College B. en W. overweegt instelling van adviserend lichaam voor bejaardenzorg Leiden blijft op punt der zwemgelegenheid nog in de mist H* NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 23 FEBRUARI 1959^ Agenda voor Leiden statencen- an Aartsen, waterstaat, interscho- Maandag Schouwburg, 8 uur: abormementsvoor st el ling Haagse Comedie, „Brullen als 'r duif". Stadsgehoorzaal, 8 i trale Leiden, sprekers: minister van verkeer ds. G. van Duinen te Wassenaar, mede werking van chr. harmoniegezelschap „Concordia". Stadsgehoorzaal, 2.30 en 8 uur: mode show firma Gronheid voorheen Rippe te Het gulden Vlies, 2.30 uur: Vereniging van Huisvrouwen, lezing over „Weven". De Doelen, 8 uur: Leidse amateurfoto- Prentenkabinet Kloksteeg, 8 uur: K. en O.-cursus „De schilderkunst van het im pressionisme af" door J. C. van der OEGSTGEEST, Hofdijckschool, 8 uur: «uderavond. Dinsdag Prytaneum, 8 uur: Viro Leiden-Oegst- geest, spr.: dr. P. H. Pott over „Met de Van Goghs naar het land van de Rijzende Zon". Academiegebouw, 11.30 uur: lezing van jnr. J, D. van der Meulen bij de tentoon- ftelling „Informele kunst". Schouwburg, 8 uur: zesde abonnements voorstelling van Haagse Comedie, „Brullen als «"n duif". Gebouw Prediker, 7.30 uur: Ohr. boe ren- en tuindersbond afdeling Holland- Brabant, praatavond hoofdbestuur. Woensdag Schuttershof, 10 tot 22 uur: tentoonstel ling Ruys' kantoormachines. Burgerzaal, 3.30 uur: installatie Jeugd- natuurwacht. Schouwburg, 8 uur: K. en O., Haagse Comedie, „Brullen als 'n duif". Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst. Gebouw Hooglandse Kerkgraoht 33a, 8 uur: kring Rijnland Broederschap Oud- Padvinders, H. B. Maitimo met films over Saoedi-Arabië. Museum Volkenkunde, 8 uur: luit. t.z. Ie kl. W. C. Lemaire over de marine luchtvaartdienst, afd. Leiden Ned. Bond van oud-strijders en dragers van het Mobilisatiekruis. Den Burcht, 8 uur: afd. Leiden Ned. Politie-Bond, toneelavond met opvoering var. „Het begon in de nacht". Café Aniba, 8 uur: Leidse tuiniers- en bloemistenvereniging „Door eendracht Verbonden", jaarvergadering. De kleine Burcht, 8 uur: postzegelbeurs. OEGSTGEEST, grote zaal F.ndegeest, 7 uur: filmavond. OEGSTGEEST: Irene, 8 uur: Poelgees- ter wijkgemeente, onderwerp: „Litera tuur of leesvoer". Donderdag Foyer gehoorzaal, 8 uur: over merkwaardige dieren Australië. Antonius-clubhuis, 7.30 i laire culturele «ontmoeting. Zomerzorg, 7.15 uur: kamerkieskring C.H.U., spr. mr. K de Vries, „Het chr.- bistorische beginsel als opdracht en als stuwkracht". Geref. kerk (vrijgemaakt) Herengracht, I uur: zangavond. Schuttershof, 10 tot 22 uur: tentoonstel ling Ruys' kantoormachines. Gebouw Levendaal 1, 2.30 uur: lezing met dia's over schoonmaak. VrUdag Schouwburg, 8 uur: Boekenweek, Jour nalistencabaret met Pers-Vers. Pieterskerk, 7.15 uur: avondgebed. OEGSTGEEST, Het witte Huis. 8 uur: Vereniging Gemeentebelang met films •ver Afrika en het midden-Oosten. Zaterdag Gravensteen, 11 uur: opening strafrech telijk en criminologisch instituut aan de rijksuniversiteit te Ledden. Rijksmuseum natuurlijke historie. Lange Raamsteeg 2a, 2.15 uur: Kon. Ned. Natuur- bist. Vereniging,excureie naar de para dijsvogels. Herv. jeugdhuis In de Moriaen, 8 uur: LJ.A.-natuurbeschermingsavond. Schouwburg, 8 uur: christelijke zang- ipelclub Staalwijk e.o., operette-uitvoe ring ter gelegenheid van het tienjarig bestaan. Van de universiteit DinsdagKamerlingh-Onneslaborato- rium (Nieuwsteeg 18), 8 uur: prof. dr. E. W. Beth over „De grondslagen der wis kunde". Woensdag: pauzeconcert in het Pryta neum. Woensdag: Pryteneum. 8 uur: prof. dr. B. H. M. Vlekke over „Het nationalisme in het Nabije Oosten". Films Casino (7 en 9.15 uur, zaterdagmiddag 2.30 uur): Mevrouw komt niet thuis •vond (18 jaar). Donderdag: 't Is feest vandaag. Lido (2 30, 7 en 9.15 uur): Liane, de witte •lavin (14 jaar). Luxor (2.30 en 7.30 uur): De tien gebo den (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Onder de mantel van de nacht (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De van Frankenstein (18 Jaar). Apotheken De avond- en nachtdienst wordt genomen door apotheek Kok. Rapenburg 9. telef. 24807 De apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8, telef. 26274, is door lopend geopend. Musea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend van half 10 tot kalf 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 »ur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch Carenmarkt 1 b: elke dag geopend vi tot 12 en van 2 tot 4 uur. Grave steen, Pieterskerkhof 6, juridisch Op 1 januari van de jaren 1956, 1957 en '58 waren te Leiden resp. 8025, 8266 en 8430 ouden van dagen (d.w.z. personen 55 jaar en ouder) gevestigd: genoem de aantallen komen overeen met resp. 8,4V«, 8.7V» en 8,85°o der totale Leidse be- 'olking. Het corresponderende landelijke gemiddelde bedroeg resp. 8.4®o, 8,55*'< en 8,65»/,. zuivere, cijfermatige differentiatie valide, minder valide en verzorging evende bejaarden staat niet te onzer beschikking, zo merken B. en W. op. Aan- men kan echter worden, dat het to tale aantal minder valide en verzorging behoevende bejaarden tenminste ca 5' an het totale aantal bejaarden beloopt. Het te bouwen bejaardencentrum op de hoek van de Churchilllaan en de Cornelis Schuytlaan zal een huisvestingscapaciteit hebben voor 185 bejaarden in totaal. De capaciteit van de overige bejaardentehui- n, waarvan de bouw wordt voorbereid, nog niet bekend. Elisabethshof „Hoeveel aanvragen tot stichting van huizen voor invalide bejaarden zijn in behandeling en wanneer kan de Stich- voor behartiging van de belangen minder valide en verzorging behoe vende bejaarden een antwoord tegemoet :ien op haar verzoek, het S"t. Elisabeths- ïof en het Hof van Zessen voor dit doel ;e mogen restaureren?" Het antwoord van B. cn W. luidt daarop Een aanvraag is slechts ingekomen van le in deze vraag genoemde stichting, die het tehuis zou willen stichten in het St. Situatie met betrekking tot de rust en verpleeghuizen is niet bevredigend; toezicht is goed T TIT DE MEMORIE van antwoord van B. en W. van Leiden blijkt, dat de zorg voor bejaarden een ruime plaats heeft in de aandacht van de raadsleden voor het welzijn van de stad en haar inwoners. Op de vraag, of het college plannen bekend zijn over het stichten van bejaardencentra door instellingen op confessionele grondslag, werd geantwoord, dat bij de diaconie van de Hervormde Gemeente, bij de regenten van het r.k. wees- en oudeliedenhuis en bij de Stichting voor bejaardenzorg op vrijz.- christelijke Grondslag het voornemen bestaat, een bejaardencentrum te stichten. Zij hebben het gemeentebestuur gevraagd, bouwterreinen daar voor te reserveren. Deze verzoeken zijn nog in behandeling. Met de eerst genoemde instelling werd al overleg gepleegd (de Hervormde diaconie dus). Elisabethshof c.a. De vraag is complex, gelet op de staat waa keert, voor dat doel geschikt i: 1 of het complex in v< •mg zal moeten studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 16 a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 >t 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch instituut. Rapenburg 26, elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 ►t 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74, elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling geopend van half 10 tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. Academiegebouw, Rapenburg 73: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 •t 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 Instituut voor culturele anthropologic 1 sociologie van niet-westerse volken. Eerste Binnenvestgracht 33 a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 ur, behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museum De Lakenhal, Oude Singel 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Pilgirimfathers-huisje, Boisotkade 2: elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. ;ermuseum „Generaal Hoef er", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 10 tot Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraat b: elke dag geopend-van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27: maandag en woensdag van 1 .30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag m 10 tot 5.30 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliotheek Reuvens. Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 630 tot 8.30 uur 's avonds. (Deze opgaven gelden niet voor zon- cn feestdagen.) Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: „Wat doe je in de kou?" educatieve tentoonstel- over het leven van de Eskimo's. Geopend tot en met 1 maart. Academiegebouw, Rapenburg 73: expo sitie over informele kunst, geopend tot l februari. De Lakenhal, 10 tot 4 uur: tentoonstel ling Wie was Vincent van Gogh? (tot 2 maart). De Lakenhal, 10 tot 4 uur: tentoonstel ling Schatten uit het Maurifshuis (tot 3 maart). Leads acad. hist, museum, Rapenburg 73: tentoonstelling „Beeldende kunst cives", van 5 tot 20 februari, geopend van 11 tot 5 uur (13 inzenders). Universiteitsbibliotheek Rapenburg, op werkdagen van 930 tot 530 uur: leven en werken van Scaliger (tot en met 21 februari). .m„ of het •in dit ver te maken, rband met •rd. Voor het slopen van het complex ingevolge de Tijdelijke Wet Monumen- zorg voorafgaande toestemming van de lister van onderwijs, kunsten en weten schappen vereist, aangezien het hofje is vermeld in de voorlopige lijst der Neder landse monumenten van geschiedenis en kunst. B. en W. hebben de stichting hun beslissing in uitzicht gesteld. Onder de gegeven omstandigheden kunnen zij iter niet aan een tijdstip binden. .Is het B. en W. bekend of men vai kelijke en particuliere zijde al plannen heeft tot het stichten van een of meer pleeghuizen voor chronisch zieke bej; De Stichting tot behartiging van de be langen van verzorging behoevende minder valide bejaarden heeft een plan gediend voor het stichten van pleeghuis voor chronisch zieke bejaarden het geheel te restaureren Elisabethshof n de Oude Vest. Dit plan is bij het college in onder zoek. Er zijn verschillende facetten dit plan, die het geheel gecom pliceerd maken, o.a. de op een recon structie neerkomende restauratie van het gebouwencomplex, dat als monument van geschiedenis kunst wordt aangemerkt, de vraag omtrent de geschiktheid van het complex om tot een verpleeghuis voor chronisch zieke bejaarden te worden ingericht en niet in het minst de financiële kant van de zaak. in de loop van het jaar 1958 aange- le pogingen om de hand te leggen op gebouw, dat gebruikt kan worden tot verpleging van chronisch zieke be jaarden zijn tot nog toe zonder resultaat gebleven. B. en W. blijven ter zake dili gent. Ondersoek „Kan een onderzoek worden Ingesteld naar de levensomstandigheden van zieke en geestelijk gestoorde bejaarden?" B. en W zijn bereid over deze vraag hun gedachten te laten gaan. Een meer positieve toezegging kan niet worden ge daan, zolang nog niets bekend is over de aard en de omvang van een onderzoek, dat. naar zij verwachten, zeer tijdrovend „Hebben B. en W. al overwogen, of er aanleiding bestaat een raad voor de be jaardenzorg in te stellen?" Het college overweegt de instelling van m adviserend lichaam voor de bejaar denzorg. doch heeft terzake zijn definitie standpunt nog niet kunnen bepalen. Binnen welke termijn denkt het colle ge de Stichting tot exploitatie van het Be jaardencentrum in het leven te roepen?" Antwoord: Medio januari j.l. hebben B. i W. aan de notaris, die de desbetreffen de gemeentelijke zaken behandelt, ver zocht op korte termijn een ontwerp-stich- tingsakte met statuten aan het college ter beoordeling voor te leggen. t is niet mogelijk thans reeds een ter mijn te noemen waarbinnen de bedoelde stichting zal zijn opgericht. B en W betrachten daarmede zoveel mogelijk poed. Het vraagstuk van "het scheppen van :en mogelijkheid om ook" de bejaarden jaarlijks gedurende één of meer dagen enige afwisseling in hun dagelijks, door gaans niet vrij van sleur verlopend le' te bieden, ter vervanging van hetgeen voorheen de vakantie voor hen betekende, verkeert in een vergevorderd stadium van onderzoek. Zodra mogelijk zullen B. en W. hun standpunt bepalen. Rust- en verpleeghuizen Bij het uitoefenen van toezicht ingevol ge de verordening op rust- en verpleeg huizen is gebleken, dat de situatie met be trekking tot deze inrichtingen niet be vredigend kan worden genoemd. Geen en kele inrichting voldoet geheel aan de die daaraan in de tegenwoordige •an deskundige zijde worden gesteld. Dat neemt niet weg. dat enkele verpleeg- richtingen en rusthuizen als goed aan gemerkt kunnen worden. Waar mogelijk, orden in onderling overleg, verbeterin gen tot stand gebracht. Het toezicht op de rusthuizen en verpleeginrichtingen functioneert bevredigend. De controles worden uitgeoefend door een arts en een ver pleegster van de gemeentelijke ge neeskundige en gezondheidsdienst en een ambtenaar van de dienst voor sociale zaken. Redelijke klachten over de tehuizen zijn sinds de in werkingtreding van de verordening op rust- en verpleeghuizen in aantal verminderd. In Leiden zijn 5 rust- en bejaardente huizen met in totaal 292 bedden. Voorzo ver het betreft het verplegend personeel zijn in deze tehuizen 4 gediplomeerde en 18 ongediplomeerde mensen werkzaam. Voorts zijn er in Leiden 6 verpleegin richtingen met in totaal 187 bedden Het verplegend personeel in deze inrichtingen omvat in totaal 14 gediplomeerde en 32 ongediplomeerde mensen. De verpleegcapaciteit moet onvoldoen de worden geacht. In sommige tehuizen moet van overbezetting worden gespro ken. Met name worden veel moeilijkhe den ondervonden bij het onderbrengen van geestelijk gestoorde bejaarden. Hofjes Een ander raadslid wil worden inge licht over de resultaten van het door de zogenaamde hofjescommissie ingestelde onderzoek. Het college heeft van de sociale raad, die de hofjescommissie heeft ingesteld, een rapport inzake de in deze gemeente aanwezige hofjes ontvangen, waarin de hofjes, naar gelang van de bevindingen, in vier groepen zijn verdeeld. In de in deling, die van voorlopige aard was en zoals de sociale raad schreef, niet voor publikatie bestemd was, heeft de com missie dezer dagen wijziging gebracht. Omtrent deze aangelegenheid kunnen B en W. thans nader overleg plegen. Zij stellen zich voor hiertoe binnenkort ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 20 februari Rijksuniversiteit Geslaagd voor het doet. ex gen II: me) E Ch M Hoefsmit te Rotterdam, me) C J Oostvecn te Scheveningen en de heer J P Visser te Den Haag Geslaagd voor het aemi- L Daalder te Ver Staten Geslaagd Voorburg, i i R Vink t het artacx me) S H wrg en de heren W C Leiden. D N Bdelbauw Leiden loopt blauwtje WIE de introductie van het charmante element in het Leidse politiekorps nog steeds met bijzondere belangstelling tegemoetziet, zal teleurgesteld zijn bij het horen van de harde werkelijkheid, dat Leiden op de vrouwelijke agent geen aan trekkingskracht genoeg heeft. Zij mag het in verscheidene grote steden voorbeeldig doen en daar in een minimum van tijd naam hebben gemaakt, speciaal voor haar verdiensten bij de regeling van het ver keer, Leiden heeft met haar activiteiten in deze richting een blauwtje gelopen. Het college van B. en W. deelt in zijn memorie van ant woord bij de begroting mee, dat in het afgelopen jaar in verschillende bladen een op roep werd geplaatst voor de werving van vrouwelijke agen ten voor het Leidse korps. Deze oproep heeft echter geen enkel resultaat opgeleverd. Van de twee sollicitanten heeft de een haar aanbieding later ingetrok ken, terwijl de andere kandi date niet geschikt bleek voor de functie van agente bij de politie. „Een beetje" werd een succes Mars was het al Twee voorstellingen in Schouwburg Christelijke zangspelcllib Staalwijktien jaar ZOALS paddestoelen uit de voch tige grond t'an het herfstbos opduiken, zo ziet men ze niet; plot seling staan ze daar met hun sier lijke hoedjes. Zo meldden zich na de oorlog de nieuwe verenigingen aan. Vele hadden met de fraaie bosflora niet alleen het plotselinge verschij nen, maar ook het even snel verdwij nen gemeen. Slechts enkele hebben koude en hitte, mooi en guur weer in de daaropvolgende jaren door staan. Tot deze behoort de Christe lijke zangspelclub „Staalwijk en Om geving". Opgericht op 4 februari 1949 met 45 kinderen telt deze vereniging nu. bij de viering van haar tweede lustrumfeest. OP HET PUNT van de zwemgelegenheid verkeert Leiden in een nood toestand. Herhaaldelijk worden in de vergaderingen van de gemeente raad ernstige klachten daarover geuit. Het spreekt dan ook vanzelf, dat verscheidene raadsleden de komende begrotingsbehandeling weer hebben aangegrepen om het college ten aanzien van dit moeilijke punt vragen te stellen. Zoals de wethouder van onderwijs in de raadsvergadering van 22 december 1958 reeds uitvoerig heeft medegedeeld, word: bij het bestuderen van de vraag, of het in bouwplannen voor de nieuwe meisjes- h.b.s. aan de Verlengde Kagerstraat op genomen instructóehad moet worden uit gevoerd, het gehele probleem der zwem- instruotdebaden, alsmede dat der bad huizen bezien. Het resultaat hiervan zal binnenkort bij het voorstel over het even tuele instructiebad in de meisjes-h.b.s in de naad worden voorgelegd. Aan de op 8 juni 1940 verleende ver gunning tot het oprichten van een over dekte zweminrichting is in het belang van de volksgezondheid een aantal voorwaar den verbonden, zo antwoorden B. en W een vraag. Regelmatig wordt er van de zijde van de gemeentelijke geneeskundige en ge zondheidsdienst en de pharmaceutische inspectie voor de volksgezondheid op toe gezien. dat deze voorwaarden, die o.m. voorschriften behelzen betreffende de hoedanigheid van het zwemwater en de zindelijkheid van de inrichting worden De Zijl De radicale verbetering van de zv inrichting De Zijl vormt een onderdeel van het programma voor de bouw zwem- en badinrichtingen. In welk tempo het programma i badinrichtingen kan worden uitge voerd, is nog met te beoordelen. Een terrein, groot genoeg voor de bouw van een nieuwe open en overdekte zwem inrichting en gunstig gelegen, hebben B en W. gevonden in het noordwesten der gemeente, hoewel dit terrein nog niet in eigendom ia verkregen. Het gevolg daar van is, dat het grondonderzoek nog niet kan worden verricht en de architect geen uitvoering kan geven aan zijn opdracht een schetsplan voor de zweminrichting te ontwerpen. Er is In Leiden •einig officiële emgelegenheid. dat het jonge volk- Je allerlei gelegenheden tot zwem men en zonnen in en aan openbare wateren benut. Zo ontstond In de af gelopen zomer bU de V'üf-meibrug bad. Men mag dit nu oogluikend toe laten en er zelfs zijn genoegen aan beleven, maar het w(jst op een toe stand, waarin toch wel heel spoedig verandering moet komen. De mede delingen van het college van B. en W. in zi)n memorie van antwoord z|jn echter nog arm aan perspectief. Hopelijk biedt het binnen afzien bare tijd uit te brengen rapport enig uitzicht. Hangende de onderhandelingen, die over de aankoop van het terrein werden gevoerd, kunnen geen uitvoeriger roede delingen worden gedaan. Verder zijn B. en W. voornemens, zodra mogelijk de gemeenteraad een voorstel doen tot het stichten van een open zwei inrichting in het zuidwestelijke deel der gemeente. Het desbetreffende terrein Is reeds eigendom der gemeente. Nu de plannen omtrent de zwem mstructiebaden nog in het stadium voorbereiding zijn, vraagt een lid van de raad, of het geen overweging verdient, de zweminrichting De Zijl van een doel treffende accommodatie te voorzien. Hei college ia van mening, dat een voorzie ning. die zou blijven beneden het peil een radicale verbetering van het gehele bad. niet zou leiden tot oen aanvaardbare oplossing. Hoe staat het college tegenover de ge dachte om ln het zomerseizoen op bepaal de uren van de dag hot gemengd zwem men ln De Zijl mogelijk te maken? In hoeverre dit op bepaalde tijden mogelijk ts. zullen B en W. nader onderzoeken. Is het antwoord op deze vraag. ongeveer 65 leden, in de leeftijd v 18 jaar. Het doel dat men bij de op richting beoogde, was tweeledig. Men •ilde de kinderen oefenen in zani spel, terwijl men hen zodoende ook de straat hield. In een tijd waarii graag en zo veel wordt geschreven het probleem van jeugdvorming en i tijdsbesteding, waarin men telkens de vraag hoort: „Hoe grijpt mer jeugd?", moet ook in het openbaar dank •orden gebracht, bij een gelegenheid als deze, aan een vereniging, die reeds jaar actief en met succes meehelpt dit agstuk tot een positieve oplossing Van buiten Leiden Beschermheer is de heer G. Overduin zn., erevoorzitter ds. P. Kloek. Van »t huidige bestuur hebben mevrouw Talens en de heer C. J. van der Zeeuw (voorzitter) tien jaar het wel en wee van de club meegemaakt. Toen de heer J. Jansen het initiatief tot de oprichting was het uitsluitend de wijk „Staal wijk". waar de kinderen vandaan kwa- Nu komen ze uit de hele stad, j, zelfs uit plaatsen in de nabijheid vai Leiden. Door de jaarlijkse, uitstekend ver zorgde opvoeringen heeft de club een goede naam gekregen. Zij is vast besloten in de komende tijd deze reputatie op zijn minst te handhaven. Gaf men vroeger één avond in de Schouwburg, verleden jaar werden er al twee vastgesteld. Een bewijs dat het aantal donateurs en andere belangstellenden zich uitbreidt. Dit jaar hoopt men weer twee voor stellingen te geven. nl. zaterdag 28 febr. maandag 2 maart. Opgevoerd zal wor den „De pruik van de Koning", een ope- van J. A. Tj. v. d. Wal. Ongetwij feld zullen velen bij dit lustrumfeest blijk geven van meeleven met deze ver eniging met haar sympathieke doelstel ling. Zangavond in Herengrarhtkcrk In de vrijgemaakte Gereformeerde kerk an de Herengracht te Leiden geven drie gemengde zangkoren en een kinder koor donderdagavond 8 uur een eerste uitvoering, die voor ieder gratis toegan kelijk ts. Medewerking verlenen Anneke Laméris, sopraan. Mary Leder-Bergwerff. alt, en Roel Kaper, bariton. De uitvoe ring staat onder leiding van Leen Berg- Morgen geen K. en O.-film De voor morgenavond aangekondigde film Porte des Lilas van de K. en filmstudiekring is een week uitgesteld. Padvinders in de Marekerk J^ADVINDERS in alle landen heb ben gisteren en eergisteren de geboortedag van de pionier der pad vindersorganisatie, Lord Baden Po well, herdacht. In Leiden had zater dagavond een bijeenkomst plaats in de Marekerk, waarin mej. H. J. Oudenbroek een toespraak hield. Medewerking werd verleend door mevr. T. Rensink-Zaalberg, die en kele liederen zong met begeleiding van de organist, de heer J. de Groot. :j. Oudenbroek wees in haar toe spraak op het grote devies van Baden Powell, Wees paraat. Later, toen er ook meisiesorganisaties werden gevormd, kregen de meisjes als devies: Wees be reid. Deze twee spreuken moeten het i van een padvinder beheersen. Eigenlijk bevatten zij niet anders dan de woorden die Christus sprak: Heb de naaste lief. t een verhaal over een blinde ko ning. die alleen zou genezen door zon neschijn, toonde de leidster aan, wat het betekent paraat te zijn. De kinderen de koning gingen op weg om zonne schijn te vinden. Zij kwamen terug, de sten met stoffelijke dingen, de doch- echter bracht liefde. Zij zou altijd bij haar vader blijven om hem wat te helpen en zijn leed te verlichten. Toen de koning dit hoorde, genas hij. want it was zonneschijn. Mej. Oudenbroek wees in dit verband og op de woorden van Jezus, Die heeft gezegd, dat, als je iets doet voor de ;en, het is alsof je dat voor Hem hebt gedaan. Een kleine liefdedaad kan ander blij maken. Mevr. Rensink Zaalberg zong liederen van Mengelberg Feestavond van SRO De personeelsvereniging S.R.O. (Smit Röntgen Ontspanningsvereniging) hield zatredag in het Antoniusclubhuls te Leiden een feestavond, die tevens be doeld was als een herdenking van het 12l£-jarig bestaan van de vereniging. De anwezigen werden verwelkomd door 'oorzitter J. Vink. die zich in het bijzon der richtte tot de directie, de ereleden e afgevaardigden van zustervereni gingen. De verzorging van het programma waa in handen van G.A.B. LeidenAmster dam. Een waar succes werd het optreden van het bekende showorkest „De Top- iiners". In hun eerste nummer brachten de Topllners een Parijse show. waarin als gast optrad de neger-zangeres An Margaret Sternman. De Broadway-show, waarmee het gedeelte na de pauze werd ingezet, begon met een parodie op wat het vermaakcentrum Broadway anno 1920 op de planken bracht. Na dit koste lijke en perfect uitgevoerde nummer volgde Broadway anno 1959, dat de men sen zeer enthousiast maakte, zodat men genoodzaakt was een toegift te geven. Vooral de Jongeren waren buiten zich zelf van ïthouslasme, om deze jazzlmi- tatie, die niet gespeend was van gevoel voor stijl en goede smaak. Met de spirl- ritual „When de Saint...." werd door orkest en zangeres afscheid genomen. De overige nummers kan men eigenlijk niet vergelijken met het optreden van de Topllners, maar in hun genre waren zij eveneens van een behoorlijke kwaliteit. Met aan de vleugel Henny Kesse.er en Con de Vries, traden op: Gerry Roeland, De Broytons, Nicky Noble en de paro- disten Ferry, José en Tony, terwijl Hen ny Keeseier zich ook liet horen als pia niste in een eigen r Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Gerard us Pietcr, zn van J. A. Slierings en C. M. Koppers; Christiaan Bernard August, zn van J. Koppe en G. Ahrens; Elisabeth Christina, dr van G. L. Heij en M. van Dijk; Walter Joseph Anne Ma ria, zn van J. T. A. Hollmann en G. W. J. van Aken; Peter Evert Gerar- dus, zn van P. E. M. Meershoek en A. M. J. Halverhout; Johannes Fran- ciscus, zn van J. F. Caljé en E C. Luytjes; Cornelis Hendrik, zn van F. H. Gubler en J. H. Braggaar. Overleden: A. J. Zegers, 14 jaar; M. E. Banning, 4 jaar. Hoe Leiden spaarde In januari werd bij de Leidsche Spaar bank ingelegd f 1.737.537,54 en terugbe taald f 1.280.189,10. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 573 en het aantal afbe taalde boekjes 203. Op 6582 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd f 165.864 bijgeschreven. Er werden 1149 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f27541,62. Het tegoed der 42.657 inleggers bedroeg aan het eind der maand f31.184562.88. Badhuis Van der Werf straat moet worden vervangen Mogelijkheid om op schoolterrein tegenover hadhuis een nieuw te bouwen wordt onderzocht ET ONTGAAT de verantwoordelijke •aadsleden uiteraard niet, dat het hadhuis aan de Van der Werfstraat in een slechte toestand verkeert. Het col lege van B. en W. wordt dan ook ge vraagd. welke voorzieningen hiervoor zijn te treffen. De slechte toestand, waarin de gemeen telijke badinrichting aan de Van der Werfstraat is komen te verkeren, heefi al enige tijd de volle aandacht van B. en W. Aan de hand van een door de dienst van gemeentewerken ingesteld on derzoek is komen vast te staan, dat een doeltreffende verbetering van dit bad huis niet slechts een nagenoeg algehele vernieuwing van de installatie, doch te vens een grondige restauratie van het gebouw zelf praktisch neerkomend op herbouw, met uitzondering van de bui tenmuren zou vereisen. Hiermede zou uiteraard een aanzienlijk bedrag zijn gemoeid. De exploitatie van deze, in haar be staande vorm verouderde en onaantrek kelijke badinrichting is echter, o.m. In verbsnd met het hiertoe noodzakelijke grote personeelsbestand, zeer onecono misch. Deze omstandigheid la er mede aanleiding toe geweest, om. in het ka der van een toekomstige planning van het bad- en zwernwezen in Leiden, de vervanging van de bestaande, verouder de badinrichting door een nieuw, aan moderne eisen beantwoordend wijkbad- huis te overwegen. Met het oog hierop is de directeur van de dienst van ge meentewerken verzocht, op korte termijn te rapporteren omtrent de mogelijkheid om. in het kader van de sanering van de Marewijk-oost. op het tegenover het bestaande badhuis gelegen terrein van de voormalige school aan de Van der Werfstraat, een eenvoudig, maar modern en.^uit een oogpunt van exploi tatie. efficiënt ingericht badhuis te pro- Het gebruik van het bestaande badhuis wordt aan de hand cijfers geïllustreerd: jaar betaalde baden 1954 106.567 1955 105 960 1956 108.179 1957 99.497 1958 90.986 onderstaande sehooibaden 23.874 21.243 18.229 17.080 16.427 Zis vervolg stadsnieuw» op pagina 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3