Jlieume terije GTouraitt SCHMIDT IS VRIJ Op terugreis naar het vaderland Chinees bevel doet opstand in Tibet weer o alaaien Na vijf jaar gevangenschap Breuk met de soeialisten steeds waarschijnlijker Stemming over presidium werd politieke veldslag Monster van Loch Ness louter fantasie ZATERDAG 21 MAART 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- eD Advertentie-afdeling Tel 31441. ABONNEMENTEN: f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter, familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11520 Dr. B. DIEMEB CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD w5lantwasUcli 1« gfjfbltuen myn bert in tegtjenspocf EENZAAM maar niet alleen Zie pagina 5 DE HEER H. C. J. G. SCHMIDT is door de Indonesische autoriteiten vrij gelaten en uit Indonesië vertrokken, aldus vernemen wij van officiële zijde in Den Haag. Hiermede is een einde gekomen aan de geruchtmakende onrechtmatige gevangenschap sinds 18 december 1953 en tevens het vonnis gedesavoueerd, waarbij hij op 15 oktober 1956 veroordeeld werd tot levens lange gevangenschap. Het proces-Schmidt is na het proces-Jungschlager het geruchtmakendste rechtsgeding geweest, niet het minst door het optreden van een vrouw, die eenzaam tot het einde toe onder levensgevaar de verdediging heeft gevoerd: mevrouw Mieke Bouman. De voorgeschiedenis begon met een „onthulling" van Sukarno op grond van uit communistisch Peking verkregen „documenten" over een grote buitenlandse, vooral Amerikaanse samenzwering om de Indonisische re gering omver te werpen. Niet lang daarna volgden eind 1953 de arrestaties van een groot aantal Neder landers, van wie de heren Jungschlager en Schmidt de voornaamste beschuldig den werden. Van 18 december 1953 tot 9 september 1954 moest de heer Schmidt wachten voor zijn proces begon. In die tussentijd wist hij zelfs niet waarvan hij beschuldigd werd. Rechter Liem, die te onafhankelijk op trad, zag zich genoodzaakt „ziekteverlof" te nemen. Kont daarna trad hij in andere processen als rechter op. Hij werd ver vangen door rechter Rochjani. Op 17 januari 1955 werd de verdediger mr. H. J. Bouman beticht van omkoperij en medeplichtigheid aan illegale acties. De politie trachtte toen tevergeefs een Nieuwe Philipsfabriek te Stadskanaal De groei van de televisie heeft Phi lips doen besluiten niet alleen de pro- duktie in een aantal Europese landen maar ook in Nederland uit te breiden. Daarom zal in Stadskanaal een geheel nieuwe fabriek van televisiebuizen ver- rij zenr- Het bedrijf zal midden 1960 be ginnen en in 1961 op volle produktie komen met ruim 800 werknemers, gro tendeels in ploegenarbeid. De meeste werknemers zullen mannen zijn, doch een klein aantal meisjes is nodig voor de fijne montage. De fabriek zal aan sluiten bij de bestaande fabricage van eiektronenbuizen in Stadskanaal. Eind hoven levert de glazen onderdelen, die Ie Stadskanaal tot ballonnen worden verwerkt. Daarna wordt het binnen werk, het zogenaamde elektrische kanon gemonteerd en de buis geheel afgewerkt Prijs voor Nederlandse medische film Op het in de afgelopen week te Parijs gehouden filmconcours van „La presse meddcale" is de Nederlandse film „Rech- terhonstoperatie" als enige buitenlandse inzending met de derde prijs bekroond. Deze film is van dir. D. Vervat, chirurg van het Sophiakinderziekenhuds in Rot terdam, de heer L. van Stolk, voorzitter van dnt ziekenhuis én de heer C. Kerkhof. De film is in' het Sophiakinderziekenhuds opgenomen. Dit was de tweede maal dat een film over een onderwerp van dx. Vervat werd bekroond. Twee broers op motor verongelukt Vlak bij Tilburg op de weg naar Goirle zijn gisteravond even na acht uur de twee gebroeders Van Mechelen met bun motor verongelukt. Het tweetal kwam in een flauwe bocht te veel op de linkerkant van de weg, zodat een botsing met een auto niet kon uitblijven. Beide broers overleden op de plaats van het ongeluk. De chauffeur van de auto kwam er zonder verwon dingen af. Aan de voet van de Waalbrug bij Zalt- bommel gebeurde later op de avond een ongeluk, dat de 50-jarige N. T. J. Hoekstra uit Eindhoven het leven kostte. Een militaire vrachtwagen botste tegen de kleine personenauto van de heer Hoekstra. Hij was op slag dood. Olievondst bij Parijs Na zes weken boren door de Franse Shell en twee Franse oliemaatschappijen is op 100 kilometer ten zuidoosten Parijs een bron aangeboord, die in ai half uur vierduizend liter olie p: 58936 is het nummer van onze postreke ning. Als u daarop vóór 1 april het abonnementsgeld voor het 2e kwar taal 1959 k f 7.50 overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwi tantie wordt aangeboden en het is gemakkelijk voor onze admirri- Wilt u er vooral op letten dat het juiste adres, waar de krant be zorgd wordt op het strookje wordt vermeld? De betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37. Bij voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE bewijsstuk ln handen te krijgen, dat de irruptheid der getuigen bewees. Op 24 februari 1955 was mr. Bouman genoodzaakt uitstel tc vragen omdat i het liem door dagenlange verhoren mogelijk had gemaakt de verdediging a bereiden. Op 13 mei 1955 moest Bouman uit Indonesië vluchten. Mevri Bouman, zelf geen juriste, nam de i dediging over. Het proces sleepte zich daarna voort tot 15 oktober 1956. Al die tjjd stond me vrouw Bouman eenzaam voor de beklaag de op de bres. Zij vocht met de beruchte officier van justitie Sunarjo, die kort na afloop van het proces zelf getroffen werd door ernstige beschuldigingen van corruptie. De getuigen k charge waren beruchte misdadigers, die zich zelf in hun ver klaringen verwarden en deze tientallen malen moesten herroepen. Andere ge tuigen charge waren gemartelde ge vangenen, die voor de rechter hun be schuldigingen herriepen. Tientallen betrouwbare getuigen décharge toonden aan, dat Schmidt op zijn kantoor was op de meer dan 500 tijdstippen, waarop hij contact zou heb ben gehad met de opstandelingen. Een dieptepunt was de bestorming van de rechtszaal door een wilde menigte on der aanvoering van een der beruchtste getuigen a charge, waarbij mevrouw Bou- man ternauwernood werd gered. De beklaagde, een lang en kalm man, die in een lang pleidooi op rustige toon de belachelijkheid der beschuldigingen aantoonde, ging na het vonnis moedig de gevangenschap tegemoet. Hij was een Limburger van geboorte, uit Nederweert en heeft sinds 1927 bij het K.N.I.L. gediend. In de Japanse krijgsge vangenschap moest hij de kwellingen van de Kempeitai doorstaan. In stilte heeft onze regering aan zijn vrijlating gewerkt en niet lang geleden lekte het uit, dat hij korte tijd buiten de gevangenis was ge weest. Het kwam zelfs tot vragen in het Indonesische parlement. Het is nog onbekend of de vrijla ting geschied is op grond van zijn hoger beroep of door verkorting van de straftijd. Thans zijin alle 23 Nederlanders, die to verband met deze aanklacht gearresteerd waren, dood of vrij. HIH Op zakelijk wetenschappelijke wijze is berekend dat vanmorgen om vijf voor tien de lente is begonnen en misschien heeft dat woord lente vandaag ook een dichter geïnspireerd tot de teerste strofen. Het kan allemaalals de dank aan God maar niet vergeten wordt, Die ons dit alles geeft uit Zijn milde Vaderhand. Vrouiven vragen India om hulp De 55-jarige H. C. J. G. Schmidt, die sinds 18 december 1953 in In donesië gevangen zat, is weer vrij. Een foto van de rechtzaak in 1956. f 24.000 verboemeld De 57-jarige aannemer J. R. uit Hendrik Ido Ambacht, zou in café's, speelhuizen nachtclubs to Nederland en België 24.000 hebben verteerd, terwijl hij reeds in van faillissement verkeerde. Bovendien zou hij een bedrag van ƒ.1500 aan boedel hebben onttrokken en ten derde zou hij voor de fiscus een bedrag van 3149 aan inkomsten hebben verzwegen. De officier van justitie bij de Dordtse rechtbank, vond de boemelarij met wettig en overtuigend bewezen. Voor het onttrekken van middelen aan zijn failliete boedel requireerde hij twaalf maanden, waarvan zes voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd en voor de belas tingontduiking een maand gevangenis straf. Uitspraak op 3 april. EMIGRANTE UT EDE HEIDEKONINCIN De heidekoningito, die deze zomer in Ede zal resideren en regeren, moet daar een verre rei6 voor maken. Mer .heeft namelijk besloten een vroegere inwoon ster, die naar Canada is geëmigreerd, te kiezen. Dinsdagmiddag om twaalf uur zullen de gemeentelijke autoriteiten uit Ede op de Canadese ambassade in Den Haag verschijnen voor de plechtige af kondiging vam hur keuze, terwijl de heidekontogin, die to Preccott (Ontario) woont tegelijkertijd op de Nederlandse ambassade in Ottawa de uitnodiging om naar Ede te komen, zal ontvangen. IN DE TIBETAANSE bergen wordt fel gevochten tussen groepen vrij- hedsstrijders en communstsche Chi nezen, die de hoogvereerde Dalai Lama hebben bevolen, zich te melden bij de Chinese autoriteiten in de hoofdstad Lhasa. Dit bevel bracht de gehele bevolking van de stad op de been. De Dalai Lama, de als een god vereerde leider, heeft zich echter niet zoalswerd geëist zonder lijf wacht op straat vertoond en men vraagt zich af of hij misschien door. vrienden of vijanden uit zijn paleis is ontvoerd. De Tibetanen, onbekend met het lot van de 25-jarige leider, trokken in grote groepen door de straten. Overal ratelden de geb molens met het „om mani padme hum" O, gij juweel uit de lotus bloem (waarmee Boeddha wordt be doeld). Een menigte van duizenden vrouwen trok naar het Indiase con sulaat-generaal en smeekte om hulp. Toen de Chinese troepen de betogers trachtten te verspreiden, braken felle gevechten uit. Die gevechten zijn blijkbaar overge slagen naar de verzetóhaarden buiten de stad. De communistische Chinezen zijn nog steeds niet in geslaagd de „opstande lingen" in het onherbergzame gebied aan hun onmenselijk gezag te onderwerpen. Het is bekend dat deze verbitterde strij ders vaak hun vrouw en kinderen doden, om hen voor de Chinese wreedheden te besparen en zich zelf zij hebben niets (Van parlementsredactie) alle Prof. Beel bereidt zich thans rust voor op de tweede fase van zijn to- formatiepoging. Hij zal de komende dagen weer gesprekken voeren met de fractieleiders en men mag verwachten, dat, nu het oriënterende stadium achter de rug is, deze gesprekken een iets con creter karakter zullen hebben en meer toegespitst zullen zijn op de politieke problematiek. Met name zal het van d< kant van de fractieleiders tot een duide lijker standpuntbepaling moeten konten ten opzichte van het ontwerp-program van de informateur. Hedenmorgen werd meegedeeld, dat de informateur maandagochtend een onder houd zal hebben met de P v.d.A.-fractlc- leidcr mr. J. A. W. Burger. Maandagmiddag ontvangt h(j de drie christen-democratische fractieleiders (Romme, Bruins Slot en Tilanus) geza- mennl(jk cn dinsdagmorgen spreekt hU met de V.V.D.-voorzitter prof Oud. Inmiddels is wei duidelijk geworden, dat de gebeurtenissen in de Tweede Ka-, mer rond de verkiezing van het presi dium, de animo voor het herstel van de brede basis bepaald niet Lebben ver groot. De breuk luséen de socialisten en de vier andere partijen schijnt steeds de finitiever te worden. In politieke kringen wint de opvatting veld, dal openbaar moet worden gemaakt, waaróm niet der met de socialisten kan worden mengewerkt. Men acht het niet juist zich wat dit punt betreft te verschuilen ach ter het geheim rapport van de informa teur. Prof. Beel zelf houdt zich strikt aar zijn zuiver informatieve opdracht en za de breuk met de socialisten misschien wel constateren, maar zeker niet be werkstelligen. neer te verliezen geheel geven aan de itrijd met Rood-China. Peking heeft de laatste tijd duizenden Chinezen naar Tibet laten emigreren en Tibetaanse vrouwen zouden verplicht worden met Chinezen te trouwen, om het volk geheel „Chinees" te maken. Een groot van de geïmmigreerde Chinezen werkt aan een kolossaal project: een weg door de bergen naar de grens met India. Het doel van deze weg is niet bekend, maar begrijpelijke ziet men in India het uit de weg ruimen van de laatste natuur lijke hindernis tussen Rood-China en de Indiase staat Kasjmir, met onrust tege moet. Alle berichten over de gevechten in Tibet zijn uit India afkomstig, waar men echter ook niet over officiële" ge gevens beschikt. De voornaamste nieuwsbronnen zijn reizigers, zaken mensen en vluchtelingen. Khampastcim De berichten over onrust in Tibet zijn toegenomen, sinds van de zomer Khampastam in opstand kwam. Deze mensen, vanouds gevreesd als krijgslieden en plunderaars, schijnen veel aanhang uit de steden en van andere stammen te heb- Nasser Chroesjtsjef dient zijn handen thuis te houden President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft gisteren tot een menigte te Damascus gezegd dat zijn republiek in geen enkele omstandigheid inmenging van de Russische minister-pre sident Chroesjtsjef in haar binnenlandse aangelegenheden zal dulden. „Wij hebben het imperialisme en zt aanhangers vernietigd en wij zullen, m de hulp van Allah, een einde kunm maken aan het communisme", aldus de president van de V.A.R. Kennelijk doelend op de communisten, sprak Nasser over „een kleine groep met afwijkende denkbeelden die niet meer de vaderlandslievende koers volgt". Als er in Irak een communistische bewind zou worden gevestigd, zouden daar alle na tionalistische elementen worden geliqul- Nasser beschuldigde de regering-Kas- sem ervan, dat zij het door het Westen gesteunde verdrag van Bagdad blijft on derschrijven, zoals het vorige bewind dat had gedaan. BELANGRIJKE MUTATIE IN RUSLAND Ta65 meldde gisteren dat vice-premier Jozef Koezmin ontheven is van fumotie als voorzitter van het machtige planbureau Gesplan en dat hij gedegra deerd is tot gewoor. minister Hij wordt opgevolgd door vice-premier Alek6ei Kosygin. ben gekregen en hun hoofdlieden zouden ■olksopstand tegen het communistische regime leiden. De Khampa's zeggen, te strijden to naam in de Dalai Lama en dit heeft vermoe delijk de god-koning moeilijkheden ge bracht. Als hoofd van de Kashag, de isterraad, is hij krachtens een over eenkomst met China van 1951 verplicht de defensie in handen van de Chinezen te laten, evenals de buitenlandse politiek. In Lhasa zetelt een Chinees opperbevel. Het ontoegankelijke Tibet, dat ten westen van China en ten oosten van Kasjmir tussen de Himalaja en het Koen- loengebergte ligt, heeft een bevolking van naar schatting zes miljoen mensen. G.U. te Amsterdam gaat enorm uitbreiden De Gemeente-universiteit van Amster dam v^erkt hard aan de plannen Voor een betere huisvesting der diverse onderde len, aldus heeft de Amsterdamse wethou der mr. A. de Roos meegedeeld. Het Binnengasthuis zal ontruimd wor den en bij de universiteitsgebouwen wor den getrokken om de A-faculteiten een betere huisvesting te bieden. Ook de me dische faculteit zal nieuw gehuisvest wor den en er zullen verschillende laborato ria worden gebouwd. Dit alles is vastge legd in een vijfjarenplan. Kortenhorst weer no. 1, maar... Gevolg van mr. Burgers briefde socialisten uitgeschakeld (Van onze parlementsredactie) DE TWEEDE KAMER heeft gistermiddag opnieuw dr. L. G. Kortenhorst als no. 1 op de voordracht voor de benoeming tot Kamerpresident geplaatst. Hij verwierf 95 van de 140 geldige stemmen en kreeg dus de volstrekte meerderheid. De P.v.d.A.-fractie liet echter duidelijk merken, dat zij de heer Kortenhorst niet meer als voorzitter wenst. Zij stemde en bloc op de K.V.P.-er Fens, die 45 stemmen kreeg. Zoals bekend achten de socialisten dr. Kortenhorst niet meer geschikt voor het voorzitters ambt, omdat hij de laatste maanden als president niet de vereiste onpar tijdigheid in acht zou hebben genomen. Vóór de stemming las de voorzitter van de K.V.P.-fractie, prof. mr. C. P. M. Romme, een brief voor van zijn socialisti sche collega mr. J. A. W. Burger, waar- in deze meedeelt, dat de P.v.d.A.-fractie de heer Kortenhorst niet meer zal stern- wegens zijn partijdige houding tij dens het conflict van december jl onmin van onpartijdigheid getuigende verklaringen over de contro- band met de Kamerontbin ding. De heer Romme achtte het gewenst, dat deze brief „voor de geschiedenis •ordt vastgelegd" en in de Handelingen an de Tweede Kamer wordt opgenomen. Na de stemming, die dus duidelijk de afwijzende houding van de P.v.dA. ten opzichte van dr. Kortenhorst aantoonde, beklom prof. Romme andermaal het spre kersgestoelte, nü om te verklaren, dat de Kamer er naar de mening van de K.V.P.-fractie verstandig aan zou doen, ij in het presidium niet zou m persoon, die geacht moet i mening te zijn, dat degene, die door de Kamer als no. 1 op de voor dracht is geplaatst, niet op de voorzitters- oel thuis hoort". De bedoeling van deze verklaring was duidelijk. Prof. Romme wilde verhinde- de fractie, die dr. Kortenhorsts onpartijdigheid in twijfel had getrokken, tot tweede voorzitter zou worden gekozen. In de regel wordt een de partij, die als op één na groot- de stembus is gekomen, onder voorzitter. Onder normale omstandighe- deze functie dan ook zeker weer zijn toegevallen aan de socialist J. Bom- die sedert de dood van zijn fractie genoot H. van Sleen vice-president van de Kamer is. Doch de omstandigheden waren na de anti-Kortenhorst-demonstratie van de socialisten bepaald niet normaal meer en het gevolg van de tegenzet van prof. Romme was, dat niet de heer Bommer, de V.V.D.-er H. A. Korthals als no. 2, dus als vice-president, op de voordracht werd geplaatst. Hij verwierf 81 van de 141 geldige stemmen; de heer Bommer kreeg er 54, de socialist Fredde Schurer 3, de liberaal Van Dijk 1, de socialist Wiliems list Franssen ook 1. Uit deze uitslag bleek dat niet alleen de socialisten de heer Bommer hadden gestemd. Er wa- ook c.h. stemmen op hem uitge bracht. Derde voorzitter werd ten slotte de .r. mr. A. B. Roosjen, die ook de vorige itting dit ambt bekleedde. Hij kreeg 84 Burgemeester moet terecht staan Op 13 april zal de thans met ziektever lof zijnde burgemeester van Teteringen, de heer L. van G. voor de rechtbank te Breda terecht staan onder verdenking n het plegen van valsheid in geschrifte. De heer Van G. heeft vorige maand tslag gevraagd als burgemeester van Teteringen, nadat door hem indertijd in Dongen gepleegde onregelmatigheden aan het licht gekomen waren. Hij zou hiervan overigens geen persoonlijk voor deel hebben genoten. Voor zijn benoeming in Teteringen was de heer Van G. commies ter secretarie i Dongen. In deze functie heeft hij op- ngsten van door hem georganiseerde geldinzamelingen en collecten voor chari tatieve en culturele doeleinden verhoogd met geiden uit de gemeentekas. Bij een in deze zaak door de rijksre cherche ingesteld onderzoek is komen vi te staan, dat er valsheid in geschrifte gepleegd bij het administreren van ianipulaties. Italiaanse journalist liad nieuws nodig.... wezen, datf t Loch Ness mysterie inderdaad in 1933 voor het eerst in de kranten is verschenen. Gesparini vertelde, dat hij dacht dat hij zijn een Italiaans eigen verhaal binnen twee weken uit de we- [JET RAADSEL is dan dent toch eindelijk opge- blad in Londen zat. lost. Het woeste monster Er was helemaal geen reld zou kunnen helpen, in het Schotse meer van interessant nieuws, zo „Maar ja, wat doe je. Loch Ness, dat 'n kwart vertelde Gesparini gis- Andere kranten publi- eeuw zijn weerzinwek- termorgen en toen heb ceerden opeens oogge- kende kop in de wereld- ik nieuws gemaakt. Een tuig ever slag en, geleer- pers heeft gestoken is berichtje van twee re- thans aan de kaak ge- gels in de Glasgow Her steld. Nu moeten we er aid over een eigenaar toevoegen, dat er dige vis van enkele de niet veel aan de kaak te cimeters, die in het deel onderzoek", stellen was, want er be- meer van Loch Ness „Tegen deze ernst was staat geen monster. Het werd gevangen, werd de ik niet opgewassen, hele mysterie is een ver- basis van mijn verhaal. Maar nu heb ik besloten zinsel van de Italiaanse In dit verhaal groeide de hele kwestie op te journalist Gesparini die de vis uit tot een mon- helderen door de waar- i augustus van het jaar ster van meters lengte, heid er over te vertel- 1933, in de komkommer- Nasporingen in dear- len. En dit keer is het tijd dus, als correspon- chieven hebben uitge- echt de waarheid". den deden uitspraken, zelfs het Britse parle ment nam de zaak hoog op en gelastte een offi- van de 96 geldige stemmen; de socialist Bommer kreeg er 7, de socialist Schurer 2, de c.h. Diepenhorst 2 en. prof. Romme 1! De socialistische fractie heeft bij deze stemming blanco gestemd. De tot Kamerlid gekozen minister Zijl stra (a.r.) en Luns (kath. v.) konden de vergadering niet bijwonen en zullen bij een andere gelegenheid beëdigd worden. Professor Oud wenst dr. Korten horst geluk met zijn herkiezing. m i De lente is er! weerkundige medewerker) i vijf 1 de bereikte, de lente offi cieel was begonnen. Een storing in de hogere luchtlagen, gevuld met koude lucht, (30 graden vorst op zes duizend meter hoogte) die van België naar ons land trok, veroorzaakte enkele flinke buien en plaatselijk onweer. Zo noteerde onze waarnemer te Hazerswoude van morgen 27 mm neerslag, hetgeen vooi maart een grote dagsom is. De storing verwijdert zich nu naar Duitsland, en wordt door wat zachtere lucht gevolgd, waarin wij morgen ook opklaringen verwachten, zodat deze eerste lenteda gen geen slecht figuur zullen slaan. Ver leden jaar viel er op 21 maart af en toe Opklaringen De Bilt verwacht tot mor- genavond: Aanvankelijk enkele buien morgen overdag zonnige perio den en op de meeste plaatsen droog. Zwakke wind. Iets ho gere temperaturen overdag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 22 maart: zon op 6.41, onder onder 18.55; maan op 16.15, onder 5.18.. Maandag 23 maart: zo nop 6.38, onder 18.56; maan op 17.32, onder 5.47. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen ZUrich Algiers Madrid Mallorca rrrtst goh bow regen mist regen licht bew gch bow

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1