Zonder bandenpech klinkers van de over de Borinage Buitenlandse mijnwerker voelt zich ten achter gesteld Algemene staking Henegouwen iti Goed heertje K.L.M.-straalvliegtuigeii starten 1 april 1960 Sint-Pieter was weer in Grouw ZATERDAG 21 FEBRIARÏ 19.>9 Hel land van de rustige stakers Van c FJ De oorzaak is voor de hand lig gend. In de Borinage bevindt zich de kern van de zevenduizend kom pels en klerken, die door de voor genomen sluiting der onrendabele mijnen elders ondergebracht moe ten worden. De staking is daar be gonnen en heeft daar enkele dagen lang geïsoleerd voortgesudderd. Pas donderdag jl. zijn de zestig duizend mijnwerkers uit andere delen van Wallonië erbij gekomen De laatsten zijn dus slechts sym pathisanten. die niet onmiddel- sympathisanten. die niet onmiddel lijk door de maatregelen der rege ring bedreigd worden en die, door het loon dat ze derven, liever van daag dan morgen aan de slag willen gaan. Hoewel de barricades thans speciale verslaggever) BERGEN (België), maandagmorgen DE KOLENBEKKENS van Wallonië is het dit weekeinde bijna net rustig geweest als op andere zaterdagen en zondagen. In de trieste, eenvormige dorpen van de Borinage was het overal hangen en verlangen: hangen uit verveling en verlangen uit lust tot activiteit. De kompels met hun grauwe petten en jekkers hadden het niet en lieten hun gespierde handen lusteloos in de zakken van hun broek hangen. Sigaret na sigaret werd opgestoken en degene, die iets wilde zeggen, ontmoette de grootste onverschilligheid. De staking duurt thans een dag of tien. Iedereen is er nu wel van overtuigd, dat zij geen uitzicht biedt, althans niet het uitzicht, i dat in de aanvankelijke eisen der leiders werd samengevat. „Het zal 1 wel weer tot een compromis ko- men," zei een stakende kantoor bediende van een binnenkort te sluiten mijn in Jemappes tegen ons. „waarbij alles hetzelfde blijft en elke partij probeert zo min mogelijk gezicht te verliezen Anderen echter zijn minder pessi mistisch gestemd en hechten nog al tijd waarde aan de staking, ondanks de duidelijke mislukking van het opzetje, dat door de socialisten in de binnenkamer werd uitgebroed. „Ook al gaan we zo meteen aan het werk. zonder dat er aan het besluit om de onrendabele mijnen dicht te gooien iets verandert, en ook al komt er van ie nationalisatie der energiebedrijven niets," verklaarde een stakingsleider. ..dan heeft men in Brussel toch in ieder geval gemerkt, dat we niet met onze belangen laten spotten.... Ik geloof, dat onze actie groot nul. heeft gehad, al zou het alleen maar zijn, omdat de regering thans spoedig met vastomlijnde plannen voor haar tlructurele hervormingen moet ko- De verwachting is, dat de staking randaag waarschijnlijk een nieuw hoogtepunt zal bereiken, alvorens als een pudding in elkaar te zakken. Plaatselijke actie-comite's hebben na melijk een algemene staking uitge roepen en het is zo goed als zeker, dat vele bedrijven in Wallonië niet zul len of niet kunnen werken. De leden van de socialistische bond van me taalarbeiders blijven in ieder geval thuis, evenals de links georiënteerde transportarbeiders. De mate van het succes zal voornamelijk afhangen van de macht der provoeatie de vreees dus, die er heerst om als onderkruiper betiteld te worden en van de be langrijkheid van plaats, die een sta ker in het bedrijf, waar hij werkt, inneemt. Ook in Brussel wordt vandaag grote activiteit verwacht, zij 't op geheel ander niveau. Vertegenwoordigers van de regering, van werkgevers, van werknemers en van Kolen en Staal Gemeenschap zullen elkaar daar ont moeten om. zoals het heet, uit de impasse te komen. De besprekineen zijn een vervolg op die van zaterdag, welke de socialistische vakbondslei ders min of meer hebben laten mis lukken. Niet alleen de kolenbekkens zijn een onderwerp van zorg. maar ook de economische en financiële voorzieningen, die in België moeten worden getroffen om het werkloos heidscijfer van ruim vierhonderd duizend naar beneden te brengen VERSCHILLEN 2'^TERDAG hebben we nog eens het hele gebied van de Borinage doorkruist, dat van het zogenaamde Centrum met als voornaamste plaats La Louvière en dat van de Sambre en Charleroi. Merkwaardig waren de verschillen, welke we constateerden. Plaatsen als Cuesmes, Jemappes. Quaregnon en Frameries alle in de Borinage verkeerden in een iet wat onnozel aandoende stakingssfeer, terwijl in het overige deel van het Waalse kolenland zo goed als niets van de staking was te merken. Jeeps met gendarmes zagen we daar bijna ®iet en vele mijnwerkers hadden van de nood een deugd gemaakt door ■etjes voor hun vrouw boodschappen Zo was het in de afgelopen dagen in Chapélle les Hérie- mont: lusteloze stakers die wel een rel zouden willen maken, maar het niet doen omdat de al even tam optredende politie er immers is. En zo was het ook in de meeste plaatsen van het Belgische mijngebied. hele Borinage zijn verdwenen en verkeer ook niet langer door piketten wordt lastig gevallen, is het toch al tijd nog een hele kunst om zonder bandenpech de streek door te komen. Op vele plaatsen liggen nog scherven van stukgegooide bierflessen en brijzelde dakpannen, terwijl de „kin derhoofdjes", welke werden opgeno men, schots en scheef zijn terug gelegd. De stakers stellen er geen prijs meer op spoorwagons om te kantelen of straten open te breken. Ze hebben in feite alleen zichzelf er mee gedu peerd. want de bakker kon niet langer bezorgen, de dokter en de ver pleegster konden er niet door en eigenlijk 't ergste de grote vracht wagens van de bierbrouwerijen ble ven weg ZAKGELD OP Toen we Jemappes binnenreden, stonden overal op 't marktplein groepjes stakers, wier zakgeld dus danig was geslonken, dat ze niets meer konden verteren. Hun mee i fortuinlijke collega's zaten achter eei glas bier in de talrijke cafés, terwijl het jonge volk zich met de nikkelen ballen van de trekkast en met juke box' trachtte te vermaken. Als Nederlander kost het vrij veel moeite een gesprek met de Borsan te beginnen. Een Vlaming is in zijr gedachtengang ook een soort Neder lander en op Vlamingen is hij m eenmaal niet bijster gesteld. Gewe tenloze lieden hebben verder niet ge- Hoge Autoriteit uitgenodigd voor nieuw gesprek verbond heeft zich achter de voor vandaag in de provincie Hene gouwen uitgeschreven algemene staking gesteld. Het vakverbond, dat overwegend socialistisch is, eist de naasting van alle mijnen en andere energiebedrijven en noemt de hui dige stakingsgolf „de opstand van de Belgische arbeiders tegen de werkloosheid". In Henegouwen, waar ook de kolenbek kens van de Borinage liggen, zijn al on geveer 100.000 mijnwerkers en arbeiders uit de nauw bij de mijnbouw betrokken industrieën en van de openbare diensten Het vakverbond zegt verder dat het werkloosheidscijfer van 350.000 aantoont, dat België een van de Europese landen is, dat het zwaarste door de afgenomen werkgelegenheid is getroffen. De stakers, gesteund door socialistische en roomska- tholieke vakverbonden, eisen dat er nieu we industrieën zullen worden gevestigd tegelijk met het sluiten van de onrenda bele mijnen in de Borinage. De besprekingen tussen de Belgische ministers, afgevaordigden van de werk nemers en dc werkgevers hebben zater dag geen resultaat opgeleverd. Vandaag zou men opnieuw trachten tot een over eenkomst te komen. Wel heeft mei sloten de Hoge Autoriteit van de Euro pese Kolen en Staal uit te nodigen, daar men van mening is dat de staking! België verband houden met een Europese kolencnsis in wijder verband. De Belgische premier Eyskens heeft terdag tegenover de werkgevers en we nemers een uiteenzetting van de eco mische toestand gegeven en enkele rege ringsplannen ter bestrijding van de loosheid bekendgemaakt. De regering wil een soort economisch programma uitwerken, waarvan de ui voering kan worden toevertrouwd aa maatschappijen voor gewestelijke cconi mische expansie in de vorm van tussci gemeentelijke maatschappijen. Om de ii vesleringen te vergemakkelijken, zou i grote krediet-faciliteiten worden voo zien. Ook zou een uitgebreid programma van openbare werken ter waarde vele miljarden worden overwogen. aarzeld de tegenstelling Vlaanderen- Wallonië in het conflict te brengen Brussel zou de dood van de Borinage als industriegebied op 't oog hebben en kreten als: „Al het geld. wordt in Vlaanderen geïnvesteerd' of ,.'t Wordt tijd. dat we ons bij Frankrijk aan sluiten" hoort men herhaaldelijk na galmen. Met een biertje doet men. zelfs als Nederlander, echter veel en als dan een Italiaan naar voren komt en met vuur van het zuiden in de ogen zijn grieven gaat opsommen, dan krijgt men toch ook weer een beeld van de tragiek in deze trieste streek was een slanke, donkere Siciliaan. met „tochtlatten", die ergens ter hoogte van zijn oorlellen ophielden met een adem, die naar knoflook rook. Wat denk je van de buitenlanders hier," vroeg hij uitdagend, die bijna, zestigduizend Italianen, Spanjaarden, Polen en Hongaren, die na de oorlog België zijn gelokt om de slag om de kolen te winnen?.... Ze heb ben gezinnen gesticht, grote gezin- zelfs. en hele dorpen worden door hen bevolktTerug kunnen ze niet, of beter: willen ze niet, omdat en dit geldt zeker voor Italië lood om oud ijzer blijft in België of in het vaderland werkloos te zijn. Voila étrangèr, e'est la situation exactement!Als ik in Holland wonen en we zouden beiden als mijnwerker op straat komen te staan, wie denk je dat de autoriteiten dan eerder helpen: jou of mij? HEMD EN ROK Het is de grote vrees, die de vreem de mijnwerker in Wallonië bevangen heeft: ten achter gesteld te worden bij zijn Belgische collega. En dat dit juist in het leven is en niet in de dood Marcinelle wordt in dit verband herhaaldelijk naar voren gehaald steekt de buitenlander 't meest. Hij gelootf niet in de belofte van Brus sel. dat er voor iedereen, die als ge volg van de sluiting van een mijn op straat komt te staan, werk zal 1 den geschapen. Zijn redenering is ge baseerd op dc theorie van het hemd cn de rok en zijn verwachting is. dat hij op de laatste plaats in het sane ringsplan zal komen. We hobbelden verder over de klinkers van de Borinage. door die eindeloze en vaak zo troosteloze straten, die zo ver van Nederland met zijn nette tuintjes en glimmend gezeemde ramen lijken te liggen. En of we nu in Flénu waren, in Paturages. in St. Ghrislain of in al die andere plaatsen met die weidse namen, overal stonden of hingen de stakers, overal waren de cafés vol en overal waren de blikken ever onverschillig. Van de gendarmes hebben wi eigenlijk alleen maar schimmen ge zien. schimmen achter de ruiten var gesloten jeeps en achter mica regen- sche'rmen van motorrijwielen. Maar ze waren er en ze kwamen altijd net op tijd om ivanordelijkhcid en al te grote baldadigheid te voorkomen. Toen een groepje stakers een trein met werkwilligen uit Frankrijk wil de tegenhouden, grepen ze in en ooi toen jonge raddraaiers een hoofdweg wilden barricaderen. Hun inlichtin gendienst werkte uitstekend, overigens niet inhield, dat alle tips even betrouwbaar waren. Van dit laatste wist een nog steeds verontwaardigde „patron" van drankhuis in Cuesmes te vertellen. Zaterdagnacht hadden de gendarmes alles bij hem thuis overhoop gehaald, omdat ze op grond van een anoniem telefoontjes vermoedden, dat hij wa pens cn explosicven verborgen hield. Er was niets gevonden „vanzelf niet," zei de man bitter. „Ze gelov toch niet dat ik kruit in plaats v bier uit een vaatje tap?De mt die met dit gelapt heeft," schreeuwde hij er nog eens nijdio achter aan. „zal er van lusten!Ik heb al een flauw vermoeden wie het is! HET BERGDORP Neon Ama- roussion is een van de vele bergdorpen in Griekenland, die in de jongste oorlog vol komen werden verwoest. In zeven opeenvolgende Duitse aanval len werd het in een ruïne herscha pen. Geen van de 115 woningen, stallen en schuren bleef gespaard. En de verwoesting werd door een guerilla-oorlog nog zodanig vervol maakt. dat er nog slechts 30 gezin nen in provisorische onderkomens in het dorp wonen. „De problemen van ons dorp zijn zo talrijk," zo heeft de burgemeester aan de wereld laten weten. „Een van de belangrijkste is echter de watervoorziening. De dorpelingen maken momenteel gebruik van een bron en stellen zich daarbij bloot aan allerlei besmettingsgevaar. Bo vendien levert dezer bron niet vol doende water. De grond kan dan ook niet worden bevloeid, zodat meer dan 30 ha bouwland ongebruikt blijven liggén. De bewoners van ons dorp zijn daardoor soms van hun dagelijks brood verstoken. Tocli is er wel water in de buurt. Er zijn nl. drie bronnen op een afstand van ms dorp en deze 'ervloedig water." Om dit water daar te krijgen waar het nodig is zijn pijpen no dig en de midde len om die pijpen aan te schaffen ontbreken te enenmale. Daarom doet de burge meester van Neon Amaroussion een beroep op de wereld zijn dorp te helpen. Deze oproep heeft bij tal van jon geren in den lande weerklank ge vonden. Onder het motto: „Wees een keertje het goede heertje" heeft de groep Wereld '59 een folder ver spreid, waarin wordt voorgesteld liet Griekse dorp een kilometer pijp aan te bieden. „Wie wil helpen," zo zegt de folder, „kan zijn meter of meters pijp kopen door storting van een rijksdaalder of een veelvoud daarvan op giro 64.53.00 ten name van Novig te Den Haag. onder ver melding: Water in zicht." We geven dit allemaal maar even aan u door. Invoering op de grote lijnen 4 LLE GROTE LIJNEN zullen in de toekomst door straalvlieg tuigen worden gevlogen," verklaar de de heer I. A. Aler, president directeur van de KLM zaterdag op Schiphol. Met dc directeur van de maatschappij, mr. J. van der Wiel, had hij een bezoek van drie dagen aan Los Ajigeles gebracht, waar hij zich op de hoogte heeft gesteld van de nieuwste gegevens over de in aanbouw zijnde straalverkeersvlieg- tuigen. besteld. de rste acht 1960 afgeleverd zal 1 april van d DC-8 op de route i gebruiken en daarn; continentale lijnen, onder meer route over de Noordpool naai Naast deze defintieve order v stuks loopt er nog een optie op /es DC 8's bij de Douglasfabriekeri Van dc aalf bestelde Lockheed Electra's, de viermotorige sch roef-turbine vliegt ui sen, wordt het eerste toestel reeds in sep tember van dit jaar afgeleverd Mede -voor de financiering van deze toestellen heeft de KLM de/c week een lening van converteerbaar achtergestel de obligaties tot een bedrag van 1? mil joen dollar aangekondigd. Met drie mil joen dollar uit eigen middelen en een krediet van 20 miljoen dollar, waarover onderhandelingen met enkele Ameri kaanse banken worden gevoerd, zijn dan voldoende gelden aanwezig om behalve de twintig reeds bestelde toestellen ook in de nabije toekomst de noodzakelijke investeringen voor een verdere moder nisering van de vloot te financieren. In de loop van dit jaar zal men een beslissing nemen over de verdere koop van straalvliegtuigen. De heer Aler deelde mee, dat de KLM reeds volledig ingelicht is over de andere types zoals de Boeing en de Cpnvair. Over supersonische vliegtuigen zei de heer Aler dat Amerikaanse fabrieken reeds vergevorderde plannen hebben. Deze toestellen zullen met een snelheid van driemaal het geluid over de oceanen vliegen. Van New York naar Europa zal de vh?gtijd bij een snelheid van 3000 kilometer p. uur ongeveer tweeëneenhalf uur bedragen. Dc KLM is ervan over- fuigd, dat de/< toestellen eenmaal zullen worden gebouwd en gebruikt. Men heeft nog geen plannen om een order te plaalsen, maar in de toekomst zal dit zeker gebeuren, aldus de heer Aler. imwn Behaaglijk en veilig douchen met PHILIPS douchecelverwarming 375 W zijn „luklml. --OIO armatuura 2,w» Vraag nadere inlichtingen bij uw Installateur of een folder bij Philips Nederland n.v. Eindhoven Duits schip vergaan Het 742 ton metende Duitse ms. Helene B. Schupp uit Hamburg is zaterdag der tig mijlen ten westen van de Deense kust gekapseisd en gezonken. Elf van de twaalf opvarenden werden gered. Alleen n- de kapitein kwam om het leven. Niet voor reclame maar alleen voor het kind fVan i verslaggevers) IN HET FRIESE dorp Grouw <s zaterdag een feest gevierd, dat een vreemdeling ten onrechte zou hebben gehouden voor het Sint-Nicolaasfeesti Op 21 februari pleegt de Jonge bevolking van Grouw hei Sint Pi e t e r feest te wieren. Sint-Nico- laas een goedheilig man en een kinder vriend? De Grouwsters hebben minder prettige ervaringen Toen, volgens het volksverhaal de vader wan de beide broers Sinf-Nicolaas en S'int-Piefer was gestor ven, trokken ztf er samen op uit om cadeautjes uit te delen onder de kinderen In het dorp Irnsum bij Grouw aange komen kregen zi) verschil van mening over de weg die zij zouden gaan. Nicolaas wou de grote weg naar Leeuwarden. Pieter liever eerst vla een modderweg naar Grouw. De ruzie liep zo hoog, dat de broers uit elkaar gingen. Maar Nicolaas nam alle cadeautjes mee. Pteter kon niet met lege handen in Grouw aankomen en ging daarom eerst terug naar Spanje om verrassingen voor de kinderen te halen Het gevolg was. dat hij pas op 21 februari Dit t het begin van de „moaije tiid", het begin Als reclamestunt wordt de Grouwster goedheiligman niet gebruikt. Dat de keiiers door Sint-Pieter een grotere omzet hebben, omdat men elkaar cadeautjes geeft, is een prettige bijkomstigheid. Voor of na zijn naamdag ziet men niets wat op het Sint-Pieterfeest betrekking heeft, of het moesten de etalages zijn. Er is slechts één Sint-Pieter in Grouw en die maakt op de 21ste zijn ommegang door het dorp. be zoekt de kleuters en de zieke kinderen daarmee is zijn taak beëindigd. De rol van Sint-Pieter wordt al vi de twintigste keer vervuld door een v houder, die hiervoor geknipt is. Dat is de heer De Leeuw. Zijn ambtsgewaad onder scheidt zich van dat van zijn broeder Nicolaas door de kleur. Pieter heeft een witte, Nicolaas een rode mantel. De functie van Zwarte Piet werd zaterdag voor de veertiende maal waargenomen door dc heer P. Hoen, vader van een dochter van negentien, die de kunst verstaat zeer goed met zijn ogen te kunnen rollen. De naam Zwarte Piet is overgenomen van het Sint-Nicolaasfeest, want in vroe ger jaren heette de knecht Hantsje Pik of Hantsje Plus. Sint-Pieter kwam evenals zijn collega en broeder aan per boot uit Spanje, waarbij het laatste gedeelte van dc route over het Pikmeer en de Grouw gaat. Als de wateren rond Grouw bevroren zijn. arriveert hij per arrestee. Op het dorpsplein werd hij welkom ge heten door burgemeester R Walda. die evenals zijn ambtgenoten elders in,het land bij het Sint-Nicolaasfeest plegen te Begeleid door het plaatselijk muziek korps Apollo zingen de grote cn kleine Inwoners van Grouw dc officiële Sint- Piter-sang: 'k Wit icn dei in 't Jicr. Behalve dit lied kennen dc Grouwster* nog enkele andere liedjes die betrek king hebben op dc kindervriend en waar- er ecu aantal gezongen worden op de wijs van Sint-Nicolaasversjes. Onder de burgerij wordt een inzameling gehouden om cadeautjes tc kunnen kopen de kinderen van de kleuterscholen, ongeveer 160 jongens cn meisjes. Dit Jaar bij het cadeau-pakketje een boekje dat uitsluitend betrekking heeft op de Sint-Pieterviering. Er staan verhnalties, liedjes en aardige tekeningen in. Het doel van dit boekje is het specifieke en unieke dorpsfeest levendig tc houden. Want ook hier dreigt enigszins het gevaar dat het folkloristisch gebruik gaat verwateren. In Grouw zijn enkele industrieën die zich geregeld uitbreiden en veel mensen van buiten het dorp aantrekken. Deze „import" was natuurlijk gewoon het Sint-Nicolaasfeest te vieren en blijft dit ook in Grouw nog doen. In de prak tijk komt het erop neer dat de kinderen van deze met-geboren Grouwsters dus thuis Sinterklaas vieren, maar drie maan den later worden geconfronteerd met diens broeder. Dat kan voor een kind moeilijkheden opleveren, terwijl boven dien de financiële draagkracht van de ouders het niet altijd mogelijk maakt tweemaal in één Jaar endeairtjes te schenken. Na een jaar of hoogstens enkele jaren laten zij 't Sint-Nicolaasfeest dan vanzelf wel voor wat het is Mr. J. L. H. Cluysenaar, secr. van het college van curatoren van de rijksuniver siteit te Groningen is benoemd tot ge woon hoogleraar in het sociale recht en het recht der economische ordening aan deze universiteit. Geen excursies Voor 12 maart zullen door of namens de P.v.dA. excuses moeten worden aan geboden aan dc K.V.P. voor „onbe hoorlijke taal" en „beledigingen", o.m. vervat m een artikel van het Tweede Kamerlid De Kardt. Zouden die ver ontschuldigingen niet worden aangebo den, dan is de K.V.P. niet bereid tot samenwerking met dc P.v.dA. in een nieuw kabinet. Dit scherpe ultimatum is gesteld door de K.V.-P-partijvoorzitter mr. H. W. van Doorn zomede door minister mej. dr. Klompé tijdens een vergadering in Kras in Amsterdam. Nu. er zijn sindsdien vele socialistische redevoeringen gehouden. Maar die ver langde excuses heeft niemand nog ver nomen. Het is zeer de vraag of men ze ooit horen zal. Want er is door de P.u.dj4. een wonderlijke geest gevaren. Eenmaal moedwillig losgebroken uit het kabinetsgareel wentelt zij zich in de oude zonden. Haar woordvoerders en haar kranten waren de vrijheid zo zeer ontwend, dat deze alras tot losbandig heid ontaardde. Niet overal zo erg als bij de heer Voskuil, die zichzelf door bewuste onwaarheden in zijn krant en voor de radio buiten discussie stelt. Maar toch hoort men ook wei-achtenswaardige figuren dingen zeggen, die enkele maan den geleden niet bij hen opgekomen zouden zijn. Het is de angst, die hen driftig maakt. Driftig, onbeheerst en ndtg. De angst i nieuw

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5