Dó tf/e <~ï?locle moe? I Zojuist 1 Kamers van Koophandel over ontwerp-prijzenwet van Dongen Oranje rode bloem donkere ondergrond. Een zeer luclitigi en zwierige middagjapon van Guy li Roche. ..Meerschuim" heeft Pierre Balmain dez» korte middagjapon van turkoois-blauwe tule genoemd. Het ziet ernaar uit, dat de mode wat vermoeid is. Ze is wat stilletjes en heeft kennelijk in het komende seizoen weinig zin ons op te jagen. En zo valt er van de nieuwe modelijnen niet veel sensationeels te vertellen. Eigenlijk is er geen bepaalde lijn De korte rok heeft zich gehand haafd; daardoor lijken wij vrouwen wat kinderachtig. Maar als we er al te kinderachtig uitzien, mogen we gerust de zoom wat langer ma- We mogen letterlijk alles dragen; taille, buste, heupen, alles mag ge wóón daar zitten waar 't hoort. We hoeven zelfs niet eens hyper-slank te zijn. Tja, en nu zeggen we: „wat saai!" Och, we zijn ook nooit tevreden. Zo'n heel klein beetje voelen we ons in de steek gelaten door de Parijse Haute Couture. Want het was toch wel grappig om in een hemd over straat te lopen. En een taille, die tot op de heupen gezakt was, deed ieder een verrast kij ken. We konden ons heerlijk van alle verantwoor delijkheid distan- ciëren en met een verontschuldigend schouderophalen zeggen „Le der nier cri de Paris!" Zo van „Wat wil je, kan ik het helpen dat ik er zo raar bij loop?" Dat is nu afgelopen. In dit seizoen rust alle verantwoordelijk heid voor ons uiterlijk op onze eigen schouders. De ontwerpers hebben zich zeer ingetogen getoond en laten veel aan onze eigen keuze over. Zó veel zelfs, dat boze tongen beweren: „Ze raken daar in Parijs uitgeput. De mode-ontwerpers heb ben geen fantasie meer. Maar zo'n vaart zal het niet i n im lopen. Er is nog een ander praatje buiten de modemuren gedrongen: nl. dat de Parijse modescheppers juist tevéél fantasie ontplooiden, tevéél de vrije hand lieten aan hun originaliteit en het modebeeld te vaak veranderden. De confectie-industrie zou dreigend de vinger geheven hebben, want men bleef met de voorraden zitten. Een mode die slechts één seizoen meegaat, is een dure mode. Om nu de kledingindustrie en haar clientèle wat op ver haal te laten komen, (of om ons de „oude japonnetjes op te laten dragen?) herinnerden de ontwerpers zich ineens, dat de normale smaakvolle japon een vrouw de meeste gratie geeft. PASTELKLEUREN De kleuren zijn een waterval van pasteltinten, met af en toe een fel-rood, fel-blauw of zon nig geel ertussen. Bij de stoffen zijn de charleston-imprimé's nieuw. Op donkere achtergrond liggen zwart omlijnde gestyleer- de bloempatronen of kleine heldergekleurde vierkantjes, die zwart omlijst zijn, als de stukjes Wat U mag dragen ALLES Vooral korte rok Plissé-rokken Brede ceintuurs Mantelpakjes in alle soorten Veel witte manchetten Veel bloementuiltjes Wat U niet mag vergeten: Dat dit jaar alles op de juiste plaats zit: Uw buste Uw taille Uw heupen Alles daar waar 't hoort. bij een glas-in-lood-raam. Er waren in Parijs opvallend veel stoffen van zuivere zijde te zien en wat minder katoen. Ook mogen we ons tooien met bJoementuiltjes. Maar dan vooral op revers en niet zozeer op de hoe den. De hoeden zijn nl. eveneens zeer eenvoudig. Ze zijn ontworpen voor vrouwen, die in het jachtige leven geen tijd meer hebben om ingewikkelde gevalletjes op het hoofd mee te torsen. Ze zijn ge varieerd, jong en tóch koket. De baretten zijn grote platte schotels en ook de cloches blijven in de mode. Voor wie het interesseert: de avondjaponnen worden weer voet lang gedragen. Bij het bekijken van bijgaande foto's er is slechts een enkele wat excentrieke tussen geslopen zult u zien, dat we deze zomer heus geen wanhopige kreten behoeven te slaken dat de mode zo gek is, en een normale vrouw er niet mee voor de dag kan komen. Als de mode tijdens deze „zomer-vakantie" nu maar niet al te veel energie en fantasie opdoet voor 't volgend seizoen.. Van crêpe heeft Maggy Roiiff deze japon met ronde gerimpelde hals gemaakt. Het lfjkt alsof de korte rok verlengd is met KLEINIGHEDEN i dan het simpele mantelpakje. Niet de buitenissigheden, maar de pikante kleinig heden spelen dit seizoen een hoofdrol. We zullen ze graag accepteren. Neem bijv. de witte, gesteven manchetten, zoals o.a. Madeleine de Rauch bracht op pakjes en ja ponnen; de plissérok (zeker geen nieuwtje), die Yves Saint Laurent in zijn collectie had; het 7/8 manteltje van dezelfde ontwerper, of de mantels met veel rimpel ruimte in de rug van Guv la Roche. Ook het „doodge wone" mantelpakje van Balmain, dat met een tuiltje bloemen opgefleurd wordt, zal men met gejuich begroe ten. De ruime japonnen van Balmain hadden vaak brede ceintuurs voor wie slank is. Bij de minder-slanken wordt de ruimte met coupenaadjes ingehouden. Pierre Cardin brengt de hoela-hoeplijn. De naam is gekker dan het model, dat een grote bloothals heeft met al of niet geplisseerde schouderkraag. De mantelpakjes van Coco Chanel, maar ook die van andere ontwerpers hebben korte schootjes met of zonder ceintuur, los- vallende jasjes tot op de heup, maar ook langere jasjes, die alle een ceintuur 'hebben. De meeste ontwerpers probeerden ons de mouw eens wat anders op te spelden: van onder een vrij vierkante schouder komt een door rimpels of plooien poffende mouw te voorschijn. (Voelt u het foefje, tóch gauw een nieuwigheidje er tussen door laten glippenMaar men mag gerust ook een strak mouwtje dragen. Dames Het voorjaar nadert Bij Uw modiste kunt U het zien Dc nieuwste collectie dames- en bruidshoedon steeds bijpassende shawls en handschoenen Dameshoedenmagazün C. DE GROOT v. EGMOND ontvangen de nieuwe collectie voorjaars JAPONNEN „LUCIENNE" Exclusieve Damesconfectie BOTERMARKT 1" LEIDEN TELEFOON 3 12765 Eveneens van Balmain is „Papegaai", een soort mantel-japon van zyde, bedrukt met het nieuwe glas-in-lood dessin. Deze mantel van rode wol geeft een duidelijk beeld van de niéuwe mouw: van boven gerimpeld en nu eens niet om de arm sluitend, maar wijd afstaand. Weinig flatteus. De mantel is van Lacroix. De grammofoonplaat: sant het radiomenu van Hebt u wel eens opgeteld hoeveel grammofoonplaten er worden verwerkt in het dagelijkse radiomenu. dat dc verschillende omroep verenigingen ons voorzetten..Nou, heel watzult u zeggen, maar had u gedacht, dat ze zo'n drie tot vijf van de zeventien zenduren vullen en bovendien nog talloze gaatjes stoppen? Grammofoonmuziek kunnen we gerust de saus van het hele menu noemen en dan nog een saus in verschillende smaken en van uiteenlopende kwaliteit. Wat zou een radio-uitzending zijn zonder hel zwarte plaatje, dat op de altijd-geduldige draaischijf wordt gelegd? We hebben het nu helemaal niet over eigen opnamen, die trouwens tegen woordig meestal op banden worden vastgelegd, maar over dc grammo foonplaten die in de handel zijn en die iedereen dus zou kunnen aanschaf- feurs die 's nachts langs de weg zijn. Ook daar hebben dc omroepen popu laire grammofoonplatenrubrieken. Populair vanwege het amusement, maar evengoed om de goede muziek die zij te horen geven. Nog al te vaak bestaat dc neiging bij een deel van de luisteraars, om gram- Ach, wat een heerlijk materiaal mofoonplatenconccrtcn een beetje min- om de muziek in de huiskamers dor te achten. Dat dateert nog uil de Tr":? VÏT. sdd,n^rfch^r,ffinno?,en".'i! tehjke discotheek levert genoeg op. ü«d wat geknepen geluid voortbracht. zonder muziek heeft niemand te zitten. En wat 'r. veelzijdige pro- Maar nü zo te oordelen is niet gramma's kunnen ermee worden juist. De grammofoonplaat die nu samengesteld Het is amusant en leerzaam, er eens een programmablad op na te slaan. Moet u bepaald eens doen. Muziekpro gramma's die uit louter platen worden samengesteld krijgen het soort muziek dat houdt die naam Een lezer schrijft mij: ..Waarom wordt er 's avonds zo dikwijls een zwaar concert uitgezonden? Ik ben dan te moe van het werk om er naar te luisteren. Laten ze dan liever ar beidsvitaminen geven!" Niet, dat deze lezer 's avonds echt een steuntje bij de arbeid nodig heeft, maar hij doelt daarmee op het vro lijke gehalte dat het AVRO-ochtendpro- gramma van die naam heeft. Hij zou dus evengoed kunnen schrijven: lichte grammofoonmuziek. Maar nee, het grip ..arbeidsvitaminen" benadert i zijn idee veel meer zijn bedoeling. En zo zijn er voorbeelden genoeg van programma's, bestaande uit een bepaald soort grammofoonmuziek, die zich een hele naam hebben verworven. Denkt u maar eens aan „Bel Canto" en „Moeders wil is wet" van de KRO. „De ontbijtclub" van de VARA, aan „Zwerftochten door Operaland" van de AVRO en aan „Wij poetsen de plaat" van dc NCRV. Sommige programma's wo;den ge zellig of ernstig aan elkaar gepraat, maar de hoofdschotel, waar het om gaat. is de grammofoonmuziek. In het bu tenland kennen we pro gramma's waar tot diep in de nacht platen worden gedraaid voor chauf- r">MMENTAAR Drama ran een kind wordt uitgebracht is vol van klank, dat men via de radio niet kan horen of er een plaat draait dan wel een orkest speelt. En waarom zouden we dus niet tenvolle kunnen genieten van gram- bevatten bc- mofoonmuziek door de radio uit gezonden, als wc dat t vél doen wanneer onze eigen platenspeler thuis in actie is? Via de grammofoonplaat kunnen we dikwijls een veel mooiere uitvoering horen van een bepaalde compositie dan sommige orkesten kunnen voortbren gen, al tipt natuurlijk plaat noch radio geluid ooit aan het genot dat we in de conce. .aal ondergaan, maar dat is ook niet de juiste vergelijking. Trouwens... wanneer de omroep niet "\,ÓV"k»~ greep naar de grammofoonplaat nei oe- - de iv-'.ick zijn. gesteld, dat r kelijk voldoende radio-orkesten bij el kaar zou kunnen krijgen om niet al leen de programma's aan te vullen, maar ook de hele dag door allerlei gaatjes te stoppen! 0 Om 8 uur begint het amusements programma van dc NCRV. dat de gebruikelijke rubrieken bevat met o m. het familiespel „Wie, wat waar". Piet van den Kerkhoff bespeelt om 10.10 uur .het orgel in de Nieuwe Zuiderkerk te Rotterdam. Radio voor morgen Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nws: Morgenwijding. VARA: 1 11.00 Clavecimbelrecital: mdsverwarmlng >pei i bij Ei oöperatieve i 13.55 Beursber; 14.00 Planoduo; 14.30 Voor. dr; 14.50 Gevar progr. VARA: 16 00 Mu- zickrevue: 16.30 V d zieken; 17.00 V t jeugd: 17.30 Politlekapel; 17.55 Act; 18.01 Het plat 30.05 Boekenweek. erkeer. caus; 20.25 NCRV: 8.15 Grai Brief aan Tweede Kamer gezinnen dakloos heeft gemaakt. Oor zaak van de brand is onbekend, circa 100 personen zouden verwondingen heb ben opgelopen. 0 De Westduitse bondskanselier Konrad Adenauer heeft een „zeer lichte griep". Dit heeft perschef Felix von Eckardt I gisteravond in Bonn beker --"^akt. Volgens von Eckardt zal Adenauer zijn 1 werkzaamheden vermoedelijk vrijdag Prijsvorming regering moet door waarborgen zijn omgeven "Vj" AAR AANLEIDING van hel 1 wetsontwerp voor regeling j van de prijzen van goederen en diensten (prijzenwet) hebben de Kamers van Koophandel en Fa brieken van Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en een groot aantal andere steden zich tot de Tweede Kamer gewend. In hun brief zeg gen de kamers, dat hoewel in het algemeen verwerpelijk voorkomt, dat de functie van de ondernemerl op OOD «aMDtlftel punt ala prys-| vorming kan worden aangetast, zij het toch denkbaar achten, dat de regering onder bepaalde omstan digheden de bevoegdheid zou moeten hebben rechtstreeks in de prijsvorming in te grijpen. Deze regelende bevoegdheid moet echter door stringente waarborgen omgeven zijn en ter verkrijging hiervan zou naar het oordeel van de kamers het volgende moeten geschieden o Er moet een recht van beroep worden geschapen overeenkomstig de regeling, die in de wet economi sche mededinging is opgenomen. o De bevoegdheden mogen niet gehanteerd worden dan na raad pleging van een college van onaf hankelijke deskundigen uit het bedrijfsleven. In noodgevallen kan raadpleging achteraf geschieden. Indien geen overeenstemming be staat tussen de regering en de adviescommissie over de te nemen maatregelen, zou een parlementaire behandeling daarvan moeten plaats, vinden. A De geldigheidsduur van de prijs maatregelen zou tot ten hoogste een jaar moeten worden beperkt. Verlenging zal slechts mogen plaats vinden als de omstandigheden dit rechtvaardigen., waarbij Niet zonder zin heeft de roman schrijver Donald Wetzel in zijn dra matisch verhaal van een huis, dat letterlijk en figuurlijk aan stormen {«bedrijf' ten onder gaat, het jongste kind, een en tuinb 13-jarige jongen, als centrale figuur l?'5? .Za"® P|an°i, gekozen. Dit gaf hem gelegenheid de -'-■ verwording van een gezinwaarvan de leden elkaar niet meer kunnen be reiken in de meest tragische belich ting te zetten. Want het beperkte be grip van een kind stoot zich het meest aan de verschikkelijke verwarring, die de volkomen egocentrische karak- 20. ters stuk voor stuk isoleert. De schrijver heeft de grootste Sp; 21.20 Riti waarden van het leven in het geding de dubbeltjes, klankb; 22.10 Musett gebracht om de situaties zo hard 22.40 Zorg om2de mens, causerieën V mogelijk af te schilderen tegen de 23ioo Nws; 23.15—24.00' Vergelijkende geestelijke achtergronden en hoeivel dit velen zal hebben gestoten bij het kijken naar de televisieopvoering die de V.A.R.A. van het naar dit boek geschreven spel gisteravond gaf, kon daarbij ook het geloof worden ge passeerd. Het vloeken had echter wel Musette achterwege kunnen blijven. Het toch al zeer drukke spel, waar in zeer veel moest worden ge schreeuwd, werd nog geaccentueerd door het royaal werken met licht effecten, zodat het kijken ditmaal bijzonder vermoeiend was. Maar we zagen uitstekend spel van Peronne Hosang als de goedwillende, maar totaal onmachtige moeder, van Jan Retèl als de opvliegende vader, die zijn schuld aan het ongeluk van zijn oudste zoon tracht te over schreeuwen en van Betsy Smeets als de overspannen, teleurgestelde doch ter In de tragiek van deze elkaar afstotende mensen, die ten koste van alles illusies willen vasthouden, is de verlamde oudste zoon de stut voor zijn jonger broertje. Een zeer sympa thieke, fijn-uitgewerkte rol van Man fred de Graaf. Maar de verrassing van de voorstel ling was het spel van de kleine Godert van Colmjon, die alle bedenkingen tegen zijn optreden heeft gelogen straft. Hij had een veeleisende, emo tionele rol, maar hanteerde die als een rasaeteur in de dop. We zijn ge neigd regisseur Willy van Hemert gelijk te geven als hij van veel belovend" spreekt. „Het huis van mijn ouders" is een hard stuk, maar zeker niet onnut in zijn confrontatie met gezinsconflicten de menselijke psyche. wijs. mm II. 298 •bcr; 7.10 Gewijde 1 oor de dag: 8.00 N\ 9.00 Vd zieken: 9.30 Vd vrouw; 10.1 Gram; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram 11.30 Voor oudere luisteraars; 12.00 Plano recital; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.3 - :-ensemble en solist; 12.53 Gram o 1.00 Nws: 13.15 Orgelspel; 13.4 Gram; 14.05 Schoolradio: 14.25 Gram; 15.1 Voordr; 15.35 Instr kwint; 16.00 Tuinl praatje; 16.15 Claveclmbclre Voordr; 17.20 Von*] ens; 17. 17.45 Gram; 18.00 Harmonlee hangmat; 18.50 Regcringsuitz: deren en student zijn. II. Stude Spractische raadgevingen. van Nispen tot Sevenacr. kaan van de Rijksuniverslleil De studentende- 19.30 9.55 Op Schöpfung, 23.15 Muzikale advies van de commissie van des kundigen zou moeten worden inge wonnen. Het adres aan de Tweede Kamer is mede ondertekend door de Kamers van Koophandel en Fabrieken van Alk maar, Amersfoort, Breda, Delft, Dor- ligt. Deze norm dient te worden drecht, Gouda, Harderwijk, Hengelo, gevonden in de bepaling, dat er Hilversum, Hoorn. Leeuwarden, Lei- sprake moet zijn van een prijsont-j den, Maastricht, Middelburg, Nijmc-i wikkeling die s try dig is mat hetlgen. Roermond, Tiel, Tilburg, Vlaar-j algemeen belang. 1 dingen, Waalwijk, Zaandam m Zwoüa. In de wet dient te worden ver meld, welke objectieve norm aan het te voeren beleid ten grondslag Advertentie Mode tinten Mode schoeisel Leiden Advertentie Een moderne coiffure moet vakkundig worden uitge voerd en aangepast bij Uw gezicht. Laat U ons eent van advies dienen voor Uw coiffure, dan zult U zeker tevreden zijn. STEENSTRAAT 57 TaUtoon 21721 J. t/fastdeï

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5