Q Ml Nederlands volksvertegenwoordigers Eresaluut aan prof. De andere fracties P.v.d.A. J. M. Willems te Oisterwijk, C. J. van Lienden te Eindhoven, J. G. H. Tans te Maastricht, J. J. Kramer te Brunssum. J. G. Suurhoff te Naarden. M. van der Goes te Wassenaar, G. M. Nederhorst te Gouda. C. Kleijwegt te Nij megen. Th. J. A. M. -van Lier te 's-Gra venhage, A. R. Vermeer te Arnhem. W. Wierda te 's-Gravenhage, J. Reehorst te Rotterdam, J. A. W. Burger te Wassenaar. D. Roemer te Badhoeve- dorp. S. A. Posthumus te Rotterdam, F. J. Kranenburg te 's-Gravenhage. Th. J. Westerhout te Middelburg. I. Baart te 's-Gravenhage. J. H. Lamberts te Rotterdam, rr.ej. A. P. Schilthuis te 's-Gravenhage, M. Vrolijk te 's-Graven hage. I. Samkalden te Wageningen, J. Bommer te 's-Gravenhage, J. H. Sciheps te Den Dolder, G. J. N. M. Ruygers te Rijswijk, (Z.H.l. J. Blom te 's-Graven hage, D. Heroma geb. Meilink te Amstel veen, B. van den Tempel te 's-Graven hage. J. Koopman te Voorburg, H. J. Hofstra te Wassenaar, E. A. Vermeer te Naarden, J. de Kadt te Heem stede. J. M. den Uyl te Amster dam, H. Peschar te Haarlem, F. J. Goedhart te Amsterdam, H. Vredeling te Huis ter Heide, W. H. Vermooten te Amsterdam, C. P. de Roos geb. Oude geest te Amsterdam, A. Vondeling te Leeuwarden. J. J. A. Berger te Heiloo, C. Egas te Heiloo, F. Schurer Heeren- A. W. Bieuwenga- te GarsbhuizenLandbouw- specialist. H. van Eysden te Rotterdam, frabtie- secretaris, 55 jaar. J. Smallenbroek te Assen, lid van G.S. van Drenthe. J. van Eibergen te Utrecht. Behandelt sociale zaken. Prof. mr. Th. A. Versteeg te Amsterdam. Hoogleraar V.U. Dr. E. P. Verkerk, burgemeester van Boskoop. 59 jaar. Dr. Bruins Slot weer fractie-voorzitter Vandaag zal de nieuw gekozen A.R. Tweede Ka merfractie voor de eerste maal vergaderen. Men neemt aan dat in deze ver gadering Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot opnieuw tot fractievoorzitter zal worden gekozen. Mr. B. W. Biesheuvel te Aardenhout. Secretaris C.B.T.B. Dr. J. Meulink, advocaat en procureur te' Enschede. C. L. Patijn te 's-Gravenhage, F. H. J. M. Daams te 's-Gravenhage, A. Ven- derloo te Arnhem. K.V.P. C. P. M. Romme te Bloemen- daal, H. B. J. Witte te 's-Gravenhage, F. van Vliet te Eindhoven, W. L. P. M. de Kort te Goirle, F. J. F. M. van Thiel te Helmond, H. H. van der Zanden te Eersel, J. J. Fens te Breda, C. J. van Meel te Hilvarenbeek, N. H. L. van den Heuvel te 's-Hertogenbosch, P. A. Blais- se te 's-Gravenhage, J. Th. M. de Vree- ze te Utrecht, G. M. J. Veldkamp te 's-Gravenhage, A. E. M. Duynstee te Maastricht, A. A. J. de Wolf te Breda, mej. M. A. M. Klompé te Arnhem, J. Zwanikken te Hilversum, J. M. L. Th. Cals te 's-Gravenhage, B. A. A. Engel- bertink te Oldenzaal, J. G. Stokman te Utrecht, J. H. W. van Koeverden te Buren (Gld.), M. M. A. A. Janssen te Zeist, L, A. H. Allbering te Rijswijk (Z.H.), W. J. Andriessen te Bun- nik, H. W. van Doorn te Rotterdam, C. 'an der Ploeg te Haarlem, J. M. A. H. Luns te 's-Gravenhage. Th. D. J. M. Koersen te Amsterdam, mej. J. C. H. H. de Vink te Utrecht. T. Brouwer te Wassenaar, A. C. M. Weijters te 's-C venhage, A. M. Lucas te Rotterdam, Laan te Venhuizen, E. J. M. Kolfschoten Roelofarendsveen, J. M. A. C. Dongen te Aardenburg, mej. A. H. Nol- 'e Amsterdam, C. F. Kleisterlce te Rotterdam, Ch. J. I. M. Weiter te 's-Gra- enhage, Th. M. J. de Graaf te Lisse, J. M. Peters te Roosteren. J. H. Maenen te Heerlen, W. J. Droesen te Roermond, W. K. N. Schmelzer te 's-Gravenhage, W. J. G. Peters te Venlo, L. G. Korten- horst te 's-Gravenhage, H. C. W. Moor- te Voorburg. W. J. A. Mulders te Heerlen. Om drie plaatsen moet nog worden geloot tussen de 'heren W. P. G. Assmann te Roosendaal, P. C. W. M. Bogaers te Laren (Z.H.), F. J, H. Bachg te 's-Gravenhage en A. M. I. H. Boeten te Maastricht. V.V.D. P. J. Oud te Rotterdam, H. A. Korthals te Leiden, J. M. Stoffel geb. Van Haaften te Haarlem, F. dei Hartog te Hoog Blokland, J. G. H. Cor- nelissen te Amsterdam, R. Zegering Had- ders te Emm en, G. Ritmeester te 's-C venhage, H. F. van Leeuwen te Laren (N.H.), E. H. Toxopeus te Breda, F. G. j Dijk te 's-Gravenhage, C. Berkhou- r te Alkmaar, mej. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra te 's-Gravenhage, M. Visser te Arnhem, S. Korteweg te Gro ningen, J. H. Couzy te Apeldoorn. Om r plaatsen moet tussen een groot aan tal kandidaten worden geloot. C.P.N. S. de Groot te Amsterdam, M. Bakker te Zaandam, C, Borst te Am sterdam. Drs. D. F. van der Mei C.N.V.-functionaris Eurovees werk. H. Kikkert Zeist, hoofdbestuurslid van de N.C.L.B. M. R. H. Calmeyer It.-generaal b.d. Lid i de defensie-commissie. C. F. van der Peijl te Kloetinge (Zld.). Lid Prov. Staten van Zeeland. G. A. Kieft, Utrecht, hoofdinspecteur belastingen b.d. S.G.P. fractie In de samenstelling van de drie man sterke fractie der Staatkundig Gerefor meerde Partij treden geen veranderingen op. Ds. P. Zandt, Ned. Hervormd pre dikant te Delft, lid van de Kamer sedert 1925 en met zijn 79 jaren het oudste Tweede Kamerlid, blijft fractie-aanvoerder. Twee de man blijft ir. C. N. van Dis, secretaris van de S.G.P. sedert 1929 en ook sedert dat jaar Kamerlid (met een onderbreking van 1937 tot 1946). Op de foto hiernaast de heer D. Kod de, burgemeester-secreta ris van Zoutelande, die zijn zetel bezet sinds de uitbreiding van de Kamer in 1956. Dr. I. N. Th. Diepenhorst Burgemeester van Epe, lid van G.S. Gelderland. Dr. J. J. R. Schmal te Voorburg. Lid van het parlement te Straatsburg. J. de Ruiter te Alphen aan den Rijn, landbouwspecialist. "\IAN TIEN volksvertegenwoor- digers jstond reeds vóór de verkiezingsdag vast dat zij niet meer op het Binnenhof zouden terugkeren: om uiteenlopende re denen hadden zij zich niet meer herkiesbaar gesteld. Vier van hen behoren tot de protestants-christelijke fracties te weten de heren Gerbrandy, Fokkema en Van der Zaal van de A.R. Partij en Krol van de C.H. Unie. Zonder ook maar iets te willen afdoen aan de grote ver diensten der drie laatstgenoem den menen wij toch wel heel in het bijzonder prof. Gerbrandy's heengaan als Kamerlid te moe ten betreuren. Want ook zijn te genstanders zullen beamen dat deze fascinerende persoonlijk heid met zijn zeer grote rede naarstalent in het Nederlandse velijks kan wor- parlement i den gemist. Veertig jaai brandy (die werd geboren e r lang staat prof. Ger- in 1885 in Friesland n de '''rije Uni versiteit studeerde en promoveerde) al in de politieke strijd. Na aan vankelijk als raads- en statenlid te zijn opgetreden, werd de jonge Sne- ker advocaat Gerbrandy in 1920 ge kozen tot lid van de Gedeputeerde Staten van Friesland en hij bleef dat tot 1930. In laatstgenoemd iaar werd hij benoemd tot hoogleraar in het handels-, proces- en internatio naal recht aan de Vrije Universi teit. Vóór zijn benoeming had hij met zijn boek „De strijd voor nieu we maatschappijvormen" (1927) reeds aller aandacht op zich geves tigd. Veel van wat in deze progres sieve studie is neergelegd wordt thans officieel gepropa- -rd door christen-politici, -vakbondsbestuur ders en -juristen. In 1939 werd prof. Gerbrandy min of meer tegen de zin van de A.R. Partij en van dr. H. Colijn minister van justitie in het kabi net-De Geer, dat gevormd werd nadat de socialisten geweigerd hadden zitting te nemen in een kabinet dat onder leiding zou staan van dr. Colijn. In de meidagen van 1940 week prof. Gerbrandy met de andere ministers uit naar Enge land. Daar nam hij met kracht stelling tegen de weifelende houding van minister-president De Geer, die veel voor een verzoeningsvrede met Duitsland voelde. Na De Geer's af- tred'en werd prof. Gerbrandy pre- Tien volksvertegenwoordigers waren niet herkiesbaar '41 tot ko loniën van '42 tot '45 minister van Algemene Oorlogsvoering. Als minister-president slaagde hij erin het door het drama-De Geer ge schokte vertrouwen in de integriteit van de Nederlandse regering te herstellen en de sympathie van de Britse oorlogsleider Winston Chur chill te verwerven. Met grote ener gie en vastberadenheid ijverde hij 'in Londen voor de Nederlandse en geallieerde zaak en met zijn onver getelijke radioredevoeringen beïn vloedde hij op doeltreffende wijze de stemming in het bezette vader land. De onverzettelijkheid en Jiet radicalisme, zo kenmerkend voor de figuur van prof. Gerbrandy, vormden in deze oorlogsjaren een onuitputtelijke bron van kracht. Gedurende de eerste vijf naoor logse jaren heeft prof. Gerbrandy zich als Tweede-Kamerlid (sedert 1948) en als voorzitter van het Nationaal Comité Handhaving Rijkseenheid met grote felheid ge keerd tegen de Indoncsië-polltiek van de kabinctten-Beel en -Drees. Hij zag deze politiek als de wran ge vrucht van vijftig jaar socia listische ondermijning van de ver houding tussen Nederland en In- dië. Zelf was hij verantwoordelijk voor het opstellen van de door Ko ningin Wiihelmina op 7 december 1942 gehouden redevoering, waarin Nederlands-Indië grotere zelfstan digheid werd beloofd. De door de Schermerhorns, de Logemanns en de Beels gegeven interpretatie van de desbetreffende passage heeft prof. Gerbrandy echter hartstoch telijk verworpen. Mèt Gerret- son. Welter, Meyer Ranneft, enz. streed hij onvermoeid voor het be houd van het Koninkrijk, maar het was tevergeefs en na Grond wetsherziening en soevereiniteits overdracht werd het comité Rijks eenheid in februari 1950 ontbonden, Sedertdien heeft prof. Gerbrandy voortdurend op de bres gestaan voor de slachtoffers van de al te snelle soevereiniteitsoverdracht: de Ambonnezcn, wier recht op zelfbe schikking hij met evenveel vuur heeft verdedigd als waarmee hij destijds in Londen de Nederlandse zaak had gediend. Als lid van de Tweede Kamer is prof. Gerbrandy een uitzonderlijke verschijning geweest. Als redenaar als debater en polemist, als popula- risator van vele moeilijke juridische problemen stond hij op een eenzame hoogte. Zijn volkomen onconventio nele redevoeringen, die met een bijzonder soort humor doorspekt waren, werden nooit van papier op gelepeld, maar I'improvisle voor gedragen en hielden vaak de aan dacht van het begin tot het eind vast, ook al moest men soms de ge- lementariër figuur. Hij had moeite met het partijgareel" en nam in tal van kwesties een standpunt in, dat bot ste met dat van zijn fractie. Maar aan zijn verknochtheid aan de zaak van de christelijke politiek twijfelde tenslotte niemand. In de tien jaar van zijn Kamerlidmaatschap heeft lij vele malen een bewogen chris telijk getuigenis doen horen en wie hem dan beluisterden wisten zich geconfronteerd met een staatsman die in zijn streven naar recht en gerechtigheid in de eerste plaats als christen wenste te handelen. Prof. Gerbrandy's verdwijning uit de actieve politiek betekent al met ïl een aanzienlijke verarming van het parlementaire leven. Van de andere vertrekkende volksvertegenwoordigers heeft ds. C. van der Zaal (a.r.) het langst deel uitgemaakt van de Tweede Kamer. Hij werd op 9 mei 1933 als lid beëdigd. In 1893 te Sassenheim geboren bezocht hij de Theologische School der Chr. Ge reformeerde Kerken te Apeldoorn en werd in 1921 predikant te De venter en daarna geestelijk verzor ger van de tewerkgestelden in de Rijkswerkverschaffing, Sedert 1951 is hij hulppredikant te Harlingen. In de vijfentwintig jaar van zijn Kamerlidmaatschap hield hij zich vooral bezig met de problemen rond de drooglegging van de Zuiderzee en de afvloeiing van de IJsselmeer- vissers. Ook behandelde hij voor zijn fractie de radio- en televisie aangelegenheden. De heer Tj. Krol, het enige ver trekkende c.h. Tweede-Kamerlid, maakt sedert 24 oktober 1935 deel uit van de Kamer. Hij is in 1888 te Woudsend geboren, was (van 19191931) burgemeester van Uit- huizermeden, lid van de Provinci ale Staten en later van de Gedepu teerde Staten van Groningen. Be langrijke nevenfuncties van de heer Krol waren: lid van de Natio nale Landstormcommissie, lid van het algemeen bestuur van de N.C. R(adio)V. en lid van de commissie jutovervoer goederen en goederen vervoer binnenscheepvaart. In de Tweede Kamer behandelde de heer Krol behalve vervoers- en verkeers problemen ook o.m. kwesties be treffende de volksweerbaarheid. Ds. na dev II de-Kamerlid geworden. Hij werd i 1893 te Arum (Fr.) geboren, door liep de H.B.S., was ambtenaar bij de raden van arbeid te Sneek en te Goes, deed staatsexamen en stu deerde van '27 tot '29 theologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Ne derlands Hervormd predikant was hij in de gemeenten Sprang, Am stelveen en Delft; hulpprediker was hij in de gemeenten Zaandam en Zij- derveld. Thans is ds. Fokkema wet houder van onderwijs en volksge zondheid in de gemeente Ede. In de Tweede Kamer behandelde hij de laatste jaren vooral het maat schappelijk werk. Daarnaast had ook de sociale en geestelijke ver zorging van de militairen zijn aan- Dank zij de in 1956 tot stand gekomen uitbreiding van het aantal leden van Tweede en Eerste Kamer, bezet thans ook het Gere formeerd Politiek Verbond een zetel in eerstgenoemd college en zal de heer L. P. Laning dus binnenkort als lid beëdigd worden. De heer Laning (52 jaar adjunct-directeur van een autoverzekeringsmaat schappij in Groningen) is voorzitter van de G.P.V.- fractie in de Groningse raad en bekleedt daarnaast tal van functies op maat schappelijk, kerkelijk en politiek terrein. Kievitsei deed stemmen staken Het eerst gevonden kie vitsei in de gemeente Bar- neveld deed de stemplich- tige burgers in deze ge meente een ogenblik de ernst van hun opdracht vergeten. De 12-jarige Jaap ten Top die het ei gistermorgen vlak voor schooltijd had ge vonden, stelde tussen de middag onmiddellijk pogin gen in het werk de burge meester op te zoeken. Van Rijckcvorsel herkozen met voorkeurstemmen Mr. K. van Rijckevorsel, het K.V.P.-lid, maakt kans om met voorkeurstemmen te worden herkozen. Bij het samenstellen van de K.V.P.-lijst was hij op een niet-verkiesbare plaats«de- rechtgekomen, hetgeen in bepaalde K.V.P.-kringen grote ontstemming ver wekte. Een actie-comité heeft in de afgelopen weken propa ganda gemaakt om mr. Van Rijckevorsel met voor keurstemmen in de Tweede Kamer te brengen. Hij moet hiervoor tenminste de kiesdeler halen. Den Haag heeft gisteren ge zorgd voor de helft van de kiesdeler. Op mr. Van Rijckevorsel werden 19.255 stemmen uitgebracht of 28,6 procent van het totaal aantal K.V.P.-stemmen, dat in de residentie 67.342 be droeg. In vrijwel alle Haag se stadswijken werden deze voorkeurstemmen uitge bracht, terwijl mr. Van Rijckevorsel in het Be noordenhout zelfs meer stemmen kreeg dan zijn lijstaanvoerder professor Romme. Zoals bekend, staat mr. Van Rijckevorsel ook kan didaat in de provincies Utrecht en Noordholland. Inbraak tijdens bidstond Woensdagavond is inge broken bij de kolenhan delaar W. G. Plantagie aan de Bakkersweg te Voorthuizen. De deur van de linnenkast in de slaap kamer werd geforceerd. Het geldkistje in deze kast was niet op slot. De da- der(s) nam(en) een be drag van ruim 500,mee. De spaarpotten van de kin deren, die ook in de lin nenkast stonden, bleven onaangeroerd. Op het moment van de inbraak was de familie Plantagie in de kerk, waar een bidstond voor het ge was werd gehouden. Deze was op dat moment in het stembureau aan de technische school. De jeug dige vinder aarzelde niet en stapte het stembureau bin nen om het ei aan Barne- velds burgervader te over handigen. Deze kon de geste waar deren en terwijl de burgers hun vaderlandse stemplich' lieten voor wat zij was, luisterden zij lachend naar een geestige toespraak van hun burgemeester.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 15