Prof. Cleveringa erelid van Leidse Expogé Draagbare modellen in Leidse stadsgehoorzaal Aantrekkelijke tearoom aan de Breestraat NIEUWF LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 6 MAART 1959 Agenda voor Leiden Fierder houding dan in Franse tijd Vrijdag Koor Pieterskerk, 7.15 uur: avondgebed. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Kunstkring Voor Allen, cellist Gaspar Cassado. Foyer gehoorzaal, 8 uur: filmavond Lls- sone Lindeman over Italiaanse Rivièra. Chr. Geref. kerk, 8 uur: herdenking 40- Jarig bestaan van zondagsschool Het Mosterdzaadje, spr.: ds. C. van der Weele, declamatie C. Spaanderman, organist Dirk Janszoon Zwart. Den Burcht, 7.30 uur: feestavond speel tuinvereniging Ons Eiland. Geref. jeugdhuis, Breestraat 19, 8 uur: afdeling Ledden Prot. chr. vereniging van Ko6ters, ledenvergadering. Zaterdag Gehoorzaal, 8 uur: harmoniekapel „Werkmans Wilskracht", concert, in tweede deel cabaretprogramma Frans Aula stedelijk gymnasium, 8 uur: klas sieke avond van de Leidse Jeugd-Actie met medewerking onder meer van chr. toneelgroep Imperium en de klassieke- muziekgroep van K. en G. Logegebouw. Steenschuur, 3.30 uur: bedrijfs-E.H.B.O.-wedstrijden. Consistorie Oosterkerk, 7.30 uur: avond gebed. Antoniusclubhuis, 8.15 uur: uitvoering Accordanto. Aula Hervormde ulo-school, Asserstraat 8 uur: padvindersrevue van de zeever- kennersgroep Jan van Galen, „De wereld rond". Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, telef. 20502. De apotheek Wilhelminapark 8 te Oegst- geest, telef. 26274, is doorlopend geopend. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Vakantie in Parijs (14 jaar); donderdag: De glorie van het leven (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Paspoort der schande (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De vlieg (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Wapensmok kel naar Cuba (14 jaar); van maandag tot en met donderdag: De twaalf gezwo renen (14 jaar). Tnanon (2.30, 7 en 9.15 uu): Gigi (14 j.) Van de universiteit Vrijdag 6 maart: Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: laatste avondgebed vóór de vakantie, met medewerking van Colle- gium Musicum. Maandag 9 maart: huize Over 't Hoff, Gerecht 10, 7.30 uur: buitengewone leden vergadering van afdeling V.C.S.B. met bestuursoverdracht en cabaret. Dinsdag 10 maart: Schouwburg, pre mière „Hoed op hol" door toneelgroep van oud-studenten ten bate van het Ned. studentensanatorium. Vrijdag 13 maart: Pieterskerk, 7.15 uur bevestiging lidmaten Hervormde studen tenpredikant. Dinsdag 17 maart: Pieterskerk en bij zalen, 7.15 tot 11 uur: avondretraite Her vormd studentenwerk. Musea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch museum Garenmarkt 1 b: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst ln de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 16 a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch Instituut, Rapenburg 26. elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74. elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling geopend van half 10 tot half 6. op zaterdag tot 5 uur Academiegebouw, Rapenburg 73: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steen straat la: elke dag geopend van 10 tot Instituut voor culturele anthropologic en sociologie van niet-westerse volken Eerste Binnenvestgracht 33 a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur. behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museum De Lakenhal, Oude Singel 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2: elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 10 tot 5 uur. Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraat 1 b: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag Gevangenis en verzet gaven ons O O vriendschap, die blijft STAATSRAAD prof. mr. Rudolph Pabus Cleveringa is gisteravond bij zijn vertrek uit Leiden door de plaatselijke afdeling van de Neder landse vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd be noemd tot erelid. Daarmee hebben de oud-bewoners van Vught, het Oranjehotel en de concentratiekampen hulde willen brengen aan de hoog leraar, die het symbool is geworden van het Leidse verzet. Vele malen is zijn rede geciteerd, die hij op 26 november 1940 hield, toen de bezetter de bekende rechtsgeleerde prof. Meijers had ontheven van zijn functie op grond van de zg. arische wetten. Aan het slot van de vergadering, die door vele hooggeplaatsten uit het voormalige verzet werd bijgewoond, heeft prof. Cleveringa herinneringen uit de gevangenis opgehaald en daarbij gewezen op de diepe band, die is ontstaan tussen de Leidenaars in de donkerste tijden van ons volksbestaan. Zijn taak na de oorlog in de Expogé en de Stichting Oranjehotel had hij slechts als een opdracht ge zien. Zich daaraan onttrekken zou hem tot een deserteur hebben gemaakt tegenover de duizenden doden van gevangenissen en kampen. AFDELINGSVOORZITTER, de heer L. Questroo, sprak een wel- komstwoord. Hij begroette onder velen, van wie er sommigen van ver waren gekomen, de rector-magnificus, prof. dr. H. J. Lam, dr. A. D. A. Overeem en mevrouw Overeem, erelid van het hoofdbestuur van de Ex pogé, mevrouw T. Meijers-Gotschalk, de weduwe van prof. Meijers, haar dochters, dr. A. Noordijk, burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, dr. J. F. Ph. Hers, lid van het hoofdbestuur, mevrouw Boon, de verzorgster van de dodencel in het Oranjehotel, pedel P. Harteveld, prof. dr. L. Ku- kenheim namens de Israëlitische Gemeente in Leiden, prof. dr. T. Bok, oud-hoogleraar te Leiden, commissaris J. Dreeuws, oud-commissaris R. Meyer en mej. M. van der Ent van de Stichting Oranjehotel. Voordat de afscheidsplechtigheid plaats had, sprak mevrouw O. C. D. Idenburg— Siegenbeek van Heukelom over de Leidse universiteit onder de Franse bezetting. Als conservatrice van het academisch historisch museum te Leiden had zij g< makkelijk toegang tot de vele bronnen, die handelen over de houding van senaat studenten onder de Franse overheer- Droevig steekt die houding af tegen de fierheid, die de universiteitsmensen in tweede wereldoorlog aannamen. Te denken is echter, dat in de Franse tijd ijde kring ernstige kritiek bestond op de bestaande sociale orde, waardoor velen de Fransen als bevrijders begroetten. Ook de Leidse universiteit zien wij aai einde van de achttiende eeuw het m naar een nieuwe orde, terwijl de spanning die daardoor ontstond, tot van enkele hoogleraren leidde. Droevig i 7 tot 9 i t 5.30 i 10 t 5.30 i 10 5.30 i 7 tot 9 dinsdag en vrijdag van iur; zaterdag Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliotheek Reuvens. Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6 30 tot 8.30 uur *8 avonds. Een hooglerarenkorps van 19 leden een studentental van 450 tonen op zichzelf reeds, hoe droevig het in het begin de negentiende eeuw met de alma ir was gesteld. Hiertoe droeg het opheffen van eeuwenlang genoten voorrechten weinig bij. Behalve de privilegiën ging ook de hooggeschatte autonomie teloor en de universiteit kwam als instelling van hoger onderwijs onder de staat Een beslissend moment is de vrede van Amiens in 1802 geweest. De leuze van vrijheid, gelijkheid en broeder schap had toen haar tijd al gehad. Sommige privilegiën werden hersteld. Maar het was een ijdele hoop, want na Rutger Jan Schiramclpennninck als raadspensionaris volgt in 1806 het uit roepen van het koninkrijk Holland on der Lodewijk Napoleon. Die bleek wel hart te hebben voor de Nederlan ders en mevrouw Idenburg vertelde van zijn bezoek aan Leiden bij de ramp met de ontploffing van het kruitschip. De universiteit kreeg het predikaat „Koninklijk" en er kwam een grootscheeps plan voor een reor ganisatie. De universitaire gebouwen zouden oun. worden uitgebreid. Bezoek In mei 1810, nadat Lodewijk was afgezet en verbannen en Frankrijk Nederland had ingelijfd, bezocht keizer Napoleon zelf Leiden en toen bleek eerst goed hoe wei nig er van werkelijk verzet sprake was. Rector S. J. Brugmans bracht hem een bijna groteske huldiging. Hij moge dan als man van de wetenschap betekenis heb ben gehad, toch vleide hij in hoge mate de bezetter. Een typische parallel met de bezetting 19401945 is, dat ook in de Franse tijd aan Leiden een centrale plaats in het nieuwe bestel werd toegekend. Toen een willoos buigen, de laatste maal een scher pe afweer. Aan professor dr. J. M. Kem per viel de eer te beurt om, na het her stel van de Nederlandse onafhankelijk heid, waarbij de Leidse universiteit haar oude plaats en rechten herkreeg, als rec tor-magnificus op 16 december 1813 in de Pieterskerk de viering van herstel en on afhankelijkheid van dit Nederlandse cen trum van wetenschap te Leiden. Recht dienen Na de pauze, waarin men een kijkje kon nemen op een expositie van illegale lec tuur, spionagekaartcn en ondergrondse berichten, sprak de heer Questroo prof. Cleveringa toe. Hij memoreerde, hoe de scheidende oud-hoogleraar, geroepen tot de hoge post van lid van de Raad vaD State, ook in de bezetting het recht dien en leiding aan het verzet gaf. Op 27 ivember, een dag na de befaamde rede, sloot de deur van de gevangenis zich ach ter hem. In het groot-auditorium had hij een vlammend protest geuit tegen het on rechtmatige ontslag van prof. Meijers. Terwijl de Duitse laarzen over het Rapenburg stampten, zei hij daar in de ongekend volle zaal: „Het is deze Tentoonstellingen Academiegebouw Rapenburg 73: Leids Akademisch Kunstcentrum, tentoonstel lingen van schilderijen, gouaches en teke ningen van Helen Sieger, Els van Bohe- men, Hannie Bouman, Quirine Collard en Anita Schoonhoven, van 4 tot 24 maart. Nederlander, deze nobele en ware zoon van ons volk, deze studenten vader, deze geleerde, die de vreem deling, welke thans ons vijandelijk overheerst, ontheft van zijn functie. Volgens het landoorlogsreglement is de bezetter gehouden de landswetten te eerbiedigen. Dit verplicht ons, dat deze wegdrijving van Meijers en an deren door ons als onrecht wordt ge voeld." Ook in de kampen was hij iemand die bemoedigde, en na de oorlog be wees hij de landelijke Expogé grote diensten. De Leidse afdeling besloot hem daarom het erelidmaatschap aan te bieden, waartoe prof. Cleveringa een met de hand door de Leidenaar R. van Gisteren vervaardigde oor konde werd aangeboden, onderte- sehd door de voorzitter en secretaris W. M. van den Burg. Oorkonde De tekst van deze oorkonde luidt: Gezien de moedige en waardige wijze, waarop professor mr. Rudolph Pabus Cle veringa, oud-hoogleraar aan de rijksuni versiteit te Leiden, lid van de Raad van State, het studentenverzet gedurende de Tweede Wereldoorlog in het jaar 1941 heeft geleid en de voorbeeldige wijze, waarop hij dit en veel ander verzetswerk heeft geleid in de daarop volgende oor logsjaren, mede gezien zijn kameraad schappelijke houding tijdens en na zijn gevangenschap, heeft het bestuur van de afdeling Leiden van de Nederlandse ver eniging van ex-politieke gevangenen uit de Bezettingstijd besloten hem bij zijn De voorzitter van de Leidse Expogé, de heer L. Questroo, overhandigt aan prof. mr. R. P. Cleveringa (links) de oor konde, die verlucht is met een tekening van de katheder, van waaraf de hoogleraar in 1940 zijn beroemde rede hield, en mededeling doet van de benoe ming tot erelid van de Leidse afdeling. In het midden de tweede voorzitter, de heer J. Th. Witte. Foto N. van der Horst benoemen tot i Afscheid Als vice-voorzitter en cel-buurman sprak de heer Pieck namens de Stichting Oran jehotel vriendelijke woorden. De penning- meesteresse van de afdeling, mevrouw Hendriksen, bood mevrouw Cleveringa bloemen aan. Mr. G. Ch.Aalders te Dordrecht, voor zitter van de landelijke Expogé, wees op het vele werk, dat de scheidende Leide naar voor het naoorlogse leven heeft ge daan. Namens de senaat sprak prof. dr. Het slotwoord was aan prof. Cleveringa Leiden proeft dinsdag Franse wijnen Op uitnodiging van hel Comité national de propacande en faveur dn Vin te Par(js cn de federatie van slijters in Leiden et omstreken komen de volgende week dins dagavond 8 uur in hel Antonins-clubhui) wUnliefhcbbers bijeen voor hel proever van Franse wijnen. De gezamenlijke siy- Napoleon op het Rapen burg Mevrouw O C. D. Idenburg— Siegenbeek van Heukelom vertelde gisteravond interessante bijzonde- heden over het bezoek van keizer Napoleon. Nadat, volgens het pro tocol, de keizer eens de academie zou hebben bezooht, mochten de municipaliteit, geestelijkheid en professoren met hem kennismaken in het gebouw, waarin nu een r.k.- jongensschool aan het Rapenburg is gevestigd. Op de dag zelf zaten de heren, pontificaal gekleed, tevergeefs te wachten, want de kei zer en keizerin kwamen niet. Er werd afgesproken dat men op de eerste klanken van de kerkklok zich naar het Rapenburg zou spoe den. De andere dag kwamen de hoge gasten, maar de heren waren te laat. Napoleon onderhield zich op niet in wetenschapskring ge bruikelijke wijze met de professo ren. Hij verkondigde luid, dat hij liever twee 6terrei>kundigen zag dan één theoloog. Aan een hoog leraar in de anatomie informeerde hij: „En mijnheer, maakt u veel lijken?" De overlevering zegt, dat het antwoord luidde: „Niet zoveel als u, majesteit". zet zou hij hebben beschouwd als desertie tegenover de doden; daarom was hij op de vierde mei altijd aanwezig. Met vreugde zal hij naar Rheden-De Steeg vertrekken, ver van de overbevolk te provincies temidden van een mooie natuur, maar er is weemoed om de vele oorlogsvrienden in Leiden. Het waarde volle van de bezetting is geweest, dat elkaar leerde kennen. Dat schiep een band, waardiger cn dieper dan in vredes tijd. Wij leerden in de cel en achter prik keldraad elkaar als Leidse burgers ken- i. Deze vriendschap gaat ook bij het vertrek uit Leiden niet verloren. Onze doden zijn daarvoor te velen; onze be levingen te talrijk. verlovingsringen mandersloot donkersteeg 14 Schilderen en tekenen in de vrije tijd Van 11 tot en mot 26 april wordt in Leiden een tentoonstelling Schilderen en tekenen als vrijetijdsbesteding gehouden. Het aantal deelnemers i6 reeds zo groot, /oor het ln te zenden werk de beide Boenhaave-zalen moeten worden gebruikt. De expositie wordt zaterdag 11 april ge opend door webhouder J. C. van Schaik, voorzatter van het Leids Kunstcentrum. Bij hert secretariaat van het Leids Kunst- urn. Rijn en Schiekade 72. kan men tot 14 maart een aanmeldingsformulier aanvragen, wanneer men nog werk wenst te zenden. trouwste clientèle een persoonlijke uit nodiging verzonden. Het personeel var een hotelvakschool uit Den Haag komt met leerlingen deze avond verzorgen, want er zal niet alleen worden gepraat, maar daarvoor is het ook een wfjn- proefavond ook gedronken. De heer M. Paulissen te Voorburg, se cretaris van de federatie van Nederlandse slijters, de heer C. de Blanken, lid van het wijnpropaganda-comité, en de heer J. M. Versteegen. maistre échanson cep d'or een weidse titel, die voor wijn- kenners ak een flinke onderscheiding be kend staaf zullen spreken. Gedachtig aan de woorden van Louis Pasteur, dat wijn de gezondste van alle dranken i6, zullen in volgorde worden geserveerd: Loirewijn, rosé d'Anjou, beaujolais 1955. een tweede beaujolais. grave rouge, pom- merol en bourgogne. Er wordt bij iedere wijn eeret iets over de bereiding, bouquet en smaak verteld en men krijgt gegevens over de juiste servering. de bijbehorende gerechten en al wordt het beslist geen verkoopavond de prijzen. Voorjaarsshow van Margriet HET DAMESWEEKBLAD MARGRIET wilde tegenover andere dames weekbladen niet achterblijven in service voor de lezeressen. Het toonde in een zeer vlotte show gistermiddag en -avond in de grote stads gehoorzaal, hoe men als gewone" Nederlandse vrouw het beste het komende voorjaar en de zomer tegemoet kan treden. Dat er belangstelling bestaat voor dit soort voorlichting bewees de bezetting van de zaal zowel 's middags als 's avonds. Die was enorm. Vier charmante mannequins stapten om beurten uit de draaideur het podium af, dat was opgefleurd met margrieten en gedrapeerde witte tule. CEMFENTE LEIDEN Officiële publikatim GESLOTENVERKLARING Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Rooseveltstraat, voorzover gelegen tussen de Vijf Meilaan cn de Telders- kade, met ingang van heden voor de duur der bestratingswerken aldaar, is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in, beide richtingen. Puzzelprominenten 1. Ds. G. Petfcinga, Hereweg 115, Lisse; 2. A. L. Koonen-Elkelen- boom, Kanaalweg 13, Leiden; 3. G. van der Plas, Zuidstraat 92, Kat wijk aan Zee. Het défilé nam een aanvang met lange cn korte peignoirs. Heel praktisch vonden we het rose-wit gestreepte schortje (kort) voor kleine karweitjes. Voor de tuin het strand werd een soort overall ge toond. gezellig, van koraalrood raffia- linnen. Een zonnepakje van structuurka toen doet het daar trouwens ook steeds goed De Parijse shows hebben opvallend de nadruk gelegd op diepe kleuren en kleur combinaties, zoals bijvoorbeeld de cor binatie paars-groen. Op deze show wi er een groen gestreept pakje met paarse De enthousiaste scooterberijdsters kon den haar hart ophalen aan de première van het „scooterpak" met een pantalon in plus-four-modcl. Wat de japonnen betreft het wordt bijna eentonig natuurlijk korte rokken en afstaande, grote kra gen. Het accent valt steeds weer op de taille, die op de normale plaats zit. De garnering bestaat uit strikjes. De ceintuurs zijn breed met een grote gesp. De mouwtjes zijn klein, kort, maar ook de pofmouw verschijnt weer ten tonele. Een extra vermelding ver,dient zeker de elegante zomerjapon in Spaanse stijl, zwart met witte noppen. De korte rok bestond uit drie stroken met witte piqué afgezet. Een positiejapon va baksbruine katoenen damast kwarr zeer praktisch voor door de verstelbare ceintuur, die op de rug onzichtbaar Voor ons natte klimaat was er groene regenmantel van waterafstotende tinneroy. Apart was een abrikooskleurig ensemble: manteltje met japon. Iets geheel nieuws was de turkoolze mouwloze zomertailleur, waarbij een jeug. dig kapothoedje, gegarneerd met grieten. En als bewijs, dat er niets nieuws is onder de zon, verscheen de crèpe-geor- gette weer op het tapijrt. Een modesnufje voor het komende sei zoen is de zo afkledende lange, smalle paneel op het voorpand: van het décol- letrté af tot op de rokzoom. Hèt mode- nieuwtje echter was een bruin-witte ge- Hotel Levedag in oude luister TTET ALOUDE HOTEL Levedag aan de Breestraat heeft na jaren te hebben gediend als meubelwinkel en fietsenzaak gistermiddag weer een functie gekregen, die enigszins overeenkomt met zijn vroegere be stemming. Burgemeester Van Kinschot opende met een geestige toespraak de nu in dit gebouw gevestigde tearoomrestaurant van de Gebroeders Van der Heijden, die naast dit oude patriciërshuis al twintig jaar lang een banketbakkerij-patisserie exploiteren. De burgemeester prees het, dat men erin is geslaagd het gebouw in oude stijl terug te brengen, al hoopte hij, dat men hem om deze uitspraak niet zal vergelijken met de Romeinse god Janus, aangezien hij onlangs bij de opening van de Twentsche Bana even verderop aan de Breestraat heeft verklaard, dat het oude niet altijd kan worden gehandhaafd en dat door vernieuwing soms verbetering ontstaat. De burgemeester herinnerde er verder lan, dat hij, toen hij veertig jaar geleden ils student met zijn ouders in Leiden ka- ners kwam zoeken, in hotel Levedag de lunch heeft gebruikt. In dezelfde zaal w, hij nu stond, vierde de burgemeester 1918 feest, toen hij was geslaagd voor hert kandidaatsexamen rechten. De heer Van Kinschot complimenteerde de Gebroeders Van der Heijden met de inrichting do zaal, die een sfeervolle en lichte druk gieeft. Scherts De burgemeester van Bodegraven, mr. J. J. Croles, wendde zich schert send tot burgemeester Van Kinschot. „Annexatie is al erg, maar nog erger wordt het, wanneer een gemeente Bodegravens beste inwoners weg trekt Maar het zij u gegund. De ge broeders Van der Heijden hebben de goede naam van Bodegraven hoog gehouden en een smakelijk steentje bijgedragen tot de aantrekkelijkheid van de Sleutelstad". De heren Van der Heijden werden door mr. Croles hartelijk gelukgewenst. ln prettige sfeer bleef men enige tijd nog bijeen, waarna om zes uur de eerste „werkelijke" gasten in de gelegenheid werden gesteld de kookkunst van de koks op de proef te stellen. De benedenzaal deftig met witmar meren schouw, fraaie lambrisering en Weense kronen biedt ruimte aan negentig personen. In het najaar wordt de bovenverdieping geopend, waar vier zaden zijn met een capaciteit van twee- honderdvijftig tot driehonderd gasten. Prof. Kraemer in „Luxor" Op uitnodiging van de commissie voor Bijzonder Kerkewerk van de Hervormde gemeente te Leiden, hoopt prof. dr. H. Kraemer op zondag 15 maart in „Luxor" een vraaggesprek in te leiden over het onderwerp: Christendom en wereldgods diensten. ruite organza japon, zeer los, met onder- En wisten de dames al. dat zij bij elke goede schoenenzaak een lapje japonstof kunnen laten omtoveren tot een paar beeldige, bijpassende schoentjes? Het kost alleen iets meerl Een hartelijk applaus oogstten de werkelijk schitterende cocktail- en avondjaponnen. De vrouw blijft, on danks op zon en maan afgeschoten raketten, romantisch van aanleg. Iets aparts was het beige, kanten diner- deux-pièces met Havanna-kleurige accessoires. Heel veel bijval oogstte de groene zijden avondjapon in Re naissancestijl. Het kleine mouwtje maakte het geheel veel meer draag baar dan een strapless. Bijzonder jeugdig was het gele korte avondjurkje met de nieuwe roklijn, rond gesneden en van achter langer dan van voren. De finishing touch van dit toilert was wel de groene fluwelen ceintuur met goudbrocaat De slotapotheose werd natuurlijk ge vormd door de bruid. Zij verscheen in een toilet van witte katoen, met ajour- strepen. De sluier was bevestigd aan een hoefijzervormig kapje. Een aantrekkelijk geheel, al prefereren wij voor een bruid lange mouwen boven korte. Een woord van lof komt de inleidster an de mannequins, Maria v. d. Eist, toe, die het geheel op prettige wijze becom mentarieerde. Noordwijkse jongen rolde in Leiden uit een boom De 12-jarlge Noordwijkse scholier Arie de Jong, wilde gistermiddag omstreeks 1 uur de tijd. die hij op de bus aan het Leidse Statoinsplein moest wachten, kor ten met een klimpartij in een boom. Hij nam een flinke aanloop om met één sprong een grote hoogte te bereiken, doch hij greep mis, viel en moest door de E.H.D. met een gebroken pols naar het academisoh ziekenhuis worden gebracht Ds. Van der Woelt/ op tweetal Ds. Cè van der Weele staat met ds. M. S Roos, Alphen aan den Rijn, op een twee man de Christelijke Gereformeerde Kerk van Maassluis. leelaagd voor het do<-t nej A M L Mulder te Eindhoven, mevr Duyfjee-Vos te Den Haag en de heren 4 Merken* te Heemstede en J T Viseer Geslaagd voor het loand ex Ned recht: Ie heren E M Nilckels te Dordrecht en I J van Oordt te Den Haag Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Monica Hendrica Josepha Maria, dr van P. H. van der Kiev en H. H. Duindam; Remko, zn van F. Roukema en M. H. van Leeuwen; Maria Gerarda, dr van A. van Soest en M. van SoerenRobert, zn van C. van Kuijen en M. L. C. O. F. C. L. de Tombe; Ro/.a Ignatia Maria, dr van A. C. van der Veer en M C. van Kesteren; Cornelia Alida. dr van N. C. Disseldorp en H. C. Meijer; Ger- nirt Johannes, zn van A. Bokooy en C. Klomp; Robert Jan, zn van T. E, Rueb en M. F. K. Kerdijk; Hong Lian, dr van H. G. Teng cn G. L. N. Oei. Gehuwd: P. J. Laman en C. M. Cremer: A. de la Rie en B. C. Dui venvoorden; J. A. Eichhorn en J. L. Bauer; L. J. J. Vogelaar en M. G. Bouwhuizen; A. B. Woeltjes cn G. Willemse. Overleden: M Ramp. 64 )r; M. Michel, 57 jr. echtgenote van K. Willemstein. LEIDERDORP Onderling De heer P. J. Schildwacht heeft zijn benoeming tot uoderling van de Her vormde Gemeente aangenomen. De heer .1. Schild heeft voor zijn benoeming be dankt. Stroopwafclactie van Hervormde jeugdraad De Hervormde jeugdraad houdt van 9 tot 23 maart een stroopwafelactie in onze gemeente. De opbrengst is bestemd voor verschillende voorzieningen in de boven zaal aan de Eikenlaan. Deze zaal wordt gebruikt voor de Jeugdkerk, gemeente avonden, catechisatie» en nog ander ker kelijk werk. Er moet onder meer een vloerbedekking komen, om het lawaai van schuivende stoelen tegen te gaan. In totaal moeten 2500 pakjes stroopwafels worden verkocht. ZIJ zijn afkomstig van een firma te Gouda en kosten vijftig cent Jonge Kerk De Jonge Kerk van de Hervormde Ge meente houdt op 16 maart om 8 uur een bijeenkomst in het gebouw aan de Eiken laan. Zij zal onder anderen kapelaan Keessen van de r.k.-parochie Meerburg ontvangen, die iet» zal vertellen over de rooms-katholieke litnurgie. Opbrengst verkoopdag. De verkoopdag die de Hervormde vrou wenvereniging deze week heeft gehouden, heeft, zo vernemen w-, ruim f 800 opge bracht. De vrouwenvereniging zal dit be drag aan de kerkvoogdij aanbieden, die het voornamelijk zal besteden voor de voorziening in de kerk ter inrichting van een liturgisch centrum. Geref. Jengdcentrale Op donderdag 12 maart hoopt voor de Geref. jeugdcenrtrale alhier in het ge bouw „Irene" te spreken ds. B. Richters van hert zendingscentrum tc Baarn over „Nieuwe zendingsterreinen"? Zendingscommissie Do hoor A. den Hollander is benoemd tot penningmeester ven de zendingscom- miwie van de Geref. kerk. Voor „Het Hoogelsnd" Van 9 tot en met 14 maart wordt ln Leiderdorp een collecte gehouden voor de vereniging „Het Hoogeland". Deze vereniging onderhoudt een aantal ver zorging*-. opvoeding*- en reclaaoerings- huizen, te werten drie landkolonics en vijf tehuizen, waarin per Jaar meer dan zevenhonderd mensen van alle gezind ten wonden verzorgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3