Jlieuuic |Trihsct)e ÖTounmt Einde Nederlandse walvisvaart Brandt verwerpt voorstel van Chroesjtsjef Als de Willem Barendsz wordt verkocht: Noors bod besproken op regeringsniveau Eisenhower brengt ons een zware slag toe Succes voor Macmillan BAKVISJES WAGGELEN ALS GANZEN DOOR NIEUWE SCHOENENMODE w WOENSDAG 11 MAART 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441. ABONNEMENTEN: f7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f0.16 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11511 Dr. E. DLEN1ER Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Vpor Leiden en Omstreken „Stantvasticii is ahfblmn thgn hert in tcgljcnspocf (Advertentie) Stemt A.R. ZIJLSTRA Lijst 3 (Van een onzer redacteuren) ONZE zeer moderne drijvende traanfabriek, de Willem Barendsz, is vermoedelijk voor de laatste keer onder Nederlandse vlag op walvis vangst in de Zuidelijke IJszee. In Oslo is gisteren namelijk officieel be vestigd dat de Noorse walvismaatschappijen, met actieve steun van het ministerie van nijverheid, een bod op het Nederlandse schip hebben gedaan. Een bod, dat volgens niet-officiële berichten ongeveer dertig miljoen gulden zou bedragen. Wanneer de Nederlandse regering inder daad besluit, de Willem Barendsz te verkopen, dan betekent dat Neder lands einde als walvisvarende natie en het betekent tevens dat de Noorse walvisvloot de modernste ter wereld wordt. De Nederlandse walvisvaarder, die officiéél Willem Barendsz-II heet, is namelijk een van de best uitgeruste ter wereld. En voor Noorwegen is niet alleen het schip van belang, maar ook Nederlands aandeel in de walvisvangst. Ieder land mag door een internationale regeling jaarlijks slechts een beperkt aantal walvissen vangen. De Noren zouden met de Willem Ba rendsz beschikken over tien expedities, hetgeen wil zeggen: tien grote schepen bijbehorende jagers. De Japanners be schikken over zes, de Britten over drie en de Russen over ten minste twee expe dities. Over een nieuwe verdeling van het aantal maximaal te vangen walvissen wordt op internationaal niveau al geruime tjjd zonder succes gesproken. Overigens is van officiële zijde nog geen verklaring uitgegeven over het Noorse bod. In Den Haag deelde men mede, dat de regering nog geen besildssinig heeft ge- In welingelichte Noorse kringen herin nerde men vandaag aan de ongunstige resultaten van de Nederlandse maat- sohaippij voor walvisvaart. Men acht het door Nederland geëiste aandeel In de vangst te groot en te onwerkelijk. Blij kens de laatste gegevens heeft de staat tot dusver 32,4 miljoen in de Neder landse maatschappij voor walvisvaart bij gepast en van de zijde der aandeelhouders werd onlangs verklaard dat dit bedrag nog aanzienlijk zou oplopen. De kleine prinses Caroline van Monaco moest met haar ouders mee naar het station om ex- koningin Victoria Eugenie van Spanje af te halen. Maar veel leuker dan al dat grote-mensen- gedoe vond ze het kiekeboe spelen om de deur van de wacht kamer. Raketaanvallen in Celebes Majoor Agus Suroto heeft te Djakarta medegedeeld, dat de Indonesische lucht macht het raketten aanvallen heeft ge daan bij de havens van Menado, Amoe- rang en Bolang Mogandoa aan de Noord kust van Celebes en in het zuiden. De grootste concentratie van opstandelingen zou zich bevinden bij Bolang Mogandoa Hij zeide tevens dat de opstandelingen over vliegtuigen beschikken. Het Indonesische leger wordt versterkt met 19.000 man van de politie en de mobiele brigade en met 15.000 recruten. Versterkingen zijn naar Noord-Celebes gezonden met het oog op de frontale aan vallen van de opstandelingen, dóe bij de voornaamste plaatsen zijn geïnfiltreerd en lange stroken langs de kust van de Mianahasa bezetten. Zij gebruiken kleine havens voor aanvoer van wapenen In Sumatra doen de opstandelingen overvallen op algelegen ondernemingen, steken rubberfabrieken in brand on plun deren woningen. Premier Djuanda zal tussen juni en augustus Moskou bezoeken. Da onderhandelingen met de Noren over de verkoop van het Nederlandse schóp zijn geheel buiten de maat schappij voor walvisvaart omgegaan. „Men heeft over, zonder en voor ons beslist", verklaarde ons vanmorgen een functionaris van de maatschappij, hetgeen begrijpelijk reden tot grote ontstemming is. Volgens een mededeling van regerings zijde is het de bedoeling vertegenwoor digers van de maatschappij dezer dagen uit te nodigen voor besprekingen in Haag. Het was mogelijk dat op regerings niveau de besprekingen met Noorwegen werden gevoerd, door de enorme schuld die de maatsohappij bij de regering heelt. De regeringsgaranties zouden aflopen in 1961. Wanneer binnenkort de verkoop plaats heeft, is het goed mogelijk dat Nederland blijft zitten met de veertien jagers di de Willem Barendsz behoren. Bovendien misschien met twee nieuwe jagers, die kort geleden zijn besteld. Korte glorie Het is een weinig roemrijke en korte geschiedenis, die do Willem rendsz-II in Nederlandse dienst op zijn naam heeft staan. Die cijfers II wijzen op het bestaan van een voorganger. Dit schip, dat nu nog als tank boot wordt ge bruikt voor het vervoer van traan en stookolie, werd omgedoopt tot „Bloemen- dael", toen de Willem Barendsz-II in 1955 te water góng. Het nieuwe schip, dat bij Wiliton Fijen- ooord van stapel liep, is met zijn 44.000 ton waterverplaatsing het grootste vaar tuig van de Nederlandse koopvaardijvloot. Het heeft een lengte van 205 meter, een breedte van 27,5 meter en een diepgang bij volle lading van 10,7 meter. De bouw kosten van Nederlands walvisvloot be droegen 76 miljoen gulden. De Willem Barendsz, die wel licht naar Noorwegen zal wor den verkocht, gefotografeerd bij Hoek van Holland. Beperking van de invoer van olie en olieprodukten PRESIDENT EISENHOWER heeft gisteren de invoer van ruwe olie, residu-olie en geraffineerde olieprodukten, o.a. benzine en brandstof voor straalmotoren, beperkt. De grootste beperking ondergaat de invoer van afgewerkte produkten (van 300.000 vaten per dag tot 60.000 vaten). De invoer van residu-olie voor stook- en verwarmingsdoeleinden zal niet meer dan 480.000 vaten per dag mogen bedragen. Deze invoer beloopt thans ca. 480.000 vaten per dag. De beperking wordt op 1 april a.s. van kracht. Zoals bekend werd de invoer van ruw olie sedert 1956 reeds beperkt door eei vrijwillige regeling. Deze is nu vervangei verplichte invoerbepi allee residu-olie en afgewerkte produkten geldt. De beperkingen gelden voor alle lan den, maar de Ver. Staten onderhandelen nog met Canada en Venezuela om hun olie-politiek te coördineren met die van de landen, die een bijzondere rol spelen bij de verdediging van het westelijk half rond. In een toelichting* zegt Eisenhower, dat de maatregelen genomen zijn omdat som mige Amerikaanse importeurs geweigerd hebben te voldoen aan het verzoek tot vrijwillige beperking van ruwe olie tot een omvang, die in overeenstemming is met de nationale veiligheid. Reactie in ISederland Nederlandse functionarissen hebben hun teleurstelling uitgesproken over dc beperkende maatregelen. Enkele weken geleden heeft Nederland reeds uiting ge-' geven aan zijn bezorgdheid, omdat de Ne derlandse Antillen door dc maatregelen getroffen dreigden te worden. Daarbij werd het strategische belang van de raf finaderijen op Curacao en Aruba voor de nationale veiligheid van de Ver. Staten uiteengezet en onderstreept. De regering in Den Haag zal moeten beslissen, welke stappen tengevolge van het Amerikaanse besluit genomen moeten worden. Amerika ivil ivel kolen uitvoeren Op hetzelfde ogenblik, heeft de Ameri kaanse regering de aandacht van de zes landen der Europese Kolen- en Staalge meenschap gevestigd op de ernstige weer slag, welke de voorgenomen invoerbeper king voor steenkool op de Amerikaanse volkshuishouding zal hebben, daar de Amerikaanse kolenmarkt zelf K.S.G, Dit zal ernstige gevolgen hebben voor de Amerikaanse kolenindustrie en spoorwegen. Dit zal ook een ernstige weerslag hebben op de Amerikaanse open bare mening Amerika leverde de K.S.G in 1957 38 min. ton kolen, verleden jaar slechts 26 min. en in 1959 waarschijnlijk slechts 15 min. ton. Een Nederlandse scheepskapitein J. van D., kapitein van de Leuvehaven is in Kopenhagen tot dertig dagen gevangenis straf veroordeeld. Hij had 53 400 sigaret ten naar Denemarken gesmokkeld en ir Kopenhagen verkocht. Tienduizend Deen se kronen werden verbeurd verklaard. i de werkkracht Waardering voor min. Zijlstra Belastingverlaging wordt steeds noodzakelijker (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van financiën is gisteren in de Eerste Kamer vrijwel algemeen waardering geuit voor de bereidheid van minis ter Zijlstra om twee zware departe menten te willen beheren. De me est lof werd toegezwaaid door de heer Pol- lema (c.h-), die de minister beschouwd! aLs een synthetische figuur, waaraan on: land zo grote behoefte heeft. De cJi fractie, zo voegde de heer Pollema daar aan toe, heeft grote waardering J persoon, de capaciteit van minister Zijlstra. Ook bij deze begrotingsbehandeling konden uiteraard geen beleidsvragen worden besproken. Maar dit weerhield de heren Pollema (c.h.) en Hellema niet om verlaging van de belastingen de toekomstige minister van finan aan te bevelen. De a.r. woordvoerder sprak over een belastingpercentage dat alLeen in oorlogstijd aanvaardbaar is Steeds meer kapitaal, van bedrijven er personen, vlucht naar het buitenland. Re gering en volksvertegenwoordiging zullen moeten voorkomen dat de uitgav verder stijgen. Belastingverlaging nodig, omdat de concurrentie m E.E.G.- verband steeds zwaarder wordt. Een ander interessant punt in deze be grotingsbehandeling was het niveau der investeringen. De heer Van Campen (kafih. v.) was van oordeel dat de investeringen in de Beneluxlanden achterblijven bij die dn Frankrijk, Duitsland en Italië. Het beeld is dus weinig aantrekkelijk. Vol gens prof. Witteveen (lib.) zal het over schot op de betalingsbalans gebruikt moe ten worden voor het op peil brengen van de investeringen. Het gevaar bestaat dan, dat we door loonsverhoging en arbeids duurverkorting dan weer ui een over- besteding terecht komen. Om dat te voor komen is een voorzichtig en krachtig be leid nodig. De heer Vos (soc.) daarentegen wenste de economische ruimte niet een zijdig aan de investeringen te besteden. Men zal, naar zijn oordeel, ook aandacht moeten schenken aan de consumptie, want men kan een bepaald peil van in vesteringen alleen handhaven als het con- sumptiepeil daarop aansluit. Hedenmiddag zou minister Zijlstra antwoorden. De Kamer was vroeg af gelopen, want de bewindsman, de jong ste lijsttrekker met het meeste werk, moest in Leeuwarden nog twee verkie zingsredevoeringen houden. Bloem duurder - brood (nog) niet (Van een onzer redacteuren) De grote meelfabrieken zijn het eens geworden over de bloemprijs. Zij heb ben afgesproken, dat zij een prijsverho ging van 1,50 per honderd kilo zullen doorvoeren. Toen de prijzen, als gevolg van het conflict der fabrikanten met drie gulden stegen, achtten de bakkers een broodprijsverlaging mei een cent mogelijk. De veel geringere stijging van de meelprijs van nu zal dus waarschijn niet resulteren in een hogere brood prijs. Wordt de bloem echter nog duur- en dat schijnt niet uitgesloten te dan zal een hogere broodprijs moeilijk kunnen uitblijven. VLIEGBÖÖT STORT NEER23 DODEN Een Catalina vldegboot van de Brazi liaanse luchtmacht Is gisteren in de buurt van de Amazone neergestort in een oer woud. 't Is vrijwel zeker dat alle 23 Inzit tenden bij het ongeluk om het leven kwamen. Behalve een bemanning van vijf koppen, waren achttien Brazilianen aan boord, onder wie drie vrouwen en twee kinderen. De oorzaak van de ramp is niet bekend. Oppasser H. Nijdam van Artis heeft het er druk mee: gisteren bracht de leeuwin Manda twee welpen terw ereld, maar ze bleek niet van zins te zijn verder iets voor haar kroost te doen. Nu krijgen de twee verschoppelingetjes de fles totdat de heer Nijdam een hondenmin voor ze gevonden heeft. Selwyn Lloyd, z(Jn gisteravond uit Par(J« naar Lenden teruggekeerd, na aldus verklaarde Macmillan „buitengewoon vruchtbare besprekingen met premier Debré, minister Couve dc Murvllle en mijn oude vriend en kameraad generaal De Gaulle te hebben gevoerd" Zy zUn het eens geworden over het standpunt, dat het Westen dient in te nemen by de onderhandelingen met Rusland over Duitsland. Morgen reizen Macmillan en Selwyn Lloyd naar Bonn, om de kwestie daar te bespreken. De resultaten van de besprekingen ln Parijs zouden als volgt kunnen worden samengevat: 1. Frankrijk en Groot-Brlttannië zijn het eens over het antwoord op de laatste Sowjetnota inzake een conferentie van de ministers der Grote Vier; 2. een werkcommissie van deskundigen onder wie Duitsers legt de laatste hand aan de westelijke antwoorden, die „zeer spoedig" aan Moskou zullen worden gezonden; 3. Over datum en plaats der voorgestelde conferentie bestaat wat de Fransen en Britten betreft, overeenstemming maar daar kon op dit ogenblik niets over worden onthuld; 4. de Franse en Britse staatslieden be spraken de vraag of Tsjechoslowakije en Polen aan de conferentie zouden moeten deelnemen, i>oals Rusland wenst; welke overeenstemming hier over bestond was niet te achterhalen; 5. ook de laatste suggestie van Chroesj- tsjef over het legeren van een beperkt aantal troepen van vier landen ln West-Berlijn, werd besproken naar wordt vernomen sprak Macmillan als zijn mening uit, dat deze suggestie toont, dat de Russen de toekomstige onderhandelingen wensen te verge makkelijken, hoewel hij zou menen, dat dit voorstel voor het Westen niet I ver genoeg gaat DE Westberlijnse burgemeester Willy Brandt, die maandag een uitnodiging van Chroesjtsjef van d« hand heeft gewezen, hem in Oost- Berlijn te komen opzoeken, heeft gisteren het voorstel van de Rus sische premier verworpen, waarin deze suggereerde, de veiligheid vrijstad West-Berlijn te laten garanderen door garnizoenen van neutrale landen of van de Grote Vier. Brandt verklaarde tegenover het stads bestuur, dat het voorstel alleen maar zou dienen om de Russische bezettings zone uit te breiden. Het is naar zijn me- Samenvoeging De Tijd en Maasbode De directies van de N.V. De Maasbodi eri de N.V. Drukkerij De Tijd delen medi dat zij hebben besloten tot nauwe sa menwerking. Als gevolg hiervan zullen de beide landelijke dagbladen De Tijd en De Maasbode met ingang van 1 april worden samengevoegd tot één enkel lan delijk dagblad, dat onder de naam De Tiid-De Maasbode zal verschijnen. De redactie zal worden samengesteld uit de staven van beide samengevoegde bladen. De hoofdredactie zal berust» bij mr. W. A. M. van der Kallen en 1 Baron van Lamsweerde. Mr. L. B. 1 Wüst zal hen als politiek redacteur ti zijde staan. De landelijke en de Amsterdamse cd tie zullen te Amsterdam en de Rotter damse editie zal te Rotterdam worden gedrukt. Daarnaast zal het bedrijf Rotterdam, evenais thans het geval het plaatselijk blad „Het nieuwe c blad" en een vijftal gewestelijke bladen verzorgen en drukken. TIJ BRENGEN een nieuwe gene- doormaakt dan die tn de schoenen r zen" voort met die puntschoenen met naaldhakken, zegt dr. H. L. Colllins uit Columbus in de Amerikaanse staat Ohio, de directeur voorlich tingsdienst van de Amerikaanse pediatrische vereniging. „Als oudere vrouwen deze gevaarlijke schoenen willen dragen, moeten zij dit zelf weten", aldus dr. Collins, „maar wij voetspecialisten maken ons bezorgd over wat de schoenenmode de voe ten van de bakvisjes zal aandoen." „Jonge voeten zijn nog niet volgegroeid en jonge meisjes hebben niet geleerd, hoe zii in deze puntige, hooggehakte 1 lopen zonder te wagge len. Ze krijgen eeltknobbels, ingegroeide nagels en infecties aan de voeten. Dr. Collins betoogt verder, dat tenei erop zijn gebouwd de grond te „grijpen" en dat dit niet het geval is als zij worden samengedrukt in modieuze puntschoenen. Tal van voetdeskundigen r.yn het echter helemaal niet met dc Amerikaanse ge leerde eens en zy menen dat de punt schoen heel goed aan de vorm van de voet la aangepast. In een recent rapport van het Ameri kaanse instituut voor voetverzorging wordt bijvoorbeeld gezegd, dat een goed passende puntschoen geen ongemak, ver moeidheid of voetgebreken veroorzaakt. De voorzitter van de nationale raad voor voethygiëne, dr. Joseph Lelyveld, zegt: „Als schoenen groot genoeg zijn en pre cies passen, bestaat er geen enkele reden waarom ze ongemak zouden veroorzaken of de voeten schaden". Wel waarschuwt hij de ouders, dat puntschoenen voor jonge meisjes halve maat groter moeten zijn dan andere en dat ze als de jongedame er uit is ge groeid onmiddellijk moeten worden ver vangen Hij merkt hierbij op, dat de fabri kanten voor voldoende ruimte in de nieuwe puntschoenen zorgen. Collins houdt echter vol, dat de tenen zioh moeten kunnen bewegen en dat de thans zo geliefde naaldhakken niet alleen gevaarlijk zijn, maar helemaal niet netjes Aan dc andere kant meent hy, dat men buitenissige schoenen met mate moet ge bruiken Voor dageiyks gebruik beveelt hy schoenen met lage of driekwart hak ken ?r en hij voegt er aan toe: „Gebruik buitenissige schoenen, zoals het dessert by uw maaltyden". Tot ongenoegen van westelijke geallieerden ning een volslagen onmogelijk idee. Het kan geen onderwerp vormen van stige overweging of zelfs maar een basis zijn voor ernstig bedoelde besprekingen, aldus de burgemeester. Deze verklaring schijnt elk vooruit zicht, dat Chroesjtsjcfs plan door Ame rika. Engeland en Frankrijk als basis van gesprek aanvaard zal worden, uit te sluiten. Een verantwoordelijke geallieerdi woordvoerder in West-Berlijn deelde mede dat Brandt nagelaten heeft, ov Jeg te plegen met Amerika, Engeland Frankrijk, alvorens openlijk het voorstel t» verwerpen. Hoewel bij het Westen geen neiging bestaat het plan in huidige vorm te aanvaarden, zijn lieerde autoriteiten van oordeel, dat Brandt te haastig is geweest. De weige ring van Brandt kwam minder dan ee dag nadat Chroesjtsjef zijn idee had g< lanceerd. Ook Chroesjtsjef liet kritiek op ht optreden van Brandt horen. Hij bewee de namelijk in Oost-Berlijn, dat de bur gemeester was teruggekomen op ee spraak voor een gesprek over Berlijn. De Russische premier sprak de veronder stelling uit, dat men Brandt in West- Berlijn duidelijk heeft gemaakt, dat hij zich beter niet aan een gesprek hem (Chroesjtsjef) kon wagen. Naar aanleiding hiervan beeft Brandt een verklaring gepubliceerd, w; hij ontkent, ooit op Duitse bodem of elders een afspraak voor een ontmoe ting met Chroesjtsjef te hebben ge maakt. Intussen is de Britse premier Macmillan van zijn bezoek aan Frankrijk in Engeland teruggekeerd. Hij heeft president De Gaulle en premier Debré een uitvoerige uit eenzetting gegeven van een plan Mr. Cals ontzenuwt rode propaganda Minister Cals heeft in een verkiezings bijeenkomst van de K V P., «lie gisteravond Utrecht is gehouden, gereageerd op enkele pamfletten, die de P.v.d.A. onder leraren en kunstenaars heeft verspreid. Hierin wordt beweerd, dat minister Hof- stra bereid zou zijn geweest geld te ver schaffen voor een salarisverhoging der leraren en dat mr. Cals niet verder komt dan begrip en sympathie voor de kunste- Wat het eerste betreft, ls er sprake van in volkomen valse voorstelling van zaken. Voor het verlaten van het kabinet dooT min. Hofstra is van socialistische zijde nooit aangedrongen op een verhoging ran de lerarensalarissen. Wat de kunst langaat, citeerde mr. Cals een socialist, die bij de begrotingsbehandeling 1958 constateerde: Gelukkig ls de kunst niet zo de Assepoes als vroeger. voor het instellen van een soort Europese zone, waarvoor beperking en controle voor bewapening zou gelden. Het is niet bekend, of hier over enige mate van overeenstem ming is bereikt. Wel was lijkheid va de Sowjet schijnlijk houden te een ministersconferentie met nie, die begin mei waar- Genève moet worden ge- voorbereiding van een top- over het Duitse probleem. Regering wijst hulp aan Cerarn af Op de vragen van het lid der Tweede Kamer luitenant-gen e raa 1 b-d. M. R. H. Calmeyer (c-h.u.) naar aanleiding van de op 4 februari gemelde bombardementen op Ceram heeft de minister-president verklaard helaas geen heil te zien in een beroep op de Veiligheidsraad of enig ander orgaan van dc Verenigde Naties. De regering acht het niet op haar weg te liggen na te gaan of het Internationale Rode Kruis hulpmaatregelen heeft ge nomen voor de getroffen delen van Ce- ram, noch om deze organisatie tot hulp verlening te bewegen. Het Initiatief tot een hulpverlening dient naar de mening der regering te worden overgelaten aan voor dit doel geschikte organisaties met zuiver menslievende doelstelling. Minder bestendig De Bólt verwacht tot morgenavond: Vanavond cn vannacht tU- deiyk enige regen en minder koud dan de afgelopen nacht. Morgen enkele opklaringen, bul. Dezelfde mlddagtempc- raturen als vandaag of leta lagere. Matige tot krachtige naar zuidoost ruimende wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 12 maart: zon op 7.04, onder 18.37. maan op 8-08, onder 22.06. 17 Maart eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1