Leidse oud-strijders in Volkenkunde bijeen Goede en slechte boeken, hoe bekijk je het? Wethouder J. Dekker te Warmond jubileert Gevarieerd jaarfeest van de Voorschoter christen-vrouwen NTFIATF l.FTD^CHF COURANT Ltz. Lemairemarineluchtvaart p1 ELEID DOOR de vice-voorzitter, dr. P. H. Pott, die doordat de voor- T zittersplaats nog steeds vacant is thans als waarnemend voorzitter uptreedt, hield gisteravond de afdeling Leiden en Omstreken van de Neder landse Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mobilisatiekruis in het R jksmuseum voor Volkenkunde haar tweede ledenvergadering in dit sei zoen. Tijdens het huishoudelijke gedeelte van de vergadering herdacht dr. Pott het overlijden van de heer H. Cornet, die tijdens zijn leven een zeer gewaardeerd lid van de afdeling was. Na het huishoudelijke deel van de vergadering leidde de heer Pott de luitenant ter zee (SD) der eerste klasse W. C. Lemaire van de marinevoorlichtingsdienst in, die een causerie hield over de historie van de marineluchtvaartdienst. De heer Lemaire beschreef hoe dc Koninklijke Marine thans drie delen om vat de vloot ter zee, het korps mari niers te land en de marineluchtvaart dienst in de lucht, waarbij de op 18 augustus 1917 opgerichte marinelucht vaartdienst verreweg de jongste van de Hij beschreef de figuur van luitenant ter zee A E. Rambaldo. de luchtvaart pionier die reeds in 1907 de organisatie stichtte die ieder thans kent als Konink lijke Nederlandse vereniging voor Lucht vaart Hij zette toen reeds een plan op waarin de taken van een marinelucht vaartdienst waren uiteengezet maar kwam in 1913 om bij een ongelukkige landing met een luchtballon nabij Sema- rang Het prille begin Nadat Nederland in de eerste wereld oorlog door inbeslagneming van belli gerent materiaal de beschikking kreeg pver een Engels en een Duits water vliegtuig en nadat de eerste marineman nen hun vliegbrevetten hadden verwor ven. kon in 1917 officieel worden begon nen met zes Glenn Martin watervlieg tuigen. Vliegkampen werden „De Mok" op Texel. „De Kooy" nabij Den Helder, Schellingwoude nabij Amsterdam en ten slotte het vliegkamp op Walcheren. Tot de tweede wereldoorlog was de ge schiedenis van de marineluchtvaartdienst in Nederland nogal gemoedelijk: zij be stond voornamelijk uit opleiding en de heer Lemaire vertelde enige zeer sma kelijke vlieg-anecdotes uit die dagen. In Nederlands-Indië was dat anders: nadat in 1918 de eerste marinevliegers derwaarts waren vertrokken en men de eerste technische moeilijkheden zo bleek de lijm van de eerste vliegtuigen niet tropenvast! had overwonnen volgde ginds een tijdperk van grote luchtvaartprestaties, waarin vooral de zo bekende Domier-vliegboten een grote rol speelden. Er werden ontdekkings- vluchten gemaakt: de luitenants ter zee Wissel en Van Dusseldorp ontdekten de Wisselmeren en de Dusseldorpmeren op Nieuw-Guinea, prestatie-vluchten wekten veler bewondering, in 1929 startten drie vliegboten uit Europa naar Nederlands Indië op welke vlucht er helaas één ver ongelukte; de beide andere kwamen na een 'eis van een maand in Priok aan. Willemsorde Met de tweede wereldoorlog veran derde dit geheelde marineluchtvaart dienst kreeg nu de gelegenheid geschie denis te schrijven en hij deed dit op zulk een wijze dat het vaandel de mili taire Willemsorde verwierf. In mei 1940 slaagden acht Fokker T-8 torpedovliegtuigen en tachtig man per soneel er in naar Groot Bnttannië uit te wijken en op 2 juni 1940 werd het 320 squadron gevormd dat werd inge deeld bij het Coastal Command waar het medewerking moest verlenen aan het beschermen van de waterwegen rond de Britse eilanden. Door verliezen slonk het toch al ao geringe aantal vliegtuigen spoedig, tot op 1 oktober 25 nieuwe Lock heed Hudsons in dienst konden worden gesteld. Het squadron werd later inge deeld bij het Bomber Command en kreeg toen de bekende Mitchells, uitstekend bewapende middelzware bommenwerpers waarmede men tot het eind van de oor log bleef opereren. Een tweede in de oorlog opgericht squadron was squadron 860, dat met Swordfish-vliegtuigen opereerde van koopvaardij-vliekdekschepen af. De koop- vaardij-vliegdekschepen waren op deze wijze dc voorlopers van de tegenwoor dige Hr. Ms. Karei Doorman. In de Pacific duurde de weerstand tegen de aanvallers bijna een maand. Toen Java in maart 1942 capituleerde waken de Catalina-vliegboten van de marineluchtvaartdienst uit naar Ceylon en Australië. Ceylon werd de bakermat van squadron 321 dat de strijd bleef voortzetten, eerst met Cataltna-amphi- bies, later met viermotorige Liberators. Hr. Ms. K. Doorman De jaren na de oorlog sloeg de heer Lemaire over om ineens terecht te ko men in de marineluchtvaartdienst van tegenwoordig. Het watervliegtuig is ge heel verdwenen, alleen een squadron Ma riniers dient nog voor transportdoelein- In totaaal telt de marineiuchtvaart- dlenst tien squadrons met ruim honderd vliegtuigen. Hierbij zijn behalve de Ma rmers Seahawk straaljagers, Avenger on derzeebootverkenners en onderzeeboot bestrijders. Neptune lange-afstandspa- trouillevliegtuigen. verschillende typen opleidingstoestellen en helikopters. Voor al squadron 8, dat met helikopters de opsporings- er reddingsdienst onder houdt, is ook bij de koopvaarder en vis ser zeer bekend geworden. De heer Lemaire besloot zijn uiteenzet ting met een beschrijving van Hr. Ms. Karei Doorman, welk schip na zijn laat ste verbouwing werd uitgerust met een z.g. hoekdek. De heer Lemaire legde het vliegbedrijf aan boord van dit schip uit en toonde aan dat de Koninklijke Marine hiermede beschikt over een zeer moderne en waardevolle eenheid. Na een koele dronk vertoonde de heer Lemaire de film „Der zee ontrukt" en de reportagefilm van de inhuldiging van H.M. Koningin Juliana. Benzine bedreigt havenstad In Port Kembla. een Australische ha venstad 85 kilometer ten zuiden van Sydney, is de alarmtoestand afgekon digd Tengevolge van een lek in eer- er' te benzinetank stromen tienduizenden li ters benzine de haven binnen De situatie die hierdoor is ontstaan, is uiter*' ge vaarlijk. omdat een vonkje van het gehele gebied een laaiende vuurzee zou maken De 1: is afgezet en het is streng verboden in de nabijheid van de haven te roken of open vuur te gebruiken Er liggen zeven schepen tn de haven De brandweer spuit grote hoeveelheden water in de haven, om te proberen de ben zine te verspreiden en naar zee te spoe len. W ereldkampioenschap kunstrijden voor paren Het Canadese paar Barbara Wagner en Robert Paul heeft in Colorado Springs voor de derde achteenvolgende maal het wereldkampioenschap kunstrijden voor paren veroverd. Het Duitse paar Maria Kilius en Hans Jurgen Baler werd tweede, gevolgd door de Amerikanen Nancy en Ronald Luding- Burgerlijke stand van Leiden jpEBORENMary Louise dr van H. FT Onmen en E. C Turk; Karei Jo hannes zn van K. van Fruchten en J. dr Vreugd; Eduard Theodorus zn van T A van Gent en W J R.jsber- gen; Jacob Ronald zn van J. L. Ar» noldus en C. van den Nieuwendijk. Peter zn van P. van Polanen en M J. Gijzen ij; Gerrit zn van C. Wind- horst en C van Aalst; Elisabeth Ma ria dr van H. Zwart en E. M. Heer schop; Jacobs dr van E. Quist en D H. Wassenaar. Michiel zn van F. Brandt-Corsttus en E M. van D rut en Dirkje dr van N M. Kuijt en K Zwaan. OVERLEDEN: J Bekooij, 20 jr; J. de Regt, 81 jr; C. F. J. Brouwer. 46 jr. D van Duljn, 34 jr; J Mo lenkamp, 67 jr; J. Blansjaar, 35 jr. Gemeente-avond in Oegstgeest pISTEREN WERD in Irene een ge- meente-avond van de Poelgeesterwtjk- gemeente gehouden. Prof. dr. J. G. Bom- hoff hield een lezing over: Literatuur of voer? Hij constateerde, dat er twee -ten romans zijn: romans, die alleen ipanningslectuur zijn, en romans, die i meestal aanduidt ala van betere klasse. De eerste soort romans noemde prof. Bomhoff leesvoer. Het wil niet :eggen, dat mensen er geen plezier In hebben deze romans te leien, maar men moet het onderscheid leren, zodat niet vrije tijd aan leesvoer wordt be steed. Met de uitvinding van de boekdruk kunst begon meteen de winst een woord- iee te spreken, omdat de uitgever nfot als lezer tegenover het boek staat, r er een handelsobject in ziet. Daar- zijn deze boeken zodanig, dat ieder- ze kan begrijpen. Daarbij komt nog, ze vaak zijn .gericht op de lagere instincten en rekening houden met de standaardopvattingen van de massa. Moeten wij met een afkeurende hou ding er tegenover staan, of moeten we strijd tegen voeren? Próf. dr. Bomhoff wilde dc middenweg bewandelen. Hij legde zijn toehoorders de vraag voor, of de platvloerse geest de boodschap van het Evangelie toegankelijk is, zoals in schoonheid van vorm tot ons Lijn Wij lezen graag romans, omdat wij zelf geen lijn in ons leven ontdekken en de romanschrijver laat ons de stroom en de uen in het leven van zijn personen, omanschrijver speelt voorzienigheid, nware roman doet dit in een scheve probleemstelling en in onwaarachtige op lossingen. Zij vervalst dus een levensvisie doet verkeerde suggesties. Ook stich telijke romans doen dit wanneer bijvoor beeld slechtheid altijd wordt gestraft. Het ligt in de aard der dingen, dat verscheidene romans het liefdesthema behandelen. Het ia hierin moeilijk de realiteit te onderscheiden. De echte roman w een ernstig kunstwerk, dat vanwege zijn ernst ook gevaarlijk kan zijn, vooral voor de jeugd. Alleen de romans van Dickens kan men rustig door de jeugd laten lezen. Anders zijn de echte romans alleen maar voor grote mensen. De roman behoort tot het terrein van de kunst. Kunst is als het ware het stel sel, dat zelfs zonde en nutteloosheid verheerlijken. Het gaat er echter om wij achteraf kunnen zeggen, dat wij door het lezen rijker zijn geworden. Dat is d« beste toetssteen bij het onderscheiden var goede en slechte romans. Hondetrouw op film in Endegeest In de omtspannlngszaal van de psychia trische inrichtangen Endegeest en Rhijn- geest te Oegstgeest werd gisteravond da film Lassie komt thuis" gedraaid. Deze kleurenfilm gaf het verhaal van een prachtige Schotse collie, die iedere mld- >m vier uur Joe, hei zoontje van zijn baas, van school gaat halen. De vader Joe is echter door werkloosheid ge dwongen de hond aan een hertog te ver kopen. Lassie, zo heet do hond, weet ech ter steeds bij de hertog uit de kennel t< 'luchten, maar wordt steeds terugge haald. Dit weglopen gaat de hertog ver velen en hij brengt de hond naar zijl landgoed in Schotland. Noch de goede verzorging jiaar, noch de grote afstand naar zijn kleine baas (900 mijl) v houdt de hond ervan naar zijn oude huis terug te gaan. Het werd een lange tocht met veel moeilijkheden. Maar de film eindigde met Lassie, die als vanouds zijn baas Joe bij de school opwacht Pantomime en mime In de week van 31 maart tot 6 april wordt op kasteel Oud-Poelgeest een to mime- en mimecursus gehouden, v de heer J. Bronk en ds. J. M. Hoek- d* leiding hebben. Dollaremissie Tweede Northwestern De Tweede Northwestern and Pacific Hypotheekbank opent 5 maart bij Hope Si Co., Labouchere 6e Co., Nachenius 0t Zn., Lissa 6c Kann en Kraemer van der Kooy 6c Co. de inschrijving op 500.000 dol lar 5"« pandbrieven van 400 en 200 dollar a 96" V looptijd ten hoogste 25 jaar, stor ting 16 maart, aflossing a pari in 15 nage noeg gelijke jaarlijkse termijnen, telkens op 15 maart, voor het eerst in 1970; ver vroegde aflossingen mogelijk van 1970 tot 1974 tegen 101 Hen daarna tegen 101*/«. Het bedrijfsvermogen ln Amerika was eind 1968 1.56 min dollar, het geplaatst kapi taal 1H min, uitstaande pandbrieven ƒ3,4 min, aflosbare pandbrieven 206.336, reservekas 167 576, grotendeels vrije reserve diverse doeleinden 783.000; winst over 6 maanden 90 00° (ln geheel voor afgaand boekjaar 178.734) Werkspoor en Bredero in Midden Oosten De N.V. Werkspoor en Bredero's Bouw bedrijf hebben opgericht de Mecon (ad viesbureau voor het Midden-Oosten» N.V te Utrecht voor voorbereiding van plan nen, maken van ontwerpen en beatekken. uitoefening van toezicht, leiding van de uitvoering, verstrekking van adviezen en Verrichting van expertises met betrekking tot bouw-, constructie- en installatiewer- ken en fabrieken, vooral in het Midden oosten. Het kapitaal bestaat uit 500 aan delen van f 1000, waarvan bij elk der op richters 50 geplaatst zijn, en volgestort Directeur Is de heer K. E Pomes te I.A.T A. (internationaal verbond luchtvaartbedrijven) zou volgens AP te Parijs hebben besloten tot een geringe verhoging van uneven voor transatlan tische vluchten met straalvliegtuigen. SASSENHEIM Huisbroeiers toonden hun produkten De expositieruimte in de schuur van de N.V. Van Zonneveld en Co. aan de Wilhelminalaan was gisteren omgetoverd in een kleine bloemlusttentoonsteiling. In een aardig arrangement werden daar de produkten van de Vereniging voor Huis- gesteld en gistermiddag ■rd dei exposi offici geopend door de burg' Vooraf had voorzitter Vreebrug de ge nodigden welkom geheten. Van de zijde /an het gemeentebestuur gaven behalve le burgemeester, ook wethouder Voge- aar en gemeentesecretaris Stolwijk blijk van hun belangstelling. Uit de bollenwe- teld waren aanwezig de heer Limburg, directeur van de keuringsdienst, en de neer Klein Kranenburg, chef van de plantenziektenkundige dienst Sassenheim. ede afgevaardigden van de afdeling Sassenheim van de Kon. Ned. Veren, voor Bloembollencultuur. In zijn openingswoord zei burgemees ter Sandberg van Boelens, dat de expo sitie blijk gaf van zorg en liefde voor het bolgewas. Het kan niet anders, of het hele gezin moet hebben meegeleefd hij de experimenten van de huisbroeiers. Na de vereniging te hebben gefeliciteerd met het resultaat, verklaarde hij de ten toonstelling voor geopend. Een dochtertje van de voorzitter bood de burgemeester hierr bloi ïchtgei huis te Haarlem verpleegd wordt. Verkiezingsvergadering In het Jeugdhuis houdt de A.R. kies vereniging morgenavond 8 uur een ver kiezingsvergadering. Als spreker zal op treden prof. mr. H. J. Hellema. lid van de Eerste Kamer. Eerste steen chr. kleuterschool Morgenmiddag vier uur zal de ere presidente van de christelijke kleuter school, mevrouw Van ZonneveldPera. de eerste steen leggen voor de school achter de Charbonlaan. Rott. Kinamij Tji Kembang. Aandeel houder^ besloten kapitaal te verminderen tot 255.000 door na ministeriële goedkeu ring de cumulatief-preferente aandelen- serie C terug te betalen. S/eer in 't qeziD f De ..Nieuwe Leidsche" er i TOEN NA DE BEZETTINGSJAREN nood-gemeenteraden werden in gesteld, waarin bestuurders zitting kregen die het volledige ver trouwen der .ngezetenen hadden, was het voor Warmond een uitgemaakte zaak, dat de heer J. Dekker werd aangewezen. Bij de korte tijd later gehouden raadsverkiezing koos men hem als vertegenwoordiger van de protestants-christelijke groepering, waarna zijn benoeming tot wethouder volgde. Op 3 maart hoopt de heer Dekker, tevens loco-burgemeester, deze functie twaalf-en-een-half jaar onafgebroken te hebben vervuld op een wijze, die door een ieder wordt gewaardeerd. Nimmer was het voor de overwegend rooms-katholieke raad een probleem, wie tot wethouder moest worden genoemd Gedurende het wethouderschap van de heer Dekker is veel tot stand gekomen Hij heeft steeds een open oog gehad voor de groei en de ontwikkeling van de ge meente. Verscheidene malen heeft hij als loco-burgemeester de raadsvergaderingen op tactvolle en prettige manier geleid Waar het principiële zaken betrof, kwam hij voor zijn overtuiging uit. maar tevens wist hij een andere mening, van welke zijde ook, te respéoteren. Ook in het sociale en culturele leven van Warmond neemt de heer Dekker een vooraanstaande plaats in. Zo is hij onder meer secretaris van de Vereniging tot in- Leuke kinderzangspelmiddag in Hillegom T^EN VROLIJK-ROEZIGE kinderschare vulde gisteren de grote zaal -l-i van het Hillegomse Flora. Het waren klantjes van de drie plaatselijke speeltuinen Weresteyn. Kindervreugd en Patrimonium, die deze vrije woensdagmiddag naar het spel van hun Sassenheimse Beatrix-speeltuin- vrienden kwamen kijken. Zo lang er op het verlichte toneel wat te doen was, hielden ze zich (we zullen maar zeggen:) zo stil mogelijk. Maar tijdens de lange onderbrekingen was die inspanning bezwaarlijk op te brengen. Toch zorgden ook ddn weer andere Sassenheimertjes met hun accordeon- spel of tromgeroffel ervoor, dat de stemming op ordentelijk peil bleef, door de verkoop v; zang en dans in vier bedrijven, door Stien drie de Bruin. Maar een vreemdellng-in-het- bedrijf beseft in de verste verte nie<t, wat mgspel allemaal aan voorafgaand g en beredderen ei9t. standhouding van aen school met de Bijbel, bestuurslid van Het Groene Kruis, voorzitter van het Protestants Zieken fonds, voorzitter van de Vereniging voor bra ndetof fenvoorziiemng. Thans doet zich een ongezochte gelegen heid voor de heer Dekker dank te bren gen voor al hetgeen hij voor de War- mondse gemeenschap heeft gedaan. Daar toe zal hij dinsdag 3 maart van half negen tot half tien recipiëren in hotel De stad OVDE WETERING Feestavond N.C.V.B. niet scheidingen Gisteravond hield de Nederlandse Christen-Vrouwenbond, afdeling Oude Wetering onder leiding van haar tweede presidente, mevrouw Knottnerus, de feestelijke jaarvergadering. Secretaresse mevrouw Hoogeveen vertelde, dat het ledenaantal tot 97 was toegenomen; dat slechts de helft regelmatig de vergade ringen bezoekt, was de teleurstellende noot in dit optimistisch gestelde verslag. Penningmeesteresse mevrouw Vreeken kon een betig saldo melden van f46.18. De bestuursverkiezing bracht enkele wijzigingen achter de groene tafel. Me vrouw Knibbe, die uit de gemeente ver trekt, werd vervangen door mevrouw Kornet, in plaats van mevrouw Vree- ken zal mevrouw Bos de penningen gaan beheren en mevrouw Renee werd als bestuurslid herkozen. Na de pauze werd de avond gevuld met declamaties en schetsjes; de bijeen komst werd gesloten met hartelijke dankwoorden tot de scheidende be stuursleden. - Men moet over dc' voorbereidingen, zo'n middag-van-grote-opzet voorafge' gaan, niet gering denken. Het stond daa: zo simpel op het tekstboekje: De Rozen prinses, toneelstukje voor kinderen met ALPHEN AAN DEN RIJN V erkiezingsdebat Vanavond 8 uur wordt in het' Nutsge- bouw te Alphen aan den Rijn een verkie zingsdebat gehouden tussen de heer M. W. Schakel, buigemeester van Noorde loos, lid van de A.R.P. en drs. Th. J. Wes terhout, lid van de P.v.d.A. Nieuwe garage Aan de Willem de Zwijgerlaan op de de toekomstige Oranje Nassau- el zal binnenkort een garage met kamer en twee bovenwoningen ver woningen en de garagi Bloemweg, hetgeen voor de genu verband met de ontwikkeling gemeentedeel van groot belang :elen, de hei hoek EERSTE PAAL VOOR 96 FLATS IN OEGSTGEEST GESLAGEN Rijstebrijberg Mevrouw A. Hulsbergen-Hes zich, in haar kwaliteit v delijk leidster, dan toch maar, zij het met flinke hulp, door die rijstebrijberg van kostuumnaai-, regie- en ensceneringsbe slommeringen heen werken, om tot een verantwoorde uitvoering te geraken. En xien was het nóg niet bepaald een luilek kerland Tot hun zestiende jaar mogen de jongens en meisjes meedoen. Aan die limiet is ook eerlijk de hand gehouden. De Bcatrix-spelertjes hebben het, zón der de medewerking van ouderen, kranig gedaan. Hun gesproken woord was niet zelden aardig natuurlijk. Dc hofmaarschalk en de hofnar verdie nen. wat dat betreft, een pluim. Ook het zingen klonk meestal leuk en bijna altijd verdienstelijk. De pianiste, tevens muzikaal-leidster, Inez Bogaard, die haar werk zonder falen deed, had eens niet meer dan zestien lentes be leefd. Een mooie prestatie! De dansjes eten een prettige en, de geringe ruim telijke mogelijkheden in acht genomen, u en dan zelfs een sierlijke indruk. Wij menen, dat de ijver en toe wijding van mevrouw Hulsbergen en haar medewerkers(sters) met het slagen van deze zangspeluitvoering beloond zijn. En de groeiende kame raadschap tussen de speeltuinen onderling is er zeker door bevorderd. Joh. van Wolf; Tijdens een korte plechtigheid heeft de vice-voorzitter van de Alge mene Pensioenraad, mr. H. J. van de Poel, gistermiddag in Oegstgeest op het terrein aan de Hofdijck nabij het Rijnlands lyceum de eerste paal geslagen voor uier flatgebouwen met samen 96 woningen. Bij deze gebeurtenis waren onder anderen aanwezig wethouder J. F. M. Steenmetser, gemeentesecretaris Jac. de Visser, de chef van de afdeling beleggingen van de Pensioenraad, drs. F. Bogaardt, aannemer E. van Luiing te Woubrugge en architect K. Landers, die een welkomstwoord sprak in de directiekeet. Voordat het gezelschap zich naar het terrein begaf, hield mr. Van de Poel een korte toespraak. Hij hoopte, dat de flats de woningnood in Oegstgeest zullen verlichten en de Pensioen raad een goede belegging heeft gevonden. Tegen half drie kon mr. Van de Poel zich van zijn taak kwijten. De directeur van de dienst ge meentewerken, de heer Af. J. van Gorkum deelde ons mede, dat het wel volgend jaar zal rijn, voordat de flats kunnen worden betrokken. Foto N. van der Horst Vernietigd: C N Luy 71. Boxtel. aardoor hij de beschikking krijgt ovi e grond aan de Willem de Zwijgerlaan. ie een oppervlakte van 2460 vierkante leter heeft. Meisje brak schouderblad Het 12-jange meisje M. Tatje kwam gisteren op het schoolplein van de ge- eentelijke nijverheidsschool voor meis- ;s zo ongelukkig te valen, dat zij een schouderblad brak. Na behandeling in Leids ziekenhuis, werd zij weer naar huis overgebracht. Schaatsenrijden. Onze landgenoot Keeö Broekman heeft in het Noorse stadje Ha- mar de 5000 meter gewonnen in de goede tijd van 8 min. 12,8 6ec. De Noor Henry Oeverby werd tweede in 8.33,4 en zijn landgenoot Edmund Lundsten legde met 8.34.8 beslag op de derde plaats. Koningin Juliana is van plan morgen de officiële openingsavond van de 24ste boe kenweek in de Stadsschouwburg te Am sterdam bij te wonen. Opgevoerd wordt de parodistische opera „De zwarte bruid" van C. J. Kelk en Géza Frid. DONDERDAG 26 FEBRUARI 1' L1SSE C.H.V.-familie-avond in verkiezingstijd Ondanks het feit, dat de vervroeg, de stemming een verkiezingsstriji heeft ontketend, had het bestuur vai de C.H.U., afdeling Lisse, de vooruitzicht gestelde familie-avont niet omgezet in een propagandabij- eenkomst. Vele C.H.U.-leden warei gisteravond aanwezig, toen voorzit ter A. de Vries het begroetingswoord Hij deelde mede, dat deze familii iet gespeend hoefde te zijn va propagandistisch element en wees de le den op hun taak in de komende wek C.H.U, voelt zich niet geroepen pochen op grootse politieke daden in het verleden of indrukwekkende beloften doen voor de toekomst. Ook wilde de oorzitter zich niet verliezen in het kri iseren van politieke tegenstanders; hi de slechts, dat de C.H.U. zich taak heeft gesteld haar beginselen zc ichtig mogelijk uit te dragen. Daarom hoopte de heer De Vries, dat de stembus uitslag gunstig zou zijn voor de C.H.U. opdat deze partij behalve een groot aan tal zetels tevens weer enkele plaatser. achter de regeringstafel zal kunnen krij- Het raadslid Jac. de Graaf vertoond' hierna een film over olie en gaf tevorei een uiteenzetting van dit eeuwenoude produkt, dat na honderden jaren gen leven wordt geroepen om eei vangbare plaats in het mensenl vervullen. Voordat ds. G. Pettinga de avond sloot, konden de aanwezigen nog genieten va een boeiende film over het leven van d Hollands Glorie Drie in boUenhoogseizoen De vereniging „Lisse Vooruit",die i: Lisse de middenstandsorganisaties ovei koepelt, is voornemens van 24 april to 3 mei een derde „Hollands Glorie" t organiseren, een tentoonstelling, die n presentatief wil zijn voor handel, ir dustrie en ambacht. De eerste keer werd een dergelijke tentoonstelling in 1949 georganiseerd evenals vier jaar later in 1953 werd De belangstelling van de middenstand is thans reeds groter dan de ting was en de inschrijving heeft zich tot nu toe slechts bepaald tot de pl. selijke bedrijven. De nieuwe veilinghal van Hollands Bloembollenhuis, die voor dit doel door de directie beschikbaar werd gesteld, is reeds voor een opper vlakte van 1150 vierkante meter ver huurd, zodat nog slechts 85 vierkante meter kan worden verpacht. Vooral omdat Hollands Glorie Drie samenvalt mei het bollenhoogseizoen ver wacht men een zeer grote bezoekersbe langstelling. Vergadering S.G.P. De heer A. Vlasblom te Delft spreekt maandagavond om half 8 voor de afde- ling Lisserdijk van de S.G.P. in gebouw Contact aan de Lisserdijk over het on derwerp „Beginselen en belangen". Bevestiging en intrede In tegenstelling tot wat eerder werd bekendgemaakt, zullen de bevestiging en de intrede van ds. H. van Gilst op de zelfde dag plaats hebben, namelijk op dinsdag 31 maart, respectievelijk 's mid dags half 3 en 's avonds half 8. Deze wij ziging is aangebracht omdat vele Ge meenteleden uit Dirksland en andere plaatsen beide diensten willen bijwonen Het ontslagrecht Op uitnodiging van de Chr. Besturen bond spreekt mr. W. J. E. v. d. Bos morgenavond om 8 uur in „De witte zwaan" over het ontslagrecht. Krokussen in Irissenstraat Een bewoner van de Irissenstraat deed ons vandaag de voorjaarsachtige mede deling, dat gisteren in zijn tuin de eerste krokussen in bloei zijn gekomen. Volkskaplt&lisme. De Weetduitse rege ring zal op 24 maart 300.000 aandelen van elk 100 D.M. aanbieden in de staatsonder neming Preuseag; niemand mag meer dan 5 aandelen kopen en de kopers mogen geen hoger inkomen hebben dan 16.000 D.M. per jaar; kinderen mogen alleen kopen al6 zij in loondienst zijn; de ver- koopkoere is 145 D.M. en er wordt een marktkoere verwacht van 170 tot 180 D.M.; de regering hoopt nu, dat de kopers niet onmiddellijk rullen doorverkopen en dat het bezit niet in enkele handen zal wor den geconcentreerd; het kapitaal van Preussag wordt voor dit doel verhoogd van 75 tot 105 min D.M. LTET IS DE laatste jaren een bijzonder genoegen een jaarvergadering van de Christen-vrouwenbond afdeling Voorschoten mee te maken, wat helaas niet van alle verenigingen kan worden gezegd. De vrouwen wisten ook gisteravond, op de 22e jaarvergadering, in het culturele cen trum de juiste toon te treffen. Het programma werd in een prettig tempo afgewerkt en stond op goed niveau. Wij schreven wel eens eerder, dat de vereniging veel dank verschuldigd is aan mevr. Huizinga-Bridel, die ook ■nu voor een belangrijk deel van het programma verantwoordelijk was. Maar ook de prestaties van de leden niet in het minst van het zanq- koor waren bijzonder goed. Het moestal storende aankondi- :en van de verschillende programmapun- en werd achterwege gelaten, waardooi iet eerste gedeelte, na een korte inlei ding van de presidente, mevr. Rietmul der—van Cittert, vlot verliep. Dit ge deelte bestond, afwisselend, uit Schrift lezing, zang en declamatie. Mpj, Van Leeuwen droeg onder meer voor „Ver langen" van Helêne Swarth Het kooitje uitnemend geleid en begeleid door mevr Huizinga, zong onder meer „Am Abend" van Em. Bonn. De presidentie hield een over psalm 139. De l Pen e van toeters, getuigden van een gezond en bloeiend verenigingsleven. De afde ling propaganda bleek bij mevr. Lomeyer nog steeds in goede handen te zijn. Dat aan de zieken onder de leden van de af deling de nodige aandacht wordt ge schonken, bleek uit het verslag van mevr. Rietmulderde Fouw. Na de pauze werd een bont programma ontwikkeld, samengesteld door mevr Huizinga, die daar ook de leiding aan gaf. De verschillende rubrieken van een speciale editie van een krant van de Vrouwenbond werden ten tonele gevoerd. Eén daarvan, op de voorpagina, was de rubriek: correspondentie met mannen. Redactrice mevr. Verhey bleek daarbij diep te zijn ingedrongen in de psyche van de man. Een succes werd oï: .-node- rubriek. Bijzonder goed werden de ver schillende zangnummers uitgevoerd; de begeleiding was uitnemend. AI met al was het een rijk gevarieerd programma met originele en geestige vondsten. Ten slotte werden liederen van Vale rius verklankt die een waardig slot vormden van een bijzonder geslaagde avond. Bouwrijp maken Vlietwijkgrond In het raadhuis had de aanbesteding plaats van het bouwrijp maken van het vijfde (tevens laatste) gedeelte van het eerste plan Vlietwijk, Er zullen hier on geveer negentig woningen worden ge bouwd. Er waren 18 inschrijvers. De laagste was de firma J Stam en Zn. te Voor schoten met f 146.240 en de hoogste de firma W Gleijm en Zn. te Rijswijk met

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 6