Achttien oorlogen en nog oorlogsdreigingen Tweede procesweek bracht verandering KS frites saus Kalme jaarbeurs stemde tot tevredenheid Herziet S.E.R. standpunt inzake hoger personeel? MAPRO ZATERDAG 14 MAART 19.39 Veertien jaar na wapenstilstand H een medewerker.) ET AMERIKAANSE leger heeft een overzicht samengesteld van de oorlogen, die sinds 1945, het jaar van de wapenstilstand in Europa en in Azië, hebben gewoed. Het staat hiernaast afgedrukt. In meer dan één opzicht is het leerzaam. Het leert, dat de hoop na de jongste wereld oorlog bij de mensheid gewekt, de bodem is ingeslagen. Gij zult horen van oorlogen en oorlogsgeruchten, zegt de Bijbel. Ze zijn veertien jaren niet uit de kolommen van de kranten verdwenen geweest. Het overzicht leert ook, dat landstrijdkrachten en guerilla in al deze oorlogen het groot ste aandeel hebben geleverd En ver der, dat de oude en nieuwe koloniale gebieden het labielst waren. Enkele jaren geleden deed nog de theo rie opgang, dat aan de landstrijdkrachten een geringere waarde zou kunnen word* toegekend door de grote mogelijkheden van de luchtmacht, de z.g, New Look Maar mede op grond van de feiten heeft het Amerikaanse leger het strategische legerkorps opgericht, het STRAC, bestaat uit twee luchtlandings- en infanteriedivisies, die doorlopend paraat zijn en snel, door de lucht of per schip, naar elk deel van de wereld kunnen wor- Het geheel telt een 75.000 man en dient vooral tot bestrijding van lokale agres sie. Deze mobiele strategische reserve is een belangrijke bijdrage tot de vrede. MARINE Uit de cijfers kan worden geconclu deerd, dat bij de Suez-crisis en bij de crisis in da Taiwahn Straat de mar een belangrijke rol speelden. De ma is door haar aard het wapen, dat bij wereldwijde oorlog van groot belang wordt voor het in stand houden va verbindingen. De cijfers leren ook, dat aantallen lang niet altfld de doorslag geven. In de Koreaanse oorlog waren de troepen van communisten in mankracht sterker dan die van de Verenigde Naties. Engeland en Frankrijk hadden meer dan de dub bele sterkte van Egypte in de Suez-crisis, doch door politieke omstandigheden ver anderde er vrijwel niets. De 38ste breed tegraad bleef de grens, cn het Suezkanaa) bleef in handen van Nasser, en eveneens de Sinaï. Bij de Sinal-campagne bracht het kleine Israël (nog geen 2 miljoen in woners) 60.000 man op dc been tegen Egypte met ongeveer 24 miljoen inwoners 35.000 man. Het meest opvallend is wel het succes van Fidel Castro, die met 6800 man de 43000 man van Batista buiten spel zette Naar Amerikaanse opvattingen stonden onze troepen te land destijds in Indonesië (130 000 man tegenover 140.000 man van GUERILLA Uit het overzicht blijkt duidelijk de be tekenis van guerilla en ondergronds ver zet. In Algerije opereerde een vijfuen- vouddge Franse overdracht jaren vrijwel tevergeefs tegen de guerilla-benden. Op Ook verschillende buitenlandse bla den hebben aandacht geschonken aan de verkiezingen in Nederland en er commentaren aan gewijd. De Belgi sche bladen, die overigens het nieuws royaal hebben gebracht, waren in hun commentaar summier. Zij volstonden in hoofdzaak met te wijzen op de liberale winst. Afkeuring Het onafhankelijke Franse blad Le Monde schreef, dat de „fundamentele karaktertrek" van de Nederlandse ver kiezingen een neiging naar het libera lisme schijnt te zijn. Le Monde meent, dat veel Nederlandse kiezers hun af keuring van de te ver gaande plan- politiek der socialisten hebben getoond. „In dit opzicht kan de wijziging in de Nederlandse openbare mening worden vergeleken met die welke in juni leiden tot de verrassende nederlaag van de Bel gische socialisten". Gelukkig Nederland Het rechtse Franse blad l'Aurore schrijft dat de liberalen de morele over winnaars zijn en dat het waarschijnlijk is ,dat ze met de K.V.P. en de C.H U men dat het nog geruime tijd zal duren slaagt. „In Den Haag heeft men niet zoveel haast. Sedert de evacuatie ml Indonesië zijn er geen bijzonder ernstige vraagstukken naar voren gekomen. Fi nanciële problemen blijven de voornaam sic aandacht eisen. Wat een geluk een land te regeren dat een bloeiende eco nomische en financiële huishouding kent waar stakingen en sociale conflicten wel haast onbekend zijn en waar het volk gelukkig is en zonder narigheden kan leven. Gelukkig Nederland". Tussenweg Das kleine Volksblatt, in Wenen meent, dat de slagen blijk gev beschouwing der duels vrijheid en sociale heid. '.le. blad le verkieztngsuit een christelijke chap pij, van een Alleen Australië bleef na 1945 buiten schot Malakka wisten de Engelsen slechts mei een zestienvoudige overmacht de guerilla te beëindigen. Ook in de moderne oorlog kan de guer rilla-oorlog en het verzet van grote be tekenis zijn. Kort geleden verklaarde de pl.v, chef-staf van de Amerikaanse lucht- maoht, Lemay. dat een grote atoomoorlog slechts twee of drie dagen zou duren en dat daarna nog slechts guerilla-ge- vechten zouden worden geleverd. Er zou geen militair potentieel meer over zijn omdat de 20.000 uitgezochte objecten in de Sowjat-Unie dan grotendeels vernie tigd zouden zijn De Sowjets schenken daarom bij de op leiding grote aandacht aan guerilla en aan ondergronds verzet. We menen, dat de Navo-landen daartoe ook zouden moeten overgaan. Voor zover ons bekend' wordt hiervan echter bij de Navo zelfs nog geen studie gemaakt. Engeland is na de tweede wereldoorlog het vaakst in het géweer moeten komen, en dan volgt Frankrijk, .fengeland en- Frankrijk waren en zijn de landen met de grootste koloniale gebieden. Het is merkwaardig, dat in hert overzicht Kenia (Mau-Mau) ontbreekt. Oppervlakkig gezien kan men zeggen, dal de Verenigde Naties niet voor vrede hebben gezorgd. Het is echter niet te zeggen, wat er zou zijn gebeurd als ze er niet waren geweest. Australië is het enige werelddeel, dat na 1945 bulten schot is gebleven. Frankrijk heeft de laatste jaren, ver houdingsgewijs, wel de meest gigantische militaire acties moeten voeren. Van 1945 tot 1954 mei een 500.000 man in Indo-Chi- na en daarna met een 490.000 man ln Al gerije. De oude koloniale gebieden zijn duur geworden. Onder de nieuwe kolo niale gebieden verstaan we o.m. Honga rije. Hier stonden de 40.000 vrijheidsstrij ders tegenover 80.000 man goed bewa pende Russische troepen. Overzien we deze veertien jaren, dan moet worden geconstateerd, dat de wereld er niet op vooruit gaat. Zelfs het vreed zame India staat met 97.060 man In het overzicht. Dc grootste militaire macht, id. koml op de staat slechts Badings' ballet in Weense Staatsopera maal 0.000 «ün miljoencniegi Niettemin vormt de Sowjetmacht de achtergrond van veel ellende in dit overzicht. Het zijn de duizenden gesneuvelden en invaliden. Daarom .zijn er nog steeds militairen nodig, die dragers van vrede en recht willen zijn. 1945-47 1945-49 1945-54 1946-49 1947-49 1945-54 1948-49 1950-53 Indonesische oorlog Chinese burgeroorlog Oorlog op Malakka Griekse guerilla-oorlog Kashmir kwestie Indo-China oorlog Arabisch-IsraëtlscHe ooi Koreaanse oorlög, Guatemalaanse opstand Argentijnse opstand Algerijnse- opstand Sinai campag'hë Suez crisis Muscate"en Oman Hongaarse onderdrukking Libanon'-J ordanië Taiwahn straat Cuba •log Wie: tegen wie: Dinsdag 24 maart gaat in de Weense Staatsopera de première van een ballet waarvoor Henk Badings in het Philips Natuurkundig Laboratorium te Eindho ven de elektronische muziek realiseerd'i Het betreft hier „Mens en Machine i Eindhoven, beelden van een groeiende stad", waarvan onlangs de N.C.R.V. radio-premiére gaf. Het gehele corps de ballet van i grote Europese Opera-instelling zal ae uitvoering medewerken. De cho grafie is van Yvonne Georgi, die op deze muziek reeds in Hannover een tal balletuitvoeringen gaf, wejke door de kritiek /.eer enthousiast werden onl vangen. Het werk gaat in Wenen onde de titel „Eyolutionen". Het is een uil beelding in dansvorm van de strijd va: de mens in onze dagen tegpn de machtei die hem bedreigen, een strijd, waarui hij ten slotte zegevierend tevoorschiji Sterkte deelnemende strijd krachten in lOOOden Waarvan Nederland Engeland Griekenland India Frankrijk Israël Verenigde Naties Regering Regering "Frankrijk "Israël Engeland-Frankrijk Engeland Hongaarse opst Indonesië Communisten Comm. Rebellen Pakistan Vlet Minh Arabische Liga Communisten Opstandelingen Opstandelingen Opstandelingen Egypte Egypte Opstandelingen Sovjet Unde Verenigde Sta ten-Enge land Opstandelingen Verenigde Staten-China nat. China comm. Batista Castro onbek onbek. onbek onbek. Moeilijkheden voor Hallstein (Van onze correspondent fee Bonn) TN DE TWEEDE WEEK van het beledigingsproces, dat de „Mi- nisterialrat" dr. Hans Strack in 1953 aanhangig maakte tegen de toen-' malige secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken- en tegenwoordige president der B.E.G.- commissie, prof. Walter Hallstein en de huidige .ambassadeur iri Parijs. Herbert Blankenhorn,. is het wel twijfelachtig geworden, of de presi dent van de arrondissementsrecht bank, mr. Quirini, de -proeesduur juist schatte toen hij -de dag van dé vermoedelijke uitspraak op 19 maart, vastsfeelde. Zeer waarschijnlijk zal het hof medio volgendeweek met het proces nog niet klaar komen. *"e meest prominente getuige in deze tweede week was de Westduitse. vicc- kanselier, en minister van Economische Zaken, prof. Lüiiwig Erhard. Wat hij te vertellen had was nuchter en voor de aangeklaagden niet ërg plezierig zowel hij als zijn secretaris-generaal mr. Westrick (die oök moest getuigen! lieten duidelijk "blijken, dat ,het minis terie van economische zaken in 1952 en 1953 onder sterke druk van het minis terie van buitenlandse zaken had ge staan om dr. Strack met een kluitje in het diplomatieke riet te sturen d w z hem uit Cairo terug te roepen als leider van een Westduitse handelsdelegatie en hem vervolgens ook niet te benoemen tot leider van een handelsdelegatie naai Turkije, zogenaamd omdat de Turken „lust ie nuchtere en met grote nadruk door prof Erhard afgelegde verklaringen ontnamen de Hallsteinse redevoeringen van de eerste week waarin hij poog de een wat hij noemde, „net van in triges" te ontrafelen veel van hun glans. Tegenover de poging van prof Hallstein om de Strack-zaak te baga telliseren. stelde prof. Erhard zijn ver klaring, dal de legen zijn hoofdambte naar en delegatieleider ingebrachte om kopingsbeschuldigingén hem door het ministerie van buitenlandse zaken als ..zeer ernstig" waren voorgedragen, zo dat hem geen andere mogelijkheid bleef dan ze diepgaand te onderzoeken (het- Prof. Erhard verklaarde, dat hij aan dr. Strack's onschuld nooit had getwijfeld en zijn vertrouwen in hem nimmer had verloren. Nu moet nog opgehelderd worden, of de maatregelen lichtvaardig waren geba seerd op de doorzichtige beschuldiging van een Egyptenaar over wiens be trouwbaarheid de getuigen tot dusverre zeer van mening verschilden. Als het hof tot de conclusie mocht komen, dat de heren Hallstein. Blankenhorn en Von Maltzan lichtvaardig zijn omge sprongen met de reputatie van een eer baar ambtenaar, heeft dr. Strack een goede kans zijn proces te winnen Het wordt dan theoretisch mogelijk, dat dc hoogste Euro-bureaucraat en de top diplomaat der Bondsrepubliek enkele maanden hun bureaus in Brussel en Parijs met de gevangeniscel zullen moe ten verwisselen. Zeker is ook al. dat in geval van zulk een uitspraak van het hof de beklaagden hoger beroep zullen aantekenen en dat het Strack-drama dan over een poosje nogmaals zal wor den opgevoerd. 5000ste schip. Ln Maassluis is van- worgen het Engelse m.S. Athelduke het 5000ste schip' dat in 1959 da Nieuwe Water weg is' binnengevaren. Hel schip kwam leeg van Zeebrugge. In 1958 was dit op 18 maart hei Duitse m.s Alfred Zutpht Zutpheri heer A kwam i dochter, n 25.000 Het inwonertal van ls op 25:000 gekomen. Toen de J. Zofner hedenmorgen aangifte loen van de geboorte van een werd hem medegedeeld, dat de bereikt. „Metro voor Rotterdam onaanvaardbaar" Een aantal Rotterdamse veróbersdes- kundigen (ie. K. Brouwer, J. Dorrenboom, Ir. H, J. Hofkamp,- C.-P. Keizer-,- H M. Vellekoop en F. C. Wieder) hebben in een rapport het metroplart voor Rotterdam onaanvaardbaar genoemd^, Zij willèrrbe reiken, dat hun studie;/die zij het 'stads bestuur aanbiedert. ié OV ertiiiglnij jÈal schenken, dat een nadér" rapport, uitge bracht door vervoersweienschappélijk ge schoolde experts, beslist vereist is, alvo rens wordt overgegaan tot het investeren van de talloze miljoenen.- die het Rotter damse vervoerspatroon eens en voorgoed züllen vastleggen. De rapporteurs zeggen een algemeei verkeereplan noodzakelijk te achten ei voorts de bouw van eer. tunnel voor he railverkeer onder de Nieuwe Maas urgent te vinden. Twentsche Bank niet somber In de jaarvergadering van de Twent sche Bank zeide voorzitter mr. D. A Delprat niet sombèr te zijn Over hel lopende boekjaar, vooral dank zij grote re beursomzetten. levendig emissiebe- drijf en een gevoel, dat rente zich niet slecht zal ontwikkelen. Aan de statutai re reserve 164.000 toegevoegd, naar nieuwe rekening gaat 241.689. Het di vidend is bepaald op 10%. Mr. C. A Kingma en ir. C. T. Stork werden als commissarissen herkozen. De heer M ter Kuile werd bij zijn aftreden als com missaris gehuldigd, Een voorstel van de heer G E. v. d Werff om de volgende aandeelhoudersvergadering in Amster dam te houden iS eenparig verworpen Deze merkte op. dat de winst der T.B gunstig afsteekt bij die van andere ban ken en dat de T B. de grootste vooruit gang vertoont Hij wenste publicatie van de reserve onder crediteuren, doch de directie wil zich hierover niet uitlaten In voordelige gezinsverpakking Pot k 1000 gram slechts ft.lS (axel. pet) Verrukkelijk bij allé vleet- en visgerechten treedt om met behulp van de krachten, die de techniek hem ter beschikking stelt te werken aan een beter bewoonbare wereld. De Staatsopera heeft voor twee jaar de rechten verworven voor de uit voering van dit ballet in de Oostenrijkse hoofdstad. Het vorig jaar vond in Wenen even eens een aantal uitvoeringen plaats van Badings' balletmuziek „Kain en Abel" Hier was de uitvoeiende instantie de „Akademie für Musik und Darstellende Kunst" en de choreografie werd ontwur pen door •prol. Rosalia Chladek, Het succes van deze voorstellingen alsmede van de serie die Yvonne Geo rgi gaf in Hannover van „Mens en Machine" heeft de leiding van de Staatsopera er toe doen besluiten opnieuw werk van Ba dings op haar programma te plaatsen. Slavenburg stelt hoger dividend voor De raad van commissarissen Van N.V. Slavenburgs Bank heeft besloten binnen? kort aan de aandeelhouders 6 procent dividend over 1958 voor te stellen, tegen 7 pet. in 1957. (Van onze speciale verslaggever) DE ALGEMENE INDRUK van de consumptieve voorjaarsbeurs, dié vandaag werd gesloten, is: een week van geconcentreerd zakendoen van interessante contacten en redelijke handel. Het merendeel van de deelnemers heeft te kennen gegeven, dat de splitsing goed bevallen is en dat men graag deze tijdsduur van de beurs wil aanhouden. Over het geheel was het een kalme en zakelijke beurs, met veel bezoek uit 43 landen over de gehele wereld. Splitsing goed bevallen De groepen goud. zilver, bijouterieën en rokersartiketen hadden hel vooral d^ eerste dagert bijzonder druk cn deden goede zaken. De activiteit In de sector lederwaren was iets minder dan Jaar, omdaf de wlntcrvakbeurs nc kort voorbij was. Toch legden ver: lende firma's interessante eontacten onder meer Engeland. Frankrijk Canada. Voor luxe metaalwaren, glas, porselein en aardewerk bestond wel belnngstcling. maar de recessie bleek hier nog niet g< heel verdwenen. De noliveauté's trokken echter voldoende aandacht, vooral hfej West-Dultsland, Frankrijk en België. Voor elektrische huishoudelijke apparaten kwa men o.m. aanvragen binnen uit Zuid Afrika, Engeland. Wesi-Duiisland er België, vooral wal koelkasten en was machines betreft. Het volledige aanbod dat de groep ver- w-anminigs- en koototoestellen deed, sloeg sterk aan. Hier is men matig tot zee vreden over de resultaten. Er was zelfs belangstelling uit Syrië an Belgisch Kongo. Verrassend ls dat de vraag na. kolenhaarden weer groter is dan die na olies töokappa raten De groep speelgoed ondervond veel i< te res se urit het buitenland- en had geen reden bot klagen. Het bezoek aan de exipositie „Doe hel zelf" was Iets minder dan verleden j; toen het nieuwtje nog gold. Maar er u Na 12 maart kwam 13 maart Chr. v. d. Heuvel herdacht onze sociaal-economische redactie) DIJ HET BEGIN van de openbare zitting van de Sociaal-econo mische raad heeft de voorzitter, prof G. M. Verrijn Stuart, gisteren het verscheiden herdacht van de heer Chr. van den Heuvel, voorheen lid van he dagelijks bestuur van de S.E.R. De voorzitter memoreerde het omvangrijke en veelzijdige werk, dat de heer Van den Heuvel voor de raad heeft verricht. Overgaand lot de afhandeling van de genda, nam de raad voor kennisgeving an het rapport van de commissie on dernemingsraden. waarin het instellen van -een sociaal-wetenschappelijk onder- I zoek naar de remmingen van en bezwa-_ ren tegen de ondernemingsraden wordt voorgesteld. Kritiek werd geleverd op de wettelijke limiet van 25 man perso neel in een bedrijf, waar beneden geen ondernemingsraad behoeft te worden in gesteld. De voorzitter van het C.S.W.V., mr. F. H. A. c!e Graaff, vond deze limiet le laag. De werknemersleden stelden hiertegenover, dat er bij deze bedrijven ook nog een groot aantal niet kiesge rechtigde jeugdige werknemers in dienst kan zijn. Verzocht werd contact te zoe ken met de bedrijfstakken, waar het bij zonder slecht gaat, met name in het dagbladbedrijf. Langdurig uitspraak va r voor het bedrijfsleven, dat de S.E.R. het advies om geen vertegenwoordiger van bet hoger personeel in de bedrijfscom missie voor de zware chemische indus trie toe te laten, te overhaast had vast gesteld. Mevrouw Verwe.v—Jonker (Kroonlid) en de heer Middelhuis, voorzitter van de K.A.B., achtten sinds de vorige be slissing van de S.E.R een nieuwe ont wikkeling ingetreden in de positie van het hoger personeel en de professoren Van Esveld en De Gany Fortman (Kroon de zaak van het hoger personeel opnieuw principieel aan de orde gesteld dient te worden De heer Middelhui» neigde naar het standpunt, dat het hoger per soneel eerder bij de werkgevers gerang schikt moet worden dan bij de werk nemers Besloten werd zich opnieuw op de zaak te hezinnen cn over twee maan den een beslissing te nemen, daar in de volgende zitting op 17 april eerst het advies van de commissie Ontwikkelino Nationale Economie over de hoogte van de lonen en de opheffing van de subsi dies op melk en huren aan de orde moet De centra voor middenstand en huis vrouwen hebben zeer goed voldaan, ear werd druk geïnformeerd bij de voor lichtingsinstituten en beide opzetten zijn zeker voor herhaling vatbaar. Opvallend tevreden toonden zich de deelnemers aan de tcxtleljaarbeurs. Er was veel bezoek en er werden flinke or ders geplaatst. Vooral West-Dultsland bleek levendig geïnteresseerd voor Ne derlandse textiel en dc grote verrassing was, dai Italië grote belangstelling toonde voor Nederlandse imprlmc's. België kocht veel Nederlandse terlenka-rokkcn en Zuid-Afrika, Nieuw Zeeland en het Mid den-Oosten vroegen naar katoen. Austra lië bepaalde zich tot ruime orders op het gebied van linnengoed. OUD IJZER r.T.ii.iï:rc*H Duitsland bemoeilijkt onze gortuitvoer Het hoofdproduktschap akkerbouw klaagt, dat de Duitse fabrikanten van gort en tarwebloem door subsidies en andere dergelijke regelingen hun pro- dukten tegen afbraakprijzen uitvoeren en daarmede de door Nederland met veel moeite in Engeland verworven markt voor gort bedreigen. Bovendien dringt het Britse ministerie van finan- cin op verzoek van Britse gortfabrikan- ter. Jeffrey Hunter en Hope Lange. De leen de Duitse maar ook dc Nederlandse uitvoer zou treffen. Enkele snufjes ZIEHIER, enkele snufjes van de week En het eerste snufje is wellicht iets voor uw tech nisch aangelegd zoontje. Hub- lev Manufacturing co. te Lan caster, Passadena, brengt een echte klok in de handel, die 30 cm hoog is en 15 cm breed.-Deze is bestemd om uit elkaar en weer in elkaar gezet te worden. Het uurwerk over leeft elke operatie en blijft lopen. Het uurwerk is in een klokkenhuis van helder plastic geplaatst en alle bewegende delen zijn gekleurd, zo dat uw zoontje heel makkelijk kan zien hoe het dingske werkt.- En dan een snuf je voor de hen gelaars onder ons die graag bij nacht: vissen. Signal Float co. te Chi cago, Illinois, heeft een dobber in de handel gebracht voorzien van een lampje, dat aanflitst zodra men beet heeft. Monteert men er een elektriciteitsmeter aan, dan kan men daarmee zijn visserscapaciteiten be wijzen Inplaats van over vissers latijn kan men dan voortaan spreken over visserstelkunde. MAPftO-ipiroo! is sterk en soepel en overo! in huis le gebruiken. Voor Uw gordijnen, de wos. Uw gorderobe enz. Enorm proctisch, eenvoudig te be vestigen en te verwijderen. méér mogelijkheden met GORDIJNSPIRAAL ned. octrooi 74341 Let op de gele bus I ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. G U 14 maar voor doel Semiotische laai- er M Bóeriicn. Hamburg Doet N R Hoogenberk. A W de Ru dam en P C Debet*. Alkmaar en natuurkunde: me) .1 C G J Smit. C Kil ff en, J Bu- A GRONINGEN. na art Bevorderd tot menga Lolmulden G0- landheelkutwb' H P le Kond economie: W geneeskunde: Spek. Groningen. e-Gravenhage; H H G Hofstee. Groningen! god D H Gistermiddag behandelde de raad besloten zitting het ontwerp-advies het landbouwprijsbeleid. M P H Jonker, Erlngc De heer J Abels pronv aan do faculteit der geneeskunde ROTTERDAM, KBn HO. 13 maart Geslaagd voor temi-arta: me) E W Kroll Rotterdam: A Breman. Haarlem: C D dé Brulir Utrecht. J J Segaar Amermfoon en C C Stut, Haarlem Arts: Jvr M L baro- *ae van Heerdt. Den Haag. mevr J T H LutUk-Wamell nk. Rotterdam: C H Juiwi Berg.-, op Zoor A Kn. Den Haag. i 3 Roelfsema

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9