van der E Vrouwelijk, poëtisch werk is verademing als een Opening H' L.A.K.-tentoonstelling tot 24 maart te bezichtigen Porte des lilas, goede keus van K. en O. Rechtzaak van Leidenaar 0111 verdwenen schilderijen Esthetische vorming Leidse schooljeugd NIEUWF LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 4 MAART 1959 Agenda voor Leiden Gebouw Middelstegracht Maranatha-conferentie, sprekers: de heer J. Klein Haneveld en de heer C. A- van Duuren, onderwerp: „Wat brengt de toe komst voor de Kerk, Israël, de wereld en De Doelen, 8 uur: genootschap Neder landEngeland, dr. V. Barocas over „Space travel, fact and fiction". Schouwburg, 8 uur: K. en O., Rotter dams Toneel met „Spotgeesten". Gebouw Maranathakerk, Lage Mors- weg, 2 tot 5 en 7 tot 10 uur: verkoping ten bate van werk van Hervormde wijk- gemeente Morskwartaer en verfraaiing van de kerk- Gebouw Lutherse kerk, 2.30 tot 5.30 en 7 tot 10 uur: bazaar ten bate van restau ratie van het kerkorgel. Wijkgebouw Levendaal, 2.30 uur: ope ning bejaardensociëteit Hervormde wijk- gemeente Levendaal door ds. D. J. Vossers. LEIDERDORP: gebouw Irene, 7.30 uur: jaarfeest van Geref. jeugdclubs. Station, 8.30 uur: vertrekt excursie N.CJteis-V. naar de effectenbeurs te Amsterdam. Donderdag Gebouw Middelstegracht 3, 8 uur: Maranatha-conferentie, sprekersde heer J. Klein Haneveld en de heer C. A. van Duuren, onderwerp: „Wat brengit de toe komst voor de Kerk, Israël, de wereld en uzelf?" Schouwburg, 8 uur: K. en O., Rotter dams Toneel met „Spotgeesten". Gebouw Lutherse kerk, 2.30 tot 5.30 en 7 tot 10 uur: bazaar ten bate van restau ratie van het kerkorgel. Breestraat 85, 3 uur: opening theegele genheid annex restaurant gebrs. Van der Heiden. De Harmonie, 8 uur: afdeling Leiden Ned. Vereniging ex-politieke gevangenen uit de Bezettingstijd, afscheid prof. mr. R. P. Cleveringa; mevrouw O. C. D. Iden- burg—Siegenbeek van Heukelom over „De universiteit onder vroegere be zetting". Station, 6.45 uur: vertrek autobussen K. en O. naar Weense IJsrevue te Den Haag. Gebouw Levendaal 1, 2.30 uur: stich ting Commissie voor huishoudelijke katoen, de ivondgebed. Gezinsvoorlichting, films c kunstvezel van de natuur. Stadsgehoorzaal, 2.30 uui modeshow. Vrijdag Koor Pieterskerk, 7.15 uur: Stadsgehoorzaal, 8 uur: Kunstkring Voor Allen, cellist Gaspar Cassado. Foyer gehoorzaal, 8 uur: filmavond Lis- sone Lindeman over Italiaanse Rivièra. Chr. Geref. kerk, 8 uur: herdenking 40- jarig bestaan van zondagsschool Het Mosterdzaadje, spr.: ds. C. van der Weele, declamatie C. Spaanderman, organist Dirk Janszoon Zwart. Den Burcht, 7.30 uur: feestavond speel tuinvereniging Ons Eiland. Schilderessen exposeren in Leiden ET LE1DS Academisch Kunstcentrum houdt in samenwerking met de voor het Studium Generale in de bekende ruimten van de academie van 4-24 maart een tentoonstelling van vijf schilderessen, een expositie, die in zekere zin een reactie mag worden genoemd op de vorige exposities: die van de grafiek in oktober 1958, die van werken uit het Stedelijk Museum te Amsterdam in november van het vorige jaar, en die van de informele kunst van februari 1959. Déze vijf schilderessen zijn wat men noemt „gematigd modern". Het zijn: Helen Sieger, Els van Bohemen, Hannie Bouman, Quirine Collard en Anita Schoonhoven. haar maakte. Zij geeft alles weer met uitsluitend het paletmes: landschappen, stillevens, stadsgezichten, menselijke fi- Opmerkelijk bij haar werk is nog, dat zij veel niet-kleuren gebruikt zoals zink wit, zwarte grondverf en oker. Helen Sieger werd in New York ge boren. Zij volgde daar de kunstacademie en deed er étalagewerk in grote waren huizen. Een tijdlang vertoefde zij in Ca- lifornië, in New Mexico en in Canada. Drie jaar volgde zij daarna (met een studiebeurs) een cursus aan de Rijksaca demie in Amsterdam. Zij kreeg veel op drachten als beeldhouwster, maar huwde de schilder Fred Sieger, die leraar werd in Arnhem. Toen is zij aan het schilderen gegaan poëtisch werk, echt vrouwelijk Zij exposeerde het in Arnhem, in Deven ter. in Delft en in Den Haag. In 1958 deed zij óók mee aan de Talensprijs. De volgende maand komt zij uit bij „Con tour" 1959, op 4 april in Den Haag en daarna in Amsterdam. Vijf jonge vrouwen laten hierbij zien. hoe zij op de moderne stromingen in de kunst reageren. Nemen wij eerst Els van Bohemen. In 1936 in Den Haag geboren. Eén jaar vrije academie en verder autodidact. Zij is ge huwd met Kees van Bohemen, dia wij op de vorige tentoonstelling als abstract kunstenaar ontmoetten. Haar eerste sitae. Kennelijk beïnvloed door haar echt genoot toont zij een pressieve" portretten. Hannie Bouman. iets ouder (zij werd in 1919 op Curagao geboren) toont werk. waarvan men anatomisch nog wel wat méér exacte studie verwacht. Zij werkte bij haar oom in Amerika en na de oor log volgde zij een opleiding als modeteke- nares. In Rotterdam. De figuren, die de mode toonden, interesseerden haar reeds méér dan de toiletten zelf. Zij te kende figuren van de balletschool Netty v. d. Valk en behaalde in 1957 de TalenS' prijs. Aan haar werk is nog wel te mer ken, dat zij mode-tekenares was Zaterdag Gehoorzaal, 8 uur: harmoniekapel „Werkmans Wilskracht", concert, in tweede deel cabaretprogramma Frans Aula stedelijk gymnasium, 8 uur: klas sieke avond van de Leidse Jeugd-Actle met medewerking onder meer van chr. toneelgroep Imperium en de klassieke- muziekgroep van K. en G. Logegebouw, Steenschuur, 3.30 uur: bedrijfs-E.H.B.O.-wedstrijden. Consistorie Oosterkerk, 7.30 uur: avond gebed. Antoniusclubhuis. 8.15 uur: uitvoering Accordant©. Aula Hervormde ulo-school, Asserstraat 8 uur: padvindersrevue kennersgroep Jan van Galen, „De wereld rond". Apotheken De avond- en nachtdienst wordt w genomen door apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, telef. 20502. De apotheek Wilhelminapark 8 te Oegst geest, telef. 26274, is doorlopend geopend Van dc universiteit Donderdag 5 maart: filmzaal academie gebouw, 7.45 uur: lezing met kleuren films over „Het India van nu" (toegan kelijk voor alle leden van de filosofische faculteit). Donderdag 5 maart: sociologisch insti tuut, Rapenburg 59, 7.30 uur: lezing met lichtbeelden en grammofoonmuziek ter gelegenheid van de zevende dies van het interfacultaire dispuut Q.M.R., „China onder rode vlag", door J. G. Waarden- burg. Vrijdag 6 maart: Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: laatste avondgebed vóór de vakantie, met medewerking van Colle gium Musicum. Maandag 9 maart: huize Over 't Hoff, Gerecht 10, 7.30 uur: buitengewone leden vergadering van afdeling V.C.S.B. met bestuursoverdracht en cabaret. Dinsdag 10 maart: Schouwburg, pre mière „Hoed op hol" door toneelgroep van oud-studenten ten bate van het Ned. studentensanatorium. Vrijdag 13 maart: Pieterskerk, 7.15 uur bevestiging lidmaten Hervormde studen tenpredikant. Dinsdag 17 maart: Pieterskerk en bij zalen, 7.15 tot 11 uur: avondretraite Her vormd studentenwerk. Casii jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Adam en Eva (14 jaar). Luxor (2.30 en 7.30 uur): De tien Gebo den (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Klop maar op een deur (18 jaar); donderdag: Je kunt het toch niet meenemen. Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De Vikings Musea, Instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen- Quirine Collard werd in 1920 Den Haag geboren. Zij volgde een op leiding aan de Haagse Academie voor Beeldende Kunsten en in 1946 van de academie gekomen wijdde zij zich aan de vrije schilderkunst. Van 1947 af toonde zij zich ieder jaar in de exposities van de Haagse Kunstkring. Sedert 1950 wijdde zij zich ook aan reclame en textieldruk etc. Zij hoort bij de groepering „Verve", opgericht in 1952. Een uit gesproken Francophiel, een minn van Frankrijk, met bewondering te vens voor Egypte en de middeleeu wen. Humoristisch en kinderlijk zijn haar fantasieën, aardig en poëtisch kleur, eerlijk en zonder preten ties. Margriet-1 Anita Schoonhoven, gehuwd met de schilder Jan Schoonhoven, van wie wij de vorige maand óók werk in dit kader konden bekijken, is geboren in januari 1922 in Leiden. Haar jeugd bracht zij in Indonesië door. Sedert 1943 woont zij in Delft. Zij was eerst jazz-zangeres en be gon in 1953 voor tijdverdrijf aan de beel dende kunst. Waar dat al niet toe kan leiden. Thans Is zij lid van de Haagse Kunst kring en doet als zodanig mee aan groeps tentoonstellingen in België, Engeland en Duitsland. In Delft kwam zij uit op „De Contour" 1958. In april a.s. kan men haar werk in Dordrecht zien en in mei in Deventer Het rijk en het ziekenhuis Bethel kochten werken van haar aan. Zij verbleef veel in Parijs, dat een onvergetelijke indruk op Kunstkring „Voor Allen" Vrijdag 6 maart zal in de stadsgehooi zaal voor de Leidse kunstkring „Voor Allen" de Spaanse cellist Gaspar Cassado optreden met aan de vleugel Lowell Farr. Het programma bestaat uit werken van J. Chr. Bach, Van Beethoven, Brahms, Hindemith, Fauré en Cassado. Zie vervolg itadsnieuu op pagina 9 Mogen wij het eerlijk zeggen? Een verademing dit vrouwelijke, poëti sche werk na al het stoere, principi ële, dat voorafging. Moge een Els van Bohemen al eens te krachtig van uit drukking zijn naar verhouding van de inhoud, de totale indruk is er toch een van vrouwelijke werkelijkheids zin en gevoel voor het dichterlijke, een verademing na alle principe ruiterij, die mannen soms plegen te beoefenen. C. Th. Wilbert-Rcisbermai Competitie van de L.S.B. LSG IV blijft met veel verve zijn kan didatuur stellen voor de titel in 3C. Gis teravond won het Leidse tiental van Zwarte Pion II met 82. 't Gaat in deze klasse nu slechts om LSG IV en War- LSG IV—Zwarte Pion II: D. H. de Jongh—W. Goedemans 1—0, P. de Wek kerG. de Jeu 10, A. DortlandJ Koppen Vi, J J- W. BorleffsS. de Ruiter Vadrs. J. BalkesteinC. van Ruiten V4—Vj, Th. v. d. Oord Sr.—C Hoogenboom V4, P. v. d. BoschG Warmerdam 10, mr. A. de BatsJ. Geerling 1—0, J. Verwey—J. Scholtes 1—0, C. J. de Jong—n.o. 1—0. Totaal 8—2. Filmstudiekring Leiden TANIGE JAREN geleden verweet de Franse filmcriticus Frangois Truf- faut zijn landgenoten, die zich bezighouden met het maken van films, gebrek aan ijverzucht. Het ontbrak de meesten aan de wil om het zo goed mogelijk te doen, aldus Truffaut. Terecht maakte hij een uitzon dering voor René Clair en nog enkele anderen. Met de keuze van de film, die gisteravond in het Filmstudiekring-programma draaide, is K. en O. heel gelukkig geweest. „Porte des lilas" is door Clair in 1957 uitgebracht. Hij steekt hierin ver boven vele van zijn collega's uit. Olair is hier een film-dichter, kunstenaar, die een gegeven, net zo goed, een melo-dramatisch w< gedrocht gemaakt had kunnen worden, weet te behandelen, dat het een war menselijk brok leven wordt, dat aangrijpt door de poëtische mander van verfilmen De intrige heeft hij ontleend aan „La grande ceinture" van René Fal- let. 't Is helemaal niet diepzinnig, maar raakt wel de diepste menselijke gevoelens. De „artiest" en Juju zijn dikke vrienden Laatstgenoemde is een nietsnut, een slappeling, die ziich alleen verwijt, dat hij voor niemand nuttig is. Op zekere dag komt een door de politie gezocht gevaarlijke misdadiger, in het huis iStxk. 1 33-jarige exporteur uit Leiden heeft de rechtbank in Maastricht terecht gestaan wegens verduistering van schil derijen en geld dat hij voor verkochte stukken had ontvangen. In mei 1957 verbinding getreden met een koop- in Maastricht, die hem een collectie schilderijen voor verkoop toevertrouwde. Hieronder waren een Rembrandt, een Jan Breugel, een Van Goyen en werken o.a. Teniers, Van der Werff en Wouwer- De twee handelslieden waren gekomen dat de hele collectie ei van 42.000 moest opbrengen, d% exporteur dan 10 procent zo gen. Deze reisde naar relaties ii (Eskilstrum) waar hij echter tegen de afspraak in twee schilderijen in con signatie gaf. Deze schilderijen zijn daar i bedrag burg 73: elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mlneralogisch museum Garenmarkt 1 b: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch 'tudiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 16 a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch Instituut, Rapenburg 26. ilke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74, elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling geopend van half 10 tot half 6. j zaterdag tot 5 uur. Academiegebouw, Rapenburg 73: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 >t 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg 6: op maandag, woensdag en rijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steen- itraat la: elke dag geopend van 10 tot Instituut voor culturele anthropologic :n sociologie van niet-westerse volken Eerste Binnenvestgracht 33 a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 ur, behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museum De Lakenhal, Oude Singel 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2: elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraat I b: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op zaterdag tot 1 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag 10 5.30 Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliotheek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6 30 tot 8.30 uur 's avonds. (Deze opgaven gelden niet voor zon- en feestdagen.) Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: „Wat doe je in de kou?" educatieve tentoonstel- over het leven van de Eskimo's. Geopend tot en met 1 maart. Academiegebouw, Rapenburg 73: expo- tie over informele kunst, geopend tot 28 februari. De Lakenhal, 10 tot 4 uur: tentoonstel ling Wie was Vincent van Gogh? (tot 2 De Lakenhal, 10 tot 4 uur: tentoonstel ling Schatten uit het Mauritshuls (tot Leads acad. hist museum, Rapenburg 73: tentoonstelling „Beeldende kunst van eives", van 5 tot 20 februari, geopend in 11 tot 5 uur (13 inzenders). Universiteitsbibliotheek Rapenburg, op werkdagen van 9.30 tot 5.30 uur: leven merken van Scallger (tot en rne-t 21 februari). Academiegebouw Rapenburg 73: Leids Akademisch Kunstcentrum, tentoonstel lingen van schilderijen, gouaches en teke ningen van Helen Sieger, Els van Bohe- [n, Hannie Bouman, Quirine Collard Anita Schoonhoven, van 4 tot 24 maart. nog steeds, maar de exporteur weigert het adres op te geven. Ook had hij een schilderij van Horemans verkocht voor ƒ2000 en vier andere werken in Keulen aan de kunsthandelaar F. A. Menna over gedaan voor 2500 D.M. Dit was ver onder de prijs die tussen de eigenaar en de ex porteur was overeengekomen. Ook dit geld had de man evenmin afgedragen. In Zweden was intussen gebleken, dat de v(jftlen schilderijen lang geen f 42.000 waard waren, waarop de eigenaar de koopsom verlaagde tot f 28.000. Er bleken namelijk verscheidene niet-authentickc stukken en enkele vrij minderwaardige werken in de collectie te zitten. De officier van justitie bij de rechtbank in Maastricht, mr. A. W. Rosingh, was van oordeel, dat de verduistering van en kele schilderijen en van opbrengsten van de verkochte stukken vaststond. Hij wil de echter wel in aanmerking nemen, dat de eigenaar de verdachte had belast met veel te hoge verkoopbedragen. De ei? was zes maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk. De verdediger, mr. P. Driessen uit Geleen, zei, dat de verduistering van in consig natie gegeven stukken niet was bewezen, dat overigens de opzet tot verduiste ring geenszins vaststond onder de vage omstandigheden van de gemaakte mondelinge verkoopovereenkomst. De rechtbank zal op dinsdag 17 maart uitspraak doen. Wedstrijden herenkappen In de bovenzaal van café-restaurant Zomerzorg te Leiden werden gisteravond onderlinge wedstrijden herenkappen ge houden. De uitlsag: 1. de heer Spruyt, 292 punten-, 2. de heer Plu. 292, en 3. de heer Peper, 272. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Hermanus Jacobus Pius Francificus Antonius Maria zn v H J Nijhuis en C de Geus; Thomas Her man zn v R van Kuipers en E Boddé; Gerrit zn v A Vergeer en G Houtman; Ferdinand Dirk Ohristiaan zn v M C Hansen en E de Bruijn; Pieter zn v A M Hue en M van der Bent; Ronald Hui bert zn v H A Koenen en H W Guldemond; Frederik zrn v D P Kuy- venhoven en W A Teske; Jozeph Theodoras Maria zn v J G Opstal en P M A van Nobelen. Overleden: J H Iesberte 59 jaar; L C Piket 47 jaar echtgenote v P J J Zaalberg; A M van Gerven 44 jaar; C van den Heuvel 72 jaar; L van den Wijngaard 74 jaar echtgenote v T D J Welling. de „artiest" terecht. Juju neemt hem in zijn bescherming. Hij heeft plotseling werk gekregen. Hij heeft het nu zelfs zo druk, dat hij niet meer in de aan de over kant gelegen kroeg komt. Dal zegt wat, want behalve de drank trekt hem ook de dochter van de café-eigenaar. Wanneer beide vrienden wegens dief stal zich op het politiebureau moeter verantwoorden, komt de dochter van d« waard in het huis en vindt daar Bar bier. Wat hem bij veel vrouwen gelukt is, gelukt hem ook bij haar. Hij weel geld los te krijgen voor zijn vlucht naar buitenland. Juju, die een pakje bankbil jetten heeft gekregen van het meisje aan Barbier te geven, ontdekt wat er de hand is. De schurk Barbier wordt ge dood en danJa, dan is de film Geen triomfantelijke, wel een diep te leurgestelde Juju, vraagt aan de ar tiest om niet te fluiten. „Je hebt geen hart". Hij is weer een nietsnut. Veel is er in deze film beperkt: het aantal personen, de omgeving, waarin het speelt (Porte des lilas), en tot op zekere hoogte ook het gegeven. Onbeperkt evenwel waren de mogelijkheden voor René Clair, misschien moeten we schrij ven: onbeperkt was zijn wil het beste tel geven wat hij kon. camera zorgde voor een buitenge- getroffen sfeer. Het, langzame tempo suggereerde uitstekend de lande righeid en verveling van de nietsnut, te genover het vlottere tempo toen er voor Juju werk aan de winkel kwam. Het beeld gileed als vanzelf van het één in heit ander over. Een buitengewoon knappe mooie, poë tische film. Men kan dankbaar zijn, dat n O. deze film, die in Leiden niet in openbare vertoning zal komen, voor haar leden heeft laten draaden. A. C. Bouwman Collecte in Leiden Volgende week wordt in Leiden de jaarlijkse collecte voor de tien Groes- beekse tehuizen gehouden. De inzameling komt ten goede aan kinderen van alle ge zindten, die de ouderzorg missen en vol wassenen, die door geestelijke of lichame lijke misdeeldheid leiding en de beschut ting van een tehuis nodig hebben. Men kan zich' opgeven als collectant(e) bij me vrouw H. E. de Koning-Thors, Jan van Houtkade 42a, Leiden. DONDERDAG 5 MAART 's avonds 6 uur Tearoom - Restaurant Breestraat 85 Leiden Gods Woord alleen uitgangspunt Burgemeester D. Kodde sprak voor Leidse S.G.P. TN EEN DER LOKALEN van het gebouw Prediker sprak gisteravond voor de plaatselijke afdeling van de Staatkundig Gereformeerde Partij burgemeester D. Kodde van Zoutelande (Walcheren), lid van de Tweede Kamer. De heer G. Scheurwater leidde de spreker, die als enige Zeeuwse burgemeester in Walcherse klederdracht is, met enkele woorden in. De heer Kodde heeft een uitgebreid overzicht gegeven van de naoorlogse politiek, het ontstaan van de brede-basiskabinetten en de taak van de overheid. Om op vele vragen een antwoord te vinden, moeten wij Gods Woord raadplegen. Eens, vóór de zondeval, zo betoogde de heer Kodde, was er geen overheid. God stelde die in na de zondvloed, want toen wilde Hij Zijn raadsbesluit met de wereld en Zijn uitverkorenen volbrengen. God stelde de overheid in om tegen het kwade te waken. Na de bevrijding kregen wij in Nederland een brede basis. Uit het oog werd verloren, bij de naoorlogse ka binetsformaties dat de enige basis Gods Evangelie is. Wat heeft toch A.R.P. en C.H.U. bewogen om mee te doen aan een regering, die niet op die enige basis staat? In December van hel vorige Jaar bleek wel hoe de zaken in elkaar waren gedraaid. Door de belasting- politiek viel de regering en de brede basi6 was kapot. Op de zg. „Fakkeldragersdag" van de P.v.d.A. hadden de socialistische ministers opdracht gekregen alleen te blijven wanneer de belastingvoorstellen zouden worden aangenomen. De minister is echter geen dienaar van zijn partij, maar van de Kroon. Wanneer de Tweede Kamer had gebogen, dan was men onder de dictatuur van deze partij gekomen. Overheid De S.G.P. erkent, dat de overheid is als dienaresse Gods, maar om der den wil. De P.v.d.A. ziet dat helemaal niet. God heeft dus ook de taak van d overheid begrensd. Zijn Woord leert ón< dat wij allen, van hoog tot laag, diep zij; Residentie Orkest gaf concert TpEN TWEEDE MALE in dit seizoen heeft gistermiddag de Leidse com missie tot esthetische vorming van de schooljeugd een concert ge houden, waardoor nog wel in twee ploegen, een groot aantal jongens en meisjes van Leidse instellingen voor lager onderwijs in de gelegenheid werd gesteld een met zorg samengesteld programma te beluisteren, uitge voerd door het Residentie Orkest. Met voldoening constateerde de heer B. Swanenburg. inspecteur bij het lager onderwijs te Leiden, in zijn wel komstwoord, dat de animo bij de schooljeugd voor deze concerten groei ende is en dat Leiden ook in zijn jeugd demonstreert een muzikale stad te zijn. Ook ditmaal viel er in de volle zaal een goede discipline waar te nemen, dank zij dc zorgen der begeleidende onderwijzers cn onderwijzeressen. Daar het programma reeds van tevoren met de betrokken schoolklassen was behandeld, behoefde de dirigent Willem van Otterloo niet veel tijd toelichting tc besteden, zodat het toch nog vrij uitgebreide programma vlot kon worden ten gehore gebracht. Beethovens ouverture Egmont klonk al dadelijk zeer goed, duidelijk van opbouw dynamiek, sterk dramatisch van uit beelding. Een ontspanning brachten twee delen uit Schuberts „Rosamunde", waarin name de houtblazers prachtig spel i horen. De „Kaiserwalzer" van Joh. Strauss vond uiteraard een levendige be langstelling en Van Otterloo slaagde er lollig uitstekend in deze luchthartige en modieuze muziek orkestrale fleur te ver lenen. De climax bracht ten slotte de „Ap- prenti sorcier" vap Paul Dukas, waarbij de toehoorders niet alleen zeer knap irkestspel konden bewonderen, doch ook de mogelijkheden van klankschakeringen het moderne symfonieorkest uitge breid gedemonstreerd kregen. Het kan niet ontkend worden, dat de commissie tot esthetische vorming van de schooljeugd haar doel nastreef; met mid delen. die aan de hoogste esthetische eisen voldoen en die lang niet elke schooljeugd, in Nederland of elders, tot zijn beschik king zal krijgen. We hopen dan ook zeker, dat dc honderden jongens cn meisjes die dit concert mochten bijwonen, nu en later zullen tonen dit grote voorrecht ten volle waard te zijn. Er wend in elk geval geestdriftig geapplaudisseerd. D:t jeugd- concert was, ook afgezien van alle peda gogische of didactische doelstellingen, van een zeer hoog gehalte. Dr. J. van der Veen. Ds. Molenaar bedankt Ds. C. Molenaar te Leiden heeft be dankt voor het beroep van de Gerefor meerde Gemeente van Amsterdam-Noord Bazaar van wijkgemeente „Morskwartier" Vanmiddag om 2 uur Is in het wijkge bouw bij de Maranathakerk aan de Lage Morsweg een bazaar geopend die tot en met vanavond duur:. Deze goed-voorziene bazaar is opgezet door de Hervormde vrouwendienst van de wijkgemeente „Morskwartier". De opbrengst is voor namelijk bestemd voor het werk van de Hervormde bejaardensociéteit in deze wijkgemeente. Gebouw „Geloof, Hoop en Liefde'' bestaat 65 jaar Het wijkgebouw „Geloof. Hoop en Liefde" van de afdeling Lelden van de Protstanten-Bond (Lange straat 67-69) bestaat 65 jaar. Op 21 maart wordt hel lustrumfeest gevierd met een feest middag voor dc clubhuis-kinderen en ccn herdenkingsavond met receptie in „Den Burchlt". gevallen, dat Hij on grijpt. De S.G.P. 6telt zich niet tegenover de werkman, maar wel tegenover de produc tiviteit van ambtenaren. Het bedrijfsleven is niet meer vrij, want de geleide eco nomie is gekomen. Daarom staat de S.G.P. afwijzend tegen de P.B.O. Alle andere politiek, waarbij de be ginselen tot humanisme lelden, moet wor den afgewezen. De heer Kodde zei een voorstander te zijn van het brengen van de melk rechtstreeks van produkten naar consument. De boer verdient dan meer en de koper behoeft minder te betalen. De S.G.P. wordt aangediend als een anti-papistische partij of als een gruwelijk ouderwetse stroming. Wij mogen wel tegenover Rome staan, maar niet tegen over de roomse. Wij mogen een roomse niet haten omdat hij deze leer aanhangt. De overheid heeft de taak de ware gods dienst te verbreiden. Zij heeft niet een taak in, maar omtrent de Kerk. Dit heb ben onze vaderen ons zo geleerd. Het gaat de S.G.P. niet om het vele. maar om het getrouwe in den lande, zo besloot de heer Kodde. Wijziging Leidse stembureaus De kiezers, die tot nu toe hun 6tem uit brachten in hel stembureau in het stad huis, ingang Breestraat, zullen zich bij de komende verkiezingen dienen te vervoe gen in het stadhuis ingang Stadhuisplein en de kiezers, die hun stem uitbrachten in de school aan de Pieterskerkstraat moeten nu zijn In het gymnastieklokaal aan het Pieterskerkhof tussen de num mers 4a en 4c. Het stemlokaal Middelste gracht 119, ingang Uiterstegracht, is ver vangen door het Evangclisatiegebouw, Middelstegracht 3. Voorts zullen de kiezers, woonachtig in de hieronder genoemde straten, zich thans moeten vervoegen in het daarachter ver melde stembureau. Kernstraat en Verdamstraat ln school Kernstraat 2; Cobetstraat, Fruinlaan, De Laat de Kan terstraat, P. J. Blokstraat en Zoeterwoud- 6esingel in school Roodenburgerstraat la; Boshuizerlaan, Muldersstraat en Tel de rskade ln school Telderskade; Anna van Saksenstraat, Binnenlaan, Falckstraat, Julianastraat, Louise de Colignystraat, Van der Duynstraat, Prins Hendrikplein, Waldeck Pyrmont6traat in school Maresingel 54, ingang Marnix- straat. De kiezers woonachtig in woonschepen en woonwagens zullen hun stem kunnen uitbrengen in het stembureau in de omge ving van lig- of standplaats, dus niet meer centraal in het stembureau aan de Hoog landse Kerkgracbt 20a. Verhuist in het zilver Op 12 maart zal het 25 jaar geleden zijn, dta her. kledingmagazijn Verhulst te Den Haag, dat in Leiden een filiaal heeft, werd opgencht Hel filiaal aan de Breestraat werd in 1939 geopend. In verband mei zijn leeftijd tred de heer W. L. Verhulst in 1954 af als directeur en werd hij opgevolgd door de heer B. H. Topper, die van 1939 af het filiaal te Leiden had beheerd. Met de zaak jubileren ook de heren H. P. N. Peeters en H. Redel, reep. chef etalage- dienst en coupeur. Tram ook in A'dam duurder B. w. Amsterdam overwegen het verlies van het gemeentevervoerbe drijf ten bedrage van ƒ14,5 miljoen, zij het gedeeltelijk, door tariefsverhoging op te vangen, evenals ln Den Haag staat te gebeuren. Gelede en dubbelgelede tramwagens maken een goedkopere exploitatie mo gelijk door besparing van rijdenr perso- neel, doch het sluitend maken van de begroting van het vervoerbedrijf vraagt een veel dieper ingrijpen, aldus B. m W.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3