Verrassende begrotingsrede van wethouder Stolp In bouwdistrict werd Leiden tekort gedaan „Tekort van Leiden verontrust mij wel, maar liet deprimeert mij niet BRYLCREEM Krotontruiming vertoont duidelijke stijging [1*1 Voor reeks sportvelden iii Leiden geen plaats WEU WE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 20 MAART 1959 Agenda voor Leiden Stadsgehi concert. De Doelen, 8 uur: genootschap Ne derlandEngeland, ledenvergade: spr Liduinahuis, Zoeterwoudsesingel 34, E uur: contactavond besturen kinderbescher mingsorganisaties. Drs. P. Roest, directeur van de school voor maatschappelijk werk, en mej. M. Simon Thomas spreken. Zaterdag Stadshuisplein, 2 uur: opening do.or mr. J. Drijber van standwerkersconcours Den Burcht, 8 uur: feestavond De Sperwers t.g.v. 65-jarig bestaan, voor afgegaan van 7 tot 8 uur door receptie in de foyer. 't Schuttershof, 7.30 uur: reüunie deel nemers aan het weekeinde van de J.V.'s en M.V.'s op G.G. op De witte Hei (af deling Zuid-Holland-noord). Herv. ulo-school Asserstraat, 3 uur openbare les Gehrelsvereniging. Zondag Marekerk, 7 uur: kerkdienst bijzonder Kerkewerk Herv. Gemeente. Dr. P. L. Schoonheim over „Passie". Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door apotheek Boekwijt, Bree- straat 74, tel 20552. De apotheek Wilhel- minapark 8 te Oegstgeest, tel. 26274, is doorlopend geopend. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De blauwe maagden van St. Trinians (alle leef tijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): vrijdag en »aterdag: Ik beken (18 jaar); maandag en dinsdag: De maniak (18 jaar); woensdag en donderdag: U spreekt met uw moor denaar (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Jane Eyre (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Dracula (18 jaar). Trianoh (2.30, 7 en 9.15 uur): Als de kraanvogels overvliegen (14 jaar). In hi voorprogramma Bert Haanstra's film Rembrandt. Tentoonstellingen Academiegebouw Rapenburg 73: Leids Akademiscb Kunstcentrum, tentoonstel lingen van schilderijen, gouaches en teke ningen van Helen Sieger, Els van Bohe- men, Hannie Bouman, Qulrine Collard en Anita Schoonhoven, van 4 tot 24 maart. Prentenkabinet Kloksteeg 25: grafiek, fotografiek en fotopeinture van Livinus. geopend tot en met 11 april, elke middag van 2 tot 5 uur, gesloten op zon- en feestdagen en 27 maart. Zie voor stadsnieuws ook pagina 5 Er komt een centrum voor de B.B. aan de Middelstegraclit Invoering noodwachtplicht ook voor A-kring Leiden verwacht Naar wfl vernemen, heeft het gemeente bestuur van Leiden zich op verzoek van de kringraad van de organisatie Bescher ming Bevolking in principe bereid ver klaard, voor het gehele werk van de B.B. aan de kring een pand aan de Middelste gracht tegenover de Ir. Driesscnstraal te verhuren. Het pand maakt deel udt vam het voor malige complex van Tieleman en Droe en zal later moeten worden gesloopt voor de aanleg van een weg. Het voldoet echter aan de eisen om voorlopig als centrum van de B.B. te dienen, vooral wanneer bepaalde herstelwerkzaamheden zijn ver richt. Al jaren bestaat dn de A-kring Lei den behoefte aan een centrum voor de opleiding, de oefening en de binding van de nood wachters. WQ vernemen verder, dat de kans groot ts, dat te zijner t(jd ook voor de A-kring Leiden tot invoering van de noodwacht- plictat zal worden overgegaan. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Edwin, z v J A Brou wer en G A Stigter; Catharina Maria, d v D J Mathot en E B Pont; Wilma, d v A Beij en M Horstman; Agatha Jacoba Maria, d v G P Rewijk en G J Weijers; Hedwig Antoinette Maria, dv W G van der Jagt en M Kuipers; MargaretJha, d V J van Duin en L van Duin; Christiaan, z v B Blok en W Paauw; Anna Johanna Elizabeth, d v J M Koppert en M Verbaas. GETROUWD: J H Schlagwein en M van der Lans; J W H de Neef en J M Reizevoort; L H Driessen en H T Steenbergen; G F Sloothaak en L A RAAM AHard; P H Harmse en T Hartevelt. OVERLEDEN: C M Hu, 51 j, man; W Luijendijk, 81 j, weduwe van G J Smeenfc; K S N Ong, 15 j, dochter Meevaller van meer dan 1 miljoen IV/'ETHOUDER STOLP (prot.-christelijk) heeft gistermiddag in de Leid- se raad een record gevestigd door een financiële begrotingsrede van niet minder dan anderhalf uur te houden. De burgemeester gaf, toen hij was uitgesproken, de raad onmiddellijk vrijaf voor de thee. Uit het feit, dat tijdens die thee wethouder Stolp tientallen gelukwensen in ontvangst mocht nemen vooj de duidelijkheid en de degelijkheid van zijn belangrijke en op enkele momenten ook verrassende beschouwingen, blijkt wel, dat de raadde tijd die de heer Stolp voor zijn betoog vorderde, allerminst als min of meer verloren beschouwde. Anderhalf uur lang hebben de raadsleden met opvallende aandacht naar hem geluisterd. Zijn stijl is eenvoudig en verzorgd, zijn spreektrant onderhoudend en de inhoud van zijn woorden blijft, doordat hij bijkomstigheden strikt vermijdt, belangwekkend. De wethouder begon zijn eerste begr tingsrede met te zeggen, dat het in hi tegenwoordige stadium niet mogelijk wi een andere begroting voor te leggen, mi een wat florissanter beeld, dan nu is i: gediend. Hij was erkentelijk voor de ve irdering ing van de begroting dat het financiële beleid van het col lege de algemene instemming van de raad geniet. De belangrijkste elementen van dat be leid zijn, dat het verzorgingspeil, dat Lei- :n heeft bereikt, niet mag worden aan- :tast, dat niet tot verhoging van de ta- even (gas en elektriciteit) wordt overge gaan en dat liet subsidie-niveau wordt ge handhaafd met de uitdrukkelijke bedoe ling, dat de zelfwerkzaamheid van allen die subsidie ontvangen, wordt bevorderd. Gelukkige feiten Uitvoerig ging wethouder Stolp in op de financiële en economische positie van land, de begroting van Leiden tegen de achtergrond daarvan projecterend. Hij •kte op, dat in de tijd van de beste dingsbeperking in Leiden bepaalde voor gingen achterwege zijn gebleven, die moeten worden ingelopen. De gemeen- Leiden is, dank zij de in het verleden troffen voorzieningen, de financiële jeilijkheden snel te boven gekomen. De wethouder vond het ook een gelukkig feit, dat Leiden erin geslaagd is, de kas geldschuld binnen bepaalde perken te brengen en te houden. De neiging bestaat hier en daar om bij het zoeken naar oorzaken van de finan ciële moeilijkheden spoedig naar de ge iten te wijzen. Wethouder Stolp wil de duidelijk stellen, dat de gemeente Lei- in genen dele verwijten kunnen wor- gemaakt, nog afgezien van de vraag, of de gemeenten in het algemeen in ge breke kunnen worden gesteld. Uiteraard sprak de wethouder ook over de binding aan het rentegamma. Hij ver wachtte. dat verruiming van de mogelijk heden op dit punt een gedrang zal doen ontstaan. Het verkrijgen van bevredigen de resultaten zal dan niet gemakkelijk zijn, maar de gemeente enige vrijheid komt, alle mogelijkheden benutten. De kapitaalvraag van de ge meenten gaat de op de kapitaalmarkt be schikbare middelen echter ver te bovi De heer Stolp was ervan overtuigd, dat het de gemeenten in de naaste toekomst niet zonder meer zal zijn toegestaan, emis- es uit te geven. De minister van binnenlandse zaken heeft er in een recente circulaire op aan gedrongen, de vlottende schuld te consoli deren. Het is de bedoeling, dat het col lege van Leiden hierop spoedig een ant woord zal geven. Vaststaat, dat de ge- neente zal voortgaan met het bewandelen /an een veilige weg. Het kan niet op de weg van de gemeente liggen, zich in enige jpeculatie te begeven, zo concludeerde ie prot. christelijke wethouder. ISieuwe regeling Met betrekking tot de nieuwe regeling /an de financiële verhoudingen tussen iet rijk en de gemeenten merkte de heer Stolp op, dat kan worden aangenomen, dat deze regeling erop gericht is, de sub- tieve verhoging van de algemene uit- ring in sterke mate te beperken, zo t geheel te doen verdwijnen. Verder is waarschijnlijk, dat geen woonplaat senbelasting in de regeling is opgenomen. Met het wetsontwerp wordt voortgang ge kt. De regeling zal op 1 januari 1959 verking treden. Vermoedelijk zal bij samenstellen van de begroting voor met het ontwerp rekening worden gehouden. Ondanks de onzekere situatie heb ben B. en W. niet de vrijmoedigheid gevonden, het voorzieningspeil aan te tasten. Er moet gestreefd worden naar een zo efficiënt mogelijke werk wijze. Het is echter nog niet te over wat er eventueel in de toekomst moet gebeuren. Als het moét, kun nen maatregelen niet uitblijven. Zal de wethouder van financiën ook zo veel waardering te horen krijgen, als bijvoorbeeld aan de subsidies moet worden getornd? Uitkeringen De verrassende mededeling van de wet houder bestond daarin, dat, naar redelij kerwijs mag worden aangenomen, gunstig zal worden beslist op het verzoek van Leiden tot verhoging van dc algemene uitkering uit het gemeentefonds voor het Puzzelprominenten 1. J. Kooreman, Jan van Goyen- kade 19, Leiden; 2. A.C. Jongeneel, Charbonlaan 14, Sasoenheim; 3. Mevrouw N. Bijsterbosch-Ooms, Hondsdijk 34, Koudekerk aan den Rijn. jaar 1958. Dat zou een bedrag van 542.794 zijn, waardoor het tekort op de rekening dus aanzienlijk vermindert. Een dergelijke beslissing is niet alleen van betekenis voor 1958, maar ook voor 1959, want zij WETHOUDER STOLP .Gereduceerde tekorten. heert een doorgaande werking. Voor 1959 zou dan op een bedrag van 561.100 kun nen worden gerekend. Leiden mag zich dan verheugen over een meevaller van meer dan een miljoen! Het tekort 1959 bedraagt dan nog 1.773.900. Het college van B. en W. heeft de raad nu voorgesteld, d? minister van binnen landse zaken te verzoeken om verhoging van de uitkomst per inwoner van de al gemene uitkering uit bet gemeentefonds. In zijn circulaire van 11 febr. 1959 deelde de minister mee, dat zijn ambtgenoot van financiën a.i. en hij voornemens zijn een zodanige wijziging van het financiële- verhoudingsbesluit 1953 te bevorderen, dat de termijn van indiening van ver zoeken tot herziening (met ingang van 1959) van het basisbedrag van de alge mene uitkering verlengd wordt tot 1 mei 1959. In afwachting van de totstandko ming dezer wijziging kunnen verzoeken tot herziening worden ingediend. Leiden gaat op deze aanbieding in. De wethouder zei, dat er ook voor dit jaar hoop is. dat enige verhoging zal worden toegestaan. Maar hoe hoog dat wel zal worden, valt niet te zeggen. Dan zou het begrotings tekort nog minder worden. De heer Stolp zei dan ook: „Het tekort van Leiden ontrust mij wel, maar het deprimeert mij niet." Eigen positie Er is naar zijn mening een cumulatie van factoren, waardoor Leiden zich ii afzonderlijke positie bevindt. Leiden heeft op 1 na (Amsterdam) de grootste historische binnenstad van het land. Er is hier veel water, zodat bruggen en walmuren moeten worden onderhouden. Verder: extra verkeersvoorzieningen, de centrumfunctie, de universiteit en marktwezen. „Ik ben ervan overtuigd," aldus de wethouder van financiën, elke instantie, die met de typische pro blemen van Leiden wordt geconfronteerd, hiervoor begrip zal opbrengen." Naar aanleiding van de opmerkingen over mogelijke verplaatsing van de S.L deelde de heer Stolp mee, dat dit niet alleen een zaak van Leiden is; Leidei een onderdeel van een groot verband Dat zou in de E.Z.H. moeten worden beslist. Maar de hogere kosten zouden geheel voor rekening van Leiden komen. En dat gaat toch wel in de miljoenen lopen Toe passing van atoomenergie is de eerste ja ren niet te verwachten. De verlichting van de Breegtraat in de omgeving het stadhuis zal de wethouder in het col lege eens aan de orde stellen. Efficiency Over de werkzaamheden van de countantsdienst zei hij, <(at deze zich sterk hebben uitgebeeld. Het aantal akkoord verklaringen is zeer toegenomen. Begrij pelijk dat met het werk de kosten meerderen. Wethouder Meuken antwoordt Verplaatsing werkplaats voor zwakzinnigenzorg bezorgt het college grijze haren WETHOUDER MENKEN deelde gistermiddag in zijn beantwoor ding van de toespraken der raads leden mee, dat er plannen bestaan om in het noorden van de stad te komen tot een gebouw voor de drie kruis verenigingen annex dependance Voor het geneeskundig schooltoezicht. Het grondgebied (in de omgeving vai Bernhardkade) is nu veilig gesteld. De raad of de commissie voor de be jaardenzorg zal binnenkort zeker ge stalte krijgen. Met de kerkelijke en par ticuliere instellingen, de sociëteiten en de sociale raad zal overleg worden ge pleegd hierover. De verordening op de rust- en verpleeghuizen heeft een pre ventieve werking, zo legde de wethouder van sociale zaken uit. Er is wel sprake van een zekere controle, maar het is niet de bedoeling, sancties toe te passen. Het plan voor het Elisabethshof vond de wethouder principieel wel juist. De sociaal-medische bezwaren zijn reeds be sproken met de commissie. Er zijn nu nog twee open vragen: doorkruisen de ze plannen het wegen- en sanerings schema niet en hoe zal het onderzoek van de fundamenten uitvallen? Met betrekking tot de deelneming van gepensioneerden aan de cul turele activiteiten van K. en O. zei de wethouder, dat deze zou moeten worden gezocht in een middagvoor stelling of iets van dien aard. Hij voelde niet voor subsidiëring van het lidmaatschap van K. en O. De wethouder verklaarde zich bereid, dit met K. en O. eens te bespreken. Hetzelfde zegde hij toe ten aan zien van een knutselhoek in de so ciëteiten. Het college bleek welwil lend genoeg te zijn om de gevraag de crèche nog eens te bekijken. Het particuliere initiatief heeft nog nooit belangstelling op dit punt aan de dag gelegd. Wethouder Menken meende, dat het antwoord van het college op de vraag over de huisvesting van de G.G. en G.D. duidelijk genoeg was geweest. De scholen kunnen er nu nog niet uit. „De verstandhouding tussen de wethouder van onderwijs en die van sociale zaken is goed. Stook daar nu niet in". Zo was zijn laconiek commentaar. Is de school er uit, dan zal de verbouwing nog een half jaar in beslag nemen. Voorts zette de wethouder uiteen, dat het genees kundig schooltoezicht het middelbaar onderwijs niet geheel voorbijgaat. Is een infectiehaard ontdekt (meestal door de huisarts), dan volgt onmiddellijk on derzoek in het groot. Er zijn scholen, waar al een regeling is. Het probleem van de verplaatsing van de werkplaats voor zwakzinni genzorg bezorgt het college grijze haren. De wethouder zei, dat B. en W. veel onwelwillendheid ontmoeten. Hij hoopte, dat eens de wijsheid zal zegevieren over de gramstorigheid. Het is wel de bedoeling, de commis sie voor sociale zaken in te lichten over deze gang van zaken, als geen i oplossing wordt gevonden. De meerderheid van het college is tegen subsidie voor de thuisfronten, plaatselijke werk wordt gesubsidieerd door de gemeente, voor de rest moet het rijk zorgen. De thuisfronten werken overigens zeer nauw met de tehuizen samen. Het prot.christelijke tehuis in Leiden is tijdelijk gesloten. Ten, slotte ging de heer Menken in op een vraag over een huurtoeslag. Hij gaf de raad de verzekering, dat er zeer binnenkort over de principiële kanten van de sociale sanering te bestemder plaatse zal worden gesproken en dat deze week dan zal worden geregeld en afgehandeld. Wat er verder op finan cieel gebied mee verband houdt, moet worden bezien. Leiden heeft blijkens een gereed gekomen bruggenrapport een groot aantal zwakke bruggen. Aan afslui ting kunnen B. en W. echter niet denken, omdat dan het verkeer in Leiden voor een belangrijk deel on mogelijk zou worden. Maar zij gaan deze jilijke bestuden Het college besteedt bijzondere dacht aan de efficiëncy. Maar het is la baan-werk. Het slachthuis heeft welis waar een belangrijk nadelig saldo, r een grote cliënt viel weg voor wiens vanging inmiddels iemand is gevonden. Bovendien wordt met de buitengemc ten onderhandeld over een bijdrage de keuringsdienst. Het reële tekort o 1958 zal 14.000 bedragen. Het rapport over de dienst voor sociale zaken is klaar, terwijl een rapport over de kosten het gewoon lager onderwijs is ingediend. Er is een „taakopdracht" voor de dienst van gemeentewerken verstrekt. De subsidies moeten worden verlaagd, als het verzorgingspeil moet worden getast. Zover is het nog niet! Waardering uitte de heer Stolp nog voor de diens' voor kasbeheer en kredietwezen. Hij besloot zijn rede met de woorden „Het college kijkt verder dan vandaag i het is bereid de nodige maatregelen treffen." En „Gods zegen kan daarbij niet worden ontbeerd. Doen wij dan, wat i hand vindt om te doen." 'ooi haar bekoort Haar l Brylcreem, de wereldberoemde Engelse haarcrème, geeft uw haar een prachtige natuurlijke glans. Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en gezond - maakt droog haar weer soepel en vitaal - bestrijdt roosvörming. the perfect halrdressing A^. Klotkt tub, von f 115 m» door bi sprctaal vtrpakl «ra oil vaardigt) r .junior polgrkrrl GRATIS. Stellige verwachting: MEER woningen OPTIMISTISCH kon wethouder Jongeleen (P.v.d.A.) ten aanzien van de Wilhelminabrug niet zijn. Er moeten daar wegvoorzieningen wor den getroffen. Maar Ged. Staten menen, dat zij alleen te maken hebben met de doorvaart en niet met de overgang. Er zal nog wel eens over wor den gepraat. B. en W. bleken met suggesties voor een bestemming van het Elisabethshof niet gelukkig te zijn. Er zijn er, die het niet de moeite waard vinden, het te restaureren. Monumentenzorg heeft belangstelling. Tech nici van gemeente en rijk gaan het nu gemeenschappelijk in beschouwing nemen. Het college heeft nu ng geen omlijnd standpunt. In een radicaal opknappen vai tegenwoordige De Zijl ziet het col lege met het oog op de te ontwerpen plannen wel enig bezwaar. In het noorden en zuid-westen is plaats ge reserveerd voor een bejaardencen trum. De wethouder zei, geen kans te zien om bejaarden woningen te bouwen met een dragelijke huur. Van de lijst van aanvullende werken zijn nu de Hooigracht, de Uiterstegracht en de Da Costastraat (riolering) af gevoerd. Er zijn nog 12 grote en klei ne werken over. Bezuinigingen Tegenover bezuinigingen voor de nieuwe woningen stond de wethouder van open bare werken sceptisch. Als men er allerlei kleine dingen uithaalt, dan zou dat aeer- komen op zegge en schrijve 15,21 per jaar. De bewoners zouden er wellicht ook geen genoegen mee nemen en zelf voor zieningen treffen. De oorzaak van de hoge huren is de stijging van de bouwkosten. Nu is de gemiddelde prija van een woning 19.000, terwijl dat nog niet zo lang ge leden 12.000 is geweest. Voor de krotopruiming zal er een fase- plan moeten komen, dat de gelegenheid biedt, met één deel van de stad te ginnen. Het rapport-Bommer, waarir rijk 80 procent van de kosten als ver vingskosten beschouwt en voor zijn reke ning neemt, geeft aantrekkelijk perspec tief; de heer Jongeleen hoopte, dat rege ring en Kamer het zulten overne De premiebouw heeft de voortdurende aandacht. Maar 70 procent van de Leidse bouw moet nu eenmaal woningwetbouw zijn. Over de bebouwing aan het Stations plein worden onderhandelingen gevoerd, zo deelde de wethouder mee. (De raads leden hebben in de N.L.C. al heel wat méér over de nieuwe plannen kunnen lezen redactie N.L.C.). Door een advies van de Kamer van Koophandel bekoelde de animo van een belegger (het plein zou geen goede plaats voor winkels zijn). Bouwdistrict Uitvoerig was de heer Jongeleen over de uittreding van Leiden uit het bouw district. Hij deelde mee, dat in Leiden nu totaal 372 woningen in uitvoering zijn nog in uitvoering worden genomen. Onderhandelingen worden gevoerd over de bouw van in totaal ruim 500 woningen (inclusief bejaardencentrum). Vorig jaar kreeg Leiden van het bouw district (daarin werkten Leiden en een aantal omliggende gemeenten samen) 331 woningen toegewezen, met de mogelijk heid dat er nog een toewijzing voor de 178 woningen in het zuid-westen zou vol gen. Leiden heeft deze laatste toewijzing niet gekregen. Van de 178 zijn er 58 huizen overgegaan naar de premiesector voor Royal McBee. Voor 1959 kreeg het bouw district de beschikking over 600 wonin gen, Leiden kreeg er uiteindelijk 253. De heer Jongeleen rekende de raad aan de hand van landelijke en provinciale aantal len en procenten voor, dat Leiden tekort is gedaan. Een percentage van 52% zou rechtvaardig zijn geweest. Wij hadden er bezwaar tegen, dat de schaar teveel in het Leidse laken werd gezet. Wil Leiden op 31 december 1965 van de woningnood zijn verlost, dan zuilen er 500 woningwet woningen per jaar moeten worden toege wezen. Gedeputeerde Deerenberg heeft ln een vergadering van de Provinciale Sta ten verklaard, dat gemeenten als Leiden niet meer in het bouwdistrict thuis horen. Kritiek oefende de heer Jongeleen op de burgemeester van Leiderdorp, die in een raadsvergadering aldaar heeft verklaard, dat Leiden in geen enkel opzicht was misdeeld. „Ik heb de stellige overtuiging, dat Leiden binnenkort een groter kwantum zal worden toegewezen". In het zuid-westen waa er gelegenheid voor volkstuinen, maar mede door het plan voor dc omlegging van de vaarweg moest daarvan worden afgezien. Ook in de Meerburgerpolder is geen plaats. Tegen een ander plan had dc planologische dienst bezwaren. In een ander verband gaf de heer Jongeleen de raad de ver zekering, dat bij onteigeningen zoveel mogelijk rekening wordt gehouden met de menselijke kant. Het college wil over wegen, of in het Van der Werfpark achter het standbeeld een klimrek kan worden geplaatst. Van zandbakken wilde de heer Jongeleen niets weten. Het Plantsoen moet maar niet worden aangetast Binnenkort kan worden overgegaan tot aanbesteding van de uitbreiding van de rioolwa ter-zuiveringsinrichting in Noord. Zie vervolg pagina 5 Wethouder Van Schaik: T^"OOR GEMENGD ZWEMMEN op zondag in De Zijl bleek bij de ver- enigingen weinig belangstelling te bestaan. Dit deelde wethouder Van Schaik (P.v.d.A.) gisteren in de begrotingsvergadering mee. Aan vankelijk kreeg hij van de verenigingen in het geheel geen antwoord. Er is een kleine mogelijkheid om iets van een zonneweide bij De Zijl aan te brengen. Wisselcabines zijn er, maar die beantwoorden nu niet aan hun doel; er wordt werk van gemaakt. Wethouder Van Schalk zei ook iets het Leids Studiefonds. Het aantal beur zen en renteloze voorschotten van rijks wege neemt toe. Ongeveer 15 procent van die eerste-jaans-studenten is ervoor in aan merking gekomen. Mede door de grote belangstelling kan het plaatselijk Studie fonds echter maar magertjes helpen. De financiën laten op het ogenblik verhoging niet toe, maar als de omstandigheden wat beter worden, zal deze zaak zeker nader worden bezien. Sport Het aantal sportbeoefenaren is tussen 1954 en 1958 met 30 procent toegenomen. De ontwikkeling is dus niet gemakkelijk bij te houden. Vele verenigingen ontvan gen ai een „bedekte subsidie" door mid del van de lage huren van zalen en vel den. Er is in Leiden 1/3 tekort van wat er aan sportvelden moest zijn. Voor deze 14 velden is hier nu geen plaats. Ook de binnensport is sterk toegenomen. De wclboudcr kon alleen meedelen, dat bij de meisJes-H.B.S. een gymnastieklokaal komt. De nieuwe markthal biedt plaats voor de binnensporten. Er is ook een te kort aan leraren De speeltuin hoeft voor lopig niet weg, maar Grocnoord zal niet lang meer kunnen bestaan, tot 1960 waar schijnlijk. Maar er is In dezelfde omge ving plaats voor een nieuwe tuin gere serveerd. De heer Van Schaik beaamde, dat het jeugdwerk aan de bescheiden kant wordt gesubsidieerd. Als de financiën het toe laten, moet er verbetering komen. De L.J.A. doet zeldzaam nuttig werk voor de verschillende jeugdgroepen. En het ge beurt in zeer goede harmonie. De wethouder schaarde zich ach ter de heer Questroo in diens verde- missie voor de schouwburgen. diging van de tegenwoordige jeugd. Voor culturele zaken heeft de jeugd grote belangstelling, zo toonde de wethouder met cijfers aan. De aanvankelijke schatting voor de gymnasiale klas van het Rembrandt-ly- ceum is inderdaad te hoog geweest. Maar na de eerste aanloop zullen betere jaren volgen, verwachtte de wethouder, die zei, dat dit voor dc voorstadtlers van het openbare onderwijs ook een principiële Vrome wens Voor de huisvesting van leraren wordt zoveel mogelijk gedaan; de wethouder had niet de indruk, dat Leiden zo achter blijft. Ook is het college diligent voor de verbetering van scholen en gymnastiek lokalen. De heer Harmscn deelde hij mee, dat naast het A.N.O-F.-u.l.O.-typedlploma het Associatie-diploma is te halen. Een schoolhuitenhuls is een vakantiehuis voor de hoogste klassen. Vier dagen brengen de kinderen daar door, nu te Putten. Een eigen Leids huls zou nuttig zijn, maar de wens is voor lopig vroom. Verscheidene rectoren en directeuren bij het v.h-m.o. zijn tevreden over de voorzieningen voor de administratie. Er zal een onderzoek worden ingesteld voor het verstrekken van hulp aan u.l.o.-hoof- den. Er moet geld voor zijn. Ten slotte kon de heer Van Schaik de raad meedelen, dat in de tweede helft van de volgende maand de schetstekeningen voor de nieuwe schouwburg klaarkomen. Ze zijn ge maakt in overleg met de rijk6com- verlovingsringen mandersloot donkersteeg 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3