Ex Animo Leiden, alom bekend gewaardeerd, viert feest en Herman de Wolffs komst luidde grote opgang in van liet draaiboek NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 14 MAART 1959 Agenda voor Leiden Zaterdag Stationsplein, 2 uur: afd. Leiden Kon Ned. Natuurhist. Ver-, vertrek voor strand- excursie naar Noordwijk en Katwijk. OEGSTGEEST: bovenzaal Gerei, kerk dr. J. F. Ph. Hers over „Het verzet 1940- 1945" voor Gerei, jeugdverenigingen. Doelenkazerne, 8 uur; feestavond Bond van Nederlandse militaire Oorlogsslacht offers. 't Schuttershof, 7.30 uur: reünie deel nemers besturenweekeinde op De witte Hei van de M.V. en J.V. op G.G., rayon Zuid. Zondag Luxor, 10.30 uur: bijzonder Kerke werk Hervormde Gemeente, prof. dr. H. Krae- mer over de wereldgodsdiensten. Leiderdorp, Herv. kerk, 7 uur: Open-deurdienst, voorganger dr. G. Snij ders te Haarlem. Films Casino: gesloten wegens restauratie. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): The naked en the dead (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Meisjes in uniform (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Met ruw geweld (14 jaar); donderdag: Scara- mouche. Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Meisjes op bestelling (18 jaar). Maandag Stadhuis, 2 en 8 uur gemeenteraads vergadering, behandeling van de be- Nieuwenhuysen over „Het dier in het licht van de Bijbel". Geref. jeugdhuis, 8 uur: Arjos, leden vergadering, spreekster mevrouw I. Geelkerken Brusse over „Maatschap pelijk werk". Schouwburg, 8 uur: toneelgroep „Theater" met „Het donker boven aan Museum Volkenkunde, 8 uur: K. en O.-muziekcursus onder leiding van dr. G. D. van Wengen. Lutherse kerk, 8 uur: prof. dr. P. Hendrix over „Paasfeest in Moskou" met Russische liturgische koorzang op grammofoonplaten. De kleine Burcht, 8 uur: filmvoorstel ling interland-voetbalwedstrijd „Enge- land-Hongarije", afdeling Leiden KNVB. OEGSTGEEST: Het witte Huis, 8 uur: ledenvergadering Oranjevereniging. OEGSTGEEST: bespreking 50-jarig bestaan. OEGSTGEEST: gebouw Irene, 8 uur: afdeling Oegstgeest Christenvrouwen bond, spr.: J. Vink te Katwijk aan Zee over „De grenzen der vermoeidheid". Dinsdag Stadhuis, 2 en 8 uur. gemeenteraads vergadering, behandeling van de be groting 1959. Schouwburg, 8 uur: toneelgroep „Theater" met „Het donker boven aan de trap". Antonius-clubhuis, 8 uur: K. en O.- filmvoorstelling, „Henry V". Wijkgebouw Bethel, 8 uur: Geref. Zendingsbond in Herv. Kerk, spr.: ds. J. de Lange. Prediker, 8 uur: Volle Evangelie-Zen ding, spr.: de heer J. Zeegers te Haar lem over „Gebedsgenezing". Filmzaal universiteit, 4.15 uur: aan vaarding lectoraat door dr. D. de Klerk in de faculteit der wis- en natuurkunde. Museum oudheden, 8 uur: dr. Werner Kramer, Frankfurt am Main, over op gravingen in Ober-Beieren. Stadsgehoozaal, 10 uur: ledenvergade ring Vereniging van onderwijzers en onderwijzeressen in de inspectie Leiden. Doelenkazerne, 8 uur: toneelavond voor militairen, „De kat en de straf- Gebouw Levendaal 1, 8 uur: Commissie huishoudelijke en Gezinsvoorlichting, de monstratie bloemenschikken. Kleine zaal Stadsgehoorzaal, 7 uur: Ned. r.k. bond van kapperspersoneel, competitiecon co urs Woensdag Gebouw Levendaal 1, 2 uur: palm-paas- versiering maken voor kinderen, 2.30 uur kookdemonstratie paasgerechten van de Commissie huishoudelijke en Gezinsvoor lichting, School Stadhouderslaan lb, 7.45 uur: herhaling ouderavond. Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12,50 tot 1.20 uur: middagpauze-bijeenkomst. Museum Volkenkunde, 8 uur": de heer E. Zürcher over „Problemen en achter gronden van de Schrifthervorming in het huidige China". Stadhuis, 2 uur: gemeenteraadsverga dering voor begrotingsbehandeling 1959. Snouck Hurgonjehuis, 8 uur: K. enO.- cursus over „Hormonen", o.l.v. dr. G. A. Overbeek. Stadsgehoorzaal, 7.15 uur: uitvoering van Mattheüs-Passion door „Ex Animo", medewerkenden: Heieen Verkley, sopraan; Watty Krap, alt; Gerard Ho- nog, tenor (evangelist); Chris van Woer- kom, tenor; Léon Combé, bas (Chris tus-partij); Meine Pot, bas; Gertr. Maclaine Pont, clavecimbel; Adr. Blan- kenstein, orgel; Salvatore Tomassa en Lies Göbel, viool; Wim Clements en Henk v. d. Velde, fluit; Simon Houttuin, Piet Schenkels, E. Esser en C. v. d. Berg, oboe, oboe d'amore en oboe da Caccia, Johan van Loo en G. van Dijk, continuo; jongenskoor van chr.-nationale school Stadhouderslaan en het Rott. Philh. Orkest begeleiding. Het geheel o.l.v. Herman de Wolff. In den vergulden Turk, 10.30 tot 12 uur: afdeling Leiden Ned. Ver. van Huisvrouwen, koffie-uurtje. Turk, 8 uur: ledenvergadering Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde af deling Leiden, de heer D. Hoogewoning over „Kweekmethoden, handelsproble men en de verhouding blank en zwart m het produktieproces in Zuid-Afrika OEGSTGEEST: Bovenzaal Geref. kerk Mauritslaan, 8 uur: ledenvergade- rteg Geref. Kerk. j Bij een veertigjarig jubileum "PkE IN en tot in verre omtrek buiten Leiden bekend geworden christelijke zangvereniging en kerkkoor Ex Animo zal op 22 april veertig jaar be staan. Natuurlijk vinden de jubileer-asceten dit geen reden tot feestelijk herdenken. Maar dan zijn we het deze keer toch niet met hen eens. Veertig jaar is voor een koor een gezegende leeftijd. En als het dan nog zo vitaal is en een zo gunstige reputatie geniet, mag er gerust eens met voldoening worden omgezien en iets extra's georganiseerd. Men moet zo af en toe kun nen stilstaan en weloverwogen dankbaar zijn. Er bestonden tijdens de eer ste wereldoorlog in Leiden twee evangelisatie-koortjes. Onder leiding van de heer C. van der Keur jr. werkten ze mee aan hervormde kerkelijke bijeenkomsten, voornamelijk in de wijk van dr. Riemens. Ze zouden mis schien onder normale omstandigheden hun bestaan nog enkele jaren hebben voortgezet en langzamerhand ter ziele zijn gegaan. Maar de overgang van oorlog naar •rede veroorzaakt steeds een sterke ver hoging van geestelijk potentieel. Ideeën duiken op en worden vaak ineens werke lijkheid. Zo kreeg de heer Van der Keur de inval zijn bescheiden koortjes te ver enigen onder de naam Ex Animo en er dan ook grotere werken dan eenvoudige Christelijke liederen mee te gaan uit voeren, Daarbij dacht hij nog niet eens aan oratoria en nog veel minder aan de Mattha-us-Passion. Ere-voorzitter Van meet af aan fungeerde dr. Riemens als ere-voorzitter. Dat is hij nóg. Ook dit jaar hoopt de nu vieren tachtigjarige, in Leiden zo hoog geschatte emeritus, naar Ex-Animo's Matthaus-Passion-uitvoering te komen luisteren. Hij zou niet graag overslaan De jonge vereniging startte met een veertig a vijftig leden. We zagen een uit het arohief opgediept programma voor de 1 „2de Openbare Uitvoering" op 13 januari 1920. Curiositeitshalve mogen wel enkele bijzonderheden worden vermeld. Liederen van Beet hoven, een koor van Haydn (uit De Schepping), het kleine oratorium Opstanding van S. Neukomm, werden Donderdag Stadsgehoorzaal, 7.15 uur: tweede uit voering van de Mattheüs-Passion, „Ex Animo". Het gulden Vlies, 7.45 uur: ledenver gadering Leidse assurantieclub. Doelenkazerne, 5 tot 10 uur: tentoon stelling werken van Vincent van Gogh. Rijksherbarium, 8 uur: afdeling Lei den Kon. Ned. Natuurhistorische Ver eniging, demonstratie-avond. Schouwburg. 8 uur: toneelgropp Euri pides met „Het lied van alle tijden". Gebouw V. en D., 4.30 uur: vergade ring werkcomité Jeugdnatuurwacht, Gebouw Toonkunst Rapenburg 22, 8 uur: auditie-avond ,,'d Oprechte Ama- OEGSTGEEST: Willem de Zwijger- kerk zijzaal, 8 uur: commissie huishou delijke en gezinsvoorlichting over „De Zomerzorg, 8 uur: algemene ledenver gadering kynologenverenigiing „Rijn- Vr«dag Het gulden Vlies, 2.30 Leiden Ned. Vereniging over het werk van de vr denpolitie. Stadsgehoorzaal, 8 uu: uur: afdeling yan Huisvrou- NieZinkwe^ K. O.- De Doelen, 8 uur: genootschap Ne derland—Engeland, ledenvergadering. Den Burcht, 8 uur: feestavond De Sperwers t.g.v. 65-jarig bestaan, voor afgegaan van 7 tot 8 uur door receptie in de foyer. Tentoonstellingen Academiegebouw Rapenburg 73:s Leids Akademisch Kunstcentrum, tentoonstel lingen van schilderijen, gouaches en teke ningen van Helen Sieger, Els van Bohe- men, Hannie Bouman, Quirine Collard en Anita Schoonhoven, van 4 tot 24 maart Prentenkabinet Kloksteeg 25: grafiek, fotografiek en fotopeinture van Livinus, geopend tot en met 11 april, elke middag van 2 tot 5 uur, gesloten op zon- en feestdagen en 27 maart. uitgevoerd door Ex Animo en de solis ten Annde Dijkstra (sopraan), Toos Feenstra (alt), Theo Hamnema (tenor) en H. P. F. Laterveer (bas). De tegenwoordige leden hebben aan dit prille begin geen herinnering. Alleen de heer C. van der Keur (naamgenoot van de oprichter) weet er nog van mee te praten. Maar hij is nu erelid en dus niet meer actief zanger. Hoe lang de heer Van der Keur dirigent is gebleven, is niet meer bekend. Ook het kortstondige leiderschap van enkele opvolgers verliest ziah in het historisch duister. Helder Ex Animo's zon gaat pas helder stralen bij de komst van de heer Herman de Wolff, op 1 november 1927. Hij was (en is nog altijd) organist van de gerefor meerde Kleiwegkerk in Rotterdam-Hille- gersberg en dirigent van vele koren. De heer De Wolff pakte de zaken dade lijk energiek aan. Nieuwe zangers stroom den, vol vertrouwen, toe. De spits van 157 leden werd bereikt even vóór de oorlog. Die hoogte handhaafde zioh niet. Thans telt het koor 104 leden, een aantal, dat gezien de vele concurrerende facto ren, (televisie) zeker tot tevredenheid mag stemmen. Een wel bijzonder gelukkige om standigheid mag hier niet onvermeld blijven. Ex Animo is in trek bij de jeugd. En daarom behoeft het aan de toekomst niet te wanhopen. Een on derzoek naar de samenstelling van de Leidse koren heeft uitgewezen, dat deze veertigjarige de jóngste van alle is. (Als men begrijpt, wat wij be doelen Over het repetitie-bezoek valt niet te klagen. De teamgeest is voortreffelijk. Ex Animo vormt, naar binnen, een hech te gemeenschap, ook al door de goede sfeer, de gezelligheidOnenigheid en kibbelarij zijn hier onbekende zaken. Jeugdkoren Elke dinsdagavond is Herman de Wolff in Rehoboth present. Maar vóór de repetities beginnen, heeft hij er met de jeugd al enkele uren opzitten. Dat is bij elkaar een hele ruk, van half vijf tot half elf. Het kinderkoor jubileert dit jaar even eens. De vaste overtuiging, dat Ex Ani mo niet zou kunnen groeien en toekomst Voor het Leidse Ex Animo zijn er elk jaar terugkerende ge beurtenissen, die het koor in wijde omgeving naam hebben gegeven. De grote avond van elk jaar is uiteraard, wanneer de Passiemuziek van Bach wordt uitgevoerd. Maar Ex Animo zou zich ook niet graag het „privilege" zien ontnomen, steeds het 3-oktoberfeest met een wijdingsuur in de Pieters kerk te mogen inzetten. Vorig jaar maakten wij bij die ge legenheid deze foto in het koor van de Pieterskerk. hebben zonder jeugdige reserve, leidde dertig jaar geleden tot de oprichting van kinderkoren. Van het begin af aan zat de groei erin. De heer De Wolff houdt van kinderen en heeft er veel slag van hen op een prettige manier de zangkunst bij te brengen. Zijn korist- jes waarderen hem hoog en komen graag paar de repetities. En omdat de literatuur niet rijk is, componeert hij zelf ook. Zo groeit jong-Ex Atiimo's repertoire voor een groot deel door de krachtige mede werking van de dirigent, wiens lie deren- en zangspelader wel onuitput telijk schijnt. Zijn eerste zangspelletje kwam in 1937 ten tonele. De eerste van een reeks Maar omdat hij het gewone zingen het belangrijkst vindt, acht Herman de Wolff zich op dinsdagavond méér de lëjder van een zangschool dan van een operetteklas. Toeneming iel. Gelukkig blééf het niet zo: Nu doen er zeventig grote en dertig kleine zangertjes mee. Dat is juist moe genoeg De goede zangkwaliteit van de kleu ters werd op het concours van Wou denberg—Scherpcnzeel gewaardeerd met een eerste prUs. En de groten trokken al twee keer naar Hilversum, om voor de NCRV-mlcrofoon te zin gen. Van de Ex Animo-kinderzang be staan al verscheidene grammofoon platen. De heer Lulofs, die de opna men leidt, roemt vooral de voortreffe lijke hoedanigheid van de klank der grote meisjes. Mevrouw D. Fabel, algemeen bekend en geliefd als „Tante Dien", draagt de ere-naam van „moeder van het kinde koor". Ze zorgt voor alle praktische z; ken en haar taak is als er een uitvoering in het zicht komt, zeer omvangrijk! Al vierentwintig jaar bereddert, kleedt ze aan regisseert ze. Mevrouw Fabel vindt het „leuk werk" en helemaal niet iets verdienstelijks. ,,Ik ben er langzaam aan in gegroeid en krijg ook altijd véél Activiteiten Het grote koor kan een lange, eervolle staat van dienst tonen. In de praktijk is het tóch tot een oratoriumvereniging gegroeid. Na Niels Gade's Die Kreuz- fahrer (het eerste werk, dat onder De Wolffs leiding tot uitvoering kwam) volgden de bekende oratoria van Haydn, Mendelssohn, Brahms, Te Deum's van Bruckner en Mozart. Maar het grote ogenblik was toch wel de eerste uitvoering van Bachs Mat- thaus-Passion op 18 en 19 maart 1942. Met één onderbreking in 1945, is dit evenement jaar' na jaar herhaald. Men kan zich het gemis van deze traditionele uitvoeringen eigenlijk niet meer inden ken. Merkwaardigerwijs hebben de beide uitvoeringen ook dit jaar weer op 18 i 19 maart plaats. Sinds 1951 werkt het jongenskoor van de christelijk-nationale school aan de Stadhouderslaan als „soprano di ripieno" mee. De heer A. van Kapel maakt de zang „pasklaar" voor de uitvoering. Uiteraard is er bij deze jongensgroep een sterk verloop. Geen jaar is de samenstelling gelijk aan die van het vorige. Deze keer levert de Stadhouderslaan dertig en Ex Animo elf jongens. De knapen kunnen dit jaar voor het eerst gemakkelijk zit ten. Er zijn tien banken van vier zit plaatsen voor hen gemaakt. Dat mocht ook wel .1 vermelden nog, dat sedert zijn 5t in Leiden, burgemeester Van Kinschot beschermheer van Ex-Animo Herdenking Op 21 april hoopt het jubilerende koor te recipiëren en de dag daarop, in intieme kring met een diner het veer tigjarig bestaan dankbaar te herdenken. De leden hebben daarvoor gespaard, zo dat de verenigingskas geen verlies zal De kinderen komen op 21 mei aan de beurt. Hun feest zal bestaan uit de opvoering van De bruiloft van Jan Klaassen en Katrijn (door de A's) en Het verdwenen prinsesje (door de B's), beide zangspelen door de dirigent ge- Voor het volgende seizoen wordt dan nog een jubileum-uitvoering van Schöpfung voorbereid. Het bestuur van Ex Animo kan moeilijk „neen" zeggen. Daarom wordt het koor ook voor talrijke ge- Tussen de bladzijden Meisjes in uniform LUXOR (2.30, 7 en 9.15 uur) De film Meisjes in uniform, geeft een beeld van het leven in een oude Pruisische kost school, waar beklagenswaardige jonge meisjes in een sfeer van liefdeloze hard heid worden opgevoed tot „goede solda tenmoeders". Romy Schneider vertolkt de rol van een gevoelig weesje, dat haakt naar wat liefde en begrip en dolgelukkig is als zij die vindt bij een lerares, de enige vol wassene met een hart in dit sombere ge sticht. Het ligt voor de hand, dat deze uit zonderingspositie niet wordt toegestaan Het gesticht wil zijn onmenselijke tra ditie ondanks alles handhaven. Een wat goedkoop slottafereel zorgt echter toen nog voor de schijnbaar onmisbare happy- ending. Wij willen niet te hard over deze film oordelen. Er zijn aardige scènes en i geval blijkt, dat het gezin toch ma beste basis van de opvoeding is. Voor. zover de rolprent echter een probleem wil stellen of een aanklacht wil zijn, zij mislukt. De uitwerking is veel te i mantisoh en de sentimentaliteit ligt er dik op. (Echt-Duitse probleemontspanning). De naakte en de dode LIDO (2.30, 7 en 9.15 uur). De Ameri kaanse auteur Norman Mailer schreef het laatste jaar van de oorlog een boek, getiteld The naked and the Dead, niet alleen een felle aanklacht tegen de oorlog, maar ook een satire op bevelvoering strategie. Zijn boek is bekend geworden als een gruwelijk hard werk, doorspekt met een trieste background, die de schrij ver „tijdmachine" noemt. Deze „tijd machine" legt het verleden bloot var patrouille soldaten en wanneer deze pa trouille een getrouwe doorsnede zou de Amerikaanse gemeenschap, dan geeft deze de Amerikaan geen enkel» reden tot de minste trots. Amerika is het macabere boek tien jaai na de oorlog gaan verfilmen. Men kan zich, zoals bij zovele Ameri kaanse oorlogsfilms afvragen: Waarom? Men heeft het bock „bijgevijld", dat zeggen: men heeft er nog wel enkele „pikante" scèn»ïs in opgenomen, maar wrange spot. die de schrijver over h hoofd van de strategen heeft uitgestoi eggewerkit; men heeft deze spot op het hoofd van één man laten neerkomen ïen suggereert, dat het cynisme van deze man een persoonlijke afwijking Is. In plaats van de clou van het boek waarin de bevelvoerend officier op het beslissende ogenblik in de w-c. kruipt, legenheden gevraagd, mee te werken. En die medewerking groeide steeds uit tot een traditie. Men kan zich nauwelijks nog voorstellen, dat dr. Riemens' initiatief tot het instellen van een Kerstnachtdienst in 1935 des tijds zoveel tegenwerking ondervond. Maar die ene is door véle andere ge volgd en Ex Animo deed steeds mee! Zo ook bij de 1 oktober-dienst, de dodenherdenkingen (om de vier jaar) en de Paasnachtdiensten. Het zij Ex Animo gegeven, zijn cul tureel zo belangrijke activiteiten tot in lengte van jaren te kunnen voort zetten en zelfs nog te ontplooien. Proficiat. Joh. van Wolfswinkel. Dicht lover maakte Hooglandse Kerkgracht tot schaduwrijk plekje Toen het besluit van het gemeente bestuur van Leiden om alle bomen op de Hooglandse Kerkgracht te rooien werd uitgevoerd, is er aan de schoonheid van deze gracht veel ver loren gegaan. De gehele omgeving liet zich vroeger anders aanzien, zo ver telde ons een Leidcnaar, die de gracht in haar boomrijke gedaante heeft ge kend. De Hooglandse Kerkgracht, die In 1607 werd overwulfd Is genoemd naar de kerk op het Hoogc Land. Zij heeft altijd behoord tot het stille gedeelte van Lelden, totdat zij werd aange wezen als standplaats voor de bode diensten, die men nu op het Kaas markt-terrein vindt. Dat was In de twintiger jaren; de wagens werden tussen de bomen geplaatst. Toen na enkele jaren de bodedien sten naar de Kaasmarkt waren ver wezen heeft men ter vervanging van de bomen een drietal tuintjes aange legd, waarvan er een weer Is opge- Op deze foto (afgestaan door de heer Kriek, Oude Rijn 58 Lelden) ziet men nog een van de eerste diaconessen In haar typische kleding met de zwarte sluier. De jongeman op de voorgrond verdiende zijn brood, gezien zUn kledjj, kennelijk in het loodgietersvak. Vijftig jaar geleden gaf de Kerk gracht niet veel te beleven, of de brandspuit van de weesburgers moest uitrukken of, na de brand te hebben geblust, met 't juichend gerucht van overwinnaars terugkeren. Van de Lutherse kerk rechts is niets te zien dan de consistorie en een stukje van de tuin. Toen de foto werd gemaakt, bad zU nog een torentje b(j de voor gevel met luidklok et fluitende kogels Een gedeserteerde dat een e migran troe p woeste In- rvallen en hij heeft het kbnvooi te omdat hij het doorslaggevende bevel niet durft te geven is de taal gekomen van een luitenant, die tien seconden voor het einde van de film tot de conclusie komt, dat liefde belangrijker is dan haat. Wij kunnen niet geestdriftig zijn over de film; ondanks zijn falen had het boek nog enige positieve waarde. Deze is in de film omwille van prestige en sentimen taliteit weggewerkt Zinloos Meisjes op bestelling TRIANON. (2.30, 7 en 9.15 uur). De film „Meisjes op bestelling", is niet alleen ongeïnspireerd, maar tevens nog onsma kelijk ook. Volgens het aloude en afge zaagde thema van het meisje, dat thuis moeilijkheden heeft, naar de grote stad trekt en daar weer andere en grotere moeilijkheden vindt, hebben de Duitsers het verhaal van de film opgebouwd; de grote trekpleister moei de pikante franje zijn, waarmede zij hun inspiratieloos pro- dukt hebben „versierd". Deze franje is in moderne tinten uitgevoerd en dus heeft de film „actuele waarden". Op Duitse wijze is ten slotte nog voor een soort goede afloop gezorgd. Het is ons niet mogelijk één facet van de film te noemen, die hem voor onze lezers aanvaardbaar zou maken. (Ongeïnspireerd en onsmakelijk). Met ruw geweld REX (2.30, 7.15 en 9.15 uur) Met ruw Geweld is een film en zoemende pijlen militair komt te we: tenkonvooi door ee dianen zal worden o tot taak de leiding waarschuwen. Daarvoor komt in vijandelijke gebied natuurlijk heel kijken. De gevechten zijn niet va; lucht. (Schieten, schieten en nog eens schle Gesloten IS.C.R. eis V.-Leiden Schoonheid van Italië in woord en beeld Dr. L. van Egeraat, Ita'lië-kenner bij uitnemendheid (hij is a'ls eco nomisch adviseur werkzaam bij de ontsluiting van dit land) sprak gis teravond in de foyer van de Stads gehoorzaal voor de afdeling Leiden van de N.C.R.(eis)V. Aan de hand van lichtbeelden vertelde hij zowel van het oude als het nieuwe Italië op bijzonder beeldrijke wijze tal van wetenswaardigheden. Hij confron teerde daarbij de aanwezigen niet alleen met de schoonheid van de oude architectuur en van de ver schillende kunstuitingen, maar ook van de imponerende moderne bouw kunst en van de grote arbeidslust van het Italiaanse volk. Wereldberoemd is het hypermoderne station Roma Termipi, waar de treinen de laatste honderden meters geruisloos binnenrijden over een ondergrond van ■ubber. Minder bekend is (nog) de ge weldige vooruitgang, die de landbouw 'an Italië thans kenmerkt en die zelfs ie Nederlandse landbouw dreigt te over. reffen. De grootste wolkenkrabbers ter vereld en de meest gedurfde architec- uur vindt men thans niet meer in New i'ork maar in Milaan. Desondanks wordt ie moderniteit in Italië gebracht met behoud van de geestelijke waarden van het verleden. De toerist, die dit alles wil zien, doet er goed aan, zich drastisch te beperken in zijn keus. Beter is een scherp gese lecteerd reisprogramma, waarbij men voor het weinige, dat men wil zien, veel tijd neemt, dan een overladen program ma in de geest van „Rome-in-drie-dagen". De toerist moet „niet eten maar savou reren", niet bezichtigen maar geestelijk Het Boekhuis verkocht in de pauze boeken van ar. Van Egeraat en voorts in er dia's van Italië te koop. Zie voor stadsnieuws ook pagina 7 en 11 Begin uitbreiding van Leidse matrassenfabrek Gistermiddag een uur is met het slaan an de eerste paal een begih gemaakt iet de uitbreiding van de Leidse ma- trassenfabriek Olga aan de Hansenstraat, complex zal door de uitbreiding met vierkante meter worden vergroot; deze ruimte zal worden aangewend voor fabriek, magazijn, kantoor en toonkamer. Vanneer de uitbreiding gereed zal zijn, :ullen ongeveer vijftig man meer in de fabriek te werk kunnen worden gesteld. De bouw, die wordt uitgevoerd door de firma Splinter, Voorschoten, zal f 250.000 Feestavond De oude Garde In de grote zaal van Den Burcht heeft de afdeling Leiden van de Bond van ge pensioneerden De oude Garde een feest avond gehouden. De voorzitter van de feestcommissie, de heer J. Weeda, sprak welkomstwoord, waarna het gezel schap De Stalen Band een leuk variété programma uitvoerde. Schetsjes, accor- deonimuziek en acrobatiek vielen zeer in de smaak. Voorzitter T.J.G. Jansen sloot de bijeenkomst. D. LADAN off. dealer Inlichtingen en toonkamer MOLENSTEEC 27 Lelden telefoon 21375

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3