K Politiek is geen doel in zichzelf, maar dienst WYBERT Kostelijke musical van Leidse oud-studenten Leiden genoot deskundig van zeven Franse wijnen NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 11 MAART 1959 Agenda voor Leiden Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O.- cursus „Hormonen". OEGSTGEEST: Het witte Huis, 8 uur: modeshow firma Van Strien. Donderdag Schouwburg, 8 uur: Haagse Comedie met „Antigone" van Sophocles, voor K. en O. Geref. school Hooglandse Kerkgracht, van 8 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds, centrale verkiezingspost van a.r.-kiesver- enigingen, telefoon 21421. Jacobazaal Den Burcht, 8.30 uur n.m.: bijeenkomst centrale ar. kiesvereniging in verband met de verkiezingsuitslagen. Zijlsingel 47, van 8 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds, afdeling Leiden Chr.- Historische Unie, centrale verkiezingspost. Gebouw Prediker, van omstreeks 8 uur af: bijeenkomst afdeling Leiden Chr.-Hist. Unie ter gelegenheid van de verkiezings uitslagen. LEIDERDORP: gebouw „Irene", ds. B. Richters te Baarn over „Nieuwe zendings terreinen?", 8 uur, voor Geref. jeugd- centrale. Gebouw Rehoboth, 8 uur: afdeling Lei den Veron, N. Schimmel over „Haven- radaT". Stadsgehoorzaal, 8 uur: zevende abon nementsconcert, He't Residentie-orkest onder leiding van Willem van Otterloo, m-m.v. Cora Canne Meyer, sopraan. Vrijdag Schouwburg, 8 uur: Haagse Comedie met „Antigone", voor K. en O. Schuttershof, 10 uur: opening paasvee- tentoonstelling door mr. J. Drijber, wet houder; lezing van de heer C. Burger, voorzitter van het bedrijfschap voor het alagersbedrijf. Foyer gehoorzaal, 8 uur: afdeling Leiden Ned. Chr. Reis-Vereniging, dr. L. van Egeraat over Italië. Rehoboth, Rapenburg 10, 8 uur: Chris ten-vrouwenbond, afdeling Leiden; K. J. H. Burgy, Den Haag, over: neer verwachten wij het einde?" Het Gulden Vlies, 8 uur: afdeling Lei den Vereniging voor Pedagogiek, dr. E. Pereira over „De huisarts als pedagoog". Stadsgehoorzaal, 8 uur: Liberale studen tenvereniging, forumavond met afgevaar digden van verschillende politieke par tijen. Het gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek, afdeling Leiden, me vrouw dr. E. Pereirad'Oliveira over „De huisarts als pedagoog". Zaterdag Stationsplein, 2 uur: afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhist. Ver., vertrek voor strand- excursie naar Noordwijk en Katwijk. OEGSTGEEST: bovenzaal Geref. kerk, dr. J. F. Ph. Hers over „Het verzet 1940- 1945" voor Geref. jeugdverenigingen. Doelenkazerne, 8 uur: feestavond Bond van Nederlandse militaire Oorlogsslacht- Zondag Luxor, 10.30 uur: bijzonder Kerkewerk Hervormde .Gemeente, prof. dr. H. Krae- mer over de wereldgodsdiensten. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Vakantie in Parijs (14 jaar); donderdag: De glorie van het leven (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Paspoort der schande (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De vlieg (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Wapensmok kel naar Cuba (14 jaar); van maandag tot en met donderdag: De twaalf gezwo renen (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uu): Gigi (14 j.) Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door de Zuiderapotheek, Lam- menschansweg 4, tel. 23553. De apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274 te Oegst- geest, is doorlopend geopend. Van de universiteit Vrijdag 13 maart: Pieterskerk, 7.15 uur bevestiging lidmaten Hervormde studen tenpredikant. Dinsdag 17 maart: Pieterskerk en bij zalen, 7.15 tot 11 uur: avondretraite Her vormd studentenwerk. Laatste oproep LEIDSE Chr.-Hist. Unie Muse leeszalen Academisch Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch museum Garenmarkt 1 b: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12-30 en 2 tot 5 uur (liefst ln de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 16 a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch Instituut, Rapenburg 26 elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag) Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag jlgemene studiezaal en uitleen- afdeling geopend van half 10 tot half 6 op zaterdag tot 5 uur Academiegebouw, Rapenburg 73: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag Contactbureau voor afgestudeerden. Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steen straat la: elke dag geopend van 10 tot 4 uur. Instituut voor culturele anthropologle en sociologie van niet-westerse volken, Eerste Binnenvestgracht 33 a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve zaterdagmiddag. C.H.U. ontkent, dat tegenstelling onverzoenlijk zou zijn AAN DE VOORAVOND" van de Tweede-Kamerverkiezingen kwam de afdeling Leiden van de Chr.-Historische Unie nog bijeen voor een laatste appèl. Deze vergadering werd gisteravond in de Turk gehouden. De belangstelling van de leden viel wat tegen, maar het woord vat heer A. van Duist, publicist bij de Ned. Chr. Radio-Vereniging, was over tuigd en indringend genoeg om de waarde van dit samenzijn vlak „de grote dag" duidelijk te zien. De voorzitter van de afdeling, de heer P. S. Harmsen, had de leiding. DE HEER VAN DULST merkte in het begin van zijn politieke improvi satie op, dat de kleinheid van de aanleiding tot de crisis en de grote afstand die in deze verkiezingstijd tussen de onderscheidene politieke groeperingen wordt waargenomen, wel tot de opvallendste feiten be horen. De vraag is dan ook gerechtvaardigd, of de wensdromen van de politieke leidslieden de werkelijke problemen niet gaan overheersen. maar had er juist daarom behoefte aan zijn opinie er tegenover te stellen. Al: de C.H.U. haar eigenplaats en waarde ii het Nederlandse volk beseft, dan is he niet nodig, daaraan gestalte te gevet in een kabinet, waarin ook rooms-katho- lieken zitting hebben. Er moet ruimte zijn en blijven een partij, die zich doelbewust baseert op de Reformatie. De heer Van Duist stelde, dat het room-katholicisme oi kenbaar totalitaire tendensen vertoont, die door de inwerking van het Evange- lie weliswaar van hun grootste scherpte worden ontdaan, maar voor het sa gaan met anderen toch ernstige bezwa ren oproepen. De C.H.U. zal zich, zi de heer Van Duist met nadruk, moeten hoeden voor totalitarisme. Hij meende, dat iets daarvan ook wordt gevonden in de A.R.P., waar men i maar weinig begrip kan opbrengen het denken en werken van de ander, name voor wat zich na de tweede reldoorlog in de Hervormde Kerk heeft voltrokken en nog voltrekt. Voor de C.H.U. is deze vraag van grootste belang: hoe zij het Nederlandse volk in zijn totaliteit kan dienen. Di C.H.U., kan in de huidige strijd het meest met recht zeggen, dat zij werkt „in 's lands belang", omdat zij zich heeft vastgezet op eisen die aprioristisch met betrekking tot de aanstaande kabi netsformatie zijn te stellen, gezien de propagandapraktijk van andere partijen Spreker kwalificeerde een dergelijke han delwijze als „leugenachtig onwezenlijk". In de politiek gaat het zeker wel eens om het „ofof", maar de C.H.U; ont kent, dat de tegenstellingen onverzoen lijk zouden zijn. Zij wil streven in de richting van het „enen". Levende politiek betekent, naar de heer Van Duist tenslotte uitwerkte, ook te komstverkenning. Die verkenning vlot voort uit de toekomstverwachting, wa< door een christen zich, als het goed i#, onderscheidt en positief te herkennen God leidt de wereld naar haar doel, danksBerlijn, de atoombom en de loon- spanningen. Daarom is politiek geen doel in zichzelf, maar in wezen dienst, diakonia. Als politieke partij mag de C.H.U. op deze christelijke wijze dienst baar zijn aan het Nederlandse volk. De spreker toonde aan, dat er de Partij van de Arbeid zeker reden om radicaler en kritischer in het volks leven te gaan staan; het was voor haar een gegeven noodzaak, de eigen wensen en eisen meer gestalte te geven tegen over die van de andere partijen. De uit slag van verscheidene verkiezingen is voor haar een teken aan de wand. Maar toen de P.v.d.A. haar houding en optreden wat scherper op links ging stellen, werd de vraag actueel, wat de „gesalarieerde middengroepen" zouden doen. Zij zijn wel uit het arbeidersmilieu afkomstig, maar hebben in het maat schappelijke leven een verantwoordelijk heid gekregen, mede door de technische ontwikkeling, die sociologische en nomische verschuivingen heeft teweeg gebracht. Deze middengroepen nu be wegen zich in de richting van de V.V.D. Rijke arbeider Duist Uiteraard schonk de heer Vs de meeste aandacht aan het wezen van de Chr.-Historische Unie en zijn conse quenties in de praktijk van de politiek. Hij meende te moeten waarschuwen te gen de gedachte, dat de Nederlandse arbeider toch wel in zo'n paradijs leeft. Nog altijd verdient 85 procent beneden de „loongrens" van 6900. De heer Van Duist, die door zijn pastorale werkzaam heid de gezinnen ook wel van binnen kent, vond dat onder de huidige duurte- omstandigheden te gering. Het is een reële eis, dat in de loonsector rekening wordt gehouden met deze stijgingsten- Het praatje van „die rijke arbeider" moet dus de wereld uit. Wel is het een vraag, of het geld in de gezinnen goed wordt besteed. Dan behoort het taak van de samenleving, hierin nodig verandering te brengen. De heer Van Duist beklemtoonde, dat in de politiek wezenlijk behoefte be staat aan waardebesef, dat feitelijk al leen kan worden ontleend i gelie. Het evangelie eist wij antwoord geven op de s in de naaste verkeert. l het Evan- dat Kabinet Een voorstander van een christelijk kabinet zonder meer bleek de heer Van Duist niet te zijn. Hij meende, dat niet ieder in de C.H.U. da^r zo over denkt, Bij guur weer kunt U verkoudheid - voorkomen met Protestantse commissie voor gerepatrieerden te Leiden In de aula van de Hervormde school aan de Boshuizerkade wordt aanstaande zondag om 10 uur een kerkdienst gehou den, die geleid wordt door de. H. Bouter, predikant van de Hervormde wijkge- meente „Boshuizerwijk". In overleg met de predikant heeft de Protestantse com missie voor gerepatrieerden de gerepa trieerde families in deze omgeving tot het bijwonen van de dienst uitgenodigd. In een circulaire schrijft zij: „Uit di bezoeken die onze commissieleden bij de gezinnen brachten, bleek meermalen, dat velen van u ook in Nederland de weg naar de kerk op zondag hebben gevonden. Maar zeer velen van u, die toch in Indo nesië de gewoonte hadden de godsdienst oefeningen te bezoeken, konden er hier nog niet toe komen 's zondags regelmatig een kerkdienst bij te wonen". De missie dringt er bij de gerepatrieerden op aan, deze uitnodiging niet terzijde te tot 5.30 en donderdag 10 tot 5.30 10 tot en bibliotheek Reuvens, Bree- maandag en woensdag van 1 van 7 tot 9 uur; dinsdag en van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van en van 7 tot 9 uur; zaterdag 5.30 uur Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliotheek euvens. Plantage 6: maandag, dinsdag en mderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag en iterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere Jeugd) van 6 30 t 8.30 uur 's avonds Deze opgaven gelden niet voor zon- en feestdagen.) I'cn toonstellingen Academiegebouw Rapenburg 73: Leid- Akademlsch Kunstcentrum, tentoonstel lingen van schilderijen, gouaches en teke ningen van Helen Sieger, Els van Bohe n, Hannie Bouman, Quirine Collard Anita Schoonhoven, van 4 tot 24 maart. Geloofshouding In de discussie wraakte de heer Van Duist in het bijzonder de lauwheid, die ln chr.-historische kring wel wordt ge vonden. De mensen zullen beter moetei weten, wat zij aan ons hebben, zei hi; Het slotwoord was aan de heer D. vai der Kwaak, lid van Ged. Staten van Zuid- Holland. Hij zette uiteen, dat de oorzaak van de crisis niet ligt in het verschil van mening ten aanzien van de recente belastingvoorstellen, maar wezenlijk in n politiek onbehagen, dat al in 1956 kon worden waargenomen, toen vóór de ver zingen werd gepraat over de „wel- irtsstaat" en onmiddellijk daarna een bestedingsbeperking voor de deur bleek te staan. Toch meende de gedeputeerde, dat de ministers van de P.v.d.A met hun heengaan het partijbelang boven dat van het land hebben gesteld. Bij de C.H.U. staat het partij belang duidelijk op de achtergrond. ,Wij slaan niet bij voorbaat de deur dicht". De Unie stelt zich ook niet achter een „isme". Zij wil uitgroeien tot een centrumpartij. De spreker waarschuwde èrvoor, zich niet vast te klampen aan het cijfer. Toen in Alkmaar de victorie begon, waren er 73 Protestanten en toen de strijd om Den Briel werd geleverd bedroeg het percentage Protestanten niet meer dan 10. Deze strijd is bepaald geworden door onze geloofshouding. Het is onze taak als C.H.U., dat wij het volk ook zeggen, dat het bij brood en spelen alleen niet leven kan. Aan deze bijeenkomst werkten mee het mannen-dubbelkwartet „Inter Nos" onder leiding van Louis van Wijngaarden en M. P. de Jonge-Braun, decla- De Nieutce Leidsche Courant maakt morgenavond van om streeks half 9 af voor haar gebouw aan de Steenstraat de verkiezingsuitslagen bekend. Uitslagen en commentaar worden afgewisseld met mu ziek. De afdeling Leiden van de Chr. Hist. Unie houdt een bijeenkomst in het gebouw „Prediker" en de centrale a.r. kiesvereniging in Jacoba zaal van „Den Burcht". Jubileum en afscheid Vijftien maart, aanstaande zondag dus. is het 55 jaar geleden, dat de heer D. Wassenaar in dienst trad bij de aanne mersfirma Gebr. Zitman te Leiden. De dag tevoren, zaterdag 14 maart aanstaan de, neemt hij afscheid. Als krullenjongen kwam de heer Wassenaar op twaalfja rige leeftijd in dienst bij het bedrijf, dat hij nu als uitvoerder dient. Zie voor stadsnieuws ook pagina 9 Narigheid om een hoed A LS OP DE morgen van de trouwdag het paard gespannen voor het rijtuig van de bruidegom een strohoed met klaprozen opeet, dan ge beuren er wonderlijke dingen. Van dat paard, die bruidegom en de wonder lijke dingen, hoorden wij gisteravond in de Schouwburg, waar het gezel schap van oud-studenten, onder leiding van mr. P. Cleveringa, de première gaf van „Le chapeau de paille d'Italië", in het Nederlands vertaald (niet letterlijk) „Hoed op hol". Het is een blijspel van Eugène Labiche, n men heeft het bijgewerkt met liedjes van Annie M. G. Schmidt, mi van Vleuten en mr. Ch. F. G. de Menthon Bake. Met muziek, gecomponeerd en gearrangeerd door Koos Visser, werd het een uitstekende musical. Men moet daarbij niet -vragen zin van alles; het is onzin, doodgewoon. De bruidegom rent de hele trouwdag achter een nieuw strooien hoedji van het ene adres holt hij naar I dere, tot hij 's avonds bekaf is i aan de schouder van zijn schoonvader wil uithuilen. Die schoonvader, hele bruiloftsstoet achter hem aan, heeft schoonzoon de hele dag achtervolgd. Ook huis in, huis uit. Zij kunnen zelfs 1 heidsgetrouw zingen: „Wij hebben gevang gezeten, omdat het paard hoed had opgegeten." (Dat hebt u goed geraden: deze tekst is van Annie Schmidt). Maar tot slot komt alles goed. Ieder, iog kan genieten van de dwaasheid der dwaasheid kan Goed, in 1851 in het stuk, i de dwaasheid e beide zijn zo i den als licht ei was de eerste opvoering aar het is zo tijdloos als de wijsheid zelve. Deze auw met elkaar verbon- schaduw. Omdat het publiek niet beschouwend kan gaan mediteren over de inhoud, voor de regisseur een vereiste het publiek mee te nemen in de buiteling onzinnigheid. Lukt hem dit, dan ucces verzekerd. Het is mr. P. Cle veringa, die zijn kunnen op dit gebied reeds eerder bewees, ook nu weer ge lukt dit te bereiken. Er zat behoorlijk sart en gang in. De muziek en zang waren af en toe el wat aarzelend, maar dat wordt wel Van groot belang is de manier, waar- Goede wijn met vele kransen reien uit Leidei kon den kenni zulks op uitnodiging van het Comité national de propagandc en faveur du Vin in samenwerking met de Leidse Dat begrip „Leidse" moet, wat slijters en bezoekers betreft, wat breder itadsgrenzen worden genomen. Ook uit Oegstgeest en Katwijk waren sllj- et was beslist geen verkoopavond, maar het geheel ging on- ler het motto „Uw wijnkelder ligt bij de iiyter". Zeven wijnsoorten werden ge- iresenteeid door leerlingen van een hotel school uit Den Haag. Vanzelfsprekend verd by elk glas een brede toelichting ;egeven over geur, kleur en smaak. Spre- ters waren de heren M. Paulisscn. secrc- aris van de Federatie van Nederlandse Siyters. te Voorburg, de heer J. M. Ver gen te Voorschoten, en de heer C. de Blanken, lid van het Nationale wynpro- .agand&comité, te Bodegraven. Er werd natuurlijk verteld over de oor sprong van de wijnen, die waarschijnlijk n Egypte ligt, waar afbeeldingen van wijnstok en druif zijn gevonden van 4000 vóór Christus. Vele eeuwen later wer- deze op Cyprus aangetroffen en vyf /en vóór Christus komt de wijnstok in Zuid-Frankrijk voor. In de middeleeuwen werd in ons land voornamelijk ln Limburg wijn verbouwd, klimaat was er oorzaak van, dat deze cultuur nooit iets te betekenen heeft ge had en langzamerhand verdween. Frank rijk is nu wel het voornaamste wijnland. In 80 van de 89 departementen groeit de wijnstok en levert een derde van de we reldopbrengst op. Het aantal soorten en kwaliteiten, die door de gezamenlijke wijnlanden worden voortgebracht, is niet bij benadering vast te stellen. Wanneer wij spreken of schryven over wijn, dan zullen wij echter aan Frankrijk denken. Rood-wi t-blau tv De heer Paulissen vertelde nog enkele bijzonderheden; zo leveren de blauwe druiven in de regel alleen rode wijn en de witte uiteraard de witte wijnsoorten De rode wyn dankt de kleur aan de zich in de drulvenschillen bevindende kleur stof. De schillen laat men meegisten, zodat de kleurstof zich aan de jonge wijn kan meedelen. De wijn krijgt dan aanvanke lijk een dieprode kleur. Worden de schil len daarentegen vrij spoedig nadat de gis ting is begonnen van het sap gescheiden, dan heeft de most nog ndet alle kleurstof kunnen opnemen. De jonge wijn is in dat geval lichtrood en staat bekend als de vin rosé. Er werd nog veel meer van de wijn verteld en tussendoor kon men, ge- sterict door hartige hapjes, proeven aan mooie soorten wijnen, en het laat zich uauicuijfi in umiuuigverstaan, dat dit de stemming in de zaal het minder geschikte aanmerkelijk verhoogde. op in dit stuk de rol van de bruidegom wordt gespeeld. Daar drijft eigenlijk alles op. Deze avond was het J. Fou- draine, die de rol van de rentenier-brui degom speelde. Hij deed dit prima. Vo caal werd het naar het eind toe wat minder (wat geen wonder is), maar mi misch en plastisch bleef hij op peil. Zo werd deze avond een groot succes, waarvoor na afloop namens de plaatse lijke commissie de heer Ch. van Nispen tot Sevenaar alle medewerkenden be- Wij wensen dit gezelschap een voor spoedige tournée toe, zodat er een flink bedrag kan worden gestort in de kas van het studenten-sanatorium. A. C. Bouwman. Door liefde boeiend geheel Concert van Toonkunst-orkest in Leidens Gehoorzaal H' ET CONCERT, dat gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal plaats had, stond onder leiding van Louis Stotyn, die terwille van de vele jeugdige concert bezoekers ook een toelichting gaf by de 5 werken die op het programma stonden. Uitvoerenden waren de leden van het Toonkunst-orkest. Van het concert In A van A. Vivaldi slaagde het eerste deel niet direct, men moest eerst op elkaar ingespeeld raken, wat gaandeweg ook gelukte, zodat er in het laatste deel reeds een fraaie climax werd bereikt. Gedurende de gehele avond wist men trouwens een voor amateurs buitengewoon hoog niveau te handhaven. In het cello-concert van Bocche- rinl trad Enne van Ham als solist op Het is jammer, dat men dit bekende concert had gekozen, juist waar Bocche rini er veel meer heeft gecomponeerd nu drong zich onwillekeurig toch de ver gelijking met beroepsmusici op en op deze hoogte stond noch solist, noch oi hoewel er op zichzelf zeker verdienste lijke prestaties werden geleverd. Het spel van de heer Van Ham kei merkt zich door grote virtuositeit; d toonvorming is fraai (al was deze aan d scherpe kant in het laatste deel) maa het geluid is tamelijk klein en hierdoor kwam het, dat hij in het eerste deel, (waar men trouwens eerst moeite had met het vinden van het evenwicht) bi halve in zijn levendige vertolkte solo-pa: sage evenals in het laatste deel door de tutti dreigde te worden overstemd. Veel gelukkiger was men in het door dc dirigent zeer romantisch opgevatte gio, waar het orkest met warme toe doorzichtig spel een uitstekende achter grond vormde voor de solist. Deze wist hier zijn kans ook te benutten, zodat van een zeer harmonisch geheel kon spre- Hoogtepunt J. C. Bach's inleiding tot de Lucio Silla vormde wel het hoogtepunt van de avond; de door de dirigent dui delijk aangegeven dynamische contr, werden zeer muzikaal gerealiseerd; de hobopartij vond in de heer Koerts een vaardig vertolker, de pizzicato-begeleiding was hier licht en speels, het concer' der verschillende instrumentengroepen duidelijk te volgen. Haags gerechtshof Gevangenisstraf geëist Ik wil graag een voorwaardelijke straf, zo zei een 36-jarige cementwerker uit Lei den beleefd voor het Haags Gerechtshof, maar de procureur-generaal mr. Kist vond de feiten daarvoor te ernstig en hi, vorderde bevestiging van het politierech- tervonnis, waarbij de Leidenaar wegens meermalen gepleegde diefstal was ve deeld tot ze6 weken gevangenisstraf, waarvan drie weken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. In 19S7 en 1958 had de Leidenaar soheidene malen koper weggenomen bij de Nederlandse koper- en buizenfabriek N. V. Eenmaal koperen staven, maai bladkoper. Aan bladkoper hadden ze daar niets, meende hij. U had daar niets te maken. U was hele maal geen employé van de fabriek, werkte bij een aannemersfirma die op het fabrieksterrein werken uitvoerde. En die andere keren met die koperen staven het todh wel helemaal mis, zei de pre- 6idént. Gememoreerd werd, dat verdachte tien kinderen heeft en een buitengewoon flinke vrouw. Een paar maal eerder verdachte veroordeeld en hij loopt nog in een voorwaardelijke veroordeling. Met zo'n gezin achter u kunt u zicih de luxe van stelen helemaal niet veroorloven, ant als u komt te zitten, gaat het heie aal mis met het gezin, zei de president. De procureur-generaal kon zich wel voorstellen, dat het met zo'n gezin niet gemakkelijk is financieel rond te komen. Hij geloofde ook niet, dat verdachte zo'n geweldige misdadiger is. Hij neemt steeds kleine dingen weg, maar nu met di koper is het toch erger geworden en daar- meende de procureur-generaal, da niet alleen kon worden gelaten bij eeT voorwaardelijke 6traf. Arrest 20 maart. Over zomerhuisje in Noordivijk ONTRUIMINGSPROCEDURE VOOR LEIDS KANTONGERECHT VOOR HET KANTONGERECHT te Leiden is behandeld een procedure over de ontruiming van een zomerhuisje in Noordwijk. Het gemeente bestuur van Noordwijkerhout werd evenwel geconfronteerd met de daar uit voortspruitende huisvestingsmoeilijkheden, omdat de huurder van het Noordwijkse zomerhuisje eigenaar is van een woning in Noordwijker hout, welke woning evenwel was verhuurd. Het gezin, dat nog in Noord wijk woonde, wenste het eigen huis te betrekken. Het gemeentebestuur van Noordwijkerhout was bereid de helpende hand te bieden door aan de huilrder van het huis in Noordwijkerhout een andere woning toe te wijzen. De zaak was dus spoedig rond doordat de eiser zijn eigen zomerhuisje vrij van huur kon krijgen, het gezin dat daarin woonde zijn eigendom in Noordwijkerhout mocht betrekken en de huurder van de Noordwijker- houtse woning een ander huis van die gemeente kreeg. Toch schuilde ln deze zaak nog een theoretische moeilijkheid, namelijk het antwoord op de vraag, welk gemeente bestuur de wettelijke termijn voor de ontruiming van het zomerhuisje in Noord wijk moest vaststellen, dat van Noordwijk of Noordwijkerhout. Het kantongerecht te Leiden heeft deze knoop doorgehakt, door het vaststellen de datum, waarop het Noordwijkse irhuisje leeg moest komen, op te dragen aan B. en W. van Noordwijkerhout. verweging die daartoe leidde, was kennelijk het feit, dat om de verhuizing te doen verlopen, het van betekenis wanneer de gemeente Noordwijker hout een nieuwe woning ter beschikking yu kunnen stellen. Het Leidse vonnis sluit zich aan bij een Instructie van de minister van maatschap- ACADEMISCHE EXAMENS .EIDEN. 10 maan RtJksuniversite Brumznelen Haarli wiskunde: voor het doet Kate te Leiden pelijk werk aan de gemeentebesturen. Deze instructie maakt een einde aan de zeer onbevredigende situatie, waardoor woningzoekenden soms worden gedu peerd door een minder prettige verstand houding tussen gemeentebesturen. Men kent gevallen, waarin bijvoorbeeld de gemeente A beolist weigert een woning- behoevende uit de gemeente B op te nemen, uitsluitend op grond van het feit, dat de woningbehoevende niet in A woon achtig is en de opvatting dat eigen inwo- lers beslist voorrang moeten genieten. Burgerlijke stand van Leiden GEBORENArjan Jacobus, z. v. H. M. Gijsman en I. van der Kolk; Maarten, z. v. E. L. Hozee en W, van Smaalen; Paulus Johannes, z. v. P. J. Crama en J. Keereweer; Jannetje, d. v. H. J. Kanis en J. van Egmond Franciscus Martinus, z. v. W Mesman en P. W. Burgmijer; Aleida Hendri- ka Maria, d. v, J. L. van der Hoorn en J. P. Strijk; Elly Hermine, d. v. R. Vos en J. H. Meijer; Leonard Hen drik Johannes, z. v. H. L. J. Lieuw- ma en J. M. van Eek; Bercndina Aleida Maria, d. v. M. S. Gerritsen en C. P. GuleijGera Maria, d. v. H. Bouter en G M. Bouter; Hendrik. z. v. J. Freke en J. Mcssemakcr; Kniertje, d. v. W. Ros en J. van Duijn. GEHUWD: L. van Ameron en J. C. Vahrmeyer. OVERLEDEN: A. W. Broese 46 j., Ook de weergave van Mozarts Serenade no. 11 was, zeker voor amateurs, geslaagd te noemenslechts het rondo vormde een zwak punt; hier was men tegen de tech nische moeilijkheden niet voldoende op gewassen. Of de inleiding, die Louis Stotijn erbij gaf, de toehoorders enig inzicht in de bouw van de onderdelen heeft gegeven, wagen we te betwijfelen; over begrippen als „liedvorm" en „rondovorm" gleed hij wel zeer oppervlakkig heen; te waarde ren was echter, dat men eerst, via een fragment uit het adagio, kon kennisma ken met de verscheidene blaasinstrumen- Vergissing Dat men voor de Balletsuite van Jean Phil. Rameau echter de bewerking van Mottl gekozen had, leek ons een ernstige vergissing; nu had men de indruk, dat Rameau een tijdgenoot van Moussorgski en Rimsky-Korssakof was, zo romantisch klonk deze 18e eeuwse compositie. Voor al de delen 1 en 3, resp. ontleend aan de opera Platée en het opera-ballet Fêtes d'Hébée deden in deze vorm plomp aan, dit kon zelfs de levendige, rijk-gescha keerde weergave niet vergoeden. Overigens werd het wel duidelijk, dat men over een aantal goede krachten be schikt bij dit orkest; het spreekt vanzelf, dat er in de diverse groepen soms een groot verschil in onderlinge prestaties bestaat (dit viel vooral op bij de violen) zodat de klank niet altijd homogeen wordt; toch heeft het ensemble van gis teravond bewezen, dat men door toewij ding en liefde voor de muziek in staat is tot het geven van een boeiend concert. A. van der Veen-Wiersma Prof. Kraemer zondag in Luxor-bijeenkomst Reeds meermalen is in de vraaggesprek ken op zondagmorgen in het Luxor- theater door bezoekers de opmerking ge maakt: Maar die andere wereldgodsdien sten naast het Christendom hebben toch uiteindelijk dezelfde bedoeling? Die vraag blijft boeiend en actueel. Er zijn inderdaad bepaalde overeenkomsten. Mogen die gebruikt worden om alle gods diensten op één noemer te brengen? Mogen anderzijds de verschillen verwaar loosd worden? Welke zijn die verschillen eigenlijk? De commissie voor bijzonder Kerke werk van de Hervormde Gemeente te Leiden heeft tot haar vreugde prof. dr. H. Kraemer bereid gevonden om aan staande zondagmorgen in het Luxor- theater deze kwesties te bespreken. Prof. Kraemer is niet alleen een be kend „expert" op het terrein van de we reldgodsdiensten maar is ook een eerlijk strijder voor eenheid onder de Christenen. Zijn diepgaande gesprekken, want zo mo gen zijn grote en kleinere publikaties wel worden genoemd, zijn scherpe blik voor verwarring en misverstand, zijn bijbels realisme, kdrtom zijn persoonlijke en ori ginele aanpak van godsdienstige vraag stukken garanderen de bezoekers van de Luxorbijeenkomst a.s. zondagmorgen, uit gaande van bijzonder Kerkewerk, een bij zondere morgen. Het onderwerp luidt: Christendom en andere wereldgodsdiensten. De bijeenkomst begint om half elf. innen-naaiden neldt U bjj HART0Ö1& CO. HO^E RIJNDIjfc Altijd plaats f Wandeltocht in Leiden 4 april a.s. houdt de Leidse wandel- portvereniging „Willen Is Kunnen" voor de vijfde maal de voorjaarswandeltochten ten bate van het Leidse dierenasiel, over ifstanden van 10, 15 en 25 km. Door de sluiting van Oud-Hortuszicht wordt nu gewandeld van Den Burcht (Jacobazaal) af en wel van 14-15 uur. Ingeschreven kan worden bij: C. Ver- raaten, Langestraat 63, LeidenW. Bouwman, De Genestetstraat 40. Leiden; C. de Ruiter, Hoofdstraat 130, Leiderdorp; D. Donker, Broekweg 3, Wassenaar; J. Rooda, Gaslaan 7, Alphen aan den Rijn, J. P. Woordes, Herman Gorterstraat lb Alphen aan den Rijn. Spreekbeurt Vrijdag 13 maart, om 8 uur. spreekt in het gebou-w „Prediker" ln de Jarwossen- steeg de heer K. Ohr. Hoekstedn. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatim De Voorzitter van het hoofdstembureeu x>r de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Statcn-Gencraal ln kieskring VII (Leiden), brengt ter kennis, dat ln een openbare zitting van dit hoofd stembureau, te houden op zaterdag 14 t a.*., dee voormiddags 10 uur, ln ■r 204 2e verdieping) van het Stad huis, ten aanzien van iedere UJet zullen worden vastgesteld het aantal stemmen, by de op 12 maart a-s. te houden verkie zing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op iedere kandidaat uitgebracht, alsmede de sommen van deze aantallen stemmen. Leiden, 11 maart 1950. De Voorzitter voornoemd, F. H. ven Kinschot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3