Demping Uiterstegracht vanmorgen aanbesteed WASMACHINES A. de Wit's Handelshuis In veemarkthal plaats voor zaalsporten Verbreding Wilhelminabrug niet in eerste plaats taak van provincie VRIJDAG 27 FEBRUARI 1959 Schouwburg, Vrijdag uur: Boekenweek. Jour- iet Pers-Vers. Pieterskerk, 7.15 uur: avondgebed. Stadsgehoorzaal (foyer). 8 uur: Cebuto. OEGSTGEEST, Het witte Huis, 8 uur: Vereniging Gemeentebelang met films over Afrika en het midden-Oosten. Zaterdag Gravensteen, 11 uur: opening strafrech telijk en criminologisch instituut aan de rijksuniversiteit te Leiden. Rijksmuseum natuurlijke historie, Lange voJ Raamsteeg 2a, 2.15 uur: Kon. Ned. Natuur- hist Vereniging,excursie naar de para dijsvogels. Herv. Jeugdhuis In de Moriaen, 8 uur: L.J.A.-natuurbeschermingsavond. Schouwburg, 8 uur: christelijke zang- ipelclub Staalwijk e.o., operette-ui ring ter gelegenheid van het tienjarig Geref. jeugdhuis, Breestraat 19, 8 uur: C. Rijnsdorp voor jeugdverenigingen over „Bijbel en kunst". j> tijd Luxor, 10.30 ifiir: bijzonder Kerkewerk Hervormde Gemeente, prof. dr. A. A. Ruler over „Waarvoor leven wij?" Apotheken De avond- en nachtdienst wordt w genomen door apotheek Kok, Rapenburg 9, telef. 24807. De apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, telef. 26274, is door lopend geopend. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Du Rififi (18 Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Adam en (14 jaar). Luxor (2.30 en 7.30 uur): De tien Gebo den (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Klop i op een deur (18 jaar); donderdag: Je kunt het toch niet meenemen. Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De Vikings. Advertentie Miele - Erres - Clean - Robusta Oude Vest 111 Tel. 25328 Leidse bejaarden door besluit teleurgesteld Onder leiding van de voorzitter, de heer J. G. van der Zeeuw, hield de afdeling Leiden van de Algemene bond van ouden van dagen in gebouw „Prediker" goed bezochte jaarvergadering. De heer Van der Zeeuw deelde onder meer mede, dat hij in verband met de verhoging van de A.O.W.-uitkering een onderhoud heeft gehad met de wethouder van sociale za ken teneinde de verhoging niet in min dering te doen brengen op de. uitkering, die sommigen van de dienst van sociale zaken ontvangen. De wethouder deelde toen mede, dat nog een beslissing moest worden geno men; dit is inmiddels gebeurd en per 1 februari wordt de verhoging toch in dering gebracht. De heer Van der Zeeuw noemde dit zepr teleurstellend. In het jaarverslag werd onder de herdenking van het tienjarig bestaan in 1958 gemoreerd. Het ledental bedroeg op 31 december 630. De voorzitter en de penningmeester werden herkozen, terwijl in een vacature werd voorzien door het kiezen van di heer Teleng. L. J. F. van Gils, 70 jaar, overleden De oud- en ere-voorzitter van de afde ling Leiden van de Bond van algemeen Rijkspersoneel, de heer L. J. F. van Gils, is op zeventigjarige leeftijd overleden. De heer Van Gils heeft 34 jaren als voorzitter zijn krachten aan het organi satieleven gegeven. Hij had zitting in vele commissies en trad ook op als ver tegenwoordiger in de centrale commissie van het georganiseerd overleg in ambte narenzaken en bij het informeel overleg op het ministerie van oorlog. De heer Van Gils heeft ook jarenlang de functie van penningmeester bekleed. De begrafenis is bepaald op maandag maart om half 1 op „Rhijnhof". Smart en ongeduld worden nu eindelijk beloond VANMORGEN om 11 uur had in het stadhuis de aanbesteding plaats de demping van de Uiterstegracht. Eindelijk is het dan zover, dat bin nenkort tot dit uiterst belangrijke werk, waarop jarenlang met smart en ongeduld is gewacht, wordt overgegaan. Deze gracht wordt wel een „stin kende open zweer" genoemd en aangezien geen zinnig mens met een zweer blijft lopen, is de twijfel aan de doortastendheid van de gemeente op dit punt wel te begrijpen. Het ongeduld was gerechtvaardigd. Nog in de ge meenteraadsvergadering van 3 maart vorig jaar deden B. en W. de toezeg ging, binnen drie maanden een voorstel tot demping van deze borrelende blubberbak bij de raad aanhangig te zullen maken. Maar er waren omstan digheden, die het college noopten deze aangelegenheid op een later tijdstip te doen behandelen. Het werd augustus 1958. En nu is het maar te hopen, dat spoedig de goedkeuringen op de uitslag van de aanbesteding worden verleend. Het plan omvat het dempen van de Uiterstegracht, het daarin leggen van een riolering en de aanleg van eeif bestrating, alsmede het vernieuwen van een gedeelte van de walmuur lang6 de Nieuwe Rijn. Volgens het plan verkrijgt de Uiterste gracht een rijwegbreedte van 7 m. met ter weerszijden parkeerstroken met variëren de breedten van 1.50 m. tot 1.80 m., ter wijl de trottoirs een voldoende breedte zullen hebben. Het wegdek zal van een klinkerbestrating worden genoegen »r de laat ste maal een foto van de ongedempte Uiterstegracht, die vorig jaar is ge nomen. De volgende etappe tot sa nering van dit stadsdeel is de afbraak van ondeugdelijke woningen. Voorlichting Een lid van de gemeenteraad van Leiden heeft het college van B. en W. een vraag gesteld over de voor lichting vanwege de gemeente aan de burgerij. „Willen B. en W eens een proef nemen met het plaatsen van vitrines met tekeningen bU in uitvoering zijnde werken?" Het blijkt, dat het college zijn ge dachten hierover al heeft laten gaan. Het plan bestaat, op het Vijf- meiplein een vitrine te plaatsen met tekeningen van het partiële uit breidingsplan Leiden-zuid-west Aangezien het partiële uitbreidings plan Leiden-noord al grotendeels is gerealiseerd, ligt het, mede met het oog op de kosten die aan de plaatsing en het onderhoud van een dergelijke vitrine verbonden zijn. minder voor de hand, er in liet noordelijke stadsdeel een te plaat sen. Een ieder die er belang In stelt, kan bovendien ter gemeentesecre tarie van de kaarten der uitbrei dingsplannen kennisnemen. Inenting tegen polio De gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst is weer bezig met in enting tegen kinderverlamming. Thans zijn nieuwe groepen aan de beurt: de kinderen geboren in de jaren 1945 tot en met 1949 en in 1958. Deze kinderen worden voor de eerste inspuiting op geroepen- van maandag 2 maart tot en met donderdag 19 maart (de kinderen geboren in november en december 1958 krijgen echter eerst een maand later een oproep). De inentingstijden zijn van negen uur tot kwart over twaalf en van twee tot vijf in het Antoniusclubhuis, Mare 43. Wanneer men zich aan de in de oproep aangegeven tijd houdt, is men in vijf minuten geholpen. Kinderen van andere geboortejaren, die reeds eerder zijn opgeroepen maar waren verhinderd, kunnen alsnog wor den ingeënt in de periode van 2 tot en met 19 maart. De oude oproepingskaart moet dan worden meegebracht. Vebo-paasveetentoonslelling De Leidse wethouder van de bedrijven, ,r. J. Drijber, zal vrijdag 13 maart morgens 10 uur in het Schuttershof de paasvee-tentoonstelling openen, georgani- eerd door de Vebo. B. en W. van Leiden over sport en jeugdwerk School - maatschappelijk werkster voorkomt leed en ontsporingen B. EN W. VAN LEIDEN staan niet onwelwillend tegenover de gedachte om sportverenigingen gemeentelijk subsidie te verlenen, ten einde deze verenigingen in de gelegenheid te stellen nog meer aandacht te besteden aan de vorming van de aan haar toevertrouwde jeugd. Bij de huidige moei lijke financiële omstandigheden van de gemeente zien zij echter geen moge lijkheid te bevorderen, dat een dergelijk subsidie wordt ingevoerd. het inrichten tot jeugd- het perceel Warmonder- Het is wenselijk dat iedere sportvereni ging de beschikking heeft over een kleed- accomodatie en een kantine of andere ruimte, waar zij haar verenigingsleven tot ontplooiing kan brengen. Waar enigs zins mogelijk is het college bereid de totstandkoming van dergelijke ruimten te bevorderen. Bij complexen van sport terreinen, die door verschillende vereni gingen worden bespeeld, moet in de meeste gevallen worden volstaan met gemeenschappelijke kleedgelegenheden en een centrale kantineruimte, die dan bij toerbeurt voor verenigingsactiviteit- De worden gebruikt an de verenigingen in ils reeds enige malen >orkeur gesteund door ege beschikbaar stel len van materialen, waarbij de vereni gingen zelf voor de nodige arbeidskrach ten zorg dragen. Op een desbetreffende vraag delen B. en W. mee. dat de nieuwe vee- markthal inderdaad ook de mogelijk heid voor het beoefenen van zaalspor ten zal bfeden. Jeugdwerk De huisvesting van het jeugdwerk in Leiden heeft de voortdurende aandacht van het college. Sinds het verschijnen van het „Rapport Huisvesting Jeugd werk 1955" van de L.J.A. zijn tot stand gekomen de verbetering van de in ge meentegebouwen gevestigde jeugdver- blijven, het voor gebruik gereedmaken van 2 jeugdhonken in souterrains in Riolering De persleiding van het zuidelijk riool gemaal mondt uit in een woelkamer in de Nieuwe Rijn. Deze woelkamer, di thans 6lechts één afvoer heeft, namelijk naar de Middelstegracht, zal door Gevaarlijk spel van drie Leidse knaapjes Drie Leidse jongetjes hadden er eei slechte gewoonte van gemaakt om op de spoorlijn Den Haag-Amsterdam ondi Leiden spijkers tussen de spoorstaven leggen, waardoor de seininstallatie het gevaar liep in het ongerede te raken. Op verzoek van de spoorwegrecherche heeft de Leidse politie deze jongetjes gister middag aangehouden. Bejaarde bromfietser viel op Haagweg Gistermorgen reed de 60-jarige K. Ouds hoorn uit Voorschoten met zijn brom fiets op de Haagweg, toen een stuk hout tussen voorwiel en de vork terechtkwam. De man viel en brak zijn linkerdijbeen. Muziek en declamatie op de interscholaire ontmoeting in Leiden Declamatie en muziekspel vorm den gisteravond de hoofdschotel van de vijfde interscholaire culturele ont moeting, die in het Antonius club huis werd gehouden. Na een ope ningswoord van de voorzitster van de I.C.C., Ada Pijlman, waarin zij speciaal verwelkomde dr. P. L. Schoonheim en de heer G. Stein- bach van de stichting Leidse Jeugd- actie, de heren De Wilde en Van der Pompe van K. en O., de onderwijs- inspecteurs, mr. dr. Roosenschoon en de heer Swanenburg, begon men aan het enigszins overladen programma. Bespeeld werden piano, viool, fluit en gitaar. Opvallend was, dat maar weinig van de gespeelde stukken goed tot hun recht kwamen. De oorzaak zal ten zoeken in het feit, dat de meeste stuk ken te hoog waren gegrepen. Er zijn toch van de grote componisten eenvoudiger werken te vinden, die beter passen bij het technische kunnen en het geestelijke peil van de opgroeiende jeugd. Dikwijls maakte het spel de indruk alsof er lesje: werden afgeraffeld, een gevolg van hel niet doorleven of nog niet kunnen door leven van het te 6pelen stuk. Maar ei waren ook uitzonderingen, waarbij we be halve de twee prijswinnaressen Willy Schaik willen noemen, die van Ravel goed speelde. Ook de Spaanse dans door Monique Potjes, op gitaar ge speeld. is wel een vermelding waard. In de afdeling declamatie was de keuze de gedichten dikwijls bedroevend. Er v (Zie vervolg op pagina 4) andere worden vervangen, waarop de rioleringen van de Hooigracht, de Mid- delstegraoht en de Uiteretegracht zullen worden aangesloten. Aangezien het in het lemen ligt, het afvalwater van Zuid- West tijdelijk te leiden naar de zuive ringsinrichting Noord, waartoe een ver bindingsriool zal moeten worden gelegd, et voor de bemaling van de droog- weerafvoer in Zuid-West naar die zuive ringsinrichting noodzakelijk is, dat het drukverlie6 in de rioleringen zo gering mogelijk zal zijn, zal in de Uiterstegracht riolering met een doorsnede 0,60 X 0.90 worden aangebracht. Aan de zijde van de Oude Rijn zijn twee nooduitlaten zonder schuif ont pen. Aan de zijde van de Nieuwe Rijn komt een nooduitlaat met öchuif, die het mogelijk zal maken de riolering ii Uiterstegracht door te spoelen. Met het oog op de tijdelijke bemaling van zuid-westelijke stadsdeel en de ir Hooigracht te leggen riolering zal gedeelte van de riolering in de Oude Rijn door een zwaarder rioo} worden vangen. Wegens de zeer slechte toestand van de walmuur langs de Nieuwe Rijn, tussen de Kraaierbrug en de plaats, de rioolzinker ligt; zal deze worden nieuwd Verder zal langs de Oude Rijn, ter plaatse van de bestaande uitmonding van de Uiterstegracht, over een korte lengte een nieuwe walmuur worden ge- Agressie Enige bedrijven lozen „agressieve" stoffen in de Uiterstegracht. Indien deze stoffen zouden worden afgevoerd In het in de Uiterstcgracht te leggen riool, zon dit door die stoffen worden aangetast. Ir verband hiermede is in het plan mede op genomen het leggen van een nieuw ver- zamelriool, waarin de stoffen zullen wor den geloosd, met de nodige putten. Het riool, dat uit gresbuizen zal bestaan, is tegen die stoffen bestand. Het verzamcl- riool zal rechtstreeks op de Nieuwe Rjjn lozen. De putten en het afvoerriool moe ten van tijd lot ty-I worden gereinigd en de in de Nieuwe Rijn bezonken afvalstof fen worden verwijderd. De kosten der uit te voeren werken werden in Augustus 1958 in totaal geraamd op 600.000. De kosten van het verleggen c.q. vernieuwen van gas- en elektrioi- teitsleidingen komen voor rekening vai de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elek triciteit. De zich in de Uiterstegracht be vindende waterleiding zal niet worden Uitslag aanbesteding Onder leiding van ir. D. Y. Lem, di recteur van de dienst voor gemeente werken, werd vanmorgen in de foyer van de Stadsgehoorzaal de aanbesteding gehouden. Er waren 24 inschrijvers. De hoogste vijf zijn achtereenvolgens: de firma H. Beljon, Voorburg, f389.000; C. A. Langeveld, Alphen aan den Rijn, f378.900; A. van Halen en Co., Den Hoorn, f 378.000; W van Arkel. Gorinchem, f 370.000 en S. Tromp, Alphen aan den Rijn. f365.000. De laagste vijf zijn: C. M. Deerenberg en gebrs. J. en P. van Wijk te Alphen aan den Rijn, f314.500; Vernet en Co., Hazerswoudc. f322.125; de firma H. E. van Deest v.h. Goudse Aannemers Mij, Reeuwijk. 328 000: N.V. De Vries en Loeve. Delft, f 329.000 en Aannemings bedrijf Gebrs. Schouls N.V., Leiden, f331.100. B. en W. beantwoorden vragen Indeling van het Havenplein zal binnenkort worden gewijzigd hun bctrrotings- memoric ook antwoord op een serie verkeersvragen. Zo zijn er vragen over de jeugd-verkeersbrigades, het gebruik van het verkeerslokaal, de re sultaten van de maximumsnelheid, het aanbrengen van zebrastrepen op verschillende kruispunten en de „onhoudbare verkeerssituatie bij de Wil helminabrug". Er zijn thans in Leiden 11 jeugd-verkeersbrigades werkzaam op de vol gende plaatsen: Rijnsburgerweg, Warmonderweg, Stationsweg, Rijnsbur- gersingel, Maresingel, Hoge Rijndijk, Levendaal, Lorentzkade, Herenstraat, Haagweg en Hoge Morsweg. Op deze 11 posten tezamen zijn steeds 46 kin deren tegelijk in functie. Hiervoor worden 300 verkeersbrigadiertjes bij toerbeurt ingeschakeld. Het verkeerslokaal is in oktober 1957 geopend. Hoewel de inrichting nog niet geheel is voltooid zo ontbreken nog een projectiescherm en de nodige films is het lokaal toch wel zo attractief, dat het bezoek zeer bevredigend is te In 1958 hebben in totaal plm. 4000 per sonen, verdeeld over 120 groepen, het lokaal bezocht. Hiertoe behoorden plm. 2000 schoolkinderen; verder leerkrach ten, leden van bromfietsclubs, padvin dersorganisaties, personeelsverenigingen e.d. Geen m v loed De invoering van de maximumsnel heid heeft in Leiden geen aanwijsbare invloed gehad op heit aantal verkeerson gelukken. Het aantal verkeersongevallen is in 1958 in vergelijking tot 1957 iels toe genomen. Ter verbetering van de verkeerssituatie zijn in 1958 een aantal voorzieningen van technische aard en een aantal voorzie ningen op grond van de Wegenverkeers wet getroffen. Zo werden verbeterd de kruispunten van wegen Hogewoerdsbrug en Lorentzkade-Lammenschansweg-Ka- merlingih Onneelaan; een tijdelijke weg werd aangelegd over het Schuttersveld; een verkeersgeleider werd aangebracht op het kruispunt van wegen Zeeman- laan-Kamerlingh Onneslaan-Lammen- schansweg-Koninginnelaan; de Jan van Houtkadc is verbeterd; op een aantal wegen, onder meer Stationsplein, Gere- gracht en Kanaalweg. werden voorsorte- ringsvakken aangebracht; op een ander aantal wegen, onder meer de singels, wer den in de bochten aslijnen aangegeven; de busroute door het gedeelte Haarlem merstraat tussen Blauwpoortsbrug en Ma re werd verlegd via de Mare; verder werd een aantal maatregelen getroffen met toepassing van de Wegenverkeers wet, zoals wacht- en inrijverboden. Een ander raadslid dringt aan op sprei ding van autobushalten in beide verkeere- richtingen en verzoekt ook Se verschil lende stopplaatsen niet achter elkaar aar te brengen, aangezien ook dit verkeers- belemmerend werkt. Het college zegt Indien tegenover elkaar liggende auto bushalten het verkeer regelmatig belem meren. doordat de bussen uit beide rich tingen daar gelijktijdig plegen stil te houden, treffen B. en W. maatregelen. In de afgelopen jaren zijn verschillende Het achter elkaar plaatsen van halten wordt zoveel mogelijk vermeden, doch is vooral in straten, waar gebrek aan par keerruimte is, praktisch onvermijdelijk. Een bushalte maakt het onmogelijk, over afstand van 24 meter te parkeren. Door twee halten dicht achter elkaar te geen 48 meter, doóh min der parkeerruimte verloren. Overmatige hinder van bussen, die bij een halte stil- wordt dikwijls veroorzaakt door het op verboden plaatsen parkei voertuigen. Wilhelminabrug Gevraagd wordt, zo mogelijk enige voorzieningen te treffen o.a. door het doen aanbrengen van zebra6trepen op het wegdek bij het kruispunt Lage Rijn dijkHerensingel— Schrijverebrug— Zijl- poortsbrug. Kan dit ook niet wat duide lijker gebeuren op het Havenplein de Oude Herengracht bij de Havenbrug? Een volgende vraag is. of er al overleg geweest met Ged. Staten over de si tuatie bij de Wilhelminabrug. het kruispunt Lage Rijndijk antwoorden B. en W.: Deze mogelijkheden zullen B. en overwegen. De uitvoering zal evenwel veel mogelijk met een herbestrating rr ten worden gecombineerd. De indeling van het Havenplein zal binnenkort worden gewijzigd. De op dracht daartoe hebben B. en W. reeds verstrekt. Het plan bevat ook voorzieningen ten behoeve van het voetgangersverkeer. Zij zullep nagaan of het mogelijk is, op de Oude Herengracht zebra- strepen aan te brengen ten behoeve van het oversteken der voetgangers. Indien de vraag betreffende de Wil helminabrug ziet op een noodzakelijk) ding van dc brug. kunnen B. en W elen, dat zU de door de raad In di zitting van 14 november 1956 aangeno men motie, om Gedeputeerde Staten dc provincie Zuid-IIolland te verzoeken me spoed maatregelen te nemen om te komci tot verbreding van de Wilhelminabrug, ter kennis van dat college hebben ge bracht. Gedeputeerde Staten hebben Lel den daarop geantwoord, dat, gezien de doorvaartwijdte van 10 m., vernieuwing van dc brug In het belang van de scheep vaart niet urgent is en dat. aangezien de brug een schakel vormt tussen dc rtfkswcg Lelden—Utrecht stadsdeel anderzijds, hi. een verbreding ervan in hel belang van het landverkeer niet In de eerste plaats tot de taak van de provincie behoort. Dienaangaande, Onbewaakte overweg Geconstateerd wordt, dat voetgangere op de bloemenmarkt op de Nieuwe Rijn enlijk worden gehinderd door. het daar toegelaten autoverkeer. Is daarin verbetering te brengen? Er wordt ook vraag gesteld over de onbewaakte overweg in het rijwielpad langs de Ka naalweg. Is daar niet een zeer gevaar lijke toestand ontstaan? De Nieuwe Rijn ls op zaterdag van 1418 uur tussen Hartesteeg en Burg- steeg voor alle voertuigen afgesloten. Een verdere beperking van het verkeer >p de Nieuwe Rijn is met het oog op de lan deze weg gevestigde bedrijven be- waar lijk. De minister van Verkeer en Water- slaat heeft aan de Nederlandse Spoorwegen ontheffing verleend van de verplichting tot afsluiting van de overweg-Kanaal weg. Overeenkom stig de voorwaarden van deze onthef fing wordt de overweg beveiligd door een flikkerlichtinstallatie met alarm bel. Wanneer de lampen een rood knipperlicht vertonen, is het verkeer verplicht te stoppen. Vooral de eer ste tijd zal een geregelde controle no dig zijn om het rijwielverkeer ver trouwd te maken met de bedoeling van de lichten. De politie zal hier voor zorg dragen, zo schrijven B. en W. verblijf straat 18. terwijl is ingesteld het lenin gen- en schenkingenfonds voor de verbe tering van jeugdverblijven. Zeer bin nenkort zullen nog 5 souterrains, waar van 4 in zuid-west en 1 in noord, voor gebruik als jeugdhonk gereed komen. Direct daarna kan met de werkzaam heden aan nog 8 souterrains, te weten 2 in zuid-west en 6 in noord, worden begonnen. De plannen met betrekking tot de Stichting „Leidse Jeugdverblijven" verkeren in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Hieromtrent kan de raad over enige tijd een voorstel tege moet zien. B. en W. doen in hun memorie van antwoord ook mededelingen over de re sultaten van het „schoolrijphcidsonder- zoek". Bij het schoolrijpheidsonderzoek, ingesteld op de o.l. school aan de Haverstraat. is onder meer ge- bleken, dat een zeer groot percen tage van de leerlingen, die de lagere school gaan bezoeken, niet school- De test, bij het begin van het le leerjaar afgenomen, wekten de in druk. dat een groot percentage der leerlingen debiel zou zijn. Tests, tegen het eind van het le leerjaar afgenomen, toonden echter aan, dat slechts van schijn-debiliteit sprake was. Door de speciale methodiek en didactiek was bereikt, dat de aanleg een ontwikkelingssprong vertoonde, Gebleken is voorts, dat de gemiddel de aanleg en intelligentie niet we zenlijk verschilt van die van de schooolbevolking van de „doorsnee school". Dat desniettemin de onder wijsresultaten geringer zijn dan op grond van de aanleg zou mogen worden verwacht, vindt zijn ooi* zaak in de emotionaliteit en affecti viteit van deze kinderen. Het onderzoek moet nu worden voortgezet met de oudste kleuters van de kleuterschool, teneinde na le gaan, of de daar thans toegepaste didactiek van gunstige invloed is op de schoolrijpheid. Er wordt ook een indruk gegeven van de resultaten van het achool-sociaal werk. Tot en met 31 december 1957 werd in 113 gevallen de schoolmaatschappelijke werkster om advies gevraagd. Tot en met 31 december 1958 bedroeg dit aan tal 249. In overleg met de kinderpsychiater, de schoolarts en de psycholoog werd een deel van de gevallen verwezen naar het Medisch-Opvoedkundig Bureau, naar de Jelgcrsmakliniek of naar de Raad voor de Kinderbescherming of werd een psy chologisch onderzoek ingesteld. In een groot aantal gevallen kon, door plaatsing op een andere school te adviseren, een deel van de moeilijkheden worden ondervangen. Daarnaast staat een aantal gevallen, dat als niet oplos baar moest worden beschouwd, doordat de gezinsomstandigheden dermate on gunstig waren, dat daarin van buiten af geen verbetering was te brengen. Het is uiteraard moeilijk, een concreet antwoord te geven op de vraag, wat de resultaten zijn van het school-sociaal ■rk. alger kan Verlichting In de verkeereparagTaaf resten dan nog drie vragen, waarop het college het vol gende antwoord geeft. Een plan ter verbetering van de ver lichting van de verbindingsweg Nieuwe BeestenmarktSchuttersveld langs de molen „De Valk" is in overweging. Er bestaat geen plan tot verbetering •klaard, dat heel icbijnlijk heel u'at ontsporingen zijn voorkomen door tijdig ingrijpen van de. school-maatschap- pelijke werkster. Bedrijfs jeugd „Kan in Leiden al begonnen worden met het werk voor de vorming van dc mannelijke bedrijfsjeugd?" Zo luidt een vraag van een raadslid. B. en W. antwoorden De belangstelling bij het bedrijfsleven is dermate gering, dat het voorlopig nog niet mogelijk is, met het werk voor de vorming van de mannelijke bedrijfs jeugd te beginnen. Bij informatie is B. en W. duidelijk geworden, dat er bij de werkgevers in het algemeen ernstige bezwaren op komen tegen het vrijaf geven van hun jeugdige werknemers gedurende een gedeelte van de werktijd, teneinde hen in de gelegenheid te stellen de vormings instituten te bezoeken. van de verlichting van de Witte Singel en de Zooterwoudsc Singel. B. en W. zul len doen nagaan, in hoeverre verbetering daarvan noodzakelijk is Zij voegen hier aan toe, dat ten aanzien van dc Witte Singel rekening m t worden gehouden met de belangen van de Sterrewacht. Het reinigen der gaslantaarns geschiedt eenmaal per maand. De elektrische lan taarns worden eens per 2 Jaren gereinigd. Deze werkzaamheden worden meest aan een Leidse n.v. opgedragen. Aan het rei nigen van de tot elektrische lantaarn om gebouwde gaslantaarns rondom dc Pie terskerk en de Hooglandse Kerk aal meer alsmede omtrent de verkeerssituatie teraandacht worden besteed. 11 De Wilhelminabrug wordt langza merhand als een verkeera-knelpunt beschouwd. R. en W. van Leiden hebben er nit de raad weer vragen over gekregen. Perspectief kunnen zij nog niet bieden, want bet over leg met Ged. Staten ia nog gaande. En die zien hier meer een gemeente lijke dan een provinciale taak, wat uiteraard zijn weerslag weer heeft op de penningen, die in de gemeente toch al schaars gijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3