ttm ijP.v.d.A. en V.V.D. niet in de oppositie drijven Eerste burger van Monster in krot Arbeidsvrede keert terug in België Chr. richting biedt perspectief voor progressief beleid Chefarine 4 H* Rode ministers staken geen vinger uit ii' >infraphil< Kamer: Weduwen wet is nogal ingewikkeld A.J.C. gaat op in „Ruimte" Makarios deze week terug naar Cyprus 3T0ENSDAG 23 FEBRUARI 1959 •'q M. Ruppert waarschuwt in Voorburg: Vai VOORBURG. Op de gemeenschappe lijke verkiezingsbijeenkomst van de A.R. ntn C.H. kiesverenigingen in de grote zaal in het Forumtheater heeft ook drs- J. W. ,n Hulst, directeur van de Herv. Kweek- I Uoho ol in Amsterdam en lid van de Eerste garner voor de C.H U. gesproken: Drs. v. Hulst over zin en onzin „Zin en onzin in de politiek" sprak n Irs. J. van Hulst. H- trok fel van leer egen „de onzin die de pamfletten ver- :ondigen". Als men alles moet geloven rat wordt beloofd, gaat het lijken dat het egen sinterklaastijd loopt.Drs. van 6lpulst bracht o.m naar voren, dat een in dienst is van de Kroon. Som- min 9ters hebben zich echter gede- 1 radeerd tot dienaar van een politieke "Veertij. Missen de Prot. Chr. partijen de blik op ^j'Je toekomst? vroeg spr zich af. Voor het verleden behoeven we ons in een geval te schamen, integendeel mogen ij trots zijn op onze afkomst. Toen Neder- ^and het woord socialist nog niet kon spel- H in, waren door Christelijk Nederland AA eeds bergen werk verzet op het gebied t »n de sociale wetgeving. Wat de toekomst etreft: de grote geboorteaanwas van de en 1945. 1946 en 1947 zal omstreeks 1961 het bedrijfsleven komen. De regering loet dus een sociaal-economisch program pmaken dat niet twee Jaar, maar vier of If jaar vooruit moet denken. Prof. dr. Ir. H. C. J. H Gellssen be- d tot ondervoorzitter van Euratoom- lissie; voorzitter F. Ippolito; andere •voorzitter F. Beckenbauer- beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! (Van een onzer verslaggevers) A.R. EERSTE-KAMERLID M. RUPPERT, voorzitter van het C.N.V., heeft er gisteravond tijdens een gecombineerde verkiezings bijeenkomst van A.R. en C.H.U. te Voorburg zijn afkeuring over uit gesproken, dat men in deze verkiezingsstrijd heeft gemeend met de mede deling te moeten komen nooit met de socialisten in één kabinet te zullen gaan zitten. De heer Ruppert noemde dergelijke uitspraken onjuist, omdat zij een bevoegdheid -van politieke partijen veronderstellen, die deze niet hebben. „De A.R.- of C.-H.-rich ting in ons volk", aldus spreker, „wenst in de eerste plaats een verantwoord regeringsprogram, dat de christelijke grondslag van ons volk versterkt, dat sociale rechtvaardigheid betracht en dat de maatschappelijke ontwikkeling in christelijke zin bevordert". strijd is met het belang van de irzaak van de houding van V.V.D .d.A zag de heer Ruppert in het feit, dat deze partijen geen beginsel heb ben, dat houvast geeft. Daarom blijven zij vatbaar voor alle weer en wind. De C.N.V.-voorzitter besloot met te zeggen, dat alleen de antirevolutionaire of chris- telijk-historische richting perspectief biedt ;n ook in sociaal opzicht vooruit- ei beleid en een vernieuwing van itschappij in vrijheid. De C.N.V.-voorzitter meende, dat het tn de liberalen en socialisten is te be slissen of zij 20'n program willen steunen. Wensen zij dat niet. dan drijven zij zich zelf in de oppositie. „Het is niet onze taak hen in de oppositie te drijven, even als het op onze weg ligt ons te ver heugen wanneer socialisten en (of) libe ralen nog verder de verkeerde weg op gaan", aldus spreker. Helaas moest hij constateren, dat het zowel met de socialisten als met de libe ralen van kwaad tot erger gaat. De V.V.D. wordt het meest onzekere element in de partijpolitieke verhoudingen. De leider van de V.V.D. is daarvan het meest spre kende voorbeeldvóór de oorlog een be- ideraar van de anti-revolutionair Co- na de oorlog medeoprichter van de d.A. en daarna medeoprichter van de V.V.D. De heer Oud kon wèl met de socialisten in één partij zitten, maar be weert nu niet met hen in één kabinet te kunnen zitten. Het geheel wekt de in druk. dat men met de V.V.D. alle kanten uit kan, waarschijnlijk met uitzondering van de goede. De P.v.d-A. voert, volgens de heer Rup pert, thans een verkiezingsactie, die deze partij onwaardig is. Haar leiders zijn oorzaak van de handhaving en vergro ting der gemeenteklasseverschillen, maar nu doet de P.v.d.A. het voorkomen alsof zij de kampioen is van de afschaffing van de gemeenteclassificatie. Zij suggereert voorts, dat de Weduwen- en Wezenwet een schepping van de P.v.d.A. is, terwijl in werkelijkheid alle constructieve groe pen aan de totstandkoming van deze wet meewerkten. Zij ijvert thans voor wel vaartsvermeerdering ten bate van de ar beiders, maar in de praktijk is de rem mende invloed van de socialisten op de totstandkoming van een betere loonvor ming er oorzaak van, dat de arbeiders niet kunnen delen in betere bedrijfsresul taten. Bovendien voert de P.v.d.A met betrekking tot Nieuw-Guinea een beleid, d ot TIJDENS een verkiezingssamen komst te Meppel heeft de minis- van economische zaken, prof. dr. Zijlstra, de kritiek weerlegd van :ijn vroegere ambtgenoot Vondeling >p zijn beleid ten aanzien van de iefcj(drie noordoostelijke provincies. „Hij et f| heeft geen vinger uitgestoken voor \kt het soda-project te Delfzijl, maar heeft het tegendeel gedaan van om medewerking verlenen". legere minister van landbouw naar'13'* >n verkiezingsbijeenkomsten in het ïoorden van het land zijn toespraken Jgekleurd met onrechtvaardige kritiek op '.het beleid van de A.R .-bewindsman voor pD" economische zaken. „Gij, omwoners van het noorden," aldus prof. Zijlstra. ..ge looft niet in het socialistische strooigoed miljoenen. Mijn vroegere ambtge- Vondeling doet alsof alles in het noorden terechtkomt als maar een socia listische minister het departement van Oneerlijke kritiek op sodaproject Euro-etiket De tot een voorvoegsel geworden term Euro- bl\jkt meer en meer een etiket te zijn, dat zonder octrooirechten op alles geplakt, dat aanrakingspunten heeft met de gemeenschappelijke Euro pese markt. Na Euromarkt. Europoort en tientallen andere Euro's thans ook Europavaler, Europafonds en Eurunion. Het zijn drie beleggingsmaatschappijen. ch tot taak stellen uit de verkoop »igen participatiebeuiyzen gevormd igen te beleggen in aandelen var chappijen gevestigd in een der ze: landen, aangesloten bü de gemeenschap Peltjke markt. In feite dus een prille vorrr een Europese kapitaalmarkt. Voor <ie industriële ontwikkeling van de Euro- markt, die naar algemeen wordt aan Btnomen grootse perspectieven biedt, zijn irotere industriële eenheden onafwend baar. in Nederland manifesteert zich die ontwikkeling reeds in fusies en concen traties van bedrijven uit eenzelfde sector Haar onverschillig, of grotere produktie e#paciteifen bereikt worden door concen tratie of zelfstandige groeikracht, de txpansie zal moeten worden gefinan cierd, deels door ingehouden winsten, •ieels door kapitaal van buiten In beide Bevallen gaat het straks om bedragen, die indrukwekkender zijn dan waarm de meeste bedrijven thans rekenen. E rationale kapitaalmarkt, die te beperkt tal daarbij voor menig bedrijf remmend ferken Voor Europese bedrijven kunnen internationale beleggingsfondsen de sleu tel vormen tot een Europese kapitaal- Harkt. (De Volkskrant). economische zaken beheert. Maar wat heeft u aan 200 of 300 miljoen gulcfen, die hij belooft? U heeft alleen wat aan solide en levenskrachtige industriële kernen in uw provincies," zo vervolgde prof. Zijlstra zijn toespraak, die honder den luisteraars aandachtig aanhoorden Vele tientallen belangstellenden volgden zijn rede buiten de zaal. waar zij met taanplaatsen genoegen hadden genomen Prof. Zijlstra wees op het werk, dat ijn departement had verricht in samen- •erking met gemeentebesturen en par- culiere bedrijven te Delfzijl, Drachten, Emmen en Stadskanaal. „Om maar een •beelden te noemenzei de die gewaagde van grote en zichtbare resultaten. Het aardgas-beleid laarvan wel een duidelijk bewijs. Dit :chter geduldwerk in plaats van ma- nupulaties met strooigoed uit de kas, die de belastingbetaler vult. Het werk van mijn departement is een wezenlijke bijdrage gebleken voor de ntwikkeling van de noordoostelijke pro- incies, zo vervolgde de A.R.-bewinds- lan. die nadrukkelijk betoogde dat zijn departement met grote zuinigheid met geld omgaat. zou schrikken als u zou horen van sterk het aantal ambtenaren op het an landbouw is gegroeid. Het is niet zo moeilijk om veel uit te ge- Positie§ K.L.M.-vliegtuigen AMSTERDAM, 25 februari. Uitreis: PH-LKI (Wyvern) vanoch tend uit Bangkok in Tokio PH-LDD (Arnhem) uit Basra in Karachi. i u i s r e i s PH-DSL (Oostzee) van ochtend uit Anchorage op Schiphol. PH- LKR (Electron) vanochtend uit. Kairo Rome. PH-LKK (Centaurus) van ochtend uit Singapore in Colombo. Waar de kleren beschimmelen... URGEMEESTER K. L. J. WOUTERS van Monster heeft gistermiddag de raadsvergadering alle raadsleden uitgenodigd op een mooie dag eens bij hem op visite te komen, dan konden zij met eigen ogen zien in wat een krot van een woning hun eerste burger moet wonen. Op een lelijke dag met regen en wind kan het bezoek beter wegblijven, want dan is de burgemeester druk in de weer met de zaak aan te dweilen, want het huis lekt als een mandje. Dat deburgemeester zo over zijn ambtswoning moest uitweiden, kwam doordat het raadslid, de heer Ruimers (K.V.P.) bij de begrotingsdebatten de huur voor dit „huis", zijnde 916 per jaar, te laag vond. De burgemeester antwoordde echter, dat de belasting inspecteur uit Delft deze huur zo had vastgesteld. Dat wist de heer Ruimers ook wel, maar toch wilde hij voor de nieuwe begroting 1960 advies over de huurprijs inwin- bij de huuradviescommissie te Rotter dam. Dit was het sein voor burgemeester Wouters om uit een overkropt gemoed van leer te trekken, tegen het raadslid, dat voor een lekkend en tochtend rabat van een huis nog meer huur op tafel wilde Het is nog wel geen lente, maar de eerste lenteboden laten toch al weten dat ze in aantocht is. In het Amsterdamse Vondel park zijn gisteren de blauwe reigers teruggekomen op hun oude nesten. Faillissement Citeria aangevraagd De ontwerper van de Citeria-sportwa- gen, de heer Van B„ heeft van zijn raads- het advies ontvangen zijn faillisse ment aan te vragen, daar verschillende crediteuren niet bereid zijn verder een (wachtende houding aan te nemen. De raadsman wenst, dat de aanwezige ba- net inachtneming van de wettelijke bepalingen zo billijk mogelijk onder de diteuren worden verdeeld. Die commissie heeft hier niets mee te maken, want er is een speciale regeling voor ambtswoningen van burgemeesters, antwoordde burgemeester Wouters en hij vertelde hoe deze Is gebaseerd op 12 pet van het salaris, hetgeen niet hoger mag zijn dan de huurwaarde Je waait er weg Geprikkeld doordat er reeds vaker over deze huur was gesproken voegde hij er aan toe: „Als één van uw K.A.B.-leden in zo'n woning zou wonen zou er moord en brand worden geschreeuwd. Deze stal waarin ik hel voorrecht heb te wonen, wordt bcliteld als een witgepleisterd graf. Ik had gedacht dat men zou opmerken: moet U f 916 betalen voor zo'n vuilnisbak. Juist omdat Ik weet dat er altijd een paar mensen de hals breken over de huur van de ambtswoning heb ik een commissie ge vraagd alsnog te adviseren en deze com missie zei dat ik nog tweehonderd gulden meer betaal dan een eolrga die in een huis woont dat nog beter is. hoewel voor die rollega een nieuwe woning wordt ontwor pen. Die tweehonderd gulden Is alleen voor de tuin. waarin ik nooit kan zitten omdat Je daar wegwaait", aldus de burge- „U gaat het onmiddellyk In het persoon lijk vlak trekken", zei de heer Ruimers Het lijkt er ook veel op. want U valt er al jaren over", antwoordde de burgemees ter en hij deelde mede dat dit de huur waarde is volgens de Inspectie. Deze win ter had de burgemeester behalve de cen trale verwarming ook een kachel in de woonkamer moeten stoken om alles droog en warm te houden. „Als het waalt moeten we naar een andere slaapkamer verhulzen en dan praat ik nog niet over het hang en sluitwerk (waarover de raad ln verband West-Duitsland Industriële produktie vertoonde In januari de schepete terug gang sinds 1952, namelijk van 238 tot 218 tegen 100 ln 1936. vooral in gebruiksgoe deren, maar ook bij ijzer en staal. H(j ging voort met op te merken dat de raad dan alleen een goed beleid voert als ze zorgt dat er In mei 1960 de t(jd waar op burgemeester Wouters met pensioen vertrekt een goede ambtswoning staat. „We praten over een huis dat volkomen verrot is U moest eens zien wat het mU kost aan meubilair en levensmiddelen die bederven. Het is water naar de zee dragen wanneer U m(Jn opvolger daarin wilt ten. Met reparaties bent U zeker twl duizend gulden kwyt Toen het laatst waaide is de eerste burger van Uw ge meente met hoed op en das om drie kwar tier bezig geweest om de gaten dicht ti stoppen met oude kranten. Ik moet extri stoken omdat anders de kleren beschlm melen en mijn gedienstige krijgt een extra toelage, door de belastingen goedgekeurd, omdat haar nog bruikbare kleren te Jare in de kasten beschimmelen. Nieuwe ambtswoning Gebruik liever die twintigduizend eul- den als onderdeel voor de nieuwbouw en laat mijn opvolger niet eerst dit huls moeten inrichten en een poosje later ander huis. Ze zegen wel eens laat de nieuwe burgemeester zelf kiezen, maa men bouwt niet een ambtswoning voo: één burgemeester", aldus burgemeeste: Wouters. Hij somde op dat er drie mogelijkheden zijn: 1. De burgemeester blijft heel lang 2. Er gebeurt binnen een paar jaar een ongeluk, want we zijn allen sterfelijke mensen. 3. Hij gaat naar een andere ge meente na een jaar of achten dan kan men zeggen „Hadden we nog maar acht iaar gewacht dan had de nieuwe burge meester zelf kunnen kiezen". Bouw een woning voor normale gezins- •sterkte, een gezin met vier of vijf kinde ren. een studeerkamer enz., zo adviseerde de burgemeester. U bewijst hiermee de ge meentelijke financiën en mijn opvolger een grote dienst- U moet zo snel mogelijk een plaats aanwijzen. Elk jaar opnieuw 1 de ambtswoning aan de orde gekomen ei ik geloof dat men er reeds zes of zevei ambtswoningen aan verrepareerd heeft. „Tegen de grond ermee", riep de heer V. d. Hoeven PvdA). „Ja, dan hebt U meteen een mooi «tukje bouwgrond" aamde de burgemeester en hij besloot deze kwestie met: „Je waait er uit. Kom maar eens langs wandelen op een mooie "lag en dan mag U nog binnenkomen ook Dan zult U zeggen: burgemeester, U had het iets sterker moeten zeggen." De heer Ruimers (kvp) zweeg Bij spierpijnen, reumatiek, neusverkoudheld PHILIPS vA^( 29.75 Waar warmte helpt, helpt Philips „Infraphll" beter ype 7529 I 37.50 (Vervolg van pagina 1) giisteren heeft gevolgd, zal gehoord heb ben dat in tal van fracties ook nog andore verlangens leven, maar deze fracties hob- ben zich gehouden aan haar afspraak Tor echt sprak de heer Van Eibergen (ar.) dan ook over de verstoring van de pro cedure Men wil nu ecnmaal.de weduwen en wezen geen slachtoffer laten worden van de huidige politieke strubbelingen Bovendien zal de prenvte lot 1961 uit het overschot van de A O W.-premie gefinan cierd kunnen worden, zodat er geen sprake is van een lastenverzwaring Er zijn ook zakelijke bedenkingen tegen dit amendement aan te voeren. De heer Van Eibergen stelde een paar vragen wat zal dit amendement kosten? Is hel redelijk t.o.v. de weduwe die bijv. slechts één jaar gehuwd is geweest? De heer Van Mastngt (c.h.) wees er op. dat deze geen particuliere verzekering is. r een sociale verzekering Daarin ligt het element van „draagt elkanders lasten' Het gaat hier In wezen om onze verant woordelijkheid t.o.v de medemens. De socialist Van Lier betoogde, dat iedereen met dat ontwerp U» maken heeft Natuurlijk, er kunnen vrijgezellen zijn, die premie moeten betalen en nooit een uitkering krijgen. Zij ondervinden ddt „ongerief op latere leeftijd Maar op jongere leeftijd profiteert iedereen deze wet Want dan loopt iedereen het risico dat zijn vader (of zelfs zijn vader en moeder) overlijdt. Ongehuwdentarief Men wil de vrijgezellen dan ook hesllsi niet van deze volksverzekering uitsluiten Wel drongen alle sprekers er op aan om de belasting van de vrijgezellen te ver- 1, zodat de premiebetaling daardoor gemakkelijker wordt. Dat is een wens die reeds lang b(j de Tweede Kamer leeft. De heer Van Lier (soc.) zeide namens zijn fractie dat het volgend kabinet de plicht heeft deze belastingverlaging voo Januari a.s. tot stand te brengen. Hol amendement Stoffels—Van Haatten zou in dit geval dus overbodig worden. De libe rale afgevaardigde heeft trouwens zelf reeds te kennen gegeven, dat haar amen dement weer uit de wet verwijderd moet worden, zodra de belastingverlaging voor ongehuwden een feit Is. Er was nogal kritiek op d* Ingewik keldheid van deze wet. De heer De Kort (kath. v.) sprak in dit verband van Jote- En „Nieuwe Koers" gaat nieuwe koers varen De Arbeidersjeugdcentrale zal zaterdag besluiten tot haar opheffing en tegelijk tot medewerking aan de oprichting van een nieuwe organisatie, het jeugd- en jongerencentrum „Ruimte". De nieuwe organisatie is los gemaakt van het poli tieke verleden van A.J.C., P.v.d.A. en N.V.V. „Ruimte" wordt een algemene organi satie met als basis: erkenning van de menselijke persoonlijkheid om van daar uit de structuur van de samenleving te bouwen. Volgens de voorzitter, de heer M. G. van Haaien, was het van de A.J.C een grote fout, dat zij te weinig reactie mogelijkheid bood op de samenleving. De jongeren van nu hebben er behoefte aan zich te distantiëren van de samenleving waarin zij opgroeien, aldus de heer Haaien. „Ruimte" zal zich niet binden aan of andere levensbeschouwelijke groepe ring. Wel heeft men contact met een grote christelijke jeugdorganisatie over het ge zamenlijk exploiteren van een scholings centrum. „Nieuwe koers", de jongeren organisatie van de P.v.d.A. wordt ook op geheven. Hiervoor in de plaats komt federatie van jongerengroepen van P.v.d.A. Men verwacht in „Ruimte" vele leden van de nieuwe „Nieuwe koers' „Ruimte" zal gaan bestaan uit zelfstandige groepen: kindervrienden- werk „Bibit" (8 tot 11 jaar), jeugdstad „Imago" (12 tot 15) en jongerenwerk „Begin" (16 tot 30). Voor de eerste groep komt er een ouderorganisatie. Socialisten eisen nationalisatie In België verwachtte men van daag het officiële einde van de mijn werkersstaking. De socialistische en katholieke vakbond hebben, zoals gemeld, het akkoord tussen de rege ring, de werkgevers en werknemers goedgekeurd. De socialisten zijn ech ter nog niet helemaal tevreden. Zij blijven de nationalisatie van alle energiebedrijven eisen. Gisteren heeft de socialistische fractie in de Senaat een wetsvoorstel ingediend tot naasting van de kolenmijnen. In het ontwerp wordt de oprichting van een maatschappij per bekken voorgesteld en de coördinatie van de dan opgerichte vijf regionale maatschappijen ln eer tionale maatschappij. Deze maatschappij moet het karakter krijgen van een open bare instelling. De socialisten zijn van plan ook dergelijke voorstellen in te dienen voor de nationalisatie van de gaa-, kernenergie- en elektriciteitsbedrij- De Belgische minister-president, Eys- kens. heeft inmiddels in de Senaa loofd, dat de regering de conjuncturele werkloosheid met alle middelen zal be strijden. Er zullen initiatieven worden de oprichting van nieuwe rijpensioen". Ook de andere sprekers vond en de uitvoering van de wet voor de grensgevallen nogal Ingewikkeld. ZIJ wil len naar een vereenvoudiging streven, al begrepen zij dat deze ingewikkeldheid eigenlijk onvermijdelijk is. Als alle we duwen con uitkering konden krijgen zou pzet van deze wet heel wat eenvou diger kunnen zijn. Minister Beel zal van daag antwoorden en misschien dat dan nog het wetsontwerp kan worden aan genomen Moeten er stemmingen worden gehouden dan zal dit geschieden op woensdag 4 maart a.s. Op die dag zal nl. do socialist Nederhorst minister Zijlstra nterpelleren over het kolenvraagstuk. Nog witter... rT stralend wit... ndernem Verder egering een algemeen plan tot economische coördinatie uitwer ken. Er wordt tot 1961 een speciaal be lastingregime ingevoerd om het bedrijfs leven te stimuleren Met nadruk wees minister Evskens erop. dat België niet zijn toevlucht tot protectionisme zal ne men om op deze wijze afgezonderd te leven ln het hartje van Europa. De ministerraad van de E G.K.S. cal maandag het Belgische verzoek de toe stand van „duidelijke crisis" op de ko- lenmarkt af te kondigen, bespreken. Zo als bekend, komt deze maatregel neer op een contingentering van de produktie en een beperking van de invoer Nederland heeft hiertegen grote bezwaren. Een ander probleem van de K.S.G. ror men de lage Franse «taalprijzen als ge volg van de devaluatie van de frank De raad van ministers overweegt. Frank rijk een exportheffing op het staal aan te bevelen. De verwerkende industrieën maken bezwaar tegen dit plan. Men zou dan immers meer v<»or het Franse staal moeten gaan betalen dan de Franse staal- verwerkende industrieën Het standpunt van Nederland in deze kwestie ia niet Staking bij Ford om 65 cent Een van de twee grote stakingen, die de Britse autoindustrie hebben getroffen, is vandaag plotseling beëindigd. De tiendui zend arbeiders van de Steel Company of Wales zijn vandaag na een onofficiële staking van vier dagen aan het werk ge- De staking op de fabriek van de Ford Motor Company duurt echter nog voort, ondanks d eoproep van de vakbond om het werk te hervatten. Bij beide arbeidsconflicten ging het om één man. De arbeiders van de Steel Com pany of Wales, de grootste leverancier van stalen platen aan de auto-industrie, gingen in staking omdat de maatschappij een kantoorbediende had ontslagen, die ongeschikt voor zijn werk zou zijn ge weest. Zij hebben vanmorgen het werk hervat, nadat was toegezegd, dat over het ontslag gepraat zou worden dooi ven tegenwoordige» van de directie en van de vakbond. Op de Fordfabriek staken driehonderd arbeiders, die belast zijn met het mon teren van autodeuren, omdat een arbeider in dienst was genomen, die weigerde de contributie va nzijn vakbond te betalen. Zevenduizend andere arbeiders zijn hier door tot werkeloosheid gedwongen Het gaat om een contributie van 05 cent per week. Slechts een handjevol stakers heeft gis teravond hetb evel van de vakbond ons het werk te hervatten opgevolgd, doch het aantal was niet voldoende om de pro duktie weer op gang te brengen Waarschijnlijk deze week zal aartsbis schop Makarios, de In maart 19V» van Cyprus verbannen leider der Griekse Cyprioten, naar zijn eiland terugkeren. Het deportatiebevel dat hem drie jaar geleden dwong het eiland te verlaten is gisteren officieel Ingetrokken. Hij werd destijds naar de Seychellen in de Indische Oceaan verbannen wegens be gunstiging van de revolutionaire be weging der Eoka. Ook voor de dne geestelijken, die hem vergezelden is het deportatiebevel on gedaan gemaakt. De Turkse Cypnotiache leiders zijn In- middels van de Londen conferentie op Cyprus teruggekeerd. Dr. Kutchuk. de leider van de delegatie, werd door een enthousiaste menigte op de schou ders rondgedragen en in Turkss natio nale klederdrachten gestoken; studen- ten zongen hem volksliederen tos. In een toespraak waarschuwde dr. Kut chuk tegen extremistische elementen in de Turkse gemeenschap en drong hij aan op het in vrede leven met het Griekse bevolkingsdeel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5