ïlieutue £eiiisrl)c (fournnl Moordpartij voorkomen in Nyassaland dr. Hastings Dulles krijgt radio-actieve goud-injectie Cliroesjtsjef in Oost-Duitsland Volksleider Banda gedeporteerd Macmillan begroet als de nieuwe leider der westelijke alliantie Pionier seint Peil van investeringen niet onbevredigend VERENIGING VAN K.L.M.- VLIEGERS SOLIDAIR Europese commissie geeft vrijhandelszone op gegevens door Erhard wijst de kandidatuur af WOENSDAG 4 MAART 1939 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN, f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week ADVERTENTIES- f 0.20 per millimeter Fam'lieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936 CHRISTEL! JK-N AT ION A AL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastlch 1« abfbltutn myn hert ia Icgljcnspocf Negenendertigste jaargang no. 11505 MR. BEERNINK in Amsterdam Men zal ons moeten nemen zoals we zijn Bij relletjes 26 negers gecloocl Aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dul les, is gisteren een injectie van radio- tctief goud toegediend. Deze behan deling werd toegepast om de regel matige bestraling tegen de kanker te versterken. Het radio-actieve goud werd in vloeibare vorm rechtstreeks m de buikholte gebracht. Premier Chroesjrtsjef Is vandaag uit Moskou in Leipzig aangekomen voor een bezoek van vier dagen aan Oost-Duits land, waarbij hij waarschijnlijk te Oost- Berlijn met Oosbduirtse leiders zal spreken over het sluiten van een afzonderlijk vredesverdrag met de rege ring-Grotewohl Aanleiding tot het bezoek van de Rus sische leider is de voorjaarbeurs te Leipzig. T\E BRITSE minister van koloniën, Lennox-Boyd, heeft verklaard dat de regering in Nyassaland over inlichtingen dat het Afrikaanse Nationale Congres plannen heeft gemaakt voor het vermoorden op grote schaal van blanken, Aziaten en gematigde Afrikaanse leiders. Ter voorkoming van dit bloedbad is gisteren in Nyassaland de noodtoestand afgekondigd en is dr. Hastings Banda, de fanatieke voorzitter van het inheemse Nationale Con gres aangehouden. Hij is met enkele andere onruststokers overgebracht naar Zuid-Rhodesië, waar hij vermoedelijk verblijft in een kamp voor poli tieke gevangenen te Boeloewajo. Minister Lennox-Boyd verklaarde gisteren in het Lagerhuis dat ver sterking van de veiligheidstroepen in Nyassaland van direct belang is. Gouverneur Armitage is verantwoor delijk voor de achtduizend blanken, tienduizend Aziaten en de Afrikanen, van wie het overgrote deel trouw is aan het gezag, aldus de minister. Uit Nyassaland kwamen vandaag nog steeds berichten binnen over ongeregeld heden. Gisteren kwamen bij botsingen "PRESIDENT EISENHOWER heeft de Britse premier Macmillan uitge nodigd voor een bezoek aan Washington, om verslag uit te brengen over zijn bezoek aan de Sowjetunie. Macmillan, die gisteren in Londen terugkeerde, gaat maandag voor twee dagen naar Parijs. Op twaalf en dertien maart is hij in Bonn. Vermoedelijk gaat hij tezamen met mi nister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd over ongeveer twee weken naar de Verenigde Staten. In Engeland is Macmillan toegejuicht als de nieuwe leider van de westelijke alliantie. De invloedrijke Times achrccf vandaag: „Terwijl het Amerikaanse staats hoofd een verminderde kracht wordt, de Duitse bondskanselier een oude. droevige man is en de Franse president volledig beziggehouden wordt doo andere problemen, valt de verantwoor deljjkheid op de Britse premier om I de komende weken de alliantie mc gezond verstand en krachtig te leiden' De News Chronicle schreef: „Macmillan kwam uit Rusland in Londen terug heeft de leiding van het Westen op zich genomen". De Dally Telegraph: „Het duidelijk dat Macmillan, nu in een betere positie dan welke andere westelijke staats man om de houding van Rusland te schat- ben op de formulering van de geallieerde ten, een uitzonderlijke invloed zal heb- politiek ten opzichte van Berlijn In Moskou hebben gisteren de am bassadeurs van Polen, Tsjechoslowa- kjje en Oost-Duitsland nota's ontvan gen van de Russische regering, waarin weer duidelijk wordt verklaard dat Oost-Duitsland de soevereine bewaker Makarios nodigt Grivas uit Aartsbisschop Makarios heeft gis teren op een persconferentie te Nico sia. de eerste sedert zijn terugkeer, verklaard dat hij de leider van de ver zetsorganisatie Eoka, Grivas, nog niet heeft gezien en nog geen contact met hem heeft gehad, maar hem voor zijn vertrek van Cyprus zou willen ont moeten. De wapens van de Eoka dienen te wor den verzameld, nadat Makarios ingevolge een akkoord met de Britse regering een oproep tot uitlevering heeft gedaan. De Britse regering draagt de verant woordelijkheid voor het verzamelen der wapens en zij zal deze vasthouden totdat er een nieuwe regering voor Cyprus is gevormd. Deze regering zal er vervol gens de beschikking over krijgen, aldus de aartsbisschop. Hij noemde de onafhankelijkheid van het eiland niet onverenigbaar met het lidmaatschap van het Britse gemenebest Als gevolg van de Londense overeen komst over Cyprus zijn er geen overwin naars of overwonnenen. Overwinnaar ts de geest van samenwerking en niet die van verdeeldheid en strijd, aldus Ma karios. Bus met kinderen rijdt in vijver Een schoolbus met zestig neger kinderen is gisteren bij Tifton in de Verenigde Staten over de kop gesla gen en in een vijver gereden. Negen kinderen verdronken, tien kon men met kunstmatige ademhaling weer bijbrengen. zal worden van de westelijke toegangs weg tot Berlijn. „Wanneer de westelijke landen tanks en vliegtuigen gaan gebruiken om de toe gang tot West-Berlijn te forceren, bete kent dit het begin van een Derde Wereld oorlog", aldus de nota, die ten slotte her haalt dat Rusland bereid is deel te nem< aan een gesprek tussen de ministers va buitenlandse zaken. Professor Daels iveer vrij De 77-jarige Belgische professor Frans Daels, die in 1945 bij verstek wegens col laboratie met de Duitsers ter dood veroordeeld en op 26 februari werd ge arresteerd, toen hij met een vliegtuig Genève in Brussel aankwam, is volgens welingelichte woordvoerders met stemming van de Belgische autoriteiten naar de kliniek in St. Nicolas terugge keerd, waarvan hij voor en tijdens de >rlog de leiding heeft gehad. Professor Daels, die van 1945 af in Zwitserland had gewoond en onlangs eer Franse onderscheiding voor zijn kanker onderzoek heeft ontvangen, werd na zijn itatie naar een gevangenis in Brussel gebracht maar werd later, wegens zijn slechte gezondheidstoestand, en zijn hoge leeftijd naar het ziekenhuis overgebracht. Hoewel Daels niet formeel van verdere rechtsvervolging is ontslagen, ziet het er toch naar uit dat de Belgische justitie geen nieuw proces tegen hem aanhangig zal maken. 1959 bevorderd tot administrateur bij dit ier-4 vanavond de kleinste af- i tot de maan bereiken en voort- n naar de zon. Er zijn nog geen gegevens bekend omtrent de baan die de Pionier om de zon gaat beschrij- doch vermoedelijk zullen die be kend worden voordat de zender te rn zaterdagavond Is uitgeput. Die kleinste afstand tot de maan bedraagt altijd nog 60.800 kilometer, hetgeen betekent dat de met bladgoud bedekte, kegelvormige satelliet nog iets verder uit de oorspronkelijk ge projecteerde baan ligt dan gisteren werd verondersteld. volgens officiële cijfers 21 mensen om het leven. Niet-officiële gegevens spreken van 26 doden. De meeste slachtoffers ver loren het leven bij pogingen om Afrika nen te bevrijden, die om veiligheidsrede- Zo werd bij Nkata Bay door de politie het vuur geopend op een grote groep in heemsen, waarbij zeventien doden vielen. Gistermiddag waren ongeveer 149 arres taties verricht. In het aangrenzende Zuid- Rhodesië, waar vorige week donderdag de noodtoestand werd afgekondigd, zijn nu irt totaal 435 personen aangehouden en vastgezet. In beide delen van de Fede ratie van Rhodesië en Nyassaland is het Afrikaanse Nationale Congres verboden en tot een illegal^ organisatie verklaard. De inheemsen zijn alleen bewapend met stokken en stenen. De veiligheidstroepen beschikken over de modernste wapens. Hierdoor konden zij tot dusver de situatie overal meester blijven. Gisteravond laat joegen straaljagers van de R.A.F. laag over Blantyre en het omliggende gebied. Dit krachtsvertoon was bedoeld om de bewoners schrik aan te jagen en hen te weerhouden van nieuwe ongeregeldheden. In het gebied van Blantyre-Limbe waar twee auto's in brand waren gestoken, vie len gisteren drie doden, terwijl honderd Afrikanen werden gearresteerd. In dit ge bied werd van zes tot zes een avondklok ingesteld. Ongeregeldheden Hel Afrikaanse Nationale Congres streeft, zowel in Zuid-Rhodesië als In Nyassaland. naar losmaking van deze heide gebieden uit de in 1953 gestichte federatie, waartoe ook Noord-Rhodesië behoort. Deze organisatie wordt, zoals gemeld, in Nyassaland geleid door de thans ge arresteerde dr Hastings Banda, Afrikaan die na veertig jaar buitenslands in ballingschap te hebben gewoond, vorig jaar naar zijn geboorteland is terugge keerd en die zich voorstander heeft klaard van een onafhankelijk Nyassaland, bestuurd door Afrikanen in samenwerking met blanken doch met een Afrikaanse meerderheid. Een Amerikaanse zendeling en zijn echtgenote hebben in Tanganjika verklaard, dat zij moesten vluchten leden van het Congres, dreigden hun zendingspost in Mboela in brand te steken. De zendeling zei dat een grote groep negers iedereen, die voor de zending werkte, tot zelfs de kinderen toe, heeft bedreigd. MINISTER ZIJLSTRA DEELT MEE Nog geen andere financiering voor gemeenten Dit is de eerste foto van de „kunstplaneet" Pionier IV, die gisteren met een Junoraket van Cape Canaveral in Florida (V.S.) de ruimte in geschoten is. Van avond omstreeks 8 uur zal de Pionier ongeveer ter hoogte van de maan zijn. De Britten in Rhodesia en Nyas saland zijn op alles voorbereid, nu de noodtoestand is afgekon digd. Door de lucht worden nieu we troepen aangevoerd op de luchtbasis Kariba (boven). Afrikaanse arbeiders, die het werk aan de Karibadam hebben gestaakt, wachten op transport voor hun terugkeer naar Nyas saland (onder). Staatsgreep verijdeld in Panama In Panama i6 een komplot verijdeld te gen president Ernesto de la Guardia, zo heeft de oammandent van Panama's Na tionale Garde, kolonel Bolivar Vallarino, gisteren bekendgemaakt. Onderofficieren van de Nationale Garde hadden het voor nemen om woensdag hert bevel over de Nationale Garde over te nemen en zich meester te maken van het vliegveld van Panama. Ongeveer 30 leden van de Natio nale Garde en vier burgers zijn gearres teerd. JJET PEIL van de particuliere in- vesteringsactiviteit is op dit ogen blik niet onbevredigend. De ontwikke ling van het investeringsniveau vormt daarom geen gevaar voor de toe komstige werkgelegenheid en de con currentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven in E.E.G.-verband. Er bestaat dan ook geen aanleiding op zeer korte termijn opnieuw verder strekkende, de investeringslust ver grotende maatregelen te overwegen. Dit deelt de minister van finan ciën a.i. mee in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Minister Zijlstra is van mening, dat een verruiming van het externe kapi taalverkeer althans in de sfeer van hert niet-rlsicod ragende kapitaal slechte aan de orde kan komen nadat op de binnenlandse kapitaalmarkt derom evenwichtige verhoudingen be staan. Hert mag waar zijn, dat de thans geldende regeling met betrekking tot de kapitaalvoorziening der gemeenten for meel is gebonden aan het zogenaamde rentegamme, principieel gezien is deze regeling echter anders geaard. Zij be helst de centralisatie van deze kapitaal- voorziening. die naar het oordeel van de re ge rings voorshands nog noodzake lijk le, omdat de nog steeds abnormaal hoge vlottende gemeenteschuld aan de terugkeer tot de voorheen geldende praktijk in de weg staat. De minister la van mening, dat de thane toegepaste centralisatie onder de huidige omstandigheden op de beste wij- oorzlet in de financiering van derhanden en nieuwe kapitaals werken in de geleidelijke consolidatie van vlot tende schuld. De minister deelt dus niet de mening, dat thans reeds het ogenblik zou aangebroken, het tot dusverre gevoerde beleid op korte termijn te herziei Conflict SAS-Zweedse vliegers TAE vereniging van K.L.M.-vliegers heeft de Zweedse vliegersorga nisatie telegrafisch meegedeeld, dat zij haar Zweedse collega's elke moge lijke steun zal verlenen in het con flict met de directie van de S.A.S. Ook heeft de vereniging telegrammen f zonden aan de Zweedse ministers v. sociale zaken en verbindingen, waar zij uitdrukking geeft aan haar geve lens van ontstemming over de door de directie van de SAS. gevolgde thode van „uitsluiting". Volgens de eniging van K.I.M.-vliegers is dit in moderne democratische verhouding tussen werkgever en werknemer eer niet meer passende methode. Op de van 10 tot en met 17 maart in Hel sinki te houden jaarvergadering van de internationale federatie van nationale vliegersorganisaties (Ifalpa) overweegt Overeenkomst op beperkte schaal FEN vrijhandelszone is een zuiver theoretisch concept, dat in een modern economisch stelsel niet ver wezenlijkt kan worden. Dit is de me ning van de Europese economische commissie van de E.E.G., weergege- geven in een memorandum, dat is voorgelegd aan de zes regeringen van klein-Europa. bij achten vernomen dat duidelijke signalen van de Pionier worden op gevangen. De snelheid van de satel liet was toen gedaald tot 8800 kilo meter per uur hij vertrok met een snelheid van 40.000 km per uur. De satelliet, die om één uur van- iddag een afstand had afgelegd van 300.290 kilometer, heeft seinen door gegeven over de stralingsgordels rond de aarde. Inmiddels heeft in Washington de commissie voor ruimtevaart van het Amerikaanse Congres een aanvullen de toewijzing van 48.354.000 dollar toegekend voor het onderzoek in de ruimte. Het geld zal worden gebruikt voor het project om de mens in de ruimte te brengen en voor het ont wikkelen van krachtige raketmoto ren. Verder ls de Europese oordeel, dat zelfs een douane-unie mogelijk is zonder concentratie van monetaire en economische politiek zonder een gemeenschappelijke handels politiek. De Europese commissie heeft dit me morandum opgesteld, nadat de onder handelingen over een Europese vrijhan delszone waren mislukt. In de afgelopen maanden heeft de commissie de regerin gen van de zes landen en van Engeland en de Skandinavische landen gepolst over een andere oplossing dan de klas sieke formule van de vrijhandelszone. De commissie constateerde, dat bij de regeringen geen bereidheid bestaat tot coördinatie van de bestaande economi sche en sociale politiek. Daarom heeft de nissie naar andere middelen ge zocht tot uitbreiding vaa het bandels- verkeer en vermindering van de tolmu- ervan uitgaande, dart deze maat regelen een zekere harmonisatie van d« economische en sociale politiek met zich ouden brengen. Na deze overwegingen stelt de Euro pese commissie de volgende beperkte overeenkomst voor de tijd van vier jaar 2. Verlaging van de douanerechten na tweezijdige onderhandelingen, die be perkt worden tot de Europese landen. de vereniging verder voorstellen doen tot het bepalen van een inter tionaal standpunt over de methode „uitsluiting". Men wil de toepassing van deze methode zo niet onmogelijk dan toch wel zeer bezwaarlijk maken De delegaties van de drie Skandinavische vliegersorganisaties zijn reeds door de Ifalpa uitgenodigd om op 8 maart go zamenlijk het conflict bij de S.A.S. bespreken. Met een frequentie van vijf maal per week sal met ingang van morgen de S.A.S.-dienst tussen Kopenhagen er Angeles weer worden geopend. De da gelijkse dienst naar New York is gis teravond weer hervat. De interconti nentale vluchten worden uitgevoerd met DC-6b's. Een aantal Zweedse boordwerktuigkun digen heeft inmiddels van hun vakbond toestemming gekregen dienst te doen aan boord van S A S -toestellen, ondanks het verzoek van de Skandinavische eniging ven vliegend personeel, geen toestemming te verlenen. De tien bwk waar het hier om gaat zijn lid van d Zweedse transportarbeidersbond. Arts veron gelukt De 60-jarige Rotterdam: G. W. A. Pruis is gisteren met zijn auto tegen een vrachtauto gebotst en om het gekomen De arts reed op de Sta- dionweg in een dwergautootje, maar alip- doordat het waa gaan regenen, op tramrails. Het wagentje slingerde i in volle vaart op een tegenligger, sloeg om en werd grotendeels vernield. Toen men dokter Pruis eindelijk bevrijd had, bleek hij overleden te zijn. Cherubijntjes krijgen lendedoekjes aan De mollige, blote cherubijntjes, die de pilaren In de Sint Pleter sieren, krijgen thans op last van paus Joannes XXIII lendedoekjes van gips aan. Werklieden met een artistieke In slag zijn besig de verbaasde cheru bijntjes aan te kleden en doen hun best fraaie plooien In de lende doekjes te leggen Toen paus Joannes nog kardinaal patriarch van Venetië wat. heeft hij zich ook tegen de naaktheid gekeerd HU had bezwaar tegen het dragen van shorts en toeristen die te luch tig gekleed gingen, mochten niet meer in de Venetlaanse steden naar de kerk gaan. HU raadde voorts geestelUken el ders In het land aan Venetië niet meer te bezoeken, zolang de vakan tiegangers daar zo weinig kleren kapitaalvraag der gemeenten we en onderhanden werken en voor con solidatie tezamen gast de voor de ge meenten op de kapitaalmarkt beschik bare middelen nog te boven. (Van onze correspondent) BONN, woensdagochtend. Findelijk is dan toch dc beslissing ge vallen. Erhard stelt zich niet kandidaat voor het presidentschap van de Duitse bondsrepubliek. HU deelde dit telefonisch aan Adenauer mee. nadat deze er niet In geslaagd was de C.D.D.-fractie te over tuigen. Een meerderheid van tweederde in de fraotie heeft het een week lang opgeno men voor Erhard, de man van het Duitse economische wonder. ZU die Erhard wel weg wilde promoveren, schijnen voor een goed deel naaste medewerkers van Aden auer te zijn. Het ligt dan ook Voor de hand te con cluderen. dat „der Alte" geprobeerd heeft Erhard schaakmat te zetten en het neutrale politieke leven ln te jagen. Het is hem niet gelukt. „Mijn verantwoorde lijkheidsgevoel dwingt mij de eer van de hand te wijzen en mijn werk als minister van economische zaken voort te zetten" zo verklaarde Erhard tegenover de C.D.U. De professor maakt als vice-kanseller nu een goede kans de opvolger van Adenauer te worden, wanneer deze zou besluiten af te treden of zelfs dit ls mogelUk door zUn partij ..wegens zijn hoge leefUJd" zou worden gedwongen In 1961 geen nieuwe kandidatuur te aan vaarden. Hond stichtte brand en waarschuwde Vermoedelijk doordat een hond een stoel met kleren heeft omgegooid tegen een brandende kachel is vannacht brand ont staan in het huis van de heer J. Griep aan de Rijksweg te Bruinisse. Het houten huis. waarin twee gezinnen met in totaal zeven personen woonden, is geheel afge brand. De bewoners, gewekt door het ge blaf van de hond, konden zich bijtijds in veiligheid brengen. In Eestrum In Friesland ls vannacht het cafe van "de heer Van Dijk geheel in de as gelegd. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor en de schade wordt vrijwel door de verzekering ge dekt. In de schuur werden onder meer drie vrachtauto's van het expeditiebedrijf, dat door de heer Van Dijk wordt geleid, een prooi der vlammen. SCHULD REPATRIANTEN VERVALT ZO NODIG NA TIEN JAAR De minister van maatschappelijk werk heeft medegedeeld, dat gerepatrleerden, e een voorschot hebben gehad voor ertochtskoeten en meubilair, dit niet behoeven terug te betalen ala zij daartoe niet ln staat moeten worden geacht. Dit gebeurt na tien Jaar ale ln die tijd aan de opgelegde afloesingsplicht la voldaan. Ook deelt zij mede (in haar memorie van antwoord aan de Eerete Kamer), dat in beperkte omvang kredieten worden ver over de Ambonezen zegt zU. dat die in eigen wijken rullen worden gehuisvest, tenzij zij tuasen Nederlanders willen wo- Zuidelijke wind De Bilrt verwacht tot mor genavond: Vrij veel bewolking met plaatselUk enige regen. Wei nig verandering In tempera tuur Matige, later af en toe vr|J krachtige zuidelUke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). Donderdag 5 maart: zon op 7.20, onder 18 25 uur. Maan op 4.56, onder 14.21 uur. 9 Maart nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Frankfort Münrhen ZOrie^ Wenen Innsbruc Rome Madrid ONO OZO i wlndaUl OZO wlndatll wzw zzo

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1