Verkeersinstituut maakte rapport personenvervoer Vier trace's voor verbinding I woonwijken-station en woonwijken-stadskern BRYLCREEM NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 26 FEBRUARI 1959 Herziening van het LEIDSE lijnenstelsel o TN SEPTEMBER 1956 besloot de gemeenteraad, een krediet van 10.000 beschikbaar te stellen voor het instellen van een onderzoek naar het collectieve openbare personenvervoer in Leiden en naaste omgeving door het Nederlands Verkeersinstituut te Den Haag. Het Verkeersinstituut heeft zijn bevindingen en conclusies nu vastgelegd in een rapport, dat de grondslagen van de openbare vervoersvoorziening, analyses van de ver keersstromen in Leiden, de ontwikkeling van de vervoersvraag en de ge wenste vervoersvoorziening behandelt. De conclusie wordt getrokken, dat de lokale lijnen voornamelijk verbinding moeten geven tussen de woon wijken en het station, alsmede tussen de woonwijken en de stadskern. Het instituut geeft daarvoor vier trace's aan. Lijn 1 komt grotendeels over een met de bestaande stads-tramlijn. De lijnen 2 en 4 geven een tracé aan, dat voor een groot deel overeenkomt met de tegenwoordige Eltax-Iijncn, terwijl lijn 3 het stadsdeel Zuid-West met het station en de kern van de stad verbindt. Drie is teveel Het rapport van het Nederlands Verkeersinstituut over het openbare personenvervoer in Leiden ziet het als een duidelijke tekortkoming, dat het net, dat bij drie verschillende maatschappijen in exploitatie is, te weten de Eltax voor de, bus, de N.Z.H. voor de blauwe en de H.T.M. voor de gele tram, geen eenheid varmt. Dit maakt het reizen binnen Lijn 2 Volgens het rapport van het Verkeers instituut zal lijn 2 (men zie het kader in dit artikel, waarin de routen zijn ver meld) de gehele Haarlemmerstraat vol gen. De grote belemmering voor het ver keer i6 evenwel het 6tilhouden der bus sen in deze straat. Wil men van de ideale halteplaatsen op de Lange Mare gebruik kunnen maken, dan zal gereden di te worden via de Vrouwenkerkkoorsteeg. Hieraan is het bezwaar verbonden, dat de bussen zich tweemaal door de verkeers- in dienen te boren. Het komt de Verkeerscommiseie van de gemeente dan ook juister voor deze route te laten lopen via de Oude Singel-Lange MareHaar lemmerstraat. Hieraan is tevens aldus mmissie het voordeel verbonden, dat de bussen van deze lijn niet over de Blauwpoortsbrug behoeven te rijden. Lijn 3 Indien gestreefd dient te worden een lijnenstelsel met een sluitend budget, is de commissie van mening, dat niet af wisselend via de Haagweg en vi; Herenstraat naar het centrum der stad gereden moet worden. Dit zou n.l. bete kenen. dat de kwartierdienst op deze lijn een groot gedeelte van de route i halfuurdienst wordt. Een frequentie i half uur acht zij onvoldoende en i in het belang van het reizend publiek. Met de directeur van Gemeentewerken de Verkeerecommissie van mening, dat het aanbeveling verdient deze lijn door trekken tot het Houtkwartier. De reeds ezige streekscholen in gebruik te neme Kikkerpolder wettigen dej l het binnen sportcomplex doortrekking. Lijn 4 De Verkeerecommissie wijst erop. dat in 4, komende van de Zeemanlaan. niet zal rijden via de Van den Brandelerkade. zoals in het rapport vermeld is. doch via de Lorentzkade. Ter ontlasting van de Blauwpoortsbrug i ter vermijding van het drukke kruis punt nabij de De Gijselaarbank komt het haar gewenst voor, dat deze lijn zijn kiest via de Rijnzichtbrug en de Morsweg naar het station. De passagiere, op het Kort Rapenburg en omgeving iten zijn. kunnen nabij het Noordeinds- plein overstappen op lijn 3. Voorts merkt zij op, dat er rekening mede gehouden dient te worden, dat deze binnen afzienbare tijd enige wijzi gingen moet ondergaan in verband met het tot stand komen van de N.S.-halte LeidenLammenschans en de nieuwe vee markt annex sporthal in Groenoord. Zij deelt het standpunt van de directeur »n Gemeentewerken, dat het aanbe veling verdient voor lijn 4 een kwartier- dienst in tc voeren, hetgeen te bereiken is door 1 extra bus in tc schakelen, dus niet zoals het verkeersinstituut stelt 2 extra bussen. Juist de frequentie van de huidige stadsbusdienst is een van de bezwaren, die sterk gevoeld wordt, aldus de commissie. Met een busdienst, die de kans biedt, dat men geruime tUd moet wachten, houdt men geen rekening, indien men gezond ter been is en geen bagage heeft. Indien maar enigszins mogelijk is, dient de frequentie opgevoerd te worden. Met de suggestie van het Verkeersin stituut om ten behoeve van de stadslijnen, die het station niet als eindpunt hebben, halteplaatsen te vestigen nabij elk der hoeken StationswegStationsplein ei mogelijkheid te scheppen het Stationsplein van de Stationsweg uit en in omgekeerde richting over te steken, kan de Verkeere commissie zich niet verenigen. Zij meent, dat deze oplossing uit een oogpunt van verkeersveiligheid dient te worden ver worpen. Met de commissaris van politie is zij van mening, dat een oplossing in deze eerder is gelegen in de inrichting van de taxistandplaats tot halteplaats voor de lokale autobusdiensten en ver plaatsing van de taxistandplaats naar het ten noord-oosten van het stationsgebouw gelegen parkeerterrein niet een oprij- mogelijkiheid voor taxi's tot dicht bij de uitgang van het station. De Verkeerscom- missie heeft B. en W. in overweging ge geven deze suggestie te doen bestuderen. Leidraad Bij hun beleid ten aanzien van het collectieve openbare personen vervoer zullen B. en W. uiteraard ernstig rekening houden met de door het Nederlands Verkeersinsti tuut in zijn rapport geprojecteerde vervoersvoorziening en de daarom trent ingewonnen adviezen. Tevens zullen zij er uiteraard nauwlettend op toezien, of wijzigingen in het we genstelsel en stadsuitbreidingen veranderingen in het lijnenstelsel mogelijk en noodzakelijk maken. Omdat het lijnenstelsel van zo eminent belang i6 voor het publiek, achten B. en W. het gewenst het rapport van het Nederlands Verkeersinstituut speciaal wat betreft de geprojecteerde vervoersvoor ziening reeds thans aan de raad voor te leggen, opdat het college met de bij de behandeling daarover gemaakte opmer kingen en geuite wensen zoveel mogelijk rekening kan houden. Op deze tekening is een enigszins geschematiseerd beeld gegeven van de voorgestelde busdiensten. De routes van de diensten zijn als dikke doorlopende lijnen, dikke stippellijnen en dikke streepjeslijnen weergegeven. De radiale diensten (straalsgewijs naar het centrum) 1, 2 en 3) zijn de dikke lijnen, de ringdienst (4) is de gestippelde lijn en ook plaatselijk van belang zijnde dienst naar Voorschoten en verder (identiek aan de NZH-lijn van thans) is de ongenummerde dikke streepjeslijn. Langs de routes zijn de nummers van de diensten ver meld. Waar routes samenvallen, zijn deze als één lijn getekend, waar radiale lijnen en ringlijnen samenvallen als een gecombineerde door lopende en gestippelde lijn. Een en ander ter vereenvoudiging en betere leesbaarheid van de kaart. Ter oriëntatie zijn enkele belang rijke straten aangegeven als dubbele lijnen. De straten waar buslijnen lopen zijn slechts als zodanig en niet als straat aangegeven. Voorts zijn de spoorlijnen als dikke dubbele lijnen met dwarse verbindings streepjes getekend. In deze tekening zijn ter vereenvoudiging straten en spoorlijnen in uniforme breedte aangegeven. Verder toont de teke ning enkele markante gebouwen (zwarte blokken), enkele terreinen (grijze vlakken) en de voornaamste wateren (met slangetjes gearceerd). Brylcreem, de wereldberoemde Engelse haarcrème, geeft uw haar een prachtige natuurlijke glans. Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en gezond - maakt droog haar weer soepel en vitaal - bestrijdt roos vorming. the perfect hairdressing Zolang de voorraad strekt I Kloeke lube van f 1.85 met daarbij speeiaal ver pakt een alleraardigste „junior pot" geheel GRATIS! Vraag uw winkelier! Sfeervolle toneelavond van de Leidse politie TN DEN BURCHT werd gisteren een feestavond gehouden door de politie-amusementsvereniging te Lei den. De opvoering van het Hon gaarse blijspel Het begon in de nacht, in een vertaling van Willy van He- mert, was de hoofdschotel van de gezellige bijeenkomst. De avond werd geopend met een welkomst- woord van brigadier J. Barends, de voorzitter van de afdeling Leiden van de Nederlandse politiebond. Hij verklaarde er trots op te zijn, dat de afdeling een eigen amusementsver eniging bezit, die deze gezellige avond kon verzorgen. Het begon in de nacht, is een vrolijke geschiedenis van een adellijke ritmeester met onmiskenbare Don Juao-neigingcn. De ritmeester raakt in allerlei hachelijke situaties verward, maar gelukkig heeft hij een trouwe vriend in Lajos, de baron, Bij nacht en ontij schiet deze de ritmees ter te hulp. Wanneer twee meisjes zich in het hoofd hebben gezet de ritmeester te huwen. Is Lajo6 weer degene, die alles in goede banen leidt. Zelf komt hij er helaas niet altijd zo goed af, maar dit doet heen zijn vrolijke humeur niet verliezen. De huisiknecht, Miska bekijkt allC6 met Leiden ook financieel niet aantrekke lijk. De drie ondernemingen kennen geen onderlinge overstapcoupons, waardoor het tarief uiteraard wordt opgevoerd. Als het gemeentebestuur zich over het toekomstige personen vervoer in onze stad gaat beraden, zal ongetwijfeld ook dit aspect van het vraagstuk veel aandacht vragen Het vraagt dat al, want het contact met de verschillende maatschappijen is al opgenomen. Op de foto's: de N.Z.H. staat nog steeds met haar tram aan het eind punt Hoge Rijndijk; de Eltax-bus (bij het lyceum Burggravenlaan) aan het eindpunt van de Burgemeesterswijk; ie gele tram van de H.T.M. (een groot geel gevaar op de Haarlem merstraat) aan zijn eindpunt bij de Haven (wordt dat voor de opheffing nqg «yytr het station verlegd?). Zie vervolg stadsnieuws Op pagina 4 en 6 zijn 70-jarige levenservaring en zorgt er goed voor, dat hem niets ontbreekt. Wan- ritmeester Atilla eindelijk de ware geliefde heeft gevonden, gooit een oude vriend van de bruid, een bokser, weer roet in het eten. Doch ook hier treedt ajos als reddende engel op. Gezellig Zoals de regisseur, de heer G- A. N. Cornelisse, al in zijn begeleidend woord opmerkte, is dit een stuk zonder enige pretentie. Over kunst met een grote of een kleine k heeft het gezelschap zich geen zorgen gemaakt. Toch hebben de spelers bereikt wat zij zich ten doel hadden ge steld. Zij wisten de toeschouwers een ge zellige avond te bezorgen- Het stuk werd in een vlot tempo gebracht, de snelle dialogen hielden de vaart erin. De heer G. A. N. Cor- nelisse als ritmeester en de heer J. van der Sluis als zijn vriend Lajos, gaven een goede vertolking vain hun rol. Ook mevrouw Lodema en me vrouw Bor, respectievelijk als tante van de ritmeester en moeder van Pipsi Herzig, gaven een juiste ty pering van de door hen voorgestelde personen. Vermakelijk was de demonstratie van de juiste beoefe ning van ochtendgymnastiek. Ter bestrijding van de kosten werd in de pauze een verloting gehouden met prachtige prijzen. Lijnenschema LIJN 1: OEGSTGEEST, Rh(Jn- geesterstraatweg, Geversstraat, RUnsburgerweg, STATION, Sta tionsweg, Steenstraat, Blauw poortsbrug, Prlncessekade, KORT RAPENBURG. BREESTRAAT. Ko- revaarstraat, Levendaal, Plantage laan, Hoge RUndUk. Burggraven- laan, UHLENBECKKADE, Dul- vendakstraat, Kanaalweg (woon straat). Hoge RUndijk. De lUn komt grotendeels overeen met de bestaande stadstramlUn, behoudens het eindpunt bU de Ho ge RUndUk. LIJN 2: VONDELLAAN, Lage Morsweg, Morsweg, Morssingel, STATION, Stationsweg. Steenstr., Blauwpoortsbrug, HAARLEMMER STRAAT, Havenplein, Haven, ZU1- poortsbrug, Lage RUndUk, Suma- trastraat, Tlmorstraat, STADSUIT BREIDING-NOORD. Sumatrastr. Deze lUn vergemakkelUkt het verwijderen van de „gele tram" alt de Haarlemmerstraat en brengt een verbinding tussen dese drukke winkelstraat en twee dichtbevolk te wUken tot stand. LIJN 3: STATION, Stationsweg, Steenstr., Blauwpoortsbrug, Prln- ceaaekade, KORT RAPENBURG, Noordeinde, Noordelndsplein. Haagweg. Da Costastraat, Frede- rlk van Eedenlaan. Willem Kloot- laan, Boahulzerkade, Montgomery- str., LEIDEN ZUID-WEST,. Swee- lincklaan. Telderskade, Boshui- terkade. LIJN 4: STATION, Stationsweg. Steenstr., Blauwpoortsbrug, Prln- ressekade, KORT RAPENBURG, N'oordeinde, Noordelndsplein, Wit te Singel. Herenstraat, KONIN- GINNELAAN, Zeemanlaan. Van den Brandelerkade, Burggraven- laan. Hoge RUndUk, Utrechtaebrug Veer. ZIJLSINGEL. Herensingel. Lusthoflaan. BERNHARDKADE, A. van Saksenstraat. Marnlxstr., Prins Hendrikplein, Mareslngel, RUn burgersingel. Schuttersveld (aanvankelUk vervolg RUnsburger- singel). Stationsweg. STATION (rlnglQn).

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3