lïieuuie £ditsrt|e (Lmiraul Meer burgers bij D.M.L. te werk stellen Jeugd in 1940 voor 37 en nu voor 60 pet georganiseerd MEI 1940 AANBEVELING VAN COMMISSIE-KOERSEN: STAFIk heb nooit de tekortkomingen willen ontkennen Rust hersteld in Rhodesië HERDENKINGSPOSTZEGEL VAN DE BENELUXLANDEN Rus was in staat om de kabels te vernielen Amnestie voor rebellen op Cyp rus Mikojan dreigt .nl Hf' ZATFRIUG 28 FEBRUARI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week! ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Fam'lieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11502 Hoofdredacteur: I>r. E. DIE MEK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stiuitvastlclj h ahfblmn myn hert ia tcgfjensport" PRINSES WILHELM INA Zie pagina 5 De COMMISSIE-KOERSEN, op 7 mei 1958 ingesteld door de Tweede Kamer der Staten-Generaal en belast met een onderzoek naar hei militair aanknoopbeleid, komt in haar eerste rapport, dat heden is ver schenen, wel niet tot een samenvattende conclusie hiermee wordt gewacht tot het verschijnen van het tweede rapport maar uit haar gedegen onderzoek, neergelegd in 48 pagina's, springen toch enkele mar kante uitspraken naar voren. De minister van oorlog, aan wie de com missie reeds inzage van haar rapport heeft gegeven, heeft in een Nota van Opmerkingen b|j een aantal punten kanttekeningen geplaatst, niet zozeer, zoals hij betoogt, om zich te verontschuldigen, dan wel uit het oogpunt van rechtvaardigheid. Maximilian in Kief: Onderhandelingen moeten toch oplossing brengen gen met de Russische premier Chroesjtsjef heeft Macmillan giste ren tijdens een diner, dat de rege ring van de Oekraine hem aanbood, het volgende gesproken over de houding tussen Oost en West: „Ik blijf er diep van overtuigd, dat de geschillen tussen de landen door onder handelingen tot oplossing moeten worden gebracht. Maar deze onderhandelingen i gevoerd worden met een oprecht verlangen om tot een akkoord te komen. Onze beide volkeren hebben verschillen de politieke en economische stelsels. Ieder gelooft, dat het zijne het beste is. s niet voldoende vrede te willen en ook niet voldoende erover te praten, s de plicht van alle staatslieden de vrede te werken. Als wij door met succes bekroonde derhandelingen tenminste enkele van bestaande geschillen zouden kunnen op lossen en zo de twistgesprekken zouden kunnen beëindigen en de vrees voor de oorlog zouden kunnen wegnemen, zouden de volken overal ter wereld opgelucht Starre politiek ïr het eerst is ook van Russische zij de toegegeven, dat de besprekingen met Macmillan op niets zijn uitgelopen. Op ii verkiezingsbijeenkomst in Rostof ver telde vice-premier Mikojan, dat de ge- dachtenwisseling tussen de twee rege ringsleiders heel nuttig was geweest. Maar vermoedelijk onder druk van zijn bondgenoten hield Macmillan later vast i starre politiek. IN ZUID-RHODESIË, waar de meeste arbeiders het werk aan de Karibadam hebben hervat, is het vrij rustig. Ei zijn 435 personen gearresteerd. De voor zitter van de Zuidrhodesiaanse afde ling van het Afrikaanse Nationale Con gres is naar Kairo gevlucht en is van plan, naar Londen te gaan voor juri dische bijstand. Naar zijn mening is het verbod van zijn partij onrechtmatig IN NYASSALAND is de toestand min der rustig. Gisteren zijn politieverster- kingen naar het grensgebied met Tan- ganjika gezonden, omdat zich daar on geregeldheden voordeden. In Blantyre moest de politie optreden tegen een met stenen bewapende menigte. IN FRANS-KONGO heeft premier Ful- bert Youlou verklaard dat hij in be ginsel instemt met het houden van al gemene verkiezingen voor een nieuwe wetgevende vergadering. Een weige ring, met de verkiezingen akkoord te gaan, was de vorige week oorzaak van onlusten, waarbij 120 mensen om het leven kwamen. 7N DE BELGISCHE KONGO kwam gis teren een eind aan de busstaking te Leopoldstad. De directie heeft de sta kers een loonsverhoging beloofd. In de rest van het land is het nu ook rustig. Cuba. Onbekenden hebben gisteren vanuit een auto het huis van de Cubaanse Premier Fidel Castro onder vuur geno men. De premier was niet thuis. Uit de verschillende commentaren in de westelijke landen blijkt inmiddels des te duidelijker, dat de situatie somber wordt ingezien. Zo schrijft <ie New York Herald Tribune, dat het Westen, na Chroesjtsjefs optreden tegenover Macmillan, op alles voorbereid moet zijn. En de New York Times is van mening, dat de Brits-Russi sche besprekingen een groter impasse hebben opgeleverd dan reeds bestond voor het bezoek van Macmillan aan Mos- Vooral in Bonn is men bezorgd over de situatie. Evenwel zijn de politici in West- Duitsland van mening, dat de onverzoen lijke houding van Chroesjtsjef zeer dui delijk is en dat het Westen nu een volko men realistische politiek kan vaststellen. Het onafhankelijke Franse dagblad France Soir schrijft, dat men voorde eerte maal sinds Korea en Suez weer aan de vooravond van een buitengewoon ernstige internationale toestand staat. Een deel van de commissie- Koersen, die het militair aan koopbeleid van de regering heeft onderzocht. Van links naar rechts de heren G. 1 meester, W. Wierda, Th. D. J. M. Koersen (voorzitter), G. Af. Huigens (griffier), Visch en J. Koopman. De heer J. M. Kiveron overleden Op btji:<i 66-jarige leeftijd Is gister middag in Den Haag overleden de heer J. M. Kiveron, oud-algemeen staatssecretaris van het voormalige gouvernement van Nederlands-Indië oud-secretaris-generaal van het ministerie voor zaken overzee. Tijdens de oorlog werd hij in ver schillende kampen geïnterneerd, o.a. te Batavia. Na zijn repatriëring werd de heer Kiveron op 1 april 1946 aan riisterie van overzeese gebieds delen verbonden en een maand later volgde zijn benoeming tot secretaris generaal. Op 1 april 1958 legde hij zijn func- e neer in verband met het bereiken an de pensioengerechtigde leeftijd. Navo bestaat 4 april tien jaar dat de Noord-Atlantische Verdrags organisatie (NAVO) tot stand kwam. De posterijen van de Beneluxlanden hebben besloten dit feit te herdenken door de uitgifte van postzegels naar een gemeen schappelijk ontwerp. De herdenkingszegel van Nederland komt uit in twee waar den: nl. 12 en 30 cent. De NAVO-herdenkingszegel van de Benelux is een creatie van de Neder landse kunstenaar S. L. Hartz, te Haar- Bij het ontwerpen i de NAVO-zegel naar gebonden aan instructies, die hem betrek kelijk weinig vrijheid lieten. Als hoofdmotief werd in de positie het of ficiële NAVO- werkt. Dit cm bleem wordt gevormd door een vierpuntige, blauw-wi Nederlands schip aan de grond De Nederlandse kustvaarder Lireco 16 ter hoogte van de Limfjord op de Deense kust gelopen. Men meent dat er wel een kans is het schip vlot te krijgen, gevaar loopt het niet. Een Deesche reddingboot is ln de nabijheid, maar men wacht op de sleepboot Holland uit Terschelling. Het schip (349 brt) heeft al6 kapitein K. Leinenga en komt uit Groningen. De Noorse tankboot Gilda is gisteren in aanvaring gekomen met de tanker Naess Commander, toen belde schepen het Suezkanaal wilden invaren. Er is al leen enige materiële schade. ster zijn verbonden door cirkelbogen van gelijke lengte. Aan dit embleem heeft de ontwerper een gestyleerd schild, sym bool van de weerbaarheid der NAVO- partners, toegevoegd. Het geheel wordt omsloten door een cirkelvormige band, waarbinnen de naam der verdragsorgani satie is getekend. De zegels zijn uitgevoerd in twee kleu ren offset. Het NAVO-embleem en de band met randtekst zijn bij beide zegels blauw. Het fond van de zegel van 12 cent is geel, dat van de 30-centzegel rood. Grootte zegel: 24,2 x 31,55 mm. Afmetin- gen beeldrechthoek: 21,2 x 28,5 mm. Kamperforatie: 12% 12. Vellen van 10 x 10 - 100 zegels. Papier, zonder wa termerk. Gomming: normaal. Druk: Joh. Enschede en zonen Grafische Inrichting N V te Haarlem. De zegels worden aan de loketten der postkantoren verkocht met ingang van 3 april 1959 en zullen gedurende baar blij ven, of zoveel langer als de voorraad strekt COMMISSIE: constateert: 1 Bij de opzet van het directo raat materieel landmacht zijn fouten gemaakt en bij de uit voering van zijn taak heeft het directoraat feilen en ver zuimen vertoond, ooms is sprake van ernstige fouten (helmen-affaire en verrich tingen aankoop buitenland), soms van kinderziekten (schoenen en jeepwielen). 2 De specifieke verantwoorde lijkheid van de staatssecreta ris voor de feilen in het beleid bij de organisatie van de aan schaffende diensten is niet vast te stellen. Aan de taak verdeling tussen de bewinds lieden van het ministerie van oorlog kleefden bezwaren. o Het directoraat materieel landmacht is ^dikwijls achter- 'n gereorganiseerd en zo snel, dat geen van de n ouwe vor men kans heeft gekregen- zijn levensvatbaarheid te bewij- Over het algemeen was er een groot tekort aan techni sche specialisten. Door de vele overplaatsingen kon de in de praktijk verworven commer ciële en technische kennis slechts korte tijd benut wor den. C Overwogen dient te worden of het directoraat materieel landmacht niet overwegend voor een groot gedeelte met burgers moet worden bezet. De aanschaffing van de hel men was onvoldoende voorbe reid en de fabriek, die ze zou vervaardigen, onvoldoende geoutilleerd. y Bij de gasmaskers was de keuringsapparatuur onvol doende, bij de gevechtsschoe nen en de jeepwielen liet het feit, dat geen proeforders waren geplaatst, zich geducht voelen. g Het project „Ossendrecht" was niet voldoende op zijn economische waarden bestu- CJ De indruk bestaat niet, dat majoor Koopmann aan het in hem gestelde vertrouwen heeft voldaan. JQ Er is niet gebleken, dat de jq houding van de Koninklijke marechaussee in de zaak Koopmann laakbaar is te noemen. (Zie voor een uitvoerig uittreksel van het rapport het antwoord van de minister pagina 7) MINISTER j Ik heb nooit willen ontken nen. dat het beleid van mij zelf, van de staatssecretaris en van medewerkers tekort komingen heeft vertoond. Bij de beoordeling van feilen en verzuimen moet echter reke ning worden gehouden met alle omstandigheden waaron der ze zijn begaan en ook met de omstandigheden, die tot het aanvaarden van het risico van verkeerd handelen heb ben genoodzaakt. o De met de taakverdeling be reikte onderlinge samenwer king is onder de gegeven omstandigheden bevredigend geweest. Niettemin wordt door mij de voorkeur gegeven aan een duidelijker scheiding van de verantwoordelijkhe den van de minister en de staatssecretarissen. o Er is reeds gebleken, dat het onjuist zou zijn het directo raat materieel landmacht als enig verantwoordelijk orgaan aan te wijzen in alle gevallen, waarin van fouten of onvol komenheden sprake is. A Tegen een overschatting van de technische deskundigheid van de materieel-organisatie moet worden gewaakt omdat het een gevaar in zich bergt t.a.v. de verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven. Geen commentaar. Ik heb reeds eerder gezegd, dat bij de ordervoorbereiding fouten zijn gemaakt, dat er in de aanloopperiode van de produktie een te grote mate van samengaan is geweest, en dat het onjuist was, dat een met de produktie belaste ambtenaar later ook met de keuring werd belast. Y De genoemde feiten kan ik onderschrijven. Indien t.a.v. de gasmaskers met de hoogste eisen rekening zou zijn ge houden, zou de troep in geval van oorlog niet over enip gas masker hebben beschikt. O De feiten in het rapport zijn juist vermeld. Getracht wordt door een particuliere combi natie OCIO weer in bedrijf te doen stellen. Q Geen commentaar. Geen commentaar. cijfers gepubliceerd. Ditmaal is de jeugd het onderwerp en wel in het bijzonder de aansluiting die de jeugd zoekt bij de onderscheiden soorten verenigingen, clubs en organisaties Het blijkt dat twintig procent van de 8- tot 25-jarigen is aangesloten bij jeugdorganisaties en zevenendertig procent bij sportorganisaties, terwijl drie procent behoort tot de min of meer regelmatige bezoekers van club huizen Vergeleken met het jaar 1940, toen maar zevenendertig procent van de jeugd was georganiseerd, een flinke vooruitgang. Wat de jeugd-orgamsaties betreft, win- nen de protestanten het van de rooms- katholieken. De leden van jeugdorganisa ties blijken namelijk voor tweeënveertig procent lid te zijn van protestants-chris telijke organisaties en voor zesendertig procent van de rooms-katholiekc. Wanneer we de doelstelling van de organisaties bekijken, zien we, dat twee- ennegentig procent van alle leden aange sloten is bij organisaties met een alge meen doel Van de reet was 4 procent ondergebracht bij verenigingen die een staatkundige en maatschappelijke ming bedoelen. De groei van de jeugdorganisaties is in 1958 tot stilstand gekomen. Het club huiswerk verloor 3000 belangstellenden, maar de sport is nog steeds in opmars en won het laatste jaar 51.000 leden. Nu we het toch over de sport hebben, het zal niemand verwonderen, dat voet bal verreweg favoriet is. Niet minder dan vierendertig procent van de sport beoefenaars geeft zich aan deze sport. Een kwart van de sportlui houdt meer van gymnastiek en turnen. De sport, die dan de meeste belangstelling heeft is de hengelsport (bijna zeven procent) een aan tal, dat wij beslist niet hadden vermoed. Warmste dap; in februari van deze eeuw! (Van onze weerkundige medewerker LJET KLINKT voor cm wintermaand wat vreemd, maar toch .-ouden wij hef weer op deze laatste februaridagen warm durven noemen. Gistermiddag werd hier ln hef westen al 15 gr. C. gemeten en mogelijk Is het vandaag 16 gr. gewor den. hetgeen gelijk zou zijn aan het record voor februari dat voor Zuid-Holland 16 gr. C- bedraagt en dat op 10 februari 1899 werd waargenomen. (In De Bilt was het toen 18,5 gr. Vandaag verwacht men dat dit record gebroken zal worden). Ook elders in West-Europa zijn de tempera turen zeer hoog. Boren de Brifse eilanden nadert een zwak koufront waarvan wij morgen boren onze omgeving tvaf meer bewolking in de hogere luchtlagen ver wachten. De kans op regen blijft tot morgenavond klein, maar doordat wij morgenmiddag wat minder zon menen te mogen verwachten, zal de temperatuur een paar graadjes lager moeten blijven. Toch staan wij heel wat gunstiger voor de lente dan verleden jaar toen het om ons heen nog allemaal meeuw was en het 's nachts 3 tot 6 graden vroor. Treiler uitgerust met gloednieuw vistuig HET IS NIET duidelijk of de Rus sische treiler, die donderdag door manschappen van de Ameri kaanse marine is doorzocht, iets te maken heeft met het vernielen van de transatlantische telefoonkabels. De commandant van het Ameri kaanse schip dat de Rus aanhield, verklaarde gisteren in een telefoon gesprek met Associated Press, dat hij aan boord van de treiler gereed schap heeft gevonden, waarmee de kabels zouden kunnen zijn vernield. De Amerikaanse gezagvoerder acht het echter ook mogelijk, dat het desbetref fende materiaal over boord ls geworpen, toen het Amerikaanse marineschip ln zicht kwam. Opvallend noemde hij het, dat de Russische treiler ls uitgerust met gloednieuw vistuig. De Russen hebben zich niet verzet te gen het doorzoeken van hun schip. De Amerikaanse marineofficier zei In een telefoongesprek: „Wij zijn ruim een uur aan boord van het vaartuig geweest. Er was geen sprake van beleefdheden. Er kwamen geen sigaretten en geen borrels In Nicosia is gisteravond een am nestie afgekondigd voor de verzets strijders van de Eoka. Aan de leider van de verzetsbeweging, kolonel Grivas, 'is een vrijgeleide naar Athene aangeboden. In de centrale gevangenis van Nicosia zijn enige honderden Griekse Cyprioten in opstand gekomen. Zij wensten onmid dellijk vrijgelaten te worden om de terug keer van aartsbisschop Makarios te kun- De Engelsen hebben echter besloten de gevangenen geleidelijk vrij te laten. Eerst wordt begonnen met de behande ling van de lichte gevallen. Daarna wor den de vonnissen van de rebellen, die zich aan ernstiger vergrijpen hebben schuldig gemaakt, herzien. Vertrouwen voor in Italië Antonio Segtii van de rechtervleugel van de christendemocraten heeft gister avond ln de Italiaanse Kamer van Afge vaardigden een vertrouwt nas temming over zijn nieuwe, geheel uit christen democraten samengestelde regering ge wonnen. De desbetreffende motie werd met 333 tegen 248 stemmen aangenomen. Voor stemden de christendemocraten, de nleuw-fascLsten en de liberalen. De tegenstemmers waren communisten, socia listen en verschillende linkse splinter partijen. Segni kreeg bot vertrouwen van de Kamer op een programma van steun aan de westerse bondgenootschappen, zowel op economisch als militair terrein en op binnenlandse maatschappelijke voor uitgang „binnen de perken van de grond wet". Zijn regering treedt in de plaats van die van Fanfani van de linkervleugel der christendemocraten, die na onenigheid binnen de coalitie met de socialisten ver leden maand ten val werd gebracht aan te pas en ook werd niets te eten aangeboden. Maar men ontving onze mannen en werkte behoorlijk mee". Inmiddels beeft het Russische pers bureau Tass het Amerikaanse optre den een onwettige daad genoemd. Van Amerikaanse zijde werd echter te kennen gegeven, dat men er niet aan denkt verontschuldigingen aan te bieden. Mocht Rusland bü de V.8. tegen de aanhouding protesteren, dan zal het protest vermoedelijk worden De plaatsvervangend premier van de Sowjetunie, Anastas Mikojan, heeft gisteren het Westen voor de keus ge steld, een vredesverdrag met Duits land te sluiten en West-Berlijn tot een vrije stad t« maken of het feit van een afzonderlijk verdrag van de Sow jetunie met Oost-Duitsland onder de ogen te zien. De Gaulle als wassenbeeld President De Gaulle heeft een plaats gekregen in de wassenbeelden-museum van Madame Tussaud tc Londen. Het museum heeft er volgens een zegs man altijd naar gestreefd een Franse staatsman een plaats te geven, maar na de oorlog zijn de premiers van Frankrijk zo snel gewisseld, dat er geen tijd was om een model van hen te maken. Maar met De Gaulle lijkt nu een stabielere pe riode te zijn aangebroken. De Gaulle, in generaalsuniform, staat in éën groep met keizer Haile Selassie, president Tito, kanselier Adenauer en Tsjoe En-Lai van communistisch China. Het is de tweede keer dat De Gaulle is komen te staan. Het eerste model dat in februari 1941 werd vervaardigd, toen De Gaulle de Franse oorlogsleider was, is twee jaar geleden verwijderd, om dat hij minder in het nieuws stond. Aanhoudend zacht Droog en overwegend zon nig weer. Meest matige zui delijke wind. Dezelfde tem peraturen als vandaag of let* lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 1 maart: Zon op 7.28, onder 18,18 uur, maan op 1,08, onder 10,33 uur. Maandag 2 maart: Zon op 7.20, onder 18,20 uur, maan op 2.17, onder 11,21 uur. Op 2 maart L.K. Fa D. Kret en Zn. HET WEER IN ElIROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur 1.1 Madrid Mallorc» Algiers licht bew goh bcw II

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1