Philips neemt deel aan de opmars der elektronica hoge iff Q&oShxo Geen eind in liet zicht aan verwachte expansie „Capitulatie-plan" van de Westduit se socialisten DE Hukle voor stembureaus vau mr. G* van Hall Mark en wijn CONGRESCOMMISSIE LAS GEHEIM IN DE KRANTEN 9 VRIJDAG 20 MAART 1959 Steeds meer televisie in Europa DE GUNSTIGE GANG VAN ZAKEN bij de weifelende wereldconjunc tuur is voor het bestuur van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken een reden tot bijzondere voldoening. Het verwacht, dat de produktie in 1959 met een zelfde percentage zal stijgen als in 1958, zonder dat door financiële oorzaken de expansie zal worden geremd. Door verdere ver betering van produktiviteit zal het mogelijk zijn een goede rentabiliteit te handhaven. Het bestuur rekent er op de rentabiliteit op het tengevolge van de bonus uit te breiden kapitaal te verzekeren. ni et- belangrijk De stijgende welvaart in de wereld doet de vraag naar elektrotechnische en elek tronische produkten toenemen. Speur werk en ontwikkelingsarbeid maakten het mogelijk nieuwe artikelen te introduc cn bestaande te verbeteren, terwijl bi werkmethoden produktiviteitsstijging gevolge hadden, welke van wezenlijke be tekenis is by de toeneming van de currentie in de Euromarkt en de Europese Economische Associatie. Het aamtal werknemers nam toe 160.000 tot 174.000, waarvan resp. 59.000 en 64.000 in Nederland. Het verloop minderde. Toememdmg van de produktivi- ibedt is niet alleen nodig voor kostprijsvi lagömg, ma ar ook voor sociale verlangens, zoals compensatie van een noodzakelijke huurverhoging, verbetering van sociale verzekeringen en werktijdverkorting, waarbij men door gezamenlijke inspan ning een koetprijsverhoging moet goed maken. In verscheidene Europese landen is er op een toekomstige produkitavlteits- verhoging een hypotheek gevestigd udt hoofde van de verplichtingen uiit het ver drag op de Euromarkt. Deze moeten ge leidelijk worden verwezenlijkt om schok ken te voorkomen en kostprijsvenhogiingen te compenseren. De omzetstijging in 1958 heeft voor de helft betrekking op televisie-ontvangers, -buizen en -onderdelen en voorts mag netische bandopnemers en hailfgeleidera. Dait de omzet de verwachting overtrof, ia mede te danken aan een con-junctuurver- betering vó6r het begin van het verkoop seizoen. De stijging van de afzet deed zich voor in nagenoeg alle landen, vooral in West-Europa, dooh de verkoop in Neder land. is gedaald. De produktie verlaging de Nederlandse telecommunicaitiegroep tengevolge van de bestedingsbeperking kon in 1958 niet meer worden ongedaan gemaakt De produktie in Nederland steeg 11 pot. Dit was noodzakelijk om de grotere vraag voor de uitvoer te Merkwaardige verandering De samenstelling van de omzet is sterk gewijzigd, daar deze voor de helft bestaat uit sinds 1947 geïntroduceerde artikelen. De afzetmarkt voor deze artikelen groeit sterk door de grote vlucht van de tech- UILTJE COACH 27 cent Opvallend Tijdens de verkiezingen van de ge meenteraden in Frankrijk was het gemak, waarmede de helft van de socialisten met de communisten z.g. volksfronten vormde, opvallend. Een van de oorzaken hiervan is, dat het enthousiasme van vele Fransen voor het regime-De Gaulle enigszins be koeld is door de overigens uitstekende financieel-economische maatregelen van minister Pinay, die tot bezuiniging dwin gen. Pen andere reden ligt waarschijnlijk in het feit, dat vele Fransen een ver borgen angst, door de linkse bladen aan gewakkerd, hebben, dat uiterst rechtse elementen erin zullen slagen de leiding i de t i handen te i Nu l ongerustheid heerst over dè koet president De Gaulle ten opzichte van Algerije is gaan varen. Vooral zijn amnes tie aan de F.L.N.-gevangenen en zijn weige ring Frankrijk met Algerije te integreren, hebben bij vele extremisten ontstemming gewekt. En daaronder vindt men juist elementen, die graag samenzweringen op touw zetten. Het staat echter vast, dat de hoogste legerleiding volledig achter pre sident De Gaulle staat en dat de ideeën van deze uiterst rechtse elementen geen enkele weerklank bij het volk vinden. De Vijfde Republiek staat stevig in haar schoenen. (De Telegraaf). nische ontwikkeling en de stijgende wel vaart. De venzadigingsgraad bij T.V.- vangers is ten opzichte van radio-ontvan gers nog laag. In de Verenigde Staten Canada zijn zij naast radio gemeengoed geworden. De uitvoer uit Nederland steeg 20 (v.J. 11) pet,- die naar Europese landen 26 pot, naar overzeese gebieden 9 pet. Hierin hadden de nieuwe en nieuwste artikelen, vooral T.V. een groot aandeel. Bij de uitbouw rekent Philips verdere internationale arbeidsverdeling binnen het concern op de Euromarkt. Bij de winstberekening is ten volle ge rekend met het inflatie-element. Het concern heeft vertrouwen in de toe komst omdat het deel zal hebben aan dc opmars der elektronica. Geen emissie Er is dit jaar geen emissie concern te verwachten, doch wellicht zal men wel langlopende kredieten by instel lingen opnemen. Er zyn geen plannen voor notering in eensgevend geld of in troductie te New York. De geconsolideerde omzet is in 1958 met 13 pot van ƒ.3177 miljoen tot ƒ3595 min gestegen, dekostprijs van de omzet van 2052 min tot 2255 min, de verkoop- en none kosten van 682.2 min tot 781,7 min, het bedrijfsresultaat met 26 'an 442 min tot 557 min, bedrijfs resultaat en overige baten tezamen van 462,1 min tot 592 min, de nettowinst 30 pet van 18? mlt tot 244 min na aftrek van 55,8 (v.j. 52,2) min interest, 10,9 (11,2) min da vereen, 275 (206,7) min belastingen op de winst en 6,38 (4,94) min minderheidsbelang van derden. In het bedrijf werd gehouden het resultaat trusts ad 14,4 (12,9) min en voorts 127 (78,7) min zodat 102,2 (95,1) min uitkering beschikbaar ls. Hiervan is ,1 min bestemd voor aandeelhouders, 7,61 min voor tantièmes en 8,53 min voor personeelsbelangen. De omzet in hoeveelheid nam even sterk toe als de geidomzet en ls sinds 1950 meer dan maal zo groot gewor den. De venhouding tussen eigen en vreemd vermogen is 0,9 (0,8), die tussen vlottend kapitaal en korte schulden bleef.2,1, het bedrijfsresultaat (13,9) pot van de omzet en 14.5 (13.3) pot van het totale vermogen. De investering in duurzame produk- tiemiddelen was 259 (275) min. doch in 1958 werd besloten in ruim bedragen voor investering te bestem- Het eigen vermogen is met 257 min toegenomen tot 1922 min namelijk 142 min ingehouden winst en 42 min delenkapltaal en 55 min agio door vereie van obligaties. Het vreemde mogen daalde met 84 min door versie, doch steeg met 64 min lange schulden en 61 min voorzieningen op lange termijn. Het korte .vreemde mógen nam toe door vermeerderde bedrij vigheid en aanmerkelijk toegenomen be lastingverplichtingen. De vermogensvoor- ziening gaf geen moeilijkheden, mede door verruiming van de Nederlandse kapi taalmarkt, welke vrijwel geheel het ge volg was van mindere investeringen en verkoop van aandelen naar het buiten land, zodat er geen sprake van was dat groter deel van Nederlands nationaal inkomen bestemd zou z consumptieve doeleinden. De liquide middelen na -toe tot 496 min door de realisatie van de deelneming in de Hol- landsche Draad- en Ka bel fabriek. Het vermogen van de Amerikaanse Trust en de U.S. Philips Trust is gestegen tot resp. 18,4 (15,2) min en 26,7 (23,5) min dollar. Philips betreurt de verkoop delen naar het buitenland en kan deze sleohts bestrijden door voonldchtdng te geven. Van de aandelen is 15 pot in Frans, 15 pot in Amerikaans, 8 pet in Brits en 9 pot in ander buitenlands bezit, niet ge rekend de bij banken in bewaring ge geven aandelen. Op 17 maart stond nog 80 min converteerbare obligaties uit, zodat er 120 min afgelost was. Meer investeren Het verslag van Philips merkt op, dat de terughoudendheid van het bedrijfs leven bij de investeringen werkgelegen heid en welvaart zal schaden. Het is te betreuren, dat men dit gevaar niet vol doende opmerkt en de investeringen niet aanmoedigt om het nationaal inkomen te vergoten. De sterke stijging van de West- europse valutareserves maken een op uitbreiding gericht economisch beleid mogelijk, waarbij men echter waken moet tegen inflationaire neigingen. Eco nomische eenwording kan de economi sche kracht van Europa aanzienlijk ver kerken door een beter gebruik van iroduktiemiddelen zal de concurrentie kracht van de vrije wereld verhogen. Daarom is niet alleen de Eurömarkt een band met de niet daarbij aangesloten landen een dringende kwaliteit REGENJASSEN SYDNEY Exclusieve Italiaanse stijl! Prima changeant poplin, geheel gevoerd 49 75 AUTOCOAT Voor de sportieve man. Zware kwaliteit poplin, geheel dubbel. Nieuwe tinten: perl olive en perl gris bleu STRIWA Een exclusieve import- jas met allureIn de nieuwe collectie vindt U verrassend mooie nieuwe modellen en kleuren vanaf 75 De directie van de Elektrische Appa- aten- en Metaalwarenfabriek Rudolf Blik N.V. te 's-Gravenhage meldt, dat ieelneming in het kapitaal uit hgn- van een institutionele belegger in van Philips is overgegaan. De di rectie en het fabricageprogram blijven Philips in Nederland en Philips in Thai land zijn volgens de Bangkok Post voor ns te Bangkok een gloeilampenfa briek op te richten, welke glas en Wolfram voor gloeidraden uit Thailand zal gebruiken. Later wil men ook andere apparaten zoals koelkasten en raddo's vervaardigen. De heer A. J. Deenen is ln Bangkok aangekomen voor de voorberei ding der fabriek, aldus meldit A.P. Britse werkloosheid. In februari van 612.000 tot 550.000 gedaald of van 2.8 tot 2.5% van de beroepsbevolking, tegen Canada en Italië 8.9, Denemarken 8.3, België 7.2, Verenigde Staten 6.1, West- Duitsland 5.6, Zweden 4.3, Noorwegen 4 1 Nederland 3.2. Overeenkomst met voorstellen van Rapacki (Van onze correspondent.) BONN, vrijdagochtend. E WESTDUITSE socialisten heb ben met hun „Duitsland-plan" dat zij gisteren publiceerden, kenne lijk gewacht of hun ffolitieke en mili taire experts, prof. Carlo Schmid en Fritz Erler, nog iets zouden meebren gen van hun recente bezoek aan Mos- Geen enkele blaam op Amsterdam /VP VERZOEK van het Amsterdamse raadslid, drs. J. M. den Uyl (P. d.A.), heeft burgemeester Van Hall gisteravond een korte verklaring af gelegd over van bepaalde zijde ge- critiseerde handelingen bij verkie- ingsbureaus te Amsterdam, naar aanleiding waarvan, zoals bekend, namens het Gereformeerd Politiek Verbond bij de Tweede Kamer nie tigverklaring van de stemming en hertelling van de stemmen is aange vraagd Burgemeester Van Hall zei o.m., dat door het ontstane rumoer over deze kwestie de indruk zou kunnen worden gewekt, dat er op Amsterdam in dit opzicht een blaam rust. De heer Van Hall zei allereerst uit drukkelijk hulde te willen brengen aari de leden van de stembureaus, die de igelopen dagen een zware taak hebben •ervujd. De zaak ligt thans in handen •an de Tweede Kamer en daarom acht te de burgemeester het niet juist nu een mening te geven. Hij wil geen invloed uitoefenen op de vrije meningsvorming der kamerleden. Indien er al bepaalde manipulaties zouden hebben plaats gevonden, dan nog zouden deze naar zijn mening niet van de minste invloed zijn op de uitslag van de stemming. Hij zei in vol vertrouwen de beslissing nu over te laten aan de Tweede Kamer. Mr. Van Hall zei bijzonder weinig waardering te hebben voor de wijze waarop deze zaak aan het rollen is ge bracht. Hij zei niet dan de grootste min achting te hebben voor het optreden van een gemeente-ambtenaar, die zelf voor in stembureau is geweest, bepaalde redenen door B. erd benoemd. doch die „Ik vind dit 1 Alle officiële hindernissen, die het huwelijk van de Japanse kroonprins Akihito met Mitsjiko Sjoda in de weg stonden, zijn thans „genomen". Tijdens een korte plechtigheid ten huize van de familie Sjoda in Tokio heeft de grootkanselier van het keizer lijke hof officieel de trouwdatum bekend gemaakt. Naast Mitsjiko rechtsziet men haar ouders. Haan opgehangen. Het Hof te Amster dam heeft de 40-jarige fabrieksarbeider A. M. van der Kr. uit Bergen (N.H.), die uit woede een haan van zijn buurman- nveehouder had opgehangen. ver oordeeld tot ƒ100 boete. De politierech- had de man ook deze boete opge legd. De officier was in hoger beroep gegaan. kou. Deze reis leverde echter niets op, zodat men genoodzaakt was dt plannen zonder meer aan de open baarheid prijs te geven. De socialisten stellen eert veiligheids systeem voor in Midden-Europa, onge veer naar analogie van het Poolse plan- Rapacki- In een nader te omlijnen uit gedunde zone, die moet worden ge garandeerd door Amerika en Rusland, mogen geen atoomwapens worden opge slagen. De in dit gebied gestationeerde buitenlandse troepen moeten worden teruggetrokken, terwijl de strijdkrach ten van de in de zone liggende landen op de huidige sterkte worden bevroren. Wanneer deze uitgedunde zone eenmaal bestaat, kan men óvergaan tot het af werken van een Duits herenigingsplan in vier stadia: 1. het bijeenroepen van een conferentie van West- en Oosbduitse ministers de binnenlandse kwesties te regelen; 2. de vorming van een „Duitse Raad", die wetgevende bevoegdheden moet 3. de opstelling van een Duitse grondwet; 4. algemene, vrije en geheime verkiezin gen voor een Duits parlement, als basis waarop een regering kan worden gevormd. Het herenigingsplan moet worden be kroond met het sluiten van een vredes verdrag met de vier geallieerden u Tweede Wereldoorlog Het plan van de socialisten wijkt wel heel sterk af van de Westduitse regeriugs- politiek. De S-P.D. beschouwt het echter als een bydrage tot westelijke voorstel len die eventueel aan Rusland kunnen worden voorgelegd. De vice-voorzitter van de sooial-isten, Wehner, noemde het voorstel ..het plan van een partij die tot het Westen behoort". In regeringskringen tc Bonn sprak men van een „capitulatieplan", dat tot ge volg zou hebben, dat de Westelijke troepen uit Europa zouden worden teruggetrokken. Norstad Lijnrecht tegenover de socialistische ideeën staat generaal Norstad, de opper bevelhebber van de NAVO strijdkrach ten. Hij is fel afkerig van elke vorm van „militaire losmaking" in Europa. Het terugtrekken van de Amerikaanse troepen uit Duitsland, zou zclf3 als de Russen evenver teruggaan, de positie van het Westen zwakker maken". Dit kan volgens Norstad rampzalige gevol gen hebben. Een vermindering van de strijdkrachten in Duitsland, heeft een vermindering van de Amerikaanse strijdkrachten in West-Europa tot gevolg, omdat het geen zin heeft de troepen elders te legeren. Een groot percentage van de Ameri kaanse soldaten zou naar hun vaderland terug moeten gaan. In dezelfde moeilijke positie komen ook Engeland en Ftankrijk te verkeren, meent de generaal. W oonruimtewet schaadt goede verdeling De woonruimitewet 1947 heeft het steeds groter wordende gevaar, dat ze de doel matige verdeling van de woongelegenheid schaadt. Een van de gevolgen van deze wet is immers, dat men minder gemak kelijk verhuist en hierdoor wordt de nodige opschuiving en doorstroming be lemmerd. Aldus betoogde gisteren in Utrecht mr. W. A. Schouten, chef van de afdeling stadsontwikkeling en volkshuis vesting van de gemeentesecretarie te Den Haag, op de ledenvergadering van het Nederlands Instituut voor volkshuisves ting en etedebouw. Mr. Schouten zei, dat de doelmatige verdeling van de woongelegenheid 1 wordt bevorderd door gemeentelijke huis vestingsbureaus, die zich beschouwen als „woningbureaus" dan door de gemeente lijke bureaus, die als woningbureaus traoh-' ten te fungeren. Indien de huisvestings bureaus een beperkte taakopvatting heb ben, zullen immers de noodgevallen der op hulp mogen rekenen, terwijl in die gevallen, waarin geen sprake is van nood, grotere particuliere activiteit oplossingen op grotere schaal kunnen bieden. Naar de mening van mr. Schouten moet meer aandacht geschonken worden aan artikel 31 van de woonruimte wet, waarin de mogelijkheid wordt geopend tot ter zijdestelling van de wet of een gedeelte daarvan. Dit artikel kan ln een groot aan tal gemeenten worden toegepast "Ér ET .VERHAAL komt uit II Blackpool en de hoofdper- "1 sonen zijn Mark Spedding. J_ JL 3 jaar, en Ronnie Ennis, 4 jaar. Ze hadden een onder zoekingstocht door de omgeving on dernomen en waren ten slotte te recht gekomen in de kelder van een huis. Daar zagen ze een rek met veel flessen en het eerste wat ze deden was een fles pakken en de kop er af draaien. Het tweede was van de inhoud proeven. Ronnie zei 11a de eerste slok. dat hij melk veel lekkerder vond. maar Mark was dat niet met hem eens. Hij ontdekte dat hij de drank lekkerder ging vinden naarmate hij er meer van dronk. Hij wist op den duur van geen op houden meer en zijn slokken wer den steeds groter. Ronnie kreeg ge noeg van dit spelletje en ging naar huis, uitgelachen door Mark, die steeds vrolijker werd. Een uurtje later BELICHT BERICHT de bewo ner van het huis in de kelder en zag daar Mark met een fles in de hand. De man schrok, want hij wist dat het een fles met wijn was. Hij pakte Mark op en bracht hem thuis, waar hij in ontvangst werd genomen door een verschrikte moe- Het enige wat Mark tot haar zei, was: „Ladewe nog wat gaan hale." Maar er werd niets gehaald. Hij werd met bekwame spoed naar een ziekenhuis gereden en daar pompte een dokter Marks maag leeg. En vervolgens werd hij voor een paar uur onder de wol gestopt. Amsterdam krij gt geen waterkanon Amsterdam zal voorlopig niet overgaan bot het aanschaffen van een waterkanon, als hulpmiddel bij het optreden der politie ter beteugeling van relletjes. DM heeft de burgemeester mr. G. van Hall, gister middag tijdens de begrotingsdebatten in de Amsterdamse raad meegedeeld. Niet alleen dat dit middel de gemeente on sympathiek is, zo zei de burgemeester, maar men heeft er tot dusver in ons land geen ervaring mee. Hij zei liever eerst het praktisch gebruik van het kanon in Den Haag af te willen wachten. Een beter middel lijkt mr. Van Hall het bevorderen van de goede verstandhouding tussen politie en burgerij. Burgemeesters benoemd Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 april benoemd tot burgemeester van de gemeente Heino de heer J. G. F. Ver- heijden, commies le klas ter secretarie van Montfoort, de heer Verheijden is aangesloten bij de K.V.P. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 april* benoemd tot burgemeester van de gemeente Putte (N.Br.) de heer J. I. Stuij, secretaris-ontvanger der gemeente Hoofdplaat. De heer Stuij is lid van de K.V.P. Hue (Advertentie) Inz Hr A V„ Hoorn, ontv. •Lfl. Bootz' Oude Genever Nw«. Limericks inz. aan H. T"AE VOORZITTER der atoomcommissie van het Amerikaanse Congres, Clinton Anderson, heeft gisteren geprotesteerd tegen de manier waarop defensieautoriteiten in Washington gegevens over de geheime atoomproeven op grote hoogte hebben bekendgemaakt. Nu dit echter is gebeurd, verlangt Kij ook onmiddellijke bekendmaking van een niet nader omschreven rapport over de radioactieve neerslag. Streep door de rekening Betekenis van 't project-Argus Anderson verklaarde dat de leden va de Congrescommissie in januari van d proeven op de hoogte waren gesteld, doch Hadden beloofd hierover niets bekend tc maken. Dat de inlichtingen nu blijkbaa n vrijgegeven, lazen de commissie leden in de bladen van gisteravond De New York Times, die als eer krant over het project-Argus schreef, verklaarde dat er grote strijd is weest over de vraaa of de p-oe mochten worden gepubliceerd. De dactie van het blad was al van de p- ven op de hoogle, enkele dagen voor zij werden genomen. Aanvankelijk was men bevreesd v publikatie. omdat de Russen dan mogelijk het feit zou uitbuiten dat de VS in het geheim atoomwapens hadden afgescho ten in een gebied ver van hun kusten en ver van het bekende „proefterrein" Langzamerhand is een groot aantal ge leerden daar echter anders over gaan denken en dit heeft de New York Times tenslotte doen besluiten, het nieuws brengen. Pas daarna kwamen de verkla ringen van het ministerie van defensie Neutronen In toelichting noemt de New York Times een belangrijk aspect van, het pro ject-Argus het gedrag van neutronen andere vormen van straling in dunne luchtlagen en in de ruimte. Theoretisch kunnen neutronen, die vrij komen bij een ontploffing van een kern- lading van een onderscheppend projec tiel. leiden tot de ontploffing van een binnenkomend vijandelijk projectiel zon der dat de twee projectielen met elkaar contact gehad hebben. Sommige deskundigen hoopten dat deze dodelijke straling in de ruimte, in grote mate de problemen van de onderschep ping zou vereenvoudigen. Tenslotte is minder nauwkeurigheid vereist, als wer kelijk stoffelijk contact tussen de twee projectielen niet meer noodzakelijk Is. j Andere deskundigen hechten waarde aan deze mogelijkheid gen, dat heht verhoudingsgewijze be trekeklljk gemakeklijk is een ballistisch projectiel te beschermen tegen defen sieve straling. De New York Herald Tribune schreef: „Natuurkundigen zijn zich reeds lang be wust van de mogelijkheid om straling van atoomontploffingen te gebruiken om bin nenkomende vijandelijke kernwapens te neutraliseren. De neutronen zouden, ter wijl het kernwapen het stralingsschild passeert, binnen het ontstekingsmechanis- 1e dringen. Dit zou daardoor werkloos orden en een atoomontploffing op het doel voorkomen. Of de resultaten van Argus deze mogelijkheid bevestigd of erworpen hebben is onbekend. Waar schijnlijk is nog geen definitief antwoord op deze vraag verkregen. Zoekt U iets beters? loetntpl Rook dan morgen een» (CONSTANTE KWALITEIT)

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9