CHRISTELIJK Colovinyl LADY ISABELLA belijdenis doen: daad van dankbaarheid Gereformeerde zending nog steeds op verkenning Een woord voor vandaag Kanttekening Kweekschoolleraren pleiten voor wijziging onderwijswet East Lynne Ds. HA. W iersinga: Weten dal men door Jesus is gekozen tekent dat feest harten. Ook in de gezinnen za' van die feestelijkheid wel het een en ander te bemerken zijn. maar het is toch oppassen, zo schrijft ds. H. A. Wiersinga in het Centraal Weekblad, dat de drukte niet zo groot wordt, dat i roor een persoonlijk beleven van dit grote levensmoment geen plaats meer wordt ge vonden. In verband hiermee heeft mij zeer getroffen wat H K H. prinses Wilhelmlna over haar belijdenis- doen schrijft in ..Eenzaam maar niet alleen": Natuurlijk werd het nodige decorum in acht genomen, veel perionen van het hof kwa men alt genodigden daarbij te pas. De combinatie: voor God een plechtige belofte af te leggen en dit decorum leek mij te enen male tegenstrijdig en ik nam mij daarom voor. als het zó moest, niet onder de indruk te komen van het ogenblik van mijn bevei- tiging". Al zal misschien maar een enkel jongmens onder ons zó reageren, het persoonlijk gesprek tussen God en hem kan toch licht door allerlei geroezemoes over stemd worden. DOVENDlKN, hoe belangrijk het kJ feit van ziin beliidenis-dor-n leven maken, zouden wij zijn ge loofszekerheid juist wel eens eer der kunnen verzwakken dan ver sterken. Dié ligt in wezen niet in hun belijdenis doen. maar in hun doop. die daarachter ligt en in het avondmaal, waartoe het de toe gang voor hen ontsluit. belijdenis-doen met de doop in verband gebracht. Van wie bin nen de kerk geboren was zeiden wij dan. dat ..hij de doop voor zijn rekening nam". Al vind ik die uitdrukking minder mooi. het is toch Juist, dat wie op de dag van zijn eigen belofte van trouw aan Jezus teruggrijpt op Jezus' belofte van trouw aan hem. met de meeste vrijmoedigheid zijn ja woord geven zal. Alle krampach tigheid van zoveel-te-moeten-belo- ven en zoveel-te-moeten-nakomen. alle vrees voor te-veel-van-zich- zelf-te-zeggen, mag dan wegval len. Hij belijdt immers niet aller eerst zijn geloof, maar hij belijdt zijn Heiland. Hij spreekt vol dank baarheid uit mee te zien en tc erkennen, dat Jezus Christus hem voor zijn rekening genomen heeft. Hij erkent dankbaar de vaderlij ke goedheid en barmhartigheid, die de Here hem reeds van kinds been af bewezen heeft, ook al waren er misschien dagen of ja- waarln zijn ogen daar. zelfs soms moedwillig voor gesloten waren. Hij belijdt, dat hij in dat uit-en-voor-zichzelf-leven de dood heeft gezien en het leven-in-en-uit- Christus heeft gezocht en gevon- WIE belijdenis-doet wordt nu waardig lid der gemeente en dus. gekozen tot meewerken aan de arbeid der kerk en haar dienst aan de wereld. Het is zeker ook hoog nodig daar op die feestelij ke zondag volle nadruk op te leg gen Want aan mensen die alleen contribuant van het kerkelijk in stituut zijn en geen levende le den van de dienende en strijden de kerk hebben wij niets Als men maar niet doet. alsof deze roeping nu pas tot hen komt. Onze jonge mensen mogen door dit feit mondige kerkleden wor den, kerkleden zijn zij reeds krachtens hun doop. Even goed als een kind vanaf zijn geboorte deel uitmaakt van het gezin, waar in God hem geboren laat worden en daardoor aanstonds mede-erf genaam is van al de schatten én schulden van dit gezin. Laat hij ook gerust kritisch te genover de kerk staan Als een opgroeiend lid dat ten opzichte van zijn gezin in geen enkel op zicht zou doen. zal hij nooit tot zelfstandigheid komen. Maar hij kiest, omdat hij zich al helderder bewust werd door Christus gekozen te zijn. En in dat laatste ligt de vrijmoedigheid om te belijden en de kracht om trouw te beloven. WTIE zó het verband mag beleven tussen zijn belijdenis-doen en zijn doop. zal met grote dankbaar heid en vreugde op die belijdenis zondag zijn ..ja" laten horen. Hij grondt het immers bewust op Christus' ,.ja" tegenover hem. En hij zal dadelijk achter zijn belij denis-doen het toetreden tot het avondmaal zien liggen, waartoe het hem de toegang ontsluit. Daar zal hij weer op zijn misschien toch nog wat aarzelend ..ja" de viste verzekering van Christus horen, dat Hij het alles voor hem heeft klaargemaakt, en dus ook klaarmaken zal. Hij zal al duidelijker dóór krij ger. dat zijn leven bulten hem zelf in Jezus Christus ligt. een in verwondering leven over de ver kiezing Gods in Christus: ..Niet gij hebt Mij, maar ik heb u uit gekozen en u aangewezen, opdat gij vrucht dragen zoudt en uw vrucht zou blijven, opdat de Va der u alles geve. wat jij Hem bidt in mijn naam." Zó wordt ons belijdenis-do*n een instemmen met de belijdenis, d.i. de lofzang der gemeente: zo zullen wij. de schapen Uwer weiden, in eeuwigheid Uw lof. Uw eer ver breiden; en zingen van geslachten toi geslachten, Uw trouw, Uw roem Uw overwinb're krachten. if aarnemers trokken nog geen conclusies Contacten ook buiten Z.-Amerika UIT enkele publicaties in de kerkelijke pers blijkt dui delijk met hoeveel belangstelling men uitziet naar het resultaat van de verkenningen, die door of vanwege de generale zendings- deputaten van de Geref. Kerken worden gedaan. Van de beide waarnemers in Zuid-Amerika, dr. J. C. Gilhuis en ds. J. A. C. Rull- mann, komen geregeld berichten binnen, zonder dat echter voor alsnog duidelijk wordt in welke richting hun advies zal uitvallen De deputaten van het zendingscentrum, willen per boot terugreizen om zich rustig te bezinnen op de waarnemingen, die zij tijdens hun reis door Argentinië en Brazilië hebben gedaan. Tegelijk zul len ze dan van de gelegenheid gebruik maken om hun rapport voor de generale zendingsdeputaten te schrijven. Het is cius nog steeds een volkomen open vraag, of de Gereformeerde zending werkelijk in Zuid-Amerika zendingswerk gaat aan vatten. In dit verband wordt opgemerkt, dat1 de terreincommiseie van de Gereformeer- i de zending, die op verzoek van generale zendingsdeputaten nagaat waar naast In-1 doneslë een eventuele andere zenVlings- (aak voor de Gereformeerde kerken zoi kunnen liggen, ook naar andere riehtin- Beroepingswerk NED. HEBV. KERK Beroepen: te Klundert (toez.) S. Meij- ers te Hoogblokland; te Lutten (toez.) J. Kok. vikaris te Terwinselen; te Scheve- ningen-wykgemeente 3. J. Hartzheim te Winterswijk; te Geertruidenberg: vikaris H de Jonge te Rotterdam-Overschie Aangenomen naar SluisSint Anna Termuiden C Balk, vikaris te Tweede Exloërmond. de benoeming tot vikaris te Berkel- en Rodenrijs D. R. Jonker, kand. te Apeldoorn. Beneomd tot voorganger van de aid. Haarlem van de Ned. Protestanten Bond ..Gezegend Hij die Komt, de Koning in de naam des Heren!" een in extase geraakte menigte roept het Jezus toe als Hij, gezeten op een ezelin, Jeruzalem binnentrekt om Zijn laatste Paasfeest op aarde te vieren. De roep van een onderdrukt volk om een aardse bevrijder. Toen vielen zij voor Hem op de knieën en spotten zeggende: Wees gegroet Gij Koning der Joden. En zij spuwden naar Hem.het wrede spel van soldaten-van-een-onover winnelijk-keizerrijk, die alleen maar minachting hebben voor die zielige vrijheidsstrijder. „En boven Zijn hoofd brachten zij op schrift de beschuldiging: Dit is Jezus, de Koning der Joden" zo gebruikt Pilatus zijn slachtoffer om de gehate Joodse leiders te honen. Man van smarten en toch Koning, toch Heer van hemel en van aarde. Het is het wonder van Paasfeest. Een ergernis voor wie bezeten is door geld en goedroem en eer. Een dwaasheid voor wie zich verheven waant boven al die ..godsdienstige volksmisleiding." Maar wie in Hem gelooft zal met Hem triomferen in Zijn eeuwig Koninkrijk! ken en zendingsinstanties In verschillen de delen van de wercM. Het is echter nog te vroeg om ook hierover nu al pu- bllk.lle, 1. dogn. w Ttij, u Voorburg; daar Ten'Poit Dc aandacht wordt erop gevestigd, dat kand. G. Brouwer, die bedankte voor zendingsdeputaten slechts dan een onder- Tholen en Sybrandaburen, zoek instellen naar zendingsmogelijkhe- Examens. Geslaagd aan de VU voor den elders, indien hun daarvoor een of- het kand. examen theologie de heren H ficieel verzoek bereikt van een zelfstan- Molenaar. Wormer en J Tevel Mid- dige kerk of van een officiële zendings-j delburg en voor het doet' ex theologie die zich tot zendingsdeputaten D. W. de Villiers te Parel -Afrika) wenden voor zendingswerk. Men kan tegenwoordig niet meer ergens ..neerstrijken" zonder daartoe geroepen te zijn. Uiteraard spreekt bij de overwe gingen ook mee de vraag, of een bepaald zendingsterrein al „voldoende" bezet is door een of meer zendingsinstanties. Zo is door deputaten bv. ten aanzien I Rotterdam-Zuid van Nleuw-Gulnea de voorlopige conclu- Leiden, sie getrokken, dat In eerste instantie hier geen verdere mogelijkheden voor de Ge reformeerde zending aanwezig zjjn. De onderzoekingen, die in Afrika Zuid-Amerika gedaan worden zijn reactie op officiële verzoeken, die z_ dingsdeputaten bereikten. Ten slotte wordt opgemerkt, dat geen publikaties over de conclusies van de verschillende waarnemingen zullen worden gedaan, voordat het rapport van deputaten offi cieel aan de generale synode van Utrecht ls aangeboden. Advertentie STA ATSEX AHENih b D« kortit* «n voordeligste opleiding; RESA-HILVERSUM (Bekende Schriftelijk» Cursus) Jehova's getuigen in Sowjetunie actief De Prawda heeft melding gemaakt van toegenomen activiteit van Jehova's Getuigen in de Sowjetunie. een sekte, die officieel verboden is. Vooral in de gebieden rond Irkoetsk en Tomsk en in het westelijke deel van de Oekraine zou zij actief zijn. De Prawda schrijft, dat het niet mogelijk is onverschillig te blij- en tegenover de wederopstanding van deze ..macht der duisternis". School Het partijorgaan van de Russische genezing Herv. predikanten vergaderen weer tc Utrecht De Ned. Hervormde predikantenver eniging en de Vereniging van Vrijzin nig Hervormde predikanten houden zo als gebruikelijk hun jaarvergaderingen de week na Pasen te Utrecht Onder auspiciën van de generale sy nod® zullen de bijeenkomsten van maan dagavond en dinsdagmorgen en -middag gezamenlijk worden gehouden. In gebouw Kunsten en Wetenschappen wordt maandagavond te acht uur een ontmoetingssamenkomst belegd. Dr. A. A. Koolhaas, praeses van de synode., zal optreden als voorzitter van een fo-' rum, dat actuele vragen zal bespreken. Onderwerpen kunnen daartoe worden opgegeven voor Pasen bij het secreta riaat van de vereniging, Domplein Utrecht. CHRISTELIJKE GEREF. KFflKEN Beroepen te Schiedam (vac. A. Zwiep): F Bakker te Huizen (N.H.). GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Woerden: Chr. van Dam, C. Molenaar Processieverbod overtreden? VOOR DE KAMERVOORZITTER verscherpt doordat de socialisten spreekt, dan is daarmee tegelijk de zich hebben gekeerd tegen een her- noodzakelijkheid gegeven van een benoeming van de huidige Kamer- spelleider, die als het ware in de voorzitter. Zij hebben tegen hem de spelregels is ingegroeid, ernstigste beschuldiging ingebracht Naar het gevoelen van de grote meer- De civiele kamer van de hoge raad behandelde een cassatieberoep van de procureur-generaal te 's-Hertogenbosch tegen een arrest van dit hof. dat een rijspraak inhield ten aanzien van pater Benoemd tot hoofd: ^JPL.. -..PI..-JBUHH Bgbel te^ Santpoort^de heer C communisten bericht voorts, dat de Ad-| wordt de|ventisten van dc Zevende Dag hun Griffioen :e Huizen (N.H.);! Dr. A. C. van Raalteschool te Ommen werk de heer E. Dammlnga tc Bovensmildi aan de Chr. school tc heer A. Vonk te Baflo. itbreiden. Roodeschool de deze apostelen, die spionage bedrijven werken voor de oorlogsophitsers''. dit maal door dr. J. M. de Jong, conrector van het seminarium te Driebergen. Daarna zal dr. F. Boerwinkel (o.a. auteur over onderwerpen als kerken en secten) be spreken. ..De kerk en het appél van de Pinkstergroepen". In verschllende groe pen zal dit onderwerp in het Universi teitsgebouw worden doorgesproken, waarna om half vier een samenvatting van de besprekingen wordt gegeven in het Groot-Auditorium. Dinsdagavond zal in het theater ..Oranjehuis" een domineescabaret wor den gegeven onder leiding van ds Jan Wit en de heer Johan Noordmans on der de titel ,'t Is net andersom'. Woensdagmorgen te tien uur zal de Amsterdamse Ziekenhuis-predikant ds. "ijmans vragen rondom de gebeds bespreken De kerk. zo het uitvoerige programma ge- let-jzegd behoort zich te bezinnen op dit De probleem, vanuit een herwaardering het mens-zijn. De bijeenkomsten! toegankelijk voor predikanten, eme- en vicarissen. Oostchiitse predikant spreekt voor geref. ambtgenoten De vereniging van predikanten van de Geref. Kerken in Nederland houdt haar jaarlijkse vergadering op woensdag 1 en donderdag 2 april in het Jaarbeursge bouw ie Utrecht. Woensdagmiddag spieekt ds J Firet. verbonden aan het bureau van de Ned. Geref. Jeugdraad, over ..De vorming van de kerkjeugd". In de avondvergadering spreekt de Oost- duitse predikant F Galle. uit Rostock/ Mecklpnburg. Vervolgens wordt een fo- H. te Teteringen, kapelaan A. M. van L. te Made en pater A. P. de Rijk. thans missionaris in Argentinië, die ervan beschuldigd werden tc heb ben deelgenomen aan een volgens de dagvaarding niet geoorloofde processie te Geertruidenberg. Deze soort zaken worden steeds (krachtens de wet toe zicht op kerkgenootschappen) behan deld door de civiele rechter. Ook de rechtbank te Breda heeft in eerste instantie een vrijspraak gegeven. processies in het atsen. waar die ook gebruikelijk waren voor 1848. het jaa: waarin de toenmalige grondwet to tot stand kwam. Mr. Ph. C. M. van der Ven. te Den Haag heeft het beroep tegengesproken. De procureur-generaal had in zijr cassatieschriftuur aangevoerd, dat de vrijspraak op onjuiste criteria berustte. Volgens hem had de rechtbank dienen te onderzoeken of voor 1848 speciaal rocessies daar ter plaatse werden ge- iouden. Zij spreekt echter alleen van plechtigheden, o.m. begrafenissen langs de openbare weg. Mr. Van der Ven bestreed dit stand punt; zijns inziens dienen dergelijke plechtigheden als een geheel te wor den beschouwd, zodat ook processies daaronder vallen. Hij achtte de crite ria juist en zeide. dat dit cassatiebe roep tegen een zuivere vrijspraak ge richt is. Daarom vroeg hij het beroep niet ontvankelijk te verklaren. De procureur-generaal, mr. Lange- meyer, zal op 3 april conclusie nemen. rum gehouden over „De zielzorg voo predikant Als voorzitter fungeert de Kamper hoogleraar dr. G. Brillenburg Wurth. Donderdagmorgen refereert prof. dr. ir. H. van Riessen, te Delft, over „Wat verwacht een gemeentelid van zijn pre dikant?" Onnodige vrees voor toeloop studenten die men tegen een voorzitter derheid der Tweede Kamer en een hoog college kan inbrengen: die "Of» tot voor kort bestond van gebrek aan onpartijdigheid. lijks een uitzondering is de hui- Buiten de socialistische hoek is hier- dige voorzitter, thans opnieuw voor uit een voor de hand liggende conclu- gedragen dus. voor de bekleding van sie getrokken; daar heett men naast dit ambt en voor de uitoefening van een voorzitter, wiens onpartijdigheid deze functie de aangewezen man. Slagvaardig, geestig, in staat om te rug te grijpen in de parlementaire zitter willen plaatsen naar wiens traditie, maar tevens met een open oordeel de voorzitter zelf niet on partijdig is; een socialist derhalve. Metterdaad dus een verscherping i toch al niet gemakkelijk lig- ook bij de voortgang en de wisseling der tij den een volksvertegenwoordiging heeft te voldoen, heeft hij, zonder gende sUuatle. en hel lijkl ons on- zichzelf ooil op ie dringen, aan hel doenlijk om deze jongste belevenis parlementaire werk leiding weten te van de aanwijzing van de voorzitter geven. Tegelijk heeft hij binnen deze los te zien van de besprekingen di- straks volop gevoerd moeten den over de kabinetsformatie. vergadering, die zich wel eens juist door de bestaande tegenstellingen De schijnt te kenmerken, een eenheid sfeer daarvoor is op dit ogenblik al tot stand weten te hrengen dle dadelijk zonder meer ongunstig. Wij zijn van mening, dat de socialis tische grief tegen de voorzitter, die volgens hen dus niet voor een her benoeming in aanmerking mocht komen, onrechtvaardig is. Zeker, ook een Kamervoorzitter is een mens, eenmaal ook voor de parlementaire werkzaamheid onontbeerlijk is. Voor wie op de verdiensten van de nu weer voorgedragen voorzitter let moet het duidelijk zijn, dat de thans tegen hem ingebrachte socialistische grief door veruit de meeste andere wie derhalvenok niets menseUlks Kamerleden niet „genomen" kon vreemd is. Hij kan fouten begaan, i het gevaar daarvan ligt in de uiterst Nóg een verdienste van deze voor- gevoelige atmosfeer van deze hoge zitter hebben wU in het bovenstaan- vergadering te dichter om de hoek. de onvermeld gelaten, hoezeer ook Iets geheel anders echter dan deze zij dankbare erkenning behoort te hebben. Het is namelijk het streven van de voorzitter, een streven even onvermoeid als vindingrijk, om de plaats van onze volksvertegenwoor diging temidden van ons volk en van ons volksleven te accentueren. Dat is nuttig; méér nog: het is nodig, de Kamerleden zélf 3 erkenning van mogelijke fouten, eenmaal steeds en ook bij aanwezig heid van de beste bedoelingen on vermijdelijk, is de thans ingebrach te beschuldiging van gebrek aan on partijdigheid. Want dat tendeert in de richting van een bij de voorzit ter bestaande bijzonder ernstige te kortkoming, die bovendien nog wel- uitstek veel om handen hebben, is bewust en in een geest van opzet z zijn begaan. Van een gevoelige atmosfeer schre- bij dit facet, het facet namelijk dit bestendige contact tussen ons volk en zijn vertegenwoordiging. Nu een nog altijd grote meerder- heid van de Kamer, de socialistische beoefend wordt ten spijt, vergelijken oppositie ten spijt, een herbenoeming ven we hierboven. Inderdaad gevoe lig, en indien we, in deze tijd niet ongebruikelijk, de parlementaire werkmethode, alle ernst i spel, dan is de voorzitter de deze voorzitter mogelijk heeft die heeft toe te zien op een gemaakt, hopen wij dat hij zijn i nauwgezet in acht r van de ge- dingrijke activiteit ook in de komen- stelde en gegroeide spelregels. Zon- de tijd in deze richting werkzaam der zulke spelregels kan ook en juist wil doen zijn. een gevoelige instelling als onze EEN LEK IN HET DAK SOEPELE PLASTIC TEGELS VOOR PRAKTISCHE VLOEREN EEN KLEURRIJK PRODUKT VAN LINOLEUM KROMMENIE Veriverping zou teleurstelling betekenen het wetsontwerp, dat onderwijzers toegang wil verlenen tot academi sche examens pedagogie en psycho logie eventueel zou worden verwor pen. Stelling nemend tegen het protest uit universitaire kring tegen dit wetsont werp, verklaren de kweekschoolorgani saties. dat een vergelijking tussen het onderwijs op de h.b.s.-a en de vijfja- rige kweekschool aantoont, dat het on- van katholieke kweekscholen en de derwijs op de kweekschool, in verband vereniging van leraren aan protes- -Luff dSï.het wetsontwerp be- tints-rhri.lelijke kwggkscholen ver. klaard. d»l het voor hen „een frote Juj dce ^"bihSS J («d&dn op teleurstelling «ou betekenen indien gro„d v>n objectieve maatstaven nf - - - leerplan, duur der opleiding en metho- "TEN Amerikaanse krant wijdde onlangs een beschouwing aan Tibet onder de sprekende titel „A leak in the roof" („een lek in het dak"). Dat er inderdaad een- lek is ontstaan in het „dak der wereld", zoals Tibet wel genoemd wordt, wordt bevestigd door de laatste be richten, welke ons via India uit dat sing. Het verzet ging steeds grotere vormen aannemen, en op het ogen blik schijnt er sprake te zijn van een complete opstand. Verzachtende maatregelen, die enkele maanden geleden reeds door Peking werden afgekondigd, hebben hier geen ver andering in kunnen brengen. duidelijk, dat de commu- enorme geïsoleerde gebied hebben nisten de Dalai Lama ervan ver- 166 „Mijn bezwaar heeft met Richard niets te maken. Ik zou graag voor hem optreden, maar ik wil geen gerechtelijke stappen doen tegen de man die door hem beschuldigd wordt Als het zover komt. dat die man aangeklaagd en voor de rechter gebracht wordt wtl ik daar part noch deel aan hebben Deze woorden wekten de nieuwsgierigheid van ad vocaat Ball, en hij liet in zijn gedachten ieder die maar enigszins in aanmerking kon komen, de revue passeren, maar. zoals dat pleegt te gaan. hij dacht natuurlijk geen ogenblik aan de werkelijke schuldige. „Ik vat ic niet Carlyle." „Dat zal je misschien beter lukken, als Richard zijn onthulling gedaan heeft „Het isoh toch liet zijn eigen vader die hij beschuldigt? Rechter Hare'" ..Nu sta Je te suffen. Ball „Ja. dat schijnt wel zo. als ik zulke ongerijmde dingen ga beweren" gaf de procureur toe. schoof lijn stoel achteruit en wierp zijn ontbijtservet op he* vloerkleed ..Maar ik ken toch geen mens. iegen wie Je bezwaar zou kunnen hebben om op te treden, behalve Juist de rechter Wat kan ieder ander in West Lyrme voor Jou betekenen in vergelijking met de taak. Richard Hare zijn goede naam terug te geven? Ik snap er niets van „Ik evenmin op het ogenblik", zei mijnheer Car lyle opstaande. „En laten we het nu eens hebben over de nodige maatregelen om Jou een ontmoe ting te laten hebben met die arme kerel. Waar kun Je hem ontmoeten»"' „Is hij in West Lynne»" „Neen Maar ik kan een boodschap aan hem la ter overbrengen er dan komt hij wel." „Wanneer"' „Vanavord. als he4 Je schikt" „Laat hem hier aan huls komen. Hij is volko men veilig" „Uitstekend Mijn rol ls nu uitgespeeld", besloot mijnheer Carlyle En na nog enkele woorden ver trok hij Advocaat Ball keek hem na „Het is eer vreemd zaakje Je zou bijna den ken dat Dick de eer of andere oude vlam van Carlyle beschuldigt een demotselletje of damétje dat hij het niet lastig durft te maken HOOFDSTUK XVI De Justitie wordt erin gemoeid. Maandagsavonds vond het onderhoud tussen ad vocaat Ball en Richard Hare plaats. De advocaat van door ANN LUDLOW was niet zonder meer bereid, zijn verhaal te gelo ven. met zozeer wat de kleinere bijzonderheden be treft hij zag wel. da hij die rustig kon geloven maar wat betreft de beschuldiging aan het adres van sir Francis Levlson. Richard hield hardnekkig vol: hij vermeldde iedere kleinigheid die hem maar in de gedachten wilde komen: zijn ontmoeting met hem in de Boneniaan op de avond van de ontvluch ting, zijn ontmoetingen later met hem in Londen en de vrees die sir Francis daarbij voor hem toon de en ook de herkenning, op de vorige zaterdag avond. bij de Ingang van De Raaf. Ook vergat hij niet te spreken over de anonieme brief, die rechter Hare ontving op de ochtend dat Richard Hare in het huis van mijnheer Carlyle verborgen geweest was Er kon niet de geringste twijfel aan bestaan dat die door Sir Francis Levi son gezonder, was om mijnheer Carlyle angst aan te jagen en hem er toe te brengen Richard uit West Lynne weg te zenden, voor het geval dat hij zich in het huis van zijn vader verscholen had Niemand had meer reden Dick uit de handen van de justitie te houden dan Francis Levlson „Ik geloof wat u zegt. ik geloof alles wat u zegt, mijnheer Richard voorzover het Thorn betreft", ar gumenteerde de procureur, „maar het ls vrijwel onmogelijk, zo iets verbazingwekkends als dat hij Francis Levis on zou zijn. zo maar zonder meer aan te nemen ,.U kunt u ook door anderen dan mij laten over tuigen". zei Richard Otwav Bethel zou het kun nen getuigen als hij wilde, af twijfel ik er wel aan, of hii wil Maar dan is er nog Ebenezer James „Wat weet die er van'" vroeg de verbazing. „Ebenezer werkt tegenwoordig op ons kantoor." „Hij heeft Thorn destijds dikwijls genoeg gezien en heeft hem. naar ik hoor. als Levison herkend. U zou het hem eens moeten vragen. Zou U er be zwaar tegen hebben, tegen Levison een rechtzaak te beginnen"" „In het minst niet. Laat me er eerst zeker van zijn. dat ik wat betreft de identiteit van die man vaste grond onder de voeten heb. dan maak ik de zaak onmiddellijk aanhangig. Levison is een schurk verdient de galg. Ik zal James dadelijk laten J} ilpn en eens horen wat hii /eet", besloot hii na DrleI- vCr diploma be paalde rechten te ontzeggen. Bovendien is een oordeel, dat berust op het gene raliseren van enkele ervaringen op een gering aantal kweekscholen geen deugde lijk argument, zo wordt gesteld. de. en dit vooral in verband waarde die aan het onderwijs van de kweekschool kan worden toegekend als voorbereiding tot de universitaire stu die van jpvoedkunde en zielkunde. „Ook /anneer de vorming slechts op haar eigen merites, zonder vergelij kingsobject. wordt bezien aan de hand van objectieve maatstaven, zal duide lijk worden, dat er meer dan voldoende aanleiding is het in het wetsontwerp schreven recht toe te staan", aldus de halen en eens hSreS «al hij iegt". besloot hij »a f™1 V" ™.«r «amenresulta- enige ogenblikken van nadenken. va" t»akkv leerlingen kan geen Richard Hare sprong verschrikt van zijn stoel op ..Niet terwijl ik hier ben: hij mag me niet zien O. denk aan het gevaar voor mij, mijnheer Ball!" „Tut. tut", zei de procureur lachend. „Denkt u dat ik hier alleen maar deze spreekkamer heb?" Wij laten heus de kat niet bij de kanarie in de kooi Ebenezer James kwam met de boodschapt>er mee, die achter hem aan gezonden was. „Je vindt hem vast op de zangvereniging" had mijnheer Ball ge zegd en inderdaad werd hij daar gevonden ,,I? het copieerwerk. mijnheer, dat haastig klaar moet?" riep James bij het binnenkomen „Neen", antwoordde de procureur, „ik moet ant woord op een paar vragen hebben, dat is alles Heefl. voor zover je weet. sir Francis Levison ooit onder een andere naam celeefd*" „Ja. mijnheer, hij heeft zich Thorn laten noe- Er heerste een ogenblik stilte Wanneer was dat' „Dat was in die herfst toen Halijohn vermoord werd Thom stroopte daar 's avonds vaak de buurt af. het bos en de boerderij, bedoel ik." „Wat viel daar dan voor wild tc stropen?" Ebenezer James lachte „Hetzelfde waar verschei dene anderen ook achter heenzaten Ik zelf ook. om maar eens iemand te noemen Hij was verliefd op Afy Haliiohn ..Waar woonde hij destijds' Tk kan me niet her nni>">n dat ik hem toen in West Lvnne gezien heb „Hii woonde ook niet in West Lvnne. milnheer fnteeendeel. hii scheen er juls» geducht voor op te oassen. dat hii en West Lynne met elkaar in con tact kwamen Hii reed on een fijn oaard. een vol bloed. en hü V-g.-nm alti'd 's avonds in galop het be; in. maakte ziin n-aatie niet Afy steeg op en galoppeerde weer weg." bereikt. Toen de Chinese communisten na de geslaagde revolutie van 1948 ook in Tibet de macht in handen namen, ontmoetten zij weinig georganiseerde tegenstand. De Dalai Lama, die zowel geestelijk als wereldlijk heer ser over het land was, werd met denken, in het geheim leiding te geven aan de opstandige beweging. Zij hebben dan ook geprobeerd zich van hem meester te maken, in de verwachting dat een leger zonder leiding tot machteloosheid gedoemd is. De opstandelingen hebben India om rust gelaten. Naast hem plaatsten steun gevraagd, maar voorlopig kan zij echter de Pantsjen Lama, die niet worden aangenomen dat dit Gevaar99 is „irreëel" De briefschrijvers achten „het ge vaar" dat personen die voor hoger onderwijs ongeschikt zijn, de kweek school als omweg gaan gebruiken om toch hun doel te bereiken, „irreëel" Zij menen dat er voldoende remmen van praktische aard aanwezig zijn. die slechts een klein percentage onderwij zers de gelegenheid en de mogelijkheid zullen gevei. om academisch onderwijs te volgen, zodat ook van „massale toe loop" geen sprake zal zijn. Over het argument van niveauverla ging en prestigeverlies van het acade misch onderwijs wordt in de brief ver klaard: „Het niveau van de colleges in pedagogiek en psychologie is een zaak van leraren. Het toelaten van onderwijzers tot de universitaire examens in deze weten schappen behoeft op het niveau van de colleges geen enkele invloed te heb- sn." Op grond van o.m. deze overwegin gen verzoeken de kweekschoolorganisa- de Eerste Kamer het wetsontwerp krachtig mogelijk te steunen" goed en zo kwaad als het gebeurtenissen in Tibet, men te werken met de De situatie in het Verre Oosten ls weer hijzonder actueel geworden. De communisten, van wie reeds werd aangenomen dat zij in het Ring Chinese communisten en zelfs een bezoek aan Peking te brengen. Daardoor bleef de Dalai Lama ook voor het regiem in rood China de komende voorjaar opnieuw in de voornaamste vertegenwoordiger de bevolking van Tibet. Men heeft zich in Tibet echter nooit wat spoediger neergelegd bij de Chinese overheer- leiding" zorgen. Straat van Formosa tot actie zouden overgaan, zullen nu wellicht nog „de nodige af- Onderwiishpnoemirtgpn Benoemd tot onderwijzeres: aan Ohr. lagere school te Breda mej. Van Herwijnen te Breda, aan de C V - school te Bergambacht mej. A J v d Velden te Lekkerkerk: aan dc Chr school te Vreeland mej. G. J. Dalhui- sen te Dalfsen: aan de Prinses Mar- grietschool te Nijverdal mej G. Huls hof te Enschede: aan de Chr. nat. school te Abcoude mej. A. Hamer te Amsterdam (tijd.); aan de Chr. nat school te Vriezenveen-Vriezenveensche- wijk mej. M. Dekker te Amsterdam Benoemd tot onderwijzer: aan de Chr. lagere school te Breda H. van der Schans te Bladel: aan de Nassauschool te Amsterdam A. de Vries te Gronin- i: aan de C.V O -school te Rhener H Willemsen te Badhoevedorp: aan de Chr. Zuiderparkschool (Ulo) t Leiden H. O Gerritsen te Naaldwijk: aan de Herv. school te Putten ^nenkamer) J. C. van der Berg te Monster: aan de Prinses Margrietschool tc Rotter dam G van Veen te Schiedam (tijd.); Stolberg- de Bruin te Mijdrecht: aan de Herv. ULO-Noord Amsterdam N. van Nes te Zeist: aan dc Prinses Beatrixsehool te Enschede H. Bargeman te Schaarsbergen. Dr. A. Wind blijft in Midden-Java In de pers circuleerde een bericht. al9 zou dr. A. Wind, missionair predikant van de Geref. Kerk te Sneek, werkende in Tjilatjap in Midden-Java, met zijn gezin terugkeren. Dit bericht is echter niet helemaal juist. Wél zal het gezin van dr Wind binnenkort terugkomen om gezondheidsredenen. Het is echter de be doeling van dr. Wind om voorlopig zijn werk op Midden-Java voort te zetten. Er is nog niets definitief bekend omtrent da datum van zijn terugkeer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2