144.-; AR 3 PJ KOPSTUKKEN Jaarbeursdeelnemers voeden weer gezond optimisme uit de politieke strijd ALLE COSTUUMS FORTY FOUR Bedrijfsleven wordt nog geremd door huurbeleid en fiscus MAX HEYMANS: cloche dit jaar favoriet Negen jaar geëist tegen „Willem (le Zwijger" ZIJLSTRA Zendtijd op zondag geeft N.C.R.V. zwaardere taak Berenmutsen VRIJDAG 6 MAART 1959 "DOVEN AAN het kleine lijstje grote figuren, die hun stempel hebben gezet op de vaderlandse po litiek van de laatste dertien jaar. prijkt de naam van een man, die in geen enkel naoorlogs kabinet zit ting heeft gehad, maar zonder wiens steun geen Nederlandse re gering het zou hebben uitgehouden, of zelfs maar tot stand zou zijn ge komen. Zonder Carl Paul Maria Romme. leider van de Tweede- Kamerfractie der K.V.P., oud-mi nister van sociale zaken, oud-voor zitter van het College van Rijksbe middelaars. zou de politieke con stellatie hier te lande er anders hebben uitgezien. En nu hij weer lijsttrekker is geworden van de partij, die hem als haar leider aan vaardde. duikt tegelijk met de vraag, wat er na de verkiezingen gaat gebeuren, ook weer die an dere, onvermijdelijke vraag op: Wat gaat Romme doen? Zal hy koste wat het kost vasthouden aan z\jn uitgesproken voorkeur voor de brede basis en zal hij de in een nogal geëxalteerde oppositie-stemming verkerende socialisten tot rede weten te brengen? Of zal hy deze keer zyn fiat geven aan een rechtse regerings combinatie en zo ja. zal hy dan bereid zyn aan het hoofd van zo'n combinatie te gaan staan? Of wil hy blijven die hy is: de geheimzinnige schaker met de vele pionnen, de sfinx-achtige ver schoning op het achteraf-bankjc In de Tweede Kamer, die het politieke be drijf gadeslaat met een vriendelijke, geïnteresseerde blik, waarin een wereld van scherpzinnigheid ligt? Wie is deze machtige man, die door zijn geloofsgenoten als de grootste katholieke politicus sedert Schaepman wordt beschouwd? Zelfs zij, die prak tisch elke dag met hem in aanraking komen en daartoe behoren in de eerste plaats zijn fractiegenoten zijn nieit in staat die vraag enigszins vol ledig te beantwoorden. Zij kunnen u vertellen, dat hij een briljant politicus en een voortreffelijk spreker is, dat hij een deskundig advocaat, een in vloedrijk gemeenteraadslid en een be kwaam minster was. dat hij goede si garen rookt en altyd per trein reist, maar bot een beeld van de persoon lijkheid Romme laten dergelijke al gemeenheden zich niet samenvoegen. Wie echter zijn krachten wil beproeven op een minder oppervlakkige karak teristiek, een karakteristiek van de „echte" Romme, zal evenmin verder komen dan het opsommen van een aanital kenmerken, die tezamen slechts één conclusie toelaten: namelijk dat Romme's voornaamste karaktertrek zijn ongrijpbaarheid is. Romme is on berekenbaar, niet in de zin van grillig, „glibberig", want het principeloze en opportunistische is de K.V.P.-leider juist een gruwel; vandaar misschien ook zijn zeer gereserveerde houding tegenover de liberalen. Neen, Romme is onberekenbaar en ongrijpbaar in de zin van: niet te vangen in een schema of kwalificatie, niet te plaatsen in oen bepaald hokje, niet te binden aan een bepaalde indeling. Men kan hoogstens aanvoelen, nooit van tevoren berekenen wat hij in een bepaalde situatie zal gaan doen en welke argumenten hij daarbij zal ge bruiken. Hoevelen hebben zich niet reeds het hoofd gebroken over de vraag, wat Romme nu eigenlijk is: links of rechts, progressief of conser vatief, vooruitstrevend in de sociale zin van het woord of reactionair. Zy, die hem een reactionair noemen, die om opportunistische redenen zo nu en dan op de linkervleugel van zijn partij speelt, moeten beseffen, dat deze man het volste vertrouwen van de leiders der katholieke arbeiders geniet. En zij, die hem te links vinden en hem zijn progressiviteit zwaar aanrekenen, die nen zich te realiseren, dat geen rechtse K.V.P.-er ooit zal trachten hem te 3esavoueren en dat ten slotte ook een Welter hem heeft aanvaard. Romme troont, met andere woorden, hoog boven de tegenstelling prograssief- conservatiaf en als zodanig vormt hij het bindend- element in een party, die onder leiding van een minder even wichtige persoonlijkheid misschien reeds te gronde zou zyn gegaan aan bela nigentegenstel ld ngen Sociale kant Het „ongrijpbare", „onberekenbare", het „Tuet-óndeelbare", markeert eigen lijk Romme's hele carrière. Hij, de begaafde student, zoon van een kan tonrechter, leek voorbestemd voor een uitsluitend juridische loopbaan of een schitterende functie in het bedryfs- leven, maar tot veler verrassing ging de jonge adivocaat in de politiek, en niet de juridische, maar de sociale kant daarvan trok het meest zijn aan dacht: Niets leek verder van deze diplomatieke, uiterst voorzichtig for mulerende figuur af te staan dan de journalistiek, maar zie, na de oorlog aanvaardt hij een benoeming tot staat kundig hoofdredacteur van De Volks krant en mede onder zijn stimulerende leiding groeit dit K A B.-blad uit tot Nederlands gezaghebbendste ochtend krant. Tot een enigszins langdurige samenwerking met de socialisten achtte men deze pure katholiek met zijn principiële afkeer van de door braak niet in staat; de rooms-rode coalitie echter, later verbreed tot „brede basis", hield jaren lang stand, dank zij Romme. En de ineenstorting op 11 december van het vorig jaar was zeker niet te wyten aan de K.V.P.- leider, die daags na de val van het vierde kabinet-Drees zyn al te opge wonden rechtse partijgenoten een koude douche bezorgde met de op merking, dat men hem nog steeds diende te beschouwen als een voor stander van de brede basis. „Weet men eigenlijk wel wat men aan Romme heeft?", zo vragen zijn tegenstanders, maar ook velen van zijn geestverwanten zich af na de zo- veelste Rommiaanse manoeuvre, waar geen touw aan vast te knopen schijnt Voor de Nederlandse katholieken is er minder aanleiding deze vraag in on gerustheid te stellen dan voor de niet-katholieke landgenoten. Het ka tholieke volksdeel kan weten, dat het in de „grote ongrijpbare" een poli tieke voorvechter bezit, die in alles wat hij doet in de eerste plaats i katholiek is. De eenheid der katholieken heeft h\j tot de hoogste norm van zijn politieke handelen ge- maakt. In dit licht wordt veel van Romme's duisterheid helder. Vele van zijn ongrijpbare formuleringen zijn opzettelijk zó geconstrueerd, dat elke vleugel in de K.V.P. (en desnoods ook 1 de doorbraak-katholieken) er zich mee kan verenigen. In deze kunst van het samenbundelen- door-middel-van-woorden is Romme een grootmeester. Men kan zich er- geren aan het „uitgekookte" in zijn uii'tdrufckingswijze, men kan smalend spreken over „Romme's systeem van alzijdige glabbeiigheid" (J. de Kadt in „Socialisme en Democratie"), maar men zal toch bewondering moeten hebben voor het leiderschap van deze man, van wie een vooraanstaand P.v. d.A.-lid eens zei: „Hy Is een groot staatsman, misschien de enige staats- man in Nederland. Ik mag hem niet. Ik hoop, dat hij niet bereikt wat hij bereiken wil, maar niemand zou erin geslaagd zijn de K.V.P. zo bij elkaar j te houden als hij". Pr. J Kan ik beter gekleed gaan? Ja, Mijnheer! Voor 144.-? Ja, Mijnheer! Iets héél goeds? Ja, Mijnheer! DR. G. VAN DER WAL CONSTATEERT: (Van een onzer redacteuren) In kringen van handel en industrie heerst een vrij gelijk gericht gevoelen ten opzichte van de naderende Voorjaarsbeurs in Utrecht. Een ondertoon van gezond optimisme, gebaseerd op nuchtere ervaring van de werkelijk heid en bezinning op de feiten spant de verwachtingen. Men heeft hel gevoel, de recessie te boven te komen, de industriële produktie komt op een bestendig stijgend niveau en de werkloosheid heeft met uitzonde ring van enkele gebieden in het noorden des lands voor het winter seizoen geen uitzonderlijke omvang aangenomen. Wel is de markt veel prijsgevoeliger geworden, maar dat leidt er toe, dat goed koopmanschap nu weer kans krijgt zijn concurrentievermogen en deugdelijkheid te be wijzen. Met deze woorden leidde dr. G. der Wal, voorzitter van de Raad Beheer van de Kon. Ned. Jaarbeurs gis termiddag zijn jaarlijks economisch overzicht voor de binnen- en buitenlandse pers in, ter gelegenheid van het feit dat op maandag 9 maart a.s. de eerste i festatie van de nu gesplitste Utrechtse Voorjaarsbeurs wordt geopend. Dr. Van der Wal merkte voorts op, ook thans weer draaien en wringen e iederaen op de vergulde stoeltjes e beperkt plaatsje gevonden had. En r als steeds zuchtte Spijtoptanten Er zijn in de Eerste Kamer bij monde van professor Diepenhorst (a.r.) en de heer De Vos van Steenwijk (v.v.d.) weer harde woorden gevallen over de wijze waarop ambtenaren van de Neder landse diplomatieke vertegenwoordi ging de visumaanvragen van de z.g. spijtoptanten behandelen. Het is duide lijk, dat Nederland niet onbeperkt vluchtelingen uit Indonesië kan toe laten, maar men mag toch verwachten, dat de betrokken ambtenaren zich niet op een zo strikt formeel standpunt zou den stellen en de spijtoptanten, die dik wijls in de meest ellendige omstandig heden leven, niet als vreemdelingen zou den beschouwen. Deze mensen worden. zodra zij hun visum hebben aange vraagd, door de Indonesische regering niet meer als Indonesiërs beschouwd en door de Nederlandse autoriteiten wor den zij, volgens de principes uit de oude diplomatieke school, als vreemdelingen beschouwd. Zij zijn dus een tijd lang statenloos. De Nederlandse regering is hier weliswaar niet verantwoordelijk voor, maar zij zou toch haar ambtenaren in Djakarta opdracht kunnen geven om de visumaanvragen althans wat sneller te behandelen dan nu geschiedt. In de huidige situatie leiden de „statenlozen" soms jarenlang een leven van paria's en verkeren zij onnodig lang in onzeker heid over hun toekomstig lot. (De Te leg r Dr. A. Hengeveld, 32, te De Bilt overleden In de ouderdom van 82 jaar is te De Bilt overleden dr. A. Hengeveld, oud rector van het Chr. Gymnasium te Utrecht. Dr. Hengeveld werd op 11 sept. 1876 geboren. Hij promoveerde te Utrecht Op 1 september 1900 werd hij leraar aan het Chr. Gymnasium te Utrecht. Op 1 ja nuari 1910 werd hy conrector van deze on derwijsinrichting. In maart 1914 trad hij op als rector van het gemeentelijk gym nasium te Schiedam. In mei 1920 kwam hij op zijn oude school terug en werd rec tor van het Chr. Gymnasium te Utrecht. In deze functie werd hij gepensioneerd. Dr. Hengeveld was officier in de orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling van zijn stoffe lijk overschot heeft hedenmiddag om 12 uur op de begraafplaats te Loenen aan de Vecht plaats gehad. Joseph Bech, de voormalige Luxem burgse premier, is gisteren gekozen tot sfoor7'tter van het nieuwe Huis van Af gavaardigden. Tweeënveerti g vermogensdelicten yOOR DE RECHTBANK te 's-Her- togenbosch heeft gisteren opnieuw de zaak gediend tegen de reiziger W. Z. bijgenaamd Willem, de Zwij ger en ook wel Blinde Willem ge noemd uit Den Haag. Deze zaak was vorig jaar aangehouden, nadat de Hagenaar gedurende bijna twee uur zijn eigen verdediging had gevoerd. Hij stond terecht voor niet minder dan tweeënveertig vermogensdelicten, waarvan er drie in de dagvaarding waren opgenomen, namelijk een dief stal van vakantiezegels ter waarde van ƒ260.000 in Eindhoven, een in braak in Den Haag waarbij voor 10.000 aan geld en voor 5000 aan sieraden was gestolen en een inbraak gedurende de kerstnacht 1957 in Arn hem, die hem een aantal spaarbank boekjes en éénenvijftig aandelen van 1000 opleverde. Z. heeft als gevolg van achttien ver oordelingen reeds twintig jaar in ge vangenissen doorgebracht. De aanhou ding van deze zaak was door de recht bank gelast voor het opstellen van een psychiatrisch rapport. Dit rapport con stateert bij de man een ziekelijke storing van zijn geestvermogens en adviseert tot voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering na afloop van de deten- De officier voerig requis nauwelijks ei justitie zei in een dat het rapport aanknopingspunt straf (twaalf jaar), die op „een dergelijke zee van misdrijven" staat. Ook het plei dooi dat verdachte vorig jaar had ge houden en het boek dat hij tijdens zijn gevangenschap heeft geschreven, hebben de visie van de officier van justitie op deze misdrijven niet kunnen verminde- Ilij eiste negen jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Over een eventuele terbeschikkingstelling wilde bij zich niet uitlaten, omdat dit naar zijn mening beter kan worden bezien, wan neer de detentie ten einde loopt. Z. vroeg de rechtbank opnieuw twee uur om zijn zaak te verdedigen. Toen de president hem slechts vijf minuten gaf, barstte hij los in verwijten en verbood zelfs zijn verdediger, mr. Linthorst uit Eindhoven, het woord te voeren. Deze stoorde zich daar niet aan en vroeg de rechtbank clementie op grond van de overweging, dat voor verdachte, die thans 62 jaar en ernstig suikerpatiënt is, een vonnis van negen jaar gelijk zou staan met levenslang. Hij ging ook nog in op de psychische constellatie van zi cliënt cn bepleitte op grond daarv; een gevangenisstraf van enkele jaren daarna een voorwaardelijke terbeschik kingstelling om de man de kans te ge- \ten om „in vrijheid te sterven en zich wellicht nog te reclasseren." De rechtbank! zal op 19 maart uitspraak Hand- en spandiensten verdwijnen uit Sevenum De gemeenteraad van Sevenum (L.) heeft gisteravond besloten de verorde ning op de hand- en spandiensten in te trekken en daarvoor in de plaats een aan de tijdsomstandigheden aangepaste belastingheffing in te voeren. De ver ordening op de hand- en spandiensten i.- een soort belasting in natura waarbij de aangeslagenen werden verplicht zich oop een door de gemeente aangegeven datum en aangegeven plaats te vervoe gen met schop of met paard en wagen o mbehulpzaam te zijn bij het onderhoud der wegen. Deze plicht kon echter ook worden afgekocht. 5664 nieuwe woningen in januari In januari 1959 zijn, volgens gegevens van het Centraal bureau voor de statis tiek, 5.664 woningen voltooid. In januari 1958 werden 6.415 woningen opgeleverd. Sedert de bevrijding zijn nu in totaal 691.233 nieuwe woningen gebouwd. Uit talryke waaierplooitjes bestaat deze knie-korte fris-roze avondjapon. Waar de plooitjes samenlopen ver diept zich de roze tint (Foto's Han Dukkers) nauwdheid en de hitte in de volle ka mers. Alleen Max Heymans niet. Hij vindt het best zo. Deze sfeer in Am sterdam is immers nauw verwant aan die in Parijs tijdens de grote shows Ook met zijn collectie heeft deze coutu rier zich aan Parijs aangepast. We za gen een liefelijke maar wat lauwe show. Hoe onlogisch het zijn mag. tóch schijnt iedereen verwachtingsvol uit te kijken naar zo'n griezelig ondraagbaar model, om huiverend te kunnen zeggen: „Hoe haalt hij 't toch in zyn hoofd!" was er thans niet by. Het Prince-de-galle-ruitje verscheen in KASTELEIN STICHTTE BRAND: 6 JAAR De rechtbank to 's-Hertogenbosch heeft de kostclein C. K. uit 's-Hertogenbosch veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, wegens het stichten van brand in zijn eigen café daardoor de uitkering van de venzekering innen. De officier had aoht jaar aftrek geëist. heel mooie kleurencombinaties bij pak jes en bolero's. „Amsterdam" was eer robe-manteau van Prince-de-galle me grote wii-ttte kraag. Charmant staat die kraag steeds by een wijde hals. Gedra gen bij marineblauw heft in de „navy- 17 EN wit ensemble met bijbehorende witte mantel was geheel met rv „rijgsteken" afgewerkt. Het heette „adieu Paris" ofschoon de mantel de Parijse lengte had, nl. iets korter dan de rok. De meeste japonnen waren heel eenvoudig, smal, sluik en mouwloos met ronde hals. De japon „Bon Voyage" daarentegen was geheel gedrappeerd. Het materiaal was beige Banlon-jersey. De bijbehorende mantel had dezelfde jersey-voering en de nieuwe mouw gezet met een diepe plooi en elleboog- lang. Er werd marine-blauw, wit, beige bruin in vele nuances gedragen. Maar ook de pasteltinten werden niet ver waarloosd. Zo was er o.a. een roze-rode avondjapon, die uit talrijke gedrapeer de waaiers bestond. Waar de wa plooitjes elkaar raakten, verdiepte de kleur zich. T^OCH zijn de japonnen slechts bijzaak. De hoeden zyn de hoofdzaak Max Heymans. Met hoeden is hij zijn loopbaan begonnen en ze zijn nog steeds zijn grote liefde. Dit jaar is de cloche favoriet. Maar ook de kleine hoeden en de baretten zyn vol fantasie. Ze zitten vast op hot hoofd, de rand valt ver in het gezicht. En ze hebben alle de neiging wat naar links toe te hellen. Flatteus zijn zeer ker de hoeden met hoge ronde bol en golvende rand. Bol rand zijn vaak van verschillende kleu ren. „La Callas" heette een klein dopje met zilver-omlijstte bloemblaadjes. Een hoed van roze kant zal niet iedereen staan, maar was tooh behoorlijk Evenals by de witte pakjes zagen we ook by de hoeden de zwarte „ryg- steek" toegepast. Zoals hier op de witte bol. De zwarte rand omgolft breed het gezicht te zien. En met zo'n heel klein tulen „schuimpje" van een hoed is 't al pre cies zo. Op de roze hoed „Confiture" was geen vrucht te bekennen, wel een massa bloemblaadjes. De hoed had een heel smalle dubbele rand, zodat het lijkt alsof er twee hoeden in elkaar ge schoven zyn. In met de laatste hoed eindigde „L'heure de la Collection" van Max Heymans en daalde men met min of meer gesmol ten make-up de trappen af naar de buitenlucht. Slechts de mannequins wis ten hun koel en emotieloos uiterlijk te bewaren. dat de Nederlandse uitvoer zich op op merkelijke wijze heeft beijverd de ach teruitgang, welke de bestedingsbeper king in eigen land liet zien, door pro duktie voor het buitenland op te vangen. Mede daardoor is de werkgelegenheid op redelijk peil gebleven en is belangrijk bijgedragen aan het herstel van de be talingsbalans. Dit met temeer effect, waar de invoer in die ontwikkeling ach terbleef. Zelden werd onze invoer voor een zo groot percentage door uitvoer gedekt, Verbetering van ruilvoet was een der oorzaken hiervan: dc prijzen van het im portpakket waren meer gedaald dan die van onze exportgoederen. Macro-economisch, aldus dr. Van der Wal, zit onze internationale ruil nu dus op winst. Is dit dan niet het moment om een voorraad oud zeer op te ruimen? Een stap daartoe achtte spr. een fikse huuraanpassing, want al jaren lang „sle pen wij een huurbeleid tegen afbraak- prijzen mee." Huren, door de huurstop en subsidies op de nieuwbouw ver be neden de kostprijs gehouden, vervalsen onze prijzen en daarmee onze werkelijke concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland. Voor degenen die verantwoordelijk zijn voor eigen bedrijf zouden echter kostprijsverhogende maatregelen, zowel compenserende loonronden als kostprijs- bezwarende belastingen hoogst onwel kom zijn als men zijn uitvoerpeil wil handhaven. „Doch bet is nu eenmaal onvermijde lijk dat globale maatregelen zeer onge lijk treffen en een forse ingreep kan het best gebeuren als de patient weer enigs zins op krachten is gekomen." aldus dr. Van der Wal, „nu kordaat streven naar een gezond huur-, loon- en kostenpeil is een mening die men in steeds wijder kring in het bedrijfsleven waarneemt." Zelffinanciering Vervolgens hield dr. Van der Wal een korte beschouwing over de aspecten van de zelffinanciering, welke een groot deel van het Nederlandse bedrijfsleven als zijnde uitgesloten van de kapitaalmarkt, zeer zwaar valt onder het huidige fiscale stelsel. Hij acht het fiscale winstbegrip bedrijfseconomisch gezien niet te verant woorden. Vooral de vele Nederlandse familie-N.V.'s hebben het uiterst moei lijk: de veelheid van cumulatieve aan slagen dreigt deze ruggegraat van on» bedrijfsleven tc breken. Uitgaande van het beeld der ontwikke ling dat zich uit de begrotingsdebatten laat afleiden, schijnen de wensen tot be lastingverlaging echter slechts in ver vulling te kunnen gaan als men ook tot verlaging van overheidslasten kan ko men. Dit zou dan moeten geschieden door drastische verlaging van subsidies, maar die leiden dan weer tot verhoging van melkprijs en van huren, hetgeen wel weer loonsverhoging tot gevolg zal heb ben. Dit alles zou wel onze binnenlandse markt, maar zeker niet de uitvoer ten goede komen. Dr. Van der Wal gelooft dat Nederland alleen door opvoering van de arbeids- produktiviteit weer in ruimer econo misch vaarwater kan geraken. Hij betreurt de voorlopige ervaringen op economisch gebied met KSG en EEG: het uitblijven van de vrijhandelszone uit zich ook in gereserveerdheid ten op zichte van grotere deelneming aan de Jaarbeurs door andere landen. Natuurlijk is men er wel van over tuigd dat dc marktverruiming op den duur een enorme stimulans zal beteke nen, maar op het ogenblik merkt men er nog weinig van. Tegenvaller De verlaging van Invoerrechten is tot nu toe op verschillende punten een te genvaller gebleken en het is moeilijk, dat aan dc kopers duidelijk te maken. Men dient te beseffen, aldus dr. Van der Wal. dat economische integratie meer betekent dan verlaging van invoerrech ten cn verruiming van contingenteringen alleen. Het eist het kweken van een waarachtige geest van samenwerking, zodat op de duur de vruchten van in ternationale arbeidsverdeling kunnen worden geplukt. Alle pogingen om tot harmonise ring te komen zullen opvoering van de produktiviteit, die absoluut nodig is, ten goede komen en indien daarbij de loon ontwikkeling mede in evenwicht wordt gehouden, zal de ontwikkeling van Ne derland in de Euromarkt zonder gevaar voor onze economie kunnen voortschrij- Beursomvang Over de omvang van de naderende Jaarbeurs sprak de directeur, mr. H. A. R. Schuit. In totaal zullen aan beide beurzen 2800 firma's uit 27 landen deel nemen; de netto expositieruimte daar voor bedraagt 50.000 m2. De beurs voor gebruiksgoederen duurt van 9 t.m. 14 maart, die voor technische goederen van 15 t.m. 24 april. Er zijn in totaal 1396 Nederlandse deel- Aantal leden is nu 420.000 Met het besluit ook op zondag zend tijd voor de televisie beschikbaar tc stellen is dc taak van de NCRV aan merkelijk verzwaard. Toch zal van deze mogelijkheid gebruik worden gemaakt. Het ligt allerminst in het voornemei ten aanzien van dit punt in een ivoren toren op te sluiten, aldus deelde de heci J. Buddingb van de afdeling propagan da hedenmorgen mee op dc provincial* vergadering in de foyer Stadsdoclcn te Delft. Op deze vergadering werden de wen sen van de propagandisten ten aanzie van de radio- en televisieprogramma' besproken. Op een vraag over een ver meende achteruitgang van het peil va: de radio-programma's zei de heer Bud-i dingh, dat deze kritiek onjuist is. Cr is geen sprake van dat de aandacht Dr de radio-uitzendingen zou verslappen het voordeel van dc televisie. De luis teraars hebben echter de neiging de kwa liteit van de radio-uitzendingen af wegen aan de ontspanningsavonden op donderdag. De NCRV was de eerste omroep, die de familiewedstrijden organiseerde heeft daar enige jaren groot succes geoogst. We kunnen echter niet altijd op zonde tenen blijven lopen, liet is waai vc dit jaar met ons donderdagavond- programma wat minder gelukkig zijn. de oorzaak daarvan is niet dat wij aandacht aan de televisie willen schenken. boom, gezegd dat de NCRV samen met VARA. KRO en AVRO sterk ge kant is tegen het maken van een schei ding tussen het lidmaatschap en abonne ment op de radiogids. Velen zouden zich dan slechts abonneren op het program mablad waardoor de omroepen hun fi nanciële basis voor bekostigen van de uitzendingen zouden verliezen. Jongetje verdronken. Gistermiddag de ruim driejarige Heerke Visser Leeuwarden in een sloot geraakt en ve: dronken. DE BRITSE openbare mening is wakker gerukt uit be spiegelingen over 'de reis van premier Macmillan naar Moskou. Een ingezonden stuk van een voormalig vlieger van de R.A.F., Peter Page, die van mening is, dat de befaamde grenadier en Coldstream guards voor Bucking ham palace er maar slecht gemutst bijlopen, heeft de knuppel in het hoenderhok gejaagd. „Die berenmutsen," zo heeft de ex-vlieger laten weten, „zijn alle maal verschillend. Sommige zijn mooi en langbehaard, en andere zijn schurftig als een zieke hond." De heer Page koos de eerbied waardige kolom men van de Lon- dense Times voor zijn ingezonden stuk en kon dus al bij voorbaat van op aan, dat alle officieren cn oud-officieren het stuk onder ogen zouden krijgen. Zoals dat in Engeland dan gaat, maakten sommige kranten zich meester van het hoofddeksel, na men de beschuldigingen over. weer legden aantijgingen, voorspelden een ineenstorting van de toeristenindus trie, kortom: de berenmutsen van de Guards, die al sinds de slag bij Waterloo de garde sieren, hebben de voor traditie gevoelige Britten vol doende stof voor gesprekken gele* verd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5