Van de planken hut naar het witte huis Dr. Van Tongeren, Oegstgeest, buitengewoon hoogleraar rrmsrHF. courant NIEUWS UIT DE POSTZEGELWERELD Beginnen we deze keer met onze exu- Mn de Jubilerende Groothertogin Charlotte van Luxemburg Bij het zoeken naar actualiteiten voor deze rubriek, heb ik de vorige maal de toen reeds versche nen Jublleumzegels van Luxemburg over het hoofd gezien En ala er voor één van de vele jubilea .n deze rubriek behandeld reden tot vermelding Is. dan la het toch wel deze herdenking, van een sympa thieke vorstin, over een sympathiek land. waarmee Nederland door zoveel hechte banden van vroeger én nu, verbonden la. Luxemburg heeft altijd waardige, inge togen en smaakvolle zegels. Ook nu bij het 40-jang jubileum van Charlotte: por tret met kroontje op een licht bewerkt fond en daaronder sober de jaartallen 191»—19» (afb. 1). Australië viert het 150-Jartg Jubileum van zijn postwezen, met een zeer sugges- eve voorstelling op afb. 2: de aankomst van de postboot in Sydney, 180». De ka- p n staat klaar voor de begroeting var de eerste postmaster in Sydney, Isaac Nichols, terwijl een lid van de beman n ng de postzak al klaar heeft staan er Jn arm beladen met postpaketten. Een leuke voorstelling als een oude prent uit een Dickens uitgave. Amerika viert in etappen op de zegels het feit, dat 130 Jaar geleden een van grootste cn bekendste presidenten gebo ren werd. Abram Lincoln (18061865) Het eerste herdenkingszegel veracheen al augustus vorig jaar. Wij beelden dat toen voor u af het debat tussen Lincoln Douglas; op 12 februari kwam het twee de herdenkingszegel uit. afb. 3, naai beroemde portret van de ..baardloze Lin coln". vervaardigd in 1860, kort nadat hij tot president gekozen werd en gisteren (27 februari) verscheen de derde, borst-) beeld van Lincoln, in marr digd door Gutzon Borgium honderd jaar geleden, hield Lincoln beroemde rede voor de Cooper (de kuipersvereniging, die toen opgericht I werd. Er zijn reeds zoveel artikelen ver schenen in dit Uncolnjaar en u weet allemaal al uit de krant hoe een lastige door G. J. Peelen vrouw Lincoln had. dat lk slechts wil aanstippen uit zijn rijke levensgeschiede nis (wie onder de ouderen las vroeger niet het boek. welks titel ik ais opschrift koos voor dit artikel?) dat hij de 16de president der Verenigde Staten was (1861 tot 1865) dat hij zeer ijverde voor de af schaffing van de slavernij, zodat de Zui delijke staten zeer op hem gebeten wa ren en dat hij ten slotte door moorde naarshand viel. Een eenvoudige boerenzoon, die de po pulairste president werd. dank zij zijn eerlijkheid, eenvoud, onkreukbaarheid, helder verstand en godsvrucht Een fi guur die aterk tot de verbeelding sprak en nog apreekt Geen wonder dat de zelfstandige negerstaat Ghana in Afrika, hem ook eerde met een serie zegels. Af beelding volgende maal. Zwitserland geeft weer. smaakvol als altijd, zijn vier Jaarlijkse propaganda zegels; afb. 3: verkeerssamenwerk WOENSDAG 4 MAART 1959 Aan Vrije Universiteit vliegtuig, trein, bus en Rijnaak; afb. 6: de poatzegeltentoonstelling NABAG in St. Gallen, posthoorn en het wapen van de prachtige „stad in de groene ring", een lictorenbundel. Afb. 7 wekt op de dieren :n het wild te beschermen, een al leraardigst modern ontwerp met uil. Afb. 8 zal vele verzamelaars met mij op recht verheugen! De universiteit van Ge- nève, bakermat van het Calvinisme, be staat vierhonderd Jaar; behalve het uni versiteitsgebouw op de achtergrond, geeft het zegelbeeld een voortreffelijk ge slaagd portret te zien van de oprichter en de eerste rector: Calvijn en Theodo- rus Beza, twee grote hervormers naast elkaar op een zegel, een aanwinst voor de verzamelaars van religieuze motieven. Mijn Zwitserse correspondent meende, dat ik wel een toelichting nodig zou heb ben, op deze „onbekende voorstelling'". Hij schreef: links Calvijn, die naar ik mee i in Nederland wel bekendheid ge niet, rechts een voor u Wel onbekende fi guur, Theod. de Bèze, eveneens een re formator, doch veel milder dan de stren ge Calvijn, in wiens schaduw hij leefde!" Ik heb hem teruggeschreven, dat bij ons Calvijn zowel als Beza beminde figuren zijn, die nog steeds hun betekenis niet verloren hebben! De directeuren der Vrije Universiteit hebben dr. H. A. E. van Tongeren te Oegstgeest met ingang van 1 september 1959 benoemd tot buitengewoon hoogle raar in de faculteit der geneeskunde voor het onderwijs in de bacteriologie. Dr. Van Tongeren werd in 1912 te Rot terdam geboren. Hij studeerde veeartse- nijkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In 1938 legde hij het veearts examen af. In verband met zijn belang stelling voor het wetenschappelijk on derzoek oefende hij slechts tot 1939 de praktijk van veearts uit. Zijn wetenschappelijke arbeid werd doorkruist door het uitbreken van de oorlog. Na enige tijd werkzaam te zijn geweest als directeur van het openbaar slachthuis te Zaandam en als hoofd van de buitendienst van het openbaar slacht huis te Leiden, werd hij in 1948 benoemd als bacterioloog en experimenteel patho loog aan het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden. In 1949 werd hij tevens assistent aan de rijksuniversiteit te Leiden, speciaal belast met de ver zorging van het practicum bacteriologie voor medische studenten. Sedert 1955 verzorgt dr. Van Tongeren ook aan de Vrije Universiteit een dergelijk practi- In 1951 promoveerde dr. Van Tongeren aan de rijksuniversiteit te Utrecht tot doctor in de veeartsenijkunde op het proefschrift „An experimental study on influenza and secondary staphylococcal Van de hand van dr. Van Tongeren verscheen een groot aantal publikaties, zowel op het gebied van de veeartsenij kunde als op dat van de pathologie van de mens. Bij verkiezingen gaat het om het landsbelang De C.H. kiesvereniging te Oegstgeest hield gisteravond in „Het witte huis" een zeer slecht bezochte bijeenkomst. De voorzitter was niets te spreken over deze geringe belangstelling. De heer F. H. v. d. Wetering. Tweede-Kamerlid, sprak over het onderwerp „Waar het om gaat bij de verkiezingen." Verscheidene par tijen denken momenteel blijkbaar, dat het voor alles gaat om het beloven van allerlei onwerkelijke dingen zoals een snelle invoering van de 40-urige werk week, waarmee de P. v. d. A. thans leurt. De C.H. Unie wil echter voor alles zichzelf zijndesondanks zal er ook na de aanstaande verkiezingen zeker wel 'n weg tot samenwerking zijn. Het lands belang zal dan moeten prevaleren. Het meedoen aan een regering kan zodoende een daad zijn van positieve verantwoor delijkheid. De gemakkelijkste weg is die van de oppositie, zoals de V.V.D. die thans voert. Hiermee is het land ech ter niet gediend. SASSE1SHEM Raadsagenda Aan de agenda voor de gemeenteraad van vanavond is nog een tweetal punten toegevoegd, nl. een wijziging van de algemene politieverordening (eigenaars woonwagens en woonschepen) en verho ging van de bijdrage in de exploitatie kosten van de Mater-Amabilisschool. LISSE Over bestrijding van plantenziekten Op uitnodiging van de fa. Roke te Lisee heeft gisteravond een vrij groot aantal kwekers in De Taveerne te Lisee geluis terd naar de heer A. de Zoete uit Haar lem, werkzaam bij de N.V. Agro Ohemie, die een uiteenzetting gaf van het gebruik van chemische stoffen ter bestrijding van plantenziekten. Wij krijgen de indruk, al dus de heer De Zoet, dat er steed6 meer ziekten in de bollen komen en wij vra gen ons af, wat de oorzaak daarvan la, om zodoende tot correcties te komen. Elke plantensoort heeft haar eigen ziekten, wordt het slachtoffer van bepaalde para sieten en heeft daarom speciale afweer middelen nodig. De grote vorderingen, de laatste Jaren op het gebied van de plantenziektekunde gemaakt, doen hun uitwerking gelden, terwijl zich vele nieuwe perspectieven openen. Na de pauze werd de documentaire film in kleuren van Bayer Research en Leven gedraaid, die liet zien, dat de scheikunde ons hele leven beheeret. Chr. overheidspersoneel De afdeling Lisse van de Nederlandse christelijke bond van Overheidspersoneel vergaderde onder voorzitterschap van de heer J. Willemsen in De Taveerne. De af tredende bestuursleden werden herkozen. Tot afgevaardigde naar het landelijke congres van de N.C.O.B. werden benoemd de heren J. Willemsen en J. Faas. De heer Hofman, lid van het hoofdbestuur, leidde verder de avond. Er werden vele vragen gesteld, in het bijzonder over d« A.O.W. en de werkclassificatie. Schaaknieuws Uilslagen negende bordenwedstrijd: Ch. BoogerdJ. van der Voort afgebroken; C. ClementJ. van Koppen 01; A. Verdoes I. van Rijssel 0—1; P. Boogerd—H. Fe- leus 10; J. Boogerd—A Krössohell afge broken. Verlovingsringen WAT ANDEREN ZIJN ZIJN WIJ OOK, n.l. erkend ERRES handelaar i LANCEZAAL voor vakkundige plaatsing - le klas antennes en materiaal en bovendien de overbekende Langezaal service. LANCEZAAL - STILLE RIJN 3-4 - LEIDEN Telefoon 26545 - Giro 611410 Ook morgen brengen onze advertenties weer veel nieuws 35 Arend Bubbelaar was een lange, blon de jongen van een jaar of achttien die in de melkzaak van zijn vader werkte, een paar huizen verderop in dezelfde Spekkie en Blekkie kenden hem goed en ze begroetten hem hartelijk toen hij de ka mer kwam binnengestapt. „Van harte gefelicieerd met die gewel dige vondst van je, Spekkie", zei Arend „Jij hebt altijd weer iets bijzonders, hè? Kun ijsjes van dertien vinden?" „Je hebt er zeker nog nooit een in wer kelijkheid gezien. Arend?" vroeg Spekkie „Nee, natuurlijk niet," lachte Arend. „Er zijn immers maar een paar mensen in ons land die er een hebben. Maar ik ben ont zettend benieuwd om hem eens te bekij ken. Spek. Eigenlijk is het gek, dat ie het zoiets bijzonders vindt," vervolgde hij. an vijftien heb ik bij bosjes ge had en een ijsje van dertien is feitelijk precies eender, alleen verschilt er één cij fertje van. Gek, dat je er dan toch zo op gewonden van raakt, hè? Ga hem eens gauw halen Spek." Spekkie rende de keerde even later met het blikken doosje terug. Hij nam het plastic zakje eruit, vouwde het behoedzaam open en legde de postzegel heel voorzichtig op zijn hand. „Je mag er wel naar kijken, Arend, maar hem niet beetpakken, hoor. Ik zou niet weten wat ik moest beginnen als er een tandje van beschadigd werd." „Nee, natuurlijk, je hebt groot gelijk. Spek," zei Arend, terwijl hij zich voorover boog. Dan maakte hij een afwerend ge- de gek te houden?" riep Spek kie verbaasd uit. „Maar ik houd je hele maal niet voor de gek. Hoezo dan?" „Houd je nu niet van den domme, Spek," grinnikte Arend. „Jij weet ook heel goed dat het geen ijsje van dertien is, wat je daar op je hand hebt liggen, maar een doodgewoon ijsje van vijftien." Spekkie was zo verbijsterd dat hij star, met wijdopen mond, voor zich uit bleef staan staren. Dan bracht hij met een wil de ruk zijn hand omhoog en keek i postzegel die daarop lag. En Arend had ge lijk: inplaats van het zeldzame ijsje van dertien lag er een heel alledaags ijsje van „M-mijnheer L-lederbeen," stamelde hij ontzet, „d-die m-moet mijn ij-ij-ijsje gesto len hebbent" g (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 6