SCHIP VERGAAT IN MIST Jlieuiuc jTrifcsrlje (üimrant Alle 34 opvarenden behouden aan wal Straaljager boort zich in bungalow Macmillan ontsteld over felle rede Weduwenwet zal worden aanvaard Duitse kustvaarder neemt opvarenden aan boord Vrouw bij explosie omgekomen Gespreksflarden van de receptie in Moskou „BOMBARDEMENT" MAAKT EIND AAN BETOGING VICE-KANSELIER ERHARD KANDIDAAT-PRESIDENT Felle-brand in „Meer en Bos" ft M WOENSDAG 23 FEBRUARI 1959 Ccillisto zinkt na aanvaring op Noordzee (Van een onzer redacteuren) TN DE AFGELOPEN NACHT is tijdens dichte mist het m.s. Callisto, i t i BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting*. Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11499 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-!*ATIOHAAL DAGBLAD Voor Leidon en Omstreken „StaaUastfcft Is ahfbleutn triyn hert ia Icyljenspott" Piet Ekel goochelt met stemmen Zie pagina 4 Een dodelijk spoor van vele honderden meters, getrokken door een stvJc hos, een in wei nige ogenblikken tot een ruïne vernielde bungalow weer is een onbemande straaljager neergevallen en weer is er een dode te betreuren. tende 5843 brt, en toebehorende aan de N.V. Hudig en Veder te Rot terdam, ter hoogte van het lichtschip Noordhinder, in aanvaring gekomen met het Liberiaanse schip Andros Stream. De Callisto zonk kort ns aanvaring, doch de gehele bemanning kon worden gered door de Duitse kustvaarder Julia. De Andros Stream liep enige schade op aan bakboord z|jde van de boeg. Het schip zette de reis naar Rotterdam voort. De Julia voer met de geredden naar Hoek van Holland. Het schip was om half elf bij de mond van de Nieuwe Waterweg. la ding erts op weg naar IJmuiden. Om ongeveer 23.45 uur dinsdagavond werd voor het eerst melding van de aan varing ontvangen. De situatie scheen niet ernstig, want er werd niet ge vraagd om assistentie. Voor alle ze kerheid vertrokken van Vlissingen de sleepboten Scaldis en Blankenburg de plaats van de aanvaring, 55 mijl van Vlissingen en ongeveer 7 mijl ten noorden van het lichtschip Noord- hinder. Later vertrokken uit Rotter dam de sleepboot Schelde. Contact Het Britse schip Isle of Ely zette on middellijk koers naar heide schepen. Di- nvaring kwam radiotclefo- nisch contact tot stand tussen de Callisto de directie van Iludig en Veder. Dit itact bleef vijf minuten gehandhaafd, n kwam er plotseling tweemaal het i.o.s.-sein tussendoor en daarna viel de verbinding uit. Het schijnt dus dat de toestand op de Callisto in een tijdsbestek van nauwelijks vijf minuten zo precair is geworden, dat de bemanning het schip Chroesjtsjef Politiek van sjah is dubbelzinnig De Russische premier Chroesjtsjef heeft de sjah van Perzië van dubbelzin nigheid in zijn politiek jegens Rusland beschuldigd. Hij leverde kritiek op de Perzische politiek en zei dat Rusland reeds in het bezit was van de tekst- van het ontwerp-defensieverdrag tusserf Per zië en de Verenigde Staten. Volgens de bepalingen van dit verdrag, aldus Chroesjtsjef, verbinden de V.S. zich niet alleen 'om bijstand te verle nen bij een aanval van buitenaf, maar ook bij ondermijnende acties in het land zelf. Het gaat dan om een strijd tegen de bevolking en daarin kan geen enkele buitenlandse mogendheid van nut zijn. Hij herinnerde aan het lot van de ko ning van Irak! „Noch het Pact van Bag dad. noch de leer van Eisenhower kon den hem redden," aldus de Russische premier. De Sjah heeft de Russische beschul digingen in strijd genoemd met de inter nationale etiquette, maar er tevens op aangedrongen, de Russen niet te bele digen. Hij zei dat een Russische aanval op zijn land een nieuwe wereldoorlog zou ontketenen. scherm niets n Deze laatste mededeling verhoogde tuurlijk de ongerustheid over het lot van de vierendertig opvarenden en hun schip. Eerst in de afgelopen nacht omstreeks kwam het einde van de marte lende onzekerheid. Op dat ogenblik werd bericht ontvangep van het Duitse kust vaartuig Julia, dat het de gehele beman ning van de Callisto aan boord had ge- Dc ramp met de Callisto is de tweede die de rederij Hudig en Veder in weinige jaren tijds heeft getroffen. Men zal zich nog herinneren hoe op 30 november 1954 499 ton metende kustvaarder Carpo 1 man en muis onder de Britse kust verging. Bij die ramp verloren twaalf ensen het leven. Groot was destijds de rontwaardiging toen bleek, dat de tan ker Casino mogelijk hulp had kunnen verlenen, maar dit in opdracht van de kapitein van de Casino achterwege liet. Gelukkig heeft de ramp zich in dit op zicht niet herhaald. De vierendertig leden >n de bemanning zijn thans veilig. Drie uur lang hebben zij in een sloep doorgebracht, voordat zij werden opge pikt door de Julia. Dit vertelden zij toen set aan wal zetten in Hoek van Hol land. Gezagvoerder J. van der Zwan uit Vlaardingen vertelde dat de Callisto bij het lichtschip Noord Hinder wegens de mist stil lag en seinen gaf. Op het ra darscherm had hij het Liberiaanse vracht schip zien aankomen.'Ondanks het loeien de misthoorn van de Nederlander de Liberiaan door. Met een gewel dige klap boorde de voorsteven zich ach ter de boeg ter hoogte van het eerste ruim aan stuurboord in de Callisto. Er ontstond een scheur, waar een paar vrachtauto's in en uit kondfti rijden, ver telde de 22-jarige vierde stuurman M. C. Hout uit Rotterdam. Veel opvarenden la gen te slapen en werden direct gewekt. Het Was toen 's avonds vijf minuten over half twaalf. Tegen het middernachtelijk uur had het schip zoveel water gemaakt dat het zonk. Op de brug bevonden zich de kapitein de vierde stuurman en de 25-jarige P van Asch uit Dordrecht. Het voorschip lag reeds onder water, toenhet drietal het schip moest verlaten. De reddingboot, die met moeite gestreken kon worden de takels bleven namelijk hangen omdat de davits ontzet waren, bevond zich al op enige afstand van de brug en de drie moesten erheen zwemmen. Er was zui ging, aldus de vierde stuurman, maar op het dek lagen stukken en de mannen kon den zich afzetten en zodoende zwemmend de sloep bereiken. J~\E RECEPTIE op de Britse ambas- sade, aangeboden door premier Macmillan aan de Russische regering ter gelegenheid van zijn bezoek aan Rusland, heeft zoals alle recepties, weer de nodige gespreksflarden op* geleverd. Op een bepaald moment kon men Macmillan duidelijk verstaanbaar horen mompelen: „Dit is wel een zeer bijzondere vorm van overleg De premier zei dit toen hij getuige was geweest van een gesprekje tus sen de eerste Russische vice-premier Chroesjtsjef verwerpt westelijke voorstellen voor Duitse kwestie PREMIER CHROESJTSJEF heeft zijn Britse gast Macmillan gisteren een pijnlijke verrassing bezorgd. Terwijl de Engelse premier een atoom centrum buiten Moskou bezocht, wees Chroesjtsjef in een felle verkiezings rede het westelijk voorstel, om een ministersconferentie over de kwestie- Duitsland te beleggen, van de hand. Hij verklaarde dat alleen een gesprek tussen de regeringsleiders zin zou hebben. Verder dreigde de Russische premier dat elke schending van de Oostduitse grens te land, over water of door de lucht door Rusland als het begin van een oorlog zal worden opgevat. Chroesj- tjsef denkt er bovendien niet aan, over de hereniging van Duitsland te praten, omdat dit door Oost- en Westduitsers zelf moet worden gedaan. Tenslotte stel de hij voor, met Engeland voor de tijd van twintig jaar of langer een niet- aanvalsverdrag te sluiten. Volgens Britse kringen in Moskou heeft Macmillan met ontsteltenis van Chroesjtsjefs rede kennis genomen Het gonsde gisteravond van geruch ten dat de Russische premier zijn rede hield, nadat de besprekingen met Mac millan minder gunstig waren verlopen Men meende in de Rusische hoofdstad te kunnen voorspellen dat de bespre kingen de komende dagen minder har telijk zouden zijn. Toen Macmillan gistermiddag in Mos kou terugkeerde, maakte hij een moeide indruk. Hij nam bij de receptie in de Britse ambassade nauwelijks het gesprek deel en moest na een uur zelfs worden weggeleid omdat hij zich onwel voelde. Later keerde hij de receptiezaal terug. In Chroesjtsjefs verkiezingsrede moest vooral Adenauer het ontgelden„Een van de grootste tegenstanders van- plannen is dr. Adenauer, de Westduitse bondskanselier. Volgens het christelijke geloof zult u, mijnheer de bondskanse lier, voor de Almachtige moeten ver schijnen. Hoe zal over u worden geoor deeld? Welk antwoord zult u geven als er naar uw politiek wordt gevraagd? Uw politiek is in strijd met de christelijke leer. Daar moet u eens over nadenken." Mikojan, en de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, dat als volgt verliep: Lloyd: „Ik ga veel liever naar een conferentie waar ik slechts tegenover enkele vertegenwoordigers van de andere partij kom te zitten." Miko jan, op de man af: „Waarom bent u eigenlijk zo bang voor Tsjechen en Polen?" Hoezeer de journalisten zich ook inspanden om de rest van het gesprek mee aan te horen, het gelukte niet, >ant op een gegeven moment werd hel door geroezemoes en gerinkel van glazen overstemd. Dat de Russen hun mening overi gens niet onder stoelen of banken steken werd nog eens bewezen door Chroesjtsjef. die op een gegeven moment aan Lloyd vroeg: „Wanneer vaar heeft u ooit een probleem tot oplossing gebracht? Hoe recht vaardigt u uw positie als minister eigenlijk. Het antwoord- van Lloyd hierop as: „Morgen zal ik u dat wel eens haarfijn uitleggen." De atmosfeer tijdens de ontvangst as evenwel vrolijk en ontspannen, zodat dit soort gesprekken mogelijk was zonder dat iemand 'er boos om Toen Mikojan de zaal binnenkwam en naar Chroestsjef toeging, zei de óice-premier tot de omringende jour nalisten dat ze maar eens serieus over die toespraak moesten denken, die Chroesjlsjef had gehouden. Waaraan Chroesjtsjef toevoegde: .Al is het nog zo moeilijk, heren, zoudt u dan toch willen proberen de waarheid te schrijven?" Zoals we in een deel van onze op lage reeds hebben gemeld is gister middag een F-48*F Thunderstreak de vliegbasis Eindhoven op een controlevlucht neergestort. De piloot, de 25-jarige sergeant-vlieger B. F. J. Hazenbos, kon zich met zijn para chute redden. Het toestel explodeer de in een bungalow te Aalst. De 29- jarige mevrouw Van der Pol kwam om het leven. De commandant van de vliegbasis Eindhoven heeft later een toelichting op het ongeluk gegeven. Hij vertelde dat testvlieger Hazenbos op zijn controle- vlucht ongeveer een uur in de lucht was toen hij volgens de standaardprocedure de minimumsnelheid van het toestel wil de controleren. Door onbekende oorzaak aakte de machine plotseling in een vrille vat voor een F-I8-F al een heel ongewoon :erschijnsel is. De vlieger, die op 5000 meter hoogte zat deed alles wat hij moest doen en trachtte door gebruik te maken van de rempara- chute het toestel weer onder controle te krijgen. Toen dit niet lukte bleef hem maar een ding over: proberen zijn leven te redden. Met de schietstoel verliet hij het toe- iel en bereikte veilig in Zesgehuchten onder Geldrop de grond. Hij ging onmid dellijk naar een dichtbijstaande woning, vaar hij de vliegbasis telefonisch waar- Nadat de piloot zijn machine had ver aten, raakte het toestel toch uit de vrille. Set onbestuurde vliegtuig vloog grote bocht, steeds meer de grond nade rend, in westelijke richting verder. Even uiden van Eindhhoven kwam het te recht in een bos. trok er een spoor v 500 meter doorheen en boorde zich t slotte in de bungalow-woning van heer Van de Pol aan de Mauritsweg Aalst. Met een dreunende knal ontplofte de machine en de stukken werden in straal van 100 meter verspreid. De plosie deed ook de bungalow uit elkaar spatten en de brand die ontstond legde de resten van de zwaar gehavend* Mevrouw Van de Pol werd in de om geving van de puinhopen dood aange troffen. Het is niet duidelijk of ze nog op weg naar of al in haar huis was ge komen. Zij had kort tevoren haar man naar zijn werk in Eindhoven gebracht en was juist met de auto teruggekomen. Hammarskjöld op reis door Azië Dag Hammarskjöld. de secretaris-ge neraal der V.N., vertrekt zaterdag uit New Vork voor een officieel bezoek negen landen in Zuidoost-Azië. Aan het einde van de reis gaat hij van 2 27 maart naai Moskou. De reis maakt deel uit van het pro gramma van bez >eken aan landen-leden der VN Hammarskjöld gaat naai kistan. Birma. Thailand. Laos, Cambod ja, Malakka. Nepal. India en Afghai stan, aLmede naar het hoofdkwartier der V.N.-waarnemers in Kasjmir. Voor de brandweer uit Eindhoven, die vrij snel aanwezig was, bleef niet anders )ver dan met schuimblussers en een paar stralen water de smeulende resten te blus- (Van onze parlementaire redacteur) DE ALGEMENE WEDUWEN- EN WEZENWET zal door de Tweede Kamer worden aanvaard. Alleen de heer Van Dis (s.g.) heeft te ken nen gegeven tegen deze wet te zullen stemmen. Hij ontwikkelde bezwaren tegen het verzekeringskarakter van het ontwerp, terwijl tevens geen vol doende rekening is gehouden met de bewetensbezwaren. Alle andere fracties zullen dus hun stem aan deze belangrijke sociale wet geven. Vrijwel algemeen hebben de sprekers begrip opgebracht voor het irnterim- ka ra kt er van ddt kabinet. Zij hebben zich rgelegd bij een beperkte behandeling i dit wetsontwerp- Dat wil niet zeggen, dat zij geen wensen hebben geuit. Maar deze zullen op een later tijdstip herhaald kunnen worden Alle voorstanders willen dit ontwerp nl. op 1 januari 1960 in wer king laten treden Als men een jaar er varing heeft opgedaan, zal opnieuw be keken worden of de wet gewijzigd moet worden. Mevr. Stoffels van Haaften (lib.) denkt er aan om een motie in te dienen, waarin de Kamer dan als haar oordeel uitspreken dat in 1961 een nota In gediend moet worden over de werking de wet. De heer Van Lier (soc.) had deze motie geen behoefte, maar als iedereen er vóór is, zal hij ook niet tegen- nen. De k.v.p.-afgevaardigde De Kort vond dat minister Boel. die het ontwerp verdedigt, alle verlangens goed moet no teren. Zijn eventuele opvolger zou dan de Kamer moeten rapporteren over de vraag wat er met de verlangens kan ge beuren. Weer anderen waren van oordeel, dat het komend Kabinet zelf met een wljzigingsontwerp moet komen Hoe ddt ook zij, uit dit alles bleek enerzijds het beperkte karakter van deze behandeling, terwijl anderzijds er nog voldoende on vervulde wensen zijn om aan te nemen, dat voorlopig het laatste woord over de algemene weduwen- en wezenvoorziening nog niet is gesproken. i deze •en punt, dat door het komend Ka binet terdege bestudeerd zal moeten ■den, omdat het er nog niet dat de Kamer gemakkelijk i cis zal afstappen. Uitvoeriger werd gesproken over de ingehuwde. die wol premieplichtig is, naar drie nooit een uitkering zal ontvan gen. De heer Van Leeuwen (lib.) was met dit probleem gauw klaar. De premieplicht de oudere, ongehuwde vrouw noem de hij hard, stuitend en wreed. En zijn fractiegenote mevr. StoffelsVan Haaften heeft inmiddels een amendement inge diend. om de ongehuwde verzekerde dae 65 jaar (en die dus wel premie heeft be taald) een bedrag udt te keren gelijk aan ■naai de jaarpremie. Dat zou dan soort compensatie zijn. De V.V.D. is met dit amendement de enige construc tieve fractie, die ziich niet aan de afspraak houdt om zonder al te veel morren dit ontwerp er door te slepen. Wie het debat Zie vervolj» pagina 5 Verlangens In het uiten van wensen was de Tweede Kamer ook vrijwel eensgezind. Het debat ontwikkelde zich hoofdzakelijk om de volgende punten: de leeftijd van de we duwe, die recht heeft op uitkering, en de positie van de ongehuwden. De heren De Kort (kath. v.), Van Eibergen (a.r.). Van Lier (soc.), Van Mastrigt c.hen mevr. Stoffels van Haaften (lib.) waren er niet overtuigd dat er een algemene grens 50 jaar getrokken moet worden. Zij m tioor een grens van 45 jaar. Dit is De oud-minister van sociale naken, de heer J. G. Suurhoff en zijn echtgenote volgden gisteren in een der loges het Kamerdebat de weduwen- en wezenwet. Waar liet om gaat De inhoud van de algemene we duwen- en wezenwet kan men zeer in het kort als volgt samenvatten: Weduwenpensloen: Een maxl- mumuitkering van 1968 voor een weduwe, die één of meer kinderen beneden de 18 Jaar te verzorgen heeft, invalide of 50 jaar en ouder is. In alle andere gevallen bedraagt de uitkering 1326 per jaar. Een tijdelijk weduwenpensioen wordt gegeven 1326) gedurende oen half jaar aan weduwen beneden do 27 jaar. te verlengen met één maand voor elk jaar dat deze weduwe oudeT is dan 26 jaar, tot ten hoog ste twee jaar. n Half wezen: de kinderbijslag voor half wezen bedraagt: 180.96 per jaar voor het eerste kind, 202.80 per Jaar voor het tweede en derde kind, 283,92 per jaar voor het vierde en vijfde kind, ƒ318,24 per' Jaar voor het zesde kind en voor volgende kinderen. (Deze kinder bijslag wordt gegeven boven het weduwenpensioen van 1968 of 1326. Volle-wezenpensioen. Tot 10 Jaar ƒ438 per jaar. Van 10 tot 16 Jaar: 660. Van 18 tot 27 jaar: 864. Premie: 1,15 van het Inkomen. Evenals bij de algemene ouder domswet is de inkomensgrens ge steld op 7450. Deze premie zal waarschijnlijk voor de jaren 1960 en 1961 gefinancierd kunnen wor den udt de overschotten van de A.O.W.-premie, zodat de invoering van deze wet de eerste twee Jaar geen lastenverzwaring met zich meebrengt De uitkeringen zijn „waardevast", zij gaan dus op en neer met de Onrust in Nyassaland "17 erkenningsvliegtuigen van de luchtmacht van Rhodesia heb ben gisteren traangasbommen uit geworpen boven een openluchtver gadering van Afrikanen te Lilongwe in Centraal Nyassaland. In een regeringsverklaring wordt ge zegd dat de vliegtuigen afkomstig waren van het tien kilometer verder gelegen vliegveld van Lilongwe. Zij werden hulp geroepen, nadat regeringstroepen het vuur hadden geopend op de demon stranten. maar er niet in waren geslaagd hen uiteen te drijven. ken, is gisteren door het partijbestuur van de Christendemocratische Unie kandidaat gesteld voor het presidentschap van de Bondsrepubliek. Volgens geruchten zou de 60-jarige minister, die tevens vice-kanselier is, Adenauer telefonisch hebben meegedeeld, dat hij de kandidatuur aan vaardt. Erhard zelf, die bij een eventueel aftreden van Adenauer een goede kans maakt bondskanselier te worden, zegt echter, dat hij nog geen beslissing heeft genomen. Morgen reist hij van zijn vakantieverblijf in het Zwarte Woud naar Bonn voor besprekingen met Adenauer. Deze besprekingen, zo zei Erhard, zullen beslissend zijn. Volgens de officiële verklaring wer den twee schoten gelost door eenheden van 'sKonings Afrikaanse Geweerschut- terskorps. Er zouden twee slachtoffers zijn gevallen. Lilongwe is de hoofdstad van de een trale provincie van Nyassaland. waai het tot dusver rustig was geweest. De menigte had zich op het marktplein zameld voor het bijwonen van een boden bijeenkomst van het Afrikaanse nationale congres. De politie begon met charges uit voeren, maar de menigte wilde met ken voor het geweld van de gummiknup pel. Daarna kwamen de troepen die evenmin in slaagden de demonstranten te verspreiden. Nadat ten slotte de vliegtuigen hun traangasbommen hadden afgeworpen ging de menigte uiteen en trok weg naa Indische wijk Later is in een regeringsverklaring geen melding gemaakt van de luchtaan val. die door ooggetuigen was gemeld, maar wel werd gezegd dat de menigte zich had ontbonden en dat hier en daar nog werd geschoten in de stad. Navo-luchtmachtoefening Begin juna zullen de NAVO-luchtstrijd- krachten een oefening houden, die de naam „Royal Flush" zal krijgen. Dc vlieg basis Eendhoven zal tijdens deze oefening Een korte felle brand In een gebouw van de beschutte werkplaatsen van „Meer en Bos" te Heemstede, een inrichting van de Christelijke vereniging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte, heeft vrij ernstige schade aangericht. Ruim 60 patiënten kunnen vandaag niet in het ge bouw werken. Overwegend droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met plaatselijk mist of laaghan gende bewolking, maar ook opklaringen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde tempera- Opgemaakt om 11.15 uur.) ZON EN MAAN Donderdag 26 febr.: zon op 7.35, onder 18.12; maan op 22.37, onder 8.47. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Helsinki Stoekholi Oslo Ki>p«ah AJscelo Mal lores Algiers ,ï|J I|ï 6 *a s ONO NNO ONO

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1