WILLEM KES Groot dirigent en opvoeder van publiek A\ RO-microfoon 11 hele das; in handen van jongeren K2r helpt direct tegen etensvlekken, zonder kringen „Hij gevoelt toch, dat in het Concertgebouw de muziek niet als tijdverdrijf, maar beoefend wordt met de ernst en toewijdingwaarop elke kunst aanspraak heeft en dan denken wij in de eerste plaats aan de hooge opvatting, die Kes van zijn taak heeft." Mr. G. Keiler in .Ie Muzikale Kroniek van het Algemeen Handelsblad op 29 december 1891. „Gij hebt niet slechts met vaste hand Uw orkest geleid, maar tevens Uwe hoorders bevestigd in den eerbied voor die kunst, die meer dan eene andere bij machte is, iedere stemming van het gemoed, ook de hoogste, weer te geven." De beste roman 1958 Voor de AVRO-microfoon hebben gisteravond vier letterkundigen onder leiding van Adriaan van der Veen ge discussieerd over de beste Nederland se roman die in 1958 verscheen. Het bleek, dat de heren het niet eens kon den worden cn dat is niet erg, want nu werden vier boeken als ,.de beste" aangewezen. De Nederlandse en Vlaams* letter kundigen hadden onafhankelijk van el kaar hun keus bepaald. Zo koos André Demedts Wierook en tranen" vat Ward Wuyslinck. Ca- rel Dinaux ..In staat van beschuldi ging" van Pierre H Dubois. Hubert Lampo ,.De arme Heinrich" van Si mon Vestdijk en Johan van der Wou- de ,.Dc donkere kamer van Damo cles" van W. F. Hermans. Dit gesprek werd gehouden ter ge legenheid van de Boekenweek onder auspiciën van dc Conferentie der Ne derlandse Letteren. èstival ook voor de radio Degenen die zich woensdag a.s. niet bij een televisietoestel kunnen zetten om te kijken en te luisteren naar het Eurovisie-Songfestival in Cannes, wor den toch niet verstoken van het evene ment. Daarvoor zorgt de VARA. Er wordt nl. een geluidsband ge maakt van het festival en onmiddel lijk na de televisie-uitzending zal de VARA deze in haar radioprogramma afdraaien. Dat is dus woensdagavond a.s.. 11 maart, tussen 10 en 11 uur. Songf O Op 19 mei, de dinsdag na Pinksteren, zal het een grote dag zijn voor leden van AVRO's jeugdomroep „Minjon" en andere jongeren, die eens echt helemaal radio-tje willen spelen. De AVRO is nl. op de origi nele gedachte gekomen, het gehele programma van die dag door de jongeren te laten verzorgen, met uitzondering van de morgenwijding, het spel „Alles op één kaart", de landbouwrubriek en. uiteraard, het nieuws. Wél een programma dus, om nieuwsgierig naar te zijn! U zult zich wel kunnen voorstellen, jeugd nu maar eens een dag radio hoe verrukt Minjon met dit plan is. revolutie kan plegen: de AVRO heeft Het is voor de AVRO een heel waag- ergens wel het heft in handen. Dc stuk. maar het getuigt toch van goed heer H. de Wolf. (u kent hem als vertrouwen in de WIJ mogen dit gebaar wel. Het een frla Initiatief, dat heel best tot verrassende res Opvoedkundig ze om de jong. te laten gaan die dc luisteraar misschien het beste als de opvatten. verteller in „Het klokje \an 7 uur") heeft de leiding, maar meer ook niet. Minjon en wie er verder meedoen mo gen echt zelf alle programma's sa menstellen. Ze zullen omroepen, spre- derg-elljke wij- ken. optreden, kortom alles cn waar- rens hun gang schijnlijk nog meer dan de AVRO-n dewerkers op een omroepdag, want wender, dan hen de microfoon In we weten alvast dat zij zo weinig handen te geven om hun Welt- mogelijk met grammofoonplaten wer- schmerz te luchten i-n veelonrijp ken op die ene kostbare eigen dag. gepraat over onderwerpen die niet aan kunnen en over de narig heid ..dat de ouders hen niet be grijpen". Intussen moet u nu vooral niet denken, dat een handjevol school- OP 4 maart 1934 speelde het Concertgebouworkest de Mauerische Trauermusik van Mozart. Daarmee herdacht 's lands beroemd ste orkest het heengaan van de eerste dirigent van het Concert gebouworkest. Men kende hem te Amsterdam vrijwel nog alleen uit de over levering, maar het vermaarde orkest, dat in de dertiger jaren onder Willem Mengelberg op het toppunt van nationale roem en inter nationale erkenning stond, werd in die ogenblikken bepaald bij het heengaan van een groot pionier, van een strijder, die overwonnen had! weten dat deze verwerkelijkt kunnen Wagner-Vereniging. worden, mits daarvoor alle krachten worden ingespannen. Daartoe verdedig de Willem Kes zijn idealen met hartstocht, die het kenmerk i Maar als zovaak werd de wikkeling tegengehouden door factoren die op zich zelf van waarde zijn, maar grootheid. En zoals het eigenlijk altijd gaat bij "het heengaan van een Soot pionier, was het ook toen: men orvoelde zo sterk dat het een ander is die zaait, een ander die oogst! De naam van Willem Mengelberg kende in de dertiger jaren heel Neder- zeten land, maar die van Willem Kes slechts op hun weinigen in den lande. Doch die weini gen wisten dat wat muzikaal Amster dam heeft kunnen betekenen voor hel internationaal muziekleven, allereerst te danken is geweest aan de vooruitziende jaren, blik van Willem Kes. aan zijn waar achtige grootheid als mens, en de over tuiging waarmee hij eisen wist te stel len aan zich zelf, aan zijn orkest, aan het publiek. i alle de zaak schade berokkci erwegende plaats Parkzaal en in het Paleis voor Volks vlijt. waarin de concerten plaats vonden, waren ontspanning cn gezelligheid het voornaamste. Tijdens de uitvoering der muziekstukken werden de hoorders, ge- kleine tafeltjes, door de obers enken bediend; de dames en heren converseerden; zij kwamen en gingen naar believen. De kunst stond in het teken van het amusement; o zeker, men waardeerde de kunst in die laar wat ontbrak was de over- is de concentratie. Die overgave, die concentratie zijn de elementen geweest, die Willem Kes aan het Amsterdamse muziekleven geschon ken heeft, én aan het orkest Wat die eisen betekend hebben, in de publiek geschonken, men kan ook dagen waarin Willem Kes ze stelde aan Amsterdam, dat konden bij zijn heengaan alleen diegenen overwegen, die nog wisten hoe de situatie in mu- zieklievend Amsterdam een vijftig jaar geleden was, en welke geweldige ont wikkelingen Willem Kes sindsdien had voorbereid en voor een deel zelf ver werkelijkt. Daarmee strooide hij het zaad voor een grote oogst, die na hem binnen ging. OPLEIDING zeggen afgeëist, ja opgelegd! Nu wéten wij dat een concert op tijd behoort te beginnen, dat de zaal stil moet zijn wanneer de violen hun melodie aanvangen, dat geen laat komer meer kan worden toegelaten wanneer de muziek eenmaal begon nen is. en dat niemand de zaal behoort te verlaten alvorens de laatste tonen verklonken zjjn en de dirigent zijn dirigeerstok heeft neergelegd maar als wü aan dat alles denken, dat wjj thans zo „gewoon", destijds op zUn minst overdreven vonden, dan komt ons één naam In de gedachten die voor dat alles gestreden heeft: Willem Geboren pp 16 februari 1856 te Dor drecht, ontving hij zijn eerste muziek onderwijs van Böhme, de Stadsmuziek- meester van Dordrecht. Daarna ging hij als bijna alle grote jonge kunstenaars orkest, tussen Willem Kes i buitenslands, om door invloeden van buitenaf zijn talent snel te doen rijpen. Als vijftienjarige ging hij als pensio- naire van koning Willem Hl naar Leip zig. waar hij studeerde onder leiding van Carl Reinecke cn Ferdinand David. Twee jaar later, in 1873. studeerde hij i Die strijd tussen Willem Kes en zijn srkest, tussen Willem Kes en zijn pu bliek, heeft ruim zeven jaren geduurd, toen verliet de dirigent orkest en publiek van Amsterdam voorgoed, maar hij ver trok als overwinnaar: hij had de gezel ligheid in de Amsterdamse kringen de juiste plaats gewezen, verstaande dat niets tyrannieker kan zijn dan de sfeer Brussel, bij Wieniafski en Kufferatz. der gezelligheid, als zij roofbouw pleegt i daarna zijn studie bij Joachim Barziel te Berlijn te beëindigen, aan de Hochschule, die hij verliet met een Reifezeugnis voor viool en compositie. Nu was hij gereed om het vaderland te verrijken met zijn elders gevormd talent: geladen met een zeldzame daden- kracht en een niet te vernietigen en thousiasme, was hij reeds op twintig- daar, waar ook inspanning en ernst hun rechten mogen doen gelden, en wat hij achterliet was eén der allerbelangrijk ste voorwaarden voor de kunstbeoefe ning en het kunstgenot: discipline. Die strijd van Willem Kes ving aan in 1888, toen hij. na het bedanken van Henri Viotta, tot dirigent benoemd werd het Amsterdams Concertgebouw- jarige leeftijd, in 1875, concertmeester orkest, uitgaande van de op 8 juli 1 i het Parkorkest, onder leiding Willem Stumpff, dat in de Parkzaal zijn uitvoeringen gaf. Maarkeen jaar later reeds benoemde de afdeling Dordrecht van de Maatschappij ter Bevordering van Toonkunst hem tot haar directeur; in 1883 werd hij benoemd tot dirigent van het Parkschouwburgorkest sterdam; in 1885 vertrok hij opgerichte N.V. „Het Concertgebouw HET CONCERTGEBOUW In het begin der tachtiger jaren was [vrvde kunst in Amsterdam nog geen ge- Dordrecht als muziekdirecteur, totdat meenschapskunst. maar het bezit hij in 1888 andermaal naar Amsterdam vertrok, voor een onderneming, waar van eerst wij weten van hoe groot be lang deze zou zijn: hij ging als dirigent leiding geven aan het pas opgerichte Concertgebouworkest, Amsterdamse kleine élite, die gevormd werd door de bloem der gegoede burgerij, die in- ..uc Süuw uc- middels van de kunst genoot in kleine, zijn: hij ging si. dirigent gesleten gezelschappen als bijv. ..Filix Meritus In de Staatscourant van 27/28 augus- «eïkrfuncU.""™""'itaTri"Vtottï 1882 ^rseheen de op 19 me, 1882 kt had Deze nieuwe functie zou k?nulS 111 (Waldeck) goedgekeurde oprichting van Naamloze Vennootschap ..Het Concert gebouw" te Amsterdam. Uit deze ver eniging kwamen de bouwplannen voort voor het Concertgebouw, waarin het Amsterdams Concertgebouworkest zou optreden. Daarmee was op muziekge bied een daad gesteld, gelijk aan de op richting van de Wagner-Vereniging, de verschijning van De Nieuwe Gids, de bouw van het Rijksmuseum en het Cen- En daarmee werd de jonge Willem traal-Station, alle gebeurtenissen d: bedankt het hoogtepunt worden landse loopbaan, en om wat hij in dit ambt heeft opgebouwd, herdenken wij hem vandaag nog. omdat heel het Ne derlands muziekleven daarvan vandaag nóg de vruchten plukt! DE TACHTIGER JAREN Kes definitief opgenomen in het cultu- Amsterdam en aan heel Nederland r rele réveil der tachtiger jaren, we uit onze schoolbanken vooral enige kennis aangaande de literaire tak mee- kregen, maar de tachtiger jaren hebben gebouw verrijzen, ook een ontwikkeling geboden op de straat zou dienen gebieden Het klimaat i glorie gegeven hebben. Op de destijdige grens tussen Amster- Nieuweramstel zou het nieuwe de P. C Hooft- de koetsjes langs ijs- te voeren naar het Concertgebouw om de gasten te brengen en te halen. Wat ling van het muziekleven was vooral l Amsterdam gunstig in die jaren: Johan nes Verhulst zwaaide de scepter in de Maatschappij „Félix Meritus", Daniël rijke ontwikke- hebben destijds de die straat geklaagd over het niet aflatend geratel der rijtuigen, wanneer het Con certgebouworkest een uitvoering gaf! Maar ook, hoe is onze hoofdstad uitge breid. wanneer wij ons deze bouwplan nen indenken, die verwerkelijkt werden onder de laatste regeringsjaren Van onze laatste Koning, in jaren die de aller oudste lezers zich nog zeer zeker zullen weten te herinneren! Op 11 april 1888 vond onder leiding van mr. Hcnri Viotta het openingscon cert plaats in de zaal die 1800 plaat sen telde, de zaal waar toch wellicht iedere culturele Nederlander éénmaal in zijn leven zal hebben vertoefd. De gehele Amsterdamse élite was aan wezig toen Viotta de „Einzug der Gaste" uit de Tannhauser van Richard Wagner inzette, gevolgd door het Halleluja! van Handel, de Suite D-dur van J. S. Bach en Der Hcrbst uit de Jahreszeitcn van Haydn. Na de pauze volgde de Ne gende Symphonie van Ludwig van Beethoven, die als het ware expressie gaf aan de triomf van de Amsterdamse burgerij, die in staat was geweest met DE DIRIGENT Er zijn onlangs bij Philips te Eind hoven twee langspeelplaten uitgekomen, getiteld: „De geboorte van een uitvoe ring". waarop de orkestrepetitie wordt weergegeven van Bruno Walter met het Columbia-Symphonieorkest. Ruim een uur hoort men de grote meester Bruno Walter met zijn orkest oefenen op de Linzer Symphonie van Mozart. Ook de leek kan bij het beluisteren van deze unieke platen beseffen, hoeveel mense lijke wijsheid er bij dirigent en orkest nodig is om elkaar de weg te wijzen om tot een perfecte uitvoering te komen: dirigent en orkest moeten het in de meeste gevallen over het stuk „eens" worden, men moet elkaar op fouten kunnen wijzen én men moet afstand kunnen nemen van eigen overtuiging, anders is geen .samenspel" mogelijk, want bovenal moeten enige tientallen mensen een eensgezinde samenwerking betrachten en daarbij stuk voor stuk voldoen aan de hoogste eisen van men selijke kunstprestatie. Wie die schitterende uitgave van Philips hoort, kan bedenken dat eerst Willem Kes met dit alles in Amsterdam begonnen is: hij smeedde zijn musici, die tot voor kort toch nog vóór alles voor hun genoegen speelden, samen tot een gedisciplineerd berodpsorkest! Vraag niet wat het Willem Kes aan inspanning gekost heeft. Wie kan zich vandaag nog voorstellen dat toen de beroemde Brahms In Amsterdam een concert te zijner ere dirigeerde, hy bij een repetitie van zijn Tweede Pianoconcert rustig moesi wachten tot een hevige ri solo-violoncellisten was uitgevochten over het solistenrecht, waarop belde D.auze_^Se'~ bije café gingen bilj der ophielden aleer de dirigent ze in hoogst eigen persoon kwam halen, ter wijl het publiek zat te wachten? Maar wat deerde dat de orkestleden? Zij wis ten dat de Amsterdamse elite zich wel vermaakte met gesprekken over de po litiek! Kes voerde een ijzeren régime in: hij stelde een streng boetesysteem in voor het verzuim van concerten en repetities, voor telaatkomen en praten onder 't spelen en zelfs voor het neus snuiten tijdens de uitvoering. Voorwaar, geen maatregel, waarvan een dirigent populair wordt maar 't was nodig orn orde op zaken te krijgen! En het publiek, het arme Amster damse publiek, werd het roken cn drinken tijdens de uitvoeringen ver boden. ja zelfs het converseren, eens brak Willem Kes de uitvoering van een muziekstuk af. wijl er toch nog laatkomers binnen kwamen De vrije Amsterdammers vonden het een schan delijke vrijheidsroof in de uren van hun ontspanning, en lieten niet na ter be- voegder plaatse cn in de pers te pro testeren tegen de arrogante dirigent, die inbreuk maakte op hun vrijheden! Tot die vrijheden rekende het Am sterdamse publiek van die jaren ook, dat mpn dc dirigent uitfloot, wanneer hij een stuk speelde dat niet beviel. Maar Kes hield vol: onder doodse stilte speelde hij het stuk enige dagen later opnieuw! PROGRAMMA inwrijven laten drogen afborstelen teer. smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. 'verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 tAJHNEMANN U'V (N-H J Postbus 18 Importeur van Pojycolor_ K2r_Placentubex Margret Astor Mouson Blendax Het zou onmogelijk zijn de tienlallen orkestwerken op te sommen, die wij thans alle kennen, maar die onder Wil lem Kes voor het eerst werden ge speeld. Twee geweldige tradities sticht te Willem Kes in Nederland: de jaar lijkse Beethoven-cyclus en dc jaarlijkse uitvoering van dc Matlheüspassion. In de winter 1893 1894 vond do eerste Beethoven-cyclus plaats, bestaande uit tien avonden, aanvankelijk slecht, later goed bezocht. De laatste avond wordt ons in de pers beschreven zoals wij allen thans een laatste avond van de Beethoven- cyclus kennen: „Een zaal zo dicht bezet als een tulpenveld, een hitte als in een broeikas, ccn schitterende uitvoering en ccn geestdrift nog grooter dan bij het vorige negental Beethoven-concerten". En dan de Mattheüspassion: op zater dag 25 april 1891 weerklonk na jaren opnieuw het meesterwerk van Bach Amsterdam. Zouden er nog le; Carl Dierich. Joh. M. Messchaert F. H van Duinen. Willem Kes, die niet alleen een bekwaam dirigent en com ponist was, maar ook een groot pianist en violist, werkte mee als vioolsolist en speelde de schoonste vioolpartij uit de Mattheüspassion: ..Erbarme dich In dit verband moet ook genoemd worden dat onder Kes, in het begin der negentiger jaren, als soliste optrad de sublieme zangeres Aaltje Noorde- wier-Rcddingius. Wie vergeet oooit haar ontroerende zang der Bachliederen!' Jaren geleden speelde de NC R V. ze nog wel eens via de grammofoon voor dc radio. Ach, dat men ze nog één keer kon horen! 5 februarri 1895 kwam het bericht in de krant dat Kes de Amsterdamse diri geerstok zou neerleggen. Hem was het dirigentschap aangeboden van de Or chestral Society te Glasgow, voor hem een grote eer, voor het Amsterdamse muziekleven in die jaren een verbijste rend bericht. Heeft men voldoende ge poogd hem voor Amsterdam, hem voor het vaderland te behouden? Wie zal het zeggen, maar hij ging heen, na een af scheid waaruit grote waardering sprak, ook in de pers die mede betrokken was geraakt in de nieuwe kijk die Willem Kes aan de Amsterdamse burgerij op het muziekleven geschonken had. Open- het BUITENSLANDS ..Als ernstig kunstenaar was hij zich bewust van zijn heerlijke roe ping, niet om het publiek te ..amu seeren", doch om het te doen ge nieten en ook om het te l e e re n genieten van het beste en edelste, dat de kunst ons heeft geschonken. Het leeren genieten was daarbij niet het gemakkelijkste deel van zijn taak.'' Rusteloos bleef z|jn leven, maar altijd nijver! Tot 1898 bleef hij te Glasgow om leiding te geven aan het ..Scottish Or- chestre". Reeds in dat jaar vertrok hij naar Moskou als dirigent van het Phil- harmonisch Orkest cn als directeur van het Philharmonisch Conservatorium al daar, Hij bleef er totdat in 1906 Coblenz hem opeiste als directeur van het „Mu- sik-Institut" Tot 1926, toen hij zich op zyn 70e jaar gepensioneerd terugtrok, om te wonen in Obcraudorff aan de Inn in Beieren. Enkele uren voor op vrijdagmorgen 23 februari de Engelse componist Ed ward Elgar op 76-jarige leeftijd de ogen sloot, overleed Willem Kes op 78-jarige ONZE DANK Heeft Willem Kes voldoening van zijn arbeid mogen smaken? Zeker, hij werd enkele malen ten Hove ontvangen Zo mocht hij de eerste ontvangst die de jonge koningin-regen tes Emma in het Paleis op de Dam hield, op dinsdag 26 april 1891. opluiste ren met muziek, maar dit was een uit zondering. Eerst later zou ook het Ko ninklijk Huis aan het Concertgebouw de plaats geven waarop het recht had: die van de centrale muziekinstelling van Amsterdam. Op 31 augustus 1893 werd Willem Kes door de koningin-regentes Emma be noemd tot Ridder in de Orde van Oran- je-Nassau achteraf bezien wel een schamel eerbewijs voor een kunstenaar van zó grote historische betekenis voor ons nationale muziekleven! Maar het is een bekend feit dat de Nederlandse re gering altijd bijzonder karig is geweest met royale eerbewijzen aan kunste- Sleehts tweemaal werd Willem Kes, na zijn vertrek uitgenodigd zijn oude orkest te dirigeren. Nadat hij in 1911 te 's-Gravenhage op het Beethovenfeest de Missa Solemnis had leiding gegeven, trad hij in december 1917 weer voor het eerst op aan het hoofd van zijn oude orkest en dirigeerde er de Unvollendete van Schubert, de Negende van Van Beethoven, en Brahms. Bij het veertig jarig feestconcert van het Concertge bouworkest dirigeerde hij in 19288 nog éénmaal de Unvollendete van Schubert. Zo men zou menen dat de Nederlandse regering weinig dank heeft bewezen voor al wat hij gedaan heeft, dan valt in ieder geval op dat hij ook sinds hij vertrok weinig meer gevonden is onder de tientallen gastdirigenten die te Am sterdam optraden. Een nieuw, groots muzikaal genie had zijn plaats inmiddels ingenomen. Op het afscheidsconcert van Willem Kes op donderdag 24 oktober 1895. speel de een jong pianist, Willem Mengel berg. het Concert in Es gr. t. van Liszt. die met deze prestatie reeds het hart van Amsterdam veroverde Deze jonge, uit Luzern naar Neder land teruggeroepen kunstenaar, zou het Amsterdamse Concertgebouworkest tot nieuwe tucht en glorie brengen. Was Willem Kes een groots gene raal geweest, Willem Mengelberg zou zich een geniale maarschalk be wijzen. Wat Mengelberg in Amster dam vond was een solide bodem, door Kes bereid: een gedisci plineerd orkest en een wel opgevoed publiek. Daarom was het aan Willem Men gelberg mogelijk de nationale roem van het Concertgebouworkest te internationaliseren! Maar dat Willem Mengelberg heeft kunnen worden die hij werd, heeft hij aan Willem Kes. aan deze vol hardende pionier, te danken. Dat steeds te bedenken, wanneer Wij ons de roem en genialiteit van Willem Mengelberg herinneren, is eerste eis van nationale dankbaar heid!! De programma's staan nog niet vast, want ei moet óók gestudeerd worden voor het Paasrapport en., gewerkt. Want al ma$ de jongste medewerker 12 jaar zijn, de oudsten zijn de 20 gepasseerd. Onder „jon geren" verstaat de AVRO voor de ze dag jongelui tot 30 jaar. U be hoeft dus niet te vrezen, dat u die hele avond naar kinderprogramma's behoeft te luisteren! ouden wij komen gaat op Nog eens De Jantjes In het VARA-radioprogramma „Zes tig minuten voor boven de zestig" brengen Gré Gouwswaard en Jan Bor- kus maandagmiddag a.s (9 maart) om 3 15 uur de oude film „Dc Jan tjes" weer eens op de proppen. Aan de hand van vraaggesprekken, film fragmenten en liedjes in een uitvoe ring van nu door dc artisten van toen keert de tijd van de eerste Neder landse speelfilm eventjes terug Televisie-omroepster Karin Kraay- kamp (die tegenwoordig nogal eens radiowerk erbij doet) en Jan Borkus presenteren dit programma. vanavond KRO-programma om half 9, dat be gint met een opvoering van een detectiveverhaal „De juffrouw en de voorrangsweg van Norman Matson, in Theater Andersom. Om 9 uur speelt Cascade en om kwart voor tien is er een klankbeeld over Zee land. Om 10.15 uur wordt het quin tet Serenata van Casella uitgevoerd. Over Hilversum I zendt de VPRO in haar serie korte rubrieken o.m. om 8.20 uur nogmaals gedichten van Werumeus Buning uit, voorgedragen door Elisabeth Andersen. In de serie „Problemen van leven en dood" be spreekt dr. J. W. Schulte Nordholt om 8.45 uur „het standpunt van de Om 9 uur is de beurt aan de VARA. die weer begint met een stukje „Villa *Sidonia". Daarna zingt Sonja Oosterman en om 9.35 uur gaat het laatste klankbeeld „Wij en de dub beltjes" de ether in. TIPS uit het buitenland Het NIR-symfonieorkest, geleid door Daniël Sternefeld, verzorgt tussen 8 en 10 uur het vrijdagavondconcert van Brussel Vlaams op 24 m. Uitge voerd worden o.m. werken van Verdi, Meulemans, de Falla en Liszt. In het programma van de BBC op 434 m treedt tussen 9 en 10 uur het City of Belfast Orchestra op. Mau rice Miles dirigeert composities van Boyce. Berkeley en Vaughan Williams. Een mooi concert, gedirigeerd door Günter Wand, kunt u ook beluiste ren tussen 7.45 cn 9.45 over de Duitse zender 309 m 971 kHz Uitge voerd worden werken van grote klassieken: Haydn, Mozart, Beet hoven en Brahms. Radio voor morgen Hilversum I «02 m. VARA: 7.00 Nws: 7.10 Gym; 7.23 Gram: 8 00 Nws; 8.18 Gram; 8.30 Orgelspel. 8.50 Voor u en uw Stzln. caus; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 ram (9.35—9.40 Waters».). VPRO 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus; 10 05 Mor- VARA: 10.20 V d vrouw; 10.50 :ke. hoorsp; 11.20 Bultenl. weekoverz; 11.35 Hobo en claveclmbel; 1.00 Gram: 12.30 Land- cn tuinb meded; :.33 Ham mondorgel spel; 13.00 Nws; 13.15 Het Sowjetrussische volk heeft weer ja geknikt. De verkiezingsuitslagen voor de Opperste Sowjet zijn bekend gemaakt en het blijkt dat in de Russische federatie en Moldavië 99.96 procent van de kies gerechtigden zijn stem uitbracht en in de Oekraine en Wit-Rualand zelfs 90 98 procent. Alle kandidaten die voor de verkiezing waren aangewezen, werden gekozen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7