Jlieumc GTtrormtl Planbureau rekent op welvaartsstijging Lancering van de Ontdekker een volledig succes PRODUKTIEVERiMEERDERING VAN 3,3 PCT. Gesprek wegorganisaties over verkeersveiligheid Chroesjtsjef wil nog wel wat respijt geven Halfjaarlijk se tapgesprekken Boze Beer en andere indianen scheiden zich af van Canada VRIJDAG 6 MAART 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER CHRISTELIJKE ATIOX AAL DAGBLAD Dr. B. DIEMER „5tant»astfcfi is ahfbleuea mynhert in tegheaspoeT Negenendertigste jaargang no. 11507 Prof. Cleverinea erelid EXPOGE Zie pagina 3 Morgen in ons I Geen loonronde te verwachten wel toeneming van inkomen AANGEZIEN de vooruitzichten voor de export vrij gunstig blijken, de particuliere consumptie toeneemt en de kapitaalmarkt bovendien ruimte biedt voor enige vergroting van de produktie in de bouwnijverheid, resulteert een totale produktietoeneming van 3,3 procent ten opzichte van 1958. Dit concludeert het Centraal planbureau in het zojuist gepubliceerde centraal economisch plan 1959. Van die produktieticneming mag een gunstige invloed op de werkgelegenheid worden verwacht. ZONDAGSBLAD moeting met een Indiase journa list-fotograaf. die op dit ogenblik Europa bereist. Van hem ontving hij foto's en de feitelijke gegevens voor de verhalen, die wij deze week op de voorpagina van het Zondagsblad over dit voor velen nog zo raadselachtige Aziatische land hebben gepubliceerd. Op pagina twee kreeg ook nu weer de rubriek „Het leven bont en bondig" met „Ruimte voor jul lie" een plaats. Op Blad Zij werd een interview afgedrukt, dat een onzer redac trices mocht hebben met de mode ontwerper Dick Holthaus. Op de pagina „Geestelijk Le ven" wordt in het openingsartikel verteld over leven en werk van de dominee der vliegers, lt.-kolo- nel A. C. J. van der Poel en vindt men voorts een artikel over de radio-uitzendingen die Youth for Christ gaat organiseren. In het „Cultureel Venstei# vindt men een reportage van de hand van onze kunstredacteur over een Hongaarse pottenbakster, die met haar werk in ons land terecht veel waardering oogst. Het emigratiesaldo zal in 1959 groter zijn dan in 1958, aldus het planbureau. Het verschil wordt oorzaakt doordat men dit jaar geen grote aantallen repatriërenden behoeft te verwachten. Wordt tevens reke ning gehouden met de ervaring, dat bij een toenemende werkgelegenheid ook de beroepsbevolking enigszins sterker aangroeit (er komen bijv. meer werkende vrouwen en er gaan meer gepensioneerden opnieuw de slag), dan zou de geregistreerde arbeidsreserve gelijk blijven ten op zichte van 1958. Gemiddeld komt men dan op een werkloosheid van 97.000 personen. Niet uitgesloten is echter, dat de gemiddelde werkloos heid niet hoger komt dan 90.000 per sonen. evenals eind 1958. Geen loonronde BEGIN VAN RECLAMECAMPAGNE A LLE ORGANISATIES, die in Ne- -V*- derland de belarfgen van weg verkeer en wegvervoer behartigen, zullen woensdag 11 maart op verzoek van de K.N.A.C. besprekingen gaan voeren over de mogelijkheden van een groot reclameplan voor de ver keersveiligheid. Dit plan is op de Wegenverkeersdag 1957 door de voorzitter van het Genootschap voor Reclame, jhr. W. van Andringa de Kempenaer, naar voren gebracht. De heer De Kempenaer gaf toen een uiteenzetting over een drie- of vijfjarige campagne met advertenties in de dagbla den en filmstrips in de bioscopen. Hij schatte, dat deze campagne het eerste jaar tegen de 2% miljoen gulden zou kos ten, maar meende, dat reeds in die eerste periode een veelvoud van dit bedrag be spaard zou kunnen worden door vermin dering van het aantal ongelukken. Om dit plan te kunnen verwezenlijken oor deelde hij een buDdeling van alle krach ten in Nederland, die gericht zijn op het terugdringen van de verkeersveiligheid. Geruime tijd is het plan onderwerp ge weest van Interne studie en overleg en thans acht de KNAC de tjjd gekomen, ora samen met de andere vervoers- en weg organisaties na te gaan, welke mogelijk heden er ztfn om deze miljoenencampag ne te realiseren. Vertegenwoordigers van de volgende organisaties zullen aan het in Den Haag te houden overleg deelnemen: de ANWB, de Algemene verladers- en eigen ver voerdersorganisatie. de Bond van be- drijfsautoverkeer in Nederland, de Fede ratie van Nederlandse organisaties voor het personenvervoer, de Kon. Nederland se motorrijdersvereniging, de Kon. Ne derlandse vereniging van transportonder nemingen, de Nationale organisatie vooi het beroepsgoederenvervoer wegtrans port, de Nederlandse katholieke bond voor het beroepsgoederenvervoer over de weg St. Franciscus, de Nederlandse inter nationale wegvervoerorganisatie. de Ne derlandse vereniging tot bescherming van voetgangers, de Protestants christe lijke bond voor het beroepsgoederenver voer, het Verbond voor veilig verkeer en de Vereniging van artsen-automobilisten. De vergadering wordt geleid door de voorzitter van de KNAC, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen. Vyiegramp. Veertien personen zijn om het leven gekomen toen gisteren bij Ma nagua in Nicaragua een vliegtuig van de luchtvaartmaatschappij Taca met acht tien inzittenden neerstortte. PRISMA het goede anker-horloge ervaring der laatste jaren de invloed de incidentele loonstijgingen voor 195 eerste aanleg op ruim twee procent kan worden geraamd. Naar schatting komt ruim één procent daarvan voor rekening van wijzigingen in collectieve arbeids overeenkomsten en een procent voor reke ning van wijzigingen in tariefsystemen, toeslagen, verschuiving van werknemers tussen bedrijfstakken en dergelijke. Verder is afzonderlijk in aanmerking genomen, dat^de kinderbijslag- en de ziekenfonds premie in 1959 worden verhoogd (tesamen 0,3 procent). Ten slotte lijkt het aanm lijk, dat de incidentele wijzigingen in het loonpeil wellicht iets aan betekenis nen door het feit, dat voor 1959 geen loon ronde is voorzien. In totaal is de stijging loonsom per werknemer voor 195! dienovereenkomstig op drie procent be groot, een percentage dat de verwachte toeneming van de arbeidsproduktiviteit twee procent reeds met één procent overtreft. Een andere omstandigheid waar door het loonpeil zou kunnen worden be- invloed, is de sociale harmonisatie in het kader van Europese economische gemeen schap. In het centraal plan is daarmee echter nog geen rekening gehouden. Stijging inkomen verwachting is dat de kapitaalmarkt voldoende ruimte zal bieden voor een verdere vergroting van de produktie van de bouwnijverheid, zowel op het gebied de woningbouw als voor investeringen door de lagere overheid. Gezien de ver onderstelling, dat het binnenlands ver bruik met meer dan drie procent zal toe- in (mede door een verwachte prijs daling met één procent) en dat de uitvoer toeneemt, zal de toeneming van de be roepsbevolking geheel kunnen worden op genomen. Met c(e produktietoeneming met 3,3 procent gaat een even grote stijging het reële inkomen gepaard, neerko mend op twee procent per hoofd van de bevolking. situatie die voor 1959 is voorzien, is op zekere hoogte vergelijkbaar met in 1953. Inmiddels zijn er niettemin belangrijke verschillen. Ten aanzien van de militaire uitgaven wordt een gelijk blijvend niveau verwacht en voor de bouwnijverheid betreft de expansie vooral andere overheidsinvesteringen dan wo ningbouw. Ook lijkt het minder waar schijnlijk, dat de particuliere investeringen nogmaals een grote expansie te zien zul len geven- In hoeverre daarbij de betalings balans in evenwicht blijft en de werk gelegenheid op peil. is behalve van de buitenlandse conjunctuur onder meer afhankelijk van het antwoord op de vraag of bestaande of nieuwe wensen tegelijkertijd worden vervuld, of dat daarbij geleidelijkheid en dus priori teit in acht wordt genomen. Indonesisch eiland staat in brand Een Indonesisch eiland beoosten Singa- ïre staat in brand Van de kust in Singa. pore zagen mensen, dat het eiland als een reusachtige fakkel brandde. Men gelooft, ?r een grote bosbrand woedt. t-'-v -• Het was een gezellig en heel ge moedelijk kwartiertje gistermid dag op Schiphol: een bruinge brande prins Bernhard kwam te rug in het vaderland na een reis van ruim een maand door Zuid- Amerika. Fotografen maakten dankbaar gebruik van de onge dwongen begroeting tussen Ko ningin, Prinsessen en de Prins om plaatjes te maken en met de woorden van de Koningin: „Je ziet er uitstekend uit" kon ieder een het van harte eens zijn. Om dat ook de ambassadeurs van de landen die de Prins had bezocht ter verwelkoming aanwezig wa ren, kwamen al direct de reis verhalen los. De indruk van de Prins„Het was fantastisch". Crisis in Soedan achter de rug Premier Abboed van Soedan heeft drie officieren benoemd tot nieuwe leden de Opperste Militaire Raad, die het land bestuurt. Vij fleden van de raad heeft hij ontslagen. Volgens een verklaring uit Kairo is hierdoor een eind gekomen een politieke crisis in het land. De sis was, naar verluidt, ontstaan door ontevredenhei donder hoge officieren, die niet in de raad waren opgenomen. Baan over beide polen toch bereikt DE Amerikaanse luchtmacht is er nu zeker van, dat de Ameri kaanse kunstmaan Ontdekker I ir haar baan is gekomen. Men heeft ruim 40 berichten ontvangen van de opsporingsstations en na vergelijking is gebleken, dat tijd, plaats en hoogte van de waarnemingen klopten met de van te voren berekende grootheden. Ontdekker I is dus de eerste satelliet geworden, die een baan over de beide aardpolen beschrijft. Het heeft ruim een week geduurd, voordat men er van op aan kon, dat de lancering inderdaad volkomen gelukt was. Er kwamen slechte sporadisch signalen binnen van de satelliet. Volgens de lucht macht is dit te wijten aan de golvende baan, die de kunstmaan rond de aarde De hoogte varieert namelijk van 280 tot 830 km en alleen op de ogenblikken, dat de Ontdekker zich dicht bij de aarde be vindt kunnen er signalen worden opge- I vangen en dan is het nog maar de vraag, Geluidsband van Pionier al meer dan drie km of er juist een ontvangstation in de buurt B IINNIE NVERINGBED 17eeb/^ (jootlwill SCHUIMRUBBERBED heden erg gunstig zijn per dag nog 14 keer signalen opvangen Wat dat betreft heeft men meer ple zier van de Pionier, die na al een eind voorbij de maan z(jn reis on zon begonnen Is. De geluidsband, t alle signalen van dc kunstplancet op vastgelegd, heeft al een lengte meer dan drie kilometer. Het Is gebleken dat het met de dode lijke stralingsgordels ronde de aarde nogal is meegevallen. Hoewel proeven satellieten het bestaan van trwe- zulke barrières op 10 duizend en 32 dui zend kilometer hoogte hadden aangetoond, heeft de Pionier niets over 6tralingsgor- dels „verteld". De directeur van Jodrell Bank, waar een grote radio-telescoop staat opgesteld, zei dat de datum van de ruimtevaart van de eerste mens nu heel dicht bij is gekomen. „Deze proef heeft nuttige inlichtingen over stralings dichtheden opgeleverd", zo zei hij. „We hebben nu de gunstigste weg gevonden de aarde te ontsnappe- Deze weg loopt vermoedelijk over een van de beide Maar hij houdt voet hi j stuk DE Russische premier Chroesjtsjef heeft gisteren aangeboden de datum voor de overdracht van de controle-bevoegdheden in Oost-Ber- lijn voor een maand of langer na de 27ste mei uit te stellen, als het Westen redelijk wil onderhandelen. Hij ont kende, dat Rusland een politiek van ultimata voert. Voor het Westen bevat deze mede deling evenwel weinig nieuwe aspec ten. In Washington herinnerde men eraan, dat Amerika het in zijn nota van 3l december overduidelijk heeft gemaakt, niet aan een gesprek deel te willen nemen onder de dreiging van een ultimatum. Ook in Bonn kwam de verklaring niet onverwacht. Londen zag het be richt echter als een bewijs van ver minderde spanning na het bezoek van Macmillan aan Rusland. Chroesjtsjef, die met een glas rode wijn ln de ene hand en druk gebarend met de andere hand aan een lunch in het etad- hrns van Leipzig sprak, na zijn bezoek aan de Leipziger Messe. zei onder meer: „Wij moeten naast elkaar bestaan. Als men ons bang wil maken, wel, we zijn bang en hebben geen reden om ons meer vrees aan te laten jagen". En zich regel recht tot het Westen richtend, waarschuw de hij: „Als U tegen ons uitbarst zult ge uw elleboog breken. Doe dit dus niet en blijf redelijk". De kwestie Berlijn kan volgens hem niet afzonderlijk opgelost worden, maar moet worden gekoppeld aan het onder tekenen van een vredesverdrag met Ooet- Duitsland. „Daarom", aldus de Russische premier, „zullen wij onze controle-be voegdheden. die gebaseerd zijn overeenkomst van Potsdam, niet overdra gen voor een vredesverdrag met de belde Duitslanden of met Oost-Duitsland is dertekend". Over het tijdstip van de overdracht der bevoegdheden zei hij: „Wij hebben geen reden tot haast. Maar de kwestie moet worden geregeld". Verder merkte Chroesjtsjef op dat de Westduitse kanselier Adenauer Oostduitse premier Grotewohl met elkaar zouden moeten gaan praten er door hen bereikte overeenkomst de steun van Rusland zou genieten. Nehroe De Westberljjnse burgemeester Willy Brandt heeft gezegd, dat premier Nehroe van India misschien zijn goede diensten zal aanbieden om een oplossing te vinden voor het geschil rond Berlijn. Brandt, die gisteravond na een reis van vier weken door Canada, de V.8. en verscheidene Aziatische landen uit New Delhi naar Duitsland vertrok, zei de In druk te hebben „dat Nehroe, zodra het Juiste ogenblik gekozen Is zjjn best zal In de westelijke landen wordt Inmiddels druk over de Duitse kwestie gesproken. President Eisenhower heeft vandaag met de leiders van beide politieke partijen een bespreking over de kwestie gevoerd, waarbij ook de minister van defensie McElroy aanwezig was. McElroy zei te verwachten dat eventueel uit de kwestie-Berlijn voorko mende oorlog beslist geen beperkte log zou blijven, maar een strijd zou v den waarbij de hele wereld betrokken raken. Voor het geval de kwestie-Berlijn een ongunstig verloop zou hebben, zijn reeds op grote schaal voorbereidingen ge troffen door het Westen. Hij deelde verder mee tegen het eind in het jaar ontslag te nemen tenzij de Internationale toestand dit niet toestond Bij het gesprek, dat Adenauer met De Gaulle in Parijs heeft gehad, zou den bedde staatslieden volgens Paris Presse overeengekomen zijn 'n even tuele deelneming van Polen en Tsje- choslowakije aan een conferentie tussen Oost en West „in welwillende overweging te nemen", Dit ls echter van bepaalde den afhankelijk en deze zijn volgens het blad: De conferentie moet beginnen op ministers- en niet op topniveau. De agenda, die Chroesjtsjef op 2 maart voor een dergelijk gesprek heeft voor gesteld, moet worden uitgebreid met het punt „Bespreking van de Duitse hereniging die moet geschieden ln overeenstemming met de democra tische vrijheden en geen gevaar mag opleveren voor de Europese veilig heid". Volgens Paris Presse zullen Bonn en Parijs dit plan in de komende dagen aan Washington en Londen voorleggen. Bij zijn terugkeer in Bonn heeft Aden auer gisteren verklaard, dat het gesprek met De Gaulle nuttig is geweest en de betrekkingen tussen Bonn en Parijs ver der heeft verstevigd. Soeslof Michael Soeslof, een van de hoogste theoretici vanjhet wereldcommunisme, zal met enkele andere vooraanstaande Rus sische politici ongeveer half maart een besoek van 10 dagen aan Engeland bren gen. De Russen zijn uitgenodigd door enkele socialistische parlementsle den, onder wie Bevan. Het bezoek heeft ten doel „een vrije en open hartige bespreking te voeren tussen Labour-leden en Sowjet-collega's over een aantal kwesties, die de beide landen betreffen". Idee-Fulbright De Amerikaanse senator William Ful- bright, voorzitter van de Senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen, meent dat men periodiek topconferenties dient te houden. „Wellicht twee keer per jaar. Ik geloof dat wij topconferenties moeten aan vaarden ais een gewoon onderdeel van onze diplomatieke betrekkingen," zo ver klaarde hij gisteravond in een vraagge sprek voor de radio. Fulbright zou er de voorkeur aan geveil als voor dergelijke conferenties geen of ficiële agenda werd opgesteld. Mogelijk zou aan het eind van het topoverleg zelfs geen officieel communiqué moeten woiw den uitgegeven. De senator was weliswaar niet erg opti- mistich gestemd over de mogelijke resul taten van dergelijke conferenties, doch „als wij rekening houden met de ver schillende mogelijkheden, geloof ik dat dit een goede benadering kan zijn," zei hij. Koop van Allan goedgekeurd De Rofitendamse gemeenteraad heeft gristieravond besloten tot aankoop van het complex gebouwen van de N.V. Allan en Cos Koninklijke Nederlandsche Fabrie ken van Meubelen en Spoorwegmateriaal aan de Kleiweg. Het beslaat 2Vs ha op een terrein van 6 he en is bestemd voor de tram. Men kan er ook het materieel van een ondergrondse spoorweg herstel len. J?RFELIJKE OPPERHOOFDEN van ze» indianenstammen hebben zich zelf guteren uitgeroepen tot onafhan kelijke bestuurders van het reservaat Onsweken bij Brantford (Ontario). Hun eerste besluit was „afscheiding" Canada. Zij hebben koningin Elizabeth van Engeland, premier Diefenbaker van Canada en president Eisenhower van de Ver. Staten telegrafisch op de hoogte gebracht van de v orming der „echte indiaanse regering v an dt volken omvattende Irokete confederatie van Noord-Amerika". In het telegram aan Eisenhower gen zij voorts om een conferentie op 19 maart, ter bespreking van verdragen UEN DER OPPERHOOFDENWallace (Boze Beer) Anderson, heeft klaard dat de n ieuwe regering een be- Nederlanders in Irak (biljet afgescheurd) vrijgesproken De Nederlander De Weerd ,die enige tijd geleden door de Iraakse autoriteiten in Bagdad was gearresteerd, is door de rechtbank in deze stad vrijgesproken. De heer De Weerd, die :n Irak werk zaam was bij een combinatie van Ne- deco, Dwars, Hederik en Verhey en de Nederlandse heidemaatschappij, was in dertijd gearresteerd omdat hij een aan plakbiljet met de beeltenis van de Iraakse minister-president Kassem van zijn jeep had verwijderd. Het biljet op de voorruit belemmerde het uitzicht bij het rijden, zo had de heer De Weerd aangevoerd. De Iraakse autoriteiten had den aanvankelijk dit motief niet aan genomen. (Advertentie) VAST TAPIJT „RAVENTA" met gerobberde rag. Zeer sterk 100 cm breed Kw Charming 19.95 Kw Curlux 18.70 BULTHUIS ■""■BOTERMARKT roep o p de Ver. Natie» zal doen. als de Canadese regering haar n iet erkent. De m achtsovemame werd door een duizendtal aanhangers van de opper hoofden bewerkstelligd. Zij trokken gisteren naar het bestuursgebouw van het reservaat en verklaarden de uit der tien man bestaande gekozen raad, die daar zetelt, voor afgezet. Terwijl zij de gesloten deuren forceerden en het ge bouw binnendrongen, ontsnapten de le den van de raad door een achterdeur. Volgens de aanhangers van de „nieuwe orde" was de raad een „marionetten- Enkele buien De Bilt verwacht tot mor genavond Wisselend bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuid west. Dezelfde of iets lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 7 maart: zon op 7.15 uur, on der 18.29 uur. Maan op 6.05 uur, onder 16 38 uur. 9 maart nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Adam Bruaeel Grenoble Nice Beritjn Frankfort MUnchen ZOriob Rome AJacclo

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1