4 m Het vervoer in Leiden Stadstram vervoerde in 1956 bijna 4 miljoen mensen Amerikaanse Leiden vrouwen vonden verrassend De ontwikkeling van de Leidse vervoersvraag Met tariefsmanipulaties cliënt men zeer voorzichtig te zijn Géén gewoon laxeermiddel! Natu-raLax 4^ Indonesische nationalisatie brengt „onverkoopbaarheid NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 26 FEBRUARI 1959 Agenda voor Leiden /iA Net vormt, bij 3 maatschappijen in exploitatie, geen eenheid Donderdag Foyer gehoorzaal, 8 uur. K. en O.-lezing over merkwaardige dieren en mensen in Australië. Antoniuj-clubhuis, 7.30 uur: interscho- laire culturele ontmoeting. Zomerzorg, 7.15 uur: C.H U spr. mr. K. de Vries, „Het chr.- historische beginsel1 als opdracht en als stuwkracht". Geret. kerk vrijgemaakt) Herengracht, 8 uur: zangavond. Schuttershof, tot 22 uur tentoonstelling Ruys- kantoormachines. Vrtjda Schouwburg. 8 uur: Boekenweek, Jour nalistencabaret met Pers-Vers. Pieterskerk, 7.15 uur: avondgebed. Stadsgehoorzaal (foyer), 8 uur: Cebuto- reisfilms. OEGSTGEEST, Het witte Huls, 8 uur: Vereniging Gemeentebelang met films over Afrika en het midden-Oosten. Zaterdag Gravensteen, 11 uur: opening strafrech telijk en criminologisch Instituut aan de rijksuniversiteit te Leiden. Rijksmuseum natuurlijke historie. Lange Raamstceg 2a. 2.15 uur: Kon. Ned. Natuur- hist. Vereniging.! excursie naar de para- Herv. jeugdhuis In de Moriaen, 8 uur: L.J A -natuurbeschermingsavond. Schouwburg, 8 uur: christelijke zang- •pelclub Staalwijk e.o., operette-uitvoe ring ter gelegenheid van het tienjarig TN HET RAPPORT van het Verkeersinstituut over het openbare U in Leiden wordt meegedeeld, dat in 1956 de stadstram niet minder dan 3.945.462 reizigers heeft vervoerd. Met de buslijn S reisden 868.389 personen, met de buslijn K 804.125. Met de blauwe tram 450.000 en met de gele tram 75.000 personen. De grote vervoersomvang op de stadstram- lijn is te verklaren uit de belangrijke verbindingen die deze, in een na genoeg rechte lijn en met een hoge frequentie, geeft, nl. van woonwijken in Leiden en Oegstgeest met geheel het centrum, het station en twee zieken- best Geref. jeugdhuis. Breestraat 19, 8 uur: C. Rijnsdorp voor jeugdverenigingen Zondag Luxor. 10.30 uur. bijzonder Kerkewerk Hervormde Gemeente, prof. dr. A. A. van Ruler over „Waarvoor leven wij?" Films Casino (7 en 9 15 uur, zaterdagmiddag 2.30 uur): Mevrouw komt niet thuis van avond (18 jaar). Donderdag: 't Is feest Lldo (2.30, 7 en 9.15 uur): Liane, de witte •lavin (14 jaar). Luxor (2.30 en 7.30 uur): De tieei gebo den (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Onder de mantel van de nacht (18 Jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De wraak van Frankenstein (18 Jaar). Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door apotheek Kok, Rapenburg 9. tclcf 24807. De apotheek Oegstgeest, Wilhclminapark 8, telef. 26274, ia door lopend geopend. Musea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73; elke dag geopend van half 10 half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mlneralogisch musec Garcnmarkt 1 b: elke dag geopend van Gravesteen, Pieterskerkhof 6, Juridisch Studiecentrum, elke dag te bezichtigen tujjcn 9 cn 12.30 en 2 tot 5 de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 16 a Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 1 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch instituut, Rapenburg elke dag geopend van 9 tot 12 en var tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag! Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74. elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling geopend van half 10 tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. Academiegebouw, Rapenburg 73 dag geopend van 8.30 tot 12.30 en tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg fi. op maandag, woensdag vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en va Instituut voor culturele anthropologii en sociologie van niet-westerse volken. Eerste Binnenvestgracht 33 a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur. behalve zaterdagmiddag Stedelijk museum De Lakenhal. Oude Singel 28 elke dag geopend van 10 tot 4 Inlichtingcnkantoor V V.V., Steenstraat 1 b, elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op zaterdag tot 1 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27 maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5 30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10 tot 5.30 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliotheek Reuvens. Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u.. woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6 30 tot 8 30 uur 's avonds. (Deze opgaven gelden niet voor zon- en feestdagen.) Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: „Wat doe Je in de kou?" educatieve tentoonstel ling over het leven van de Eskimo'i Geopend tot en met 1 maart- A -adem lege bouw. Rapenburg 73: expo rt-a* over informele kunst, geopend tot 38 februari Da Lakenhal, 10 tot 4 uur: la nloons te i- De buslijnen verbinden woonwijken met het station, het academisch zieken huis en het diakonessenhtiis, een deel van het centrum en ten slotte woonwijken onderling. Beide lijnen vormen echter samen nagenoeg één rlnglijn rond de sin gels, elk met een uitloper naar een bui tenwijk, waardoor deze wijken slechts in één richting verbinding met de binnen stad hebben; bovendien komen de lijnen ilechts op één punt in het centrum, nl. bij iet Kort Rapenburg. De ..blauwe tram" heeft voor het stads- ■erkeer betekenis .omdat deze enkele voonwijken een goede verbinding met entrum en het station verschaft, welke betekenis echter door de (voor stadsver- er) lage frequentie beperkt blijft. Het lijngedeelte van de „gele' tram" dat voor lokaal vervoer in aanmerking komt, blijft binnen het centrum, terwijl ook hier de lage frequentie niet vervoerwervend werkt. De uiterst geringe betekenis die deze lijn voor het lokale vervoer heeft, vormt een scherp contrast met de grote plaats die hij in het stads verkeer opeist, vooral aan het eind punt in de Haarlemmerstraat, waar de afwikkeling van het verkeer door het rangeren wordt gestremd. resultaten van een tweetal tellingen, gehouden op donderdagmiddag 9 me van 13 tot 18 uur) en vrijdagavond 10 nei 1957 (van 17 tot 22 uur), maken een nalyse van het gebruik van de open- are vervoermiddelen in Leiden mogelijk. )aaruit blijkt o.a. de grote drukte bij de Tellingen Oude luister voor oud hotel aan de Breestraat T EIDEN is niet direct overvoerd VJ met gezellige restaurants en lunchrooms en daarom moet het als winst worden aangemerkt, dat de volgende week in de Breestraat nieuw restaurant-lunchroom wordt geopend, waarin men een zeer eigen sfeer zal aantreffen. kkerij Van der Heijdi stationshalten, die op alle lijnen de voor- ïaamste zijn. Deze halten zijn niet alleen 'an betekenis voor de treinreizigers, doch >ok voor de in het lokale vervoer over kappende reizigers Bovendien vormen :ij, wat de stadsbussenbetreft, de halten -•oor het academisch ziekenhuis. Zeer belangrijk blijkt ook de tram halte bij het stadhuis te zijn. in belang rijkheid gevolgd door die bij het Kort Rapenburg. Op de buslijnen zijn verder van betekenis de eindhalten en de halten aan de Koninginnelaan. Uit de resultaten van de avondtelling blijkt, dat het vervoer des avonds veel akker is en dat ook dan het station de voornaamste halte blijft. :ten vertoont het v avonduren verder niet. moeilijk. Ook aai city en zelfs da: gelijkheden van beperkt. Voorts een grote hinder tussi uid-w de periferie van de rbuiten, z(jn de mo- noord-zuid-verkeer vormt de Trekvliet lis voor het verkeer ladsuitbreiding in het lad. het plaats dient uit het oog te verliezen, dat in stad als Leiden de behoefte aan o baar personenvervoer beperkt is kan blijken door vergelijking van aantal ritten per inwoner per jaai (1956) met dat van andere gemeenten Tekortkom in gen Men kan de tekortkomingen van openbaar vervoer te Leiden als volgt 1. Verschèidene wijken missen een goede verbinding met het stadscen trum; 2. de tram heeft een stagnerende invloed in de Haarlemmerstraat en vooral bij het eindpunt aldaar; 3. het net vormt, bij drie verschil lende maatschappijen in exploitatie zijnde,, geen eenheid, hetgeen o.a. blijkt uit het ontbreken van een tarief voor overstappen tussen de drie lijnengroepen. Vertoont de bestaande vervoersvoor- de mogelijkheden voor het openbare vervoer ten zeerste beperkt. In het centrum lopen d« belangrijke straten (Breestraat en Haarlemmerstraat) west-oost en Is het verkeer met het I vertoont ae oe: iziening tekortkomingen, een herziening •dt ook noodzakelijk door de verdere i de vervoers- uitbreiding van de stad. Een gunstige om standigheid voor een zodanige herzie- het stadsplan ning is het voornemen van de NZHVM de tramlijnen in busdiensten om te ten; tevens mag worden gehoopt op •plaatsing van het huidige eindpunt i de „gele tram" naar het Stations- zufdei i de FRANSE COGNAC 7.95 per fles plein Maandag Johannes-Passion in Leiden Het Nederlands Madrigaalkoor, solisten en léden van het Residentie-Orkest geven maandagavond 8 uur in de Stadsgehoor zaal een uitvoering van de Johannes- Passion van J. S. Bach. Het geheel staat onder leiding van Willem Mizee. Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer Maatschappij N.V. FREQUENTE LIJNDIENSTEN van Leiden uit naar Den Haag, Haarlem (via de bollenstreek)Katwijk, Noord- wijk, Noordwijkerhout, Leiderdorp en Oegstgeest. DAGKAARTEN geldig op alle autobus- en tramlijnen verkrijgbaar bij de conducteurs en chauffeurs a 3.50, voor kinderen tot en met 9 jaar a 2.25. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het hoofd kantoor te Haarlem telefoon (02500)38940 en het vervoerskantoor te Leiden, Stationsplein, telef. 22790. LEIDEN is een aardig stadje; het meest verrassende is wel de univer siteit". Dit was de eenparige mening van de negen-en-negentig leden van de American Women-Club, afdeling Den Haag, die gistermiddag een bezoek aan Leiden brachten. De meeste deelnemers aan de excursie waren al eens in Leiden geweest, maar ofschoon wetend, dat de stad een siteit heeft, hadden ze het gebouw nooit' kunnen vinden; een Amerikaanse universiteit is immers zo geheel anders: dat is een deel van de stad. ngekocht ten restaureren. Hiermede krijgt dit nd zijn oude beslemming terug, want kele decennia geleden was in dit huis hotel Levedag gevestigd. Nadien werd het huis bezet door een filiaal van Fon- gers, gevolgd door een meubelmagazijn. Toen de firma Van der Heijden vorig jaar oktober een begin maakte met de restauratie, bleek het patriciërshuis veel te hebben geleden. Onder leiding van d Haagse binnenhuisarchitecte mejuffrou' Mouton heeft men het interieur zovei mogelijk in de oude toestand teruggi brachtde oude schouw kon in zijn oo spronkelljke pracht worden hersteld e deuren, die kapot waren gezaagd, werden deskundig gerep: De volgende week donderdagmiddag drie uur zal burgemeester mr. jhr. F. H. van Kinschot de gereedgekomen bene denverdieping, waar het restaurant en de lunchroom zijn gevestigd, officieel ope- En terwijl de activiteiten in de daar achter gelegen keukens en het koffiebuf- fet op volle toeren -zullen komen, zal aan dc bovenverdieping worden verder ge. DAAR DE vervoersvraag beslissend is voor de omvang van de vervoers voorziening, dient nagegaan te worden hoe groot deze zal zijn tegen de tijd, dat de tramlijnen uit de Leidse binnenstad zijn verdwenen, hetgeen waarschijnlijk omstreeks 1965 het geval zal zijn. Toeneming van de ver voersvraag is mogelijk door: a) toeneming van het inwonertal der agglo meratie; b) stijging van het gemiddelde aantal ritten per inwoner per jaar. De ontwikkeling van de bevolkingsgrootte gedurende het laatste decen nium geelt een toeneming van het aantal inwoners der gemeente Leiden met omstreeks 1 pet per jaar te zien. Voor Oegstgeest en Leiderdorp, waarvan de inwoners in vrij sterke mate van het Leidse openbare vervoer gebruik maken, geldt ongeveer het dubbele van dit percentage. Houdt men rekening met de mogelijkheid van een snelle voltooiing van de wo ningbouwplannen, die ruim 4000 woningen betreffen, dan mag voor Leide» een snellere bevolkingstoeneming dan gedurende de laatste jaren als waar schijnlijk worden aangenomen, zodat voor omstreeks 1965 met een stijging van de totale bevolking van 10 pet rekening moet worden gehouden. Bij gelijkblijvende vervoersbehoefte kan dan ook een 10 pet toeneming van de vervoersvraag worden verwacht. In het algemeen valt in het stadsver-I te lange tijd hersteld en de cijfers van d« oer een, zij het zeer langzame, stijging laatste maanden van 1957 en de eerst* an het jaarlijkse aantal ritten per in- van 1958 wijzen in die richting. Ander* ,-oner te constateren, hetgeen nauw sa-l verklaringen voor deze merkwaardige e club, die bestaat uit de echtgenoten vrouwelijke familieleden van Ame-ri- nse zakenlieden en personeel van de Amerikaanse ambassade in Nederland, telt 300 leden. Het voornaamste doel is het beoefenen van liefdadigheid, waartoe in hoofdzaak gerekend wordt het ontvangen doen aanpassen van nieuw-aangekome- opdat dezen niet verloren raken in vreemde land. Voorts zorgen de dames >r de opvoeding van de kinderen der leden volgens Amerikaanse tradities, voor het welzijn van hun personeel en contact met de Nederlandse bevolking en 'voor ontspanning en ontwikkeling van de t dit laatste oogmerk was het uit stapje naar Leiden georganiseerd en de lof over de universiteit was daarom ook zo prettig, dat het bestuur nu merkte, dat het doel had getroffen. De reis was geregeld ln samenwerking met de Leidse V.V.V. Het gezelschap, dat in drie autobussen reisde, maakte van kwart voor tien tot elf uur een rond rit langs de singels om kennis te m met het oude Leiden. Daarna ging het langs de Amerikaanse Industrieën in het Vijf-Mei-kwartier en door de n-i< itadswijken. Vervolgens bezochten de dames de universiteit, waar ze werden ontvangen door mr. F. L. Mulder, taris van de commissie voor het Studium Generale, die een uiteenzetting gaf vat de geschiedenis, de traditie en de werk- ijze van de universiteit. Toen volgde een rondgang door de niversiteitsgebouwen onder leiding de studente mej. Ina van Hee, die werk bij het Nederlands bureau menhangt met de geleidelijke verhoging van het gemiddelde welvaartspeil. Bo vendien moeten, naarmate een stad groter wordt, gemiddeld steeds grotere af: den worden afgelegd, waardoor eerder een beroep op het openbare vervoermid del zal worden gedaan. Ook di nomen verbetering van het net beoogt het gebruik van het openbare stimuleren. Hier staat echter tegenover, dat de concurrentie van de gemotoriseerde vervoermiddelen, de auto's, de scooter de bromfiets, steeds sterker wordt. Laatste jaren ling Wie was Vincent van Gogh? (tot 2 De Lakenhal, 10 tot 4 uur: tentoonstel ling Schatten uit het Mauritshuis (tot .1 maart). Leids acad. hist museum, Rapenburg 73: tentoonstelling „Beeldende kunst van cives", van 5 tot 20 februari, geopend van 11 tot 5 uur (13 inzenders). Universiteitsbibliotheek Rapenburg, op werkdagen van 9-30 tot 5-30 uur: leven en werken van Scaliger (tot en met 21 februari). In hoeverre de verwachtingen om de toekomstige vervoersomvang op de feitelijke ontwikkeling kunnen worden gebaseerd, moge blijken uit de ver\ ijfers van de laatste jaren. Aantal vervoerde relzigci stadstram bus )53 3718 1893 1956 3945 1673 (X 1000) 5617 De cijfers schijnen niet op een geleide lijke vervoersstijging te wijzen. Evenwe dient in aanmerking te worden genomen dat alleen de buslijnen een daling te ziei geven, omdat gedurende deze jaren ii hun dienstregeling verscheidene wijzi gingen hebben plaats gehad, die overwe gend een vermindering van de frequentie inhielden, terwijl deze lijnen in verschil lende opzichten te kort schieten. Op tramlijn, waarvan de dienstregeling genoeg niet werd gewijzigd, valt daa tegen een vervoersstijging van gemiddeld per jaar te constateren en 1 onaannemelijk, dat een dergelijke I ming alleen voor deze lijn, en niet het net als geheel, mogelijk zou zijn Tarieven Ook de ernstige daling die het ver op de tramlijn in 1957 te zien gaf 10"» t.o.v. 1956), behoeft de verwachting van een geleidelijke stijging niet te spreken Deze daling kan grotendeels worden toegeschreven aan de tariefs* hoging, die in het begin van het j; plaats had. Gewoonlijk wordt het gevolg van een tariefsverhoging binnen n ontwikkel: opgespoord. dat de dr 1957 konden niet worden nen in aanmerking te Leiden optredende inderncmingen geen onderlinge ilapcoupons (en gemeenschappelijke abonnementen) kennen, is het duidelijk, dat het tarief niet laag te noemen is. De ctie van het publiek op de taricls- hoging van 1957 houdt de waarschu wing in, met manipulaties in dit opzicht grote voorzichtigheid te betrachten. zonder bezwaar ook bij werk bui tenshuis gebruikt worden. Natu-raLax is géén gewoon laxeer middel, maar herstelt de natuurlijke regelmaat, zodat U met een gerust hart elke dag aan uw werk kunt gaan, ook buitenshuis of op reis! Leidse tuiniers gaan binnenkort feesten De Leidse tuiniere- en bloemisten-vei enigirig Door eendracht Verbonden heeft gisteravond in café Aniba haar jaa gadering gehouden, onder leiding :itter J. H. Smit. Secretaris J. Roman bracht verslag uit van de verenigings- activjteiten. Behalve tal van bloemen- onden en onderlinge wedstrijden had- n verscheidene besprekingen plaats op het gebied van bloem- en plantve: ging en het onderhoud van tuinen. Waar nemend-penningmeester A. Hofman meld. ien batig saldo van 141, terwijl bovendien nog 111 in kas is als o schot van de lustrumviering in 1954. Bij de bestuursverkiezing werden de »ren P. Helvensteyn, J. B. Korenhof h. van Hooven herkozen. In de vacature A. de Bruin koos men de heer H. Wage- i. De heer Hofman zal in het vervolg de financiën beheren. De voorzitter van de lustrumcommissie, de heer W. Dool, onthulde enkele facettenj de ophanden zijnde lustrumviering. Onder meer wordt een feestavond ge houden in Den Burcht op 2 mei. Na de pauze stelden de voorzitter de heer De Pree in een vraag- en i woordspel tal van kweekproblemen de orde. Opening bloembinderij Vanavond om 6 uur opent da heer A. Schilder de bloembinderij „Acacia" in het pand Vijf-meiplein 32 alhier. In deze wijk is dit de eerste zaak in zijn soort. RIJNSBURG Benoeming Onze vroegere plaatsgenoot mr. J. M, A. Collee is benoemd tot directeur van het zuidelijk rayon van de Twentse Bank. ochtendrondgang werd afgesloten met ee koffiemaaltijd in „Nieuw-Minerva", was de dames vol verrukking waren over h< Om twee uur bracht men nog een be zoek aan de Pieterskerk en het Pilgrim! fathershuisje. Op hun wandeling door Leiden toonden de dames ook g: buitenlandse studentenbetrekkingen. De langstelling voor de antiquiteitenwinkels. Zondagmorgengeaprek Prof. dr. Van Ruler over „Waarvoor leven wij?" De commissie voor Bijzonder Kerke werk van de Hervormde Gemeente te Leiden heeft voor de zondagmorgenbij eenkomsten in „Luxor" een aantal alge meen bekende sprekers uitgenodigd. Aanstaande zondagmorgen hoopt prof. dT. A. A. van Ruler, bekend als radio spreker. naar Leiden te komen. Zijn inleiding op het vraaggesprek draagt als titel: „Waarvoor leven wij?" Deze vraag zal prof. Van Ruler van verschillende kanten belichten. De bezoe kers ontvangen, zoals gewoonlijk, gele genheid schriftelijk vragen in te dienen. Deze schriftelijke vragen dienen als uit gangspunt voor het gesprek waarbij nieu we vragen en opmerkingen uit de zaal gesteld en gemaakt mogen worden. De bijeenkomst begint om half elf en eindigt omstreeks kwart voor twaalf. De leiding van dit zondagmorgenge- sprek berust bij dr. P. L. Schoonheim. predikant voor Bijzonder Kerkewerk van de Hervormde Gemeente te Leiden. Professor Lemaire te Leiden T7"OOR EEN UITGEBREID gezelschap juristen, notarissen en bestuurs- ambtenaren heeft professor dr. W. L. G. Lemaire gisteravond in het academiegebouw van de Leidse universiteit een beschouwing gehouden over de juridische gevolgen, die de „onder-beheerstelling" en nationalisatie door Indonesië van de Nederlandse bedrijven in dat land kunnen hebben met betrekking tot het internationaal privaatrecht. De hoogleraar kwam tot de conclusie, dat het niet wel mogelijk voor Indonesië zal zijn de goederen van de geconfiskeerde ondernemingen op de buitenlandse markt te brengen, wanneer de Nederlandse eigenaars een bewijsbare claim op dergelijke goederen bij de rechter van een importerende staat zouden in dienen. Professor Lemaire onderzocht eerst de rechtsgrond, die de „onder- beheerstelling" in 1957 en de nationalisatiewet van 1958 als basis hebben. Hij kwam tot de conclusie, dat de rechtsgrond, die de Indonesische regering voor het eerste heeft pogen aan te wenden, wordt tegengesproken door de juridische motieven, die zij voor de nationalisatiewet naar voren bracht. die door de Nederlanders in Indonesië tengevolge van de nationalisatie zijn ge- Subsidie voor het levenswerk van Leidse bioloog Dank zij een subsidie van het In stituut voor Zuiver Wetenschappe lijk Onderzoek zal de Leidse bioloog professor dr. C. G. G. J. van Steenis zijn levenswerk de bewerking ei de uitgave van de „Flora Malesiana' kunnen voortzetten. In LEIDSE Burgerzaal Burgemeester installeerde de eerste jeugdnatuurwachters RUIM VIERHONDERD Leidse schoolkinderen, voornamelijk uit de vijf de klassen van 16 scholen in Leiden-zuid, zijp gistermiddag in de Burgerzaal van het stadhuis geïnstalleerd als jeugdnatuurwacht. De bur gemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, verrichtte als erevoor zitter van het Leidse comité Jeugdnatuurwacht de installatie door van elke school twee afgevaardigden het insigne op te spelden. De heer H. Boogaard, rijksinspecteur voor het onderwijs te Leiden, heette de kinderen welkom. In het kort wees hij hen op hun komende taak: het beschermen van de natuur in al haar veelzijdigheid tegen vandalisme. In een geestige toespraak herinnerde de burgemeester de kinderen aan zijn eigen jeugd toen men nog niert hoorde van jeugdnatuurwaohten. Dierenbescher ming en ANWB waren toen de organisa ties. die contact zochten met de school jeugd. De kinderen van 1959 krijgen ech ter een andere taak. Oppervlakkig bezien zouden sommigen kunnen denken, dat deze jonge wachters in Leiden overbodig zijn. Niets is echter minder waar, aldus de burgemeester, die de aandacht van de jongens en meisjes vroeg voor de parken en singels Van Lei den, waar terdege natuurechoon is te vinden. Ook voor kwaadwillige Jeugd, want jaarlijks wordt voor ongeveer 6.000 schade toegebracht aan de Leidse parken. Hopelijk wordt dit nu anders. Nadat de burgemeester de afgevaardig den der scholen had geïnstalleerd, gaf de heer Boogaard hun de eerste opdracht. Deze bestaat in een opstel- en tekenwed strijd. Ieder onderwerp, dat met de na tuur, deze instaUatiemiddag of de eerder gehouden f-ilmbijeenkomst verband houdt, kan worden gekozen voor het maken een tekening of een opstel. Vóór 10 m moet een en ander zijn ingeleverd op de eigen school. Nadat de kinderen een bracta-tóe hadden ontvangen en de heer C. Voorhoeve, di recteur der landelijke stichting Jeugd natuurwacht, de kinderen op hun plich ten had gewezen en op de mogelijkheid om een abonnement te nemen op het maandblad De Jeugdna-tuurwacbter, werd een tweetal films vertoond. „Het Bijster- land van de Veluwegemaakt door de bekende cineast Herman van der Horst, en een film over een eekhoorntje. In 1957 werd immers gesproken van m „bescherming tegen de spontane volksbeweging", die nooit spontaan is ge- daar Soekarno deze op 18 novem ber 1957 met overigens schraal succes •rde. Toen de „dreiging" was afgenomen bleek Indonesië niet bereid tot terug gave aan de rechtmatige eigenaars ia het parlement werd een natio nalisatiewet in het leven geroepen, die de onrechtmatige daad van een jaar daarvoor rechtmatig diende te maken. Volgens het Indonesische recht mag echter alleen dan tot na tionalisatie worden overgegaan, wan neer ten tijde van oorlog of oorlogs dreiging het algemeen belang dit vereist. Noch in 1957, noch in 1958 was er sprake van enige oorlog of oorlogsdreiging. Drie gebreken Beziet men de Indonesische handelingen ten opzichte van de Nederlandse bedrij ven aldaar in het kader van het inter nationaal volkenrecht, dan komen hui juridische gebreken nog veel sterker aar het licht. De nationalisatie is sledhts ge richt tegen een bepaalde groep, hetgeen strijdig is met het volkenrechtelijk prin cipe van non-discriminatie; de national: sa tie heeft ten doel een politiek doel te bereiken het „bevrijden" Guinea; de nationalisatie is afgekondigd zonder vastomlijnde schaderegeling! kend te maken deze zullen „bij ringsmaatregelen worden bekendgemaakt en mogen de staatskas niet belasten, nooh aanleiding worden tot een kapitaalsvlucht. Deze drie elementen van de Indo nesische nationalisatiewet maken haar juridisch onaanvaardbaar voor de landen, die het internationale volkenrecht aanvaarden. Hierdoor treedt automatisch het internationaal privaatrecht in werking, wanneer een rechter in een land buiten Indo nesië krijgt te beslissen over een claim op goederen, afkomstig van door Indonesië geconfiskeerd bedrijf. Indonesië kan eventueel pogen ii paalde landen aanwezige organisati bewegen zijn produkten op de markt te brengen, maar deze bereidheid aal niet van lange duur zijn, daar een dergelijke verkooporganisatie aansprakelijk kan worden gesteld voor bepaalde verliezen. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 25 februari Rijksuniversiteit ex psychologie ujiang te Leiden: vooi ïrkunde: de heer H F F Knaap ie Leiden. gemeentelijke universiteit te Amsterdam is, bezig met het samenstellen va Flora over de plantengroei van het Ma- ieise gebied. Hoewel men over voel vak litteratuur van de Maleise flora beschikt, mist men nog een naar volledigheid te| strevend standaardwerk. Met medewerking van vele buitenlandse instituten is professor Van Steends thans aan het vierde deel van de Flora bezig; als werkcentrum geldit het rijksherba rium aan de Leidse Nonnensteeg, w directeur, professor dr. H. J. Lam, grote gastvrijheid en medewerking verleent aan de kleine vaste staf van professor Van Steenis. Men schat, dat het nog ten minste 25 en ten hoogste 50 jaar zal duren, voordat de gehele Flora gereed zal zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4