Jlieutue £riJtsrije löournnl Staten-Generaal ge° Mac en Ike voor besprekingen naar rustige boerderij Mr. Struycken sprak een korte rede uit Beel begint aan nieuwe serie gesprekken VRUDAG 20 MAART 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441. ABONNEMENTEN: f7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Dr. E. D1E.MEH Directie: r. DEEMER CHRISTELIJK'NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5tantuasticfi Is ahfblfuen myn hert in tcgljenspotf jftargang no. 11519 Opmars ELEKTRONICA Zie pagina 9 Feestelijke luister van Prinsjesdag ontbrak Hetzelfde beeld op het Haagse Binnenhof, gistermiddag en he denmiddag bij resp. de sluiting en de opening van de zitting der Staten-Generaal. Geen Prinsjesdag, geen Gouden Koets geen Landsvrouwe met jaarlijkse praal en pracht maar „eenvoudig" minister Struycken in galakostuum galarijtuig, met het escorte van rijkspolitie te paard in groot tenue (Van een onzer redacteuren.) 0OK AL HAD de vice-minister-president en minister van binnenlandse zaken, mr. A. A. M. Struycken, zijn ambtskostuum aan en al werd hij geëscorteerd door erecommando's rijks- en gemeentepolitie, de opening vanmiddag van de nieuwe zitting der Staten-Generaal werd slechts een sobere plechtigheid. De luister van Prinsjesdag, met als hoogtepunt de aanwezigheid van de Koningin, ontbrak. Men zal daarvoor moeten wach ten tot de derde dinsdag in september. DAT mr. Struycken in naam der Koningin de zitting moest openen, had uiteraard zijn redenen. De Landsvrouwe komt pas zelf als er een volwaardig kabinet met een volwaardig programma is. In het verleden is het overigens toch wel om andere redenen gebeurd, dat het Staatshoofd de j zitting niet zelf opende. In 1908 was koningin Wilhelmina in blijde ver wachting, in 1909 was zij juist moeder geworden en in 1947 was zij door ziekte verhinderd. In 1933, 1937, 1946 en 1948 was het net als thans: een demissionair kabinet en geen regeringsprogram, zodat ook toen de Konin gin de opening niet verrichtte. 1 Om kwart voor een kwamen dan vai middag de leden van de Eerste Kamer e de nieuw gekozen Tweede Kamer in c Ridderzaal bijeen, onder voorzitterschap van mr. J. A. Jonkman, voorzitter Eerste Kamer. Hiervoor was mr. Struyc ken per galaberliner naar het Binnenhof gekomen, geëscorteerd door er mando's in galatenue van de rijks- Haagse gemeentepolitie. Daar de hoofdingang in de steigers staat, kwam de minister via de diplomaten- ingang binnen. Hier stonden e. detachement rijkspolitie en de drumband van de rijkspolitiekapel- In de Ridderzaal hadden zioh behalve de Kamerleden, verzameld de leden van de Raad van State, de directeur van het Kabinet der Koningin, de president van de Hoge Raad, de voorzitter van de Algemene Rekenkamer, de gevolmach tigde ministers van de Nederlandse Antillen en Suriname en de leden van het kabinet. Opening vrij weinig inte- plechtigheid. Zowel binnen als buiten de Ridderzaal stonden wel be langstellenden, maar dat aantal zonk in het niet, vergeleken met Prinjesdag. Nadat mr. Jonkman de bijeenkomst had Senaat tegen rust in de lonen De Eerste Kamer, waarvan zoals be kend ook de voorzitters van N.V.V., K.A.B. en C.N.V. lid zijn, onderschrijft niet de stelling van oud-mindster Suurhoff ((verkondigd in de memorie van toelich ting op de begroting-1959 van sooiale zaken), dat „rust op loongebied beslist noodzakelijk is". In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over soc. zaken be twisten verscheidene leden, dat de (inder daad nog noodzakelijke) voorzichtigheid een volstrekte rust op loongebied zou ver eisen. Vele leden vragen, of prof. Beel (sociale zaken ai.) de mening, dat er rust op loongebied moet zijn, thans deelt. Van alle kanten wordt in het voorlopig verslag voorts aangedrongen op een spoe dige indiening van het aangekondigde wetsontwerp inzake de bevoegdheid tot loonreguderdng. P. S. P. rechts in de Tweede Kamer De pacifistisch-®ocialdsti6chie parle mentsleden Lankhorst en Van der Veen zullen dn de vergaderzaal der Tweede Kamer niet aan dc linkerzijde komen te zitten, waar zij politiek gesproken thuis horen, maar aan de rechterzijde en wel tussen an/ti-revolutionairen en christelijk- historischen. Als gevolg van de uitbrei ding der liberale fractie zullen voorts de communisten, die tot dusver het dichtst bij de linkerhand van de voorzitter zaten, naar achteren verdwijnen. De C.P.N.- driemansfraotie zal voortaan, evenals de staatkundig-gereformeerden, aan één bank genoeg hebben. geopend en het besluit had voorgelezen waarbij hij tot voorzitter der Eerste Kamer was herbenoemd, wees hij de com- m in- en uitgeleide aande Eerste Kamerleden Van Huls en mevrouw Schouwenaar-Franssen en de Tweede Kamerleden Van den Tempel, Albering en Versteeg. Deze commissie begaf zich naar de ingang om mr. Struycken te be groeten. Daarna ging zij hem voor naar voor de troon geplaatste tafel, van ■achter de minister een korte openingsrede uitsprak. De rede luidde als volgt: „Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen deze buitengewone zitting van de Staten-Generaal te openen. In deze korte zitting zal veel van uw werkkracht geëist worden om achterstand op het gebied van de wetgeving zoveel mogelijk te voorkomen. Ook zullen op ander terrein belangrijke beslissingen moeten worden genomen. Mogen, mede door een wijze zelfbeper king, in de korte u toegemeten spanne tijds de meest urgente aan gelegenheden tot een goed einde worden gebracht. De regering spreekt de hoop uit, dat op deze zitting van de Staten- Generaal Gods zegen moge rusten. In naam der Koningin verklaar ik de buitengewone zitting van de Staten-Generaal geopend". Nadat de minister weer uitgeleide was gedaan, werd de vergadering gesloten. Mr. Struycken vertrok naar Huis ten Bosch. Om twee uur kwam hierna de Tweede Kamer in vergadering bijeen, ter ver kiezing van een voorzitter en om te beslissen over de toelating der nieuwe Nog geen .spijkers mei koppen geslagen Beroering over brief van Burger (Van onze parlementaire redacteur) "TJE KABINETSFORMATEUR, prof. dr. L. J. M. Beel, heeft gisteren de eerste fase van zijn onderzoek afgesloten. Gistermorgen sprak hij anderhalf uur met de liberale fractieleider prof. mr. P. J. Oud, gistermid dag eveneens anderhalf uur met dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot (a.r.) en twee uur met dr. H. W. Tilanus (c.h.). Uit de gesprekken met de vijf fractievoor zitters is prof. Beel nu gebleken hoe er precies gedacht wordt over tal van actuele vraagstukken en voor welk soort kabinet men in het algemeen ge porteerd is. Deze eerste fase had een volledig oriënterend karakter, zodat er onmogelijk spijkers met koppen geslagen kunnen zijn. Vandaag bestu deerde de informateur de standpunten en vraagstukken, die tijdens de ge sprekken met de fractieleiders naar voren zijn gekomen. Prof. Beel verwacht, zo werd heden morgen meegedeeld, dat hetgeen hvJ mcl de vtff fractieleiders heeft besproken, hem aanleiding zal geven tot nieuwe contacten, met meerdere, zo niet alle fractieleiders die hem dc afgelopen dagen hebben be zocht. Er is nog niet beslist, wanneer deze gesprekken zullen plaats hebben. In ieder geval hoopt prof. Beel zich te hou den aan z(jn tüdsschcma van tien dagen, d.w.z. dat h(j omstreeks woensdag a.s. klaar hoopt te zijn met een eindadvies, waaruit een door H.M. de Koningin te benoemen formateur dan voldoende ge gevens zal kunnen putten voor zijn for matietaak. Wel zal de informateur nog tussentijds rapport aan dc Koningin uit- Het heeft nog weinig zin zich te verbe en in alle mogelijke speculaties over de amenstelling van het nieuwe kabinet. Het lgemene beeld blijft echter ongewijzigd het zal uiterst moeilijk zijn met de socia- i tot een vergelijk te komen. Het li berale Algemeen Handelsblad heeft gis teravond een duidelijk standpunt ingeno men tegen de gedachte om een kabinet de Gevederde Indianen belegeren het Witte Huis Honderd Indian cA uit de staat New York, van wie velcii een hoofdtqpi veren droegen, hebben gisteren tever geefs bij het Witte Huis te Washington getracht president Eisenhower een met „grove onrechtvaardigheden" overhandigen, waaraan hun volk blootgesteld. De Indianen, Irakezen, zijn ven aan de Indianen die veertien di geleden onrust verwekten in een C dees reservaat. De Irokezen in New York als hun broedei Canada, een afzonderlijke staat. Een ambtenaar van het Witte Huis zei tot de betogende Indianen da hun petitie aan hem konden geven. Hij zou haar dan wel naar de President brengen. De woordvoerder van de Iro kezen antwoordde echter dat de Irokese volken op grond van een in met George Washington gesloten t eenkomst het recht hebben hun grieven persoonlijk aan de President te handigen. De heren Oud, Bruins Slot en Tilanus hebben gisteren hun op wachting gemaakt bij informa teur Beel. De liberale en anti revolutionaire fractieleiders kwamen wandelend naar het mi nisterie van Algemene zaken, waar de besprekingen over de kabinetsformatie worden gehou den. De christelijk-historische fractievoorzitter kwam zoals gewoonlijk op de fiets. Stralingskringen om de aarde Uit gegevens van de Amerikaanse ruim teraket Pionier-4 die thans om de zon draait, is gebleken dat de kosmische stra lingskring om de aarde zich veel verder uitstrekt dan men tot nog toe geloofde. Van de twee bekende stralingskringen strekt de laatste zich van 13.000 tot 88.000 km in de ruimte uit, terwijl men eerst meende tot 19.000 km. De binnenste kring loopt van 2400 tot 4800 km en is de dadelijkste van de twee. Om in een raket aan deze dodelijke stra ling te ontkomen zou men of zware iso leringen moeten gebruiken of de aarde via de polen moeten verlaten, waar de stra ling minder sterk is. De tweede kring levert voor snelle reizen weinig gevaar op. Dit heeft de Amerikaanse hoogleraar dr. Van Allen van de universiteit van Iowa gisteren in een lezing te Pasadena bekend gemaakt. „Willem de Zwijger" krijgt 6 jaar De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft vandaag de handelsreiziger W. Z., alias Willem de Zwijger, veroordeeld tot zes jaar gevanggenisstraf met aftrek van voorarrest. Toen hij op 5 maart terecht stond wegens een groot aantal inbraken en andere vermogensdelicten, eiste de of ficier van justitie tegen hem negen jaar gevangenisstraf met aftrek. Wcst-Duitsland verstrekte Ehtiopië een vijfjarig krediet van 27 miljoen voor aanschaffing van machines en industrieel materieel benevens een gift van 9 ton voor gezondheidszorg; het sloot met Gui nea een overeenkomst voor technische Chroesjtsjef akkoord met gesprek ministers CHROESJTSJEF gaat akkoord met een gesprek tussen de minis- ters van buitenlandse zaken der voornaamste oostelijke en westelijke mogendheden. Dit gesprek zou 11 mei in Genève kunnen beginnen. De Russische premier maakte dit gis termiddag bekend tijdens een ferentie met meer dan driehonderd journalisten. Een ander positief punt in Chroesjtejefs ïrklaritiigein van gistermiddag ie: kent het recht van de westelijke gendhrden, troepen in Weet-Berlijn te legeren. Chroesjtsjef haastte zich echter, daaraan toe te voegen, dat het tijd word't einde te maken aan ddit recht, n| Tweede Wereldoorlog al veertien jaar achter de rug is. Chroesjtsjef sprak op rustige toon Prins Bernhard naar de Verenigde Staten De Prins der Nederlanden zal op 11 april voor een kort bezoek naar de Ver enigde Staten vertrekken. Na enkele vliegtuigfabrieken in Californië te heb ben bezocht, zal de Prins een deel van hel in Las Vegas te houden eerste „World ingress of flight" bijwonen. Vervolgens zal hij deelnemen aan de World conference on religion and free dom in Dallas (Texas). Aan de Prins is verzocht op beide congressen het woord te voeren. Op 23 april zal de prins, na een kort ver blijf in Washington en in New York, naar Nederland terugkeren. (Adverteniu TERLENKA VITRAGE 5.75 Bijpassende VENSTERRAND 4.25 BULTHUIS BOTERMARKT 23 „Dienstplicht" voor meisje bepleit (Vain onz» parlementsredactie.) Ettelijke leden van de Eerste Kamer zouden het zeer gewenst achten, indien bijv. meisjes, die willen studeren te voren een stage zouden doormaken als hulp in een gezin. In het voorlopig verslag van de Senaat over de begroting van sociale za ken en volksgezondheid schrijven deze leden: „Nu jonge mannen enkele jaren hun militaire dienstplicht moeten vervul len, zou het daarnaast juist zijn, indien meisjes zioh op huishoudelijk gebied ge durende een zekere tijd verdienstelijk zou den maken". deed kennelijk zijn best, begrip te wek ken voor het Russische stand-punt in-zake de kwestoe-Dui telandHij verklaarde, veel waardering te hebben voor de rede die president Eisenhower maandagavond heelt gehouden, „Laten de Verenigde Naties en ook dc neutrale landen gerust troepen naar West- Beriyn sturen. Wtf hebben er geen be zwaar tegen. Als wtf echter genoodzaakt worden een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland te sluiten, zullen or troepen Oost-Duitsland niet verlatei aldus de Russische premier. Ten slotte herhaalde Chroesjtsjef zijn voorkeur voor een topconferentie, boven een gesprek tussen de ministère van tenlandse zaken. Ook premier Maemillan van Engeland heeft trouwens laten blij ken, voor een topconferentie te voelen. President Eisenhower zou, door de wikkelingen sinds Macmillans reis Moskou, minder afkerig zijn van een der gelijke ontmoeting dan voorheen het ge- De Britse premier, die gisteren vooi een bezoek van enkele dagen in de Ver enigde Staten arriveerde, heeft vandaag tezamen met zijn minister van buiten landse zaken, Selwyn Lloyd en president Morgen in ons ZONDAGSBLAD O" ONLANGS werd dc aandacht eens gevestigd op een van de naslepen van de wereld oorlog: in Enschede werden twee vliegtuigbommen opgeruimd, die een hele woonwijk .jarenlang had den bedreigd. Naar aanleiding hiervan heeft een onzer redacteu ren een bezoek gebracht aan de man, die dit gevaarlijke werk leidt, de heer A. II. Drent, de plaatsvervangende commandant van de Hulpverlening. Hij is Ne derlands „Bommenlemmer num mer 1". De Koninklijke Marechaussee heeft een museum heropend in Rotterdam en ook daarover vindt u morgen in ons Zondagsblad een beschouwing. Op pagina 2 kregen de rubrieken „Het leven bont en bondig" en „Ruimte voor jullie" weer hun plaats en op Blad Zij werd een interview opgenomen met dr Annie Mulder van de Graaf, een vrouwelijke chirurg, die al zeer vele dankbare patiën ten heeft en brieven krijgt als deze: „Lieve tante An, bedankt Op de pagina „Geestelijk Le ven" is een exclusief onderhoud afgedrukt, dat een speciale mede werker van ons Zondagsblad mocht hebben met de Duitse bis schop Otto Dibelius. Daarin wor den de problemen van het heden daagse Duitsland uiteengezet dooi deze kerkelijke hoogwaardigheids bekleder. Het „Cultureel Venster" be- artikel over Anne Bijlsr de het cel lis", dat Eisenhower een bezoek gebracht aan mi nister Dulles in het Walter Reedzicken- huis. De drie sta a-telled en zouden na dof be zoek per helikopter naar Eisenhowers boerderij in de bergen, veertig kilometer van Gettysburg, vertrekken. Hier zullen zij hef weekeinde doorbrengen er. be sprekingen voeren. christelijke partijen, aangevuld met enige „links-liberale figuren als een soort rand versiering". Het schrijft: „Uiteraard staat het iedere formateur vrij, politiek neutra le figuren voor zitting nemen in een ka binet te polsen, evenals het die figuren volkomen vrijstaat, zulk een aanbod in beginsel te aanvaarden. Het zal echter duidelijk zijn, dat de V.V.D.-fractie geen enkele bijzondere binding aan dergelijke personen zal gevoelen en haar houding zoals zij trouwens gewend is telken male in alle concrete gevallen volkomen in vrijheid zal bepalen". Een dergelijke ontboezeming is overbodig, want het Slikker-incident heeft in het verleden ge leerd dat de liberalen ook in een parle mentair kabinet geen al te safe partners zijn. Een ding staat voor ons vast: als er een kabinet komt, dat gesteund wordt door de beide prot. christelijke fracties dan zal ook uit de samenstelling van het kabinet moeten blijken, dat het in staat is een vooruitstrevend sociaal beleid te Kamerpresident Intussen heeft de brief van mr. Burger over de herverkiezing van dr. Korten- horst als Kamerpresident de politieke ge moederen danig in beroering gebracht. Gisteravond achtte men het vrijwel zeker dat de K.V.P. niet bereid zou zijn de kan didatuur van de heer Bommer (als eer ste ondervoorzitter) te steunen. Er gingen stemmen op om niet deze socialist, maar óf de heer Roosjen (a.r.) óf de heer Kort hals (lib.) in deze functie te kiezen. De P.v.d.A.-fractie scheen, wat de voorzit tersfunctie betreft, wel bereid op een an dere K.V.P.-er te stemmen. Dit alles zou echter in de loop van deze dag blijken. Na de opening van het nieuwe zittings jaar moest de Tweede Kamer over deze Bij dc behandeling van de geloofsbrie ven van de nieuw gekozen leden, zal misschien ook de vraag aan de orde ge steld worden of er een algemene hertel ling moet plaatsvinden. Dit uiteraard vooral ten gerieve van het G.V.P. In de Kamer heeft men gistermiddag reeds ver schillende Amsterdamse stembussen over geteld. Of de hertelling zal plaatsvinden zal voor een belangrijk deel afhangen van de vraag of er veel fouten zijn ont dekt. Denen van plan 22 kilometer lange brug te bouwen Kopenhagen bereikbaar zonder tussenkomst van veerboten In Denemarken houdt een specialepar- lcmcntscommissie zich bezig met plannen voor de houw van een 22 kilmoter lange brug voor weg- en treinverkeer. Deze langste brug ter wereld zou de eilanden Sceland (met Kopenhagen) en Fflnen moe ten verbinden. Füncn is door de Kleine- Bclt-brug met het vasteland verbonden. Met de bouw van dc enorme brug zou een bedrag van ongeveer een miljard gulden gemoeid zijn. Volgens het plan verheft de staalcon- Directie mag werf niet betreden De president van de rechtbank te Zwol le heeft directie en commissarissen van de N.V. Scheepswerf Kampen tot 8 april de toegang tot de terreinen van de werf verboden in verband met onenigheid tussen directie en bewindvoerders. Enige tijd geleden werd surséance van betaling gevraagd en tot bewindvoerders werden benoemd mr. H. J. Bouwman voo: juridische en de heer A. H. Cramer, hout fabrikant te Kampen, voer de zakelijke langelegenheden. De werkgelegenheid :iet er niet ongunstig uit door een vrij goed gevulde orderportefeuille. Op 8 april il beslist worden of men het faillisse- ent zal aanvragen of de werf verkopen. Tot nog toe hebben zich nog geen kopers gemeld. Het bedrijf zou een mil' schuld hebben tengevolge van te grote iteringen in de hoogconjunctuur. structie zich 140 meter boven de water spiegel en weegt zij 350.000 ton. Voor de bouw wil men zeven jaar uittrekken. Dc commissie is van mening dat de brug, ondanks de grote bouwkosten, toch voor deliger zal zijn dan het onderhouden van de bestaande reuzenveren voor trein- en autoverkeer. Naar Duitsland gebrachte activa De ambassade van de bondsrepubliek Duitsland deelt mede, dat de aanmeldings- tijd voor schade-aanspraken krachtens het Bundesrückcrstattungsgezets op 31 maart afloop. Aanvragen dienen voor die tijd ln Duitsland te zijn ontvangen. De wet regelt de schadevergoeding voor tijdens de oorlog ln beslag genomen en naar Duitsland overgebrachte vermogensbe standdelen. BIN NENVERINGBED Teeb/efi 1j SCHUIMRUBBERBEO Oostelijke wind Nu en dan opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht en morgen ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige oostelijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om —.15 uur). Zon en maan Zaterdag 21 maart: zon op 6.43, onder 18.53; maan op 15.01, onder 4.46. 24 maart volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1