144.-: Wageriingen begint met bouw van kernreactor Voor landbouwkundig onderzoek Bod op Willem Barendsz is thans officieel gedaan Jongen gewond bij ontploffing Leiinox-Boyclbetrouwbare gegevens over bloedbad HAILE SELASSIE TEGEN ANGLO-AMERIKAANS PLAN K2r zonder kringen Vakantiekamp FORTY FOUR Directeur verduisterde f 63.000; eis 6 maanden VRIJDAG 13 MAART 1959 Moeilijke zaak De verkiezingen van gisteren hebben een gunstig resultaat opgeleverd. De confessionele partijen zijn verder afge brokkeld. Een deel van hun aanhang heeft de weg naar de PvdA gevonden of teruggevonden, hun conservatievi de VVD uitgeweken. Het proces de splitsing van het kiezerskorps in eer progressief en een conservatief deel zet door. Het zal dan ook in de toekom: niet te stuiten zijn. De kabinetsformatie wordt een moe lijke zaak. De drie confessionele partijen hebben samen precies de helft van de zetels. Een wankele grondslag voor een christelijk coalitie-kabinet. Het valt be zwaarlijk vol te houden, dat de kiezers zich daarvoor hebben uitgesproken. De ongetwijfeld moeilijke vorming van een regering is een schaduwkant van deze verkiezingsuitslag. De democratie is niet gediend met het passen en meten om een regeringsbasis te vormen. Maar dat is dan ook de enige schaduwkant, die wij aan de 'stembusuitspraak kunnen ontdekken. (Het V rij e Volk, socialistisch) Moed niet verliezen De uitslag van de verkiezingen van gisteren is teleurstellend. De KVP be hield haar zeteltal, maar steeg niet. De CHU en de ARP verloren elk één zetel. De PvdA behaalde een deel van haar verlies sinds de Statenverkiezingen in 1958 in en verloor drie zetels. Daarentegen steeg de VVD met niet minder dan zes zetels. Een christelijke politiek vindt eid. Dat heid waar toij vo Ondanks al dez de harde •rkelijk- ;n verliezen wi verkiezingsactii hebben wij duidelijk laten zien en wi hebben daarop de weerklank van on. volk gevonden dat wij strijden voor di doort ËÊf n de hand van onze Meester. Wij wistei ■an onze tekortkomingen, wij wisten ooi an de zuiverheid van onze doeleinden Vij aanvaarden de uitslag en wij blij vei olharden bij het ideaal. Moeilijke situatie Evenals de protestants-christelijke par tijen heeft blijkbaar ook een deel van de K.V.P.-aanhang dit keer zijn stem aan de V.V.D. gegeven. Dit alles betekent, dat het lievelingsdenkbeeld van de anti-revo lutionairen, de christelijke regering, nden. onmogelijk Welke kant moet het dan tvel uit? Die vraag is gemakkelijker gesteld dan be antwoord, want weliswaar is prof. Oud ontegenzeglijk de man die „de politieke zegepalm heeft weggedragen", zodat het voor de hand ligt dat aan de liberale lei der de eerste formatieopdracht wordt ge geven, maar helemaal gelukkig kan hij desondanks niet zijn- Dat zou pas het geval zijn geweest, in dien de tendens van vorig jaar: sterke winst voor de V.V.D. en zware verliezen voor de P.v.d.A. zich ook dit keer in ieder opzicht zou hebben afgetekend. De drie confessionele partijen, de K.V-P-, in het., bijzonder, bevinden zich nu in een moei lijk parket. Alléén kunnen zij geen re gering vormen en zij zullen cTus een keiu moeten doen. Natuurlijk een lastige keus rechtervleugels vleugels naar uitgaan. "pERSTDAAGS begint men te Wa- geningen met de bouw van een laboratorium met kernreactor ten behoeve van het vorig jaar opgerich te I.T.A.L. (Instituut voor de toepas sing van atoomenergie in de land bouw). Het is de eerste kernreactor, die speciaal wordt ontworpen ten dienste van het landbouwkundig on derzoek. Wel wordt o.a. in België, West-Duitsland, Denemarken, Zwe den en Noorwegen en Groot-Britannië reeds atoomenergie toegepast voor agrarische research, doch dit ge beurt als onderdeel van algemeen on derzoek. In het laboratorium van het I.T.A.L., dat men in 1961 hoopt gereed te hebben, worden grote hoeveelheden radio-isoto pen en intensieve stralingsbronnen gecen traliseerd. Bijzondere veiligheidsvoorzieningen stellen specialisten in staat gevaarlijke derzoekingen te verrichten, waarvoor andere landbouwkundige instituten (verschillende hebben plannen de atoom energie op kleinere schaal toe te passen bij hun onderzoek) geen gelegenheid is. t onderzoek van het I.T.A.L. richl zich in het algemeen op de toepassing radio-isotopen ten aanzien van bo dem, plant cd dier. Het is gebleken, dat door radioactieve sloffen uitgezonden ioniserende stralen de reacties en daar door de levensverrichtingen in d elcven- de plant of het levende dier kunnen be ïnvloeden, terwijl ook bepaalde reacties dood materiaal kunnen worden opge wekt. Ook kunnen ioniserende stralen der bepaalde omstandigheden een con serverende werking uitoefenen. Mutatie- veredeling en voedselconservering be horen dan ook tot dc hoofdzaken van het onderzoekingsprogramma van het I. T. A. L. Als directeur van het I.T.A.L. zal op- •eden dr. T. .T. Barendregt, die thans nog tijdelijk is verbonden aan het insti- voor atoomenergie te Kjeller in Noorwegen. Waarnemend directeur is dr. D. de Zeeuw, die tweeëneenhalf jaar De 45-jarlge Nederlandse scheepskok M. S. uit Rotterdam is -gisteren in Kopen hagen veroordeeld tot drie maanden ge- ■angenis6traf en verbeurdverklaring van 48.750 kronen. Hij had toen hij als kok op het Nederlandse sohip Leuvéhaven op ongeveer veertien reizen samen de elkaar aflossende kapiteins stuurlieden 250.000 sigaretten naar Denemarken gesmokkeld. heeft gewerkt op de met radioactief ko balt bestraalde proefkwekerij van het nationaal laboratorium te Brookhaven op Long Island. Tot de taak van het I.T.A.L. wordt ook gerekend het verlenen van diensten aan andere instituten en laboratoria en het opleiden van onderzoekers en assis tenten. Dr. De Zeeuw geeft thans reeds cursussen in het gebruik van atoomener gie aan biologen en landbouwkundigen en werkt met kleine hoeveelheden radio- isotopen in het tijdelijke laboratorium van het I.T.A.L., dat is ondergebracht w van de afdeling van de hogeschool. De hoogleraar in dc landbouwschei- kunde, prof. dr. A. C. Schuffelen, rap porteerde in 1955 aan minister Mansholt, dat Wageningen de beschikking moest krijgen over een kernreactor, wilde het niet ten aanzien van het landbouwkundig onderzoek in ernstige mate ten achter raken bij het buitenland. Na dit rapport begon meteen de „pa pieren" voorbereiding van de Wagening- se kernreactor en de stichting van het I.T.A.L. Het zenuwcentrum in het A.N.P.- gebouw. Een eindeloze stroom verkiezingsuitslagen uit ruim duizend gemeenten werd hier gisteren in enkele uren tijd ver werkt, dat wil zeggen: gereed gemaakt om per telex te worden doorgegeven aan alle Neder landse dagbladen. De uitslagen waren door de plaatselijke cor respondenten van het persbureau verzameld, naar de districts bureaus gezonden en belandden via deze zestien opvangcentra op de redactietafels bij het A.N.P. in Den Haag. Noorse minister verklaart: TAE NOORSE MINISTER van nij verheid, G. Sjaastad, heeft gis teravond in Oslo bekendgemaakt, dat Noorwegen gisteren officieel heeft aangeboden 55 miljoen kronen 29 miljoen) te betalen voor het fabrieksschip van de Nederlandse maatschappij voor de walvisvaart, de Willem Barendsz. Dit aanbod is gedaan na langdurige onderhandelingen tussen de Nederlandse regering en de Noorse walvisindus De onderhandelingen zijn gevoerd or voorzitterschap van minister Sjaas die ook het initiatief tot de onderhan delingen heeft genomen, aldus het Noor se telegraafsgentschap. Het aanbod is afhankelijk gesteld het bereiken van een bevredigende op lossing van de kwestie der vangstquot; vóór 1 juli, zo deelde minister Sjaastat Opnieuw Ford-aandelen voor publiek De Ford Foundation zal eind maant miljoen gewone aandelen A der Ford Motor Co. ter waarde van 100 miljoen dollar aan het publiek aanbieden. In 1956 bracht zij 10,2 min. aandelen op de markt. De stichting wil namelijk haar beleggingen verder sprei/den. Zij bezit 36,1 min. aandelen der Ford Motor Co. MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET i de voorkeur de ene, van de linker- ndere oplossing zal moeten houden met een vrij 'lange for matie-periode- Voor de zoveelste maal wreekt zich het feit. dat drie van de be langrijkste Nederlandse parten politieke groeperingen zijn in ae w( lijke zin van het woord, maar relig gebonden gemeenschappen. (Het Pa- Moeilijke onderneming De kabinetsformatie belooft in ieder geval weer een moeilijke onderneming te wor den .Aan drie mogelijkheden is, vóór donderdagmorgen de stemlokalen open gingen, in het bijzonder aandacht besteed: een kabinet steunend op de drie christen democratische partijen; een coalitie van deze drie met de liberalen; een combina tie van socialisten en christen-democraten. De eerste formatie is door het verlies van A.R. en C-H.U. vrijwel kansloos ge worden, tenzij professor Romme het voor beeld van zijn christen-democratische col lega Segni in Rome zou durven volgen, door het in zee laten gaan van een minder heidsregering. De tweede mogelijkheid dunkt ons voor een partij die nadrukke lijk het christen-sociaal program gepro clameerd heeft, juist door het grote succes van de V.V.D. geen voorkeursaangelegen heid te zijn geworden. En de derde com binatie? De brede basis dus? Vannacht heeft de voorzitter van de socialistische partij, de heer Vei hij t de 'schre dat i de zijnen in de opoosi zullen worden. Van echte profetentaal heeft deze toekomstbeschrijving naar onze smaak niet veel weg, tenzij de socialisten beslist in de oppositie willen komen. Is de Parij van de Arbeid van plan om als verliezer te krijgen wat haar als over winnaar nooit gelukt Is: overvragen en daarbij aan hét langste eind trekken? De oorzaak van de definitieve onderaang der brede-basispolitiek zal dan echter niet moeilijk aan te tonen zijn. We ontveinzen ons echter niet. dat ook dan de moeilijke vraaa bliift: wat nu? Want de verkiezingsuitslag van 12 maa-t 1959 heeft vele vraagtekens laten staan. Aradpmis.'he examens AMSTERDAM, G.U., 12 maart Geslaagd voor kand paedagogiek: J H Ledebocr. Am sterdam en met lof voor kand geschiedenis- H van Rij, Amsterdam AMSTERDAM, G.U.. 13 maart Bevor derd tot arts: H Dessens. C F J Mlnderop. C van Dintel. E G Groeneveld en A C J Sloff. Amsterdam Geslaagd voor artsex van Dijk. N W F Proosdij. A F Hale\ Regt. Amsterdam kand. rechten: mej If M C Smith, mej M Gleichman. mej E Prakken, mej J W Hofman. A Th Ch Si moons. Amsterdam en P Reeling. Brouwer. Overveen Doet rechten: mevr A B Leo- ser-Gessan en mej A J Notebaard. Amster- KAMPEN. 7 maart - Aan de Theologi sche Hogeschool (Oudestraat) te Kampen slaagden voor het kand K Bisschop te Rotterdam en W ten Kate te Utrecht. ROTTERDAM. Econ. H.O., 12 maart Geslaagd voor kand. economie: K L Faber. Den Haag. Doet A Alting. Barendrecht en J D Beltman, Rotterdam. Britse handelsbalans. Invoeroverschot in februari gedaald van 39,1 tot 31,3 mil joen pond sterling; f.o.b.-waarde van uit voer daalde van 270,1 tot 250,9 min. p.s., heruitvoer steeg van 9,3 tot 10,4 min., in voer (c.i.f.-waarde) daalde van 328,6 tot 192,4 min. Omstreeks acht uur gisteravond een der leerlingen van de handvaa heidscursus voor jonge boeren, die ir noodlokaal van timmerfabriek Van Dijk te SQmeren wordt gegeven, bezig met he demonteren van meegebracht ontplofbaa: materiaal. Op zeker ogenblik ontplofte de munitie, waardoor de leerling, de 24-j. rige J. Weiten uit Lierop, levensgevaar lijk aan het onderlichaam werd gewond, terwijl hij ook aan zijn handen ernstig letsel opliep. Een toekijkende leerling, de Stl]! en stram? Nu hier - dan daar? Heem Kruschen - en Uw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumabische pijnen krijgt ons klimaat de schuld. Maar veeleer is de oorzaak: onzuiver bloed. Begin een bloedzuiverende kuur met Kruschen en ge zult al na korte tijd de weldadige ge volgen daarvan ondervinden. Naarmate Kruschen de wat traag geworden bloed zuiverende organen weer op gang brengt, krijgen de pijnverwekkende onzuiver heden geen kans meer zich vast te zetten, maar worden ze afgevoerd langs natuur lijke weg.... Vezelverwerking gaat vooruit De Noordelijke Industrie voor Vezel- verwerking declareert over 1958 7 (v.j. 6) pet dividend. De prijsdalingen voor zacht en daarna voor hard board werden goed gemaakt door kostprijsverlaging, krach- 'ige verkoopinspanning, verbreding van .-ollectie. De investeringen voor techni- ;che verbetering bedroegen f 385.170. In 1946-1958 is f 10,1 miljoen geïnvesteerd en f 7,2 min. afgeschreven. De afzet blijft zich verschuiven van de uitvoer naar de Benelux. De afschrijving beliep f 650.770, vervroegde afschrijving f 130.180, reser vering f 160.000, belasting f 352.000, winst f 345.998 (285.014). Het restant van de le ning der Herstelbank ad f 600.000 is afge lost. De orderportefeuille bleef in de een ste maanden van 1959 goed gevuld en een hogere omzet wordt verwacht. Amerika's goudvoorraad gedaald tot laagtepunt sinds 12 jaar op 20.443 miljoen dollar; vorige week zou 35 miljoen dollar goud verkocht zijn aan buitenlandse ban ken; vermoedelijk Britse of Franse. 22-jarige M. Vlemmix, eveneens Lierop, werd iets minder ernstig gewond Beide jongens werden per ziekenauto overgebracht naar een ziekenhuis in Geldrop. Jong echtgenoot verminkt vrouw Voor de rechtbank in 's-Hertogenbosch stond gisteren de 36-jarige huidensorteer- der C- B. terecht, die op 10 januari van dit jaar zijn 22-jarige echtgenote zodandg met een mes in het gelaat en de handen heeft gestoken, dat ze voor haar leven ver minkt Is. Verdachte was sinds september 1958 met haar gehuwd. Hij had een uitge breid strafblad en toen de ouders van de echtgenote dit kort voor het huwelijk merkten, ontstonden er tal van moeilijk- Reeds in oktober had verdachte zijn jonge vrouw herhaaldelijk mishandeld met als gevolg, dat zij naar haar ouders terug ging en echtscheiding aanvroeg. Toen zij op de morgen van 10 januari naar haar advocaat wilde gaan, wachtte de man haar bij de ouderlijke woning op. De officier eiste drie jaar gevangenis straf met aftrek. De verdediger bepleitte een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Uitspraak op 26 maart. Demonstraties in Accra T ENNOX-Boyd, de Britse minis- ter van koloniën, heeft gister avond geweigerd het materiaal open baar te maken, waarin volgens hem wordt aangetoond dat Afrikanen in Nyassaland een bloedbad wilden stichten. Hij hield vol, dat de Britse regering en de autoriteiten ter plaat9e over duidelijke en betrouw bare inlichtingen beschikten. Zoals gemeld werd vorige week in Nyas saland de noodtoestand afgekondigd om een bloedbad te voorkomen. In som mige kringen is later echter beweerd dat dit komplot slechts als voorwendsel is aangevoerd, om tot krachtig ge pend optreden te kunnen overgaan Tijdens de noodtoestand zijn nu totaal 408 personen gearresteerd. De gouver van Nyassaland maakte gisteren kend dat de politie nog zoekt naa: kele leiders van het Afrikaanse Natio nale Congres. Hij deelde ook mee, de aanhangers van de gedeporteerde nationalistische leider dr. Hastings Ban- da in het noorden van het gebied nog lange stukken verkeerswegen in hun macht hebben. Inmiddels is het Britse socialistische pai lementslid Stonehouse. dat als onge wenst immigrant uit dc federatie van Rhodesië en Nyassaland werd gezet, gis teren in Londen teruggekeerd. Hij zal in het Lagerhuis rapport uitbrengen over zijn bevindingen. In Accra, de hoofdstad van de Westafri- kaanse staat Ghana, Is gisteren gede monstreerd om kracht bij te zetten aan de eisen tot vrijlating van dr. Hastings Banda en zijn volgelingen. Sprekers verweten de Britse regering, dat zij niet tussenbeide is gekomen in de „grof heden die in Midden-Afrika wox-den be Premielening A'dam geen succes rnemen, zullen de inschrij- 2% procentspremielening- ;nte Amsterdam, groot f 20 >lle worden toegewezen. 0 Dat ook onder de intellectuele negers ontevredenheid bestaat, bleek gisteren in de Zuidafrikaanse plaats Natal, waar professor Gordon verklaarde dat de negerartsen in de Zuidafrikaanse unie zeer ontstemd zijn over het feit dat zij aanzienlijk minder voor hun werk be taald krijgen dan blanke collega's, gevolg is dat zij solliciteren naar Gha na, Nigeria en andere landen, aldus prof. Gordon, die verklaarde dat Zuid-Afrika deze artsen juist hard nodig heeft. 0 De beheerschapsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren besloten de be- heerschapsstatus voor Frans Kameroen met ingang van 1 januari 1960 op te hef fen. Hierdoor wordt voor dit gebied aan de Afrikaanse westkust de weg naar onafhankelijkheid geopend. In een geyangenkamp in Kenia zijn de vorige week tien mensen overleden. Thans blijkt dat zij zeer vermoedelijk zijn vermoord. Men denkt dat de negers die werden verdacht van Mau-Mau-ac- tiviteit, vergiftigd water hebben ge dronken. verder mede. Een eventuele qui regeling moet bevredigend zijn j voor de Noorse regering als voc Noorse walvisindustrie. Het aanbod geldt niet voor de vloot van jagers van de Nederlam schappij voor de walvisvaart. In ons land wijst men er op, dat dc onderhandelingen, waarvan in het be richt sprake is, geen betrekking hebben op de verkoop van de Willem Barendsz zelf, maar op het al of niet de Noorse actie niveau van het aanbod. De Ncderïandsi regering zou de door de Noorse regering gevraagde medewerking uiteraard alleen kunnen verlenen en zij zou haar bemid deling alleen kunnen toezeggen, nadat zij zich zou hebben vergewist, dat basis voor de eigenlijke onderhandelin gen over de eventuele verkoop dooi direct belanghebbende partijen aanw De voorzitter van de Noorse ve ging van walvismaatschappijen. Frithjof Bettum, heeft bekend gemaakt, dat Noor wegen met Engeland en Japan onder handelingen over de kwestie der vangst quota zal beginnen, wanneer de aankoop van de Willem Barendsz is doorgegaan Hij was niet bereid een bericht te be vestigen of tegen te spreken, volgen: hetwelk de Willem Barendsz één of twe? Noorse fabrieksschepen, die zich than: in de Zuidelijke IJszee bevinden, za! Bettum legde er de nadruk op, da Noorwegen niet automatisch recht heeft op het vangstquotum, dat aan de Wil lem Barendsz verbonden is, wanneer Nederland zich terugtrekt uit de wal visvaart. Reuter meldt, dat dc berichten over liet Noorse aanbod in Tokio mét vol doening zijn ontvangen. Men ziet dit aanbod daar als een stap in de richting van het sluiten van een bevredigende quotumregeling. Rechtszaak in Oslo over de oude Willem Barendsz Een rechtbank in Oslo in gisteren be gonnen met de zaak tegen de eigenaren van het 10.725 ton metende Nederlandse tankschip Bloemendael (de oude Willem Barendsz). Deze .zaak is aanhangig ge maakt door het Comité van actie tegen vervuiling van de Oslofjord, dat be staat uit particulieren die stellen dat hun de Oslofjord gelegen bezittingen schade hebben geleden door grote hoe veelheden olie, die aanspoelden toen de Bloemendael in augustus 1956 in de fjord gestrand was. rechtbank zal eerst uitmaken of de eigenares van het schip, de rederij Vinke Co., aansprakelijk gesteld kan wor den. Als dat het geval is zullen de aan klagers een schadevergoeding van in to taal 80.000 Noorse kronen eisen. Verwacht wordt dat de rechtbank begin volgende eek een uitspraak zal doen. De rederij wordt vertegenwoordigd )or dc Noorse advocaat Ingolf Sund- foer. Gisteren was de vertegenwoordiger de aanklagers aan het woord, van daag de vertegenwoordiger van de re- Geen Groot-Sonuililand TZ"EIZER HAILE SELASSIE van Ethiopië heeft bezwaar gemaakt tegen een Anglo-Amerikaans plan om in oostelijk Midden-Afrika, in een grotendeels nog niet in kaart gebracht gebied, de onafhankelijke staat Groot-Somaliland te stichten, aldus heeft de Ethiopische ambas sade donderdagavond meegedeeld. In het ambassade-orgaan te Londen erd gezegd, dat volgens dit plan Brits- Somaliland na I960 zou worden samen gevoegd met het door Italië bestuurde inwrijven laten drogen afborstelen helpt direct tegen etensvlekken, vet, teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Importeur Polycolor K2r Placentubex Margret Astor Mouson Blendax Indirecte koude werking Somalia (voormalig Italiaans-Somaliland) en dat deze nieuwe staat onder Britse en Amerikaanse bescherming zou staan. De nieuw te vormen staat zou lid worden van het Britse Gemenebest, waardoor, aldus het orgaan, „Engeland in staat zou zijn voor onbepaalde tijd dit deel van Afrika vast te houden met strategische oogmerken". Volgens het blad is dit p.an ter kennis van de keizer gebraoht. Het Britse ministerie van buiten landse zaken ontkende gisteravond, dat het bericht juist zou zfjn. Dc Amerikaanse ambassade onthield zich Keizer Haile Selassie zou tegen het plan zijn gekant, omdat hij vreest hier door een belangrijk deel van zijn gebied kwijt te raken. Circa drie miljoen no maden zwerven met hun kudden door Brits, Frans en Italiaans Somaliland en door de provincie Ogaden van het keizer rijk Ethiopië. Nationalisten in Somalia zijn reeds maandenlang aan het ageren om deze gebieden tot een onafhankelijke, mogendheid samen te smeden. D(T BERICHT uit Wenen heeft onze aandacht getrokken. De directeur van een Oostenrijks reisbureau, een zekere heer Modelak, heeft een Spartaans vakantiekamp voor vermoeide za- kelieden georganiseerd, dat hen naar lichaam en geest weer fit moet ma ken voor hun dagelijkse werkzaam heden Het kamp duurt vier weken en de zakenlieden zullen gedurende die pe riode vertoeven „in een atmosfeer, die overeenkomt met die in een zi geunerkamp". Het kamp bevindt zich meer dan 1000 meter boven de zeespiegel in de zwarte bergen van Joegoslavië, dicht bij een dorp, en de zakenlieden zullen er leven zoals de dorpelingen dat doen. behalve dan dat zij voor dit voorrecht ƒ4000.- moeten neer tellen. BELICHT BERICHT Een voorbeeld van hetgeen hun te wachten staat: de dorpelingen dragen geen schoenen en de vermoeide zaken lieden mogen die dus ook niet dragen, de dorpelingen dragen geen pyjama en de héren moeten de hunne ook thuis laten. De heer Modelak zei: „De lieren zullen het te druk krijgen met het verzorgen van hun kapotte voeten om te dennen aan meer ingewikkel de dingen." Verder zullen zij in het kamp op ezels moeten rijden, met mede-gas ten moeten worstelen en dagelijks massages ondergaan volgens zigeu nermethoden. En om het leven nog ingewikkel der te maken: hun echtgenoten mo gen slechts enkele uren per dag bij hen op bezoek komen. Hawaii Amerika's vijftigste staat Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren het wetsontwerp, om Hawaii tot de vijftigste staat van de Verenigde Staten te maken, goedgekeurd. Woensdagavond had de senaat al zijn goedkeuring gegeven. De feitelijke toelating van Hawaii als vijftigste staat zal door procedurekwesties nog wel enige maanden aanhouden. Onder andere zal er een volksstemming op Hawaii worden gehouden. Hawaii telt 575.000 bewoners. Prix de la critique voor Ch. v. Pallandt De president van de Association Inter nationale des Critiques d'Arts, dr, H. Jaffé, zal zaterdag 14 maart ln de aula Van de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam de „Prix de la critique 1959" uitreiken aan de Amster damse beeldhouwster Charlotte van Pallandt. Na de prijsuitreiking zal prof. J. Gre- goire een tentoonstelling openen van beeldhouwwerken en tekeningen, die zijn vervaardigd door Charlotte van Pallandt en Ro Mogendorff. Laatstgenoemde won in 1958 de Prix de la crtlque. De expo- is ,van 14 maart tot 12 april geopend. ALLE COSTUUMS J Kan mifn man beter gekleed gaan? Ja, Mevrouw I Werkelijk chic? Ja, Mevrouwt Voor 144.-? Ja, Mevrouw! TTF/~EGENS verduistering in dienst- betrekking van 63.000, heeft de officier van justfibie bij de recht bank te Haarlem gistermiddag tegen de 53-jarige G. A. A. A. K. uit Ab coude, oud-directeur van een Haar lemse handelmaatschappij, een ge vangenisstraf van zes maanden ge- eist. De president-commissaris der maat schappij dr. ir. J. P. Dudok van Heel uit Naarden gaf een toelichting op de moei- lijkhedei onder overleg hcid privéleningen waren. K. verstrekte i een dochteronderneming ïg te plegen met de com- Voorts bestond er gelegen- i sluiten en hiervan kte de directeur gebruik zondi stemming of overleg Het kredit van verdachte bedroeg op 31 december 1956 f 54.000 en een jaar later f 63.000. De getuige verklaarde dat de commissarissen niet de indruk hadden dat de directeur zich aan strafbare han- delingen schuldig maakte. Verdachte gaf toe, dat hij gelden op eigen rekening heeft laten overschrijven, maar volgens hem is er van verduistering geen sprake. Hij maakte evenals het per soneel gebruik van een spaarregeling, zij het dan ook dat hij een nadelig saldo had. Naar zijn zeggen had hij voor overschrij ving van gelden op deze rekening geen toestemming nodig van de commissaris sen. De verdediger mr. A. D. P. V. van Löben Seis vroeg vrijspraak omdat de wederrechtelijkheid van de handeling zijns inziens niet vast staat. De verdachte had het geld niet onder zijn beheer en daarom kun cr niet van verduistering morden gesproken. De rechtbank zal op 27 maart uitspratk

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5