Jlicumc £dJwcl)c (fouraitl Amerika: Geen bezwaar tegen topconferentie Rusland mengt zich in conflict met Irak Opnieuw studie van vrijhandelszone „Wij laten geen twee min. mensen in de steek" Herter: vastbesloten in de Berlijnse crisis Informateur ontvangt vijf fractieleiders Cyprus nam afscheid van „Dighenius" Grivas wnikh Kachelweer WIS® 1 DINSDAG 17 MAART 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Reoactle, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441. ABONNEMENTEN: f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Fam'lieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11516 Hoofdredacteur: Or. I Directie: F. DEEMEB CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastlcfi is gljfblma myn hert in tegenspeel" RENTEVOET daalt Zie pagina 7 Onderhandelen de enige mogelijkheid PRESIDENT EISENHOWER heeft voor de Amerikaanse radio en televisie gezegd, dat de Verenigde Staten geen bezwaar tegen een topconferentie hebben als dat noodzakelijk is. In duidelijke bewoordingen liet Eisenhower in zijn rede, die over de gehele wereld met grote belangstelling werd ge volgd, uitkomen dat de Verenigde Staten beslist niet van plan zijn de vrede te kopen door twee miljoen vrije mensen in Berlijn in de steek te laten. Sprekend over de Berlijnse crisis zei de Amerikaanse president, dat zijn land principieel moet kiezen uit drie mogelijkheden. De eerste mogelijkheid is en dat wil Moskou het liefste dat wij uit vrees voor de Russen West-Berlijn opgeven. Maar deze keuze is voor ons or vaardbaar, zei Eisenhower. Wij hebben de rechten en verantwoordelijkheden West-Berlijn immers met de levens i geallieerde en Amerikaanse militairen gekocht. De tweede mogelijkheid is die van totale oorlog. Een oorlog, die de Russ met de Berlijnse kwestie dreigen te o ketenen. Maar wij willen geen oorlog, vervolgde Eisenhower zijn rede. Daa: zullen wij niet aan de Russische e toegeven. Als wij toegeven en bang zijn voor de Russen, wordt het gevaar va: oorlog groter. Blijft ten slotte de laatst* mogelijkheid van onderhandelen over. Hierover zei de Amerikaanse president letterlijk Met 500 luciferhoutjes en twee tubes lijm heeft de Japanner Tosjiyuki Nagasjima. in een sa natorium een model gemaakt van de enorme televisietoren (333 m.) die het beeld van Tokio zal beheersen. Het geval is 1.11 m. hoog. De „bouwer" gebruik te lucifers met verschillend ge kleurde koppen om de toren die veel gelijkenis vertoont met de Eiffeltoren een vrolijk kleurenpatroon te geven. „Wij zijn bereid naar nieuwe denkbeel den te luisteren en andere ideeën te berde te brengen. Wij willen alles doen wat in ons vermogen ligt om serieuze onderhan delingen te bereiken en het overleg zin vol te maken". Verder formuleerde Eisenhower het Amerikaanse standpunt in de kwe: Berlijn als volgt: „Wij zullen geen duim breed van onze plicht wijken. Wij zullen niet de eerste zijn om de vrede te breken. Het zijn de Russen die met ge weld dreigen om de vrije doortocht West-Berlijn onmogelijk te maken". De Russische nota van 2 maart noemde Eisenhower een goede stap in de richting van onderhandelingen. Hij hoopte op eet. spoedige bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken. En als dat nood zakelijk is, is Amerika bereid nog deze zomer aan een topconferentie deel te Interessant was ook het gedeelte van zijn rede, waarin de president zei, dat de Verenigde Staten nooit akkoord kunnei gaan met een permanente en gedwongei verdeeldheid van Duitsland. T-Fordjes In het tweede deel van zijn rede legde Eisenhower de binnenlandse kri tiek, dat hij een krachtige defensie Hij liet de televisiekijkers drie groepen in projectielen zien, waarvan de ont wikkeling of produktie in volle gang is. raketten, die ons vandaag nog ver bijsteren", zei Eisenhower, „zullen spoe dig de T-Fordjes van het rakettentijd- perk zijn. Zo snel gaat de ontwikkeling". De Amerikaanse president maakte van de gelegenheid gebruik om het Congres het vuur na aan de schenen te leggen, wat de 3900 miljoen dollar betreft, die hij voor hulp aan het buitenland heeft ge vraagd. „Deze hulp", aldus Eisenhower, „is van vitaal belang voor de vrije wereld". Een maal Singapore, een maal Colombo Nu de Britse regering definitief heeft besloten de K.L.M. toe te sta^n slechts een maal per week een dienst op Singa pore te onderhouden, zal de tweede dienst Colombo als eindpunt krijgen. Van Engelse zijde is nogmaals verze kerd, dat geen politieke redenen gelden voor het besluit. Groot-Brittannië voelt zich niet verplicht toe te staan, dat de route wordt gebruikt voor buitengewone concurrentie met zijn luchtlijnen, aldus de argumentatie. Per 1 april zal de K.L.M. daarom genoegen moeten nemen met een vlucht per week naar en van Singapore. Polen wijst Belgische diplomaat uit De Poolse regering heeft een attaché van de Belgische ambassade in Warschau, Leopold Storm, uitgewezen. Als reden wordt opgegeven dat hij zich in ©brijd de regels heeft gedragen, doch Storm klaarde, niet te begrijpen in welk opzicht zijn gedrag „in strijd met de regels" zijn geweest. Westelijke waarnemers achten het niet uitgesloten dat het Poolse besluit een represaillemaatregel is. België heeft na melijk op 7 maart twee employees van de Poolse ambassade te Brussel uitgewezen. buitenlandse zaken der Ver enigde Staten, Christian Herter, heeft gisteren meegedeeld, dat de Verenigde Staten voornemens zijn een vastbesloten standpunt ten Zien van Berlijn in te nemen en dat zij in staat zijn, hun verantwoorde lijkheid jegens de bevolking West-Berlijn uit te voeren. Herter verklaarde dit voi e van buitenlandse zaken in afgevaardigden, toen hij het progi a voor buitenlandse hulpverlening dedigde. Dit was het eerste openb optreden van Herter, sedert hij mini: Hui Dulles angt. zei dat het peil van de voedsel- raden in West-Berlijn zeer hoog is. Verder merkte hij op, dat de fondsen die de President voor buitenlandse hulpver- ng vroeg het allernodigste minimum en. Zij omvatten ongeveer vijf procent de nationale begroting en minder dan procent van de totale produktie van de V.S. in het komende jaar. „Onze bondgenoten en vrienden in min der ontwikkelde landen zien naar ons uit leiderschap en een nieuw bewijs dat Treinverkeer onmogelijk Vuurzee verwoest^ groot huizenblok in Londen "l^ELE LONDENAREN hebben gis- teren ongetwijfeld een ogenblik gedacht aan de bange oorlogsdagen toen gierende V-projectielen regel matig hun verwoestend werk deden en hele huizenblokken in vlammen deden opgaan. Een van de grootste branden sinds deze oorlogstijd woedde gisteravond in het Londense voorstadje Uford. Een huizenrij van 150 meter stond aan alle kanten in brand, terwijl elk ogenblik de explosie kon worden verwacht van een grote ben zinetank in een brandend warenhuis. Ge lukkig is het zover niet gekomen. De brandweerkorpsen uit heel Londen en het graafschap Essex, die met groot materieel waren uitgerukt, slaagden er in het vuur zodanig te localiseren en in te sluiten, dat het ergste gevaar na een paar uur voorbij was. Voorzover bekend zijn er geen slachtoffers gevallen. De brand legde het treinverkeer in een groot gebied ten noordoosten van Londen stagneerd, zodat ook reizigers i hun vertrouwen in de V.S. gerechtvaar digd is". Enige congresleden toonden zich gere serveerd over het verlenen van militaire hulp aan landen, waar het gezag onsta biel is of die beheerst worden door mili taire groepen. De democraat Saund zei dat het merendeel van de landen, waar mee de V.S. militaire bondgenootschap pen hebben gesloten en waaraan zij mili taire hulp verstrekken, „niet ijverig doen de is om de democratie in praktijk te brengen". Chroesjtsjef vermaant Nasser CHROESJTSJEF heeft president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek vermaand geen onrust in Irak te stoken. De Russische pre mier waarschuwde dat de Sowjetunie niet onverschillig kan blijven staan tegenover een toestand, die zich niet ver van haar grenzen ontwikkelt. Pre sident Nasser heeft deze waarschuwing van Chroesjtsjef echter in de wind geslagen en meegedeeld, dat de uitlatingen van de Russische premier on toelaatbaar zijn voor de Arabische volken. Het wordt lente: ook de Haar lemse bloemenmeisjes (die o.a. hun stad in Parijs gaan verte genwoordigen) hebben zich giste ren aan het publiek getoond. Ze hebben nieuwe toiletjes aan, ge schikt voor iedere weersomstan- digheid. Op de foto verlaten zij hun hoofdkwartier, de Hoofd wacht op de Grote Markt. Zetelverlies voor communisten in Frankrijk De communisten hebben by de Jongsl gemeenteraadsverkiezingen in Frankry 3752 zetels verloren, ondanks de berichten Russische premier hield zijn ak in Moskou ter gelegenheid vi' ondertekening van een economisch ak koord tussen Rusland en Irak. Volgen: dit akkoord verstrekt Rusland Irak eer lening van 550 miljoen dollar tegen eer rente van 2\£ pet. Verder zullen de Rus sen Irak technische hulp verlenen bij het opzetten van verschillende takken va Het sluiten van dit akkoord werd o ;n receptie, aangeboden door de Russ :he regering, gevierd. Al spoedig nam premier Chroesjtsjef het woord en zei, dat hij pijnlijk ge troffen was door de recente felle aan vallen van Nasser op het communis me. „Als de President van de Ver enigde Arabische Republiek over het communisme spreekt", zei Chroesjt sjef, spreekt hij de taal van de im perialisten. De regering van de Verenigde Arabi sche republiek heeft zich evenwel niet laten afschrikken door het feit, dat Rus land zich openlijk in het conflict met Irak heeft gemengd. Zo zei de vice-premi< de party meer stemmen heeft gekre gen d^n by voorgaande verkiezingen. Door het Ingewikkelde systeem dat in Frankryk by de laatste verkiezingen is gevolgd, is het mogeiyk dat een party stemmen wint, maar toch minder zetels krygt. Overigeais is het nieuwe kiesstelsel zijin opzet slechts gedeeltelijk geslaagd. Het was de bedoeling torpederen, maar bij de einduitslag blijkt dat het aantal door communisten bezette raadezetels slechts is teruggelopen 24.206 tot 20.454. De Unie voor de nieuwe republiek heeft 22.253 zetels verworven, dat is een winst van 5295. Het ministerie van bin nenlandse zaken, dat de cijfers bekend maakte, legde niet uit waarop deze „winst" van de Unie is gebaseerde De Unie bestond nog niet ten'tijde van de vorige gemeenteraadsverkiezingen (1953). Morgen en overmorgen (Van onze parlementsredactie.) TNE INFORMATEUR prof. dr. L. J. E' M. Beel zal morgen en overmor gen besprekingen voeren met de voorzitters van de vijf grote Tweede- Kam erf ra cbi es. Woensdagmorgen ontvangt hij de leider van de K.V.P.- fraofcie, prof. mr. C. P. M. Romme, woensdagmiddag de socialistische T^OLONEL Grivas heetf Cyprus als een held ver laten. Vier jaar geleden kwam hij van het Griekse eilandje Rhodos, na de dure eed te heb ben gezworen, niet te zullen terugke ren, voordat hij Cyprus van de Brit ten zou hebben be vrijd. Als leider van de Eoka, de van Griekse Cy prioten vocht hij jarenlang voor de iland bij Grie- volledig stil, doordat er kortsluiting ont- Genève. boottrein geen gebruik konden maken. Boven de Engelse hoofdstad was een geweldige vuurgloed zichtbaar. De na burige straten werden door de politie ontruimd en alle inwoners geëvacueerd. Zelfs het stadhuis van Ilford, waar hon derden kinderen bijeen waren bij de jaar lijkse prijsuitreiking van een school, liep gevaar en moest worden verlaten. Nieuw-Guinea te Genève Het hoofd van het meteorologisch en geofysisch bureau van de dienst ver keer en energie te Hollandia, dr. J. C. C. Vis, zal Nederlands Nieuw-Guinea vertegenwoordigen op de derde vier jaarlijkse internationale meteorologi sche conferentie van 1 tot 29 april te is geen sprake. On der aartsbisschop Makarios zal Cy- republiek krijgen Kolonel Grivas acht zijn taak echter vol bracht. Hij heeft een afscheidsbood- schap gezonden aan de Griekse Cyprio ten en vertrok vanmorgen per vliegtuig naar Athene, gekleed in zijn Eoka-„uni form": khaki hemd, rijbroek, zwarte baret en aan zijn porde! pistool en patro nenhouder. Aartsbisschop Makarios vergezelde de verzetsstrijder naar het vliegveld. De reis naar Griekenland maakt hij samen met aartsbisschop Anthimos van Kitium en zijn adjudant. De Cyprische kranten besteed den de gehele voorpagina aan het afscheid De foto die u hierbij ziet afgedrukt, werd gemaakt van het dagblad Ethnike, dat b\j de foto van Dighenis de verzetsnaam van Grivas de tekst van zijn afscheids- boodschap publiceerde. Boven de tekst staaf de kop: „Mogen xDij elkaar weer ontmoeten, leider. Cyprus is u dankbaar." Naturalisatie van spijtoptanten (Van onze parlementsredactie) Een aantal wetsontwerpen, waarin o.m naturalisatie van spijtoptanten wordt voorgesteld, heeft het departement justitie verlaten. Het ligt in de bedoe ling om in straks in te dienen naturali satie-ontwerpen ook spijtoptanten op te nemen, aldus deelt de minister van jus titie a.i., mr. Struycken, mee in ant woord up schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van de Wetering (c.h.) Geen boter voor militairen (Van onze parlementsredactie) Minister Staf (landbouw a.i.) ziet geen aanleiding tot het beschikbaar stellen van roomboter in plaats van margarine aan Nederlandse militairen. Dit heeft hij ge antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Borst (comm.). In 1959 zal, volgens de minister, de afzet van roomboter op minder moeilijkheden stui ten dan in 1958. De voorraad koelhuis- boter is geheel geruimd en ook in het buitenland (vooral in Engeland) zijn de voorraden veel geringer dan in andere jaren. De binnenlandse boterconsumptie is belangrijk gestegen in vergelijking met andere jaren. Amerika desavoueert Bairds verklaring De Verenigde Staten hebben een ver klaring uitgegeven naar aanleiding van het bezoek, dat de Nederlandse ambassa deur te Washington dr. J. H. van Roijen op 19 februari aan het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken bracht en waarbij hij uiting gaf aan de bezorgd heid van Nederland over het persgesprek van James Baird, Amerikaans vertegen woordiger te Djakarta- Deze zou namelijk gezegd hebben, dat de „overneming" van de Nederlandse on dernemingen de Indonesiërs van een psy chologische last zou hebben bevrijd. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken verklaart thans, dat de aan een Amerikaans ambtenaar in Indo nesië toegeschreven woorden die worden opgevat als kritiek op de Nederlanders, niet de officiële politiek van Washington vertegenwoordigen. Baird ontkent volgens dit ministerie te enenmale, dat hy de aan hem toegeschre ven verklaring heeft afgelegd. Baird zeide, dat hij als achtergrond gesproken had over de politiek van de vroegere Nederlandse regering in het huidige Indonesië, maar dat zijn gesprek niet bedoeld was als kri tiek op de Nederlandse regering. De Amerikaanse ambassadeur te 's-Gra- venhage heeft aan minister mr. J. M. A. Luns de omstandigheden van het vraag gesprek met Baird uiteengezet en hem verzekerd, dat de aan Baird toegeschre ven en als kritiek op de Nederlanders op gevatte verklaringen niet het standpunt van de Amerikaanse regering vertegen woordigen- fractieleider, mr. J. A. W. Burger, donderdagmorgen de V.V.D.-voorzit- ter, prof. mr. P. J. Oud, en donder dagmiddag de leiders van de twee protestants-christelijke fracties, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot en dr. H. W. Tilanus. De afgelopen dagen heeft prof. Beel zijn gedachten laten gaan over een re geringsprogram, dat tot uitgangspunt zou moeten dienen voor de straks oj> tredende kabinetsformateur. De veron derstelling ligt voor de hand, dat tij dens de oriënterende besprekingen die de informateur morgen en overmorgen met de fractieleiders zal voeren, de door hem ontworpen schets van een rege ringsprogram de belangrijkste gesprek stof zal zijn. Daarbij zal blijken welke mogelijkheden tot samenwerking al dan niet realiseerbaar zijn. Dat de informateur niet streeft naar •n bepaalde regeringscombinatie, biykt wel uit het feit, dat hy alle vyf in aan merking komende fractievoorzitters heeft uitgenodigd en dus geen van de vyf grote jen by voorbaat van deelneming te vormen kabinet wil uitsluiten. 'an onze weerkundige medewerker) e eerste helft van maart gaf een ge middelde etmaaltemperatuur van vier graden boven normaal te zien. Maar zondag kwam hierin een belangrijke ver andering. Achter de kleine depressie die gistermorgen juist over ons land naar het iden trok en vanmorgen al bij de Rivièra lag, draalde de wind naar het noordoosten. Er strekt zich een sterk hogedrukgebied >an Rusland over de Noordzee naar Engeland. Aan de zuidflank wordt koude lucht naar ons land geblazen met vrij veel wolkenvelden. De middagtempera- tuur komt niet veel hoger dan vijf en zes graden, maar regen valt er voorlopig niet- Door dit belangrijk koudere weertype zullen wij de kachel weer wat moeten opporren, want een terugkeer van be langrijk zachter weer lijkt ons voor deze week klein. van de V.A.R., opperbevelhebber Abdel Hakim Amer, gisteren: „De communisten in Irak zullen op dezelfde wijze aan hun einde ^omen als de agenten van de im perialisten." „De operatie van de regering Kassem tegen de opstandelingen in Noord-Irak vormt de gemeenste, misdadigste en doortrapste uitdaging, die men zich kan denken. Het doel was de vrije mannen en nationalisten in Mosoel te liquideren". Veldmaarschalk Amer vervolgde: „Wij verzekeren de bevolking van Irak dat wij in het Arabische nationalisme geloven. Wij staan aan de zijde van de Iraakse be volking omdat haar tragedie onze tragedie is en haar rampen onze rampen zijn." De Egyptische minister Refaat heeft in middels in het openbaar verklaard, dat niet alleen de westerse, maar ook de oos terse landen zich tegen het Arabische na tionalisme verzetten. Hij onthulde, dat Kassem onlangs een verdeling van het Midden-Oosten tussen Bagdad en Kairo had voorge steld. Egypte zou de landen ten wes ten van het Suezkanaal krijgen en Irak de landen ten oosten van dit ka naal. Dit voorstel, zei Refaat, was natuurlijk onaanvaardbaar voor ons. V isseri j conventie geratificeerd Alle veertien landen die ln januari de Noordoostatlantische visserij-conventie hebben opgesteld, hebben deze thans ge ratificeerd, aldus heeft het ministerie van ^landbouw en visserij bekend ge- In de conventie worden de bepalingen vastgelegd voor het op peil houden van de visstand in de Noordoost-Atlantische Oceaan met inbegrip van de Oostzee. Ondertekenaars van de conventie zijn meer Nederland, België, Groot- Britannië, Frankrijk en West-Duitsland. SCHRAAL WEER De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog en bewolkt, maar ook enkele zonnige perioden. Ma tige tot vry krachtige ooste- iyke wind. Weinig verandering ln temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Bordeaux Grenoble Nice MUnoher Zürich Genève half bew "IS r\E MINISTERRAAD van de E.E.G. EE heeft de nuchtere conclusie van de Europese Commissie, dat een vrij handelszone onmogelijk is, verwor pen. De ministers van Nederland, België, Luxemburg, Duitsland en Italië waren van mening, dat het standpunt van de commissie, weerge geven in een rapport, te eng is. Be sloten is dan ook dat een werkgroep van deskundigen het vraagstuk op nieuw in studie zal nemen. De ministers hebben zich verder met nadruk voorstanders verklaard van nieuwe pogingen om tot een mul tilaterale associatie van de E.E.G. en de andere O E.E.S-landen te komen. Ook hebben de ministers de mogelijk heid overwogen om een Europees district ln te stellen, zoals het district Columbia in de Verenigde Staten. Een dergelijk district zal dan de zetel moeten worden van de Europese Instellingen. Over de vestiging van een Europees district zijn de ministers het lange tijd niet eens geweest. Gisteren hebben ztj besloten deskundigen een rapport te laten opstellen over de Juridisohe vraagstuk ken, die aan de vestiging van een Euro pees district zijn verbonden. Waar dat district moet komen, is niet meegedeeld. Ten slotte heeft de ministerraad, die een hele agenda had af te werken, de herbenoeming van de leden van de Hoge Autoriteit van de E.G.IC.8. weer uitgesteld De oude Hoge Auto riteit biyft voorlopig dus ongewijzigd. Zoals bekend, 16 het mandaat van de Hoge Autoriteit 10 februari afgelopen. Maar de ministers achten, zolang de ko- lencrisis nog acuut ls, een verwisseling het team ln Luxemburg onverant woord. Terwijl de ministers dit besluit ?n, 6prak de socialistische fractie van het Europese parlement, die elders in hetzelfde gebouw in Brussel vergaderde, haar teleurstelling uit over het feit, dat nog geen nieuwe Hoge Autoriteit is aangesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1