Nederland Regeren kwestie in is van compromis Leids kantongerecht had zitting tot in de avond Ds. G. van Duinen: ..Laatste nederlaag was een schande" NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 24 FEBRUARI 1959 Agenda voor Leiden Dinsdag Prytaneum, 8 uur: Viro Leiden-Oegst- geest, spr.: dr. P. H. Pott over „Met de Van Goghs naar het land van de Rijzende Zon". Schouwburg, 8 uur: zesde abonnements voorstelling yan Haagse Comedie, „Brullen als 'n duif". Gebouw Prediker, 7.30 uur: Chr. boe ren- en tuindersbond afdeling Holland- Brabant, praatavond hoofdbestuur. Woensdag Schuttershof, 10 tot 22 uur: tentoonstel ling Ruys' kantoormachines. Burgerzaal, 3.30 uur: installatie Jeugd- natuurwacht. Schouwburg, 8 uur: K. en O., Haagse Comedie, „Brullen als 'n duif". Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst. Gebouw Hooglandse Kerkgracht 33a, 8 uur: kring Rijnland Broederschap Oud- Padvinders, H. B- Maitimo met films over Saoedi-Arabië. Museum Volkenkunde, 8 uur: luit. t.z. Ie kl. W. C. Lemaire over de marine- luchtvaartdienst, afd. Leiden'- Ned. Bond van oud-strijders en dragers van het Mobilisatiekruis. Den Burcht, 8 uur: afd. Leiden Ned Poli tie-Bond, toneelavond met opvoering van „Het begon in de nacht". Café Aniba, 8 uur: Leidse tuiniers- en bloemistenvereniging „Door eendracht Verbonden", jaarvergadering. De kleine Burcht, 8 uur: postzegelbeurs. Marekerk, 8 uur: Hervormde wijkge- meente Molenwijk, cfs. J. van der Wiel over „Toeschouwersvragen", declamatie van Henk van der Wiel, Fr. van der Reij- den, orgel, en zang van 't Centrum o.l.v A. Zaalberg. OEGSTGEEST, grote zaal Endegeest, T uur: filmavond. OEGSTGEEST: Irene, 8 uur: Poelgees- ter wijkgemeente, onderwerp: „Litera tuur of leesvoer". Donderdag Foyer gehoorzaal, 8 uur: K. en O.-lezing over merkwaardige dieren en mense Australië. Antonius-clubhuis, 7.30 uur: interscho- laire culturele ontmoeting. Zomerzorg, 7.15 uur: kamerkieskring C.H.U., spr. mr. K. de Vries, „Het chr.- historische beginsel als opdracht en als stuwkracht". Geref. kerk (vrijgemaakt) Herengracht, 8 uur: zangavond- Schuttershof, 10 tot 22 uur: tentoonstel ling Ruys' kantoormachines. Minister Van Aartsen voor A.R. te Leiden ■yOOR DE VERKIEZINGSVERGADERING, die de A.R. Statencentrale „Leiden" gisteravond in de stadsgehoorzaal hield, bestond een over weldigende belangstelling. De zaal was vrijwel tot de laatste plaats bezet toen de heer Chr. van den Heuvel de avond met een kort woord opende. Hij wees erop, dat deze bijeenkomst niet was belegd om politieke bekeer lingen te maken, maar om iets van waarde mee te geven aan degenen, die zelf propaganda willen voeren vooi de A.R. Partij, en bovendien om „de geest van de troep" zo fris en enthousiast mogelijk te doen zijn. Mr. J. van Aartsen, minister van verkeer en waterstaat, kreeg hierna gelegen heid zijn verkiezingsrede te houden, die verscheidene keren door een krachtig en spontaan applaus werd onderbroken. Minister Van Aartsen gaf allereerst een hij de scheiding terugblik op de jongste kabinetscrisis. Hij' merkte op, dat de directe aanleiding de igheid over de verlenging van de duur van enkele belastingverhogingen vrij onbelangrijk aandoet. Het was echter de laatste druppel, die de emmer deed overlopen, want „er zat meer". Zonder het belangrijk werk, dat de brede-basiskabinetten (waaraan ook de R. partij sinds 1952 deelnam) voor het Nederlandse volk hebben gedaan te wil len miskennen, moest de heer Van Aart sen toch wel wel constateren, dat het de laatste tijd niet ideaal meer was. Hij wees er daarbij op, dat het in het bijzonder de Partij van de Arbeid was, die steeds mee- kritiek begon te leveren op het voorlaatste kabinet, waarin toch vooral de socialistische ministers een belangrijk aandeel had den. Hieruit bleek dus een vrij ern stige onenigheid in eigen kring, onder meer ten aanzien van het Nieuw- Guinea-beleid en de loonpolitiek. Na de bekende Fakkeldrageredag, waar op mr. Burger zijn eisen stelde aan he toen nog zittende kabinet, bleef de kri tiek aanhouden, zelfs tot na de kabinets crisis. Minister Van Aartsen vroeg zich echter af, wie de kritiek de laatste twee maanden dan wel mocht gelden. De mi nisters van het interimkabinet, die nog geen enkele besluit van werkelijk belang hebben genomen? degenen, die alle maatschappelijke en sociale problemen vanuit de christelijke levensbeschouwing willen benaderen en de partijen, die daar- blijkbaar geen behoefte hebben. In dit verband zei de heer Van Aartsen met nadruk, dat liberalen en socialisten één ding volkomen gemeen hebben: zij stel- vrijzinnig-humanistische grondslag. Geloofspolitiek Aangezien de tweede sp-eker, drs. C. P. Hazenbosch, was verhinderd, werd na de pauze eerst gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Hierna sprak ds. G. m Duinen. Geref. predikant te Wasse- lar, een slotwoord. Ds. Van Duinen betoogde, dat de Progressief Gebouw Levendaal 1, 2.3D met dia's over schoonfnaak. Vrijdag Schouwburg, 8 uur: Boekenweek, Jour nalistencabaret met Pers-Vers. Pieterskerk, 7.15 uur: avondgebed. Stadsgehoorzaal (foyer), 8 uur: Cebuto- reisfilms. OEGSTGEEST, Het witte Huis, 8 uur: Vereniging Gemeentebelang met films over Afrika en het midden-Oosten. Zaterdag Gravensteen, 11 uur: opening strafrech telijk en criminologisch instituut aan- de rijksuniversiteit te Leiden. Rijksmuseum natuurlijke historie, Lange Raamsteeg 2a, 2.15 uur: Kon. Ned. Natuur- hist. Vereniging,excursie naar de para dijsvogels. Herv. jeugdhuis In de Moriaen, 8 uur: L.J.A.-natuurbeschermingsavond. Schouwburg, 8 uur: christelijke zang spelclub Staalwijk e.o., operette-uitvoe ring ter gelegenheid van het tienjarig Geref. jeugdhuis, Breestraat 19, 8 uur: C. Rijnsdorp voor jeugdverenigingen over „Bijbel en kunst". Van de universiteit Dinsdag: Kamerlingh-Onneslaborato- rium (Nieuwsteeg 18), 8 uur: prof. dr. E. W. Beth over „De grondslagen der wis- Woensdag: pauzeconcert in het Pryta- Woensdag: Pryteneum. 8 uur: prof. dr. B. H. M. Vlekke over „Het nationalisme in het Nabije Oosten". Films Casino (7 en 9.15 uur, zaterdagmiddag 2.30 uur): Mevrouw komt niet thuis avond (18 jaar). Donderdag: 't Is feest vandaag. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Liane, de witte slavin (14 jaar). Luxor (2.30 en 7.30 uur): De tien gebo den (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Onder de mantel van de nacht (18 jaar). Trianon (230, 7 en 9.15 uur): De wraak van Frankenstein (18 jaar). Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door apotheek Kok, Rapenburg 9, telef. 24807. De apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, telef. 26274, is door lopend geopend. Musea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch Garenmarkt 1 b: elke dag geopend tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 16 a Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 cn van 5 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden. Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot uur. Archeologisch Instituut, Rapenburg 26. •lke dag geopend van 9 tot 12 en van tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74, Het lijkt er meer op, dat de P.v.d.A.- kritiek zich blijft richten op het beleid van de (voornamelijk eigen) het voorlaatste kabinet. De heer VatT Aarteen vond de felheid van de P.v.d.A. wel begrijpelijk. Ten eerste is daar de teruggang van deze partij bij de laatste verkiezingen en daarnaast kreeg een zware brok te slikken door de op richting van de Pacifistisch-Socialistische Partij. Miste' bovendien de P.v.d.A. in het voorlaatste kabinet toch de invloed, die zij wilde hebben? Ten aanzien van de komende verkie zingen en het daarna te vormen kabinet stelde mr. Van Aartsen met klem, dat regeren in Nederland altijd een zaak is van het compromis ook straks zal dit zo big- ken te zgn. Dit wil echter niet zeggen, dat partij als de A.R.P. geen Invloed zou nen uitoefenen op het regeringsbeleid. Vóór alles is de A.R. partij voorstander sen christelijke regering en dit niet uit elektorale maar uit principiële over wegingen. Zo men beslist met begrippen als „progressief" en „conservatief" wil werken, dan kan van de A.R. party wor- gezegd, dat haar program van actie en met progressief is en zelfs veel progressiever dan dat van de P.v.d.A. De heer Van Aartsen kon de scheiding tus- conservatief en progressief echter niet erg waarderen. Veel belangrijker noemde hebben er blijk van gegeven, niet meer doordrongen te zijn van de noodzaak van christelijke poli tiek. Daardoor lag onder het poli tieke huis geen basis meer. De politiek debécle was vooral ook een geestelijke en daarom achtte ds. Van Duinen het goed, erop te wijzen, dat het op 12 maart om onze Heiland, Jezus Chris tus, gaat, Die weent als Jeruzalem Hem meer wil dienen. Christelijke politiek is beginseJpolitdek en beginselpolitiek is geloofspolitiek. De A.R. partij moet daar- de partij zijn van de gelovige mensen, mensen, die oprechte christenen zijn. Na dit opwekkende slotwoord werden staande twee verzen van psalm 89 gezon gen. Het christelijke harmoniegezelschap ,Concordia" te Leiden verleende een ge- vaardeerde medewerking aan deze avond. Verbeteringen aan de Da Costastraat De vernieuwing van de riolering in de Da Costastraat en de verbetering van wegdek en openbare verlichting kunnen thans niet langer worden uitgesteld. B. W. willen van de gelegenheid gebruik maken de rijweg, die zes meter breed is, verbreden tot zeven meter. Deze ver breding is aan de westzijde geprojec teerd, zodat de aan deze zijde in voetpad staande bomen moeten worden verwijderd. Door de verbreding krijgt de Da Costastraat een rechtlijnige aan sluiting aan de Frederik van Eedenlaan. De kosten worden begroot op f 130.000. T.b.c.-onderzoek op scholen in Leiden Kinderen beneden de vijftien jaar mo- geen niet meer deelnemen aan het bevol kingsonderzoek op t.b.c. door middel van schermbeeldfotografic. Het onderzoek zal nu moeten plaats hebben aan de hand van een tuberculinereactie. De netto- kosten van het jaarlijkse onderzoek op de scholen bedragen ƒ4250, welk bedrag B. en W. door de gemeente willen laten Elektrische installatie Blauwpoortsbrug De elektrische installatie van de Blauwpoortsbrug is niet meer bedrijfs- zeker. Tengevolge van de vergane toe stand, waarin onder meer de isolatie dei leidingen zich bevindt, zijn storingen in het algemeen moeilijk op te vangen. In verband met het verkeer is verder uit stel van het vernieuwen van de installa tie niet verantwoord. De kosten daarvan worden, zo delen B. en W. de raad mee. begroot op 137,000. Restauratie molen aan Kanaalweg Over de restauratie van de molen aan de Kanaalweg heeft het gemeentebe stuur volledige overeenstemming bereikt met G.S. De kosten hiervan bedragen 17.300, terwijl voor een hek om de molen 1000 zal moeten worden betaald. G.S. zullen de Provinciale Staten voor stellen de molen voor 1 aan de ge meente over te dragen en de helft van de restauratiekosten cn de kosten van het hek voor rekening van de provincie te nemen. De restauratie zal dan van gemeentewege worden uitgevoerd in over leg met een molendcskundige van de provincie. B. en W. van Leiden hebben de minis ter van onderwijs, kunsten en weten schappen inmiddels verzocht, een rijks bijdrage in de restauratiekosten te ver- Show van Gronheid in gehoorzaal Lente en zomer a la Boussac na hou en mist TWEE MAAL een stampvolle Stadsgehoorzaal heeft de stoffenshow van de firma Gronheid, v/h B. Rippe, gisteren weten te trekken. Of het'de opluchting was na alle kou en mist? Dat èn de faam van de stoffen- koning Boussac, die met eigen mannequins zou komen laten zien, wat er met zijn scheppingen is te bereiken, zullen wel oorzaak zijn gewepst van de grote toeloop. Teleurgesteld zijn de nieuwsgierige dames in ieder geval niet. Het podium teas met lentebloemen versierd, een weelde, waar de ruim honderd modellen met gratie uit konden stappen, vakkundig ingeleid door de heer Theo Kelders. Het tempo was vlot. De vijf Fran coises kenden het klappen van de zweep der regie wel: vak-mannequins op en top. De muzikale omlijsting van dit festival van de mode werd meesterlijk verzorgd door de pianist Eddy Sanchez. De modekoning Bous sac heeft begrepen, dat onze „teen-agers" met onweerstaanbare kracht hun eigen leventje opbouwen, ook op het gebied van de kleding. Vandaar de voor onze jonge dochters speciale lenteverrassing, de „Collection Quinze Printemps"die een eigen, nieuwe couture brengt, passend bij de gezonde levensstijl van frisse, actieve jonge meisjes. Wat de kleuren betreft: geïnspireerd als zij waren op de meesters van de mo derne schilderkunst, spraken zij wel zeer sterk aan, het rood van Bassano, het blauw van Matisse, het geel van Van Gogh en het zwart van Dufy. Wij zagen overwegend bedrukte ka toen. bloem- en fruit-motieven. Er was een stof, waarvan het motief was ont leend aan Japans lakwerk cn er waren ook enkele Spaanse modellen ingelast met een dessin, ontleend aan Delfts blauw!!! Deze laatste stoffen, toiles Es- pana, geven door hun bewerking de in druk van zuivere zijde. Draagbaar Het ls ondoenlijk alle stoffen te noe men: Toile Mambo, Toile des Antilles, Toile Calypso, Loveline, enzovoort, en zovoort. Alles katoen, vergis u niet! De modellen waren over het algemeen zeer draagbaar: een bonte reeks alleraardig ste strandenscmbles, witte blouses in com binatie met allerlei rokken, vooral in MINISTER VAN AARTSEN nederlaag, die de A.R. Partij bij de laatste verkiezingen kreeg te incas seren beslist geen eervolle was, maar een schandelijke. Vele christe- Zware boete voor doUemansrit Emser Dépêche eindigde hij f 15 hoete voor schoolhoofd elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling geopend van half 10 tof half 6, op zaterdag tot 5 uur. Academiegebouw, Rapenburg 73: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag. Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg 6: op maandag, woensdag en rijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 Instituut voor culturele anthropologic i sociologie van niet-westerse volken, Eerste Binnenvestgracht 33 a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 ur, behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museum De Lakenhal, Oude Singel 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Pilgrimfathers-hulsje, Boisotkade 2: elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 10 tot Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraat 1 b: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- traat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9' uur; zaterdag in 10 tot 5.30 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliotheek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van tot 8.30 uur 's avonds. (Deze opgaven gelden niet voor zo feestdagen.) Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: „Wat doe je in de kou?" educatieve tentoonstel- over het leven van de Eskimo's. Geopend tot en met 1 maart- Academiegebouw, Rapenburg 73: expo- tie over informele kunst, geopend tot 28 februari. De Lakenhal, 10 tot 4 uur: tentoonstel ling Wie was Vincent van Gogh? (tot 2 maart). De Lakenhal, 10 tot 4 uur: tentoonstel ling Schatten uit het Mauritshuis (tot 3 maart). Leids acad. hist, museum. Rapenburg 73: tentoonstelling „Beeldende kunst cives", van 5 tot 20 februari, geopend van 11 tot 5 uur (13 inzenders). Universiteitsbibliotheek Rapenburg, op werkdagen van 9 30 tot 5-30 uur: leven en werken van Scaliger (tot en m februari). Witte jasjes voor Leidse verkeersbrigadiertjes Vorig jaar heeft de Vereniging voo Veilig Verkeer te Leiden een verzoek ingediend om financiële medewerking het aanschaffen van witte jassen de jeugdverkeersbngades. Door de moeilijke financiële omstandigheden kon op dit verzoek toen niet worden inge gaan, maar B. en W. menen, dat er thans aanleiding is de vereniging in staat te stellen de nodige witte jassen aan te schaffen. Daartoe worde een bedrag van f2000 beschikbaar gesteld. Slachthuisbrug wordt vervangen Ten behoeve van het verkeer over de Maresingel dient de weg ter plaatse van het slachthuis te worden verbreed. Daar- hebben B. en W. een plan doen werpen tot vervanging van de Slacht huisbrug door een gronddam met ge' idbetonnen duiker. De weg zal i breedte krijgen van 8.10 meter, terwijl de singelgrachtzijde een talud met helling zal worden aangebracht andere zijde een trottoir ter breedte 2.70 m met een hekwerk, dat sluit aan het hek langs de terreinen het slachthuis cn de Fabrieken van Elektriciteit. Bij het Slachthuishaven- aan de noordzijde van het hekwerk, komt ook een talud. De dam komt 0.90 1 m lager te liggen dan de huidige brug. Dit maakt het nodig, dat de t fluitende gedeelten van de rijweg rottoir over een lengte van in taal 44 m op gelijk niveau worden ge bracht de rijweg moet over een lengte plm. 60 m tot 8,10 m worden breed, voorzoveel nodig met vernieuwing het wegdek. kosten van alle werkzaamheden zijn: ƒ63.500. Openbare kleuterschool aan de Oppenheimatraat Voor de thans in het voormalige Is raëlitische Weeshuis aan de Roodenbur- gerstraat gevestigde openbare kleuter school is een nieuw gebouw ontworpen Dp een terrein aan de Oppenheimstraat. De school zal drie leslokalen speellokaal bevallen. De totale kosten •orden geraamd op f287.300: onder f51.000 verwervingskosten voor hel f 13.900 voor meubilering en fering en f 3500 voor decoratieve aan- „Het Nederlandse portret' in De Lakenhal Van 22 mei tot 31 augustus wordt in het stedelijk museum De Lakenhal te Leiden een tentoonstelling gehouden, ge naamd Het Nederlandse portret, traditie en vernieuwing. Deze tentoonstelling geeft een overzicht van de ontwikkeling van de Nederlandse portretkunst, de hand van schilderijen, beelden, teke- ningen, grafisch werk en penningen, beginnen met Brcitner en Vereter tot de kunst van vandaag. teren behalve een ochtend-, een middag- en een avondzitting ook nog een nachtzitting beleefd. Het was of iedereen, die met de justitie in botsing was gekomen en zich gisteren moest verantwoorden voor de Leidse'kanton- rechter, een onuitputtelijke voorraad woorden had meegenomen om zijn daad nader toe te lichten qh te verontschuldigen. En zo men twijfelde aan eigen welsprekendheid, had men deze gezocht bij rechtskundig adviseurs. Toen de ochtendzitting al ruim drie uur oud was, waren er nog slechts twee zaken behandeld en zelfs een der advocaten begreep, dat het grootste geduld ergens een einde vindt. Want toen hij aan het slot van een uit gesponnen betoog een stapeltje arresten van de Hoge Raad tevoorschijn haalde, aarzelde hij even. De rechter keek hem vermoeid aan en toen sprak hij: Het zou misschien teveel tijd vergen deze arresten voor te lezen. Gretig werd er aan de andere zijde van de groene tafel geknikt en teleur gesteld borg de jurist zijn materiaal op. Zie vervolg aadsnieutv» op pagina 6 hem klem had gereden, had hg een valse lam opgegeven. De officier was zeer verbolgay en eiste 400 boete plus wederom één jaar ont zegging onvoorwaardelijk. De rechter :te er 300 boete van plus een half jaar voorwaardelijke ontzegging met een proeftijd van één jaar. De zaak waarin hij moest pleiten, was niet bepaald eenvoudig. Er waren drie ■dachten, twee verdedigers en een grootse verzameling getuigen, die nog werd uitgebreid, doordat de verdachten beurten weer als getuige in eikaars zaak werden opgeroepen. De oorzaak van deze ingewikkeldheid as het krijgertje spelen van twee auto mobilisten in de nacht van 27 november op de rijksweg onder' Sassenheim. Eerst reed de 37-jarige bloemenh^ndelaar uit Rijnsburg voor, toen ging de 40-jarige Amsterdamse schilder hem inhalen, op het moment, dat de Rijnsburger „de kop weer wilde nemen" gebeurde er iets, •aardoor de beide auto's tegen elkaar botsten. vas een botsing van geringe om vang, maar het was een „prestigekwestie" geworden en daarom wilden de beide be- stuudere hun auto op de weg laten staan, zodat de politie kon uitmaken, wi? de schuld had. Voordat de politie echter ter plaatse kon zijn, arriveerde er een derde auto mobilist en wel met een vaartje van over de negentig kilometer. De Rijnsburger en de Amsterdammer waren hem nog tege- gerend om hem tot stoppen te be wegen, maar de derde bestuurder was eerst tot stilstand gekomen, toen zijn eigen wagen en die van de schilder een wrak waren geworden. De officier eiste zestig gulden tegen de eerste twee verdachten en vijftig gulden tegen de laatste automobilist, omdat de >aal voorschrijft, dat voertuig tot stilstand moet kunnen bren- wanneer men op redelijke afstand obstakel op de weg ziet. De rechter vond de zaak kennelijk te Ingewikkeld, de knoop meteen door te hakken en maakte tegen één uur bekend, dat hij veertien dagen sohriftelijk vonnis zal wijzen. Onverzekerd Verfrissend door zijn eenvoud was later de zaak tegen een 42-jarige automo bilist uit Bennebroek. Deze had een jarige meisje autorijles gegeven op nogal drukke weg. Op een kruispunt wist het meisje het niet meer en gilde assistentie. In plaats dat de automobilist zijn handrem gebruikte, poogde hij de voetpedaal bij het meisje te bereiken. Ondertussen reed het mei6je zoals zij gi6teren verklaarde gewoon recht door, maar doordat een tuinhekje met bijbe horende tuin haar pad kruiste, was dit gewoon rechtdoor niet van erg lange duur geweest. De automobilist verantwoordelijke persoon en de officier eiste twee tientjes boete; de rechter maak te er 12 Een 52-jartge Lefdenaar, die plotseling met zUn rijwiel de weg overstak en daai door een automobilist tot zulke wondei lijke manipulaties dwong, dat deze tegen een paal terechtkwam, kreeg een boete van 30 na een els van 40. Deze boete Een volgende verdachte trof eenzelfde straf. Hij was 19 jaar en werkloos, doch deze laatste omstandigheid verhinderde niet, dat hij een proefrit ging maken op een bromfiets met zijn zusje achterop. Op de Maresingel gierde hij langB een auto en sneed de wagen op een dergelijke nier, dat de chauffeur een aanrijding niet kon verhinderen. „Deze manier den", zo sprak de offioier, „maakt brom fietsers bij het publiek gehaat". Verdachte bepleitte clementie omdat hij nog steeds werkloos is en alle schade moet betalen. Veertig gulden, eiste de officier; de rech- r deed er een tientje af. Verrassend De middagzitting, die door een mi< rechtscollege ongeveer tien minuten het sluiten van dc ochtendzitting werd ge opend, had een verrassend begin. Twee automobilisten moesten terecht staan, dat zdj door het rode knipperlicht van spoorwegovergang waren gereden. Het proces-verbaal was opgemaakt door 22-jarige employé van de Nederlandse Spoorwegen. Het was deze jongeman gis termiddag aan te zien. dat het opmaken processen-verbaal en het getuigen geen alledaagse bezigheden voor hem zijn. De rechter vond in beide gevallen aan leiding tot vrijspraak, omdat hij betwij felde. of de spoorwegman de nodige vaar digheid bezit in het taxeren van over tredingen op hun Juiste waarde. De volgende verdachte was eenzelfde overtreding ten laste gelegd, maar deze vond een vastbesloten politieman tegen- „Welk recht hebt u mij niet te geloven en de agent wel?", informeerde hij gramstorig bij de officier, die 15 boete tegen hem vroeg. „De officier neemt jan, dat u onwaarheid spreekt", zo do kantonrechter, ,,maar hij acht het waarschijnlijk, dat u zich vergist". En daar dit ook de mening van de rechter zelf was, handhaafde deze de boete op ƒ15. Onplezierig De 40-jarige Leidse chauffeur, die ervan verdacht werd aan de Haagse Schouw het verkeer in gevaar te hebben gebracht, hij van de Valkenburgseweg de rijks weg wilde oversteken, spreidde een in drukwekkend oratorisch talent ten toon. Daarbij bezorgde hij de agent, die hem had bekeurd, enkele oplezierige ogenblik ken, door te bewijzen, dat het verkeers- postje nog niet op het kruispunt had ge staan, nadat de agent had verklaard v; dót postje uit de overtreding te hebben gezien. Hg kwam er met vijf gulden af, nadat de officier twintig had gevraagd. Een Amsterdams praktizijn van 51 jaar kreeg vrijspraak, toen hij kon aantonen, dat hij zijn auto op de Rijneburgerweg meer naar rechts tot stilstand had kunnen brengen, omdat er een berg jw lag. De reohter aohtte hem niet schuldig aan het feit, dat een automobilist hem van echter had aangereden. Historisch Dolle rit Een nogal dramatische dolleman6rit was het gevolg geweest van het rijden zonder rijbewijs. Een 21-jarige student uit Was senaar was enige tij» geleden wegens ongeval dc rijbevoegdheid voor één jaar ontzegd. Op een avond meende hij toch even de kans waar te moeten de auto van zijn vader, toen op de Vink- weg in Voorschoten juist politiecontrole was, omdat men een paar Inbrekers zocht, die in Leiden waren gesignaleerd. De Jongeman raakte in paniek, negeer de het stopteken van de agent en kreeg even later een mobiele politiepatrouille achter zich aan. In roekeloze vaart gierde hij de Haagweg af naar Leiden en poogde wanhopig in de straten van hel Haagweg- kwartier de polltiejecp van zich af U schudden. Hij reed tuinhekken omver, schampte muurtjes cn reed dwars door Het Leidse 52-jarige schoolhoofd had werk gemaakt van zijn verdediging en begon met het Emser Dépêche, dat een6 oorzaak werd van oorlog tussen Frank rijk en Duitsland. Hij was tegen een bu6 gereden, toen deze op de hoek Warm on derweg een ruime bocht had gemaakt. De officier vond de verdediging van ver dachte, die het verkeereonderwijs op school ter sprake bracht, maar i eiste behalve 35 een voorwaardelijke intrekking van rijbevoegdheid voor drie maanden. De onderwijzer, die kennelijk voor het eerst met de rechter kennis maakte, vond het jammer, dat de officier zo boos op hem was en zei, dat dit niet zijn bedoeling was ge weest. Dit^begreep de rechter en hij kwam met het milde vonnis van f 15, zonder intrekking rijbevoegd heid. „Kan ik de boete meteen be talen?". vroeg het schoolhoofd, dat liever onmiddellijk weer met Vrouwe Jtistitia op goede voet wilde komen. „Als de o//icter in het vonnis be rust", vertelde de rechter. En de of ficier, die zich kennelijk nog uit zijn schooltijd herinnerde, dat onzeker heid een van de zwaarste straffen is, antwoordde grimmig, dat hij er nog over moest denken. Zodat de vrede nog niet kon worden getekend. Nadat een 31-jarlge Katwijker zijn auto in beslag genomen zag cn daarbij 70 boete kreeg, omdat hij met een vehikel waar alles aan mankeerde op de openbare weg was gekomen, begon er ver uur enig schot ln de zitting te komen. Aan de lopende band werden autobe stuurders, die met onjuist of zonder licht hadden gereden, veroordeeld tot straffen, variërend van 20 tot 7,50; kreeg Oegstgeestcr laboratoriumbcdicnde, wiens hond in een speelse bui schapen had op gejaagd 20; kreeg een 56-jarige veehou der uit Zoeterwoude, die ln alle argeloos heid zonder vergunning een kippenhok had gebouwd 7.50; cn hoorde een Leids opkoper, die van een kind lood had ge kocht en deze koop niet had geregistreerd het vrij zware vonnis van 100 boete e twee weken voorwaardelijke hechtenis. streepjes- en ruitdessin. Ook is de tijd voorbij, dat men de kleuren blauw en groen niet combinerend vondl Een zeer apart-rood-blauw-groen gestreept toilet met laag uitgesneden rug oogstte een daverend applaus. Een grapje van de haute couture in Parijs was de enorme kraag, waarachter opgezet het gezicht van de mannequin schuil ging. Het accent ook hier lag onge twijfeld op de taille, die weer op de normale plaats is terecht gekomen. Dc rokken waren zeer wijd geplooid cn ook wel klokkend. De halslijn was laag en wijd, zowel van voren als op de rug. De garnering schijnt uit veel strikjes te moeten bestaan. Na de pauze werd een schitterende collectie luxe cocktailtoiletten en kleine avondrobes getoond. Opvallend was een zwart-wit gebloemde getailleerde japon met schouderbandjes, laag uitgesneden in de rug en natuurlijk met strikjes. Soms werd onder een wijde rok een pan talon gedragen, die de functie van een petticoat had. Een lange nauwe rok met grote split opzij konden we niet bewon- De sluiting was traditioneel, net een bruidstoilet. De rok was van voren kort ging van achter over een in sleep. Apart hierbij stond de korte, zachtrose De charmante mannequins oogstten een dankbaar applaus, waarna ook made moiselle Thérèse Danteau, die haar ver zorgde, een welverdiende ovatie in ont vangst mocht nemen. Dc J. Chr. Geref. zondagsschool Leiden veertig jaar Volgende maand bestaat de Christelijke Gereformeerde zondagsschool tc Leiden veertig jaar. In 1919 is dc vereniging van deze zondagsschool opgericht door de he ren D. Kruit en W. F. Laman, van wie laatstgenoemde nu predikant in Canada is. In de loop der jaren werkten aan de school de zusters van ds. Laman, de da mes Oudshoorn en de horen Slcgtenhorst, Van Booren, Sleijser, Van den Broek en Lina. Vooral de heer Lina heeft haar tot grote bloei gebracht. Thans is dc heer H. A. van Ingen Schenau voorzitter van de school en hij beschikt over een aantal toegewijde medewerkers en medewerk- In 1931 sprak ds. Laman een herden kingsrede uit onder het motto „De eeuw van het kind, het Kind aller eeuwen." Vijf maart wordt het veertigjarige bestaan herdacht met een herdenkingssamenkomst in de kerk aan de Steenschuur. „Alles ter ere Gods zingt". Feikc Asma bespeelt het orgel, de heer C. Spaanderman decla meert, de heer Van Ingen Schenau zal een historische schets geven en ds. C. van der Weele houdt een toespraak. Gemeentelijke subsidie voor instellingen buiten Leiden :n W. stellen de gemeenteraad voor nste 11 ingen voor levens- cn gezins moeilijkheden buiten de gemeente Leiden met ingang van 1 januani 1959 een bij drage toe te kennen in de koeten dia deze instellingen ten behoeve van Leidse gezetcnen hebben gemaakt. Dit met dien verstande, dat deze over enig jaar per behandeld Leids geval toe te kennen bijdrage wordt vastgesteld op ten hoog hel bedrag, dat gelijk is aan het ge middelde over dat jaar ten behoeve van de Leidse bureaus voor leven»- en ge zinsmoeilijkheden uitgekeerde subsidie bedrag per behandeld geval. Alleen dan zal aan buiiten Leiden ge vestigde consultatiebureaus worden uit gekeerd voorzover te Leiden geen naar levensbeschouwing gelijksoortig bureau aanwezig is. zinkt echter In het niet by de civiele!tuintjes heen. Ten slotte, toen d« politie Griep Het staartje van de zitting werd ge vormd door een 64-jarige Leidse huis knecht, die zo'n last had gehad va griep, dat WJ drie oranje-bittertjes tot zich had genomen. In het verleden vol komen griep-vrij, had hij echter ook al Sport veldencom plex Kikkerpolder Het plan accommodatie hoofdveld c.a. sportveldencomplex Kikkerpoldcr om vat het kleedgebouw bg de hoofdvelden, overkapping ter lengte van 35 me un een gedeelte van de zittribune, de tribune-accommodatie met aanvullen de werken, de terreinverlichting van het halfverharde oefenveld, de elektrische lansluiting en de aanleg van de terrein- waterleiding. Wanneer het plan is ge realiseerd. zal de accommodatie van het sportveldencomplex zgn voltooid. Aangezien de raad voor de accommo datie van de bijvelden 44.500 beschik baar heeft gesteld cn sindsdien ten aan zien van het plan voor de overige vel den enige bezuinigingen zijn aange bracht, kunnen de kosten van uitvoering worden begroot op 349.600. verscheidene malen met de rechter kennis gemaakt wegen» dronkenschap en daar om eiste de officier 30 plu» drie dagen hechtenii voorwaardelijk. „En laat het nu nooit meer voorkomen", onderwee» hem de rechter. „Nee, edelachtbare", sprak dc hulskneoht berouwvol, „dc vol gende keer neem ik een taxi" „Maar dan een taxi naar het hul» van bewaring", vulde de officier dreigend aan. De hulsknecht boog rouwmoedig het hoofd en de rechter vonniste met 25. En toen het bulten al helemaal donker was, kwamen als laats ten een moeder en een vader, die hun kinderen niet naar school hadden laten gaan; ieder kreeg 7.50. Als enig lichtpuntje in dc lange, lange dag gold, dat men eindelijk er toe is overgegaan de scharnieren van de deur naar de publieke tribune van olie te voorzien, zodat men niet de gehele dag door een tergend ge piep werd geplaagd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3