144.-; Bezitsvorming is spreiding van economische macht Mogelijke vormen: woninger verzekeringen en effecten Er is al genoeg: toegebracht aan KL1 Maatschappij wijst bod op Willem Barendsz af Resolute afwijzing van algemene loonronde Contactavond Marijkehof trok weinig belangstelling FORTY FOUR e Correspondent van A.F.P. te Djakarta gevangen NIEUWT LEIDSCHE COURANT 11 VRIJDAG 20 MAART 19S9 M. RUPPERT OP STUDIECONFERENTIE (Van onze sociaal-economische redactie.) NADAT er al vele malen en breedvoerig, ook in de kring van de christe lijke vakbeweging is gesproken over het voor en tegen van de bezits vorming, heeft het C.N.V. gisteren op een studieconferentie de praktische mogelijkheden aan de orde gesteld. Als de drie belangrijkste punten werden daarbij gesteld de eigen woning, levensverzekeringen en effectenbezit. Toch werd ook ditmaal de principiële achtergrond en de ethische motivering niet buiten de deur gehouden. kelijke bouw, die •h mede we r- I van Werk- iw, die spe- Dr. W. Albeda, ker van de Ned. Chr. Bon nemers in de Hout en Bo ciaal sprak over de eigen w de het gevaar van „het hart zetten op het bezit", dat bij de r.k. vooral geleid heeft tot de vrijwillige armoede. M; de Bijbel wijst ook op de grote waai van het bezit voor vrijheid en vera woordelijkheidsbesef. Voorkomen wordt een samenbundeling van maatschappe lijke en politieke macht, een ophoping van bezit bij weinigen, een monopolie voor een kleine groep. De heer Ruppert voegde hier r prot.-chr. kring in Nederland in minder absolute termen over de bezitsvorming moet spreken dan kort geleden kring nog het geval was. In r.k. kring bestaan op het ogenblik ook nog reser ves. In socialistische kring zag sprekei meer sympathie groeien de laatste tijc voor de gedachte van de bezitsvorming. Materialisme Met de bezitsvorming wordt niet het huidige verbruiksmaterialisme bedoeld, dat aan luxe en televisietoestellen pre cies moet hebben wat een ander heeft, maar juist een tegenwicht hiertegen, na melijk het sparen, het tegengaan van onmiddellijk verbruik. Deze bezitsvor ming betekent een wezenlijke spreiding van de economische macht. Het bezit van de werknemer ir onderneming zelf speelt hier ook rol (deelnemingsbewijzen). Deze mede eigendom is tot nog toe bij de bestude ring van de structuur en rechtsvorm van de onderneming buiten beschouwing gelaten, omdat men de mede-verant- sntwoorde 1 ijkheid en de medezeggen schap niet op één hoop heeft willen gooien met de mede-eigendom, maar stellig zal deze factor in de toekomst een rol gaan spelen. Over de structuur en de rechtsvorm van de onderneming zijn drie rapporten uitgebracht, welke door de C.N.V .-commissie thans worden samengevoegd. De heer Ruppert verklaarde zich er voorstander van, dat grote kapitalen uit de winst in de onderneming worden ge ïnvesteerd. Dit is geld van de onderne ming, maar de voorzitter vroeg zich af, of na aftrek van lonen, en dividend ook de werknemers geen recht op participa tie in het resterende winstbedrag kun nen laten gelden. Dit zon de verant woordelijkheid van de werknemer bij de gang van zaken in het bedrijf nog ster ker kunnen bevorderen dan het parti culier bezit. Praktische vormen Dr. Albeda noemde de eigen woning de meest aantrekkelijke vorm van par ticulier bezit, de woning heeft ook een zekere waardevastheid. Bij de laatst ge houden woningtelling bleek slechts 28 pet van de bevolking over een eigen woning te beschikken. In de V.S. is dit percentage 54 pet, in Duitsland en Zwe den 41 pet en ook in België, Frankrijk en Engeland ligt het boven Nederland Bezwaren van een eigen woning zijn de binding aan een bepaalde sociale welstand en een latere groei van het gezin. De financiering van een woning zou nog vereenvoudigd moeten worden en de afbetalir.gstijd op langer dan 30 jaar gesteld moeten worden. Ook de verkoop van de woning moet minder ingewik keld worden. Voordelen kunnen zijn minder verloop van personeel in de bedrijven en een stabieler arbeidsmarkt. Op het ogenblik bestaat er nog een wanverhouding tus- i het publiek, die uit gaat na« meerderheid flats De vakbeweging zou voor het eigen woningbezit een intensieve propaganda moeten voeren. Een bemiddelend orgaan ter advisering van de leden der vakbe weging zal binnenkort volledig gaan draaien. Verzekeringen De heer G. Lenderink, directeur van UBO, de verzekeringsmaatschappij van het C.N.V., zag voor de levensverzeke ringen in Nederland nog een grote toe komst. Nu de sociale voorzieningen er grotendeels zijn, zal er ruimte komen voor aanvullende verzekeringen. Ge middeld komen in Nederland de volks verzekeringen per hoofd van de bevol king nog slechts op 300 en de kapi taalsverzekeringen op ƒ2700. Hij achtte het niet uitgesloten, dat voor deze van sparen de verzekeringsmaatschap pijen in de toekomst enigermate tege moet zullen komen in eventuele gevol gen van geldontwaarding. De maatschap pijen beleggen hun premiën immers in betrekkelijk waardevaste huizen en aan delen. In het belang van de bezitsvorming door effectenbezit overweegt het Con vent van Chr. Sociale Organisaties de oprichting van een beleggingsfonds, zo deelde de heer Ruppert mede. Prof. mr. T. Hellema, die speciaal over het effectenbezit zou spreken, was wegens ziekte afwezig. De heer Ruppert verklaarde, dat er ïg een grote behoefte is aan risico dragend kapitaal, dat voorts de jaar lijkse geldontwaarding van 2 tot 4 pet door kapitaalvorming kan worden tegen gegaan en dat door het effectenbezit bij de werknemer ook iets wordt wegge nomen van de tegenstelling kapitaal- arbeid. Ernstige moeilijkheden bij de oprichting van een fonds zijn de hoge acquisitiekosten en de noodzakelijke risicospreiding. Artikel in Manchester Guardian o O „In een hoofdartikel onder de kop „Vrijheid om te vliegen" beschuldigt de Manchester Guardian de Britse regering van een protectionistische mentaliteit. Het blad doelt daarbij °P het besluit va Britse regering inzake de KLM-vluchten naar Singapore. Het dringt er voorts op aan de groe van de KLM -niet te stuiten door maat- Britse conservatieven winnen tussentijdse verkiezingen De Britse conservatieven zijn gisteren bij een tussentijdse verkiezing te East- Harrow als overwlnneers uit de bus ge komen. De Lagerhuiszetel waar om het ging was, in het bezit van de conserva tief Ian Harvey. De conservatieve kan didaat kreeg 17.766 stemmen, tegen de socialistische 15.546. De conservatieve regeringspartij heeft nu 339 zetels in het Lagerhuis en de Labour partij 279. De conservatieven hebben eveneens hun zetel in het Lagertiuis behouden bij tussentijdse verkiezingen in Oost-Belfast (Noord-Ierland), die noodzakelijk waren doro het overlijden van de afgevaardigde voor dit district. In Ea6t-Harrow werden de verkiezingen gehouden omdat Harvey zich uit de politiek heeft teruggetrokken, In het Ierse district kreeg de kandidaat Van de Unionisten voorstanders de aansluiting van Ulster bij Engeland (zij zijn verbonden met de Engelse con servatieve partij) 19.524 stemmen, tegen de socialistische kandidaat 14.264. Cyprus. Het Britse Lagerhuis 'heeft gis teravond zijn goedkeuring gehecht aan de overeenkomst inzake Cyprus. Een La- bourmotie, waarin kritiek werd geoefend op de Britse politiek in deze kwestie sinds 1954, werd met 299 tegen 246 stem men verworpen. Atlas. De proef met de Atlasraket die woensdag te Cape Caneveral werd gelanceerd, voorzien van een nieuw type neus is mislukt. Het projectiel 6tortte na 1150 kilometer in zee, in plaats van na „Noren vergaten vangstquotum DE Nederlandse maatschappij voor de walvisvaart heeft zoals men in een deel van onze oplage heeft kunnen lezen het Noorse bod van 29 miljoen gulden op de Willem Barendsz afgeslagen. Dit maakte de maatschappij gisteren in Amsterdam bekend. Tijdens een persconferentie gaf de voorzitter van de raad van commissarissen van de Walvisvaart- maatschappij, enkele redenen waar om men het bod niet kon accepteren. ,/De Willem Barendsz is het mooiste schip van de internationale walvisvaart met de grootste verwerkingscapaciteit van alle schepen. Zouden we zo'n zelfde schip moeten bouwen, dan gaat het zeker 43 miljoen gulden kosten. Het Noorse bod van 29 miljoen gulden is niet bepaald schitterend. De Noren hebben vergeten, dat aan het schip een vangstquotum vast zit, Bovendien was men niet van plan de Bloemendael en do jagers tc kopen. En aangezien van de Bloemendael geen nieuwe walvisvaarder mocht worden ge maakt, was dit schip met de jagers ver oordeeld voor de sloop te worden ver kocht. Daarom was het bod onaanvaard baar", zo zette de heer Van Leeiuwen het standpunt van de maatschappij uiteen. Het bestuur is er helemaal niet op uit om de vloot te verkopen en het bedrjjf te liquideren. Men heeft dan ook nooit de vraag gesteld: hoe liquideren we deze vennootschap teneinde de aandeelhou ders meer te geven dan de beurskoers op levert? Aan de andere kant is het niet gezegd, dat men nooit," voor welk bod dan ook, zou bezwijken. Maar zo'n bod moet 'aan drie voor waarden voldoen. In de eerste plaats een redelijke prijs voor de Willem Barendsz. ten tweede gelijk met dit schip overname van de Bloemendael en de jagers, terwijl in de laatste plaats ook het vangstquotum dat aan de kopende maatschappij over gaat, behoorlijk zal moeten worden geho- De heer Van Leeuwen zag de toekomst niet pessimistisch tegemoet. De Willem Barendsz kan heel goed varen, mits een behoorlijk vangstquotum wordt toegewe zen, overeenkomstig de capaciteit van da hele vloot. In het verleden heeft de maatschappij maar een keer een exploitatieverlies ge leden en wel in het eerste jaar dat de Willem Barendsz in de vaart kwam. Dat seizoen viel de vangst togen. In andere jaren is nooit een exploitatieverlies opge treden, al was bijpassing van de regering nodig wegens de zware afschrijvingen. regelen die niet in overeenstemming zjjn met een eerlijke concurrentie. Het blad wijst er dan op dat de KLM en de Sabena bijgedragen hebben tot een gezonde ontwikkeling van de Britse lucht vaart. Het blad merkt op dat de protectionis tische mentaliteit die tot het besluit inzake de KLM-vluchten naar en van Singapore heeft geleid, bijzonder slecht in overeen stemming is te brengen met de huidige Britse campagne om de V.S. er toe over te halen een meer „verplicht" standpunt in te nemen bij de onderhandelingen mei hun bondgenoten. Men had toch wel mogen aannemen dat de Britse regering erop uit zou zijn ge weest om, waar het mogelijk was, de ge volgen. van de tegenslagen die de Neder landers in het Verre-Oosten hebben moe ten incasseren, te verlichten, aldus het blad. Nederland bezorgd voor kolenvervoer Crisisvaorstellen van H.A. afgekeurd De Nederlandse regering heeft de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeen schap verzocht er voor te waken, dat de Nederlandse havens tengevolge va Westduitse invoerbeperkingen voor s kool niet zullen worden ten achter ge steld. De vertegenwoordigers van vier v« zes regeringen der genieenschap hebben in de coördinatiecommissie van de minis terraad der gemeenschap verklaard, dat hun landen in meerdere of mindere r tegen de door de Hoge Autoriteit v gestelde crisismaatregelen zijn. België voor die maatregelen en Luxemburg hield zich van stemming. Volgens A.F.P. schijnt thans de toepas sing van die crisismaatregelen niet meer mogelijk en vernomen wordt, dat de H.A. nu andere maatregelen zal overwegen. De ministerrad zal dus op 23 maart geen be sluit nemen over de kolencrisis doch met de H.A. van gedachten wisselen hoe op andere wijze verbetering kan brengen in de crisis, aldus A.F.P. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. V U.. 16 maart Geslaagd voor kand economie: J M de Blaey. Den mej G H Smeltlnk. Amersfoort Tol^Arus^' de Smet, AMSTERDAM. G U 18 n jor artsex. Ie ged mej V M Blo. J Bakker en W W N •dam. Bevorderd tot arts: C F Blontme, J L Visser. Velde. K Claeys. Amsterdam. AMSTERDAM, G t A M de Liefde. enikunde: N J Heykoop, Zaandam en J loosen. Haarlem Doet scheikunde: C v d Vlies en F L Binsbergen, Amsterdam kand natuurkunde: H Heida. H Poppe. H J Michels. A Kemp. J C Kutsch Lojenga i F F M Lips. Haarlem g€H Roospen, Utrecht Kand klassieke lette ren: J Kappers. Zwolle Kand A wis- en natuurkunde: J Smit. Medemblik en doet scheikunde: mej. N H Velthorst, De Steeg en M J Hiardonk. Na arden LEIDEN. 18 maart Rijksuniversiteit Geslaagd voor het kand ex psychologie: Haag en de heer J M F H Schrij- ers te Leiden; voor het kand ex Franse lal- en letterkunde: de heer G Hofman Vlaardlngen Bogaard, RotterdaT dam: M Rotterdam Doctoraal Haag; P J M van den D A Hooghart. Rotter- reem. Utrecht; Sutandi. rht, Rotterdam; N K Rotterdam; J C H Kaales, Rotterdam: GPL burg en G van Tussenbroek. Rotterdam TILBURG, 20 maart Doctoraal econo mische bedrijfshuishoudikundige richting: M Sonnemans. Sittard; P Versteegh, Vinke- veen. Kand. economische wetenschappen: H Bastings, Valkenburg: M Sprengers. Ven- lo: J Becldng, Doetinehem. NIJMEGEN. 20 maart - Kand geschie denis: A J M Notariaat deel 1: A J G Huigens, Lent- Overnameprjjs baconvarkens. De ongun stige opbrengst van bacon op de Engelse mairkit is voor het bestuur van het pro- du kitsch ap voor vee en vlees aanleiding geweest om de overnameprijs voor bacon varkens met ingang van maandag 23 maant met 5 cent per kg te verlagen. C.N.V. antwoordt socialisten Geen steun aan bevordering geldinflatie (Van onze sociaal-economische redactie) WANNEER de vakbeweging niet wil meewerken aan de bevor dering van een geldinflatie, zal zij ook een algemene loonronde moeten afwijzen. De stijging van de gemid delde arbeidsproduktiviteit zal over dit en het komende jaar vrijwel ge heel opgaan in de verwerking van de huurbijslag in de lonen en premies voor nieuwe sociale verzekeringen, zoals de weduwen- en wezen- en de invaliditeitsvoorziening. Wie daarbo ven uit nog een algemene loonronde wil voorstaan, werkt per definitie mee aan inflatie en prijsverhoging. Aldus verklaarde gisteren de voorzit ter van het C.N.V., de heer M. Rup pert, tijdens een studieconferentie. De jaarlijkse produktiviteitsstijging ls iet meer dan ca. 2li procent. De ver werking van de huurbijslag in de lonen kost 2 procent, de sociale verzeke ringpremies zullen volgend jaar nog geveer 1% procent vragen en daa volgt er nog een nieuwe compensatie een huurverhoging. Uit de toene ming van het nationaal inkomen kan dus vrijwel geen extra loonsverhoging worden betaald, want er zal toch mand zijn, die een loonronde van Mi procent zal willen voorstaan, a de heer RuDpert. Zal de gemiddelde produktiviteitsstij ging geen aanleiding geven tot extra loonsverbetering. Wel is het mogelijk, it er zich in bepaalde bedrijfstakken tra produktiviteitsstijgingen voordoen, e voor deze bedrijfstakken wel een loonstijging kunnen betekenen, zonder rhoging van de prijzen. digheid verloren zal gaan en de zwak ken de dupe zouden worden. Op het ogenblik wordt het loonpeil juist be paald door de zwakste bedrijven. De ketting is zo sterk als de zwakst escha- kel. Vrijere lonen betekenen voor ve len hoger loon, en daarbij zal er voor de zwakste groepen een wettelijk mini mumloon moeten komen, aldus de heer Ruppert. K.A.B. Meer nodig Er zal voor gezorgd moeten worden, dat de afzonderlijke bedrijfstakken er belang bij krijgen, dat de produktivi- teit stijgt boven het gemiddelde, door verband te leggen tussen produktiviteit per bedrijfstak en loonhoogte. Voor de handhaving van ons welvaartspeil bij de sterk groeiende bevolking zal een grotere produktiviteitsstijging nog nodi ger zijn dan in het buitenland. De heer Ruppert keerde zich tegen de uitspraak van de heer Van Tilburg, se- ris van het N.V.V., dat bij een aan slag op de geleide loonpolitiek, dus een invoering van een vrijere loonpolitiek per bedrijfstak, de sociale rechtvaar- Speeltuinwerk Oegstgeest TNE BELANGSTELLING voor de contactavond van de speeltuinvereni- ging Marijkehof, die gisteravond in het koetshuis van kasteel Oud- Poelgeest werd gehouden, had best groter kunnen zijn. Nu was het slechts een klein gezelschap, dat door mevrouw B. J. Malten-Feltkamp kon wor den begroet. De voorzitster zette in haar openingswoord uiteen, waaror het speeltuinwerk vooral in deze tijd zo belangrijk is. Het ruimtegebrek i: Nederland doet zich vooral in dit deel van het land gelden en het speel terrein voor de jeugd wordt steeds kleiner. Daarom dient er een vereniging te zijn, die zich in wil zetten om voor de jeugd kleine stukken grond te bewaren, waar jonge mensen in een spontaan spel zichzelf kunnen zijn. Na het jaarverslag sprak dr. G. D. Wengen, lid van de vaste staf van museum van land en volkenkunde Leiden, over de moderne wijze van r seumbezoek. Nog niet zo heel lang ge leden werd het bezoek getekend door een zekere dorheid, die als resultaat meestal vermoeidheid opleverde. Tegenwoordig poogt de leiding van musea de bezoekers bij het tentoongestelde te betrekken. De excursies dragen een ook voor de bezoe ker actief karakter. In kleine groepjes vinden rondleidingen plaats en begrij. pelijke uitleggingen doen de voorwerpen leven voor de bezoekers. Na een korte pauze sprak de heer G. W. Driesten over de pedagoog Jan Ligt- hart, die van 1859—1916 leefde grote faam verwierf als opvoeder. Zelf had Jan Lig-thart een moeilijke jeugd gehad als zoon van een arme kruidenier in de Amsterdamse Jordaan. Met veei moeite wist hij zijn onderwijzersstudie te voltooien. Eenmaal in Den Haag de klas bleek al vrij spoedig zijn buiten gewone gave om met kinderen gaan. Hij schreef de beroemd geworden leesboekjes en tevens enkele pedagogi sche werken. Hoewel de belangstelling gering was, >n mevrouw Malten-Feltkamp met dankwoorden aan de sprekers een ge slaagde avond besluiten. Telefoongebouw of chr. kleuterschool De directie van de PTT heeft zich tot burgemeester en wethouders gewend mei rerzoek het terrein aan de Hofdijck— Admiraal de RuyterlaanKarei Door manlaan te kopen met de bedoeling daar een telefoongebouw te stichten. Om in de stijgende behoefte aan telefoonaanslui tingen te voorzien is op korte termijn dergelijk gebouw in Oegstgeest nodig. De Stichting tot oprichting en instand houding van christelijke scholen Oegstgeest wil eveneens deze gronden kopen. Het ligt in de bedoeling daar kleuterschool te bouwen. B. en W. geven echter de voorkeur aan een PTT-gebou' Voor de bouw van een christelijke kleu terschool is een terrein aan de Piet Hein- laan beschikbaar. De commissie van openbare werken kan zich met dit voor stel verenigen. Benoeming commissielid In verband met het overlijden van de heer C. Oosterom stellen B. en W. het volgende dubbeltal voor ter voorziening een vacature in Restauratie Drakenzaal In de nacht van 14 op 15 december het vorige jaar stortte een deel var Drakenzaal van kasteel Oud-Poelgeest naar beneden. Het bestuur van de stich ting Oud-Poelgeest heeft zich raad gericht met het verzoek zo spoedig mogelijk tot herstel over te gaan, omdai de zaal niet meer kan worden gebruikt. Er is nog overleg gaande om de kosten zo laag mogelijk te houden. B. e stellen de raad voor, een krediet restauratie te geven. Raadsvergadering Volgende week woensdagavond half acht vergadert de gemeenteraad, agenda vermeldt 23 punten. Aan de orde komen onder meer: voorstellen tot huur van grond, gelegen langs de Rijns- burgerweg; beschikbaar stellen krediet voor extra onderhoud Abtspoelweg en de aanleg van een fiets pad benoeming van een taxateur voor gronden; beschikbaar stellen van een krediet voor herstel van het plafond in de Drakenzaal van kasteel Oud-Poel geest; aansluiting van een boerderij in de Boterhuispolder op het elektriciteits net; het aanvragen van een subjectieve verhoging uit het gemeentefonds; comp- tabiliteitsbesluiten; verlenen aanvullende garantie aan de stichting tot oprichting van een bejaardencentrum; verlenén van een krediet voor de stich. een B.B.-centrum te Leiden voorschotten aan de woningbouw ging Bouwlust. Onteigening Voor het door de Kroon goedgekeurde uitbreidingsplan van Oegstgees noodzakelijk de beschikking te krijgen de gronden van de heer Th. J Lubbe. Omdait niet is te verwachten, dat reenstemming zal worden bereikt, stellen B. en W. de raad voor te besluiten tot het instellen van een onteigenings procedure. Gemeentevlag De minister van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke be drijfsorganisatie heeft de aandacht erop gevestigd, dat indien het voornemen mocht bestaan over te gaan tot de sa menstelling van een gemeentevlag, het belang moest worden geacht eerst het oordeel te vragen van de Hoge raad an Adel. De beschrijving van het wapen van Oegstgeest luidt: ,,In goud een anker- kruis van geel, het schild gedekt door een vijfbladerige kroon van goud". De kleuren van Oegstgeest zijn dus geel en rood. Aangezien meer gemeenten reeds een vlag voeren, samengesteld uit rode en gele banen, komt het juist ankerkruis in de vlag te neme Tegen de vlag, die bij voorkomende gelegenheden wordt gebruikt, en waarin een ankerkruis voorkomt, had de Hoge raad van Adel echter verschillende be zwaren. Hierop is een nieuw ontwerp ge maakt. waarmee de Hoge raad van Adel zich heeft verenigd. De gemeenteraad zal woensdag moeten beslissen. De was is anders dan hij ivas De huisvrouwen van Oegstgeest hebben gisteren kunnen luisteren naar twee spe cialisten, die op verzoek van de commis sie voor huishoudelijke en gezinsvo lichting spraken over moderne stoffen de daarvoor geëigende wasmethoden. De tijd, dat de vrouw kon steunen op de ervaringen van vroegere generaties, is op dit gebied definitief voorbij, want niet alleen komen er met de regelmaat van een klok nieuwe stoffen meestal synthetische produkten op de markt, maar tevens wordt de keuze met welk wasmiddel men deze nieuwe stoffen dient te behandelen, door de verscheidenheid van deze wasmiddelen steeds moeilijker en gevaarlijker. Mevrouw W. GuntersHoffman uit Amsterdam gaf de dames een overzicht van de nieuwe stoffen en de nieuwe wasmiddelen. Na de pauze maakte mejuf frouw H. G. Polee het de dames eenvou diger, door hun het advies te geven de was ter verzorging over te dragen een wasserij; de moderne wasserij staat onder controle van een wetenschappe lijke instelling en de behandeling is daar dus wetenschappelijk verantwoord. Een film lichtte het advies van mejuffrouw Polee nader toe. Aan het slot van de bijeenkomst deélde de voorzitster mede, dat de cur pekapmaken op 8 april begint; t gen later begint de vervolgcursus leer- Nleuw fietspad Op de gemeentebegroting van is 5270.63 opgenomen voor onderhoud de Abspoelweg en de Kwaaklaan; daarin ls 3400 begrepen als één derde deel van de aanlegkosten van een fiets er het onderhoud van de Abspoelweg ovrleg gepleegd met de Provinciale Staten. Bij de raadsstukken ligt een teke ning, waaruit blijkt, dat het aan te leg gen fietspad loopt van even vóór de Lee- brug tot aan de hockeyvelden. Het ligt In de bedoeling het fietspad door te trekken tot de Laan van Alkemade. Benoeming taxateur W. stellen de raad voor de heer G. J. van der Stoel te Wassenaar tot taxateur, lid van de schat tingscommissie. De voorzitter van de Katholieke arbei dersbeweging, de heer J. A. Middelhuis, deelde vanmorgen mede, dat de KAB on der de gegeven omstandigheden niets voedt voor een algemene loonronde. „Wanneer er nu een algemene loonronde kwam, zou het nuttig effect ervan voor de werkne mers belangrijk geringer zijn dan de no minale loonsverhoging", zo zei de heer Middelhuis. Hij verklaarde, dat de KAB wed vrijere loonoplitiek voorstaat. Naar zijn mening is er in bedrijven die oner gunstige 9banigheden werken, bepaald plaats een verbetering van het loon. Congreshal voor Amsterdam De minister van volkhuisvesting en bouwnijverheid heeft Amsterdam toe stemming verleend tot de bouw van een congreshal, die straks deel zal uitmaken het nieuwe RAI-tentoonstellingscom- plex aan het Europaplein. Het zal nu dus et lang meer duren of Amsterdam be- :hikt over een volwaardige congres- Nederlands stuntteam naar Ver. Staten Een stuntteam van vier vliegers van straaljagers van het type Thunderstireak van de Koninklijke luchtmacht, zal maandag 23 maart via Parijs met een transporttoestel van de Amerikaanse luchtmacht naar La6 Vegas In de Ame rikaanse staat Nevada vertrekken. Het zal daar deelnemen aan de Internationale vliegdemonstraties, die daar op 15 april worden gehouden, als onderdeel van bet van 12 tot 19 april te houden eerste Worldcongress of flight. ALPHEN AAN DEN RIJN Zondag geen Ikor-dienst uit Oudshoorn Ds. A. J. Jorissen, Hervormd predikant Oudshoorn bij Alphen aan den Rijn is ziek. lij Hervormd Nederland en de radio- programmabladen is aangekondigd, dat de Ikor-dienst zondagavond wordt uitge zonden uit de kapel van Oudshoorn, waarin ds. Jorissen zou voorgaan - Deze uitzending vervalt. Daarvoor in de plaats men luisteren naar een dienst uit de Hervormde kerk van Asperen, waarin de plaatselijke predikant, ds. W. Brfnk- I, voorgaat. In de kapel te Oudshoorn zijn de diensten op de normale tijden, n.l half tien en half zeven. C.H.U. zit niet bij de pakken neer In een rondschrijven aan alle christelijk- historische kiesverenigingen wekt de voorzitter der CHU, mr H. K. J. Beer- nink, op tot grotere activiteit. Hij schrijft dat de aanval op de zg. confessionele par tijen wordt voortgezet. „Laat men daar om de CHU paraat vinden, bezield door datgene wat zij blijkens haar beginsel program voorstaat ten begrijpend, dat juist deze tijd voor een politieke groepe ring grote activiteit vraagt en een nieuwe methodiek", aldus de neer Beernink. De algemene vergadering van de unie wordt op 27 mei in hotel Gooiland in Hil versum gehouden. In de morgenbijeen komst spreekt mr. Beernink, waarna en kele hoofdbestuursleden worden gekozen. Aftredend en niet herkiesbaar zijn de he ren H. M. Gerbrandy uit Nijland, J. Richter uit Rijswijk en drs. D Schouten uit Waalwijk. In de middagvergadering komen de voorstellen der kiesvereniging f 5 tot f 15 mille gewetensgeld In de schatkist zijn in 1957 vele bedra gen als gewetensgeld gestort wegens te weinig betaalde inkomsten-, vermogens-, dividend-, motorrijtuigen- en omzetbelas ting en invoerrechten en accijnzen. De bedragen variëren van vijf gulden tot vijf- Inmiddels ontving de hoofdinspecteur van belastingen in Venlo gisteren vijf briefjes van duizend als gewetensgeld. De betaler verzocht als „kwitantie" een berichtje in de krant.... ALLE v C0STUUMS J Mooi? Nóg mooier I Chique? Nóg chiquerl Grote keuze? Groter dan ooitl - orkt 34 t»» „Gov4«o Hoofd" I l e e I Geldlening Burgemeester en wethouders stellen de raad voor een geldlening van f400.000 te rstrekken aan het bestuur van het be jaardencentrum Hofwijck. De rijkspost spaarbank heeft de gemeente deze lening aangeboden. De rente is 4% en dc af lossing is gerekend op 40 jaarlijkse ter mijnen. Wegens „onjuiste" publikatie Perscensuur in Indonesië wordt aanmerkelijk verscherpt TAE correspondent in Djakarta van het Franse persbureau AFP, Hendrik Willem Kalee, is gisteren gearresteerd op bevel van de procureur- generaal in Djakarta. Volgens Antara had hij „onjuiste berichten verspreid, die aanleiding konden geven tot spanning onder de bevolking. Officieel ls de reden van de arrestatie In Midden-Sumatra heeft de lucht- niet bekend gemaakt, maar men vermoedt I macht voorraden uitgeworpen voor troe- dat het verband houdt mest een bericht Pen op de weg van Medan naar Boekit van A.F.P. van de vorige week, waarin I TinSfP (Fort de Koek), werd gezegd, dat de Indonesische regering I had besloten de benzineprijs met 60 cent per liter te verhogen. De Indonesische pers en de regering hebben dit bericht waar of niet waar met ergernis ontvangen. Later hebben de Indonesische militaire autoriteiten bekendgemaakt dat er maat regelen vooraf en achteraf genomen zul len worden tegen kranten die niet „de veiligheid van de staat" waarborgen. Volgens het Indonesische persbureau Antara zouden de nieuwe maatregelen zogenaamd „pers-militair-contact- bureau" inhouden. Overtreders van de censuurbepalingen zouden voor het ge recht worden gedaagd. Uit de vele geruchten, die ln de Indo nesische hoofdstad de ronde doen, kan met geen mogelijkheid worden afgeleid, hoelang de hechtenis van Kalee zai duren. De journalist is Indonesiër van Ne derlandse geboorte ls, werkt ook voor het Vrije Volk. Hij is 32 jaar oud. Tot zijn naturalisatie in 1950 was hij Nederlands onderdaan. Tot eind 1957 werkte hij bij de Javabode, die bij de anti-Nederlandse acties door Indonesië werd verboden. Hij is gehuwd met een Indonesische vrouw. In 1957 bracht hij twee maanden ln hechtenis door, nadat de Javabode ge meld had, dat Hatta op een conferentie Indonesische leiders geweigerd had Sukarno de hand tc drukken. RakeUiaiwallen op Celebes De Indonesische luchtmacht heeft gis- eravond bekend gemaakt, dat zij tus- en 4 en 17 maart in Noord-Celebes ra- ketaanvallen heeft uitgevoerd on con centraties en een radiostation van de opstandelingen. Reuter voegt hieraan toe, dat naar uit ededelingen van de luchtmacht blijkt, de opstandelingen sleutelstellingen be zetten bij de voornaamste steden, onder andere Menado. PrOPr; ZATERDAG 8 18 Gram 8 50 Gram (9 35—9... Tijdelijk uitgeschakeld. voor qior7cn 1 MAART 1958 in. 746 Itc/s. VARA: 7-20 Gram 8 00 Nws vrouw 9 00 Gym 9 10 Sportnieuws 14 OS V d Jeugd 14 40 V a..auFric6 progr 1521 >ymf-ork e dubbelkw Ge ilst 18 20 Boekbespr 16 40 Jazzmuz 17 00 Nieuwe gram 1730 Weekjourn 18 00 Nws en co mm 18 20 Operaconc 19 00 Artistieke staalkaart VPRO: 19 30 Passe partout, caus 19 40 Het liberale Jodendom, caus 19.55 Deze week caus VARA: 20 00 Nws 20 05 Operetteconc 20 56 Gram 2115 Soc corrun 3130 Het hangt aan de muur en het tikt 21.55 Strijksoxtet 22 25 Anecdo tes 22 50 Jazzmuz 23.15 Nws 23 30—24 00 Gram Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. KRO: 7 00 Nws 7.15 Gewijde muz 7 30 V d Jeugd 7.40 Gram 7 45 Morgengebed en lit kal 8 00 Nws 8.15 Gram 8 50 V d hulsvrouw 10 00 V d kleuters 10 15 Gram 10 30 Ben Je zestig? 1100 V d zieken 1145 Gram 1 Middagklok-noodklok 12,03 Dnnsmuz :uinbouwmeded 12 33 Gram 4we 13 15 Zonnewijzer 13 20 12 30 Land- 12 50 Act 13.LH WKKBl Lichte muz 13 46 V d kleuters 1, u Jeugd 14 10 Fanfare-ork 14 30 Kron van kunsten 14 56 Koorzang 15 15 letteren Fllmmuz 15 I ing 16.20 V d Jeugd 16 Boekbespr 15 50 GregorI J Jeugd 16 50 Gram 17 00 Lichte muz 17 40 Inetr Engelse les 17. trio en solist 18.00 Journalistiek weokoverz 18.10 Ama- teursprogr 1830 V d Jeugd 18 45 En nu mlj-n geval, vragenbeantw 19 00 Nws 10 10 Act 19 25 Lichtbaken, caus 19 40 Radlo- phllharm ork en solist 20 30 Voordracht (In de pauze: 20 50—21 10 Gr«™> Gram 2155 De krcipperbol, pol i "®gjg22.35 W« luiden de zondag l i 22 05 lichts z' Aansluitend: Avondgebed en Ut kaJ "l Nws 23 16 Nws ln Esperanto 23 22—24 Nouveautë's Televlsleprogr. NCRV: 17.00 V d Ideu-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 11