CHRISTELIJK ZIJLSTRA LADY ISABELLA Nog constante armoede in vele gezinnen Handelsreizigers zoeken andere organisatievorm Een woord voor vandaag Israël krijgt er 150.000 burgers bij East Lynne Geleide loonpolitiek faalde r Actuele sociale vraagstukken Over ergerlijke misstanden schrijft ditmaal De Gids, or gaan van het Christelijk Natio naal Vakverbond. En De Gids heeft hierbij het oog op het nog aanzienlijke getal gehuwde werknemers, dat moet rondko men met een loon dat 60 of minder per week bedraagt. Hoeveel het er precies aljn, is bij het C.N.V. niet bekend, maar de voorzitter van een van de grootste bij het C.N.V. aan- fesloten bonden schat, dat al- een al in zijn organisatie cir ca 2000 leden, onder wie vele gehuwden, een loon van 60 in de week niet haalt. Oud-mlnlster Suurhoff heeft eni ge tijd geleden op vragen van een Tweede Kamerlid geantwoord, dat het aantal volwassen werknemers, dat met een normaal weekloon van f 60 of minder moet rondko men volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek in totaal slechts een 2000 bedraagt. Het C.N.V. vraagt zich af. of dit cijfer de werkelijke toestand weergeeft. Bij de C.N.V.-bonden en bij het ver bond zelf komen bijna elke dag brieven binnen van leden, die on der deze categorie van laagbetaal den vallen. De Gids voegt hieraan toe, dat een dergelijk loon te laag is om er behoorlijk van te kunnen le ven. Nu er ernstige redenen zijn om aan te nemen, dat er een aanzienlijk aantal werknemers met een te laag loon moet rond- tobben, wordt het meer dan tijd. dat aan deze misstand snel een einde wordt gemaakt. Het C.N.V.- orgaan voegt hieraan toe, dat het verbond altijd een schild voor ue zwakken is geweest en het kan er daarom niet in berusten, dat tn talloze gezinnen constante ar moede heerst. Er zal spoedig een einde aan deze toestand moeten komen. Het systeem van de gelei de loonpolitiek heeft ook in dit op zicht ernstig gefaald. De grafici De commissie van goede dien sten, bestaande uit de neren prof. mr. W, F. de Gaay Fortman, iKroonlld S.E.R.), W. F. /an Til burg (N V V. i en T. J. Twijnstra (Verbond Ned. Werkgevers), be last met de opdracht te bemidde len in het conflict over een even tuele werktijdverkorting in de gra fische bedrijfstak, is nog niet ge reed met haar werk, zo schrijft het Grafisch Orgaan, uitgave van de Ncd. Chr. Grafische Bedrljfs- bond. Op 5 februari is cr al een hearing geweest bij de commissie met de vertegenwoordigers van de organisaties. Een tweede hearing was vastgesteld op dinsdag 24 Ie- Kort na de instelling van de commissie hebben de partijen een korte schriftelijke uiteenzetting met een toelichting op haar stand punten aan de commissieleden ge zonden, vergezeld van de uitvoe rige correspondentie, die tussen partijen Is gevoerd. Inmiddels heeft de Federatie van Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkcrsbedrljf zich volgens het Grafisch Orgaan schuldig ge maakt aan een vreemde handel wijze. Na de hearing van 5 februari zond de federatie namelijk de schriftelijke tekst van het ver hoor, zoals dit bij de commissie had plaats gehad. Deze tekst blijkt echter heel wat meer te be vatten. dan op 5 februari naar vo ren is gebracht. Er is niet ge vraagd om schriftelijke toezending van het gesprokene, laat staan van het nict-gesprokene, aldus het Grafisch Orgaan. De N.C.G.B. heeft hierop echter niet schrifte lijk bij dc commissie gereageerd, omdat de bond de commissie in staat acht schijn van werkelijk heid te onderscheiden. Redrijfspensioenen Schreven wij reeds in een af zonderlijk artikel over het vraag stuk van de waardevastheid van pensioenen, een bijzonder Interes sant artikel wijdt De Werkgever, orgaan van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers In Nederland, aan dc bedrijfspensioenfondsen. De vraag, of het bij het sterk groeiend aantal bedrijfspensioen fondsen In Nederland aanbeveling zou verdienen tot vorming van een algemeen fonds over te gaan wordt afgewezen. Het verbond la van mening, dat men aan de be drijfstakken moet overlaten, wat zij zelf kunnen doen. Het bezwaar dat men op 65-ja- rige leeftijd pensioenrechten zou hebben in vier bedrijfstakken, om dat men driemaal is overgestapt, is op het ogenblik al ondervan gen doordat de bestaande fondsen een coördinatieregeling hebben ge troffen. Het laatste fonds waarbij de man was aangesloten, betaalt volledig de door hem in verschil lende fondsen opgebouwde rech ten uit. De man heeft op zijn 65- ste Jaar maar met één fonds te maken. Wat betreft de waardevastheid (hierbij de vraag in het midden latend of men bij pensioenregelin gen in het algemeen hierover wel spreken kam, acht De Werkgever mogelijkheden aanwezig om de uitkeringen enigszins aan te pas sen aan de kosten van levenson derhoud, evenals bij de A.O.W.- uitkeringen rekening wordt gehou den met het algemeen loonniveau. Een belangrijke bijdrage in de ze richting wordt ook geacht de invoering niet van een vaste pre mie maar van een procentuele premie. De premie stijgt zodoen de naar mate het loon omhoog gaat. Bovendien blijft het onder- scheld in beloning ook gehand haafd bij het onderscheid in pen sioenuitkering. Deze oplossing gaat in tegen het systeem van ni vellering, dat in de na-oorlogse Ja ren sterk zijn Invloed heeft doen {elden en dat ook tot uitdrukking omt bij pensioenvoorzieningen met gelijke premie en gelijke uit keringen. De kruideniers Het orgaan van de Chr. Kruide niers Bond, wijdt deze week weer twee pagina's aan de strijd ron dom het pocketbook bij de krui denier, met name de houdbaar heid van de afgekondigde vesti gingsbeschikking wordt in geding gebracht. Een artikel van prof. mr. W. C. L. van der Grinten, 'ie in het maandblad De Naam loze Vennootschap een artikel pro- vestlgingsbeschlkking schreef, is volledig overgenomen, en daarbij is een uitgebreide bestrijding van het artikel opgenomen van de hand van prof, mr, H, D. van Wijk, die de vestigingsbeschik king in het kruideniersvakblad reeds eerdar bestreed. Prof Van Wijk meent, dat de In de grond wet vastgelegde drukpersvrijheid hier aangetast wordt. Prof. Van der Grinten beticht zijn hoogge leerde collega er echter van de vestigingswet Bedrijven 1954 ver keerd te lezen. Poging royement bij C.N.V. te voorkomen Geen federatie maar statuut Pzijn algemene vergadering van 8 juli 1958 besloot het Christelijk Nationaal Vakverbond om de Ncd. Chr. Handelsreizigers Vereniging te royeren. Het royement zou echter pas ingaan op 1 juli van dit jaar teneinde de N.C.H.V. alsnog gelegen heid te geven, te komen tot een fe deratieve samenwerking met de be roepsgroep handelsreizigers, georga niseerd in de Ned. Chr. Beambten- bond en eveneens aangesloten bij het C.N.V. Inmiddels hebben er weer enkele besprekingen plaats gehad tussen bestuursleden van de N.C.B.B. en de N.C.H.V. met als resultaat, dat de N.C.H.V. thans een nieuw concept statuut van samenwerking heeft ont worpen Dit statuut Is voorgelegd aar het bestuur van de beambtenbond, het C.N.V. (dat ook de bondsraad op de hoogte stelde) en alle leden van de N.C.H.V. •Voorgesteld wordt, dat beide partijen weliswaar haar zelfstandigheid zu" behouden, maar dat bepaalde taker bevoegdheden aan een te stichten menwerkingsorgaan, het zogenaamde statuut van samenwerking van de chr. handelsreizigers- en agenten, aangeslo ten bij het C.N.V.. zullen worden over gedragen. De gecombineerde dagelijkse besturen van de partijen vormen het bestuur van het statuut. De functies van voorzitter en penningmeester zul len rouleren. het het acties voor de le den (lonen en arbeidsvoorwaarden) over de rechtspositie in het algemeen, contact met andere organisaties, verte genwoordiging in p.b.-organen, soonlijkheid kennen en de partijen zul len in C.N.V.-commissies en organen zelfstandig blijven optreden. De vakbla den van beide partijen zouden even tueel kunnen opgaan in een blad onder leiding van het statuut. In plaatsen of gewesten waar een groep of afdeling van beide partijen bestaat, zal tenminste tweemaal per jaar gezamenlijk verga derd moeten worden. Beambtenbond De Ned. Chr. Beambtenbond heeft op dit tegenvoorstel nog niet gereageerd en het C.N.V. wenst eerst het standpunt van de N.C.B.B. af te wachten. Het cen trale bestuur van de beambtenbond hoopt naif maart zijn houding te bepalen. Uit de kring van de N.C.B.B. vern len wij ech,ter. dat een overeenstem ming onwaarschijnlijk geacht wordt. De belangrijke punten waarom het in het rapport om tot een federatie te ko men ging, zijn uit het statuut weggela ten. De permanente zelfstandigheid van beide partijen wordt uitdrukkelijk ge steld. Over een samenvloeiing op den duur in één organisatie via een fede ratie, zoals het C.N.V. heeft gesteld, is geen sprake. Het statuut zal ook geen rechtspersoonlijkheid genieten, zodat leer ln de besturen van de partijen een bepaalde zaak geen overeen stemming bereikt kan worden, een be slissing van het statuut niets te beteke nen heeft. De voorgestelde federatie daarentegen had beslissende bevoegd heden, daar hierin de voltallige bestu- zitting hadden. De volgende taken worden gen de voorlichting en het voeren propaganda. Het statuut zal echter geen rechtsper- Vergadering P.C.O.V. zal besluiten over aansluiting bij C.N.V. De algemene vergadering van het hoofd bestuur met de afgevaardigden van de Prot. Chr. Onderwijzers Vereniging zal 2 april ln „Esplanade" te Utrecht worden Sehouden. Behalve de verslagen komt aan e orde een voorstel tot aansluiting bij het Christelijk Nationaal Vakverbond, een zaak die reeds jaren in deze organisatie aan de orde is. Het hoofdbestuur heeft een voorstel van de afdeling Amsterdam ln die zin geamendeerd, dat deze aanslui ting alleen tot stand zal komen als ten minste tweederde van het aantal uitge brachte stemmen zich daar voor klaart. Daarnaast blijft het recht vai hoofdbestuur terzake een referendum uit te schrijven onverkort. Valt de beslii ln positieve zin dan zou de aanslu per 1 januari 1960 een feit worden. Het ledental van de vereniging bedraagt thans 14.396. In 1958 werd 1516 leden Inge- schreven en 1568 afgeschreven. Hongaars priester in gevangenis overleden De Hongaarse geestelijke Egon Turc- sanyi. die secretaris is geweest van kar dinaal Mindszenty, is in een Hongaarse Ïcvangenls overleden. De secretaris, die 3 jaar is geworden, vluchtte na de op stand van eind 1956 met de kardinaal naar de Amerikaanse ambassade in de Hon gaarse hoofdstad. Hij verliet de ambassa de later echter en werd gearresteerd. Een rechtbank veroordeelde hem tot levens lange gevangenisstraf. Ag Beroepingswerk NED. HERV. KERK Toegelaten tot de evangeliebediening: H. C. Aa'ema te Groningen, D. R. Jonkers te Apeldoorn, G. Lijzenga te Dronrijp, H. J. Vos te Groningen en J. Visser Klazienaveen. Beroepbaarstelling: C. H. Cassutto te Sceveningen, Badhuisweg 86 en G. Lij zenga te Dronrijp zijn beroepbaar. Beroepen te Aaten (toez.) M. v. d. Heide te Klazienaveen; té Amsterdam (Oranjekerkgemeente). H. van der Lin den te Scherpenzeel, Gld. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Emmen, W. F. Dikboom, a.s. emeritus predikant te Zuió'laren. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Nordhorn, A. J. Dondorp te Domburg. Tweetal te Bennekom (vac. P. Rie- mersma), A. Nagelkerke te Zweeloo S. de Vries te Buitanpost. Benoemd tot hulppred. te Bloemendaal mr. B. Carp theol. student aan de V.U. Beroepbaarstelling.' De classis Woer den heeft praep-geëxamineerd en be roepbaar verklaard, M. J. V. Reenen, kand, te Woubriigge. Aangenomen naar Balk, H. Gilhuis, kand. te Amsterdam, die bedankte voor Sybrandaburen. naar Amsterdam, C. H. D. Bruggeman te Rotterdam-Schiebroek. Zondag a.s. hoopt ds. B. J. van Gar deren te Soest, Hervormd em. pre dikant 75 jaar te worden. Ds. Van Garderen diende de gemeenten van Oudenbosch, Llenden, Sleeuwijk, Nieuw- en St. Joosland, Maassluis en A: kevcen. In 1949 is hem eervol emeritaat verleend. Ds. Van Garde ren is na de bevrijding! meermalen als reservelegerpredikant met trans portschepen naar Indonesië geweest. HIJ was o.m. werkzaam als geeste lijk verzorger van het militair hos pitaal te Tjlmahi op West-Java. Er zijn mensen, die van mening zijn dat de stem van d kerk zo weinig wordt gehoord, omdat haar boodschap ni( met wonderen wordt onderstreept. Zij menen dat wondere een nieuw reveil zouden scheppen. In de bijbel zien we echte vaak het tegendeel gebeuren. De wonderen van Mozes opende het hart van Farao niet; de wonderen van Elia hielden d ballingschap niet tegen; de wonderen van Christus dooi kwamen de kruisiging niet. v Van Farao lezen we (Ex. 7 :22) „Maar de Egyptische gelee den deden door hun toverkunsten hetzelfde, zodat het har van Farao verhardde en hij naar hen (Mozes en Aaron) nit luisterde De duivel doet het vaak voorkomen alsof hij kan, wat ,GM kan. Hij wil de mens wijs maken dat de mens uiteindehj even machtig is als God. Juist in onze tijd menen velen dc onze geleerdén God geëvenaard hebben en wij daarom nati God niet behoeven te luisteren. We beseffen niet,dat daardoo een geestelijke aderverkalking bevorderd wordt, die de tot gang tot ons hart langzaam maar zeker afsluit. Farao's har verhardde, maar als wij naar God niet luisteren verhardt on hart ook. Dan kan Gods wonder als een laatste waarschuwin komen, of Gods onheil als een laatste oproep tot bezinning Ook voor u. Verhardt uw hart toch niet. OPNIEUW VREEMDE UITSPRAKEN MAASTRICHTSE REDE Vergadering Ned. Chr. bond van overheidspersoneel De tweejaarlijkse algemene vergade ring van de Ned. Chr. Bond van Over heidspersoneel zal 29 en 30 september en 1 oktober in de Rivièrahal te Rotter dam worden gehouden. Op deze verga dering komt ook aan de orde de ver kiezing van een nieuwe voorzitter, omdat de huidige functionaris, de heer P. Ka- pinga, lid van de gemeenteraad van Rotterdam, de vakbeweging met pensioen gaat verlaten. Het hoofdbestuur heeft in deze vacature uit zijn midden gekandi deerd de heren J. ten Heuvelhof, bonds- penningmeester en wethouder van Leid- schendam en H. 't Lam te Voorburg, be zoldigd bestuurder van de bond. Bespreking over evangelisatiearbeid Gereformeerde Grondslag ln Neder land heeft a.s. zaterdag 28 februari een vergadering ultgeschrevèn welke speci aal gewijd is aan de bespreking van de evangelisatiearbeid. De vergadering wordt-gehouden in net (ebouw voor Chr, Sociale Belangen te Itrecht en vangt te half drie aan. Ds. J. Vermaas Hervormd predikant te Veenendaal. bestuurslid van de voor noemde Bond hoopt een inleiding te houden Doel is samen te onderzoeken welke wegen bewandeld moeten worden Roemenië stuurt haar 'Joden iveg Duizend dokters zoeken emplooi (Van een medewerker) Nadat het scheen dat de immi gratie van Joden in vlagen van tienduizenden tot een einde was gekomen in Israël en deze staat na tien jaar wat rust zou krijgen, heeft plotseling het sterk anti- Israëlische Roemenië haar gren zen voor de Joden die naar Israël willen opengezet. Wellicht juis ter gezegd: Roemenië drijft het grootste gedeelte van haar Jood se bevolking het land uit, onder het mom van vrijwilligheid. Naar verwachting zullen in de ko mende maanden omstreeks 150.000 Roemeense Joden in Israël aanko men. Sinds 1951 was voor de Joden in Roemenië, de op de Sowjet-Unie na, grootste Joodse gemeenschap in Europa contact met hun broeders el ders niet mogelijk. In Joodse krin gen in Israël en daarbuiten vraagt men zich af wat de Roemeense auto riteiten met waarschijnlijk Rus sische instemming heeft bewogen plotseling de politiek jegens de Jo den in het land te wijzigen. Weliswaar is het Israëlische sche pen verboden Roemeense havens aan te doen om de Joden op te halen en mogen de Roemeense Joden geen in reisvisa voor Israël aanvragen bij de in dat land gedetacheerde Israëli sche diplomaten, maar het resul taat is niet minder. De Joden rei zen thans via Wenen. Dat Roemenië zich van haar Joodse burgers ontdoet, waarbij dezen alles in het land moeten achterlaten, wordt toe geschreven aan de toenemende werk loosheid in dit communistische land. Dat juist de academisch gevormden het st de aanzegging krijgen het land kunnen verlaten is begrijpelijk, als n weet dat de Roemeense universi- .en thans geslaagden afleveren die geheel van het communisme zijn door trokken. Academici Enkele dagen voor hun vertrek ho- jn de Roemeense Joden pas dat zij het land kunnen verlaten. Alle bezittin gen als huisraad e.d. moeten zij ach terlaten. Aangezien geen contact opge nomen mag worden met Israëlische di plomalen en deze niet weten hoeveel Joden per dag het land kunnen verla ten staat Israël voor grote problemen. Door het groot aantal academici al leen reeds duizend medici wordt de Israëlische consolidatie opnieuw ln de war gestuurd. Reeds thans schampert men in Israël dat Moskou en Boekarest nen de weg van de mihste weer stand hebben gekozen om de Israëlische staat te vernietigen. De medische denten in Israël te inmiddels van i ringszijde aangeraden om te zwj naar andere faculteiten. Van de 150.000 Roemeense immigran ten zullen omstreeks 70.000 in het Is raëlische arbeidsproces moeten worden ingeschakeld, willen zij niet een bi vende belasting vormen. Zo als thans te bezien zal er echter slechts voor veertigduizend plaats zijn. Hulp nodig 145 J,l verachtelijke worm!", stootte iuttrouw Cerly- le uil Denk JU dat te me on«estratt kunt beledigen, zoals )c West Lynne beledigt? Schaam je. jij bru tale. slechte kerel!" Nu dacht Juffrouw Corny bij deze woorden stel lig niet aan een onmiddellijke afstraffing ter plaatse voor bedoelde heei. maar de verzamelde toevallig wel. De zaak werd aan de gang gebracht door de landarbeiders, allen breedgeschouderde ke rels. Hetzij dezen de woorden van Juffrouw Carlyle als een aansporing opvatten en zij stond, hoe Elompverloren zij soms ook mocht optreden, toch in oog aanzien in de omgeving en genoot slechts wei nig minder eerbied dan haar broer hetzij land jonker Pinner, bij wie zij tti dienst stonden, in hun bijzijn een woordje had laten vallen over het ln het water gooien, waarop hij bij zijn bezoek op East Lynne gezinspeeld had, of dat alleen hun eigen gevoelens hen er toe prikkelden, de mannen wisten in ieder geval zelf het beste, wat hun drijfveer was. Vast staat echter, dat een stem het woord „kop ie-onder" fluisterde en dit werd opgevangen en deed dc ronde. Kopie-onder met hem, kopje-onder! De vijver is mooi bn dc hand We zullen hem eens een proef- ie geven van wat-ie verdient! Wat heeft die schooier hier in West Lynne zijn facie te vertonen en mijn heer Carlyle te beledigen? Wat heeft-ie met lady Isabel gedaan? Wat moeten wij met die kerel voor ons naar het parlement7 We hebben hem niet no dig. we hebben wat beters, een schoft moeten we niet JKop op. jongens!" 4 Z,jn f.licht wettl krUtwit en til) «toni II Mta op zijn benen: karakterloze mannen zijn dikwijls lafaards. Lady Isabel sidderde eveneens, toen haar naam genoemd werd, en zij had er reden toe. Men Keep hem aan, twintig paar handen minstens, ster- ruwe. vastbesloten handen, om maar niet te •preken van de hulp van het gepeupel, dat zijn best deed met vuistslagen, schoppen en porren, schimp- van door ANN LUDLOW opwinding. Men sleurde hem door een opening waar men in nuchtere toestand oiet eci doorheen had kunnen krijgen, maar wij len het verschil tussen nuchterheid en Dc heg werd flink beschadigd, maar dat zou rech ter Hare, aan wie zij behoorde, wel door de vin gers zien. Mijnheer Drake en de advocaat want de ander was een advocaat stonden machteloos en konden het onheil niet keren. „Als zij zich niet met hun eigen zaken bemoeiden ën zorgden dat zij er buiten bleven, zou het hun net zo vergaan", werd hun in het vooruitzicht gesteld als enig antwoord de advocaat, die kort en i tegen de grond had kun- slaan, al had hij er zijn leven mee moeten redden, trok zich schielijk terug uit het gewoel stelde zich verder teyrede t met het uiten Juffrouw Carlyle stond majestueus waar zij stond, en keek met e"en grimmig gezicht toe. Al zou zij te zijnen behoeve tussenbeide zijn gekomen, Voort ging het, naar de rand van de vijver, een donkergroene, slijmerige, verzuurde, stinkende vijver vol rottende planten. De panden van zijn jas waren al niet meer aanwezig en verscheidene scheuren en andere beschadigingen waren al te zien aan., eh... een tweede nuttig kledingstuk. De een trok aan hem, de ander duwde hem. een derde schudde hem aan zijn kraag door elkaar, een half dozijn mannen te gelijk bracht hem vuistslagen toe en allen beschimp ten hem. ,.Nou gaat-ie er ln, jongens!" ..Genade, genade!" krijste het slachtoffer, dat klappertandend door de knieën zakte, „genade als jeblieft". Een geplons, een gespat, een geborrel, een door dringende gil, en daar lag sir Francis Levison in het water te spartelen, terwijl het groene vergif om nog niet te spreken van de adders, padden en kikvorsen, bij liters tegelijk door zijn keelgat naar binnen stroomde. Na het bedrijven van hun daad barstten de mannen in een schor gelach uit en een „hiep. hiep. hoera!" klonk op, terwijl het jong-ge- boefte in woeste verrukking hand-in-hand een kring vormde om dc poel en op Indianenmanier een soort „dans der boze geesten" ten beste gaf, im mers nog nooit was hun zo'n kostelijk schouwspel geboden. Nu hem weer uit de erwtensoep gehesen, vóór hij dood of althans bewusteloos was. Erger dan sr, b) maten "en zijn ontrc natte viezigheid van zich af trachtte te schudden. De arbeiders, van mening, dat zij hun plicht nu hadden gedaan, gingen bedaard huns weegs, het ge spuis ging op veilige afstand staan kijken, wat ei verder zou gebeuren, en ook juffrouw Carlyle ver liet het toneel. Lady Isabel, die naast haar liep. beefde niet minder dan het ongelukkige slachtoffer. Wat sloeg hij een stumperig figuur, hij, die zij eens tot haar ridder had gekozen. Wat vond zij nu wei van zijn schoonheid? Wel weet lk, wat zij" van haar eigen dwaasheid dacht. (Wordt vervolgd ironxen rai zag nij er un, toais mj uaai =iu.iu t zijn somber, bleek gezicht, zijn trillende lede en en zijn ontredderde kleding, terwijl hij de PJET is nog niet zo lang geleden, Wat hij gezegd heeft, kwam hieroioul Get dat het socialistische lid van de neer, dat er de laatste tijd wijziginKadv Eerste Kamer de heer D. de Loor, gen zijn opgetreden in de Neder saoec tevens burgemeester van Delft, zich landse politieke opvattingen. Kijk op een conferentie in het buitenland dat is al bedenkelijk. Want in dt le 1 heeft overgegeven aan zelfbeklag eerste plaats is er van die wijzigio ucbt lobi ander van doen geweest. Opge- de mond van iemand als de heer D(„^ merkt moest worden, dat de heer De Loor van een strekking, dat zij d<ren over Nederlands houding jegens In- gen weinig kunnen blijken. Mi donesië. Daarover is toen het een bovendien zijn zulke beweringen Loor, hoezeer burgemeester Delft, slechts een bescheiden kenner wfis van de historie van Indonesiërs stijven in hun gevoelens matig Bestaan er tussen Nederland en Indo- Moer gijn ncsië bittere gevoelens om Nieuw- verb stad. Hij had namelijk onder meer Guinea? De heer Dc Loor laat het beweerd, dat de koopmanshuizen in voorkomen. Wij in Nederland wetet huizen dateren uit dagen yvèl gevoelens teleurgesteld! den, nog geen of nauwelijks betrekkingen sympathie. Indien er bitterheid is A, met Indonesië hadden. dan mogelijk van Indonesië jegeni Dezelfde heer De Loor heeft thans^ Nederland. De heer De Loor kan opnieuw een reis naar Indonesië dienstelijk werk doen door zijn Indo- ondernomen, en te vrezen was reeds nesische vrienden onder de aandacht dat hij ook deze gelegenheid zou be- te brengen, dat zij deze bittere ge- nutten om vreemde dingen te zeggen, voelens dienen los te laten. Deze vrees is niet beschaamd. En wat Nieuw-Guinea betreft, her- Het blijkt, dat de heer De Loor met halen wij dat dat land niet gediend allerlei mensen over Nieuw-Guinea is met een opnieuw ter discussie ge leen van af wat hij heeft gezegd. wikkeling naar zelfstandigheid. uitstek een per een verkiezingsrede gehouden en sona grata onder zijn liberale par- n daarbij nogal aandacht gevraagd tijgenoten geworden was. voor het feit dat het in heel zijn Met dc waardering van deze libera- politieke loopbaan zijn eerste poli- Ie partijgenoten voor Thorbecke i ticke rede in deze stad was. het later bijzonder meegevallen, Dit feit lijkt opmerkelijker dan het maar wij vrezen dat dit samenhangl is. Prof. Oud heeft immers wel met het feit dat Thorbecke met zijn metterdaad een langdurige politie- latere politiek de rooms-kathollekeB ke loopbaan, maar er zit in deze van zich heeft vervreemd. Mi loopbaan nogal wat verloop, en li- denke aan de schoolstrijd, die beraal is hij eerst sinds betrekke- ten overstaan ook van de libera lijk korte tijd. len de rooms-katholicfeen Voor een liberaal is er te Maas- bondgenoten maakte van dë pro- tricht vermoedelijk nog wel wat te testantse christenen. Het is dus bij spreken; voor een vrijzinnig-demo- een Maastrichts begin gebleven craat wat prof. Oud het groot- voor het opzetten van een betoog dal ste deel van zijn leven geweest is het kweken van goodwill beoogt t was dat vermoedelijk minder. wat smalle basis. Prof. Oud kon ook ditmaal zijn re- Het zal wel toevallig zijn, dat wij de beginnen mtet een aardige her- over deze latere periode niet veel ii innering. Maastricht was het ge- de Maastrichtse redevoering weest, dat destijds Thorbecke in prof. Oud hebben teruggevonden, de Kamer had gebracht, nadat deze, kan ook anders De Israëlische regering heeft m beroep gedaan op de Joden buiten het land de lasten te helpen verlichten. In Israël zelf Is opnieuw een immigratie- lening uitgeschreven. Van deze inkoms- sten zullen ook tienduizenden nieuwe huizen moeten worden gebouwd voor de granten. Er zullen ook scholen moeten komen, aangezien er 30.000 kin deren mee zullen komen. Ook het aan tal tehuizen voor ouden van dagen zal oeten worden uitgebreid. Nu bovendien dc Westduitse herstel betalingen aan Israël aflopen, gaat voor Israël het inflatiespook dreigen. Men vraagt zich in Israël af of de toestemming van de Roemeense re gering de Joden te laten vertrekkeif niet een proefballon is van Moskou. Want weliswaar ageren de Arabische staten hevig tegen deze immigratie, maar nergens beter dan in Israël ziet men in dat als Rusland op gelij ke, of wellicht scherpere wijze, zijn drie miljoen Joden het land uitzet op weg naar Israël, het de Arabische staten op geen betere wijze kan die- Noorse studiebeurzen Noorse regering voor het academisch jaar 1959-1960 twee studiebeurzen van 8 maan den ter beschikking gesteld van Neder landse studenten. Het beursbedrag is ge steld op 4000 Noorse kronen. De beur zen zullen in de eerste plaats dienen voor studie aan een Noorse instelling van ho ger onderwijs, w.o. de staatsacademie voor beeldende kunsten, maar kunnen ook gebruikt worden voor studie aan an dere wetenschappelijke instellingen, bi bliotheken enz. VY/AT prof. Oud in zijn Maas- ben gehad. Het is menselijk begrij- trichtse rede wèl heeft gedaan, pelijk, dat hij over die ware over- is het leveren van een zelfverdedi- wegingen te Maastricht ging, waarom hij in 1956 de Koningin zwegen heeft, had geadviseerd tot een kabinet zon- Maar merkwaardig is verder hel der de K.V.P. doch wel met libe- verwijzen juist door prof. Oud naar ralen en schrik niet socialisten, die constitutionele consequenties Juist te Maastricht moest deze po- van een verkiezingsuitslag. Op dit ging tot zelfverdediging niet over- punt namelijk wordt prof. bodig heten. blijkbaar vandaag door geen enke- Waarop kwam die verdediging neer? Ie overweging gehinderd. Immers, Prof. Oud betoogde nu te Maas- ongeacht de uitslag heeft hij, stel- tricht, dat zijn advies aan de Konin- lig tot ongerief van verscheidene gin in deze alleen de constitutionele zijner partijgenoten, zich nu al mei consequentie was geweest van de alle klem uitgesproken tegen elkr verkiezingsstrijd. samenwerking met de socialisten. Een merkwaardig motief, en vooral Dat hij, zulks doende, hard doendf uit deze mond. In de eerste plaats is de Koningin de wet voor gaf de uitslag van de verkiezings- schrijven met betrekking tot de Si] strijd in 1956 generlei aanleiding tot binetsformatie, past blijkbaar dit advies. Er lag immers in de. uit- zijn constitutionele denkbeelden, slag van,1956 geen enkele reden om Of zullen we maar niet liever aan- juist de k.V.P. van de regering uit nemen, dat hij zich opnieuw te sluiten ten bate van anderen, pijnlijke situatie heeft gemanoeu- Wanneer prof. Oud dan niettemin vreerd? Dat ware dan ii de K.V.P. wilde uitsluiten, moet hij voor het eerst, daarvoor andere overwegingen heb- ONELEGANTE GASTHEER afgelopen dagen met zijn Britse col- verkeerde eind, als hij in de veron- licht het geval. zal hebben, die hij er van verwacht. i zijn positie bij de verkiezin- In Engeland zullen zelf6 de socialis- in de kaart van de Britse socialisten hoeven tc verbazen, als van verde- te spelen. re besprekingen zou worde) Volgens dc berichten uit Moskou is zien. premier Macmillan diep telcurge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2