Leidse onderwijs nog steeds voor nijpende problemen Nieuwsteeg een van Leidens oudste straten W' m 0 Godsdienstonderwijs op de openbare scholen krijgt m.i.v. 1 sept. subsidie ANES NIEUW LEIDSCHE COURANT "3 ZATERDAG 28 FEBRUARI 1959 Agenda voor Leiden :R? SjjSSSfesft Zaterdag Herv. jeugdhuis In de Moriaen, 8 uur: L.JA.-natuürbeschermingsavond Schouwburg, 8 uur: christelijke zang spelclub Staal wijk e.o., operette-uitvoe ring tér gelegenheid van het tienjarig bestaan. Geref. jeugdhuis, Breestraat 19, 8 uur: C. Rijrisdorp voor jeugdverenigingen over „Bijbel en kunst". Zondag Luxor, 10.30 uur: bijzonder Kerkewerk Hervormde Gemeente, prof. cLr. A. A. van Ruler over „Waarvoor leven wij?" Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Schouwburg, 8 uur: chr. zangspelclub .Staailwijk", operette „De pruik van de Stadsgehoorzaal, 8 uur: Ned. Madrigaal koor, uitvoering Johannes-Passion, mede werking van Riggina Beekman sopraan, Annie Hermes alt, Chris van Woerkom tenor, Michèle Mplese tenor, David Holle- stelle bariton, Meine Pot bas, Hans Schouwman klavecimbel, Bram Martijn orgel en Residentie-kamerorkest, het geheel o.l.v. Willem Mi zee. Het Gulden Vlies, 8 uur: jaarvergade ring Leddse Zwemclub. De Lakenhal, 8 uur: jaarvergadering vereniging Oud-Leiden, lezing mej. mr A. J. Versprille over „De kermis". Prentenkabinet, Kloksteeg, 8 uur: K. en O. cursus „De schilderkunst van het Impressionisme af" door J. C. van der Waals. Dinsdag Gebouw Prediker, Janvossensteeg, zaal 5, 8 uur: afdeling Leiden S.G.P., spreker: de heer D. Kodde, burgemeester van Zou- telande en lid van de Tweede Kamer. Stadsgehoorzaal, 2.30 en 4 uur: commis sie esthetische vorming schooljeugd, jeugdconcert van het Residentie-Orkest. Gebouw Prediker, Janvossensteeg, 8 uur: Volle Evangelie-Zending, spreker: J. Maasbach. Filmzaal universiteit, 8 uur: K. en O.- film „Porte de Lilas". Rijksmuseum van oudheden, 8 uur: dr. J. Zandee te Utrecht over „Dood en begrafenis in het oude Egypte". Gebouw Middelstegracht 3, 8 uur: Maranatha-conferentie, sprekers: de heer J. Klein Haneveld en de heer C. A. van Duuren, onderwerp: „Wat brengt de toe komst voor dè Kerk, Israël, de wereld en uzelf?" OEGSTGEEST: Het witte Huis, 8 uur: C H. kiesvereniging. spi\: F. H. van de Wetering, lid van de Tweede Kamer. LEIDERDORP: gebouw „Irene", 7.45 uur: emigraitiefllm over Californië e.a. Woensdag Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst Gebouw Middelstegracht 3, 8 uur: Maranatha-conferentie. sprekers: de heer J. Klein Haneveld en de heer C. A. van Duuren, onderwerp: „Wat brengt de toe komst voor de Kerk, Israël, de wereld en uzelf?" De Doelen, 8 uur: genootschap Neder landEngeland, dr. V Barocas over - „Space travel, fact and fiction". Schouwburg, 8 uur: K. en O., Rotter dams Toneel met „Spotgeesten" Gebouw Maranathakerk, Lage Mors- weg, 2 tot 5 en 7 tot 10 uur: verkoping ten bate van werk van Hervormde wijk- gemeente Morskwartier en verfraaiing van de kerk. Gebouw Lutherse kerk, 2.30 tot 5.30 en 7 tot 10 uur: bazaar ten bate van restau ratie van het kerkorgel. Wijkgebouw Levendaal, 2.30 uur: ope ning bejaardensociëteit Hervormde wijk- gemeente Levendaal door ds. D. J. Vossers. LEIDERDORP: gebouw Irene, 7.30 uur: jaarfeest van Geref. jeugdclubs. Donderdag Gebouw Middelstegracht 3, 8 uur: Maranatha-conferentie, sprekers: de heer J. Klein Haneveld en de heer C. A. van Duuren, onderwerp: „Wat brengt de toe komst voor de Kerk, Israël, de wereld en uzelf?" Schouwburg. 8 uur: K. en O-, Rotter dams Toneel met „Spotgeesten". Gebouw Lutherse kerk, 2.30 tot 5.30 en 7 tot 10 uur: bazaar ten bate van restau ratie van het kerkorgel. Breestraat 85, 3 uur: opening theegele genheid annex restaurant gebrs. Van der Heiden. De Harmonie, 8 uur: afdeling Lelden Ned. Vereniging ex-politieke gevangenen uit de Bezettingstijd, afscheid prof. R- P. Cleveringa; mevrouw O. C. D. Iden- burgSiegenbeek van Heukelom „De universiteit onder vroegere be zetting". Station, 6.45 uur: vertrek autobussen K. en O. naar Weense IJsrevue te Den Haag. Vrijdag Koor Pieterskerk. 7.15 uur: avondgebed. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Kunstkring Voor Allen, cellist Gaspar Cassado. I Foyer gehoorzaal, 8 uur: filmavond Lis- j sone Lindeman over Italiaanse Rivièra. I Chr. Geref. kerk. 8 uur: herdenking 40- j jarig bestaan van zondagsschool Het j Mosterdzaadje, spr.: ds. C. van der Weele, I declamatie C. Spaanderman, organist Dirk f Janszoon Zwart. Zaterdag Gehoorzaal, 8 uur: harmoniekapel „Werkmans Wilskracht", concert, tweede deel cabaretprogramma Frans Dumee. Aula stedelijk gymnasium, 8 uur: klas sieke avond van de Leldse Jeugd-Actie met medewerking onder meer toneelgroep Imperium en de klassieke- muziekgroep van K. en G. Logegebouw. Steenschuur, bedrijfs-E H.B.O.-wedstrijden. Consistorie Onsterkerk, 7.30 uu febed. Antoniusclubhuis, 8.15 uur: uitvoering Accord an to. Wel urgentieverklaring, maar nog geen uitvoering DE ONDERWIJSPARAGRAAF in de memorie van antwoord van B. en W. van Leiden bij de begroting voor dit jaar is niet opwekkend. Er is een hele reeks van plannen voor welker uitvoering wel een urgentiever klaring werd afgegeven, maar die nog niet konden worden gerealiseerd. Het feit dat vorig jaar op bescheiden schaal middelen ter beschikking kwa- is verheugend in zoverre daardoor de grote gevaren, die de normale voortgang van het onderwijs bedreigden, in hoofdzaak voorlopig werden afgewend. Verwacht mag worden, dat de drie in aanbouw zijnde scholen, namelijk de scholen voor openbaar en bijzonder gewoon lager onderwijl aan de Oppenheimstraat en de openbare lagere school aan de Sumatra- straat, nog dit jaar in gebruik kunnen worden genomen. Voor de volgende scholen werd een urgentieverklaring afgegeven, die nog et kon worden geëffectueerd. Kleuteronderwijs: openbare Oppen heimstraat, openbare Roodenburgerstraat. •christelijke Adr. Pauwstraat, r.k. Timorstraat; gewoon lager onderwijs: openbare hulp- school in zuid-west, openbare school in zuid-west, prot.-ohristelijke school in Morskwartier, prot.-christelijke school in Kooikwartier, prot.-christelijke school in zuid-west. r.k- school Boshuizerlaan, r.k. school in zuid-west; buitengewoon lager onderwijs: Mytyl school, r.k. meisjesschool aan het Filoso- fenpad, r.k. school voor imbeciele kinde- r.k. jongensschool in het Houtkwar tier; uitgebreid lager onderwijs; openbare school in zuid-west, openbare school aan Du Rieustraat, prot.-christelijke school in gymnastieklokalen: bij openbare school Damlaan, bij meisjesschool voor b.l.o. aan het Filosofenpad. Kapitaal De bouw van de kleuterscholen is in hoofdzaak afhankelijk van het beschik baar komen van de nodige middelen. Het niet mogelijk te zeggen, wanneer die scholen vermoedelijk gebouwd kunnen worden, omdat het kapitaal, dat is aan gevraagd, onverwachts beschikbaar kan worden gesteld. De bouw van de r.k. lagere school aan de Boshuizerlaan wordt opgehouden, doordat het rijk nog geen bouwvolume heeft beschikbaar gesteld (de zogenaamde rijksgoedkeuring). Verwacht mag c el worden, dat met de bouw van deze school spoedig een begin kan worden ge maakt. Van de overige scholen voor ge- lager onderwijs hebben de defini tieve bouwplannen nog niet de goedkeu- ig van de rijks-inspectie verkregen. Het niet mogelijk, aan te geven, wan :t de bouw van die scholen kan worden begonnen. i aanzien van de zeer urgente bouw en hulpschool in zuid-west moet ge zegd worden, dat redeli ^rwijze worden aangenomen, dat ae verschillen de instanties alsnog zullen medewerken m spoedig te kunen beginnen. Voor de r.k". meisjesschool voor an het Filosofenpad zal vermoedelijk binnen korte tijd het nodige kapitaal be schikbaar komen. Van de overige scho- •oor b.l.o. zijn nog geen definitieve plannen goedgekeurd. Van de u.l.o.-scholen is alleen het de finitieve plan voor de bouw van de prot.- chr. goedgekeurd. Voor die school zün de nodige geldmiddelen aangevraagd. Het is niet bekend, wanneer het kapitaal beschikbaar zal komen. De bouw van de twee gymnastiekloka len Is eveneens afhankelijk van het be schikbaar komen van geldmiddelen, die zijn aangevraagd. Enkele scholen hebben nog de beschik king enkele, die ec de gehele dag vaklokaal. Verder zijn a lokaal bezitten, dat niet in gebruik Is. van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Helaas Is gebleken, dat er t a.v. de bouw van gymnastieklokalen nog minder reden is om optimistisch tc zijn dan t.a.v. de bouw van scholen. In 1958 werd geen gymnastieklokaal gebouwd voor het lager onderwijs in deze gemeente, ook is er geen gym nastieklokaal In aanbouw Urgentie- verklaringen zijn verkregen voor het gymnastieklokaal bjj de openbare school aan de Damlaan en bij de toe komstige meisjesschool voor b.l.o. aan het Filosofenpad. Financieringsmid delen worden voor deze lokalen van rijkswege niet verstrekt en er is voor alsnog geen reden om optimistisch te zijn over het verkrijgen van die mid delen. De school voor uitgebreid lager onder wijs aan de Pieterskerkstraat zal worden vervangen door een nieuw gebouw aan de Du Rieustraat. Het definitieve bouw plan is ter goedkeuring aan de rijksin spectie toegezonden. Godsdienstonderwijs Een raadslid heeft met instemming ge constateerd, dat op de begroting een pos is uitgetrokken voor het godsdienstonder- Aan de Oppenheimstraat z(jn nu en kele scholen in aanbouw, maar wie de Leidse urgentieljjst op zich laat in werken, ziet in deze bouw niet méér dan de bekende druppel op de gloeiende plaat. Voor de volgende scholen werd vorig jaar een urgentieverklaring aangevraagd, maar nog niet verkregen: kleuteronderwijs: openbare school Tel- öerskade, openbare in zuid-west, open bare aan de Bernhardkade, prot.-chris telijke aan de Obrechtstraat, prot.-chris telijke aan het Meerhof, r.k. aan de Bos huizerlaan, r.k. aan de Oppenheimstraat; gewoon lager onderwijs: openbare Mon tessorischool aan de Oppenheimstraat, uit- bréiding van prot.-christelijke school aan Van Vollenhovenkade. r.k- school aan de Haagweg en r.k. school nabij de Heren- uitgebreid lager onderwijs: openbare school Sumatrastraat; gymnastieklokalen: in zuid-west, aan d< Du Rieustraat en aan de Willem de Zwij gerlaan. Omtrent de modernisering van oude schoolgebouwen kunnen nog geen posi tieve mededelingen worden gedaan. Deze aangelegenheid heeft wel de aandacht van het college. Lichamelijke oefening Geconstateerd wordt, dat tal van scho len niet in de gelegenheid zijn, enige zorg te besteden aan de lichamelijke opvoe ding van de leerlingen. Het college ant woordt daarop met het volgende: Het njjpende probleem der gym nastieklokalen is met de meeste ernst onder de aandacht gebracht van de rijksinspectie en van het Ministerie wijs op de openbare scholen. B. en W. zeggen daarover nog: Hoewel de subsidiëring van het gods dienstonderwijs op de openbare scholen 5. en W. reeds eerder nodig voor kwam, was de moeilijke financiële posi- e van de gemeente er de oorzaak van rt een voorstel achterwege bleef. Aangezien het naar de mening van het college doelmatig is, het onderwijs aan het begin van een nieuw cursusjaar te doen beginnen is het subsidie met ingang an 1 september a.s. geraamd. Tegen het gebruik van moderne hulp middelen, In het bijzonder bandrecorders, het talenonderwijs bij het uitgebreid lager onderwijs, bestaan nog bezwaren De school heeft hiervoor behoudens enkele uitzondering nog geen di dactiek ontwikkeld. Bij het v.h.m.o. wordt een proef geno- ien. Een enkele u.l.o.-school maakt bij het talen-onderwijs gebruik van een pick up (uit eigen middelen aangeschaft). Hoewel B. en W. overtuigd zijn van de wenselijkheid, dat aan hoofden van grote scholen een administratieve kracht wordt toegevoegd, eventueel mot een ge deeltelijke dagtaak, vormen de daaraan verbonden hoge kosten onder de bestaande Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Du Rififi (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Adam en Eva (14 jaar). Luxor (2.30 en 7.30 uur): De tien Gebo den (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Klop maar j een deur (18 jaar); donderdag: Je kunt het toch niet meenemen. Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De Vikings. Musea, Instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag an 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ar (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch museum Garenmarkt 1 b: elke dag geopend van 10 ot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen ussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 t 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden. Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch Instituut, Rapenburg 26. elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74. elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling geopend van half 10 tot half 6. zaterdag tot 5 uur. Academiegebouw, Rapenburg 73: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 Instituut voor culturele anthropologic en sociologie van nlet-westerse volken Eerste Binnenveetgracht 33 a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 ur, behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museum De Lakenhal, Oude Singel 28: elke dag geopend van 10 Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraat 1 b: elke dag geopend van 9 tot 5 uu :aterdag tot 1 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag vai tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag an 10 tot 5.30 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliotheek euvens. Plantage 6: maandag, dinsdag donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag :aterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) var tot 8.30 uur 's avonds. (Deze opgaven gelden niet voor z« feestdagen.) Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: doe je in de kou?" educatieve tentoonstel- over het leven van de Eskimo' Geopend tot en met 1 maart- Academiegebouw, Rapenburg 73: expo- tie over informele kun9t, geopend tot l februari. De Lakenhal, 10 tot 4 uur: tentoonstel ling Wie was Vincent van Gogh? (tot 2 De Lakenhal, 10 tot 4 uur: tentoonstel ling Schatten uit het Mauritshuis (tot 3 maart). Leids acad. hist museum, Rapenburg 73: tentoonstelling „Beeldende kunst cives", van 5 tot 20 februari, geopend van 11 tot 5 uur (13 inzenders). Universiteitsbibliotheek Rapenburg, op werkdagen van 9-30 tot 5-30 uur: lev< en werken van Scallger (tot en met 21 februari). Academiegebouw Rapenburg 73: Leids Akademisch Kunstcentrum, tentoonstel lingen van schilderijen, gouaches en teke ningen van Helen Sieger, Els van Bohe- men, Hannie Bouman, Qulrine Collard en Anita Schoonhoven, van 4 tot 24 maart. onzekere financiële omstandigheden de gemeente een belemmering om korte termijn daartoe over te gaan. Avondonderwijs Gaarne erkent het college het belang, at met het bieden van de mogelijkheid it het volgen van avondonderwijs wordt gediend, en het verheugt zich erover, dat Leiden veel avondcursussen zijn geves tigd. die grote belangstelling genieten De gemeente steunt het volgen van dit onderwijs ook daadwerkelijk, zoals blijkt uit het feit, dat aan Leidse leerlingen van avondscholen en avondcursussen aan scholen, indien nodig, een tegemoetko- in de studiekosten wordt verstrekt. De moeilijke financiële positie van de gemeente heeft B. en W. er echter voor alsnog van weerhouden verder te gaan dan het verlenen van bijdragen aan leer- Het tekort aan leraren bij het v.h.m.o s een landelijk verschijnsel, dat zijn oor- :aak vindt in de sterke stijging van het aantal leerlingen en de daarmede geen gelijke tred houdende toeneming van het aantal beschikbare leraren. Bij de toewijzing van woonruimte wordt sn de leraren prioriteit verleend. Dit baat echter weinig, aangezien de andere gemeenten dit ook doen. Ook de wooneisen, die deze functiona rissen stellen, zijn soms een belemmeren de factor. Het bouwen van woningen spe ciaal voor leraren achten B. en W., gelet op het grote aantal kandidaten voor een woning, ondoenlijk. Hogere technische school De bedrijfstechnisehe school telt 139 leerlingen. De verdeling voor de verschil lende vakken is als volgt: het oriëntatiejaar (le leerjaar), niet verdeeld in vakrichtingen: 4 groepen, 64 leerlingen metaalbewerking (2e leerjaar): 3 groe pen, 48 leerlingen; 3. houtbewerking (2e leerjaar): 2 groe pen, 31 leerlingen; metselen (2e leerjaar): 2 groepen, 30 leerlingen en 5. schilderen (2e leerjaar): 1 groep, 16 leerlingen. Voor het le leerjaar hebben zich bij het begin van het cursusjaar 1958/1959 120 leerlingen aangemeld. Wegens ruimtege brek konden echter niet meer dan 64 leerlingen worden aangenomen. Het is de bedoeling met ingang van 1 augustus 1959 een 3e leerjaar aan deze school te verbinden B(j het onderzoek Is komen vast te staan, dat stichting van een hogere technische school op korte termijn niet mogelijk Is. Op enigszins langere termijn zal deze stichting naar de mening van B. en W ker verwezenlijkt moeten worden. Veel hangt echter in deze af van de resultaten van een rapport over de landelijke be hoefte aan deze scholen, uit te brenger door een daartoe vanwege het rijk Inge stelde commissie. Zie vervolg stadsnieuws op pagina 4 Tussen de bladzijden Klop maar op een deur REX (2.30, 7.15 en 9.15 uur) Ongeveer zeven jaar geleden kwam het boek Knock on any door (Klop maar op een deur) op de Amerikaanse boekenmarkt en het bleek onmiddellijk een best-seller te zijn, die ook in het buitenland grote indruk maakte en in vele talen werd vertaald. Het boek was niet bijster ge schikt als jeugdlectuur, want de Ame rikaanse schrijver was nogal openhartig Hij beschreef het leven in een Ameri kaanse achterbuurt, waar practisch nie mand een kans krijgt als normaal bur ger op te groeien en waar de misdaad het gangbare middel van bestaan is. Het bock was vooral indrukwekkend door de op de voet gevolgde rechtspraak over een jongen uit deze onderwereld, die van moord op een agent wordt be schuldigd. De film heeft deze rechtszaak als hoofdmotief gekregen het gehele eerste deel van het boek wordt slechts in en kele flash-backs samengevat. Dit is een winst voor de filmhij wint aan sug- gestiviteit en vermijdt minder gewenste passages. De film zou groots, aangrijpend cn alarmerend kunnen zijn. wanneer hij het produkt was van een ernstige poging onduldbare toestanden aan de kaak te stellen. Maar wij betwijfelen op goede gronden, of dit het geval is. De laatste jaren gaat Amerika lijden aan een hin derlijk soort exhibitionisme. Men schijnt bfjna trots te gaan op walgelijke zweren, die het maatschappe lijk leven vooral in de grote steden bedekken en men komt er mee voor den dag met een openhartigheid, die niet schijnt voort te komen uit een diep innerlijk besef, dat verandering nood zakelijk is. maar die een soort zelfge noegzame demonstratie lijkt Wij weten el. dat wij fouten hebben en we dur- ook nog wel een waarschuwing in wanneer de goede intentie ont breekt, kunnen zelfs de beste krachten niet helpen. (Tendentieuze openhartigheid) De vikings TRIANON (2.30, 7 en 9.15 uur). On getwijfeld herinnert iedereen zich uit zijn geschiedenisboeken de vikings nog wel, •oeste Noormannen, die over de zee op strooptocht gingen, onder meer naar Engeland. De filmmakers hebben zich met bijna niet te overtreffen hoeveel heden geld en enthousiasme op dit alom bekende onderwerp geworpen cn het re sultaat is kleurenfilm. De viking6, waar- het breedste schei»! nog maar net groot genoeg is. Men gebruikte hiervoor roman van Edison Marshall. Ondersteund door een machtige muzi kale begeleiding varen de vikings over de i, laten ze hun wapens kletteren en n ze hun ruige overwinningsfeesten, doonspekt met volksgerichten. Dat alles onder ht voortdurend aanroepen van Odin. Om het geheel maar zo aantrekkc- |k mogelijk te maken wordt veler doen i laten beheerst door een knappe jonge Niemand behoeft bang te zijn iets te hebben gemist als hij of zij deze overladen film niet heeft gezien. (Overladen vikingsgedruis) De film lijkt in opzet en in dialoog erg veel op de film Dodencel, die enkele jaren geleden het boek van de ter dood veroordeelde Caryl Chessman in beeld bracht. Wat er vooral in het laatste woord van de verdediger wordt ge zegd, is indrukwekkend en ontstellend waar, maar men heeft zo de indruk, dat men meer op effect uit is. dan dat men een poging heeft ondernomen tot eerlijke zelfanalyse. Zo had de film een groot werk kunnen worden en voor Nederland houdt hij voor KOLEN en OLIE OUDE HERENGRACHT 19 LEIDEN Telefoon 20587 A. J. Bloot 25 jaar in Hervormd bejaardentehuis Een kwarteeuw geleden deed de heer A. J- Bloot zijn intrede in het bejaarden tehuis van de Leidse Hervormde Ge meente. Hij kwam er, zoals men het ln die dagen noemde als „verpleegde", i in de loop der jaren is hij een onmis bare hulp in het huis geworden. Iedere morgen staat hij vroeger op dan alle anderen en dan ruimt hij de mannenzaal keurig op. Niemand plicht hem daartoe, maar hij doet het eenvoudig omdat hij dat prettig vindt. Precies zo is het met de afwas, die hij altijd verzorgt. Een voorzichtige schat ting leert dat de heer Bloot in die tijd een 825.000 borden heeft gewassen- Vanwege dit alles is de heer Bloot, die 69 jaar is, gisteren op bescheiden wijze gehuldigd door het bestuur, bewoners personeel. De heer H. W. Zeilstra, vt zltrter van het bestuur, bood een kistje Du Rififi CASINO (2.30, 7 en 9.15 uur). Laten we emen, dat de Fransen een grapje op het oog hadden, toen ze de film Du Rififi (Terwijl Parijs slaapt) maakten i dat geval kunnen we zeggen, dat :en lachwekkend produkt hebben aardigd. Want van „adembenemen de spanning" is geen sprake en als men al die doden serieus heeft gemeend, dan ordt de film walgelijk. Een pas ontslagen misdadiger zal de perfecte misdaad organiseren en met behulp van een indrukwekkende staf „deskundigen" en nog een imposanter ïaal werktuigen loopt alles op rol letjes, tot een concurrerende bende een spaak in het wiel gaat steken. Voordat politie tussenbeide kan komen, heb ben de twee bendes elkaar uitgemoord, met het treffende laatste schot van de irgewonde op-één-na-laatste als klas siek einde. Indien de rolprent niet als scherts ia bedoeld, behoort hij thuis in de begin jaren van de film, toen men het publick nofe met dergelijke verhaaltjes de schrik om het hart kon jagen. (Als ernst bedoelde scherts?) Adam en Eva LIDO (2.30, 7 en 9.15 uur). Het schep pingsverhaal uit de Bijbel, net als de gelijkenissen een wonder van beknopt heid en zeggingskracht, is door de Mexi caan Alberto Gout aangegrepen om er een kleurenfilm van te maken, met alle technische handigheidjes, die daar zo bij horen. De man heeft daarbij niet op het oog gehad de mensheid nader tot de Bijbel te brengen. Dit wordt alleen reeds weer sproken door het feit. dat hij voor de Eva-figuur een miss World heeft geko zen, een fraaie schelp zonder inhoud, bijgestaan door een mooie jongen, die de eerste mens moet verbeelden. Uiteraard heeft Gout zich tevoren af gevraagd wat de censuur hier wel van zou zeggen. Hij heeft dit opgelost door Eva uit te rusten met een bijzonder weelderige haardos, waarachter veel ver borgen kan gaan. Waar dit middel te kort schiet heeft een bekwame hovenier op geschikte plaatsen gewassen met rijke bladertooi neergezet, en het huichel achtige schouwspel kon een aanvang nemen. Onnodig te zeggen, dat dit blas femie is van de ergste soort. Hoe erg wordt duidelijk gedemonstreerd door de reacties van het publiek, dat dit een komische film vindt waarom hartelijk dient te worden gelachen. Zo sollen met de Bijbel zou ieder mens met nog een greintje eerbied voor Gods Woord het schaamrood naar de kaken moeten doen stijgen. Helaas zijn er maar al te velen, die uit ongezonde sensatie zucht dit wanprodukt tot een kassucces Gemaltraiteerd scheppingsverhaal) De tien Geboden LUXOR (2.30 en 7.30 uur). Cecil B. Demille's laatste grote film De tien Ge boden is voor de vierde en laatste maal geprolongeerd. Het is een spektakel stuk, dat wij echter niet zonder meer veroordelen, omdat het wellicht sommi gen tot het lezen van de Bijbel kan aan sporen. Ter stimulering hiervan heeft het Gereformeerd Jeugdverband in Lei den dan ook het initiatief genomen tot uitreiking van folders bij de uitgang van de bioscoop, waarin de aandacht wordt gevestigd op de werkelijke betekenis van de tien Geboden. (Spektakelstuk, maar mogelijk een wegen van de Leidse binnenstad. Er z(jn wel gegevens die erop wijzen, dat er voordien al bebouwing Is geweest, maar de aanleg Is pas toen voltooid en ln dat jaar werden de gronden voor bebouwing uitgegeven. De straat had tot 1807 een breedte zoals nu het noordelijke gedeelte, aan de kant van de Pieterskerk, nog heeft. Op deze foto is het zuidelijke deel te zien zoals het was ln 1899. Door de ruïnerende explosie van het huskruit- schlp In 1807 werden hier alle hulzen vernield. Op de linkerhoek woonde een kruidenier Muller en daarnaast op het Rapenburg de apotheker Olüphant, Rechts de schepen Van Noort en daarnaast notaris Van Sta veren. De Nleuwsteeg werd tot de Zonneveldsteeg (nu straat) aan belde kanten in puin gelegd. B|j het herstel werd dat gedeelte van de straat een grotere breedte gegeven. De bescha digde huizen werden gerestanreerd en verscheidene zijn toen van een nlenwe gevel voorzien. Op de Ruïne (deze naam werd aan het begin van deze eeuw nog gebruikt) heeft het r(|k laboratoria laten bou wen. De laatste grote aanbonw dateert van 1920. dut lang nadat deze prent briefkaart (omstreeks de eeuwwisse ling) werd gemaakt. Op de boek van het Rapenburg was een ommnnrde tuin; tegenwoordig ls daar de Instrn- mentmakersschool. De stoepen en hekken voor dc hulzen z(jn gedeelte lijk opgeruimd en door het verkeer vernield, wat veel schade aan het ka rakter van deze oude straat heeft toegebracht. Speciale vermelding verdient de noordelijke uitgang van de steeg, die toegang geeft tot een der Intiemste plekjes in bet hartje van de stad: het Pieterskerkhof. Daar staat ook een prachtige kastanje, die elk Jaar opnieuw In dc bloeitijd zowel op lom merrijke als luisterrijke wijze deze plaats overschaduwt en als het ware conserveert. Deze foto werd Ingeronden door de heer N. A. Kriek. Oude Rijn 58, Lelden. alom. Jaloezieën D. LADAN off. dealer Inlichtingen en toonkamer MOLENSTEEC 27 Leiden telefoon 21373 Herdenkingsbijeenkomst van de Chr. Geref. zondagsschool De bijeenkomst ter herdenking van het 40-Jarig bestaan van de Chr. Geref. zon dagsschool „Het Mosterdzaadje" wordt gehouden op vrijdag 6 maart in de kerk Steenschuur. Ds. C. van der Weele hoopt te spreken. De heer Feike Asma kan het orgel niet bespelen; ln zijn plaats komt de heer Dirk Janszoon Zwart te Rotterdam Medewerking verlenen het Chr. Geref. koor met kinderkoor „Alles ter ere Gods" onder leiding van de heer J. Arnoldus en de heer C. Spaanderman, declamatie. Ds avond begint om 8 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3