en de gillende keukenmeid een KomjemMl POPPENMUSEUM AAN MEER VAN KONSTANZ De verdwaalde spoorzoekers ZONDAGSBLAD ZATERDAG 28 FEBRUARI 1959 JE we«t hoe het gaat als je iets tot het laatste moment uitstelt: er komt niets van. Toen ik het plein wilde oversteken om voor sluitingstijd wat zegels in het postkantoor te halen zag ik twee jongetjes. Ze Stonden voor de verlichte etalage van de leesbibliotheek naast het café op de hoek. De kleinste pakte mijn hand. Hij zei: „Opa, haalt u effe een paar rotjes". De tweede stak mij een kwartje toe. Brutaal, een beetje vuil, maar hart- veroverend recht op de man af keken zij mij aan. ik ik :i: „Ja, het was erg dom „Waarom kopen jullie ze niet zelf. Als ae liegen doe ik het niet. dacht ik De schooiertjes maakten er geen pro bleem van. Ze zeiden: „Die snert-vent wil se ons niet geven". Het gebaar naar het raam van de leesbibliotheek was vernieti gend door zijn eenvoud. „Omdat jullie te klein zijn?" „Nee, we hebben er eentje in zijn portiek gegooid maar dat was per ongeluk neus waar, opa!" De onschuld in de hel- der-blauwc kijkers van de kleinste was als een zonnetje op een mist-grijze dag. To neelspeler. dacht ik opgewekt en stapte de winkel binnen. Twee vrouwen waren bezig met het slech ten van de grauwe burcht van grijs- en zwart-gebondm boeken <>p de toonbank Op een ladder tegen de boekwand stond •en man. Hij vroeg. „En opa, wat zal het aijn?" Eigenlijk wit het een zonderlinge bood schap voor een man van mijn leeftijd Ik zocht uitstel en zei; ..Een doos briefpost" En na een korte aarzeling: en doe er mij tenminste verrast aan. zo verrast dat aij meer van mij moesten weten. Dit schoondochter van me heeft weer gekakeld dacht Ik onredelijk. Do man daalde voor zichtig de ladder af Waarschijnlijk spit Hij knoopte zijn grijze stofjas dicht on be keek mij opmerkzaam „Rotjes*!" Ik knikte: „Voot mijn neefje We hebben van avond een feestje". Ik voelde me onbehaag lijk. want ik wist dat bij nu zou zeggen: ^Uit m'n ogen, kwajongen. Ga je vader ▼oor de gek houden" Hij zei alleen maar: „De rotjes zijn uitverkocht. Ik heb nog gil lende keukenmeiden en donderslagen". IK NAM gillende keukenmeiden. Die andere dingen leken mij nogal gevaarlijk. De Jongens dachten cr anders over. maar tij waren toch gelukkig met het spul. da! Ik meebracht. Ze namen het wat aarzelend aan en als je 't mij vraagt dachten ze: Die ouwe heeft ze niet allemaal bij elkaar. Maar dat verdween toen zij mij met een bescheiden vertoon van deskundigheid ver telden hoe die gil-dingen werken. Ik mocht de eerste afsteken. We hadden een enorm plezier, maar ik was blij dat het intussen al aardig donker was geworden Het pro jectiel kwam gillend van genoegen in een bloemenkar terecht. De deugnieten riepen: „Juut" en trokken zich overhaast terug Ik begreep er niet veel van. Waarschijn lijk bedoelden zij de kerel, die aan de overkant passeerde Maar dat was Juut niet. Dat was Potter. Mijn ogen zijn wel niet zo best meer. maar Potter kun je niet over het hoofd zien hoe graag je ook wilt „Potje", noemden we hem vroeger toen hij nog jongste bediende was op mijn afdeling Een magere slungel was het. die met tra nen In de ogen kwam klagen over de meis jes van de type-kamer .Meneer", zei hu altijdmeneer, 't is me een raadsel wat u in die grieten ziet. Laat mij m'n gang gaan. en ik draai ze stuk voor stuk de nek om". Hij zou het hebben gedaan ook. geloof ik. Ja. toen was het nog een beste jongen. Maar nu.... Nooit gedacht dat hij het nog eens zo ver zou brengen Nou niet omkijken, dacht ik Ik probeerde wat sneller te lopen. Maar als jc eenmaal de zeventig bent gepasseerd blijft het bij pro beren. Hij haalde mij in voor ik het plein bereikte. „Zo. ouwetje. Aan de wandel' Hu ouwetje. waarom kom jij niet op de soos! Ik begreep hem niet direct De dacht: Heeft'ie me nou gezien met die gillende keukenmeid of heeft'ie me nou niet ge zien.... en ik zei: „Soos, welke soos?" Je zegt zoiets zonder erbij na te den ken. Met mijn eenenzeventig jaar had ik beter moeten weten. Ik zag Potter's supe rieure glimlach en dacht: Hij heeft me gezien met die gillende keukenmeid. Karei, ouwe jongen, je gaat voor de bijl. Het viel mee. Potter zei: „Nou. de soos voor de gepensioneerden van onze zaak. We korrtfen iedere middag bij elkaar in de kantine en dan leggen we een kaartje en zo en de directie biedt een kopje thee aan." Die directie toch, dacht ik en plotse ling wist ik. waarvoor er elke maand f 1.75 van mijn pensioentje werd afgetrok- dwars Niet om het geld: dat heb ik ge- V' WO* TONZEELENBERG „U begrijpt zeker wel dat u de schade moet betalen. Rond-zevenhonderd gulden." Ik volstond met een nonchalant knikje. „Verder vraag ik me af of wij u zo kun nen laten gaan. Het is toch eigenlijk onver antwoord om mensen van uw leeftijd alleen de straat op te laten gaan. Hebt u fami lie...?" OOR ik kon antwoorden zei een klein mannetje, dat in een donkjer hoekje stiekum op een heel klem schrijfmachien tje zat te tikken: „Ik weet er wel wat op". De beide mannen fluisterden even. Het was blijkbaar bijzonder amusant war werd hartelijk gelachen. Het kleine i netje ging de deur uit en de grote kerel 'zei opgewekt: „We hebben er al wat op ge vonden. Straks wordt u afgehaald door iemand, die het heel goed met u meent en die ook wel bereid zal zijn u verder zo'n beetje in de gaten te houden". Ik vond alles bgst, maar ik had toch niet verwacht, dat het Potter zou zijn. kerel zit ook overal met z'n neus tussen, dacht ik triest. Potter was gemeen-v delijk. Hij zei: „Kom maar mee. o tje. Ik zal wel zorgen, dat je geen. domme dingen meer uithaalt". Het viel mij dat hij niet zei: Ome Potter zhl wel je zorgen Triomfantelijk voerde hij mij naar het huis van m'n jongste zoon. ..Hier is uw vader, hij heeft weer wat geks uit gehaald". Ik ben al eens eerder zo afgele verd, maar dat was zesenzestig jaar ge leden Toen Potter wegging zei hij nog: „Ik kom hem morgen wel halen voor de Natuurlijk, ik had kunnen protesteren. Maar dat helpt niet. Op een bepaalde leef tijd beschouwt iedereen ji als kind. Steeds probeer ik het goede in de te zien. Van hoog tot laag draag ik ze meer achting toe dan zij verdienen. E n ik verwacht dat zij mij precies zo behande len. zelfs al ben ik oud en geoensionecrd Het is dat Potter mij daar met die gil lende keukenmeid betrapte Zou hij het eigenlijk wel hebben gezien* Die doorge fourneerde blaag met z'n zevcrigc: „Zo. ouwetje. Aan de wandel*" •MISSCHIEN was het onrodrliik zo kribbig 1\1 te worden. Tenslotte schijnt Potter een beste kerel te zijn. Hij maakt zich. geloof lk. nogal druk voor bejaarden en zo. En het is. geloof ik. wel goed dat mand zich met bejaarden bemoeit. Ah- hij het maar uit zijn hoofd laat mij er bij te betrekken. Potter deed dat, het bleek int alk- Ik rechtte mijn schouder; Het hielp wei nig; ik ben nu eenmaal niet zo jong meer en dan eet je een stukje minder. Je wordt mager en het is net of je krimpt. Het kostuum, dat als gegoten zat. gaat slobbe ren. Laat Potter nooit merker, dat je kos tuum gaat slobberen. Hij zal je niet meer met rust laten. Hij zal je nonchalant op de schouder kloppen en zeggen: „Luister 's noeg graag daan haalt zomaar geld in te houden der toestemming te vragen. Bijna twee gulden voor die gajnmele kantine, dacht ik woest En die Potter kan ook opvlie gen. Ik zei: „Nou. ik zal nog wel eens zien. Dag Potter. Tot kijk. hoor!" Hij keek mij verbijsterd aan en zei: „Nou, nou. Een beetje kalmer kan ook wel!" Nijdig was ik toen ik terug liep. Die Potter, dacht ik, ouwe mensen op stang jagen, dat kan hij. Ik besloot een kop kof fie te gaan drinken in het café op dé hoek. Ik kom nooit in café's en eigenlijk mag ik ook geen koffie drinken. Mensen als Pot ter brengen je tot het uiterste. IN' HET zenuwslopende gezelschap van een z: .•mmofoonplaten-automaat zat ik nog wal te du.bben over de gillende keukenmeiden toen ik de klap hoorde. Ik knipperde even met mijn ogen en constateerde, dat twee van de drie enorme spiegelruiten waren ge barsten. Dc muziek-automaat had zijn ..conversatie" gestaakt en achter de tap kast lag een groezelige cocktail van stof. drank en glasscherven. Buiten was het on gewoon druk. Een man rende het café binnen en riep: „Er is een spoetnik neer gestort. Bel de brandweer!" Doe het zelf maar", zei ik en dronk mijn kopje leeg. De man werd opmerke- I lk kalm en keek mij doordringend aan. Hij zei: „Ik geloof, dat jij er meer van weet, vadertje!" „Dat weten wij wel zeker!Ik keek op. Twee rustige heren in smerige regenjassen liepen op mij toe. Zij zeiden: „Wilt u even mee komen. Geen drukte alstublieft!" Ik ging mee Potter heeft het toch gezien van die keukenmeid, dacht ik. ÜP HET politiebureau zag ik de jongetjes •erug. Zij waren geloof ik, een stuk kleiner, minder brutaal en ongelooflijk bleek. De kleinste keek op en zei: „Ja,dat is "tie". De man achter het bureau stond op. Hij klopte het jongetje vriendschappe lijk op de schouder en zei: „O.K. Jullie zjjn flinke jongens, hoor. Ga maar gauw naar huis" De jongetjes waren al weg. Die man is van de kinderpolitie, dacht ik. Hij wist in ieder geval hoe met kinderen om te gaan. Maar toen hij mij aankeek en zei: ..Dat ziet er helemaal niet o mooi uit. ouwetje!". toen wist ik. dat hu zich ver boven gewone lieden verheven achtte en in iedereen een kind zag. Hij zei nog eens: „Dat is helemaal niet zo best! Hoe oud ben je eigenlijk?" Vijfenzeventig". Ik wist dat het niet waar was, maar sinds ik als jongen had ontdekt dat je door een klein leugentje veel goedkoper met de tram meekon, heb ik al tijd geknoeid met leeftijden. Vijfenzeventig en dan zo iets". De man ging <eer achter zijn bureau zitten en -chudde zijn hoofd vele malen. Vervolgens koos hij zich een pedagogische gelaatsuit drukking. Met de ellebogen op het bureau, dc handen gevouwen onder de kin, zei hij: „Vijfenzeventig Jaar. Luistert u 's hier, op uw leeftijd moet het u toch bekend zijn. dat vuurwerk bijzonder gevaarlijk is in handen van kinderen. Het is mij een raad- scI hoe iemand zo onnadenkend kan han delen. Beseft u eigenlijk wel. wat u hebt gedaan?" Kletsen 'aten en gelijk geven, dacht V'ERMOEID ging ik zitten en luisterde naar de nieuwsberichten. De betekenis van de woordenstroom drong niet tot mij door. maar plotseling was ik klaarwakker. Het objectieve radio-stemgeluid deelde mee: tweehonderd vijftigduizend gulden en een grote hoeveelheid waardepapieren werden meegenomen. De mannen hadden zich kennelijk laten insluiten en kort sluitingstijd de kluis opgeblazen. De ont ploffing deed tot ver in de omtrek de rui ten springen. De aandacht van de politie werd echter afgeleid, doordat in de buurt enkele jongens bezig waren met een pro jectiel. dat zij van een hoeveelheid vuur werk hadden vervaardigd. Daardoor slaag den de inbrekers er in het bankgebouw, dat door de luchtdruk van een te grote lading zwaar- werd beschadigd, onopge merkt te verlaten. Verder binnenlands nieuws. De commissaris van de Koningin Dat valt dan weer mee. dacht ik, die zevenhonderd gulden hoef ik tenminste niet te betalen. Nu moet ik Potter nog kwijt zien te raken. Wie veel met kinderen om gaat, blijft jong. Wie met poppen omgaat, wordt niet ouder! Zo is mevrouw Ma ria Junghanns jong geble ven te midden van haar ver zameling poppen op Slot Frauenberg nabij Bodman aan het Meer van Konstanz in Duitsland, niet ver van Ueberlingen. Het is een museum dat ge boren is uit het verlangen klei ne culturele kostbaarheden te redden en zo is hier iets heel origineels tot stand gekomen. Het besluit, poppenkamers met hun inhoud te verzamelen, heeft Maria Junghanns genomen toen zij in de eerste wereld oorlog na een luchtaanval op Freiburg aan de muur van een verwoest huis twee poppenka mers zag hangen. Zo is het grootste Duitse poppenmuseum ontstaan. Het omvat thans ne gentig poppenkamers en onge veer 400 poppen. MARIA JUNGHANNS: HET IS EEN MOOIE ZIEKTE Mooie ziekte Het verzamelen werd een ziekte, maar „een mooie ziek te", zegt mevrouw Junghanns. Sedert meer dan veertig jaar brengt zij nu die fleurige le vende herinneringen aan vervlo gen tijden bijeen. Het is niet eenvoudig dergelijke stukken op te sparen en vaak heeft zij een hardnekkige strijd met de eige naar moeten voeren om hem te bewegen haar de een of andere kostbaarheid voor haar verza meling af te staan! Waardevol Dank zij haar is veel waardevol cultureel bezit behouden gebleven. Uit het bezit van adel en welge stelde burgerij is menig stuk speel goed in haar museum beland. Hier vindt men poppen, die eigenlijk geen speelgoed 'meer zijn maar kostbaarheden, waarvan niet al leen kinderen bij het aanschouwen genieten. Alles wat de poppenka mers bevatten, moet, wat grootte aangaat, in de juiste verhouding tot de kamer staan: een wafel ijzer, de porseleinen borden. Vogelkop Mevrouw Junghanns heeft niet alles gekocht, wat men hier te zien krijgt. Menigeen heeft haar kost baarheden voor haar museum ge schonken. Veel heeft zij ook z_ ontdekt, zo bijvoorbeeld, een pep uit het Karolingische tijdperk i9de10de eeuw), die geen men selijk gelaat maar een vogelkop heef'.. Deze pop is bij uitgravingen bij een oude burcht ontdekt. Men vindt in dit museum het oudste prentenboek van Duitsland uit de VIII eeuw, vier eeuwen oude poppenvorken, -lepels en -mes sen, een gouden poppenserviesje uit de XVIII eeuw. dat eens tot de bruidsschat van een prinses heeft behoord. Weerspiegeling In deze poppenwereld weerspie gelt zich het hele tijdperk van de Renaissance. Van het Bieder- Aan enkele voorwerpen, als schoenen, kleren, hoeden en kin derwagens heeft mevrouw Jung-, hanns bijzondere zorg besteed. Voor zover mogelijk heeft zij ge tracht de portretten te verkrijgen van de kinderen wier poppenka mers thans in haar museum zijn verenigd. Men kan aldus meestal zien wie de eigenaars van de poppenkamers zijn geweest. Geen export Mevrouw Junghanns heeft bepaald dat haar verzamelingen, als Duits cultureel bezit, nimmer naar het buitenland zullen mogen worden verkocht. Wijlen koningin Mary van Engeland heeft eens tever geefs getracht ze te verwerven. Voor zover bekend werd het eerste poppenhuis vervaardigd in opdracht van hertog Albrecht van Beieren die het in 1558 voor zijn dochters liet make.i. Het Germaanse museum te Neuren berg bezit overigens ook kost bare poppen, poppenhuizen en verder speelgoed uit vervlogen tijden. Hallo i nichten, DOOR MEEUW VAN ROTTERDAM (Vervolg van vorige week) Opnieuw speuren ze om zich heen. Maar nog steeds blijft het stil en er valt van hun vriendje nog niets te ontdekken. „Waar moeten we nu heen", vraagt Otto twijfelend. „Dc zie hier geen pijlen meer." „Kom maar op", zegt Freek moedig. „Hij is natuurlijk hier recht door de struiken gegaan." „Kijk maarhier zijn z'n voetstappen weer." Opnieuw gaan ze verder. Maar boven hen wordt de lucht steeds grijzer, steeds donkerder. Ondertussen ls Henk haastig en helemaal in z'n eentje door het wilde struikgewas gegaan Hier en daar krast hij vlug een pijl in het bos-pad om dan weer snel verder te gaan. Ze zullen hem vast niet gemakkelijk vinden. Maar dat is de bedoeling ook. Vooral voor Freek moet hij zich goed verstoppen, want dat is een prima speurder. Soms kijkt hij schichtig om zich heen. Wat is het hier overal stil. Kijk, weer een zijpad. Nu eerst even een pijl neerzetten. ZoEen ogenblik later verdwijnt hij achter de hoge, donkere bomen. Zou hij nu nog verder gaan? Of.... of zou hij zich hier ergens verstoppen? Even toeken dan... In de ze greppel? Tot over zijn enkels zakt hij opeens door een dikke laag bladeren. Oef wat is dat allemaal zacht hier. Hij grijpt zich vast aan een overhangende tak om wat hou- hebben. Huu nee. dat is geen goed plekje. Dan zoekt, beginnen vanuit de grijze lucht de eerste vlokken te vallen. „Hé"zegt hij meteen verrast. Daar had-ie hele maal niet op gerekend. Pas nu merkt hij. hoe donker grijs de lucht eigenlijk wel is. Hij trekt zijn muts wat die per over het ene oor. Wat zal 'et nu mooi worden overal. Net kerstfeest. Even blijft hij dromend naar de traag neerdwarrelende vlokken staren. Dan opeens.... Wat is dat?.... Hoorde hij daar iets? Iets vreemds.iets bijzonders?.. Hoordaar klinkt het weer. Zijn dat geen takken. Het geluid komt dichterbij. En dan opeensWaf. wafwaf!!!".... Verschrikt grijpt hij zich vast aan een boomstam. Een hond?.... Hier op deze stille plek een hond?. Zouden er dan toch mensen in de buurt wonen? In gebogen houding wacht hij af. Als-het blaffen lui- kraken takken, maar nu van héél dichtbij. „Wafwaf. waf!!!!".... Hij bukt zich nog dieper. Opeens springt een grote, bruine hond vanachter de struiken tevoorschijn. Schichtig heft het dier de kop op en blijft een ogenblik met gespitste oren staan. Henk houdt zijn adem in. Bang van honden is hij niet, maar nu griezelt hij toch even. Hij bukt nog dieper. Maar die kleine beweging heeft de hond al opgemerkt en plotseling stormt hij op Henk af. Verschrikt laat Henk zich languit in de greppel vallen Zijn handen, die trillen van de plotselinge schrik, drukt hij snel weg. Hij durft bijna niet opkijken. (Volgende week verder) Een heel grote stapel brieven kreeg ik toegestuurd van julii», het lijkt wel of er steeds meer post komt voor de Brievenbm Gezellig hoor dat jullie van die lange brieven schrijft. De oplossing van vorige week was niet zo moeilijk, je moest d< voorwerpen bij elkaar zoeken die dezelfde naam hadden. 1 en 2 en 7,3 en 12. 4 en 16. 5 en 10. 6 en 8. 9 en 15 en 11 en 13. Dit was dan de goede oplossing. De hoofdprijs gaat naar Oud- Beijerland, naar Nico van de Wetering. De troostprijzen zijn voor Gerda Poot (een mooi geïllustreerde brief kreeg van jou)en voor Ar ie van de Wetering. Hartelijk gefeliciteerd ÉL Wat leuk dat jullie zo'n ïcces hadden op de gym- nastiekuitvoering Marian ne Opstelten. Neeltje den Otter heeft fijn geschaatst. Teuntje den Otter heeft >r de bazar twee paar sokjes gebreid. Wanneer is de bazar? Gelukkig dat de prijs naar je zin was Robby den Ouden. Gees- ke Oostergo is een nieuwe linge. En ben je al een beetje gewend aan de bril Henrietta Pruim? Adrle Poppel is ziek. Als je de oplossing eens een keer niet weet mag je het best aan je vader vragen hoor Eeko de Ruiter. Al- bert Rijsdam maakte een mooie tekening voor me. Bedankt. Lien Roelofsen n nieuwelinge. Jan Ringelcnstljn maakte 2en tekening voor me. Eddy Reitsma stuurde ine twee raadsels. Als er plaats is komen ze eens in de krant. De jouwe ook hoor Piet Reitsma. Joke van Rees is een nieuwelin ge. Kent je broertje je al Cobie Roest* Jullie zijn dus 's zaterdags druk bezig Dikkie Scherpenzeel. Johnny Schultlnk zijn va der is 10 maart jarig. Stu ren jullie een pakketje naar hem Johnny? Komt hij al gauw thuis? Wat leuk, Rietje Schelling, een broer tje erbij- Hij heeft een mooie naam gekregen. Aartje Schep schreef een briefkaart naar me. Is va der nog ziek? Willy Schouten stuurde een leuk gedichtje. Maartje Schoenmaker heeft een Dol ly-pop gekregen. Mag je al weer naar school? En hoe is het verjaardagsfeest van Wimmie geweest Nellie Stander? Je moet me eens schrijven hoe je de Mattheus-passion vond Min- ny Spreeuwenburg. Piet en Sjaak Stok zijn pas naar het museum voor Land- en Volkenkunde geweest. Zijn jullie met z'n tweeën ge gaan? Een heel leuk ge dicht stuurde Hannie Smits me. Je kunt puzzles, school- pakketten en spelen winnen. Hoe gaat het met je zus Rietje Slingerland? Je hebt haar zeker al bezocht? Thea Sterk doet voor het eerst mee. Gelukkig dat het weer goed gaat met pappa Corrie en Ineke Steenks. Jullie zijn hem ze ker wel gaan feliciteren? 27 oktober is de datum. Ri ta Spaans stuurde me een gedicht en plakte een leuk plaatje onderaan haar brief. Natuurlijk vind ik het erg leuk dat je mee gaat doen met de Brievenbus Adri Storm. Kunnen jullie nogal wennen in Schevenin- Robinson Crusoe Robinson en Yrydag ragen van bun hoge uitkijkpost af. dal de inboorlingen op het strand achterbleven. Robinson greep de verrekijker, die hjj op het schip had gevonden en verbazing, want de wilden maakten een woeste rondedans om een vastgebonden blanke mnn. Even later stormden Robinson en Vrijdag voor liet kanon af. De wilden stoven niets gebeurde, weer terug. Een paar schoten uit bet ge weer waren voldoende om hen weer op de vlucht te jagen. Snel liep Robinson naar dc blanke man en bevrijdde hein van zijn boeien. Het bleek de "n van een Spaans irhip Kijk het rolschaatsertje eens een mooie krullen hebben gemaakt op de tekening. Zelfs zijn naan heeft hij gemaakt, dat was een karwei hoof. Kunnen jullie zijn naam vinden? Oplossingen insturen voor dinsdag 3 maart. gen? Jan en Lydi Spee stuurden een leuke teke ning. Welke kleur heeft je nieuwe jurk Lydi? En weet je al waar je naar toe gaat met de vacantie Jan? Jaap Tol vond de puzzel érg leuk. Gelukkig dat jij de griep nog niet hebt. Jij hebt dus een mooie tocht gemaakt met je va der Hans Taverne. Ingie Twigt is nog niet op het ijs geweest, want toen er ijs was, was zij ziek. Adrie van Vuuren schreef over de clubavond op haar school. Kun je goed schaatsen? Tonnie Vermeulen. Repe- laerstr. 84, Den Haag, wil graag corresponderen met een meisje of jongen van 12. 13 of 14 jaar. Wie schrijft haar eens? Kees Verweij is door het ijs ge zakt. Je schrok zeker wel erg Kees? Weet je al naar welke school je gaat als je van de lagere school komt Jaap Viergever? Corry Verkade is ook al ziek geweest. Hoe heten de poppen Corry? Jullie weet dus al waar je naar toe gaat met vacantie Cobie en Rietje Vos. GezeUig in een zomerhuisje! Leuk dat je me toch schreef Klaas Verdoold, nu je het zo druk hebt. Bedankt voor de tekening. Is de knecht al beter? Als er plaats is komt de puzzel er in Teun ie de Vlaam. maar ik heb hier nog een hele lijst gedichten en puzzels liggen. Be dankt voor de mooie teke ningen die jullie maakten Gerda en Marga Verwijs. Ik ben benieuwd hoe de schooldas wordt. Omdat er vorige keer te veel brie ven waren konden jullie niet allemaal in de krant Elsje Vcrbruggen. Jammer genoeg zijn er toen wat na men weggevallen. Lieske van 't Veer heeft moeder geholpen toen zij ziek was. Hoe kom je aan al die speldjes Ada van Vuuren? Sturen ze je die gewoor toe? Wie weet win jij ook wel eens een prijs Kees Voorwinden. Jij hebt aardig wat konijnen zeg. Gert Vliegenthart schreef voor de eerste keer. Hoe was het bij Irene Ada van Vilei! Hoe oud is je zusje Ine ke Cobi Vliegenthart? - Marianne Vrolijk is nieuwelinge. Schrijf je me eens hoe de ouderavond is geweest Lies van Velzen! Natuurlijk mag jij ook meedoen voortaan Dikkie Vreugdenhil. Jos Wilde man schreef een brief, kort maar krachtig. Alles stood er in wat je hebt beleef: niet? Hans Westerbef stuurde alleen de oplossinf Ineke de Weerd is ook lid geworden van de Brie venbus. Schrijf je de vol gende keer weer wat meer Harry Westhoeve? Ge lukkig dat de prijs naar jullie zin was Janny es Aagje van Wijk. Wette kleur heeft je trui Janny! Je schrijft me wel over de ouderavond hè Beppie d( Winter? Heb je goed» cijfers gekregen voor de re petities aardrijkskunde E> dra van Wagenlngcn? - Jacob Arie van de Wete ring schreef over de post duif die hij kreeg van zijn vriendje. De tekenmf vind ik leuk Anneke de Zoe te. Jullie zijn zeker hard aan 't repeteren op de zang? Zo jongens «o meisjes, dit waren dan di brieven van O—Z. Volgen de week zijn de letteri AH weer aan de beurt Schrijven jullie in je brief je naam. adres en leeftijd weer? Dag allemaal, tot d« volgende week,

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 18