AUTOMOBILISTEN Resultaten onderzoek van Leids studentenleven 1.45 Studentenhuis Haagweg op 1 sept. klaar ANES De kabinetsformatie zal niet eenvoudig worden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 ZATERDAG 14 MAART 1959 9 Ruim 3500 hasisantwoorden Stichting Pro Civitate gaat enquête bespreken IN 195 te 1 1956 ontving de directeur van het Sociologisch Instituut van de Rijksuniversiteit Leiden, prof. dr. F. van Heek, het verzoek van de Stichting Pro Civitate een l onderzoek in te stellen naar de oorzaken van dc afzijdigheid van grote groepen studenten, wat betreft de deelneming aan het georganiseerde studcntengezelligheids- leven. Men heeft dit onderzoek evenwel niet beperkt tot het „nihilisme", maar uitgebreid tot de gehele aanpassingsproblematiek van de tegenwoordige student. Hierdoor was het mogelijk curatoren van de Leidse universiteit en ZWO voor dit project te interesseren, en met financiële steun van deze beide instanties kon het onderzoek in het begin van 1957 beginnen. Rapporteur werd de heer C. E. Vervoort, soc. drs. t« Leiden. Ruim 80 pot van de in Leiden wonende studenten, namelijk 3510, hebben aan de enquête meegewerkt en verder mondeling hun visie op een en ander gegeven. De gegevens werden verwerkt door studenten in de sociologie, onder leiding van met het onderzoek belaste assistenten. Het eerste rapport, dat thans aan Pro Civitate is uitgebracht, beperkt zich tot het probleem van het nihilisme en stelt dit verschijnsel in de studentenwereld, dat zich uitsluitend bij de mannelijke stu denten openbaart, tegen de achtergrond van een nog 6teeds toenemende heteroge niteit. Deze heterogeniteit heeft niet alleen betrekking op de sociale samenstel ling van de studentensamenleving bijna de helft van de mannelijke studenten is afkomstig uit middelbare en lagere milieus doch komt ook in tal van an dere opzichten tot uitdrukking. Zo bljjkt uit het rapport dat meer dan de helft van de mannelijke ouderejaars- studenten te Leiden ouder is dan 25 jaar en bijna eenvijfde ouder dan 30 jaar. Niet minder dan 13 pet der mannelijke studen ten is gehuwd: een percentage, dat in het cursusjaar 1947/'48 nog slechts 5 bedroeg. Van de mannelijke studenten heeft een derde deel een studie-adres buiten Leiden of Oegstgeest. Weliswaar zijn dit niet alle spoorstudenten voor een deel van deze elders wonenden zou de afstand geen be zwaar behoeven te zijn voor deelneming aan het gezelligheidslcven doch in feite blijkt het niet zelfstandig in Leiden woon achtig zijn, ook bij geringe afstand van dc universiteitsstad, zeer remmend te wer ken op deelneming aan het studenten- In dit verband wordt ten slotte nog ge wezen op het werketudentechap. dat als zodanig geen onderdeel van de enquête vormde, maar waarvan aan de hand van een in november 1956 gehouden onderzoeik kon worden vastgesteld, dat het zich ook im Leiden in de laatste jaren sterk heeft uitgebreid. Situatieschets Het belang van deze verschuivingen in de studentenwereld is daarin gelegen dat de factoren, die met het optreden van het nihilisme in meerdere of mindere mate blijken samen te hangen, zich sinds 1945 in een voor het gezelligheidsleven ongun stige richting blijken te ontwikkelen. Op het tijdstip, waarop de enquête werd gehouden, kan de situatie als volgt in Leiden worden samengevat: Van de mannelijke studenten had 60 °/o geen of vrijwel geen aandeel in het gezelligheidsleven; van de reste rende 40 was 32 ldd van dê er kende gezelligheidsvereniging, het L.S.C., 8 °/o van een niet erkende gezelligheidsverendging. Van alle léden van verenigingen met gezel ligheidskarakter nam 40 niet, of naar eigen mening in onvoldoende mate aan het gezelligheidsleven deel. Anderzijds is het aantal studenten, dat met geen enkele vorm van stu dentenverenigingsleven in aanraking komt, betrekkelijk gering: weüswaar omvat deze groep 14 #/o van alle mannelijke studenten, maar zij be staat overwegend uit oudere, ge huwde, buiten Leiden woonachtige studenten, met gehele of gedeelte lijke werkkring. Wordt hiermee reke ning gehouden en beperkt men zich tot de meer normale studenten, dan blijkt slechts 2 °/o zich geheel afzijdig te houden van iedere vorm van stu- dentenverendgingsleven. De weerstan-den van het grootste deel van de studenten richten zich dus vooral tegen het traditionele studenten gezellig heidsleven, zoals dit belichaamd is in he L.S.C. Zowel voor een positieve beleving van de studententijd als voor het co: met medestudenten, is deze deelneming, zo heeft het onderzoek aangetoond, grote betekenis. Het rapport houdt zich dan ook diepgaand bezig met de vraag waarom niettemin zoveel studenten zich afzijdig blijven houden. In dit verband wordt in de eerste plaats gewezen op het feit, dat het oordeel het studenten gezelligheideleven ln hoge wordt bepaald door de omstandig heid, dat eraan deelnemende studenten ürwegend afkomstig zijn uit de hogere financieel meer draagkrachtige sociale milieus. Het beeld, dat bij tal van stu denten de mening over het studenten ge zelligheidsleven bepaalt, blijkt vooral ge- ënteerd te zijn op min of meer extreme uaties en figuren, zoals in de literatuur de beriohtgeving over het studenten leven regelmatig naar voren komen. Tal bezwaren tegen het huidige studen ten gezelligheid6leven zijn duidelijk terug oeren op een vertekening van het beeld, dat de niet-deelnemers ervan heb- Beztvaren De aangevoerde bezwaren, voor zover j in de praktische sfeer liggen, tegen deelneming aan het gezelligheidsleven, mi meestal te liggen in een argumen tatie van „geen tijd en geen geld". Het appor.t meent, dat voor een groot deel 'an de huidige studentengeneratie aan deze bezwaren moeilijk alle grond kan worden ontzegd. Dit valt reed6 af te lei den uit het feit, dat op de vraag of zij hun leven kunnen Inrichten zoals bij een student behoort, slechts ruim eenderde deel van de nihilisten een geheel beves tigend antwoord geeft; van de L.S.C.- leden bijna Ys deel. Vele studenten voelen financiële afhankelijkheid als een druk, die zij niet langer wensen te dra gen dan strikt noodzakelijk en leggen min eer noodgedwongen de nadruk vol ledig op de studie, zodat or voor het studentenleven geen tijd over blijft. Uit vele van de aangevoerde be- :waren tegen het studentengezellig- heidsleven blijkt de behoefte, van althans een deel van de tegenwoor dige studenten, zich te distanciëren van het gangbare beeld van „de stu dent". Het zich op grote schaal af wenden van de traditionele vormen studentenleven moet dan ook vooral gezien worden als 'een gevolg van de gewijzigde beleving van het student-zijn, waarbij de student zich sterker mate oriënteert op het gedrag van niet-studerende leeftijd genoten, dan op die vormen van stu dentengedrag, die nauw verbonden worden geacht m,et het gezelligheids leven. Deze veranderde oriëntatie hangt samen met de ontwikkeling van onze maat schappij tot een „arbeidsbestel", die de student ertoe brengt zijn wetenschappe lijke vorming in de eerste plaats te zien ondër het perspectief van de latere be roepsuitoefening en de studententijd al6 een voorbereiding hierop. De studietijd krijgt daardoor steeds minder het karak ter van een specifieke vormgeving aar een bepaalde leeftijdsperiode met daaraai verbonden gebruiken, more6 en gedra gingen, maar wordt op dezelfde wijze be leefd al6 reeds Ln het arbeidsbestel opge nomen leeftijdgenoten hun werkzaamheid ervaren, dat wil zeggen, de 6tu<üe wordt niet als principieel amders gezien dan de arbeid, die reeds in het produktieproces ingeschakelden verrichten. Met deze gewijzigde gezindheid hangt samen een andere houding tegenover de maatschappij, waarmee dit nieuwe studen tentype nadrukkelijk contact wil houden, liet is bepaald ook niet'zo, dat deze ver anderde houding alleen wordt aangetrof fen bij nihilisten en het studenten vereni gingswezen geheel onberoerd zou hebben gelaten. Ook hierin hebben zich vei deringen voltrokken, die echter door tekort aan communicatie tussen de 1 schillende groeperingen door de ndhilii onvoldoende worden opgemerkt. Een ln maatschappelijk opzicht positie kiezen en een verwerpen van de afweer houding ten opzichte van de .kille maat schappij", die vroegere studentengene raties kenden, typeert de instelling een groot deel van de huidige studenten. Zoals het door een van hen werd uitge drukt: „De student maakt deel uit de samenleving en behoort niet tot bepaald exotisch gewa6, dat alleen in de universitaire plantentuinen is te vinden' Weliswaar, aldus het rapport, komt i het nihilisme een ontkenning tot uitdruk king, van de waarden van het traditionele studentenleven, maar met een dergelijke louter negatieve etikettering is dit ver- sohijnsel slechts tendele en bovendien nog :eer gebrekkig getypeerd. In het nihilisme wordt namelijk de lijn doorgetrokken van riëntatie op het student-zijn, weliswaar kan zeggen dat of nauwelijks aansluit bij de waar den, die de universiteit van oudsher ver tegenwoordigt, maar die opziehzelf aller- alleen maar nihilistisch, dat wil zeggen, louter ontkennend en afwijzend, genoemd kunnen worden. In het niihilsme uit zich de tendens de studententijd te beleven, staande in de maatschappij; het argument, waarmee dit gewoonlijk wordt verdedigd, i6 dat de maatschappij beter voorbereidt voor het later leven dan de beslotenheid van de universitaire samenleving of de studenten wereld. Aan het eind van het rpaport wordt een aantal suggesties gedaan, die in de kring de Stichting Pro Civitate onderwerp bespreking zullen vormen. Een geschenk van het zonnige zuiden! J cMouson ^aïïendet linele flacons af f 2.25 (met de postkoets) Tijdelijk proefFlacon voor Uw tasje bij elke tube CREME MOUSON met dieptewerking LAHNEMANN La Twee jubilea bij Vlasveld» textiel- en woninginrichting Maandag hoopt mej. J. Sierat de dag herdenken, dat zij 30 jaar geleden in dienst kwam bij Vlasvelds textiel- en nginrichting, Lage Rijndijk 28b40. s van 5 tot 7 uur gelegenheid de ju esse geluk te wensen ten huize van de firma, Lage Rijndijk 40. eneens maandag hoopt de heer S. s te herdenken, dat hij 25 jaar ge- i in dienst kwam bij Vlasveld. Van >t 12 uur kan men de jubilaris ge lukwensen: Lage Rijndijk 40. Zendingsbijeenkomst Op 17 maart» om 8 uur wordt in wijkgebouw Bethel aan de Stille Rijn zendingsbijeenkomst gehouden, uitgaande van de hulpvereniging Leiden var Geref. Zendingsbond in de Hervormde Kerk, waarin ds. De Lange, director van deze bond' te Utrecht, hoopt te spreken. Kamers hunnen nu worden gehuurd In het Leids Universiteitsblad van Van daag deelt mr. J. Drijber, secretaris van de stichting Leidse Studentenhuisvesting, het volgende mèe: Studentenhuis aan de Haagweg, links 1 voorbij de molen van de fa. Noord man, rijst nu snel uit de grond en zal od eptember gereed zijn om de bewoners te ontvangen. Er zullen 222 studenten hier a zeer goede kamer vinden. Het huis verdeeld in eenheden van 17 kamers, gespreid over drie vleugels van elk vier verdiepingen. De stervorm is gekozen om de eenheden zoveel mogelijk uit elkaar te leggen en een zelfstandig karakter te ge- Bijna iedereen kent de paviljoens het Piet Paaltjenspad. Het huis aan de Haagweg is te beschouwen als een verbeterde uitgave: meer variatie in de grootte van de kamers en geen geluids- inder. Aan het voorkomen hiervan is <tra aandacht besteed. Elke bewoner kan de beschikking krij- genen over een bed met matras, een hang-legka6t en de keuze tussen enig an der meubilair, zoals een boekenkastje. klein bureau of 'n laag tafeltje. Ver der zijn de kamers gestoffeerd. De huren zullen gemiddeld iets lager liggen dan die aan het Piet Paaltjenspad. De gemiddelde kamerhuur bedraagt 30, exclusief de kosten voor centrale ver warming, elektriciteit ,gas, water en schoonhouden (inclusief elke dag afwas sen), tezamen 24. In de onderste bouw- van één der vleugels zijn 18 ouder- jaarskamers opgenomen, met een eigen douche, w c. en buitendeur. Deze kamers bieden iets meer comfort, zodat ze wat duurder zijn. (Gemiddeld 35, exclusief de zojuist genoemde servicekosten). Het spreekt vanzelf, dat het een goed huis moet worden. Dit betekent o.m., een zo evenwichtig mogelijke verdeling van de bewoners over de jaren. Om een voor de bewoners zo goed mogelijke verdeling te kunnen maken, zou het bestuur Van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting gaarne zo spoedig mogelijk over de na men beschikken van studenten, die in dit huis willen komen wonen. Aspirant-bewoners kunnen zich opge ven bij de leden van het bestuur der Stichting: jhr. mr. Ch. van Nispen tot Sevenaer, Rapenburg 6. teL 20968; H. W. Dicke, Rapenburg 12, tel. 25189 en J. Hoe- kert. Piet Paaltjenspad 8, tel- 26554 of bij de adjunct-secretari6 drs. J. Bobeldijik, academiegebouw, tel. 22044. O P Smidt te Den Hat •rkundede hec M M Schepman t - :ort te L_. artsex.: de heren A Co4en>bran< den. A A Kopp.uit dé Ver Staten. J D Lakatua te Oegstgeest. B de Leeuw Lelden, Lie Ko Lam te Amsterdam en i Madjid te Den Haag. Christen-vrouwenbond LEIDEN Ds. Burgy over de wederkomst van Jezus Christus KINDEREN OPVOEDEN is een mooie, maar moeilijke taak, waaronder men weieens moedeloos kan worden. Ondanks goede bedoelingen loopt men kans de kinderen te verbitteren. Dit zei mevrouw G. Houwing- Oostra, presidente van de afdeling Leiden van de Ned Christen Vrouwen Bond gisteravond op de ledenvergadering in wijkgebouw Rehoboth. Wan neer de woorden in tegenstelUng zijn met de daden, dan zullen de kinderen inderdaad verbitteren. Men moet zichzelf echter verantwoorden tegenover God en de kinderen laten zien, dat men zich naar God voegt. Het is voor ieder ouder een groot geluk het vertrouwen van de kinderen te mogen behouden en de kinderen Hem te laten kiezen. Wanneer iemand wijsheid tekortschiet, mag hij God er in geloof om bidden en dan behoeft hij in geen enkel opzicht te twijfelen. Na deze meditatie sprak ds. K. J. A. Burgy uit 's-Gravenhage over „Wanneer verwachten wij het einde?" In deze drukke tijd komt haast nie- iand ertoe aan het einde en de oordeels- ag te denken. Wanneer men er een ogenblik bij stilstaat, dan is dit nog op egoïstische manier. Men vraagt zich alleen maar af. of zijn eigen ziel in de hemel zal komen. Over de naaste zioh helemaal geen zorgen. De hemel zag ds. Burgy als de bewuste ervaring voor de mens, dat God altijd hem is, in tegenstelling met de hel, God de mens voor altijd heeft ver laten. Het einde van alle dingen is, dat hemel op aarde komt en dat God bij ons komt. De veronderstelling, dat de hemel het laatste is, is onjuist; het ein de is de wederkomst van Jezus op aarde om Zijn Genade te openbaren. In de Bijbel heeft Jezus nergens gezegd, wanneer het einde komt. Dat weet God alleen. Wel geeft God teke nen, die aanduiden dat het einde van de wereld nabij is. Door deze tekenen moet men wakker worden. Als eer ste teken noemde spreker de oor logen en de geruchten van oorlogen. Oorlog betekent angst. De angst komt voort uit ons ongeloof. Men leest alleen de krant en vergeet de Bijbel, waarin men kan zien, dat God de leiding over alles heeft. Ook heeft Jezus gezegd, dat wanneer het einde nadert, de volkeren en rege ringen de Kerk zullen haten om Zijns nooift op Nieuwbouw Leidse P. T.T. aan de Groenoordstraat De Leidse telefoondienst gaat bouwei omdat er aan de Boommarkt ruimtegehre is. Er Is geen plaats voor uitbouw van d centrale met het gevolg dat er een wachl lijst van toekomstige telefoonabonnee ontstaat. Het architectenbureau lr. J- Jonkman en P. van Dorp heeft een ont werp gemaakt voor een nieuw gebouw aan de Groenoordstraat, ln het verlengde van de Koningstraat. Het plan omvat eei ruimte voor dc administratie, een tech nische afdeling, een garage en een fietsen bergplaats. Drie gebouwen zijn zo ge plaatst, dat zjj een plein omsluiten. De onderhandse aanbesteding heeft reeds plaats gehad. Uitslag: N-V. Wer- ninks Betonmaatschappij te Leiden me: een bedrag van f 578.000, Van Rossums Aannemersbedrijf N.V. Den Haag met f 573.000, Bat. Aannemingsmaatsohappij voorheen fa. J. van der Wal te Den Haag met f 562.000, H. Korswagen en Zi Leiden met f 545.475 en Maks Aannemings bedrijf te Rotterdam met een bedrag f 544.868. Oudste clubhuis van ons land De Sperwers te Leiden in 1894 gesticht gaat volgende week zaterdag zijn 65-jarig bestaan herdenken. Nadat in 1893 de plannen waren geopperd, werd op 8 januari 1894 het gebouw „Geloof, hoop en liefde", Oranjegracht 70, aangekocht en in gebruik ge nomen. Enkele jaren daarna werd het uitgebreid met de erop aansluitende panden Langestraat 67 en 69. Het betrof hier een particulier initiatief, dat goede weerklank vond bij de Ned. Protestantenbond, waarbij de instelling direct na de oprichting werd aangesloten. Doel was „De zedelijke, maat schappelijke en godsdienstige verheffing van de wijkbewoners". Prof. dr. H. Oort en mej. E. C. Knappert hebben veel bijgedragen tot de stichting van het clubhuis. Mej. Knappert was tevens de eerste leidster. In het clubhuis werden allerlei acti viteiten ontwikkeld zoals figuurzagen en andere vormen van handenarbeid. Ook werden leesbeurten gehouden, en zelfs werd er vroeger catechetisch onderricht gegeven. De belangstelling was van het begin af aan groot, zowel van de zijde der buurtkinderen als van degenen, die het werk door hun financiële steun mogelijk maakten. Mej. W. Snellen, die van 1902 af gods dienstonderwijs gaf, werd in 1903 als eerste benoemd tot directrice. Zij is nu 85 jaar en woont in het rusthuis De Lich tenberg te Amersfoort. Vafl 1927 tot 1945 was de heer G. H. Dirkzwager directeur. CITROËN nodigt u uit tot «on boioek aan da H 13 RÉ C3 *5 H O aan boord van hat MS Holland, Mgplaatai Korta O^gawatar bij Blauwpoortabrug ta Laidan van 14 tot en met 15 maart; van 10.30-17.S0 an van 19.30-22.30 uur. MAQUETTES, FILMS, AUTO'S ENZ. KOM NU, HET BEROEMDE CITROÊN-SCHIP BLIJFT MAAR KORT IN UW 9TAD Nadat men in de eerste na-oorlogse jai met verschillende moeilijkheden had kampen, werd in 1950 de tegenwoordige directeur benoemd, de heer P. Sbutter- H e rde nkingsprogrnmtna Sinds enkele jaren wordt het wc voor in totaal 70 procent gesubsidiec door rtyk, provincie en gemeente en I is nu zoals in dc statuten staat beschi ven, gericht op een zo veelzijdig mogelijke buitenschoolse vorming van de jeugd sen 6 en 20 jaar, waarbij het gaat om sociaal-pedagogische benadering. Men doet nu onder meer ook op hjjzondc slaagde wijze aan muziek. Er zijn twee •Sperwer-aecordeonbands. die al verse dene malen voor militairen van land luchtmacht zijn opgetreden. Per w trekt het clubhuis ongeveer 250 tot 300 jeugdige bezoekers, die op alle mog< wijzen worden gevormd. In het kader van de herdenking wordt volgende week zaterdag, 's middags 2 tot 4 uur, een kindervoorstelling gege ven ln de grote zaal van Den Buroht, waarvoor kinderen van alle Leidse club hulzen worden uitgenodigd. Onder andi ren treden dan Geraldini en Willy Alfredo op en wordt een afwisselend programma van zang, muziek en goochelkunst aan geboden. 's Avonds ls er van 7 tot 8 uur een receptie in de kleine zaal van Den Burcht, waarna om 8 uur een feestavond begint voor ouders, donateurs en andere geno digden. Dc Sperwers zullen zelf het ge deelte voor de pauze vullen. wereldmachten vertrouwen, want zij zul len Jezus allen gaan haten. t is de christenplicht onder elke om standigheid, ook in tijden van verdruk king van Jezus te getuigen. Leuzen In het einde der tijden zullen ware en valse profeten opstaan. De mensheid wordt op het ogenblik vergiftigd door talloze leuzen. Wanneer sektariërs ons aanspreken, aan wij met dc mond vol tanden. Daar in is het goed de Bijbel te lezen en zo doende te beproeven of dc geesten uit God zijn. In onze eigen omgeving wij het evangelie gaan prediken, dan zal iedereen weten, dat Gods Koninkrijk komt. In de Bijbel leest men niet 1 neer Jezus komt, maar alleen d&t Jezus komt. Omdat Gods toekomst komt, heeft het leven van vandaag enorme vooruit zichten, want wie volharden zal tot het einde, zal zalig worden. Bij de bestuursverkiezing werd vrouw S. Jilleba-Bran'dt gekozen i: vacature, die is ontstaan door het af treden van mejuffrouw J. G. van Ulden. Met dank voor het vele werk dat het af tredende bestuurslid voor de afdeling heeft gedaan, ontving zij een boekenbom Leidse kweeksclioolavond over telepathie. Gisteravond hield de schoolvereniging nan de Chr. kweekschool V.L.A.K. in de studiezaal van de school een bijeenkomst. De voorzitter van V.L.A.K., de heer G. N. Minnaard, heette in z(jn openingswoord in het bijzonder de spreker van deze avond, de heer G. Crama, de directeur, mr. dr. K. de Vries en de leraar A. F. Zeelen, hartelijk welkom. De heer Crama hield een lezing over telepathie, een onderdeel van de parapsychologie. Dit onderdeel van de psychologie is eigenlijk ontstaan in de strijd tegen het spiritisme. Vroeger dacht men de telepa thie bij de occulte verschijnselen, waar veel zwendelarijen bij voorkwamen. Telepathie kan men ln twee onderdelen splitsen, n.l. de lezer van de gedachten, de agent en de persoon op wie de over dracht van de gedachten wordt overge bracht, de perccplent. Telepathie is iets in het bewustzijn brengen van oen per soon, zonder dat er enig zintuiglijk con tact is tussen de proefpersoon en de telepaath. Een gedeelte van de mensheid is, aldus spr-, para-normaal begaafd, dat is weten- sohappeJijk bewezen. Dat behoeven niet normale mensen te wezen, ook debielen kunnen het zijn. Zo ls er in de Van de Berghstichting een debiel, die als men een datum in het heden of verleden noemt, zonder enige aarzeling de dag zegt en ook wat voor weer het toen was. Onder telepathen bevinden zich velen die er zwendelwerk van maken dat komt vooral bij toneeltelepathen voor, zo zei spreker. De grote fout ls, dat deze mensen anderen bedriegen. Er is hier nog te wei nig bestrijding tegen. Na de pauze werd er nog een discussie gevoerd over dit belangwekkende onder voor KOLEN en OLIE Politiek forum te Leiden ll/TR. K. GROEN, oud-diréeteur van de Dr. A. Kuijperstichting in Den Haag en thans directeur van P.B.O.-zaken aan het ministerie van sociale zaken, heeft gisteravond op een forumavond te Leiden een scherpe analyse gegeven van de mogelijkheden, die hij persoonlijk voor de komende kabinetsformatie aanwezig achtte. Nadat hij een samengang P.v.d.A.- V.V.D., confessionele partijen-V.V.D. en confessionele partijen-P.v.d.A. als niet wel mogelijk had verworpen, overwoog hij de kans, die een zaken kabinet zou hebben. Als betere mogelijkheid zag hij een coalitie van de grootste drie confessionele partijen met afwisselende steun van de V.V.D. en de P.v.d.A. Gisteravond waren in de Leidse Stads gehoorzaal op uitnodiging van de liberale studentenvereniging twaalf partijleden van zes verschillende pairtijen in een forum verenigd om hun persoonlijke mening te zeggen over de mogelijke ont wikkelingen na de verkiezingen van don derdag. De door mr. Groen als meest aan vaardbare mogelijkheid geschetste coa litie werd minder aanvaardbaar geacht door mr. H. Miulderije, die vond, dat een coalitie, waardin Rome de boventoon zou voeren, door de C.H.U. waarschijnlijk niet wenselijk zou worden geacht. De P.vd.A.-er dr. C. L. Patijn vond op an dere gronden de oplossing van mr. Groen niet aanvaardbaar. Hij betrwijfelde of de P.v.d.A, incidentele steun zou willen geven aan een ooaldfcie, die ook steun bij de V.V.D. zou zoeken. Tegenstelling Reeds eerder op de avond was gebleken, dat de twee P.v.d.A.-forumleden geen enkele bereddlheid bij hun partij aanwezig achtten voor enige samenwerking m< V.V.D. Zowel dir. Patijn als mr. M. Vrolijk waren van iHening, dat de V.V.D. haar verkiezingsleuze geen samenwerking met de socialisten diende te realiseren. Mr. Vrolijk vond, dat de confessionelen het maar met de V.V.D. dienden te pro beren. Hij voorzag ln dat geval grote moeilijkheden voor de confessionele par tijen met een deel van hun aanhang. Doch hij meende, dat dit zou medewerken aan een wat hij noemde „zuiverder afbake ning van het politieke leven ln Neder land". Jhr. mr. K. T. M. van Rijckevorsel, de K.V.P.-er, die met voorkeurstem men in de komende Tweede Kamer is gekozen, stelde voor, dat de drie grote confessionele partijen op korte ter mijn in beraad moesten gaan en te zamen een beknopt regeringspro gramma dienden op te stellen. Dit zouden zij zowel aan de P.v^d.A. als aan de V.V.D. dienen voor te leggen Zo wel van A.R., als van C.H. om van R.K. zijde waren de forumleden van mening, dat men premature uitspraken over sa mengang en verantwoordelijkheid, tijdens de verkiezingsstrijd gedaan, niet mocht nakomen, wanneer dit het landsbelang zou aohaden. Deze forumleden vonden, dat het on juist moet worden genoemd tijdens een verkiezingsstrijd dergelijke bindende voornemens kenbaar te maken Omdat men eerst, wanneer de formateur zijn programma bekend heeft gemaakt, diient te beeliaeen of men al dan niet aan de regering kan deelnemen. Het forum stond onder leiding van het Loidise V.V.D.-raadslid, mr. F. Portheine. De belangstelling van de zijde der stu denten had groter kunnen zijn en enkele studenten meenden kennelijk, dat zij de door de forumleden zeer serieus gehouden besprekingen dienden op te vrolijken met een vrij onhoffelijke clownerie. De afkeu ring van de aanwezigen was deze „heren" echter vrij spoedig tot rem. Diplomazwemmen in Leidse Overdekte Meisjes A: E. A. M. Brugman, Mieke de Bruyn, Rietje Ravensbergen, Anneke Jun- gerius, Jacoba Kleinman, Marian van Egmond, Anneke Kromhout, Marieke Bor- reman, Jannie Kralt, Anja Holvast, Ma rian van Wijk, Maria Schilling, Berry Oudshoorn, Marian van Egmond, Carla Blijlcve, Rita van Itterson, Netty Kroon, Atie Bender, Maria v. d Horst, Johanna v. d. Horst, Weina v. d. Gugten, Martie van Egmond. Meisjes B: Wilhelmina ten Napel, Wil- helmina v. d. Reijden, Greetjé van Duyn, Petronela Zwanenburg, Elizabeth Lang- muur, Adri Oudshoorn, Nieske van Kla veren, Jannetje van der Waay, TJitske Noort, Fietje Noort, Dlepke Kranendonk, Willy Hogewoning. Jongens A: Jacob Schouten, Renee Oudshoorn, Harry Terbrugge, Floor Krom hout, Gert Kromhout, Pietcr van Zwie- ten, Willem Vianen, Pietcr Glasbergen, Adrianus Mulder, Theo van Dijk, Helmen Hemerik, Nicholas Seeger, Jacob de Mooy, Gilles Lindihout. Jongens B: Cornells van Klaveren. Hen- drikus van Boevene, Karei Braun, James Persijn, Renee Persljn, Jan Bram v. d. Meij, Erik Hollem, Marien Kra-lt, Johan Ancher. Nieuwe Royal te Leiden Architect J. D. Postma te Rotterdam heeft namens Royal McBcc Nederland N.V. te Leiden het bouwen van een fa brieksgebouw op de hook van de Voor- schotcrweg en de Rooscvcltstraat tc Lei den gegund aan de Hollandse Beton-Mij te Den Haag. De oppervlakte van de nieuwe fabriek bedraagt 12.000 m2. Nieuwe toonkamer Van Zijp De heer Van Zijp van de rijwiel- en motorhandel Haarlemmerstraat 295—309 (filiaal: Korevaarstraat 6) heeft vandaag zijn nieuwe toonkamer voor rijwielen, bromfietsen en kind err ij wiel en geopend Ui het hoekpand Haarlemmerstraat 309, Er was grote belangstelling voor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7