Socialisten akkoord met einde staking ïlicmur £riks ctfe ÖTtraraiil Engeland soeverein op militaire bases Hoge Autoriteit mijnen voor februari 60 dicht Macmillan op bezoek in A-centrum Dulma Over N.-Guinea hoeft men niet te onderhandelen HONGERDOOD REDREIGT WILDE DIEREN IN BASSIN VAN KARIRA-DAM DINSDAG 24 FEBRUARI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN f7.50 per kwartaal; f 2.5? per maand; f 0.59 per week ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Famuieberichten fo.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11498 CHRISTEL!JK-HATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantaosticli l< ghrblfum thyn bert In teamsport" Minister Van Aartsen in Leiden REGEREN is kwestir van Zie pngirui 3 compromis Waarborgen voor Belgische kompels Prins Bernhard meer handel en emigratie Prins Bernhard heeft in Mexico mede gedeeld, dat een gemengde Nederlands- Mexicaanse .commissie gevormd wordt, om te trachten de handel tussen de beide landen te stimuleren en de Nederlandse emigratie naar Mexico uit te breiden. De Prins heeft verklaard, dat zijn be zoek in het belang is van het uitbreiden van de handel en het verbeteren van de betrekkingen met alle Latijns-Ameri kaanse landen. Hij zei, dat tot nog toe de Nederlandse emigratie naar Mexico klein geweest is, terwijl de handel vrij gering was. Nederlander in Zwitserland gearresteerd In Altdorf (Zwitserland) is gearresteerd óe uit Nederland afkomstige W. G. Deze bijna 50-jarige man wordt ervan verdacht in oktober van het vorig jaar betrokken te zijn geweest bij een bankroof in Lohr am Main. Bij deze roof werd een bedrag van 100.000 Duitse marken ontvreemd. G. werd al geruime tijd gevolgd, maar was moeilijk te grijpen. In Zwitserland ge lukte heit echter de hand op hem te leggen. Gedwongen vlaggen voor Ho Tsji Min Het Indonesische leger heeft bevolen, dat alle winkels, handelshuizen en opep- bare gebouwen te Djakarta moeten vlag gen ter ere van het bezoek van de pre sident van Vietmin, Ho Tsji Min, aan In donesië op 27 februari. Zij, die het bevel niet opvolgen zullen behandeld worden overeenkomstig de krijgswetten. Parti culiere ondernemingen moeten hun werknemers in staat stellen Ho Tsji Min te verwelkomen. IN BRUSSEL is vanmorgen vroeg overeenstemming bereikt over het einde van de staking in de Belgische mijnstreken, die tien dagen heeft geduurd. Volgens Associated Press is de overeenkomst in principe aan vaard door de socialistische vakbond. Zij voorziet in waarborgen voor de tewerkstelling van zowel ondergrondse als bovengrondse mijnwerkers. De leiders van de socialistische vakbond wensten zich niet onmiddellijk officieel te binden wat betreft het afkondigen van het einde der staking, maar zij verklaarden voldaan te zijn over de regeling die met de onder nemers is getroffen. In de loop van vandaag zouden zij deze regeling voorleggen aan de algemene commissie van de bond. Eerdere onderhandelingen tussen de Belgische regering, de vakbonden en de mijneigenaren waren in een impasse geëindigd, toen de socialis tische vakbond weigerde, zich tevre den te stellen met de beloften van de regering dat alle mijnwerkers die worden ontslagen bij het sluiten van de onrendabele mijnen in de Bori- nage ander werk krijgen. De overeenkomst werd vanmorgen be kendgemaakt door André de Staercke, president van de Belgische industriële federatie en Louis Majro, secretaris van de socialistische Algemene federatie van de arbeid. In een commentaar ran het Brus selse conservatieve blad Libre Bel- pique wordt vandadg gezegd: „Men kan zich alleen maar verheugen over de overeenkomst, waardoor een ein de zal komen aan de mijnstaking. Het is echter te betreuren dat de so cialisten een nutteloos en pijnlijk conflict hebben aangemoedigd. Zij hebben nu juist datgene aanvaard wat de bevolking van de Borinage al was aangeboden. Gistermiddag gaf de Belgische re gering een communiqué uit, waarin werd beloofd dat er nog dit jaar in de Bo rinage voor 5100 personen nieuwe werk gelegenheid zal worden gevonden: 2000 door overgang naar andere mijnen, 1500 door aanvullende werken en 1500 door vestiging in nieuwe bedrijven. Dit plan van de regering had instemming van alle partijen behalve van de vertegenwoor diging van het Algemeen Belgisch Vak verbond. De socialisten eisten namelijk, Troika met drie paarden voor Britse gast "PREMIER MACMILLAN van En geland is vandaag naar Dubna, 150 kilometer ten noordoosten van Moskou, gereisd om daar een enorme atoomoven te bezichtigen. Hij heeft de dag doorgebracht in het instituut voor atoomonderzoek, waar de Italiaanse geleerde Bruno Ponte- oorvo, die indertijd uit Engeland naar de Sowjetunie vluchtte, een van de belangrijkste deskundigen is. In de loop van de middag zou de pre mier in de Russische hoofdstad terug keren, waar om half zes in de Britse ambassade een receptie zou worden ge houden. Morgen zal hij zijn bespreking- met premier Chroesjtsjef hervatten. V gens zegslieden in Moskou heeft Macmil lan van zijn Russische collega een troika met drie zwarte paarden cadeau gekre gen. Een troika kan een rijtuig of een «lede zijn. In dit geval is het een slede. dat de besprekingen vlot verlopen. Hij ontkende de geruchten uit Londen, dat Engeland een niet-aanvalsverdrag zou hebben aangeboden. Wel is bekendgemaakt dat Macmillan en Chroesjtsjef overeen zijn gekomen, deskundigen besprekingen te laten voe ren over de culturele betrekkingen tus sen beide landen. dat voor 1960 geen mijnen gesloten zou den worden. De regering kon echter niet op deze eis ingaan, omdat ze tegenover de E.G.K.S. verplicht was de sanering van de mijnen door te voeren. Toen de mijndirectfes later toezeg den, dat iedereen aan werk gehol pen zou worden was een akkoord in beginsel mogelijk. Eerder op de dag hadden de vertegen woordigers van de Hoge Autoriteit de Belgische regering duidelijk gemaakt, dat de sluiting van de onrendabele mijnen in geen geval tot na januari 1960 kon worden uitgesteld. De Hoge Autoriteit stond erop, dat de produktie in de Bo rinage van 3,3 miljoen werd terugge bracht tot 2.1 miljoen ton. Anders zou het niet mogelijk zijn hulp te verlenen bij de readaptatie van de mijnwerkers en bij de overheveling van deze arbei ders naar andere industrieën. De kaarten lagen zo, dat bij een oven schrijding van het produktiequotum van 2,1 miljoen de Belgische mijnen de finan ciële hulp voor de sanering van de mij nen zouden verliezen. Deze hulp zou dit jaar ongeveer 700 miljoen francs bedra- Nieutv plan Onder de druk van de omstandigheden heeft de Belgische regering een plan ontworpen tot verbetering van de eco nomie van het land. De regering zou bereid zijn een bedrag van 25 miljard Belgische franken ter beschikking te stellen voor de strijd tegen de werkloos heid. Verder zou het plan inhouden, dat voor het gehele land een gas- en elektriciteitsbedrijf wordt opgericht. De socialistische vakbonden zouden met het plan akkoord zijn gegaan. Intussen blijft de Belgische regering er bij de Hoge Autoriteit op aandringen dat een crisis-toestand voor de kolen- markt wordt afgekondigd, wat wil zeg gen, dat ook de andere landen van de K.S.G. hun kolenproduktie moeten be perken. Morgen zullen hierover in Bonn besprekingen worden gevoerd. Aangeno men wordt, dat de Westduitse regering niet akkoord zal gaan met dit plan. In Charleroi, Patarages en La Lou- vrière zijn gisteren nog betogingen ge houden, waaraan duizenden mijnwerkers deelnamen Er deden zich geen inciden ten voor. De voor gisteren in geheel He negouwen uitgeroepen algemene staking is slechts gedeeltelijk een succes gewor- Menzies zet de zaken recht Koningin Ingrid van Denemar ken en haar dochter prinses Margrethe op de trap van het koninklijk paleis te Kopenhagen Zij traden bij een feestelijke ontvangst op als gastvrouwen, omdat de Koning wegens ziekte verstek liet gaan. Enorme telescoop De Britse regering heeft gisteren plan nen bekendgemaakt voor de bouw van een telescoop van 100 ton met een ope ning van 98 inch, de grootste die ooit in Engeland werd gebouwd. De telescoop zal worden geplaatst op het observatorium van Greenwich in Herstmonceux in Essex. Zij zal genoemd worden naar sir Isaac Newton, die naast zijn beroemde theorie over de zwaarte kracht de eerste reflecterende telescoop uitvond. De nieuwe telescoop zal ongeveer negen meter lang zijn. Zij zal 6.6 miljoen gulden kosten en het zal vijf tot zes jaar duren eer zij gereed is. De grootste bestaande telescoop in' Greenwich heeft een opening van slechts 36 inches. Miljoenenorder van de landmacht De N.V. Kemper en Van Twist heeft van het directoraat-materieel landmacht een miljoenenorder ontvangen voor in haar fabrieken te assembleren Willy's Jeeps. Zij zal daarbij in ruime mate ge bruik maken van door de Nederlandse industrie te leveren onderdelen en mate rialen, zoals banden, glas, accu's, kappen, kaptogen, banken, radiateuTS, schok- brekers, lakken, aanvullende verlichting en bekabeling. Dit is mogelijk dank zij de medewerking van de D.M.L. an nauwe samenwerking met de Willy's Overland fabrieken, waarvan Kemper en Van Twist de vertegenwoordiging heeft overgenomen van de Ned. Kaiser Frazer-fabrieken. Nederlands Nieuw-Guinea, welke Neder lands soevereiniteit erkent, maar de toekomst denkt aan zelfbestuur, aldus heeft de Australische premier. Robert G. Menzies. heden in het parlement ver klaard. Hij gaf een aanvulling van de bewoordingen in het gezamenlijk com muniqué van de Australische cn Indone sische ministers van buitenlandse taken. Cascy en Subandrio, waarin verklaard werd, dat Australië zich niet zal ve ten tegen een Nederlands-Indonesische overeenkomst inzake Nieuw-Gulnea. mits deze op vreedzame wijze tot stand komt. Menzies verzekerde, dat de erkenning van een dergelijke overeenkomst alleen van toepassing kan zijn „indien en na dat" overeenstemming tot stand gekomen is. Tegenover Subandrio had Menzies verklaard: „Als wij bij de Nederlanders zouden aandringen op onderhandelingen, zou dit betekenen, dat wij de soevereini teit wensen gewijzigd te aien. Dit zou een duidelijke verandering in onze politiek zijn. Wij zullen het niet doen. Wij zullen daarom niet pleiten voor onderhand»- Menzies had voorts tegen Subandrio gezegd: „Wij zijn in hoge mate betrok ken bij de toekomst van de inheemse bevolking van Nieuw-Guinea. Wij ont wikkelen ons eigen deel op een wij", die naar wij hopen te zijner tijd zal leiden tot zelfbeschikking. Wij verwachten een soortgelijke politiek in westelijk Nieuw- Guinea". Volgens Menzies schijnt het menings- Berenjacht Gisteren heeft Macmillan plotse ling een berenjacht afgezegd, om meer tijd te hebben voor de persoon lijke besprekingen met Chroesjtsjef. De premier deed dit tijdens een overvloedig diner in de Britse am bassade, waarbij hij door Chroesj tsjef werd geprezen als „de man van de vrede". Wat tussen Macmillan en zijn Russische «mbtgenoot is besproken, wordt streng geheim gehouden. De perschef van Mac millan deelde gisteravond slechts mee OUD-PREMIER PIERRE FRIEDEN OVERLEDEN Pierre Frieden, de roomskatholieke premier van de demissionaire regering te Luxemburg, is gisteravond plotseling te Zurich overleden. Hij is 66 jaar ge- teerden. Witboek over Cyprus-akkoord Vliegtuigje op rijksweg De man die gisteren tussen Lei den cn Ypcnburg op de nieuwe weg Amsterdam-Rotterdam plotse ling een Piper Cub van de lucht macht op zich af zag komen, zal wel even raar hebben staan kijken. De piloot van het verkennings vliegtuigje was door de mist over vallen en besloot een voorzorgslan ding te maken. De enige geschikte plaats was de verkeersweg. Auto bestuurders houden echter meestal geen rekening met vliegtuigjes, die. hoe klein ook, toch altijd de af metingen van normale auto's ver te bovfn gaan. Gelukkig voor de vlieger was daar die man en hij slaagde erin hem met gebaren dui delijk te maken dat het zijn bedoe ling was te dalen. De man begreep zijn opdracht en hij kweet zich uitstekend van zijn taak. Hij legde het verkeer stil, zodat de piloot sergeant-vlieger Ensink, een keu rige landing op een gloednieuwe landingsbaan kon uitvoeren. verleden week m Londen ia ge tekend, waarborgt de absolute Britse controle op twee gebieden van het eiland voor gebruik als militaire bases, zo heeft de Britse regering gisteren in een witboek bekend gemaakt. De grenzen van deze gebieden lopen door met name genoemde dorpen en op de bases en het omringende gebied blijft het Britse gezag onverminderd van kracht. Zowel Griekenland, Turkije als de Cyprische republiek zullen afdoende irborgen geven voor een ongestoord gebruik van de bases. Ook krijgt Engeland bepaalde haven faciliteiten >n Famagusta, het gebruik het vliegveld in Nicosia en het recht - zijn vliegtuigen om zonder enige beperking over het gebied van de Cy prische republiek te vliegen. In het witboek wordt verder verklaard dat Engeland, Griekenland en Turkije onafhankelijkheid van de nieuwe re publiek zullen waarborgen. Het eiland en leger krijgen van 2000 man, dat zestig procent uit Griekse Cyprio- a voor de rest uit Turkse Cyprioten bestaat. Met Griekenland en Turkije zal Cyprus •erder een militair bondgenootschapsver drag sluiten en in alle overeenkomsten met Engeland, Griekenland en Turkije als de meest begunstigde natie worden behandeld. Binnen drie maanden na ondertekening van de noodzakelijke verdragen zal de nieuwe republiek een feit zijn Men ver wacht dat dit 19 februari 1960 is, de da- waarop de grondwet in werking moet zijn getreden. Het is de nieuwe republiek verder verboden een hele of gedeeltelijke unie met een ander land aan te gaan. evenals een gedeeltelijke onafhankelijkheid, d.w.z. het verdelen in een Griekse en een Turkse staat. Grondwet In het witboek wordt een groot aantal punten genoemd, dat moet worden opgenomen in de nie Cyprische grondwet, die door een on middellijk te benoemen commissie wordt opgesteld. De voornaamste zijn: De president zal een Griek en de vice-president een Turk zijn, die door de beide gemeenschappen voor vijf jaar worden gekozen cn bij wie de uitvoerende macht komt te berusten. Onder bepaalde omstandigheden zul len zij het recht van veto kunnen uit oefenen. Jungle-drama in Zuid-Rhodesia TN HET BASSIN van de onlangs vol- tooide Kariba-dam in Zuid-Rhodesia is een aantal mannen bezig met een vreemde en gevaarlijke opdracht: met twee boten trekken zij er dagelijks op uit om de wilde dieren te vangen, die zich op kleine eilandjes in het kunst matige meer bevinden en door voedsel gebrek en stijgend water worden be dreigd. Dit werk is niet zonder gevaren, want de beesten, waaronder olifanten, slangen tijgers, antilopen, leeuwen, stekelvarkens en slangen, zijn vaak buiten zichzelf van angst en honger en verweren zich uit alle macht tegen de mens. die hen in dit ge val in veiligheid wil stellen. Er zijn dan ook heel wat dierenredders. die door het in paniek geraakte wild buiten gevecht zijn gesteld en men komt handen tekort om de beesten vóór het te laat is van de eilandjes weg te halen. De organisatie van dierenbescherming heeft er bij de regering reeds op aan gedrongen meer personen bij het gevaar lijke werk in te zetten en talrijke vrij willigers hebben zich al gemeld. Men wordt echter niet geaccepteerd, voordat de regering er zich van heeft overtuigd dat de vrijwilliger een levensverzeke ring heeft afgesloten Met de grote dieren zoals buffels en olifanten heeft men niet zoveel last, daar deze zwemmend het land kunnen berei ken als zij door de boten in de goede richting worden geleid. De moeilijkheden beginnen pas slangen en andere dieren, die niet kun nen zwemmen en met de hand of net gevangen moeten worden. Men heeft nu voorgesteld om op deze beesten met pijlen te schieten, die de punt van een verdovend middel zijn voorzien Men hoopt ze daarmee tijdelijk buiten gevecht te stellen, zodat makkelijk naar het vasteland vervoerd kunnen worden Misschien lossing van de moeilijkheid met leze -ilde dieren, die door de ook in Afrika Eén Turk zal te allen tijde hetzij mi nister van buitenlandse zaken zijn of de portefeuille van financiën beheren. 3 Het Huis van Afgevaardigden 'wordt voor vijf jaar gekozen cn bestaat voor 70 procent uit Grieken en voor 30 pro cent uit Turken. Dezelfde verhouding geldt voor de ambtenaren van de be stuursdiensten. De opperbevelhebber van het lege dat door Griekse en Turkse officieren zal worden opgeleid, zal het ene jaar een Griek, het volgende een Turk het derde een Cyprioot zijn. 5. Ben uit drie leden bestaand Opperste Gerechtshof zal uitspraak dc ecentuele bestuursgeschillen. De leden zullen een Griek, een Turk neutrale verschil in Australië voortgekomen te zijn uit de woorden „tal zich niet ver- n tegen een overeenkomst". Deze woorden zijn uitgelegd alsof zij beteke ien, dat Australië het tot stand brengen •an een dergelijke overeenkomst zou lanmoedigen. „Dit is onze houding niet •n dit is Subandrio zeer duidelijk mede gedeeld. Dat kan onze houding niet zijn. Jarenlang hebben wij niet alleen de Ne derlandse soevereiniteit gesteund, maar ook Nederland steun gegeven in de Ver- nigde Naties. Australië heeft zó duide lijk rekening gehouden met het Neder lands bestuur, dat op 6 november 1957 de Australische en Nederlandse regenn- in het openbaar gezamenlijk over eengekomen beginselen hebben neerge legd voor de ontwikkeling van oostelijk westelijk Nieuw-Guinea". Met het oog op deze verklaring, zeide Menzies, heeft Australië een levende blij vende belangstelling voor het resultaat an alle onderhandelingen als Nederland rijelijk hiertoe zou besluiten. Wij ver wachten natuurlijk, dat onze stem ge hoord wordt in zaken, die de toekomst Nieuw-Guinea raken. Wij weten nieta enig Nederlands plan om te onder handelen, maar het is duidelijk, dat alle onderhandelingen verband houden met reeks aspecten van de toekomst van westelijk Nieuw-Guinea en zijn bewoners. Het is jammer, dat de vriendschappe lijke. openlijke en hoffelijke besprekingen Subandrio aanleiding gegeven heb ben tot dergelijke heftige reacties. Als deze kritiek de betrekkingen zou scha den, welke versterkt zijn doRr het bezoek Subandrio, zou dit een stap achter uit betekenen, aldus Menzies. Meer vluchtelingen naar Nieuw-Zeeland Licht lichamelijk gebrek geen bezwaar meer Nieuw-Zeeland zal, als eerste van de ;rote emigrailelanden, een klein aantal /luchtellngen-gezlnnen toelaten, waaron der zich personen bevinden met lichte lichamelijke gebreken, zonder dat de ze- likclijke garantie moet worden ge- geVen dat de emigranten nimmer ten laa- »n de staat sollen komen. Onder de groep emigranten <Uc zich 17 maart i<n Rotterdam zullen inschepen, bevindt zich bijvoorbeeld een Hongaar* technisch tekenaar, wiens ene been een paar centimeter korter is dan het an dere. Volgens een woordvoerder van het bureau van de hoge VJ4.-commis- saris voor het vluchtelingen wezen was de tekenaar voordien door de Verenig de Staten, Canada en Australië als emi grant afgewezen. Ook een andere Hon gaarse vluchteling, die tijdens do op stand van 1956 drie vingers van de rech terhand verloor, kan thans naar Nieuw- Zeeland emigreren. Ook hij was door de Verenigde Staten en Australië ge weigerd. Een V.N.-woordvoerder in Wenen deelde mee dat zich nog 30.000 vluchte lingen in kampen bevinden in afwach ting van emigratie-visa. Hiervan zijn ciroa 14,500 Hongaren, die nergens wor den toegelaten omdat ze een of andere gebrek vertonen. Pianist Theo Bruins onderscheiden De Stichting The Harriet Cohen Inter- national Music Awards" heeft de „Harriet Cohen Beethoven-medal for piano" toege kend aan de Nederlandse pianist Theo Bruins. Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Plaatselijk enkele opklarin- Z&ZZ ficn en bijna overal droog ^4X3 weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke Vkj,- zuidwestelijke V.N.-lid Het is vrijwel zeker dat Cyprus het lidmaatschap van de Verenigde Naties zal aanvragen, doch naar in Nicosia ver luidt voelt Makarios er niets voor dat Cyprus toetreedt tot de N.A.V.O. Dit zou voor de jonge republiek te grote moei lijkheden met zich brengen. Om uit te maken of de Cyprische republiek lid zal blijven van het sterlingftebied, wordt speciale commissie in het leven geroe pen. die haar zetel in Londen krijgt Kolonel Grivas, de leider van de Grieks-Cyprische verzetsorganisatie Eoka, zal in de nieuwe republiek vermoedelijk een belangrijke plaats krijgen. Waarschijnlijk zal de ver zetsleider, die zich nog steeds borgen houdt, worden overgebracht naar Griekenland en pas naar het voortschrijdende techniek uit hun natuur-eiland terugkeren wanneer Makanos iijke element werden verjaagd. lala president in functie is. wind. (Opgemaakt om ZON EN MAAN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur l 1 él 11 Helsinki stnckhnln zw tww Kopenh half bew mi«t Bruss*: r£h bcw Parijs goh bew :Vt ozo windstil OZO

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1