Langzaam maar zeker daalt de rente Raadsel van vermiste jager pas na zes uur opgelost doemen op Tegenkrachten echter al VERGEEFS OPSPORINGSWERK BOVEN ZEE f RADIO De Hoop hielp Duitse vissers Betere hulp aan automobilisten Spiedend oog BOEKENHOEK Geen protest van G.P.V.-Delft DINSDAG 17 MAART 195S Met meer dan gewone spanning werden gisteren de handelingen gevolgd van het Centraal Stembureau, dat in het ministerie van binnenlandse zaken de officiële uitslag van de verkiezingen vaststelde. Die spanning heerste by de vertegenwoor digers van het Gereformeerd Politiek Verbond, die protest hebben aangetekend tegen de wyze van tellen in Amsterdamse stembureaus en spanning heerste ct by de K.V-P. Door loting wordt nameiyk aangewezen voor welke kieskring een ge kozen kandidaat zitting zal nemen. Voor de K.V.P. ging het erom welke kieskring prof. Romme zou loten daarvan hing het namelyk af of de met voorkeur stemmen gekozen mr. K. van Ryckevorsel van het partybestuur toestemming zou krygen zitting te nemen In de Kamer. Op de foto ziet men hoe de voorzitter van bet stembureau, prof. mr. dr. G. van den Bergh, een lot trekt uit de bus die secretaris mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke hem voorhoudt. (Door onze economische medewerker) 1~\E DAGEN waarin wij voor ons geld een rente van 6 pet konden maken, liggen al weer ver achter ons. In die tijd het najaar van 1957 haalden spaarders zelfs hun geld van de spaarbank omdat de verleiding van die 6 pet tegenover de 2Vz pet die zij kregen, te groot was. Langzaam maar zeker zien wij in 1958 de rente wijzer zakken. Bij elke lening van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten daalde de rente: via 5%, 5Va, 5 en 4% pet kwamen wij in december van het afgelopen jaar op 4% pet terecht. Toegegeven, zij die op een lening In schreven, maakten in feite een dets hoger •rendement omdat zij konden inschrij- togen een koers die beneden de 100 lag. Duidelijker gezegd, in december 1958 konden wij op een obligatie van f 1000 in schrijven maar wij behoefden slechts f 977,50 (97,,i,/«) te betalen; in januar dit jaar moesten wij voor een obligatie n f 1000 f 990.betalen terwijl wij maand geleden voor een nieuwe obli- van f 1000 f 992,50 (99%mc neertellen. Dit betekent dat het rende- lent geleidelijk aan daalde van ia 4,6°/o tot 4,57'/o. Wij kunnen natuurlijk zeggen, ii ersChil nu zo belangrijk. Op zichzelf ge en uiteraard niet maar als wij na ntwdfckeling kijken, dan zien wij toch ïn ononderbroken dalende lijn. Nog deze week werd die lijn doorge trokken. Een hypotheekbank die pand en (een soort obligaties) uitgaf waarvoor f 995,— (99%°/o) betaald moest worden, verhoogde die prijs tot f 1000 waardoor het rendement geheel op 4%°/o kwam. is natuurlijk geen toeval dat de Landbouwer vond wrak in weiland om kwart over zeven in een verlaten streek onder Hilvarenbeek het wrak van een straaljager gevon den, waarnaar talrijke vliegttuigen de hele middag boven de Noordzee, er verder geen aandacht aan. Nu stelde de Zeeuwse wateren, de Biesbosch, I hij echter onmiddellijk de marechaussee ja zelfs het IJsselmeer en de Wad- van Hllvarenbeek op de hoogte van denzee, koortsachtig hadden gezocht. m wees ie m,llta'ren de De piloot van het toestel is om het leven gekomen. de plaats van de ontploffing. i drassig weiland op het landgoed I ,,De Utrecht", dat geheel omgeven Het vliegtuig, een Thunderstreak van hoge hoa.en, tond men ,n oen diepe de vliegbasis Eindhoven, werd om kwartj "et totoa. vernielde wr.t. Hom twaalf vermist. Het vloog op dat derden formatie op zeven kilo-, meter van Eindhoven. Blijkens een muniqué van de luchtmachtvoorlich tingsdienst werd het toestel door de for- matieleider voor het laatst gezien, to< men een wolkenveld binnenvloog. To< de leider uit de wolken kwam, was v< het tweede toestel niets meer te be speuren. Op dat moment werd het uitgebreide opsporingsapparaat van de luchtmacht ingeschakeld. Het vermoeden rees al vrij spoedig, dat het vliegtuig ergens in het water moest zijn neergekomen. In het dicht bevolkte Nederland zou een vlieg ramp immers direct de aandacht hebben getrokken. Dat het neerstorten inderdaad werd opgemerkt, bleek pas om een uur of zes. Een landbouwer, die naar het nieuws van zes uur luisterde, hoorde dat er de hele middag al een straaljager werd ver mist. Hij herinnerde zich, dat hij om kwart over twaalf een zware ontploffing had gehoord. Daar hij meende, dat het een militaire oefening betrof, schonk hij Persinvloed blj- trijd lelijkheid", waarin hü o.m. het vdgendc zegt: Wö voelen nog steeds 't gemis van een eigen dagblad. We hebben de stellige in druk, dat binnen afzienbare tijd ondanks goede bedoelingen hierin geen verande ring zal komen. Ook de afgelopen weken waren tü(j aangewezen op de steun van anderen. Van de door ons gehouden spreekbeurten zijn de verschillende ver slagen ons toegezonden. Zonder nu een algemene conclusie te uiitlen trekken (hoewel het aantal toch altijd nog boven de 20 ligt) kan toch worden geconstateerd dat zowel de streekpers alsook de grote pers onze dank verdient, omdat de ver slaggevers met de grootste zorg en objec tiviteit de c.h.-vergade-ringen hebben ver slagen. Natuurlijk kon gezegd worden, dat dit de taak van de joumist is, dit neemt niet weg, dat het een hele opgave is objec tief weer te geven wat men subjectief gehoord heeft en gemeend te beluiste\ De christelijk-nationale dagbladpers heeft met grote nauwgezetheid zowel in z(jn hoofdartikelen als in de commentaren onze aank verdiend voor de wijze waarop Uze de christelijke partijen aan de kie rt r* heeft gepresenteerd, zonder zich Bireet te binden aan een ervan. ir de omtrek Sagen de brokstukken van het toestel verspreid. Vlak bij de krater vond men het lichaam van de verongelukte piloot. Het was de 23-jarige sergeant-vlieger \V. van der Doel uit Haamstede. Een bewoner van het landgoed wa SIEMENS en t&QjurüLz Het hospitaalkerkschip De Hoop is gis teren bij het eiland Roest in de Lofoten twee ernstig gewonde opvarenden van de Duitse treiler Heinrich Hey te hulp geko men. De reddingboot Ragnhild Schanche bracht een dokter en vier helpers, voor zien van een rubberboot, naar het Duitse schip, en ondanks een stijve bries en hoge zee lukte het, de twee gewonden naar de reddingboot over te brengen. In weinige uren bracht de reddingboot hen daarna naar het hospitaalkerkschip, waar zy de nodige medische behandeling kregen. Bei den zullen enige tyd aan boord van De Hoop verpleegd worden. middels ook op de plaats van de ramp gekomen, eveneens gewaarschuwd door de nieuwsberichten. Hij vertelde, dat hij een ontploffing had gehoord en zelfs steekvlam had waargenomen boven de bossen. Ook zijn gedachten ginger naar een militaire oefening. Uit het eerste onderzoek is duidelijk geworden, dat het vliegtuig praktisch loodrecht naar beneden moet zijn geko men. Direct na het neerstorten volgde 'n enorme explosie, maar de brokstukken, die overal in het rond geslingerd werden, noch het wrak vlogen in brand. De pi loot heeft kennelijk geen pogingen meer gedaan zich met de parachute te redden. Het blijkt vaak moeilijk, om buiten de normale werkuren van de garagebedrij ven hulp te krijgen, wanneer men met een auto gestrand is. De K.N.A.C. zou gaarne zien, dat in de hulpverlening ge durende de avond en nacht verbetering en zo mogelijk enig systeem werd gebracht. Aan de BOVAG en de R.A.I. is daarom gevraagd, samen met de K.N.A.C. een commissie te willen vormen, om na te gaan wat op dit punt kan worden be reikt. BOVAG en R.A.I. hebben intussen blyk gegeven van hun hartelijke bereid heid tot medewerken en de commisie zal nu binnen zeer afzienbare tijd aan het werk gaan. Door een soortgelijke samenwerking tussen BOVAG, R.A.I. en K.NA.C. is al eerder bereikt, dat het merendeel van de benzinestations autolampjes in voorraad een service die uiterst nuttig blijkt automobilisten, die onderweg ver- liohtingsdefeeten krijgen. Partijbestuur akkoord met zetel mr. Van Rijckevorsel Het partijbestuur van de Katholieke Volkspartij heeft, overeenkomstig de ver wachtingen, besloten er geen bezwaar te gen te maken, dat mr. K. T. M. van Rijcke vorsel zijn bij voorkeurstemmen verkregen zetel zal aanvaarden. Volgens artikel 46 van zijn reglement gaat het K.V.P.-bestuur met de aanvaar ding van een voorkeurszetel akkoord, ten- zy in belangryke mate afbreuk zou wor den gedaan aan een goede samenstelling van de fractie. r óierom in té óyténi rente langzaam aan daalt. Als er teveel van een bepaald produkt komt, moet de prys wed dalen. Zo is het met groenten, met boter, med fietsen maar ook met geld, aangenomen tenminste dat de vraag ndet toeneeinvt maar op zijn minst gelijk blijft.' Meer geld Er is inderdaad steeds meer geld bij gekomen. Wij hebben dat al eens meer ui de doeken gedaan en kunnen thans vol staan met als algemene oorzaken te noe men de grotere uitvoer die de deviezen- stroom groter maakte, welke deviezen weer aan de banken worden venkocht en de eigenaren geld opleveren. Zij die hun aandelen naar het buitenland zien dwijnen, krijgen geld voor herbelegging vrij terwijl ten slotte ook de besparingen bij de spaarbanken en de verzekerings maatschappijen almaar groeien (juist deze week werd bekend dat de premie betalingen in 1958 met f 75 miljoen waren gestegen tot f 804 miljoen). Het aanbod van geld: van particulieren, van spaarbanken en verzekeringsmaat schappijen, van pensioensfondsen en ex porteure is dus groter geworden. Hier tegenover is de vraag van het bedrijfs leven naar nieuw geld voor verbetering of uitbreiding van de bedrijven niet in gelijke mate gestegen. Zal de daling nog verder doorzetten? Vermoedelyk zakt het niveau inderdaad nog wait verder. Tekenend is in dit op zicht dat twee banken zich juist dezer dagen in dezelfde geest hebben uitge laten Wy bedoelen de Kas-Associatie en de Ned. Middenstandsbank. Beide ech- I ter menen dat die daling niet al te ver Wordt de grens bereikt Het is dan ook een vraagteken of de rente nog op 4%%i zal komen. Dit is na melijk een zeer belangrijke grens. Op dat niveau toch mogen de provinciën en gemeenten weer zelf leningen uitgeven. Indertijd heeft de minister van financiën die overheden verboden tegen een hogen rente dan 4geld te lenen; dit verboi is de geschiedenis ingegaan onder d naam rentegamma. Het is bekend dat de gemeenten veel geld kunnen gebruiken: voor aflossing van kortlopende schulden en voor de uitvoering van tal van werkzaamheden. Momenteel trekt de Bank voor Neder landsche Gemeenten geld aan en distribu eert dit dan onder de gemeenten. Krygen die gemeenten echter zelf weer een kans. dan zijn er tal van gemeenteiyke lening te verwachten. Tenzijde minister het rentegamma verlaagt om op die manier een vergrote, reohtstTeekse vraag naar geldkapitaal van tal van gemeenten weg te drukken. Een rentedaling moge voor de geld bezitters (niet alleen de particulieren maar b.v. ook de spaarbanken en de verzckcringsmaatschappyen) minder aantrekkciyk zUn, aan de andere kant van de tafel zitten uiteraard zy die profiteren. In de eerste plaats is dat de over heid die tegen Sen lagere rente, dus tegen minder jaariykse kosten, geld kan opnemen. Een klein voorbeeld: Een lening van f 100 miljoen by een rente van 6 pet. kost jaariyks aan rente f 6 miljoen; by een rente van i'/i'l» maar f 414 miljoen, zodat dit een rcntcvoor- deel van f 114 miljoen is. De schatkist profiteert dus. Theoretisch de belasting betalers ook; in feite echter niet omdat elke verlaging van uitgaven in de re gel toch weer door een verhoging el ders ongedaan wordt gemaakt. Belangrijker is echter een rentedaling in verband met de bouwkosten, omdat hierdoor de bouwprijs van een woning enigermate kan zakken. Hoewel wij ons hiervoor geen overdreven voorstellingen moeten maken, is elke kostenverlaging toch van belang. Het is niet waarschijnlijk dat de rentedaling nog veel verder zal gaan. De aanwas van de deviezen wordt trager en hierdoor ook de toeneming van het geld. Bovendien moeten wij rekening houden met de mogelijk heid dat de vraag van het bedrijfs leven naar geldkapitaal naar mate de bedrijvigheid toeneemt zal groeien. Gezien echter de invloed van een weer stijgende rente op schatkist en bouwkosten zal de over heid zeker doen wat in haar macht is om een eventueel stijgende tendens op te vangen. hoest In de bus e kantoor. Niets voor mij! "Jij hoest nooit", zegt ledereen. "Hoeft ook niet", zeg Ik dan, "ik neem direct Abdij- mem?, siroop - bij het eerste kuchje! Bij mij krijgen de ziektekiemen geen kans!" Or 23 gi Voorlichtingsconferentie voor de Ca raïben gisteren te Paramaribo geopend door voorzitter L. Lichtveld (Albert Helman) in tegenwoordigheid van gou verneur J. van Tilburg f de legerkapel speelde Franse, Britse, Amerikaanse, Nederlandse en Surinaamse volksliede ren; aangedrongen werd op een televisie station voor de Caraïben. VAN DIT BERICHT uit New York zijn we toch wel ge schrokken, omdat er uit blijkt, dat we in de toekomst zelfs in ons eigen huis niet meer veilig zijn. Tot op heden had den we het gevoel, dat we ons daar nog wel konden verbergen en aan elk spiedend oog onttrekken. In de toekomst is dat uit. Dage Television of Thompson Ramo Wollridge Inc. te Michigan City u weet wel brengt een in de handel, die u kan vertellen wie er voor de bui tendeur staat, wat uw zoontje in de keuken uitvoert en wat er op de trap gebeurt. Het gehele geval weegt, schrijft de fabrikant vrolijk, nog geen tien kilo en het is de eer ste t.v.-camera voor huiselijk ge bruik .die het publiek wordt aan geboden. De camera werkt volkomen auto matisch en kan op de gewone t.v.- ontvanger worden aangesloten. We zijn met deze uitvinding niet bijzon der gelukkig, eerlijk gezegd. Voor ons had de uitvinder zijn inspan ning beter voor een ander doel kun nen gebruiken. Driekleurig kalf. In Lunteren, bij de de landbouwer N. Drost aan de Postweg, is een driekleurig stierkalfje geboren. Het is goeddeels roodbont en heeft alleen rechts achter twee zwarte vlekken. Filosofische oriëntatie. Een inleiding ln de wUsgerige problematiek, door dr. C. A. van Peurscn. Uitgave Kok, Kampen- Prof. dr. C. A. van Peursen heeft zich in betrekkelijk korte tijd ontwikkeld tot een van de belangrijkste beoefenaars van de wijsbegeerte tn ohristelijk Nederland. En het is niet de minste v®n zUn grote verdiensten, da* hy ons allen door zijn publiikaties ln ruime mate laat mee profiteren van zyn op merkelijke onderscheidende en doorschouwende gaven. Dit boek ls daarvan wel een byzonder markant voorbeeld. De stof is niet gemakkelijk, maai wordt door prof. Van Peursen wel zo beheerst, dat hij haar doorzichtig weet te maken. Daarom kan met dit boek ook een wijde kring bereikt worden. En dat is nuttig en nodig, omdat wij miet los staan van de filosofische stro mingen rondom ons, die immers evencovele levensbeschouwingen zijn. Dan is het goed de geesten te onderkennen. Ook met dit mooie boek is prof. Van Peursen ons daarbij tot een verantwoord gids. Het grote Babel, door Ton de Wolff. Uitgave Melnema N.V., Delft. In deze pocket-uitgave wordt in een weinig flitsende stijl verteld van een christelijk geziin, waarvan de vader, een geslaagde zakenman, het middelpunt is. De fabriek, die hij sterk heeft weiben uit te breiden, is „zijn grote Babel" geworden en God heeft in feite niets in zyn leven te betekenen. Totdat een ander inzicht zich baan breekt, waardoor het leven van de succesvolle fabrieksdirecteur en dat van r-Un gezin nieuwe impulsen krijgt. Den verhaat, dat zeker in vele gezinnen met plezier zal worden gelezen. Jerosche. Jiddische spreekwoorden en zegswijzen lu het Ned. taalgebied, door H. Beem. Ultg. Van Gorcum (Prakke) Assen. Een merkwaardig boek. deze verzameling Jiddische zegswijzen Te roer valt de wetenschappelijke behandeling en afwerking van de meer dan duizend trefwoorden, compleet met verwijzing naar bronnen etc. De leek wordt echter meer getroffen doordat deze „jerosche", deze erfenis der vaderen, staal verdwijnen. Reeds lang wordt het Jdddisdh in Nederland niet meer gesproken. De Jiddische spreekwoorden leven pog, maar na de oorlog dragen m weinigen deze erfenis verder: mèt de monden verstomt de traditie. Mede daarom heeft de schrijver ze verzameld. Het boek versöhynt door bemiddeling van Ihet Ned. Ieraëlitisoh Kerkgenootschap. Aan Rijksweg 13 (Den Haag Rotterdam) wordt nu hard ge werkt, vooral op het gedeelte tussen Delft en Schiedam. Bor den waarschuwen de automo bilisten reeds enige tijd, lang zaam te rijden op het „was bord". Thans is het wegdek zelf aan de beurt, maar eerst wordt naast de weg een nood weg aangelegd om het enorm drukke verkeer straks daarop te kunnen leiden. Djuanda, premier van Indonesië, heeft thans de uitnodiging om in de zomer Moskou te bezoeken officieel aanvaard. Harsono, hoofd van de Indonesische legervoorlichtingsdienst te Djakarta, heeft ontkend, dat in Noord-Celebes drie bataljons naar de opstandelingen zyn •gelopen; de drie bataljonscomman- en hebben onlangs nog een bespre king gehad met de chef-staf van het le ger, luitenant-generaal Nasution. De Gereformeerd politieke vereniging Delft, die is aangesloten bij het Gere- lormeerd politiek verbond, heeft na een gisteravond gehouden vergadering het volgende meegedeeld: „Ter voorkoming van misverstand door andersluidende berichten stelt het be stuur van de Gereformeerd politieke vereniging te Delft er prijs op te ver klaren, dat het door de heer C. D Goudappel te Delft bij het centraal stembureau ingediende verzoek om her stemming niet namens het bestuur of de vereniging is gedBan." Radicale klantenwinning OnderwUsvemleuwlng. Weerstanden en perspectief. Septembernummer van Wen ding. Uitgave Boekencentrum N.V., Den Haag, De sonnetten'van William Shakespeare, met de vertaling van Gerard Messelaar, ingeleid door prof. dr. W. van Maanen. In Ooievaar-reeks. Uibgave Bert Bakker- Daamen N.V., Den Haag. Tanner na middernacht, door Frank Ar- nau. Uitgave N.V. Nijgh en Van Ditmar, 's-Gravemhage. De klassieke kunst. Hoogtij der Re naissance, door Heinrich Wölffldn. In se rie Aula-boeken. Uibgave Het Spectrum N.V., Utrecht-Antwerpen. WU bouwen een meer, door O. F. Lang. Jongens helpen bij de bouw van een stuw in de Oostenrijkse bergen. Vertaling MaT- got Bakker. Uibgave C. de Boer jr., Hil- Vonkcn In de schemering, door Antoi nette van Dyk. Uitgave Spruyt, Van Mant- gem en De Does N.V., Leiden. De publiekrechtclUke bedry fsorganisa- bie. In serie: Geschriften van de prof. mr. B. M. Teld erastichting. Tweede xjruk. Uit gave Martinus Nijhoff, 's-Gravenhage. Italiaans eten thuis, door Robin Howe, bewerkt door Lydia Winkel. Uitgave G. J. A. Ruys, Bussum. Chinees eten thnls, door Frank Oliver. Bewerkt door Lydia Winkel. Uitgave G. J. A. Ruys, Bussum. Kattebelletjes door Rie Cramer. Uitgave H. P. Leopold N.V., Den Haag. De naam van dit boekje ls even pretentieloos als de inhoud die een hand vol grappige venhaaltjes over allerhand katjes en poesjes bevat, Kleine katte belletjes tinkelen in de machtige symphonie van herinneringen hun eigen licht maar onvergetelijk melodietje, zoals de schrijfster zelf zegt. Dit interessante boek, waarvoor een krant uiteraard slechts met een alge mene aankondiging dient te volstaan, behelst een nadere aanvulling van publikaties, door de schrijver, de Haagse zenuwarte, reeds eerder verricht. Evenals in vroegere publikaties ziet de schrijver een nieuwe mogelijkheid tot benadering en genezing van de neurose in wat hier aangeduid staat als het „autopsychodramaprinclpe". Het ls op dit beginsel dat de behandeling van neurosen waarover dit boek gaat is gebaseerd. De schrijver kan daarbU op resultaten wijzen, die de aandacht verdienen. Lezing van zijn nieuwe ■rtm/U» -u -1—- jg als geneesheren betrokkenen aanbevolen. H. Vrede- sbudie zy de bij de? Het vreemde woord op de goede plaats, door A. Beeftink i vongd Uitgave Kok, Kampen. Een taalboekje voor de hoogste klassen van de lagere school, voor VGLO en ULO. Wij zijn met de schrijvers eens dat het kind iets moet weten van de nu eenmaal onvermijdelijke vreemde woorden. Het boekje bevat veertig lessen, bestaande uit invuloefeningen en dictees. Een uitstekend boekje maar de onderwijzer die het gaat gebruiken, mag vooraf we! flink gaan corrigeren, want de samenstellers hebben de nieuwe woordenlyst er blijkbaar niet bij' gehad Nu staan woorden als akoestiek („acoustlek)", akkoord („accoord"), boeket („bouquet"), kandidaat („candidaat"), cockpit (cock-pif), elektrifi catie („electrificatie'helikopter (.helicopter"), represaille („repressallle") toernooi of tornooi („toumoqi"). vivisectie („vivi-sectle") fout althans niet' volgens de nieuwe (voorkeur)spelHng gespeld. Zo krijgt men nu verwarring na de school. Verder achten we de woorden ammunitie en advertentiën uit de tijd, maar dat zal-em wel ln de dictees zitten. KERN-POCKETS VOOR DE JEUGD. Van de uitgeversmaatschappij De Kern te Amsterdam ontvingen we een "KMT'fX,ckels voor de we hier gaarne aankondigen: „ue Kinderen die ln een schuur woonden", door Eleanor Graham Nederlands van Nlnl Bruut (voor jongens en meisjes van 10 jaar en ouder); „De wereld van de autorensport", door Peter de Graaf (voor jongens van 12 Jaar en ouder); „De mijnen van Koning Salomo", door Rider Haggard. Nederlands van D. van Duyvenboode Varkevlsser (voor jongens en meisjes van 14 jaar en ouder); ..Zonder geld de wereld rond", door Katharlna von Arx Neder lands van Trudy de By (voor meisjes en Jongens van 14 jaar en ouder) Be stemming Maan", door Leslie Greener en John Hutchinson Nederlands "van It. P. Telder (voor jongens van 12 jaar en ouder); en „Tussen huis en hori zon", door Dola de Jong (voor meisjes van 13 Jaar en ouder). Aan deze boekjes Is bovendien een prijsvraag verbonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7