DROEFHEID EN BLIJDSCHAP IN HET KONINKLIJK GEZIN I Mogelijk dit najaar suiker 2 cent per kg goedkoper Regering stimuleert industriespreiding RENNIES N VERBAND met de hoge leeftijd m'J v00r heI Xab.net van de Konin- mijn moeder beperkte ik mijn -ir' vergezelde, mij te spreken vroeg zen gedurende haar en miJ in dlt gesprek voorbereidde •nsjaren tot afstanden, verontrustende berichten omtrent die mij in staat stelden zo nodig He"dnks gezondheid. Deze waren snel terug te zyn. Wu kwamen Snouckaert geseind uit Den Haag. ieder jaar tijdig van onze vacan- dc dok"""en hadden die mij voor. tie terug met het oog op de viering smhtigheidshalve niet rechtstreeks van haar verjaardag op 2 augustus op ®,u™ s'"rcn- Geleidelijk aan vertel- Soestdijk en knoopten daaraan dan Snouckaert my, dat mijn man op - het Rode Kruis p°" een bezoek van twee weken vast. ernstige en lang- Het was maart 1934, toen Juliana durif hartaanval had gehad. Waar de hem behandelende doktoren de kans op een herhaling niet uitgeslo ten achtten, verzochten zij mij terug te keren. ik afscheid van haar namen enkele dagen frisse lucht en verse indrukken te gaan opdoen op Het Loo. Wij lieten haar in goede wel stand achter, slechts licht verkouden. Wij hadden het voornemen vier a vijf dagen vacantie Vanzelfsprekend aanvaardde ik die zelfde dag nog de terugreis in onge rustheid en grote spanning. Dank zij ik dit vaak 's winters deed. vacantie de algemene hulpvaardigheid alle verplichtingen die het leven Zwitserse autoriteiten was dit moge- in de stad voor ons meebracht. Juliana wijdde zich bij die gelegen- Ik vond bij aankomst Hendriks heid met mejuffrouw Schoch aan het toestand onveranderd en zo bleef deze reeds vermelde geestelijk-sociale werk nog enkele dagen. Juliana hield ik in in Apeldoorn en omgeving. Er kwam echter spoedig een tele foon van de dokter die mij de raad gaf aanstonds terug te keren, omdat moeder plotseling ziek was gewor den en hij niet ge rust was op het verloop. Wij gin gen onmiddellijk terug. Enige dagen van spanning volg den. Juliana en ik brachten dag en nacht op het Voor hout bij haar door en Hendrik kreeg vaak toestemming van de dokter om haar te bezoeken. De twintigste maart riep God haar belangstelling halen. Ofschoon mij niets verder ge- zorgden, hebben menig hart in de de verpleegster. Toen ik kwam, leef-' loop der jaren verblijd. Bij moeder de hij niet meer. De telefonische voorbereiding van Juliana op het ergste en daarna de bevestiging daarvan was geen gemak kelijke taak voor mij. Zij vertrok die avond per Batavier uit Engeland. Woensdagochtend om zes uur stond ik op de kade van Hoek van Holland de komst van het schip af te wach ten. Wie had dit weerzien kunnen vermoeden? Hendriks witte begrafenis heeft als zijn laatste gebaar tot ons volk diepe indruk achtergelaten en velen tot na denken gebracht. Ook bij zijn verscheiden regelde ik zelf de gang van de dienst, in over eenstemming met onze visie op dood Ik zou veel te» uitvoerig worden voor dit verhaal van mijn leven, in dien ik trachtte te schetsen, wat deze twee levens, die wij zo kort na el kaar moesten missen, voor Juliana en mij betekend hebben. Na de begrafenis van Hendrik zoch- dit ten wij rust en herstel in Noorwegen, •vaar wij een zestal weken bleven. 5 plaats voor allen en zij ging dan ook regelmatig in elke kring bezoe ken brengen. Groot was by ons volk de ontstel tenis en het verdriet, toen haar heen gaan bekend werd. Ontroerend wa rén vooral de kleine blijken van lief de, aan haar baar gebracht, en mis schien nog meer de uitdrukking op het gezicht van hen, die haar hun laatste groet kwamen brengen. Ook wij werden in dit spontane betoon van liefde hartelijk betrokken. Voor de laatste maal werd, toen zij werd uitgedragen, het volkslied van Waldeck-Pyrmont gespeeld. Het was een weemoedige taak de uitvaartdienst te regelen, maar het gaf een dankbaar gevoel daarin haar en ook mijn geloof te laten spreken tot zeer velen. In deze moeilijke da gen en ook in die. welke nog zou den komen, stond Juliana erop al- vu j mij bij te staan tijd bij mij te zijn t ZODRA mijr daarna to enkele we! Zwitser-lan al eerder mijn bezighed> toelieten, ging ik weken uitrusten in Zwitserland. Hendrik was eerder om te kuren naar Karlsbad gegaan en reeds weer terug toen ik vertrok. Juliana had de uitnodiging van mijn nicht Alice aanvaard om op Kensington Palace in Londen te ko- betrèkkëuïk "korte 'afstand men logeren. Zy greep deze gelegen heid aan om nader kennis te maken met Engeland. Nauwelijks was ik zes dagen in Brigue toen de heer Snouckaert, die Een economische delegatie van vertrok vandaag naar Moskou om overeenkomst tot samenwerking op eco nomisch en technisch gebied met del Sowjetunie te tekenen. Twee ministers maken deel uit van de delegati N 1936 zouden er weer Olympische spelen plaatshebben. De daarbij behorende wintersportwedstrij- den zouden in Beieren worden gehouden. Juliana en ik gingen in die tyd voor onze wintervacan- tie naar Igls boven Innsbruck, op het grote wintergebeuren. Juliana ging daar meer dan eens als toeschouwster heen en ontmoette daar veel oude en nieuwe kennissen. In Igls bezocht ons, in zijn Fordje i vanuit Parijs komend, Bernhard zur IrakLippe-Biesterfeld. Hij voegde zich een j voor enkele dagen bij ons gezelschap ,eCj«jen nam daarmee skiles. Juliana en hij zagen elkaar daarna Garmisch-Partenkirchen bij de woensdag de vier de juli terug te komen. De voorafgaan de dinsdag zouden allen, die tot de naaste omgeving van moeder hadden behoord, voor het laats* samenkomen in haar huis op het Voorhout. Daarna zou dit voorgoed gesloten worden. Hendrik had gaar ne die laatste maaltijd meege maakt, hij had zo vele goede herin neringen aan moe der en aan haar huis en het was teleurstelling voor hem dat dit laatste rust- hem niet mogelijk was. Ik ging dus de Nieuwe alleen: Hendriks toestand leek die dag weer als de vorige. Doch wy zaten nog geen tien minuten aan tafel of daar ging een telefoon: of ik haar tot Zich. De zevenentwintigste brachten wij haar r plaats in de kelder Kerk te Delft, waar zij nu naast mijn vader rust. Nadat zij haar taak van Regentes had neergelegd, had zij zich geheel onmiddellijk wilde terugkeren, aan de lijdende mensheid gewijd. De auto was al onderweg om mij te haar gave zich te kunnen indenken zegd werd, begreep ik natuurlijk - alles. Het hart had het opgegeven, terwijl hij nog in gesprek was met i wedstrijden. Wat volgde laat zich denken! Daarna kwam hy enkele ma len naar Nederland en bezocht ons in een strikt incognito. Hij werd daarbij geholpen door enkele zeer goede en vertrouwde Nederlandse vrienden en zo werd niemand iets van deze reizen gewaar. Hij vroeg ons toen ons voor langere tijd te mogen bezoeken op onze zomerreis, dit tus sen de vervulling van zijn plichten door. Deze waren voor hem nauw keurig uitgestippeld. Wij vonden in Zwitserland een be trekkelijk rustig plekje. Weissenburg, waar hij min of meer onopgemerkt kon komen. Op deze reis werden Juliana en Bernhard het eens, voor lopig nog in stilte. Wij besloten nog te wachten met een officiële bekend making. Hierop reisde hij verder naar waar zijn taak hem riep en Juliana en ik keerden huiswaarts. De ontzaglijke nieuwshonger van de pers en het publiek maakten het weldra noodzakelijk de verloving be kend te maken, althans indien wij de mededeling van ons wilden laten uitgaan. De achtste september stelde ik het Nederlandse volk van het blij de feit in kennis. De geschiedenis van de aankomst van het verloofde paar in. het Fordje in Den Haag behoef ik hier niet te vertellen, die is overbe kend. Op 7 januari 1937 werd het huwelijk in Den Haag op het Raadhuis vol trokken en in de Grote Kerk ingeze gend. De zevende januari werd geko zen, omdat dit de dag was waarop mijn ouders in het huwelijk traden. Ik wilde niet, dat Kerstmis door deze gebeurtenis op de achtergrond zou geraken. Ik liet daarom het Noordeinde voor het bruidspaar zo versieren, dat alles heenwees naar dit feest en ik gaf verlof dqt onze kerst viering met het personeel, dat jaar voor onze mensen in Uddel, Niersen, en Gortel, door de radio uitgezonden werd. In tegenstelling tot de rijke versie ringen in de stad deed het Noordeinde in haar witte en groene kersttooi so ber en stemmig aan. De kerstboom voor de samenkomst met het perso neel stond in het Huis ten Bosch in de vestibule, die wit gepleisterd is en waar al wal van die kleur afweek met wit bekleed was. De brandende groene boom was tegen deze achter grond op het eerste gezicht adembe nemend. Er ging een sfeer van uit, wel ke men beleefd moét hebben om deze te kunnen aanvoelen. Lang daarna hebben onze gasten zich dit beeld nog herinnerd en gingen hun gesprekken daarover. Wat de bruiloft en de daarbij beho rende feesten betreft, was het mijn wens af te wijken van het daarbij meestentijds in acht genomen proto col en alles geheel in overeenstem ming te brengen met de levenssfeer van mijn kinderen. En zo werden het dan bijzonder gezellige feesten, die bijgewoond werden door biina al hun vrienden en kennissen. Een weerga loos grote stoet van bruidsmeisjes en bruidsjonkers nam aan de bruiloft deel. Een waar probleem was het vertrek voor de huwelijksreis, dit tengevolge van de nieuwsgierigheid van pers en publiek. Natuurlijk wilde het jonge paar geheel gevrijwaard worden van opdringerige belangstelling. Vertrek ken na het huwelijksmaal, zoals ge bruikelijk is, werd hun dus praktisch onmogelijk gemaakt. Zij besloten toen onder strikte geheimhouding pas de volgende dag te gaan en op hun hu welijksdag een schijnvertrek te en sceneren, hetgeen hun goed gelukt is. Zij vertrokken na het bruiloftsmaal per auto, reden niet verder dan de stal en slopen na enige tijd heimelijk weer terug. Die avond gaf ik voor de aanwezige jeugd een danspartijtje, j Anders kan het zo „katterig" zijn na het vertrek van het jonge paar. Toen het dansen aan de gang was. ver schenen omstreeks half tien de jong gehuwden in de balzaal! Stomme ver bazing maakte zich van het gezelschap Een van de eerste (en meest popu laire) foto's van het jongverloofde paar met op de voorgrond de be kende two-seater met Duits nummer bord, waarmee de jonge Prins naar Nederland was gekomen. meester, evenwel slechts een ogen blik. Toen barstte het enthousiasme los. Het partijtje kreeg door hun aan wezigheid natuurlijk een bijzondere fleur. Het eindigde met een „Lang zullen ze leven", dat al dansende om hen heen gezongen werd. De achtste januari vertrokken zij per auto en namen de expres naar Polen, waar zij enige tyd wintersport bedreven in de Karpathen en het Tatra-gebergte. Spoedig daarna zocht ook ik sneeuw en bergen op om uit te rus ten van de vermoeiende tijd. Eerst ging ik met een klein gezelschap, ten dele uit skiërs bestaande, naar Igls en daarna verder per auto naar Zeil am See, een mooie tocht. Het was een ge not op het bevroren en besneeuwde meer te kunnen wandelen. Myn raam en balkon keken uit op de besneeuw de hellingen, zodat ik de afdalingen goed kon zien, hetgeen steeds weel een boeiend schouwspel is. Uit een ander jaam had ik het gezicht op de ijsbaan, waar studenten uit allerlei landen zich maten in ijshockey. Wy lieten er vaak onze maaltijd voor staan om deze wedstrijden te volgen. Mijn kinderen hadden mij in uitzicht gesteld, dat zij mij op hun zeer lange huwelijksreis een kort bezoek zouden brengen. Zij hielden woord en kwa men met een hele troep jeugd enkele dagen in Zeil. Lang voor hun thuis komst keerde ik op het Huis ten Bosch terug, waar zii later zouden neerstrijken alvorens hun woning op Soestdijk te betrekken. Vier maanden na het verscheiden van Koningin Emma stonden Konin gin en Prinses opnieuw bij een graf, ditmaal van de man en vader. De witte begrafenis van Prins Hendrik was zijn laatste gebaar tot het Nederlandse volk en maakte diepe ONTVANGEN BOEKEN Onze kleine huisdieren, door J. D. Beijers. dierenarts voor kleine huisdie ren. Uitgave Van den Broek, Bussum. De civitate Dei. Leerboek voor hel godsdienstonderwijs in de hogere klas sen van gymnasium, lyceum, hogere burgerschool en de kweekschool, door dr. D. K. Wielenga Gzn. Tweede deel. Vierde druk. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. De herinnering aan Koningin Emma is een tere herinnering waarin liefde en ontzag om voorrang strijden, want veel lieeft deze altijd-liefde-gevende vrouw ons volk geschonken. Op 4 juni 1936, twee jaar na haar dood, werd in Den Haag het Koningin Emma-monument onthuld. Men ziet op de foto de kranslegging door Koningin Wilhelmiria. Verlaging garantieprijs 1959 Ti M 1 I hoeve van de suikerbietenverbouwer Maar zeker met I gegarandeerde suikerprijs is vastge 777 steld op 61.per 100 kilo witsuikei voor 1 oktober onveraccijnst en exclusief omzetbelas Maar voor HET is niet uitgesloten dat dit najaar de consumenten-prys voor suiker met twee cent per kilogram kan worden ver-! laagd. Een dergelyke verlaging zal evenwel zeker niet voor 1 ok tober kunnen worden toegepast. De voor de oogst 1959 vastgestel de garantie-prijs voor suiker is namelijk bijna twee cent per kilo gram lager dan de garantieprijs van 1958. De door de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening ten be hoeve van de suikerbietenverbouwers gegarandeerde suikerprijs is vastge steld op 61.per 100 kilo witsuiker, onveraccijnst en exclusief omzetbelas ting, af fabriek. Deze garantieprijs is gebaseerd op een prijs voor suiker bieten met een suikergehalte van 16 procent van f 53.40 per ton, zal gelden voor de hoeveelheid suiker, die voor binnenlandse consumptie kan worden afgezet. Voor het oogstjaar 1959 is deze hoeveelheid gesteld op tenminste 465.000 ton witsuiker. De verbouwers van suikerbieten I kunnen daarom voor hun suikerbie- ten-produktie, die 465.000 ton wit- j suiker oplevert, verzekerd zijn van een basis-garantieprijs, op basis waar- van gemiddeld uitbetaling van de ge- j noemde basisprijs mag worden ver- wacht. Indien meer suikerbieten, respectievelijk suiker worden gepro- I duceerd, dan geldt voor de meerdere produktie, voor zover deze niet boven de 465.000 ton voor binnenlandse I sumptie kan worden afgezet, geen I garantie. l)e thans bereikte verlaging van de garantie-prijs is een gevolg var dc reeds in oktober 1958 aangekon digde geringe verlaging van d< basisprijs voor suikerbieten, terwijl ook de verwerkingskosten bieten tot suiker thans zijn verlaagd. Boerderij afgebrand In de buurtschap 't Vlot onder Eist is gistermiddag een hofstede, bewoond door het gezin B. Jansen, geheel afgebrand. De brand, die door onbekende oor zaak omstreeks half twee is ontstaan in het boerderijgedeelte, greep zo snel om zich heen, dat vier koeien niet meer gered konden worden. Een zevental varkens wist men met gro-| te moeite uit de hokken te halen. Persoonlijke ongelukken deden» zich niet voor. Dc eigenaar had het geheel slechts Ook voor buitenlandse bedrijven Voorlichting is erop afgestemd MINISTER ZIJLSTRA is voor nemens ook ten aanzien van de vestiging van buitenlandse on dernemingen zijn beleid zoveel mogelijk te doen aansluiten op de nieuwe regionale industriali- satiepolitiek, daarbij uiteraard vooropstellend de vrijheid van de ondernemer om de keuze van de vestigingsplaats zelf te bepalen. De minister heeft dit geantwoord op vragen van het Tweede-Ka merlid Assmann, die de wense lijkheid van spreiding ook van buitenlandse ondernemingen bui ten de Randstad Holland had be pleit. Prof. Zijlstra zegt in zijn schriftelijk antwoord o m., dat na dc oorlog in ons land 178 buitenlandse vestigingen zijn tot stand gekomen, waaronder verstaan moe ten worden zowel dochter-ondernemingen als samenwerkingen met Nederlands* bedrijven, die tot nieuwe vestigingen hebben geleid. Van die 178 vestigingen er 130 produktiebedrijvcn, waarvan i het Westen en 57 in overig Neder land. De overblijvende 48 zijn wat de minister noemt produktie-uitbestedende of raadgevende en dienstverlenende be drijven (ingenieursbureaus). In het Westen kwamen er daarvan 45 tot stand overig Nederland 3. Maar van ge noemde 45 vindt uitbesteding ten dele overig Nederland plaats. „Bij haar industrialisatiebeleid stelt de regering steeds voorop, dat de onder nemer vrij moet blijven in de keuze van vestigingsplaats. Hij immers draagt de volle verantwoordelijkheid voor deze keuze. Gezien het beginsel van non discriminatie geldt dit ook voor een buitenlandse ondernemer", aldus dc minister. V oorlichling Hieraan wordt toegevoegd, dat de regering by haar voorlichting omtrent de keuze van de vestigingsplaats, ook in dien het om buitenlandse ondernemingen gaat. steeds rekening houdt met de wen selijkheid van spreiding buiten de Rand stad. Zy wy»t in daarvoor in aanmerking komende gevallen ook op de voordelen, die aan vestiging buiten het Westen ver bonden zyn. In dat verband worden met name ook die gebieden, waar. gezien het algemene tekort aan werkgelegenheid, de vestiging van nieuwe industrieën extra aantrekkelijk zou kunnen zijn. onder de aandacht van de gegadigden gebracht. Minister Zijlstra deelt tenslotte mede. dat in het afgelopen jaar reeds is geble ken. dal de inwerkingtreding van hét E.E.G.-verdrag een stimulerende invloed heeft op de neiging van buitenlandse ivooral Amerikaanse) ondernemers om binnen deze gemeenschap en dus ook Nederland activiteiten te gaan ontplooien. Naar verwachting zal deze invloed in d» komende tijd niet verminderen. S.D.A.P. vraagt leden blanco te stemmen Het bestuur van de Sociaal Democrati sche Arbeiders Partij heeft besloten (j« leden te adviseren hun stem bij dc ko mende verkiezingen blanco uit te biep- gen uit protest tegen het feit. dat deie verkiezingen vervroegd worden gehou- Volgens de secretaris van de S.D.A.P., groep houdt zich aan het pro gramma van de S.D.A.P. van 1912. even wel aangepast aan de huidige tijdsom standigheden. De S.D/A.P. heeft in deze vorm reeds deelgenomen aan de laatste gemeenteraadsverkiezingen. De heer Simons kon geen mededelingen doen over het aantal leden dat dc gro»p thans heeft. Het protest is mede gericht tegen het feit dat de vervroegde verkiezingen, vol gens deze politieke groepering, blijkbaar zijn gewild „om de regeringspartijen voor verdere afbraak te behoeden, zo dat deze daarna hun politiek van be stedingsbeperking en werkloosheid ten koste van de kleine man weer geruime tijd ongestoord kunnen voortzetten én tevens de andere partijen te beletten hun^\ erkiezingsapparaat tydig gereéd te Nederlander Noorduyn in V.S. overleden Robert B. C Noorduyn. een in Neder land geboren vliegtuigontwerper en fabrikant in Amerika en Canada, is gis teren op 65-jarige leeftijd te Byrlington, Vermontoverleden. Noorduyn kwam in 1920 naar Amerika als functionaris van de Fokkerfabrie ken. In 1929 trad hij in dienst by de Bellansa vliegtuig fabriek, waar hij de Pacemaker en de Skyrocket ontwierp, die beide populair werden in Amerika. Van 1932 tot 1934 was hy ontwerper aan de Pitcaim Aircraft Inc.. waar hij de Aktogyro - ontwierp, die beschouwd kan worden als de voorloper van de helicopter. Zijn beroemdste vliegtuig, dc Noorrt- duyn Norseman, ontwierp hij toen hy van 1934 tot 1939 in Montreal werkt*. In die jaren vestigde hy zyn eigen maatschappij, de Noorduyn Aviation Weer helemaal van de kaart door dat snerpend Brandend MaagzuurT Bennies blussen die zuurbrand in een wipt Als overtollig maagzuur - vanuit de maag tol hoog in de slokdarm - hel sluitsluk ib op iedere maaltud neem dan toch Rennle» Vanaf 'l moment dal Rennles beginnen te smelten op Uw tong en de weldadige ingre diënten Uw maag bereiken, zakt de pun en verdwiint al gauw volkomen Doe U zelf oiet langer Ie kort - leel Uw leven weer prettig en opgewekt - houdt Renoies bij de haod. Iedere Apotheker en Drogist leveren zo U graag. Ook omdal ze welen hoe feilloos ze zun. tegen brandend maagzuur

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5