nog eens het woord weer dat ze tegen het einde der twintiger jaren sprak: „Dat ik 70 jaar oud word is een persoonlijke herinnering maar het feit, dat ik 50 jaar Nederlandse vrouw ben, raakt heel het volk". Heel de natie besefte wat men aan haar verloor: de moeder van de Ko ningin niet alleen, maar de Koningin- Moeder des Lands, een weldadigheids kóningin, die weldoende rondging in het land om zieken te troosten, culture le prestaties aan te moedigen, de staatslieden steunende met haar echt autoriteiten sprak. En dat alles met een oprechtheid, die vaste lijn gaf aan haar persoonlijkheid. Bij haar dood kon daarom de minister-president dr. H. Colijn op maandag 26 maart in De Standaard schrijven: „Zacht als van een moeder was haar oordeel over de menschen, maar beslist hare meening over de fouten, die zij begaan had- Dezelfde dag dat de Koningin over leden was, kwam de Tweede Kamer bijeen. Staande hoorden de leden *de volgende boodschap van de Koningin aan, die "werd voorgelezen door de voor zitter jhr. dr. Ch. J. M. Ruys de Bee- renbrouck: „Het heeft God behaagd na een kort ziekbed onze beminde Moeder tot zich te nemen. Met diepe droef heid geven wij van dit overlijden kennis. Wij houden ons overtuigd dat geheel ons volk in de smart, die ons trof, deelt. Verder bevelen wij U in Godes heilige bescherming." Ter beantwoording van deze bood schap sprak de president: „De hoop van heel het land werd niet vervuld. Wat gevreesd werd, dag en nacht, is over ons gekomen. Eèn zware slag treft het Vorstelijk Huis. Treffelijke Gade, wijs Be stuurster, in waren koninklijken eenvoud, treffelijk Moeder, Groot moeder, vol teere zorgen voor het beminde kleinkind, zoo zag de Natie Haar. Zij had Haar lief. Wat zij gegèven heeft aan Nederland, gaf Nederland Haar weer. Zij schonk ons gans Haar hart. Ons volk gaf Haar het zijne. De wee moed over dit verscheiden wordt omgloord door den glans der rijke gave, die Haar geschonken werd. Wij buigen het hoofd en danken God voor wat Hij ons bestemde." In de Eerste Kamer werd een gelijke boodschap voorgelézen en door de voor zitter mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk onder meer beantwoord met de woorden: „De natie, die koningin Emma zoo menigmaal hulde en liefde bood. zal Haar nimmer vergeten. Onuitwischbaar blijft Haar naam in 's lands historiebladen." ROUW Wie zich nog de tijd van vijfentwin tig jaar geleden herinnert, weet dat er waarachtig rouw in den lande was, want de hartelijkheid waarmee men eens de jonge Waldeckse was tege moet getreden, was uitgegroeid tot sympathie, en de sympathie lot eerbied, De dag van haar ster ven staakten de K.R.O. en de A.V.R.O. hun uitzendingen. Muziek op straat, dansen in café's en openbare verma kelijkheden werden afgelast, de bios copen gesloten. In het'gehele rijk werd de vorstin herdacht, vanaf de Amster damse effectenbeurs, waar een minuut stilte werd in acht genomen, tot in de Indische moskeeën toe, waar gebe den voor haar werden opgezonden. In de Haagse gemeenteraad her dacht de burgemeester jhr. dr. L. H. N. Bosch, ridder van Rosenthal haar in een markante redevoering, waarin hij onder meer sprak: „En thans is de mond. die voor land en volk gebeden heeft, ge sloten. Z\j was een landsmoeder in de allerbeste en diepste beteke nis van dat woord." Voorts stroomde het rouwbeklag naar het Paleis aan de Lange Voorhout. Tot de eersten die kwamen condole ren behoorden de minister-president dr, en mevrouw II. Colijn, voorts de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruine, de president van het Permanente hof voor Internationa le justitie Sir Cecil Hurst, alsmede In beide Kamers was het voltallig kabinet-Colijn aanwezig, op minister Kalff na, die ongesteld was. Maar wat het meest opviel, was dat ook de soci aal-democraten aanwezig waren. Slechts de communisten onttrokken zich aan deze herdenking. Dr. HENRI POLAK Eigenlijk is het overlijden van de Koningin-Moeder één der eerste na tionale gebeurtenissen geweest, waar bij ons vorstenhuis betrokken was, waaraan de sociaal-democraten zich niet onttrokken. Ongetwijfeld heeft de sym pathieke persoonlijkheid van koningin Emma daaraan meegewerkt, maar ook mag niet vergeten worden dat de tijd rijp was dat de socialisten hun plaats innamen»in de vaderlandslievende krin gen des Lands. Niet vergeten mag worden de opzien barende rede, die dc socialist dr. Henri Polak zaterdagavond 24 maart 1934 hield voor de V.A.R.A., een rede die voor die tijd té opzienbarend was, om er niet een fragment uit te publice- „Bij geen enkele gelegenheid kwamen bij haar de half-middel eeuwse tradities der Duitse vorsten huizen van vóór 1914 aan het woord. Onveranderlijk gedroeg zij zich als Nederlandse. Zij eerbiedig de en vertolkte de wetten en tra dities van het land, welks tijdelijk staatshoofd zij was geworden. Haar dochter heeft zij in gelijken geest, waarin zij zelve het regentschap heeft gevoerd, opgevoed. De sociaal-democraten behoeven er geen geheim van te maken, dat zij in beginsel de republiek stellen boven de monarchie. Maar zij ver warren niet het algemene met het evenement in het AVRO-programma, de uitzending van de Mattheus Passion van Bach, zoals die in het Concert gebouw te Amsterdam wordt uitge voerd, u kunt hiernaar luisteren tussen een uitvoering 12 t 4.15 1 Jonhannes Passion van Handel. Ook daarna zijn er mooie ernstige muziekprogramma's, 's Avonds om 7.10 uur komt de kerkdienst uit de Ned. Herv. kerk in Goes, waar ds. 815 J. W. Coenraad voorganger is en om kunt u dan een uitvoering Zondagavond zendt de KRO een declamatorium naar het lijdens- a tlu, verhaal van Mattheus uit. Bij de NCRV h „La Passion", kunt u maandag om 12 uur Passieliede ren uit de 17de eeuw horen en woens dag om 5.20 uur koorfragmenten en koralen uit de Lukas Pas?ion van Bach. uit e In dit programma wordt 's avonds dr. A. na de Passiestonde het ..Passions- bericht des Matthaus" van Ernst Pepping uitgezonden. Deze compositie avonds werd geschreven voor achtstemmig ring van koor a-capella en recitatief. U hoort horen, het NCRV Vocaal Ensemble en het 'J Omroep Kamerkoor, de leiding heeft Marinus Voorberg. Donderdagavond om 8 uur heeft de NCRV een programma onder de titel „Door lijden tot heerlijkheid" muziek, zang Avondmaalsdienst m Ruurlo .45 een koorcompositie van der Horst: „Hymne ln de zaterdags- de Johannes Passion van Bach tgevnerd door radiomusici, ge leid door Roelof Krol. In de lelevisievoorsteüing tian donderdag wijdt de KRO aandacht aan de lithurgie voor Goede Vrij dag en Stille Zaterdag en urgdau krijgen we relais tian de Vlaamse televisie: een televisiespel van Diego Fabri „Proces tegen Jezus". De VPRO houdt de zaterdagavond- uitzending ook ln de sfeer met een op Goede Vrijdag ha*,, de NCRV S^eeCn f-'n min Pa,,,.- eigen lBnd ïn over de zendt dan c kvist uit. 1 declamatie. De AVRO 1 9.10 het hoorspel „Barab- e roman van Par Lager- morgens om 10.30 stonde uit de Dorpskerk naar op het programma e *VWÈ?'Pa£lief' vanavond De VARA biedt om 8.05 uur een Weens operetteprogramma door het Promenadeorkest o.l.v. Benedict Sil- berman en solisten. Om half tien het spel „Het hangt aan de muur en het tikt" en om 10.25 uur vertellen Mieke Verstraele en Kees Brusse elkaar weer grapjes. TIPS uit het buitenland Goede muziek later op de avond kunt u ook horen in het BBC-pro- gramma op 464 m. Charles Macker- ras dirigeert het Goldsbroughorkest, dat composities van Haydn en Mozart Brussel Vlaams begint om 8 uur op 324 m met een uur cabaret en zendt daarna weer zo'n echt Vlaams pro gramma met muziek en koorzang uit. In het Duitse programma op 3Ö9 m of 971 kHz is het quizavond met Hans Joachim Kulenkampff en 16 candidaten. Verder is er omlijstende muziek en zang, één van de solisten is Lys Assia. Programma voor zondag RADIOPROGRAMMA VOOR MORGEN Hilversum I. 402 m. VARA: 8.00 Nws; 10.00 Muzikale leven, tocspr; 10.35 Boekbespr; imr ork. AVRO. plm 11.05 Meded of gram; 16.15 Gram; 16.30 Sportrevue; 18.30 Bevestlgingsdiensl. 1KOR 19.00 V d jeugd; 19.30 De open deur. caw serieen AVRO 20.00 Nws; 20.05 Lichte muz. 21.20 Stemmingsbeelden uit hel Fran se leven: 21.35 Dansmuz: 22.00 Gram, 22.15 Act; 22.30 Gram; 23.00 Nws; 23.15 Sportuitsl; 23.20—24.00 Met de Franse alag. tige Geestelijk! togmls. NCRV: 9.30 Nws; 9.4 ;deren. Convent van Kerken kerken. NCRV: 11.0 n orgel. KRO: 12.1' Gram; 11.45 Sopr fS«ewS;I2i33505 "d/ hand 'aan de ploeg' 13.10 De Wadders, hoorsp m muz; 13.30 Lichte muz; 13.45 Boekbespr; 14.00 V d jeugd; 14.30 Viool en plano; 14.55 Fllharm sextet; 15.10 Gram; 15.30 Muz caus; Sport; 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 18.00 Het geladen k aan het werk. NCRV schip; 18.30 De 10.00 Nws uit i telle solist; 22-00 Gram; 22.45 Avondgebed en Ut kal; 23.00 Nws; 23.15-24.00 Utrecht» Sied ork en «ollst. Programma voor maandag W tèl&i/isia vanavond Hilversum I 402 m. VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram, 8.00 Nws; 8.18 De Matrijspoort. VPRO: 10.00 Voor de oude dag: 10.05 Morgenwijding. VARA: 10-20 Gram, 11.00 Dansmuz; 11.35 Or- golconc; 12.00 Dansmuz; 12.30 Land» en tuinb meded; 12.33 Vh platteland; 12.3? Met de laatste aflevering van „Blijf er niet voor thuis", een vervolg- blijspel van Jan de Cler en Emile Lopez opent de KRO om 8.20 uur, na het NTS-journaal, het televisie Pianoduo; 13.00 Nws; 13.15 Vd midden stand; 13.20 Amus muz; 13.45 Opvoedkun dige caus; 14.00 Cello en piano; 14-25 De zware operatie, hoorsp; 15.30 Planotrio; 15Jó Zestig minuten voor boven de zestig. 16.50 Volksmuz. 17.05 Hammondorgel en zang; 17.20 Marinierskapel: 17.50 MU com; onder 14 jaar naar bed. want dan begint er een Hitchcock-film, «lie ook niet voor zenuwachtige kijkers geschikt is. Om 9.25 uur alle span Amus muz; 18.45 v'irgin'aalrecltal; 19.00 Pari cwerz^l9a5BMuz caus; 19.45 Rege- buiten Mr L Tielenius Kruythoff, directeur v d stichting bevordering bescherming be ning verdwenen: tot slot een kleine muziékshow. TELEVISIE VOOR MAANDAG Telcvlsleprogr NTS: 20.00 Joum en weer- ber. NCRV: 20.20 Attentie; 21,05 Fllmdo- cumentairc over het vrachtvervoer; 21.25 Pas geperst: 21.55 Dagsluiting. volking vraagt de aandacht van de Ne derlandse nood vacht; 20.00 Nws; 20.05 Gevar muz; 20.30 Cabaret; 21.00 Ether forum; 21.40 Marimba; 22.10 Dansmuz; 22.10 Dansmuz; 22.30 Pianorecital; 23.00 Nws; 23.15-24.00 Gram; Hilversum II 298 m. NCRV; 7.00 Nw« en SOS-bcr; 7.10 Gewijde muz; 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws;8.15 Sport uitsl; 8.25 Gram; 9.00 Vd zieken; 9.30 Vd vrouw; 10.15 Theologische elherleer bijzondere. Zij eerbiedigen niet alleen de Koningin als wettig hoofd van de staat, doch erkennen tevens, dat indien het gekroonde staats hoofd zijn plaats vervult en zijn taak opvat, zoals wijlen koningin Emma deed tijdens haar regent schap en zoals mede dank zij haar vóórgaan, kóningin Wilhelmina het sinds haar troonsbestijging heeft gedaan, er weinig reden bestaat om te verlangen naar een verandering van bestuursvorm. De sociaal democraten erkennen, dat het koningschap, zoals het bestaat en uitgeoefend wordt in ons land evenals in België, Engeland en de Scandinavische landen in geen enkel opzicht het verlangen naar een republiek bevordert, ja dat het in vele opzichten te verkiezen is boven hetgeen sommige republieken te aanschouwen geven. Eenvoudig en beminnelijk van karakter, ontwikkeld en kunst lievend als zij was, leefde zij in en met het volk, dat in grote meerder heid genegenheid voor haar voelde. Er zullen er geweest zijn, die jegens haar onverschillig waren. Maar kwaad doen wilde haar niemand. Nu ligt het hoofd der vorstin in eeuwige rust. De majesteit van de dood heeft zich gevoegd bij die van haar persoon en haar wezen. Het Nederlandse volk gedenkt haar in dankbare liefde.' IN HET PALEIS Ook aan déze versteviging van de banden tussen het vorstenhuis en een groot deel van het Nederlandse volk heeft koningin Emma meegewerkt, en het resultaat daarvan gevoelen wij tot op vandaag als de zegen van haar leven, ook over onze generatie. Dat gedenken wij, ook wanneer wij vandaag nog eens een enkele maal haar Paleis passeren aan de Lange Voor- >ut, waar zij vijfentwintig jaar gele den stond opgebaard, in de linkervleu gel van het Paleis, in het zelfde bed waarin zij ziek had gelegen, geheel in het wit gekleed, met het bekende we- duwkapje, dat ze altijd droeg, op het hoofd, enkele bloemen gestrooid op hel doodsbed, waaraan in die dagen onze koningin Wilhelmina soms vertoefde met enkele naaste Nws; 13.15 Lichte muz; 13.40 Gram; 14.05 Schoolradio; 14.35 Radtu Fllharm ork; 15.35 Gram; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Kamermuz; 16.50 Gram; 17.00 V d kleuter» 17.15 V d Jeuga; 17.30 Gram; 17.10 Beurs- ber; 17.45 Regerlngsultz: Rijksdelen over- een g merkwaardigj ge^ jelconc; 18.30 F 18.45 Gram; 18.50 Openbai N s en we«~" 9.30 Radlokri "TjoZDavld 2.00 Volk 22.15 Muz caus; 22.45 Avondoverdenking; 23 00 Nws; 23.I5 Kon Mil Kapel: 23.50—24.00 Gram. GrammofoonpUIcnprogranima Draadom roep I. Gustav Holst The Planet» op. 32 Mars, the brlnger of war, Venus, the brlnger of peace, Mercury, the winged messenger; Jupiter, the brlnger of jollity. Saturn, the brlnger of old age. Uranus the magician, Ncplunc. the mystic. The BBC Women's Chorus, The BBC Sympho ny Orchestra olv Sir Malcolm Sargent II. Ralph Vaughan WilUams 1. Fantasia on a theme by Thomas Tallls. The Pitts burg Symphony Orchestra olv William Steinberg. 2. Concert voor hobo en orkest Rondo Pastorale Allegro moderato. Mi nuet and Musette. Allegro moderato. Fina le (Scherzo). Presto, Evelyn Rothwcll, ho bo, The London Symphony Orchestra olv. Sir John BarblrolU. III. Benjamin Britten. 1, Simple Sympho ny, Boisterous Bourróe, Playful Pizzicato; Sentimental Saraband; Frolicsome Finale Mtlnchener Kanimcrorchester olv. Chrla- toph Stepp. 2 Variations and Fugue on a theme of Purccll op. 34 The BBC Symphony Orchestra olv, Sir Malcolm Sar- Man en jongetje verdronken Twee mensen zijn gisteren door verdrinking om het leven gekomen, een zes-jarig jongetje en een man. In Amsterdam vond de politie gis termiddag in de Tweede Binnenhaven Johan Rog uit de Westduinweg dood in het water drijven. Het is niet mo gelijk na te gaan, hoe het ventje in de haven moet zijn gevallen. Gistermorgen verdronk de 33-jarige A. Z. de Joode uit Halfweg op een werf aan de Grasweg in Amsterdam- Noord. Bij het werken aan een speel- boot, gleed hij uit en kwam in het water terecht. Het duurde een half uur voor dc stoffelijke resten konden worden geborgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7