Laffe „sport" bedreigt ook de Leidse autobezitters Na pleizierritje eindeloze volgt veelal lijdensweg een Strijd tegen ondervoeding en ziekten op Nieuw-Guinea JC NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 13 MAART 1959 Reconstructie van dollemansrit TN JUNI 1958 kocht de heer H. Slijkhuis, Hooglandse Kerksteeg 4 te Leiden, een Ford Mercury. Het bouwjaar was niet nieuw te noemen er de auto niet gaaf, maar de heer Slijkhuis, die de wagen voor zijn groente zaak nodig had, werkte een respectabel aantal uren op, onder, aan er in zijn wagen. Toen het chroom glom en de lak nergens meer doffe plekken vertoonde, toen" de motor geen olie meer verbruikte en de starter geen storinkje meer liet horen, was de heer Slijkhuis de trotse bezitter ge worden van een auto, die in zijn ogen met elke andere kon wedijveren. Hij kocht er een aanhanger bij voor de veilingkisten, een zijspiegeltje werd zijn .Sinterklaascadeau en ieder schrammetje, dat er op zijn wagen kwam, werd onderwerp van zorgvuldige reparatie. Zondagmorgen kwam de poli tie bij de heer Slijkhuis en enkele uren later bracht een sleper het wrak van een auto naar Leiden, dat zelfs geen sloopwaarde meer had. Waar het dak had gezeten, kon men slechts gissen; het dashboard was naar binnen opengebarsten; de carrosserie was verfrommeld: de Ford Mercury, met zoveel zorg opgeknapt en onderhouden, was een in elkaar gewrongen verzameling staal geworden, overdekt met een slijkerige laag modder. Diezelfde zondagmorgen zaten twee opgeschoten Leidse jongens in zak en as. Zij hadden enkele uren daarvóór hun vriend ernstig gewond naar huis gebracht en zij hadden het angstige voorgevoel, dat de politie hen zou vinden. Toen de agenten enkele uren later bij hen aanbelden, kregen zij de eerste termijn gepresenteerd van een rekening, wie wellicht pas over jaren definitief kan worden afgesloten. Zaterdagavond slenterden zij over de Hooglandse Kenkgracht, langs de daar ge parkeerde auto's. „Zin in een ritje?", vroeg een hunner. Een kwantier later hadden zij het slot van de auto van de heer Slijkhuis gefor ceerd. Samen met de heer G. A. N. Cor- neli&se, inspecteur van de Leidse ver keerspolitie, hebben wij gepoogd de jon gens dn gedachten te volgen. Ze stappen de auto in en zijn doodsbang, dat de eigenaar komt opdagen. Het star ten moet bij gebrek aan het sleuteltje op ingewikkelde wijze gebeuren, maar na een kwartier van hevige spanning komt de wagen op gang. Het hachelijk avon tuur schijnt goed te verlopen. In de stad kunnen zij nog worden aangehouden door controlerende politie kunnen zij nog een verkeersovertreding maken of kan hun motor bij een stoplicht nog afslaan, maar eenmaal op de rijksweg kan hun niets meer gebeuren. De bijna tastbare spanning In de anto, die de jongens belet heeft an ders dan met korte verbeten zinnetje* te spreken, kan op de Rijksweg einde lijk in triomf worden opgelost. De wagen blijkt veel harder dan tach tig kilometer te kunnen -rijden." Als de wijzer de honderd nadert, wordt de jon gen naast de bestuurder bang, maar de jongen achter het wiel, die misschien in zijn gehele leven nog geen vijfhonderd kilometer heeft gereden, informeert, of de bange jongen hem misschien sturen wil leren. En om te bewijzen, hoe groot zijn bedrevenheid wel is, trapt hij het gaspedaal op de plank, zodat de auto loeiend de nacht in springt. De bocht in de Rijksweg bij Rijpwete- ring is niet scherp te noemen, maar zelfs de meest geroutineerde rijder zou hier even zijn gaspedaal laten sohieten. Het zijn maar enkele milliifieters aan het stuurrad, doch deze zijn beslissend. De gierende en in feite boven zijn snelheid rijdende wagen trekt zichzelf naar de berm van de weg. De jongen achter het stuur voelt zich bleek worden en weet het niet meer. Hij laat het gaspedaal los en trapt in paniek op de rem. Enkele ogenblikken later voelt hij versuft, dat zijn kleren nat worden. Dat de auto op de rem heeft gereageerd met stuurloos dc berm in te slippen, daar bij de eerste tegenstand over de kop is geslagen en met een dramatische buiteling van de dijk af is gezwaaid, heeft geen van de jongens bewust meegemaakt. Zij liggen in het water. De auto is versplinterd. Ze moeten zo vlug mogelijk weg zien te komen. Lijdensweg De weg naar Lelden wordt een lijdens weg, want die jongen, die gestuurd heeft, voelt zich mdsselijk en klaagt over pijn in zijn borst. Doch zij weten intuïtief, dat dc lijdensweg pas zal beginnen, als zij thuis zijn gekomen. De jongen, die met zoveel onverantwoordelijkheid en bra voure de auto heeft bestuurd, moet maan den plat op bed liggen; als hij beter is, kan hij met zijn vrienden voor de rechter komen. Inspecteur H. Oudman vertelde ons, dat de maximale straf voor joy riding zes maanden gevangenis is. En de straf van de rechter vormt slechts een deel van het geheel. Want de heer Slijkhuis is zijn auto kwijt en hij wil terecht schadever- Sportfilmavond In samenwerking met de scheidsrech ter scommissie van de KNVB, afdeling Lei den, organiseert de C.O.V.S. (Centrale Organisatie Voetbal Scheidsrechters) Lei den en omstreken op 16 maart om 8 uur een filmavond in de Kleine Burcht. De bekende internationale scheidsrechter Leo Horn jr. zal een praatje houden over spelregels. Het bestuur van de Scheidsrechtersver- eniging deelt ons tevens mede, dat in ver band met ziekte van de secretaris, hel secretariaat der vereniging voorlopig wordt waargenomen door de heer A. v. d. Velden, Formosastraat 36a, Lelden, telefoon 01710—22158. verlovingsringen mandersloot donkerstee* 14 goeding. Hij heeft de auto dringend nodig voor zijn groentezaak en geen enkele verzekeringsmaatschappij is bereid hem ook maar iets te vergoeden. Daarom stelt hij de jongens en hun ouders aansprake lijk voor de schade. De ouders van een der jongens hebben al toegezegd hun uiterste best te zullen doen. Doch in de gezinnen, waar de jongens vandaan ko men, besohi'kt men niet over grote bank saldo's, zodat ook dit een langgerekt pro ces kan worden. Dit zijn de rampzalige gevolgen van een van de talloze gevallen van joy riding, die dagelijks in Nederland voor komen. Amerikaans „Joy-riding" een Nederlands woord heaft men er nog niet voor is een ver schijnsel, dat vooral na de oorlog uiit Amerika is komen overwaaien. Via sen satiefilms kan dé jeugd er de techniek grondig van bestuderen en over het al gemeen wordt het beschouwd als een ver geeflijk kwaad. Sommige joy-riders, dde tegen de lamp Tïepen, toonden zich ver baasd en verontwaardigd over de boos heid van de politie. „Hof leek wel, of ze de auto hadden willen stelen. Ze waren geen dieven; ze hadden alleen maar een ritje willen ma ken. Natuurlijk had de auto beschadigd kunnen worden,,maar dat risico loop je nu eenmaal als je autobezitter bent, en een ernstig ongeluk.... ach, ze wisten heus wel hoe ze met een auto moesten omgaan". Inspecteur Cornclisse meent, dat de meeste gevallen van joy-riding voortko men uit bravoure. Men wil zijn vrienden overbluffen en zal de wereld eens ver- Meestal loopt het mindor dramatisch af dan zondagnacht; de auto's worden wèl dikwijls beschadigd, omdat de joy rider veelal niét over rij-ervaring be schikt, zenuwachtig voor ontdekking is en de wagen niet ként. Gebeuren er ech ter geen grote ongelukken eri stuit de joy rider niet op een politiecontrole, dan heeft de eigenaaT geluk gehad. Hij vindt de volgende morgen zijn wagen terug, meestal niet onbeschadigd, want het slot moest worden geforceerd en als dank voor het gestolen ritje plegen bepaalde jongelieden ook nog bij het uitstappen een spiegeltje te vernielen of hun mes eens door de bekleding te halen. Aansprakelijkheid De kern van het kwaad ligt natuurlijk bij eên steeds meer afslijtend respect voor het eigendomsrecht. Wanneer ouders zich niet gedrongen voelen hun kindéren dit respect uit ethische overwegingen bij te brengen, dienen zij te beseffen, dat zeer materiële motieven hun een stimulans kunnen zijn- Want behalve de zeer strenge straf fen, die dc rechter voor joy-riding uitdeelt het wordt onder de mis drijven gerekend is de Joy-rider en bU diens minderjarigheid zijn zijn ouders tot de laatste cent aansprake lijk voor de schade, die mogelijk wordt toegebracht. De joy-rider, dis er een „sport" van maakt, mag glimlachen, dat hij niet wordt gegrepen, maar een groeiende lijst van arrestaties bewijst ook in Leiden, dat de politie op dit gebied uiterst waakzaam is. Omstreeks 1950 constateerde de politie een algemene teruggang van het tal gevallen van joy-riding per auto. blijkt, dat avontuurzieke jongens hun be langstelling toen naar de bromfietsen had den verlegd. Maar de bromfiets is al lang niét meer „stoer" genoeg en de auto's zijn de laatste jaren weer in toenemen- ïate het slachtoffer. Het baat niet of zijn wagen afsluit, want de joy-riders forceren de sloten en blijken genieën in het op gang brengen van auto's zonder contactsleuteltje. Laf Een andere vorm van joy-riding is mo gelijk noig onsportiever. Jaarlijks raken tienduizenden Nederlandei's hun rijwiel of bromfiets kwijt, Zij doen aangifte bij de politie van hun stad, maar de fiets staat op een politiebureau tien, twintig of dertig kilometer van hun woonplaats verwijderd weg te roesten. Dit heeft hij te danken aan onmaatschappelijke lieden, die hun trein hebben gemist, of die reis geld willen uitsparen. Deze pakken ergens een fiets of brommer weg, rijden e naar huis, zetten hem vervolgens ergens neer en lachen vergenoegd over eigen slimheid. Zij hebben enkele kwart jes reisgeld uitgespaard en de eigenaar dikwijls voor honderden guldens gedu peerd. In Nederland staat het kwaad van riding nog in de kinderschoenen, al de politie van de grote steden het al als een steeds dreigender wordend probleem Maar in Amerika heeft het een vaste plaats in de samenleving gekregen en het vormt daar veelal de eerste stap naar de gevangenis en de onderwereld. Wij geloven, dat een krachtig op treden dit kwaad voor Nederland nog tot stilstand kan brengen. Be halve straffen, die andere „avo turiers" danig zullen afschrikken, onzes inziens een scherpe regeling van de eventueel toegebrachte schade op haar plaats. Op deze wijze kan men de jongens mo gelijk nog tijdig afbrengen van een weg. die dikwijls als grapje bij joy-riding be gint en dde niet zelden via autodiefstal naar langdurige gevangenisstraf voert. Zondagmorgen vond de heer H. Slijkhuis uit Leiden zijn met zorg onderhouden Ford als een wrak terug. Hij had deze auto dringend nodig voor zijn groentezaak en momenteel stapelen de veilingkisten zich hij hem op. Want drie jongens, die zich verveelden, beroofden hem van zijn vervoer. Residentie-Orkest met Cora Canne Meyer, mezzosopraan JJET VIJFDE abonnementsconcert van het Residentie-Orkest stond onder de beproefde leiding van Willem van Otterloo, terwijl de mezzo sopraan Cora Canne Meyer als soliste optrad in De Falla's „El amor brujo". Als geheel stond dit concert op zeer goed peil, er werd nauwgezet en met toewijding gemusiceerd, toch werden indrukwekkende hoogtepunten niet bereikt. Een interessant begin van de avond vormde de Symfonische Muziek van Marius Flothuis uit 1957. Het werk maakt op ons, na deze ei auditie, een gunstige indruk. Ook al leek opbouw ons hier en daar wat uitge- nnen, vooral het laatste deel, andante estoSo, was wat lang, bleef de com positie steeds boeien. Grote gevoelsont ladingen ontbreken, de nadruk valt op weloverwogen ontwikkeling van en- e eenvoudige melodische gegevens, die het algemeen sterk tonaal gebonden ven. Een uitstekende orkestratie werkt mee om de symfonische muziek voor hen, die niet alle bizonderheden de structuur kunnen volgen, aan- ■dbaar te maken. Flothuis heeft hier- zeker een werk van allure geschre- dat verdient niet onmiddellijk te worden opzijgelegd. De uitvoering door Van Otterloo en sici verdiende alle lof. :orrect was daarna ook de uitvoe- De Falla's „El amor brujo", een oor orkest en zangstem uit 1915, Cora Canne Meyer de vier vo- iderdelen zong. Geheel bevredigend in en ander naar ons gevoel niet, :s de fraaie uitvoering. Allereerst nuziek toch wel sterk ingesteld op scenische en choreografische hulpmidde- mdien leek ons de soliste Cora Canne Meyer, ondanks opmerkelijke vo- .tische hoedanigheden niet Zeer c ballet Zo eindigde in de nacht van zaterdag op zondag een gevaarlijk en onverantwoord „plezierritje". Onder Rijpwetering vlogen drie Leidse jongens met een uit Leiden „geleende" auto uit de bocht en in de sloot. naai geschikt voor deze muziek. Het j' Spaanse werken vaak een gevaar, neer men het hartstochtelijke ele ment teveel wil accentuer«i. mezzo van de soliste maakte de in druk wat donker te zijn bijgekleurd, en dat was jammer. Bovendien is de rol van de zangstem niet heel belangrijk in deze „Amor brujo", we hadden Cora Canne Meyer liever in een werk gehoord, waar in zij haar talenten veelzijdiger had kun nen tonen. Niettemin verdiende haar op treden zeker de warme hulde, die h; ten deel viel. Zesde symphonie Na de pauze konden we luisteren na< Tsjaikowsky's zesde of pathetische syr foniè in b, een werk dat nog altijd t< de meest geliefde symfonieën kan wo den gerekend. Voor hen, die dit wei min of meer van buiten kennen, besta: de moeilijkheid, dat er steeds meer nodig is om werkelijk door deze zeer gevoels matige doch qua inhoud niet zeer rijke muziek te worden gegrepen. De uitvoering door Van Otterloo nauwgezet, zelfs knap, doch ze mist vervoering die we gaarne zouden hebben gewenst. Hoogtepunten waren zeldzaam alleen het derde deel gaf een sterkere ge voelsontlading te zien. Daarna viel het bewogen adagio lamentoso wat tegen Niettemin was het een fraaie uitvoering van een werk, dat naar ons gevoel menig opzicht toch wel wat aan het v ouderen is. Hartelijk applaus bewees, dat de toe hoorders ook dit concert zeer gewaar deerd hadden. Dr. J. van der Veen, In het Prentenkabinet Fotopicturaal, fotografisch en grafisch werk ER IS SAMENHANG tussen de grafiek en de fotografische technieken. 1 De hoogleraar-directeur van het Prentenkabinet van de universiteit, prof. dr. H. v. d. Waal, heeft er al menigmaal op gewezen, in de theorie en in de praktijk van de expositie. Bijzonder sterk staat deze these met de tentoonstelling, die het Prentenkabinet van 14 maart tot. en met 11 april herbergt. Daar exposeert namelijk de directeur van de Vrije Academie in Den Haag, Livinus v. d. Bundt, met grafisch werk, met fotografiek en met jotopeinture. Wat de grafiek betreft, laten wij Livinus (zoals hij zich bij voorkeur noemt, zonder achternaam) eerst zelf aan het woord. Het meest kenmerkende in de door mij ontwikkelde techniek is dunkt mij het reliëf, dat nieuwe in-inktmethodes eiste. Een nadere technische beschou wing van de drukvormen maakt een verdeling in enkele categorieën moge lijk, n.l. die, waarbij het reliëf ontstaat door uitdiepen of ophogen, de com binatie van die twee of ook de combinatie met vlakke gedeelten. Heit reliëf werd verkregen door uitsnij den of door opbouwen met cement. De gebruikte plaatmaterialen waren hout. hardboard, metaal (zink) plastic, karton of linoleum. In sommige gevallen werden de platen gedeeltelijk uitgezaagd, ver zaagd of versneden en bij het drukken weer samengevoegd; soms da stukken weer gehecht op een andere onderlaag. Het in-inktcn geschiedde deels op traditionele wijze, inrollend ofwel met de tampon wrijvend, zoals gebruike lijk bij diepdruk. Nieuw was het ge bruik van een rol met verend opper vlak, die zich voegde naar het reliëf. Anderzijds werd weer ingeïnkt met het vergeten gereedschap der oude Japanners, een brede borstel of kwast. Ook zijn er drukken, die voor een gedeelte tweemaal werden ingeïnkt en waarvan eerst de tweede drukgang de definitieve was. Het resultaat werd dus verkregen mede door de achtergebleven inkt van de eerste drukgang. Door de oombinatie van de verschillende wijzen van in-inkten of uit sparen ook met schablonen werd de verlangde variatie in het oppervlakte- aspect verkregen. Van de structuren lijken mij de geheel gitzwarte gedeelten steeds weer het in teressantste. Het experiment Is echter niet afgesloten. Steeds rijzen er artis tiek opgevat nieuwe verlangens, dde technisoh bekeken be verwezenlijken moeben zijm." Dit zijn zuiver grafische problemen; u zuLt het met ons eens zijn. Livinus hield er zich op zijn 19e jaar mee bezig en hij kwam er na vele zwerftoohten betrekke lijk kort geleden weer bij uit. Toen hij er echter ben tweede male aanlandde, bleek de weg verder te voeren. Da - fotografie bleek vele mogelijkheden te hebben voor wat betreft de tussentinten, het schilde ren met licht. In zeker zin werd het werk van Lhftmis een tegenpool van het „docu ment humadn". Het ging im hoofdzaak om de mogelijkheden, dia de donkere kamer bood. Het ging om subjectieve uitingen met behulp van die mogelijkheden. Wat natuurlijk niet uitsluit, dart; er tussen dit werk ook „dos documents humalns" zitten. Interesse voor de structuur en liefde voor licht en kleur brachten Livinus v. d. Bundt echter nog verder: bij de fotopeln- bure. Iets geheel nieuws, waarop door de uibvinder inmiddels patent is genomen. Laten wij de kunstenaar weer zelf aan het woord. „Het instrument, waarmee wordt ge werkt op normaal kleurgevoelig film materiaal, is hoofdzakelijk een samenstel van lichtbronnen, zodanig aangebracht, dat een alzijdige verplaatsing mogelijk is. De Hchtgeleider functioneert als een kleurenipenseel. De speciale kleur- en vonnmogelijkhaden schuilen voor een goed deel in de hanteerbaarheid van een zeer complex geheel van fotografische mogelijkheden, uitgebreid met deels gebruikelijke, deels nieuwe hanteringen van een nieuwe kunststof." Tot nog toe kan men de resultaten slechts bewonderen door middel van kleurendia's. Overgebracht op papier gaat het essentiële verloren. Daarom is op de tentoonstelling in het Pren tenkabinet een „donkere kamer" in gericht, waarin tussen twee en vijf uur, iedere middag gedurende de ex positie, continu een aantal van deze fotopeintures wordt vertoond. Soms duiken reminiscenties op aan kosmi sche voorstellingen, aan oervormen, maar de maker heeft zéér beslist geen enkele binding aan voorstelbare wer kelijkheden gewild, tenzij misschien aan de moderne muziek, waarmee hij zijn werk graag verbindt. Na diirt alles behoeven vfij wel niet meer te betogen, dat deze tentoonstelling een uitersit Interessante is. Voor de fotopein- bure zien wij toekomstmogelijkheden in de moderne glasschilderkunst. En de gra fiek van Livinus is wel zeer sterk ge- eigend voor de wand van het moderne huis. Artistiek gesproken is deze kunst ui fel, van een bijna elementaire kracht, maar tegelijk subbiel en geheel van deze tijd. Dokter Den Butter in Lisse over Gistera ind heeft dokter H. den Butter Nederlander Bink, die zich n voor de Jonge Kerk te Lisse gesproken over zijn taak als zendeling-arts. Zondag 22 maart wordt de dokter als zodanig offi cieel nitgezonden in een kerkdienst van de Hervormde Gemeente. Dokter Den Butter vertelde om te be ginnen een en ander over Nieuw-Guinea, waar de rooms-katholieke missie het eerst werkte. Het missie-werk kwam evenwel niet tot grote bloei. De eerste twee zende lingen die door het zendingsbureau In Utrecht werden uitgezonden, waren Duit sers. Daarna volgde de uitzending van de r het eiland Roon begaf. Vier van zijn kinderen ven en zijn vrouw werd krankzinnig. Zijn arbeid echter droeg rijke vrucht. Toen hij overleed, bekeerde het hele eiland zich tot het christendom. Dokter Den Butter gaf een uiteenzetting van de ontwikkeling van het onderwijs Ook op medisch gebied ls nog veel werk te verrichten. De zuigelingensterfte be draagt vijftig procent, ondervoeding komt niet zelden voor en tuberculose en lepra zijn gevreesde ziekten. Ten slotte werd een serie dia's vertoond. En ten slotte om op ons uit gangspunt terug te komen blijkt er in de foto-techniek héél wat méér ar tistieke mogelijkheid te zitten, dan menigeen wel wil toegeven. Niet in 't „knippen"; daarover spreekt deze tentoonstelling" met geen woord; maar het gebruik van het fotografische materiaal. C. Til. WilbertReisberman Sterk, Icreukherstellend, wosboor, strijken overbodig, krimpt niet, E looi houdend, kon tegen regen, orfom de pantalon met de weerga loze, unieke Ter lenko-ei genschap pen. Beter bestaat niet.' Eén dag en geen dag langer verko pen wii deze pantalons in moderne grijze kleur met een normale win kelprijs van 25.50 en 29.50, voor prijzen die U verbijsterd doen staan, want morgen betaalt U voor: TERLENKA- jongenspantolons LEIDEN: M. 25317 ROTTERDAM: Korte Hoogst ran 11, «L M69« Meent hik. Ooodsealnaet, tet. U5J77 Katcndi Logedijk Mc. Dorpewee, Wielrijdster reed door na aanrijding Gistermiddag twaalf uur is dc zeven jarige Elisbacth Hamaker, terwijl zij in de Gortestraat speelde, door een wiel rijdster aangereden. Hoewel het kind met een gebroken linkerbeen bleef lig gen, achtte de wielrijdster het niet nood zakelijk te stoppen. D eheer Hamaker heeft zijn dochtertje met een taxi naar het academisch ziekenhuis gebracht. Vrouwelijke studenten De Vereeniging van vrouwelijke stu denten te Leiden maakt bekend, dat het bestuur voor 1959—1960 als volgt is sa mengesteld: M. dc Vos tot Nederveen Cappel, praeses, O. A. J. Fasting, tb- actis, B. E. E. Duyfjes, quaestix, M. de Vos van Steenwijk, assessor 1, M. van Ringeelstijn, assessor 2. Agenda voor Leiden Vrijdag Schouwburg, 8 uur: Haagse Comedle met „Antigone", voor K. en O. Foyer gehoorzaal. 8 uur: afdeling Leiden Ned Chr Reis-Vereniging, dr. L. van Egeraat over Italië. Rehoboth, Rapenburg 10, 8 uur: Chris ten-vrouwenbond, afdeling Leiden; ds. K. J H Burgy. Den Haag, over: „Wan neer verwachten wij het einde?" Het Gulden Vlies, 8 uur: afdeling Lel den Vereniging voor Pedagogiek, dr. S. ereira over „De huisarts als pedagoog". Stadsgehoorzaal. 8 uur: Liberale studen- •nvereniging. forumavond met afgevaar digden van verschillende politieke par tijen. Zaterdag Stationsplein, 2 uur: afd. Lelden Kon- Ned. Natuurhist. Ver., vertrek voor strand- excursie naar Noordwijk en Katwijk. OEGSTGEEST: bovenzaal Geref. kerk, dr. J. F.' Ph. Hers over „Het verzet 1940- 45" voor Geref. jeugdverenigingen. Doelenkazerne. 8 uur; feestavond Bond in Nederlandse militaire Oorlogsslacht- Schuttershof, 7.30 uur: reünie deel- ers besturenwéekeinde op De witte van de M.V. en J.V. op G.G., rayon Zuid. Zondag Luxor, 10.30 uur: bijzonder Kerkewerk Hefvormde Gemeente, prof. dr. H. Krae- mer over de wereldgodsdiensten. Leiderdorp, Herv. kerk, 7 uur: Open-deurdienst, voorganger dr. G. Snij- "»rs te Haarlem. Films Casino: gesloten wegens restauratie. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): The naked en the dead (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Meisjes in uniform (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Met ruw geweld (14 jaar); donderdag: Scara- mouche. Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Meisjes op bestelling (18 jaar). Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door de Zuiderapotheek, Lam- menschansweg 4, tel. 23553. De apotheek WUhelminapark 8. tel. 26274 te Oegst- geest. is doorlopend geopend. Van de universiteit Vrijdag 13 maart: Pieterskerk, 7.15 uur bevestiging lidmaten Hervormde studen tenpredikant. Dinsdag 17 maart: Pieterskerk en bij zalen, 7.15 tot 11 uur: avondretraite Her vormd studentenwerk. Musea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag m 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch museum Garenmarkt 1 b: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, Juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst ln de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 16 a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch instituut. Rapenburg 26, elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74, elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling geopend van half 10 tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. Academiegebouw, Rapenburg 73: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag. Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steen straat la: elke dag geopend van 10 tot 1 uur. Instituut voor culturele anthropologic en sociologie van niet-westerse volken, Eerste Binnenvestgracht 33 a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museum De Lakenhal, Oude Singel 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Pilgrimfathers-huisje, Botsotkade 2: elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 10 tot 5 uur. Inllchtingenkantoor V.V.V., Steenstraat 1 b: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en 1 donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 6.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag I 10 5.30 Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliotheek Reuvens. Plantage 8: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere Jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 'e avonds. (Deze opgaven gelden niet voor zon- en feestdagen.) Tentoonstellingen 25— Academiegebouw Rapenburg 73: Leids ngs- nL.unuitjtuüuw «apenDurg 73: Leids v a Akademlscb Kunstcentrum, tentoonstel- lingen van schilderijen, gouaches en teke- nlngen van Helen Sieger, Els van Bohe- men, Hannio Bouman, Quirine Collard en Aalta Schoonhoven, van 4 tot 24 maart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7