Jlieuwe (Triltsriic (Courant OOST - DUITSLAND GROTER krijg Ike: geen oorlog op Europese grond brand kost Hevige redder het leven Concessie voor een helikopternet Succes van Teddy Scholten in Cannes niet „Een beetje" Cliroesjtsjef stelt grenscorrectie voor: Polen zou deel van Pruisen en Onenigheid op hoog niveau Felle aanval van Nasser op regering Kassein DONDERDAG 12 MAART 1959 BUREAUS: Steenitraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- eD Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN f7 50 per kwartaal. f2.55 per maand; f 0 59 per week ADVERTENTIES' f 0.20 per millimeter Fam'lieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11512 B. OiEMEB CHRISTELIJK-* ATION A AL P 4C.BLAD „Stantvasticlj Is alicblrocn myn hert In tcyljcnspocf (Advertentie) Hebt u geen televisie? En wilt u toch de verkiezingsuitslagen via de televisie zien en horen Dat kan Kom dan vanavond op de A.R. vergadering in „Den Burcht". Aanvang 8.30 u. nam. (Van c correspondent) BONN, donderdagochtend TN DIPLOMATIEKE KRINGEN te Bonn beschikt men over informaties v uit Poolse bronnen, volgens welke de Sowjetunie voor het geval het sluiten van een afzonderlijk vredesverdrag met de zogenaamde „Duitse Democratische Republiek" (de oostelijke zone van Duitsland) een sen sationeel voorstel zou hebben gedaan. Moskou zou de grens tussen Polen en Oost-Duitsland ten gunste van laatstgenoemd land willen wijzigen. Het wordt denkbaar geacht, dat partij- en régeringsleider Nikita Chroesj- tsjef deze grenscorrecties waarover volgens genoemde Poolse bronnen reeds contact tussen Moskou en Warschau heeft plaatsgehad tijdens zijn bezoek aan Gomoelka (op de thuisreis) nogmaals zal verdedigen. Deze nieuwe grens tussen Oost- Duitsland en Polen zou dan beoosten Hirsöhberg, Glo-gau en Grünberg naar de voormalige rijksgrens lopen, deze volgen tot Schneidemüihl en vandaar via Rummeleburg en Stolp naar de Oostzee. In ruil daarvoor zou de Sowjetunie aan Polen dan dat gedeelte van Oost-Pruisen afstaan, dat rondom Koningsberg ligt, deze vroegere Oostpruissisohe hoofdstad -inbegrepen. De bedoeling van dit Russische voorstel is om de „Duitse Democra tische Republiek" die op het ogen blik ongeveer een derde deel van het naoorlogse Duitsland, minus dus de gebieden die onder Pools beheer staan, beslaat en daarmede maar half zo gtoot is als de Westduitse bondsrepubliek te „revalueren" en vooral territoriaal aanzienlijk aan betekenis te doen Voorts zou het vraagstuk der Duits- Poolse grens dan op een voor beide par tijen „bevredigende" wijze worden ge- Behalve een stijging van het politieke prestige onder de Oostbloklanden door deze territoriale winst, zou de D.D.R. zo zegt men in Bonn ook verscheidene economische voordelen van zulk een rege ling hebben. Oost-Duitsland zou daardoor bijvoor beeld de haven Stettin die op het ogen blik Pools is krijgen. De Oder thans grensrivier onder ge meenschappelijk Pools-Oostduits beheer zou een binnenlandse Oostduits water worden. Oost-Duitsland zou er enkele agrarisch zeer vruchtbare gebieden bij krijgen en daardoor ontlast worden van de finan ciële en economische druk van een grote import van voedingsmiddelen. De Oost zone van Duitsland moet op het ogen blik ongeveer een-kwart van haar voe dingsmiddelen importeren. In Bonn heeft men er op het ogenblik nog geen inlichtingen over, welk stand punt Polen tegenover een dergelijke Rus sische suggestie inneemt. Ook hier mani festeert zich weer het vacuum in de in formatiedienst van het Westduitse minis terie van buitenlandse zaken, als gevolg van het feit, dal West-Duilsland met Polen geen diplomatieke betrekkingen on derhoudt. PRESIDENT EISENHOWER heeft gisteren nadrukkelijk verklaard de Verenigde Staten stellig geen landoorlog in Europa zullen voeren. Hij ziet geen heil in het zenden van nog meer Amerikaanse troepen naar Duitsland in verband met de Ber- lijnse crisis. In een landoorlog zou den de westelijke strijdkrachten al tijd de mindere blijven van die van de Sowjetunie, welke 175 divisies sterk zijn. Hij weigerde evenwel definitief te verklaren, dat beslist van kernwapens gebruik zal wor den gemaakt als antwoord op een door de Russen begonnen gewapend conflict. lier preciseerde Eisenhower nader, niet bedoelen, dat een kernoorlog geheel uitgesloten is. Maar hij kan niemand vrij maken. Vernietiging is geen goede poli tiemacht. Niemand immers zal een straat handgranaten gaan schoonvegen om nensen voor het optreden van ban dieten te vrijwaren. Zo moet men vol gens de president kernoorlogen en alle re oorlogen beschouwen, verklaarde, dat de Ver. Staten al Macmïllan topgesprek beslist noodzakelijk Tussen Amerika en Engeland is ei meningsverschil ontstaan over de vraag of ook voor het geval op een minister! ferentie in de Duitse kwestie geen voort gang wordt gemaakt, toch later in het jaar een topconferentie zal worden ge houden. Naar verluidt is premier Macmillan oordeel dat een topconferentie in elk geval gehouden dient te worden, ook al berei ken de ministers geen resultaten. President Eisenhower en zijn adviseurs zouden alleen in een topconferentie -willen toestemmen indien de ministersconferentie enige voortgang maakt bij het overbruggen var de kloof tussen Oost en West. De Britee regering heeft de andere rege ringen laten weten, van mening te zijr dat rechtstreekse en persoonlijke onder handelingen met de Sowjet-premier in geval dit jaar dienen plaats te hebben. De volgende week worden de nieu nota's aan Rusland van Amerika, Engeland en Frankrijk venvacht. Hierin zal worden voorgesteld om tegen 11 mei te Genève een ministersconferentie te beleggen de behandeling van het gehele Duitse pro bleem, met inbegrip van de Russische voorstelen terzake van Berlijn en Duits vredesverdrag. In deze nota's zal worden gesuggereerd dat onderhandelingen op ministerieel niveau kunnen leiden tot een conferentie op het hoogste niveau. In diplomatieke kringen acht men het vrijwel zeker dat ondanks het Brits-Amerikaanse menings verschil op dit punt het houden van een topconferentie op enigerlei wijze gekop peld wordt aan het verloop van de minis tersconferentie. Men verwacht overigens niet, dat Polen erg op de door de Sowjetunie voorgestel de gebiedsruil gebrand zal zijn. De Nieuwe Leidsche Courant maakt hedenavond van om streeks half 9 af voor haar gebouw aan de Steenstraat de verkiezingsuitslagen bekend. Uitslagen en commentaar worden afgewisseld met mu ziek. De afdeling Leiden van de Chr. Hist. Unie houdt een bijeenkomst in het gebouw „Prediker" en de centrale a.r. kiesvereniging in Jacoba- zaal van „Den Burcht". Amerika vecht tegen zijn vrienden De New York Times oefent kritiek op Amerika 's invoerbeperking van olie. Detze is een overwinning van bijzondere belan gen op het algemeen welzijn. Deze zullen waarschijnlijk de kosten van olde en oli produkten doen stijgen en de infla-toi druk versterken. Het argument van natio nale veiligheid is niet overtuigend. Bo vendien is er veel voor te zeggen om vooi toekomstige nood-behoeften zoveel moge lijk Amerikaanse olie onder de grond op geslagen te houden en de invoer te ver groten. In het buitenland kan men d-c maatregel zien als een daad van econo mische oorlogvoering tegen vrienden. het noodzakelijke zullen doen om rechten en verantwoordelijkheden West-Berlijn te beschermen. Onze rege ring zal nimmer zo zei hij wijken voor Russische druk op dat punt. Voorts zei de president, weinig heil zien in het voorstel van Chroesjtsjef, e garnizoen van neutrale strijdmachten of van troepen van de Grote Vier in V" Berlijn te legeren ter vervanging va Amerikaanse, Britse en Franse eenheden, die er zich thans bevinden. Eisenhower wees er op, dat men mer van hem zou mogen verwachten, dat hij prompt zal antwoorden op uitla tingen van Chroesjtsjef. Met enige felheid zei hij, dat de gehele vrije wereld dezelf de democratische procedure moet volgen, die ook de Verenigde Staten toepassen: eerst bespreken en dan pas beslissen. Intussen zijn de Russisch-Oostduitse besprekingen in Oost-Berlljn geëin digd. Chroesjtsjef gaat nu naar Polen, waar hij volgens onze correspondent te Bonn een hachelijke zaak gaat ver dedigen, nl. een Poolse gebiedsafstand aan Oost-Duitsland. die gecompen seerd zal worden door een stuk van het vroegere Duitsland, dat sinds de oorlog door de Sowjetunie was ge- In het weinigzeggende communiqué, dat in Oost-Berlijn werd uitgegeven, worden slechts zaken herhaald, die reeds grote bekendheid genoten, als de Oostduitse be reidheid, de vrije toegang naar de vrij stad West-Berlijn te verzekeren, het aan dringen op een topconferentie als verleng stuk van een ministersconferentie over Duitsland en Berlijn, etc. Totaal 41 doden in Nyassaland De regering van Nyassaland heeft gis teren bekend gemaakt, dat 41 Afrikanen om het leven zijn gekomen en 64 zijn ge wond, sinds acht dagen geleden in dit gebied de nood-toestand werd afgekon digd. Gisteren en vandaag was het rigens rustig in Nyassaland. In Londen werd gisteravond bekend gemaakt, dat de minister van staat koloniale zaken, Lord Perth, op verzoek van de minister van koloniën, een bezoek zal brengen aan de Rhodesische federa tie. Hij zou vandaag in Nyassaland aé komen, over enkele dagen een bezoek a Zuid-Rhodesië brengen en vervolgens de Britse hoofdstad verslag uitbrengen over zijn bevindingen. De rijke Franse zakenman Jean Lacaze en zijn zuster, mevrouw Domenica Wal ter. een van de rijkste vrouwen in Frank rijk. hebben gisteren formeel hun dub bele aanklacht wegens smaad en valst beschuldiging ingediend tegen de oud verzetsman Camille Rayon. Deze had it het openbaar dr. Lacour, een vriend vat mevrouw Walter, ervan beschuldigd dat hij Rayon had omgekocht om de aange nomen zoon van mevrouw Walter uit de weg te ruimen. Het kaartje geeft een overzicht van de nieuwe voorstellen die Chroesjtsjef zou hebben gedaan. Het gearceerde gebied, ten oos ten van de Sowjet-zone, zou aan de Oostduitse republiek worden toegevoegd. In het westen wordt dit gebied begrensd door de riviertjes Oder en Neisse en in het oosten door de lijn langs de plaatsen (van noord naar zuid): Stolp, Schneidemühl, Grünberg en Glogau. Deze plaatsen zijn op de kaart aangegeven. Polen zou als vergoeding krijgen het noor delijk deel van Oost-Pruisen, dat op de kaart is aangegeven als „onder bestuur van de USSR". Dolle Deen slaat met hamer vijf Zwitsers neer De 39 jaar oude Deen Herluf Rackwitz, it Kopenhagen, heeft gisteren te St loritz in een aanval van buitensporige woede vijf Zwitsers met een hamer r geslagen en is vervolgens met de auto van zijn moeder op drie Engelsen en Duitser ingereden. Alle aangevallenen werden verw doch geen hunner dodelijk. Volgens de politie heeft Rackwitz eerst slag geleverd een Zwitsers politie-ambtenaar en in de kamer van zijn moeder. Hij viel de mail met een hamer aan. Daarna stormde hij de zaak van een dameskapper binnen en sloeg met dezelfde hamer in het wilde weg een bediende en drie klan- neer. Vervolgens reed hij mei •n van zijn moeder op een groepje wandelende toeristen in. Ten slotte reed lij naar een dokter en daar werd hij iverweldigd. AMSTERDAM-OOST DRAMA IN straat in Amsterdam-oost is giste) avond om het leven gekomen bij een poging de bewoners van een bran dend pand in de Dapperstraat te red den. Alle inwoners konden zich in vei ligheid brengen, hetzij via de trap, hetzij door middel van hoge sprongen in een vangzeil. De brand ontstond op de tweede ver dieping van het woonhuis van de hooi I A. Vogel. Hij was alleen thuis met Succes voor Aero-contractors N.V. Aero contractors Den D king gekregen op een aanvraag voor een concessie om diensten met hef- schroefvliegtuigen uit te voeren. Deze concessie van de Kroon geeft de N.V. Aero Contractors het recht met helikopters een geregeld binnenlands luchtvervoer te onderhouden en te vens een ongeregeld luchtvervoer op het buitenland. Voor het ongeregeld vervoer naar het buitenland mag uitsluitend gebruik worden gemaakt van de douaneterreinen op vliegvelden en helihavens, die voor het binnenlands verkeer zijn aangewe zen of van terreinen, waarvoor onthef fing zal kunnen worden verleend. Als voorwaarde is o.m. bepaald dat de toestellen, die voor de heldkopterdien- sten worden gebruikt, in Nederland moe ten zijn ingeschreven. De tarieven van de diensten met hefschroefvliegtuigen dienen door de minister te zijn goed gekeurd. "E.TET ONGELOOFLIJKE is gebeurd: Nederland heeft met het liedje „Een beetje" voor de tweede maal de Grand Prix Eurovision gewonnen in het Eurovisie Songfectival. Een enorm succes voor zangeres Teddy Scholten, dirigent Dolf van dei Lin den, tekstdichter Willy van Hemert en componist Dick Schallies. Het werd bij de jury-uitslag een spannende strijd tussen Nederland. Engeland, en Frankrijk, maar zeven punten van Italië gaven ons land de laatste grote stoot naar boven en daarmee viel de beslissing, waarop heel Nederland, dat de lichte muze mint, terecht trots mag zijn. „Het was weer „een beetje net als toen," zei Dolf van der Linden met een aardig woordspelinkje toen na afloop van het festijn een vrolijk televisiegesprek tussen Cannes en Bussum werd gevoerd. Dolf v. d. Linden deelt erin mee Precies om negen uur schakelde bijna geheel West-Europa over naar Cannes en keken miljoenen paren ogen de fees telijke zaal van het Palais du Festival in, waar de charmante Franse omroep- ster het programma inleidde. Commen tatoren voor alle landen deden dat over haar hoofd heen in de eigen taal en zo luisterden wij naar Piet te Nuyl, die ver telde dat de Italiaan Dominico Modugno de grote man en de favoriet in Cannes Maar de grote bekendheid, die zijn liedje „Piove" al in heel Europa had worven en al zijn populariteit mochten niet baten: hij kwam in feite aai wedstrijd niet te pas cn kreeg in totaal maar negen punten. Teddy Scholten was nummer vijf cn het leek alsof ze in 't geheel niet zenuw achtig was. Ze zong op het draaitoneel tegen een achtergrond waarop natuurlijk Het scorebord wees het duidelijk aan: Nederland (Pays-Bas) had gewonnen. Teddy Scholten, na haar succes in Cannes, tezamen met compo nist-dirigent Dolf van der Linden. een molen stond rustiger en liever het liedje „Een beetje" dan tijdens de lan delijke finale en we mogen gerust zeggen dat het uitstekende muzikale arrange ment en het knappe dirigentschap var Dolf van der Linden, die bij het leiden van het beroemde RPF-orkest de diri geerstok terzijde legde, zeker aan dl overwinning hebben meegewerkt. Toch was er sterke concurrentie, niet alleen van Frankrijk en Engeland, zoals bij de uitslag bleek, ook van 2 seriand. Toen de jurystemmen bekend werden gemaakt met België als eerste land, kwamen er direct al drie punten voor Nederland te voorschijn. En naar mate de uitslag steeg ongetwijfeld in ve le Nederlandse huiskamers de spanning. De zaal liet intussen duidelijk blijken, het niet met de jury's eens te zijn, want telkens als er punten van enige beteke nis werden gegeven voor Frankrijk of als Italië maar even werd genoemd, kla terde veelbetckend applaus op. Toch was men ook gul met handgeklap voor de winnende Teddy Scholten, het eenmaal zo ver was. Een beetje Zie vervolg pagina 5 In de concessie V3n de N.V. Aero Con tractors zijn voor het geregeld binnen lands luchtvervoer met hefschroefvlieg tuigen de vliegvelden van Schiphol, Zes tienhoven Rotterdam, Eelde, Beek en Hilversum aangewezen, alsmede de heli havens van Rotterdam, Eindhoven en Maastricht. Desgevraagd deelde de heer B. A. M. Schreiner, directeur van N.V. Aero-con- ors mede, dat er nog geen beslis sing is genomen welke geregelde dien sten in het binnenland met hefschroef vliegtuigen door zijn maatschappij zul len worden geopend, noch met welk type helikopter zal worden gevlogen. Nu de essie van de Kroon is verleend, worden de plannen tot in bijzonderheden uitgewerkt, waarbij nog talrijke bespre kingen met geïnteresseerden, technici e.a. :ullen moeten worden gevoerd. zijn vijfjarig dochtertje en was bezig het kind naar bed te brengen, toen zij plotseling een petroleumkachel omver trok. De brand werd dadelijk opgemerkt door buren, die onmiddellijk het huis binnen drongen. Zij wisten het dochten tje naar buiten te brengen. De heer Vo gel probeerde eerst nog de brand zelf tr blussen, maar moest zijn pogingen al gauw opgeven. Hij slaagde er nog juist ir. via de trap de straat te bereiken. Eén van de buren, de lieer Bruning, stelde nog pogingen in het werk, drie bewoners van de derde verdieping te redden, maar hij werd in het trappor taal door de rook bedwelmd en viel bewusteloos neer. De brandweer vond later zijn halfverkoolde lichaam. Buiten was inmiddels de spanning op een hoogtepunt gekomen. Het was on mogelijk de drie opgesloten mensen van binnen uit te redden. Behulpzame buren spanden daarom een springzeil, waarin de bewoners werden opgevangen. De 35-jarige mevrouw Y. van Nifterik klaagde na de sprong over pijn in haar rug. Haar 10-jarig dochtertje liep bij de 10 meter hoge val een kaakfractuur op. Zij zijn beide naar het ziekenhuis gebracht. De derde bewoner, de 65-jarige heer P. van Nifterik, kwam er zonder letsel af. De brandweer had het vuur binnen een kwartier bedwongen. Geen Eoka-wapens ingeleverd De Grieks-Cypriotische politie heeft gisteren vergeefs gewacht op het Inleve ren van wapens en munitie door Eoka- leden, Ingevolge de overeenkomst met Londen. Op geen enikel bureau zijn wa pens ingeleverd. Aartsbisschop Markarios verklaarde nara aanleiding hiervan, dat de Eoka voorzover hem bekend wa6, nog niemand had aangewezen om de wapens te verza- „Verdelendoet naam eer aan Betogingen en scheldpartijen bisch verdeler en hij doet zijn naam eer aan. Wij hebben gemeend, dat de staatsgreep in Irak een conso lidatie van" het Arabische nationalis me betekende, maar wij dachten ver keerd, Kassem veranderde van ge dachte en gaf de voorkeur aan een politiek, die van vijandschap tegen ons getuigt." Met deze woorden lan ceerde president Nasser van de Ver enigde Arabische Republiek gisteren zijn eerste openlijke aanval op de re gering Kassem en de Iraakse com munisten. Voordat hij sprak hadden een duizend tal studenten in de hoofdstraat van D; betoogd. Waarnemers in Kairo bi schouwen Nassers toespraak, die hij vai if het balkon van het regenngsgebou- in Damascus hield, als een keerpunt zijn politiek. Herhaaldelijk werd hij door het gejuich van een grote menigte, die het gebouw had verzameld, on derbroken. Nasser zei onder meer in zijn rede: „De communisten, die in Irak dc tegen ons ge richte betogingen hebben geleid cn die ons daar hebben aangevallen, waren de zelfden die door Nocri Al Said (de bij de opstand van Kassem vermoorde voorma lige Iraakse premier cn „sterke man") uit Irak waren verdreven. U hier in Syric hebt ban gespijzigd en onderdak schaft. Zij hebben dit beantwoord met ondankbaarheid en haat." De president vervolgde: „Het is mijn politiek Kassem en de communisten n de kans te geven tot het zaaien van vi deeldheid en ons in hu ninvloedssfeer trekken. De terreur, waarmee dc comn nisten in Irak thans tegen het Arabische nationalisme, de Verenigde Arabische Re- publick en zijn leiders optreden, zal vastbeslotener dan ooit maken om deze opdracht uit te voeren. Wij zullen vech ten om ons land en het Arabische natio nalisme te beschermen." „Dood aan Nasser In Bagdad hebben diverse bladen op hun beurt felle aanvallen gedaan o| „samenzweerder Abdel Nasser" du verwijten de opstand van maandag onder leiding van kolonel Sjawaf op toui hebben gezet. Volgens het uiterst linkse blad Al-Thawra zou Nasser grote hoe veelheden wapens van Syrië naar Mosoel, het centrum van dc opstand, hebben ge zonden. Naar schatting een half miljoen mensen waren gisteren op de been om de laatste eer te bewijzen aan de communistcnleider Kazantsji, die door de rebellen zou zijn gedood. Zijn lijk werd in een jeep aan het hoofd van de stoet van tien kilometer lengte naar de begraafplaats gebracht. De menigte droeg spandoeken, waarop stond: „Schaam je Nasser". „De dood aan Nasser, de dollarslaaf" „De dood aan Nas- :r, vriend van Tito en Sjawaf". In Bagdad is verder officieel bekend ge maakt, dat kolonel Sjawaf door zijn eigen aanhangers is vermoord toen hij met een vliegtuig probeerde te ontsnappen na zijn mislukte opstand. Het juiste aantal slachtoffers is nog iet bekend, doch er zouden geen buiten landers tijdens de ongeregeldheden zijn Een buitenlander, die de opstand in Mo soel heeft meegemaakt heeft gisteren in Beiroet verklaard, dat eind vorige week de stad een congres van „vredesparti- len" werd gehouden, dat aanvankelijk rustig verliep. Later was het echter tot vechtpartijen gekomen tussen congressis ten, gesteund door Koerden en tegenstan ders van het huidige regime. Daarbij zou den doden zijn gevallen. Het leger herstel de zaterdag de orde, doch kolonel Sja waf kreeg een reprimande uit Bagdad om dat hij „tegen het volk" was opgetreden. tou er de oorzaak van zijn geweest dat hij tegen Bagdad in opstand kwam. Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend plaatselijk mist. Morgen overdag op de meeste plaat- ten droog weer met opkla- "T», ringen. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets ho gere. Zwakke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 13 maart: zon op 7.01, onder 18.39; maan op 8.34, onder 23.08. 17 maart eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur St* Brussel Luxemb Part). Bordeaux Grenoble Nice Berlijn NNW windstil windstil O ZO

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1